vieren in je iidii Kerst op de plaat Jan van der Hoeven Muziek UITEINDELIJK December 197è 31 AAFJE HEYIMIS 'Het vieren van Kerstfeest is mo menteel niet zo simpel meer, zeker niet als je ziet wat er zoal gebeürt in de wereld'. Dat is de mening van de in Blaricum woonachtige con certzangeres Aafje Heynis. 'De tegenstellingen zijn daarvoor te wrang. Als je mij dan ook zou vra gen welke Kersttaak ik mezelf zou willen geven, dan zou ik antwoor den: de geestelijke verkommering in de onmiddellijke nabijheid trachten te lenigen. Er zijn nog zo veel vergeten en verbitterde men sen. We zouden meer met elkaar bezig moeten zijn. Alleen dan is het niet alleen op 25 en 26 decem ber kerstfeest, maar elke dag. Eigenlijk zouden wi| alleen Kerst feest moeten vieren in het hart, want daar kun je alleen de blijheid voelen als je in staat bent de grote chaos waarin we leven te verbete ren'. De zangeres, die alom in den lande een goede reputatie geniet en daar om veel gevraagd is. is ietwat filo sofisch ingesteld. Het woord 'Kerstfeest' heeft voor haar een diepere betekenis Zij spreekt over dat onderwerp dan ook zeer door dacht. De glimmend zwarte Stein- way-vleugel, die in haar werkkamer staat, vormt een goede entourage en lijkt de uitspraken van haar te onderstrepen. 'Ik vier Kerst niet graag met thuis zitten, eten en naar de Kerstboom kijken. Ik vind het heerlijk om met Kerst te zingen. Het fijnst vind ik altijd de kerst nacht; je kunt dan met elkaar zijn in geloof en in de behoefte om te gedenken dat het Licht geboren is De eerste Kerstdag, volgend op die Kerstnacht, komt op mij altijd wat nuchter over, zo maandag-achtig. TWEE DAGEN 'Kerstfeest betekent de geboorte van het Licht, maar ik vind het al-- tijd moeilijk dat als je gelooft in de geboorte van Jezus Christus, je het moet vieren op twee dagen: 25 en 26 december Ook de lijdenstijd is moeilijk in een bepaalde tijd van het jaar te plaatsen. Toch plaats je jezelf wat dat betreft ook wel in een bepaalde tijd; ik zing rond de lijdenstijd tenslotte liederen die aan die periode verbonden zijn. Natuurlijk is het goed om op die twee Kerstdagen eens éxtra stil te blijven staan bij het feit van de ge boorte van het kind, dat de Messias voor de Christenen is' WAARDEVOL 'Ik vind het echt wel goed dat we stilstaan bij zaken, die waardevoller zijn dan materiele dingen Onder die waardevolle zaken reken ik dan in de eerste plaats het geloof; gelo ven dat er meer is dan je kunt over zien'. WESTERKERK Op tweede Kerstdag zingt Aafje Heynis het 'Weihnachtsoratorium' in de Amsterdamse Westerkerk, maar wel volgens de liturgie. 'In die dienst wordt de muziek zuiver als liturgische muziek gehanteerd, zo als Bach dat ook bedoelde. Voor elke zondag heeft Bach namelijk wel een cantate geschreven' MUZIEK Muziek is voor Aafje Heynis haar leven. Naast het enorme aantal concerten dat ze in de afgelopen jaren verzorgd heeft, is er al een twintigtal platen van haar versche nen. 'Een bepaalde voorkeur heb ik niet. Er zijn wel eens muziekstuk ken, die je iets minder leuk vindt om uit te voeren, maar in de prak tijk blijkt altijd weer, dat als je ergens mee bezig bent, je er van gaat houden. Ik hou veel van ba rok, Bach en Handel, maar ook van Mahler. Het meest echter houd ik van liederen; vroeg-modern en ro mantische liederen Ik geef dar ook het liefst lieder avonden, om dat je dan vrij bent in je opvattin gen voor wat betreft bijvoorbeeld stijl Als je onder leiding var een dirigent werkt, bepaalt hij dat Dat het ook voor de platenmaat schappijen tegen Kerst loopt, bleek de afgelopen weken wel uit het respectabele aantal kerstplaten dat uitgebracht werd. Nu volgt slechts een kleine greep uit het enorme aantal SHAWN PHILLIPS Voor de vijfde achtereenvolgende maal werd van Shawn Phillips de single 'A Christmas song' uitge bracht. Persoonlijk ben ik ervan overtuigd dat het een nummer op niveau is, maar single-kopend Ne derland schijnt daar (zo is de afge lopen 4 jaar gebleken) anders over te denken. Ariola bracht de plaat uit nummer 10 841 AT. ROOF ORCHESTRA Van The Pasadena Roof Orchestra Lee Towers verscheen een EP, geheel in oude (dertiger jaren) stijl, onder de titel 'Special Christmas EP'. Op de plaat onder meer 'White Christmas' en 'I told Santa Claus to bring me you'. Uitgebracht door Negram, nummer TEP 1. LEE T0WERS_ Het is dan echter wel noodzakelijk dat je een goede dirigent hebt, om dat je je dan moeiteloos kunt schikken naar de opvattingen van de dirigent'. De zangeres heeft met vrijwel alle Nederlandse dirigenten gewerkt: Haitink, Van Otterloo, Jochum, Jordans, Hupperts en Van Beinum, om er maar eens een paar te noe men. ELKE DAG Nu, zo rond de Kerstdagen, zingt Aafje Heynis elke dag. 'Ik vind zingen fijn Het is niet alleen mijn vak, maar het is ook mijn leven. Ik maak de hele dag muziek, als het niet op een podium is, dan toch wel thuis. Het is nog nooit voorgekomen dat ik gezegd heb: "Hè bah, vanavond is er weer een concert" Ik heb nog nooit één seconde met tegenzin op het podium gestaan. Als dat wél het geval was, zou ik er onmiddel lijk mee ophouden. Trouwens het publiek zou dat ook snel in de ga ten krijgen'. 17 Op haar 17-de jaar begon Aafje met haar zangstudie, zonder echt aan de vaderlandse podia te den ken 'Je begint en dan krijg je het te pakken', stelt zij en het is dan ook niet ongewoon om uit haar mond te vernemen: "Ik heb het ge voel dat ik al zing zolang ik leef CONTACT Het contact dat zij heeft met haar publiek vind de zangeres erg be langrijk. Toch begint dat contact hoe langer hoe moeilijker te wor den, omdat de mensen niet zo makkelijk meer uit huis komen en naar een concertzaal gaan. Wat dat betreft hebben de jonge mensen, die nu aan een carrière beginnen het wel erg moeilijk Toch begint het publiek langzamer hand weer meer belangstelling te tonen voor kunst in het algemeen. FOTO'S Opvallend was het afwerende ge baar, dat Aafje Heynis maakte te gen de fotograaf. 'Ik heb zelf wel foto's', zei ze. Later legde ze uit dat ze 'plankenkoorts had voor fo- lo's'. j 'Ik doe liever een liederenavond dan dat ik foto's van mezelf laat maken. Ik vind het een verschrik- king. Ik zit nog liever bij de tand arts'. i Aan de hand van het onderwerp 'foto's maken' herinnerde de zan geres zich de dag, dat er een hoes foto, voor een plaat van haar ge maakt moest worden in Amster dam. 'De beroepsfotograaf, die dat karwei moest klaren en ikzelf wa ren er goed op voorbereid. Er wer den tientallen foto's genomen, maar het wilde niet lukken. Een public relation-man, die met een klein pietluttig fototoestelletje een plaatje knipte bleek na afloop de beste foto gemaakt te hebben. De foto's van de beroepsman werden allemaal afgekeurd er de amateur- prent werd gebruikt als hoes foto. STERKE BAND Het werken aan een plaat is bedui dend moeilijker dan een 'live'- concert doen, is de mening van zangeres Aafje Heynis. 'Ik heb al- tijd een sterke band met het pu- bliek. Het publiek in een concert- zaal ervaart alles anders, dan wan neer thuis een plaat van mij opge zet wordt. In een concertzaal kan het publiek meer aandacht opbren gen en stimuleert je ook. De kunstenaar voelt hetzelfde. Als je bijvoorbeeld op het podium plotse ling last hebt van een 'kikkertje' wordt dat geaccepteerd. Als dat op de plaat gebeurt hoor je dat elke I keer als je die plaat opzet, vandaag, morgen en over tien jaar ook. Op de plaat wordt zoiets dan ook on- I middelli|k geëlimineerd Dat houdt j regelmatig in dat je bepaalde passa- J ges moet over doen. Maar hoe dan ook. ie maakt muziek, of dat nu op het podium is of op de plaat, en dat is heerlijk'. Een fraaie langspeelplaat, getiteld 'A Christmas-song for you', ver scheen van Lee Towers. De plaat bevat naast de meest bekende Amerikaanse Kerst-evergreens, on der meer enkele nummers van Will Luikinga en Gerard Stellaard, die op de bekende Lee Towers-manier gezongen worden. Enkele titels: uiteraard de titelsong A Christ mas-song for you' en verder 'I'm dreaming of a white Christmas', 'Silent night' en 'Angel Clare' Uit gebracht door Ariola, nummer 28 209 XOT JOSE MARCELLO In tegenstelling tot de op ietwat ge dragen manier volgezongen elpee van Lee Towers heeft het orkest van Jose Marcello getracht van de verschillende kerstliederen eens iets anders te maken. De elpee 'Vrolijk kerstfeest' doet in eerste instantie denken aan het werk van James Last, maar de aandachtige luiste raar merkt dat Marcello orchestra- ler werkt dan zijn Duitse collega en minder gebruik maakt van vocalen. Op de plaat, die uitgebracht is door Basart records op het Roset-label (nummer 76-6167), staan nummers als 'Komt allen tesamen', 'Stille nacht', 'Er is een roos ontspron gen', 'De herdertjes lagen bij nachte' en 'Gloria in ?xcelsis Deo' Thijs van Leer VAN LEER, VAN DIJK EN VAN OTTERLOO De mooiste langspeelplaat, die ter gelegenheid van Kerst uitgekomen is, is naar mijn mening 'Musica per la notte di natale' van Thijs van Leer, Rogier van Otterloo en Louis van Dijk Samen met het Kamer orkest heeft dit drietal in de Grote- of Sint Nicolaaskerk in Monnicken- dam een prachtig klassiek-getint werkstuk gecreeerd. Naast de be kende Nederlandse Kerstliederen zijn ook enkele bewerkingen van muziekstukken van Bach op de plaat gezet. De arrangementen op deze langspe- ler zijn van Louis van Dijk en Rogier van Otterloo. Het is een waar genot om te luisteren naar nummers als 'O Jesulein süss', 'Maria, die zoude naar Bethlehem gaan', 'Er is een kindeke geboren op aard' 'Hoe leit dit kindeke' en 'God rest ye merry. Gentlemen'. De plaat is uitgebracht door CBS, nummer 69 239.

Leusder Krant | 1976 | | pagina 49