foor de boeren is 1976 jen bijzonder jaar geweest Franse les bij „Latent Talent" KPJ-kerst zonder mis SPAAN(S)E ONTBOEZEMING In de stad MR. ZIJP EN HET LANDBOUWSCHAP Amnesty International Burgerlijke stand Gemeente Leusden KERKDIENSTEN m IUSDER KRANT - PLAATSELIJK NIEUWS Het landbouwschap is een publiekrechtelijk orgaan, dat als een pressiegroep de belangen van de landbouw bij overheid en parlement verdedigt. Zowel in Den Haag als op provinciaal ni veau. Mr. N. M. Zijp is één van de juristen, die er werkzaam is. Hij werkt 27 jaar bij het Landbouw schap, en sinds 1955 is hij als se cretaris belast met het voorzitter schap van de commissies „Grondgebruik" en „Belasting". Ómdat hij de 65-jarige leeftijd na dert, heeft de heer Zijp een aantal van zijn functies overgedragen aan anderen. Dat neemt niet weg, dat hij nog steeds zeer aktief is in de agrarische wereld. Zo is hij voorzitter van de Vereniging voor Agrarisch Recht; plaats vervangend voorzitter van het Comité Européain de Droit Rural; plaatsvervangend voorzitter van de Raad voor de Luchtveront reiniging. Daarnaast heeft mr. Zijp nog een aantal functies bij de Nederlandse Heidemaatschappij. En last but not least is hij ook nog zoon van een Westfriese boer. prijs van landbouwgrond en die van bouwgrond) zou dan niet meer be taald worden. Nu is het merkwaardige dat op dit moment, juist door die eerder ge noemde geweldige prijsstijging van landbouwgrond, de prijs van land bouwgrond hoger ligt - vaak althans - dan die van bouwgrond. Maar dat neemt niet weg, dat ik het principeëel verkeerd vind, wanneer die verwach- tingswaarde niet meer betaald zou worden. Ik ben het er mee eens. dat het voor kan komen, dat onteigenden een erg grote, te grote winst op hun grond maken. Maar dan zou ik veel liever zien, dat zoiets door een belastingmaatregel werd recht getrokken, dan dat er aan de verkoopprijs getornd gaat worden." ONROEREND GOED Belasting. Het brengt ons op een vol gende ..highlight" voor de landbouw in 1976. Dit jaar is in veel gemeenten voor het eerst de nieuwe onroerendgoed- belasting geheven Deze belasting, die zoals bekend in de plaats is gekomen van de wegen- en rioolbelasting, de personele belasting en de grondbelas ting. betekent voor de agrarische sector een verzwaring Niet alleen omdat nu eigenaar en gebruiker van een onroe rend goed belast worden - en een eige naar gebruiker dus tweemaal -. maar ook vanwege de grondslag van de hef fing Gemeenten mochten kiezen tussen een heffing op basis van de waarde in het economisch verkeer of op basis van de oppervlakte Met name die laatste heffingsgrond, waarvoor de ge meente Leusden koos, is nadelig voor de landbouw Mr Zijp: De meeste gemeente heb ben gekozen voor de economische waarde-grondslag. Sommige grotere gemeenten. zoals Den Haag. Amsterdam en Amersfoort hanteren de oppervlakte-heffing. Wanneer dat nu gebeurt in een gemeente met veel agra rische bedrijven, dan is dat ongunstig voor die bedrijfstak. In een agrarisch bedrijf is namelijk meestal nogal wat on rendabele ruimte aanwezig. Neem een boer, die een nieuwe stal gaat bouwen. Zijn oude stal laat hij staan, gebruikt hij hooguit nog voor opslag of zo. De eco nomische waarde vermindert dus dui DONDERDAG 30 DECEMBER 1976 het Landbouwschap zijn de prijzen van de landbouwgrond, die in korte tijd tot grote hoogte zijn gestegen. Mr. Zijp: ,,Het is werkelijk verontrustend. We moeten die prijsstijging echt tot de grote problemen van het afgelopen jaar reke nen. En eigenlijk was het voor iedereen een grote verrassing dat die prijzen zo de pan uit rezen. Natuurlijk, grond is in ons land een schaars goed. Maar het is ook het werk van beleggers geweest." Een oplossing voor die te hoge prijzen zou landbouwminister Van der Stee wellicht kunnen vinden in het zo geheten „selectief voorkeursrecht." De bewindsman heeft in ieder geval in landbouwkringen getracht te peilen, hoe men daar overdenkt. Het selectieve voorkeursrecht houdt in, dat landbouw grond, die men wil verkopen, eerst moet worden aangeboden aan de Stichting Beheer Landbouwgronden (SBL) Deze stichting een dochter van het ministerie van landbouw die nu met name functio neert bij ruilverkavelingen, zou door een gericht aan- en verkoopbeleid van gronden de prijzen in de hand moeten zien te houden. Mr Zijp: „Ik denk dat het nog niet zo makkelijk is om vanuit landbouwkringen één mening aan de minister over te brengen. Er wordt zeer verschillend over gedacht Van de ene kant wordt het makkelijker om beleggers en industriëlen uit te schake len en daardoor de prijs te drukken. Van de andere kant is het natuurlijk een diri gistische maatregel. Hardere economi sche wetmatigheden schakel je er mee uit, waardoor je de zwakkere, de mid- dellaag en daaronder, helpt. Maar het is maar de vraag of iedereen daar aan wil." ONTEIGENING De discussie over grond omvat meer onderdelen. Er wordt over ge dacht om gemeenten, wanneer land bouwgrond wordt onteigend, een andere, lagere prijs aan de onteigen den te laten betalen. Mr. Zijp: „Tot nog toe betaalt een gemeente voor grond, waar op men wil gaan bouwen de prijs van bouwgrond. Nu wil men de onteigeningsprijs gaan verlagen tot de gebruikswaarde. De prijs van landbouwgrond dus. De verwach- tingswaarde (het verschil tussen de delijk Maar de oppervlakte blijft even groot. De oppervlakte-heffing treft hem dus onevenredig zwaar En al zijn er dan een viertal correctiefactoren, het blijft voor een agrarisch bedrijf ongun stig Het verschil in het te betalen bedrag op grond van de twee ge noemde gronden kan oplopen tot enkele honderden guldens. „Daar komt dan nog bij dat de ge meente Leusden een hoog tarief heeft gekozen. Veel plattelandsgemeenten zitten met hun tarieven een derde lager. Ik begrijp het wel hoor Zo n gemeente die zich snel uitbreidt heeft natuurlijk geld nodig Maar niettemin zou ik er voor willen pleiten om de belasting voor de agrari sche bedrijven nog eens een keer apart te bezien. Zo zou het onderdeel „kwali teit" van de heffing op economische waarde-grondslag verlaagd moeten worden Bovendien is het onredelijk, wan neer in de nieuwe onroerend goed- belasting de boeren rioolbelasting moeten gaan betalen. Er zijn ge meenten, die de rioolbelasting apart heffen. Daardoor belasten zij niet de boerenbedrijven, die niet op een riool zijn aangesloten. Waardoor de belasting er al weer wat redelijker komt uit te zien," aldus mr. Zijp. weinig voor een dergelijk heffing De aanwezige agrariërs van de verschil lende organisaties maakten duidelijk, dat zij zich, wanneer een dergelijke maatregel genomen zou worden, door de overheid genept zouden voelen. „Eerst hebben ze ons jarenlang verteld dat we meer moesten produceren, en nu we meer produceren worden we met een dergelijke maatregel gestraft," zo zou je de bezwaren kunnen samenvat ten. Mr. Zijp is het daar niet helemaal mee eens Er is inderdaad een tijd geweest dat de landbouwvoorlichting de boeren stimuleerde om tot een hogere produktie te komen. Maar dat is toch al wel weer een een paar jaar geleden. De laatste jaren is het meer zo geweest, dat de boeren de produktie verhogen om het economisch te kunnen bijbe nen." Blijft staan dat die melkplas weg ge werkt moet worden. Mr. Zijp vreest dan ook dat de Nederlandse veehouders hun bijdrage zullen moeten leveren; „Het zal ongeveer gaan om een bedrag van honderd miljoen gulden en dat moet opgebracht worden door honderd duizend boeren," aldus mr. Zijp, die op de eerder genoemde vergadering overigens liet blijken, dat het hem niet DROOGTE Maar om met een wat vrolijk geluid te beginnen: die hoge inkomens in de ak kerbouw, waar komen die vandaan? Mr Zijp: „De prijzen van een aantal ak- kerbouwprodukten hebben het afgelo pen jaar ongekend hoog gelegen. Aardappels, stro, uien... De droogte zorgde er voor dat deze artikelen schaars werden en dat heeft de prijs omhoog geschroefd. Maar het is natuur lijk niet zo dat al de akkerbouwers nu ineens kapitalen hebben verdiend. Met name in de Friese kleigebieden en in de polders is er goed verdiend. Maar diezelfde droogte heeft voor moeilijkheden in andere bedrijfstakken van de landbouw gezorgd. De veehou derij is er door gedupeerd. Daarvoor is dan wel de hulp van de regering geko men.-die over het algemeen wel ge- f *aardeerd wordt Maar de toegepaste :elfstandigenregeling heeft zijn onvol komenheden en met name in Gelderland is een aantal mensen er be kaaid van af gekomen. Daar staat dan v/eer tegenover dat het weer van de afgelopen maanden weer het een en ander heeft goed gemaakt. Ik zei het al- het is voor ons in veel opzichten een bijzonder jaar geweest." aldus mr. Zijp. Wellicht minder bijzonder is het feit, dat de EEG landbouwcommissie er voor de Kerst niet in is geslaagd een oplossing te vinden voor de Eu- reëel leek de wegwerking van de melk plas geheel op de overheid te laten drukken. „Ik vrees gewoon, dat dat niet allemaal uit de schatkist gehaald zal kunnen worden," aldus de medewerker van het landbouwschap QUOTERING Stel nu eens, dat je via de heffingen de melkplas weg zou kunnen werken. Dan blijf je toch nog met een overpro duce zitten, die een nieuwe melkplas gaat veroorzaken? Mr. Zijp: „Inderdaad, er zal wat aan die overpro duce gedaan moeten worden Hoe? Mansholt heeft indertijd al eens subsidie willen geven voor boeren die van melkvee overgaan op slachtvee. Dat Is nooit van de grond gekomen. Er is ook de gedachte om veehouders de minimumprijs voor melk te betalen, zonder dat ze die melk inleveren. Wellicht draait het er op uit dat er een limiet gesteld wordt voor de Ne derlandse melkproduktie. Maar op dit moment zeg ik dat quotering voor ons op dit moment onaanvaardbaar is. We hebben het beste vee, de beste produktiemethoden, de beste veeboeren van Europa. Zo'n goed bedrijf moet je niet aan limieten bin den. Maar hiisschien is het toch on vermijdelijk." VERRASSING Een andere zaak die de mensen van VAN EEN ONZER VERSLAGGEVER LEUSDEN - „Dit jaar is in het algemeen voor de boeren een zeer bijzonder jaar geweest. Sommige akkerbouwers hebben een inkomen gehad, zo hoog, als wij nog nooit hebben mee gemaakt. Er zijn er bij, met name in de Friese kleigebieden en in de polders, die een inkomen hebben dit jaar van twee tot twee en een halve ton. Specialistensalarissen. Maar dan heb ik het wel over boeren met zo'n zestig hectare. Daar staan dan de inkomens van de veehou ders tegenover. Die hebben het over het algemeen veel slechter gehad. En het fruit en de bloemen zijn ook slecht geweest. Voor sommige fruittelers is het het derde jaar in successie geweest en dat zijn dan mensen voor wie het einde wel lijkt te naderen. De tuinbouw tenslotte, is weer redelijk goed ge weest." Mr. N M Zijp maakt in het kort even de balans op. Samen met deze jurist van het Landbouwschap - met name deskundig op het terrein van grondver- deling en belastingen - blikken we terug op een turbulent jaar in de wereld van de landbouw Voor een deel is de pro blematiek van de boeren aan burgers en buitenlui bekend De droogte ligt nog vers in het geheugen Nog verser onge twijfeld de daaruit voortvloeiende hoge aardappelprijzen. Maar de prijzen van de landbouw grond zijn de afgelopen maanden ook de pan uit gerezen. En in veel gemeen tes moest de nieuwe onroerend goed- belasting voor het eerst betaald worden. En dan is daar nog de melkplas, die waarschijnlijk mede met geld van de Nederlandse veehouders weg gewerkt gaat worden. ropese melkplas. Begin vorige week werd besloten dat de deskundigen zich in januari verder met de berg van 1,3 miljoen kilogram melkpoeder zullen bezighouden. Het zal er waar schijnlijk op uitdraaien dat de Neder landse melkveehouders een fikse bijdrage zullen moeten leveren om het probleem de wereld uit te helpen. Mr. Zijp: „De verwachting is dat de melkprijs gaat stijgen met zo'n tien procent Om de melkplas weg te werken zou men dan twee tot vier procent in willen houden. Een maat regel, die het Landbouwschap hele maal niet aan staat." Ook de boeren uit de gemeente Leusden, die kortgeleden in vergadering bijeen waren, voelen LEUSDEN - In de fraaie uitgebreide folder van Latent Talent staat onder meer de kursus „Frans voor beginners" aangegeven. Misschien kiezen de mensen uit Achterveld, Leusden of Hamersveld de a.s. zomer Frankrijk als vakantiedoel. In slechts vijf avonden wordt een eenvoudige gespreksvoering in het Frans gehouden en bij voldoende interesse kan deze korte kursus met vijf lessen worden uitgebreid. Sluimerend Talent reikt de hand aan de mede burgers om zich verstaanbaar te maken in het levendige Frankrijk. Zo levendig als de Franse taal is zo gezellig levendig is ook het huls van Lilian Ruyter in Achterveld. Haar lief hebberijen zijn onder meer handwerken als haken, breien, borduren en plaatjes draaien. Ze woont ruim acht jaar in Ach terveld en heeft het hier goed naar haar zin. Ze is niet alleen huisvrouw, maar ook als secretaresse werkzaam op een bedrijf in Barneveld. „Toen ik las dat sluimerend talent werd gevraagd om een ander deel te kunnen maken van je liefhebberij besloot ik in te schrijven met een cursus Frans voor beginners Ik vind Frans een heel mooie taal en omdat het me goed ligt, studeer ik goed en hoop over enkele maanden te slagen op het examen Frans M.O.-B Dat houdt in dat er dan les mag worden gegeven op de HAVO Als er mensen zijn die vijf of meer woensdagavonden gezellig bij elkaar willen komen in het sfeervolle Raads- zaaltje aan de Kon. Julianaweg in Ach terveld om een niet te zware cursus Frans voor beginners te volgen, dan zijn verdere inlichtingen te verkrijgen tel 03425-1481, mevr. A. Schouten. Hes senweg 317a, Achterveld. De cursusavonden zijn op woensdagavonden in februari en maart 1977. Men kan zich nu al opgeven. Dank zij de steun van o.m. de Stichtse Culturele Raad en de gemeente Leus den bedraagt het cursusgeld voor tien lessen slechts veertig gulden totaal. Een goede vakantie wordt nog beter als de toerist ook de landstaal kent en dat geldt ook voor onze inwoners uit Achterveld, Leusden en Stoutenburg LEUSDEN-CENTRUM - Donderdag 6 januari a.s. wordt de eerste schrijf- avond van Amnesty International gehou den Opzet van de avond isdatergeza- menlijk brieven geschreven worden naar officiële personen van de landen der betreffende gevangenen Het doel is hierdoor de vrijlating van de politieke gevangenen te bewerkstel ligen Elke maand wordt om de vrijla ting van drie gevangenen verzocht uit een westers, een derde wereld en een socialistisch geregeerd land. Deze maand worden de brieven gericht tot officiële personen in Zuid-Afrika, de Vrije Republiek Jemen en Guatemala Iedereen die zich op enigerlei wijze verbonden voelt met het lot van deze mensen, wordt van harte uitgenodigd om deel te nemen aan deze schrijf- avonden, die voortaan iedere eerste donderdag van de maand plaatsvinden in de bibliotheek aan de Hamersveldse- weg, 's avonds tussen 19.00 uur en 21.00 uur. In de hal van de bibliotheek hangt een plattegrond waarop de ruimte waar Amnesty zit, aangegeven staat ACHTERVELD - Zaterdag 18 de cember vierde, de_Achterveldse K.P.J. hun kerstavond in de stemmig versierde grote zaal van Ons Gebouw. Voordat de kerstviering in het gebouw zou plaats vinden zou er eerst een Mis in de R .K. kerk te Achterveld zijn. Deze mis ging niet door, omdat de pastoor op één tijd stip twee missen had gepland. Voor de viering in het gebouw hadden zeven K.P.J. meisjes een koud buffet klaar gemaakt, waaraan de K.P.J.'ers zich te goed konden doen. Hoewel er meer leden aanwezig waren dan opgegeven, was er toch voor iedereen voldoende De versiering was te danken aan de bejaarden-kerstviering Er was ook ge zorgd voor goede muziek en ook een bar ontbrak niet. Ondanks het niet doorgaan van de mis was het toch weer een echte geslaagde K.P.J. avond. „Het is erg aardig, Liesje, dat je moeder meegegaan is." Het was eigenlijk geen weer voor het fietsje. Storm regen en sneeuw en ner gens een gezellig winkel-galerijtje, waar je van de ene naar de andere boekwinkel kon huppelen. Dan voel ik me verwant aan m'n meest geleifde dichter, de man die eerlijk erkende dat de natuur, hem eigenlijk niet zo veel deed. Een uitgesproken stadsmens de in '66 overleden dichter J. C. Bloem. We deden, zoals wel meer, een „long weekend", in het Nederlands overgezet: twee vrije dagen aan het eind van de week. En naar de stad, tuurlijk Rotterdam, ergens aan de Waterweg gelogeerd, schepen schepen, schepen voorbij gaand in donkere nacht en heldere dag. We fantaseerden samen waar been ze gingen, wat ze tegemoet kwamen, goed of zwaar weer. We sjouwden wat door de havenbuurten over de gladde „kin derhoofdjes", grauwe buurten onder een kille grauwe hemel, en toch een eigen milieu, een eigen ontroering waar je wat moeilijk van loskomt. Toen kwam voornoemde J. C. Bloem zomaar even boven met z'n ode aan de Dapperstraat; een paar regels hier uit: „Natuur is voor tevredene of legen, en dan, wat is natuur nog in dit land? Een stukje bos ter grootte van een krant. Een heuvel met wat villaatjes er tegen. Geef mij de grauwe stede lijke wegen, de in kaden vastgeklonken waterkant. De wolken nooit zo schoon dan als ze, omrand door zolderramen langs de lucht bewogen". Dit heb ik overdacht, verregend op een miezerige morgen, domweg geluk kig in de Dapperstraat. Ken u de Dapperstraat in Amster dam Oost? Moet u eens door kuieren En in die buurt in die havenstad her kende ik de stadsmens Bloem. Maar de stad heeft ook andere ge neugten, het gelukte ons zowaar nog twee plaatsen te bemachtigen voor een concert van het Rotterdams Philharmo- nisch Orkest in de muziektempel, de Doelen. Inderdaad Muziektempel, met vreugde hebben we indertijd een klein steentje mogen bijdragen aan de vol tooiing hiervan. Een zo zuivere akkoestiek kom je bijna nergens tegen, misschien in de pas gerestaureerde Leidse Schouw burg, het ritselen van een programma is in allen hoeken hoorbaar. En het programma! Derde piano concert van Ludwig van Beethoven, vertolkt door de jeugdige Marja Bon, een belevenis, en na de pauze waarin je zonder bloedvergieten koffie kan kopen zoals thuis; in tegenstelling bij andere instellingen waar de koffie niet alleen niet te drinken is, maar waar bij je gevaar voor letsel loopt. De eerste Symphonie van Gustav Mahler, het eerste deel deed ons denken aan de Treek tijdens de St. Hubertus jacht, maar dan met hoorngeschal. Het geweldige slot waarin al wat het orkest rijk is aan intrumentarium mee speelt was zo imponerend dat de bijna drie duizend toebehoorders a.h.w. aan hun plaatsen genageld waren. Zo'n jonge snuiter Edo de Waart smeedde die ruim honderd man en vrouw tot een eenheid als een buigzaam riet in de wind. Een uitvoering die wat ons betrof nog wel langer bad mogen duren dan het uur dat de symphonie nodig had. Binnen vijf minuten heb je zonder problemen je jas uit de garderobe, waarbij de conversatie heerlijk is om te horen: De een in bont gehulde dame tot een andere: „Bent u ook zo mu zikaal, wij wel, we gaan elk jaar met Kerstmis naar de Mattheus Passion, en zag u die juffrouw aan de piano met dat stukkie van Beethoven, alles uit d'r hoofd". Een enthousiasteling riep na het slot luid: bis bis bis, waarop de dirigent zich verontwaardigd omkeerde en nij dig zei, „bis!, had je maar beter moeten luisteren." Heerlijk zo'n stad duizenden mensen, die je nooit ge zien hebt, de emotie's op de gezichten, van geen enkele emotie tot de opperste verwachting, gelukkige, ongelukkige, onverschillige, brutale, bescheidene, het is als een wervelende kaleidos- coop. Terug in het dorp, een andere we reld, stilte, rust, misschien wat saai en dan nog eventjes J. C. Bloem: „De grote stem der luidbevolkte ste den, die spreekt van meer dan vreug de en meer dan leed, tot hem, in wiens zich leven gaat verbreden, en die om groter droom zich zelf vergeet' Maar 'k ga toch weer fietsen in onze schone landouwen Sp. LEUSDEN - Geboren. 17 dec Olaf Richard, z.v. W. Wijnen en G. W. G. Herni (Kornoelje 26); 7 dec. te Amers foort: Dirk Johan, z v A H. Meijloi en C. A Hoogenboom (Zonnedauwhof 34); 7 dec. te Amersfoort Florence Marie Ghislaine, d.v G. J. M J Lévèque en B M. P Daubeuf (Finn- mark 9), 8 dec. te Amersfoort: Lode- wijk, z.v. G. K. A. Vormer en T van Dusseldorp (Haverland 11), Ondertrouwd: te Leusden Gary Lee Morris (Zeist) en Alida Elisabeth van Dalen (Leusden, Van Hardenbroek van Ammerstollaan 88) Gehuwd: 20 dec B Challenger en M. R. Verkerk, 20 dec A H. Stapel- broek en A M. vanDaatselaar; 21 dec.: G. Kruithof en J. J D. Bruijnzeel ACHTERVELD Ned Herv Kerk: zondag 2 januari"^ aanvang 09 00 uur Ds Westland-** uit Amersfoort. R K Kerk vrijdag 31 december,# aanvang 19 00 uur Gez. H. Mis t. Latijn, Gregoriaans met TeDeum; - zaterdag 1 januari, aanvang 08.30 uur H Mis, aanvang 10.30 uur Hoog Mis; zondag 2 januari, aan-3* vang 08.30 uur H Mis; aanvang® 10.30 uur Hoog Mis. W LEUSDEN-CENTRUM N.H.K.: donderdag 30 dec.: Li- sidunahof 19.00 uur Ds. Willemse;,^ vrijdag 31 dec. Marcuskerk: 19.30 uur: Ds Weernekes; zaterdag 1 jan.: Mar- cuskerk: 10.00 uur: Ds. Kelder;^ zondag 2 jan.Marcuskerk 9.00 uur: ds. G. Hengeveld (Herv.); 10.30 uur: ds. G. Hengeveld (Ger.); 19.00 uur: ds. Weer- nekes, Ger./Herv. LEUSDEN-ZUID Dorpskerk: vrijdag 31 dec.: 19.30 uur: Ds. Weernekers (Ger./Herv.); zaterdag «5 1 jan. 10.00 uur: ds. Weernekers (Ger./Herv.); zondag 2 jan.- 10 00 uur: Ds. Weernekers, Herv.; 18.30 uur: ds. J. Koele, Nijkerk, Herv. (GB). Gereformeerde Kerk vrijgemaakt. Oudejaarsavond 18.00 uur drs A. N. Hendriks. Zondag 2 januari. 8.15 uur ds J. vartëS Bent hem, 16.30 uur ds. A. W. Box-#3 man. De diensten worden gehouden in het ge-,^ bouw van de Ned. Herv. Kerk, Arnhem seweg Leusden-Zuid

Leusder Krant | 1976 | | pagina 7