Eén stukje kerstboodschap FLEHITE AGENDA 1977 HEEL WAARDEVOL Programma NBP Nieuwjaars-instuif op Johannes- hoeve Kerstavond K.P.0. LJSDER KRANT - PLAATSELIJK NIEUWS DONDERDAG 30 DECEMBER 1976 53 EUSDEN/AMERSFOORT - In de bijna sprookjesachtige witbe- sreuwde beschutting van een grote parktuin werd dit jaar de kerst- stmming onverwacht ingeluid door meisjes, die ver van huis hun ader thuis met groen en kerststukjes sierden de „Hohorst" aan de Hiligenbergerweg op de grens van Leusden-Amersfoort. Op de avond, dat de eerste seeuw viel en de auto- ngelukken talrijk waren, leek et een hachelijke onderneming m voor het maken van kerst tukjes in de auto te stappen en jp nog ongestrooide wegen de donkerte in te rijden. Géén kwestie van levensbelang - en wél. Afbellen werd in gedachten doorgestreept en tien minuten later reed ik over krakende sneeuw door een statig aandoend hek de oprit van een oud landgoed binnen. Langs een gezellig licht uitstralend huisje - daar zou ik wel/niet behoeven te zijn - tot aan het grote huis. Maar waar was de ingang. Een grote stoep op naar het bordes en door grote deuren. Een beetje vreemd binnen komen door een hal en een gang. Alles heel erg groot en ouderwets. Op het geluid van stemmen af naar een grote kamer, eigenlijk een kleine zaal met hoge ramen en daar aan lange tafels waren meisjes bezig met het snijden van groen, den- netakjes en larix. Eén bekende zag ik - Pieter Sluis, de bloemist, die aan het hoofd van de tafel aanwijzigingen gaf. Mijn jas over een stoel en zonder veel woorden werd er een plaatsje voor rriij ingeruimd. Schaar en mes werden voor me neergelegd. Ik mocht ook een kerststukje maken te midden van meisjes in een internaat. Een bijzondere er varing, die in deze kersttijd - ach teraf bezien - een kerstbooschap inhield: er is geen beter thuis dan het eigen thuis. Ouders en kinde ren zouden zich daar eigenlijk wezenlijk meer mee moeten bezig houden. En dan de ouders vooral. Want twee van de meisjes zeiden het me: „Ik zou voor een millioen weer terug willen. Maar het kan niet." En nu was dit bij zonder jeugdwerk. Maar buiten dit bijzondere is er zoveel niet- bijzonder, dat ook veel verdriet veroorzaakt voor kinderen. En we lopen er in de huidige maat schappij misschien iets te snel aan voorbij. Misschien moet CRM eerdaags nog veel meer in ternaten subsidièren. Als we niet oppassen. Dennetakken en ander groen ligt in grote dozen op de grond. Onge veer zes meisjes van 14 tot 18 jaar zitten om de tafel. Degeen, die on wennig is, ben ik. Meestal stel je je voor, maar hier mag ik meteen gaan zitten. Wel ben ik even naar een mevrouw toegelopen, die mij de di rectrice leek. Een gezellig postuur, maar een gezicht, waarvan kracht afstraalt. Als die iets tegen je zegt, hoef je er niet aan te denken om het niet te doen. En zij is ook de di rectrice - mejuffrouw W. H. de Leeuw. Samen met een paar andere meisjes is zij bezig een hangende kerstversiering te maken. In de hoek op een tafel staan twee kleine pyramidevormige stukjes met denneappels, druiven, korensprieten en nootschalen. Later blijkt, dat zij die ook gemaakt heeft. Want zij is degene, die al jaren een cursus bloemschikken volgt, en sinds twee jaar ook de sfeer, die kerstbloemstukjes met zich mee brengen, in dit grote huis overbrengt. Van Pieter Sluis krijgt elk meisje een glas en een stuk oase Hij heeft het voobeeld gemaakt en nu mag ieder naar hartelust proberen en combineren. Takjes groen, één langere tak, drie oranje pepers, wat grijs dennespul. De pittige lucht van de dennetakken hier binnenshuis kan alleen maar kerst betekenen. Het schikken van de takjes brengt veel pret mee. Dan weer is er teveel in een glas gestopt en wordt het topzwaar, dan weer zit er te weinig in. Maar na goed een uur zijn alle kerststukjes klaar. Overal nog een mandarijn bij en een oranje of witte kaars erin. „Mogen we weg,?" is de vraag. En dan blijkt, dat ze het wel leuk vonden om te doen, maar dat het toch een soort opgaaf was De televisie wacht overigens. Wij blijven achter, nu in een oase van rust en verknipt dennegroen. De meisjes hebben hun kerststukjes mee naar de kamer genomen. Koffie, altijd welkom, wordt ge schonken door Anna, een meisjes van 16, die al gedouched heeft en in een frisse blauwe duster rondloopt. Uit een grote aluminium koffiekan schenkt ze de kopjes vol Eerst half, dan nog een beetje. Suiker en melk. Het smaakt best. Juffrouw de Leeuw vertelt, terwijl ze de pyramidestukjes verder af maakt onder het toeziend en corri gerend oog van Pieter Sluis, die zelf een paar wit stenen kippen vult met blauwe bloempjes en een blauwe kaars. In de hall hangt een klein blikken emmertje, waaruit ook de dennekegeltjes en rode bessen steken. Van een oude wit émaille weegschaal met koperen bakken is ook een prachtig kerststuk gemaakt. De drie forse kaarsen, die naast elkaar op het ene schaaltje staan zijn aangestoken. In de witte hall met de grote kerstboom is het nu al volop kerstmis. DE HIPPIES EN DE FAMILIE TRAP Dertig meisjes wonen hier. Alle maal om de één of andere reden van huis weg, maar niet in verband met justitie Van 14 tot en met 20 jaar. In het koetshuis wonen de werkende meisjes, in het grote huis zij, die nog naar school gaan, een cursus volgen of gedeeltelijk in de huishouding, bejaardentehuis of ergens anders werken Anna zal me het huis laten zien Als een kleine Florence Nightin gale loopt ze met de huisindeling op papier, die ze van het prikbord heeft gehaald, in haar hand en gaat me voor Eerst de grote trappen op naar zolder Onderweg komen we langs een emmer, die onder een lekkage van de douchekamer staat Als ze douchen regent het op de trap. Een oud huis dus dat kan je verwachten Morgen zal er dan wel iemand naar kijken In de grote re creatiezaal zitten ze allemaal in ochtendjas naar de televisie te kijken. Het blauwe licht straalt koud uit de buis. Maar dat hindert de fami lie „Trap," zoals de jongere groep genoemd wordt, niet. Op zolder zijn de kamers van de „Hippies." Ik kijk wat verbaasd want de meisjes zien er allemaal keurig uit met korte haren. Het enige hippe zouden de posters op de kamers zijn. „Bij mij is het een troep." roept er één. En inderdaad ligt op haar grote kamer, die ze met twee andere meisjes deelt een grote stapel kleren voor de open kastdeuren op de grond. Die kast wordt opgeruimd, dat is duidelijk En buiten deze enige wanorde ziet de kamer er keurig uit. Alle kamers trouwens Over de verwarming hangt hier en daar iets te drogen, maar verder is het er warm en ge zellig. „Jullie konden het minder hebben," zeg ik tegen Anna. die steeds ijverig elke deur opent na een korte tik Eén meisje ligt in bed Zij is 's morgens van de trap gevallen met koffie en al Ik krijg een eng verhaal over glas in haar oog, wat ik later verifieer. Dan hoor ik, dat zij er nog niet zo lang is en steeds in allerlei ziektetjes vlucht. In ieder geval staat er een pasgemaakt kerststukje naast haar bed. Wisselkamers van de leiding op elke étage, een recreatieruimte op zolder voor de hippies Maar overal ervaar ik discipline tot in de was handjes en handdoeken keurig op genummerde haken Verschillende eetzalen, een prachtige grote keu ken met gas- en electrische fornui zen, die me tegemoet glimmen, le dereen heeft zijn corvee en vele handen maken licht werk In de grote nu lege keuken zoekt een meisjes, dat er pas is, naar een deksel voor de theekan Anna opent geroutineerd een keukenkas tje pakt een deksel van een andere kan en geeft hem aan het meisje. „Waar vind je die nou," vraagt ze verbaasd. „Als je maar goed kijkt," antwoordt Anna En zo is dat Een waskamer en een strijkkamer en dat allemaal op de ouderwetse manier in het sou terrain van het huis. Met grote ou derwetse kasten, maar moderne wasmachines Je zult zo maar wo nen. En overal kijken we door grote ramen naar buiten. Over de witte sneeuw schijnt het oranje licht van de straatlantaarns bij de kruising Grote bomen tekenen zich donker af. Ik heb nooit geweten, dat er zo veel leven achter die ramen was. Anna levert me weer af bij het dennegroen. Maaar eerst prikt ze het papier weer op het prikbord. Ze heeft het keurig gedaan. Zelfs de werkkast heb ik gezien En de kast met de oranje lampjes van de ver warming. De meisjes blijven of 1 1 f 1 S1 j r\ V V 1 1 1 ficieel een jaar, maar er zijn er die er al veel langer zijn Anna heeft nog broertjes en zusjes. Ze zou zo weer naar huis terug willen. Maar ze is misschien vergeten, dat het thuis ook zo leuk niet was en dat ze het hier met zijn allen als één grote fa milie Trap zo slecht nog niet hebben. Ze werkt een paar maal bij een „mevrouw" en de andere och tenden of middagen in een bejaar dentehuis. In ieder geval leren ze wat werken is en saamhorigheid. En dat is veel waard, maar dat be seft ze waarschijnlijk nu nog niet KOETSHUIS In de kamer met het dennegroen en juffrouw de Leeuw achter de pyra- mides krijg ik geen gelegenheid om te gaan zitten. „Marjan zal me even het koetshuis laten zien En voor zichtig lopen we van de grote hal- fontdooide bordestrap door de sneeuwtuin langs de donkere oran- gerie, waar een deel van de stage leiding woont, naar het koetshuis En dat is het kleine huisje, waar het gezellige licht uitstraalde. Ik moet er dus toch zijn Marjan is 18 Zij werkt hele dagen in het Evert Kupersoord en zij maakt lange dagen. Vanaf 's mor gens half acht kamers doen en bedden verschonen, 's middags afwassen - even naar huis terug - en om half zes weer present om bij het diner behulpzaam te zijn en de zalen te verzorgen. Bij haar dag taak, die dus huishoudelijk werk omvat, doet ze ook haar corveed- ienst in het koetshuis. „Hier woonde vroeger de tuinman met elf kinderen." vertelt ze. Nu wonen de zes meisjes er met de leiding. Ze koken zelf, maar krijgen het eten vanaf het grote huis Het is een ge zellige gemeenschap Een leuk keukentje, met eethoek, en een knusse huiskamer. Ook hier zitten ze naar de televisie te kijken Op een ronde tafel staan zes kerststuk jes Boven zijn weer de kamers, die ook met elkaar gedeeld worden Het pronkstuk is echter de re creatiezolder Daar valt je mond open. Gele zitbanken met dikke bruine kussens. Een deel. dat als podium kan worden gebruikt door afscheiding met leuke gordijnen. De hele zolder is in groen en rood geverfd, en het grote Hek met spijlen van de hooizolder zwart ge- Amersfoort - Voor het jaar 1977 heeft „Flehite" een agenda sa mengesteld met illustraties uit het oeuvre van de tekenaar Jan de Beijer. De topografische ver zameling in het museum van Jhr. J. F. L. Coenen van 's Gravesloot omvat een aantal originele teke ningen van deze kunstenaar en een groot aantal etsen - vervaar digd naar tekeningen van De Beijer - welke door kunstenaars als J. C. Philips, H. Spilman, W. Writs e.a. op de koperplaat werden overgebracht. Jan de Bei/er werd geboren te Aarau in Zwitserland op 24 sep tember 1703. Zi/n vader was daar a/s Hollands officier belast met het werven van huursoldaten. Op zijn achtste iaar Qing Jan in Emmerich op school. Uit de daarop volgende periode is niets over hem bekend. Plotseling duikt De Beijer op in Am sterdam. Zi/n voornaamste leer meester aldaar was Cornells Pronk, eveneens een topografisch tekenaar van formaat. De Beijer vervaardigde zijn te keningen in opdracht van een aan tal 18e-eeuwse uitgevers, zoals I. Tirion te Amsterdam. Ook van par ticuliere verzamelaars ontving hij opdrachten. Zijn werken zijn opge nomen in uitgaven zoals: ,,De Te genwoordige Staat' enz„Het Verheerlykt Nederland „Het Ver- heerlykt Kleefschland" en vele an dere. Voor zijn schetsen reisde De Beiier door de Nederlandse pro vincies. maar voor zover bekend niet door Groningen, Friesland en Drente. Verder bezocht hij het Rijn land en een gedeelte van België. De doorhem vervaardigde teke ningen zijn gemaakt naar de ter plaatse ontstane schetsen „naar het leven". In de door H. Romers samengestelde oeuvre catalogus van Jan de Beijer ('s-Gravenhage Kruseman 1969) worden als eerst gedateerde tekeningen vermeld: 1732 Dornick, Emmerich en De Wing. Zijn laatste werk schijnt om streeks 1780 in Amsterdam te zijn ontstaan. Enkele jaren daarna, 1783/1785 is De Beijer op een tot nu toe onbekende plaats, waar schijnlijk in Gelderland overleden. Zijn werk staat niet alleen ar tistiek op een hoog peil, maar heeft bovendien een grote documentaire waarde voor restauraties van door hem getekende thans nog be staande gebouwen. Helaas zijn er geen tekeningen van De Beijer be kend van de Amersfoortse binnen stad. Een gezicht op de stad vanaf de Galgenberg, gedateerd 1749 en een tekening van „De Stad Amers foort langs de Rivier de Eem te zien" uit 1751, gemaakt ter hoogte van de kapel Van Isselt, zijn de enige tot nu toe bekende te keningen waarop de stad uit de verte te zien is. FLEHITE Dit vertelt het voorwoord in de agenda, die je bijna niet zou ge bruiken, omdat hij er te mooi voor is. Alle gereproduceerde etsen zijn echter zodanig geplaatst, dat er geen notitieruimte aan de achter kant is. Men kan ze eventueel zo uit de agenda lichten. Maar prettiger is om elke week weer de schoon heid van ridderhofsteden, kerkjes, kerken, huyzen, dorpjes en havens van vroeger te ondergaan. Verbaasd kan men dan zien. dat een vergezicht over „De Stad Amersfoort van den berg te Sien den 21 sept. 1947" niet zo heel veel verschilt van nu. In een gewassen pentekening tenminste niet. De Onze Lieve Vrouwetoren torent er boven uit. Enigszins ontluisterd door de grote galg met stroppen op de Galgenberg en een houten kruis. Hiermee is echter wel bewe zen dat die Galgenberg er was. Opmerkelijk is dan te zien, dat er geen bossen waren in die tijd. Een paard en wagen voor landarbeid heeft J. de Beijer er getekend. Prachtig is ook het Huis Zoestdijk en het Huis Draakestein, waarvan het laatste direkt door zijn kantige vorm te herkennen is. Wijk bij Duur stede, IJsselstein en met weer die schok van herkenning ,,'t Dorp Vreeland den 14 september 1745". isjgMIn Het koepeltje staat er nu nog net zo. Aan sommige dingen hebben mensenhanden door de eeuwen heen nog niets vernield. Museum Flehite, waar deze agenda voor 15,- verkrijgbaar is, heeft hiermee eigenlijk meer gedaan dan alleen maar een mooie, verantwoorde, kunstzin nige agenda samenstellen. Deze illustraties bewijzen van dag tot dag en van week tot week, hoe belangrijk het is om in tekening of foto de geschiedenis vast te leggen. Geen onbekende waar heid, maar wel eens en te meer benadrukt door de etsen, die iemand in 1700 maakte. Mensen van 1977 terugplaatsen in vroeger tijden. Jan de Beijer zal het zich waarschijnlijk niet be wust zijn geweest. schilderd nog volkomen in tact Door de halfronde ramen kijken we naar buiten in hel park. Zittend op de banken, vertelt Marjan van het kerstspel, dat ze zelf bedacht heb ben en hier zondag zal worden op gevoerd. Ook hebben ze dan het kerstdiner Met Kerstmis zelf zijn ze waarschijnlijk allemaal naar huis. Langs een smalle trap gaan we weer naar beneden, waar naast de grote sportzaal met de groene vloer, waarover we niet met onze schoenen mogen - de heel moderne lichtrose-bruin betegelde doucheruimtes zijn. Eén is nog in gebruik. Die zit dus niet voor de te levisie Naast de douches in de „stalhangen witte waszakken. Voor de vuile sportkleding. Een geordend huis, ik kan niet anders zeggen. En ze wisten niet dat ik kwam. Shirley, een Surinaams meisje, is er een paar jaar Zij volgt een oplei ding voor kokkin en kookt nu al in een bejaardentehuis Als ze haar opleiding voltooid heeft, wil ze dit beroep in Suriname gaan uitoefe nen Samen met haar verloofde Voor Shirley is de Hohorst haar echte huis Zij heeft wel familie, maar zij zegt niets over terug. Voor haar is Suriname terug. Met Marjan loop ik nog even door de ongerepte sneeuw tot aan een bruggetje Daar voorbij ligt een ander hoekig wit huis. Daar woont de heer Blotenburg, die al 25 jaar aan dit landgoed verbonden is. Hij is de steun en toeverlaat van djt huis. Hij heeft opk de meubels op de' zolder gemaakt Maar voor hem heb ik nu geen tijd meer Wanneer we teruglopen onder de takken, die doorbuigen van de sneeuw, zegt Marjan, dat ik moet vragen of ik van de zomer in het park mag wandelen. Want niet ie dereen mag er zo maar in De tuin van hun huis. Ze vertelt me van het transportbedrijf in Dinxperlo, waar ze tussen allemaal mannen was. Al leen broers. Ze hield niet van dat bedrijf Wel wil ze een baan zoeken daar in de buurt Maar déér is hele maal geen werk. Dus voorlopig blijft ze maar hier. „Voor een millioen zou ik wel terug willen." zegt ze ter wijl we naar binnen gaan „Maar het kan niet „Internaat voor moeilijk lerende (zwakbegaafde) meisjes van onge veer 14 tot en met 18 jaarstaat er in de prospectus. „Intern is indivi dueel onderwijs in kleine lesgroepen mogelijk. Algemeen vormend huishoudelijk, creatief, expressief onderwijs, naaldvakken en sport. Voorbereiding op de werksituatie en groepsgerichte ac tiviteiten Extern kunnen de volgende opleidingen worden ge volgd. LHNO, IHNO, typen. Deel neming aan het leerlingenstelsel is mogelijk, evenals beroepstraining in volledig dienstverband, stage als huishoudelijke hulp. in peuter speelzalen en bedrijven." En die dingen doen ze allemaal De Hippies en de familie Trap Toen ik aankwam en tussen hen in aan de tafels ging zitten voelde ik mij vreemd En zij mij misschien. Toen ik wegging droeg ik een kerststukje naar mijn auto Over de krakende halfbevroren sneeuw reed ik langs het huisje met het gezellige licht. Ik wist nu hoe het er van binnen uitzag en wie er woonden. Achterom kij kend zag ik het grote huis met licht plekken achter de ramen boven. Wat zouden die een keet maken met zijn drieën op een kamer Meis jes van 14 - 18. De Hippies en de familie Trap Ik zou er niet graag de leiding hebben In gedachten wenste ik juffrouw de Leeuw een rustige Kerst. nine de kruijff LEUSDEN/CENTRUM - De Neder landse Bond van Plattelandsvrouwen heeft voor de eerste helft van 1977 weer een gevarieerd programma sa mengesteld, dat er als volgt uitziet. Woensdag 5 jan. Boerenkoolmaaltijd in „de Hakhorst." Tijdstip van aankomst tussen 18.30 en 19.00 uur Woensdag 12 jan. De heer P A. Reineke, hoofd van het wereldnatuurfonds, houdt hierover een voordracht. Donderdag 10 febr. Jaarvergadering. Woensdag 9 maart Deze avond komt de „woningcommis sie" naar de afdeling, om met een plaatje en een praatje iets meer te ver tellen over het wonen in het algemeen en over de keuken in het biezonder. Woensdag 6 april Bezoek aan het museum „Van speeldoos tot pierement" te Utrecht. Donderdag 21 april Een diëtiste van de Nederlandse Hart stichting komt het een en ander vertellen wat verantwoord is voor hart en bloedvaten, onder het motto „Leef lang en gezond." mei?!! Het ligt in de bedoeling in deze maand een modeshow te organiseren van eigen gemaakte kleding. Cursussen Op woensdag 5 januari om half 10 start de eerste les van de macramé-cursus, in de kleine zaal van de „Krakhorst" aan de Boldenkhof. De les duurt tot onge veer half 12Er worden 7 lessen gegeven om de 14 dagen. Engels Mevr. Bos zal bij voldoende deelname een cursus engels-conversatie verzor gen. In Provinciaal en Kringverband zijn de volgende aktiviteiten. Dinsdag 15 febr. „Een avondje vrouw," dit is een kring avond en wordt gehouden in „het Pau- lushuis" te Dnebergen-Rijssenburg. Woensdag 16 maart Bezoek aan het Centraal Museum te Utrecht. Lezing over Oud Porselein. Maandag 21 maart Lezing in Utrecht, samen de Ned. Verg. v. Huisv. Dinsdag 29 maart Excursie naar het Fries Museum te Leeuwarden Donderdag 28 april Voorjaarsvergadering in de Meern. Indien u er iets voor voelt om lid te worden van de N.B.P. kunt u inlichtin gen krijgen bij de dames W C. M. v. Rij- van Wijhe, Wilhelmina v. Pruisenlaan 5. Leusden/Zuid, tel 42930. M. M. Go- verts- v. d. Broecke (secr. Fahrenheit- straat 48, Amersfoort, tel. 18592. Natuurlijk is het ook mogelijk om zo maar eens een avond bij te wonen en te kijken of het u bevalt. In de nacht van Oud op Nieuw staat de Johanneshoeve van 01 00 tot 04.00 open voor iedereen die een ander de beste wensen wil overbrengen Een en ander onder het genot van een borrel tje en een dansje. LEUSDEN - Op 22 december vierde de KPO haar jaarlijkse kerstavond. In de sfeervolle versierde Johannes Hoeve waren 80 dames aanwezig. Na een inleiding door de voorzitster werd er gezamenlijk een kerstlied gezongen, waarna de pastoor een kleine kerstoe spraak hield. Daarna werden er onder 't genot van koffie met kerstbrood, kerst kaarten gemaakt, waar iedereen en thousiast aan deelnam. Deze werden namens de KPO verstuurd aan zieke en bejaarde mensen. Onder al deze werk zaamheden werd er nog een gedicht en een verhaal voorgelezen. Verder werd er nog wat te eten en drinken aangebo den.

Leusder Krant | 1976 | | pagina 5