20.000 mijlen onder zee", een ;oed gemaakte film uit 1954 wmm Het komt allemaal wel goed COMMENTAREN EN MENINGEN ZACHT OF HARD. SCHIZOFREEN BELEID VAN JUSTITIE Kookdemonstraties Filmagenda Amersfoort s zozos .EUSDER KRANT - FILM DONDERDAG 6 JANUARI 1977 „En wat is uw probleem?" Filmagenda voor Amersfoort van donderdag 6 januari t/m woensdag 12 januari 1977: GRAND tel 033-14632: „Wie dan leeft, wie dan zorgt!", a.l. 2.00-8.00 uur; zaterdag 2.00-6 45-9.15 uur; zon dag 2.00-4.15-6 45-9.15 uur. Uitge zonderd maandag. STUDIO „G": tel. 033-14632 „Les Zozos". 14 jaar. 2.15-7.00-9.30 uur: zondag 2.15-4.30-7 00-9.30. CINEMA I: tel. 033-18900 „20.000 mijlen onder 7"e". a.l. 2.00-6 45-9.15 uur, zaterdag, zondag en woensdag 6.45 en 9.15 uur. CINEMA 2: tel. 033-18900. „Butch Cassidy and the Sundance Kid", 14 jaar. 1.45-6.30-9.00 uur; zondag 1 45-4.00- 6.30-9.00 uur EURO: tel. 033-33655 „Victory at En tebbe" (Bevrijding in Entebbe), 14 jaar 2.00-6.45-9.15 uur; zaterdag 4.15- 6 45-9 15. 1.45-4.15-6 45-9.15 uur; woensdag 6.45 en 9.15 uur. Amersfoort - Regisseur Richard Fleischer, de zoon van ax Fleischer, maakte in 1954 de film „20.000 mijlen ider zee" naar het bekende boek van Jules Verne, één sr vaders van de SF-roman. Fleischer, die later nog eens sn SF-film maakte (Fantastic Voyage) en ook „Doctor aolittle", om enkele van zijn films te noemen, heeft ider auspiciën van Walt Disney en de zijnen een vak- indige versie gemaakt van Verne's geschreven ntasie-verhaal, met James Mason als de inmiddels le- ïndarisch geworden kapitein Nebo van de on- ïrzeeboot Nautilus en verder met Kirk Douglas als Ned ind, Peter Lorre als Conseil en Paul Lukas als professor ronnax. Hoewel de film ruim twintig jaar geleden werd imaakt, is het nog steeds de moeite waar om „20.000 ijlen onder zee" te gaan bekijken als u de film nog niet ïbt gezien. Want er zijn maar weinig fantasiefilms, die innen wedijveren met de wijze, waarop Fleischer toen- ïrtijd zijn Jules Verne-film maakte. (Cinema 1, eerste eek, alle leeftijden). ■^DOR BERT VOS Scène uit „Les Zozos" van regisseur Pascal Thomas. VANESSA, EEN PROOI Duo 1, het nieuwe sex-theater, ondergebracht in het voormalige City Theater brengt deze week de film „Vanessa" van regisseur Hu- bert Frank. Het is het verhaal van een jong, vrolijk en aantrekkelijk kostschoolmeisje, dat erfgename is geworden van een zeer rijke oom. Het blijkt dat die oom eigenaar was van een lange keten bordelen in Hongkong en daarmee beginnen de erotische avonturen pas goed. Olivia Pascal speelt de hoofdrol als Vanessa. (Duo 1,18 jaar). VIGILANTE FORCE „Genadeloos 't hiernamaals in" (Vigilante Force) is een nogal rauwe aktiefilm van regisseur George Armitage met de bekende zanger-acteur Kris Kristofferson in een onsympathieke hoofdrol. Het is het ietwat wrange verhaal van een Vietnam-veteraan, die terugkeert naar zijn geboortestadje (op aan drang van de plaatselijke overheid) om daar de orde te gaan herstellen onder de nogal rauwe mijnwerkers die het overgrote deel van de café's bevolken en dat bepaald niet onder stoelen of banken steken. Kristof ferson, wiens broer (uitstekend ge speeld door Jean Michel Vincent) een garagebedrijf heeft, wordt she riff en grijpt de macht. Op hardhan dige wijze weet hij (schijnbaar) de rust en orde te herstellen. Maar dat het schijn is, blijkt al spoedig, wan neer er mensen op geheimzinnige wijze om het leven komen. In het geheim wordt door de Vietnam- veteraan een grootse operatie op touw gezet met het doel voor eens en voor altijd zijn slag te slaan. Tij dens de grootse viering van Ameri- ka's tweehonderdjarig bestaan zal het moeten gebeuren Dat wordt een misrekening en wat een feest had moeten zijn ontaard in een enorm bloedbad vol aktie. „Gena deloos het hiernamaals in" is een typisch Amerikaans produkt met Amerikaanse toestanden in een Amerikaanse gedachtenwereld, waarbi) wij hier in ons betrekkelijk rustige Nederlandje moeite zullen hebben om ons dergelijke absurde situaties voor te stellen Maar we moeten maar bedenken, dat Ame rikanen wellicht altijd de cowboys van weleer zullen blijven, waarbij het recht van de sterkste toch nog zal blijven prevaleren. (Duo 2, eerste week, 14 jaar). GEPROLONGEERD Uiteraard blijft Louis de Funès nog een week. In het Grand Theatre beleeft „Wie dan leeft wie dan zorgt", de nieuwste film van Claude Zidi, haar vierde week. De Funes speelt in deze sprankelende komedie de direkteur van de Guide Duchemin (waarin we ongetwijfeld de gids Michelin herkennen), bijge staan door de clown Coluche als de zoon, die het allemaal niet zo ziet in die sterrentellerij van gerenom meerde restaurants. Regisseur Zidi maakte een voortreffelijke persifle rende kolderfilm over de Franse gastronomie, zoals bekend de trots van La douce France. Bovendien wordt ook het fabrieksvoedsel op een bepaald niet zachtzinnige wijze in de schijnwerpers gezet. Een fijne film voor jong en oud (vierde week Grand Theatre alle leeftijden). Butch Cassidy en de Sundance Kidd blijven nog even in Cinema 2 met Paul Newman en Robert Red- ford in de uitstekende gespeelde hoofdrollen. „Victory at Entebbe", zoals be kend wèl de eerste Entebbe-film, maar niet de enige en echte want er komen er nog meer, o.m. met Char les Bronson in de hoofdrol, blijft nog een week in Euro Cinema De film is in Amersfoort uitstekend ontvan gen, ook al is de beeldkwaliteit wat minder doordat deze versie oor spronkelijk voor TV was bedoeld en aanvankelijk op video in twee weken tijds was opgenomen. (Derde week, Euro Cinema, 14 jaar). NACHTVOORSTELLINGEN In Duo 1 kan men vrijdag- en za terdagavond kijken naar een reprise van de sexfilm „Bibi, wilde wellust", terwijl in Duo 2 de „Kara- teduivels" enorm tekeer gaan in wilde aktie. Voor de liefhebbers van respektievelijk sex en aktie. Beide voorstellingen: 18 jaar. KINDERVOORSTELLINGEN In Cinema 1 blijft „Assepoester" (Cinderella) nog een weekje voor de jeugd draaien en wel in de mati- neevoorstellingen van zaterdag, zondag en woensdagmiddag. Tegen een gereduceerde prijs. In Euro Cinema blijft zaterdag- en woensdagmiddag de snelste muis ter wereld aktief Speedy Gonzales Kortom: kostelijk filmvermaak voor jong (en oud). Scène uit: „Genadeloos het hiernamaals in" met Kris Kristofferson in de hoofdrol als een onsympathieke Vietnam-veteraan. Nederland is een merkwaardig hy pocriet land. In de hele wereld bekend door haar soms vergaande tolerantie en dan komt opeens de mededeling, dat harde pornofilms in het vervolg niet meer vertoond mogen worden in grote bioscopen. Wel in kleine. Terecht heeft de voor zitter van de Nederlandse Bioscoop bond, de heer Saaltink tegen deze dwaze discriminatie geprotesteerd. „Porno mag wel of het mag niet", was zijn rechtskundig juiste mening. Nee, zeggen de wijze heren van justi tie, die over onze eerbaarheid waken als een poes over haar jongen, wat wij willen tegengaan is een schaal vergroting van de porno-film vertoning". Ach gut, denk je dan, wat een bezorgdheid en dat, terwijl de filmkeuring op het punt staat afge schaft te worden als een verouderd instituut. En wat krijgen wij er voor in de plaats? Een schizofreen beleid van justitie, die in feite de sextheaters in de rosse buurten be schermt en de normale bioscoopwe reld in de tang neemt. Kijk, ik hoef op deze plaats niet op te komen voor de Nederlandse Bioscoopbond. Die is zelf mans genoeg om haar boontjes te doppen, maar ik kan wel een lans breken voor de consument. Want die is de dupe nietwaar? Er zijn tal van mensen - en onder schat dat aantal niet, - die op gere gelde tijden behoefte hebben aan het zien van een pornofilm. De afgelopen jaren hebben die mensen met een zucht van verlichting gekonstateerd, dat door een steeds soepeler wordend filmkeuringsbeleid, lang zaam maar zeker de barre tochten naar de rosse buurten onnodig be gonnen te worden. Wat aanvankelijk illegaal was - waardoor je je schuldig ging voelen als je je er aan overgaf - werd gelegaliseerd op normalere plaatsen. Ik kan me voorstellen, dat dit voor die bepaalde groep mensen, jong en oud, een opluchting heeft be tekend. Geen geniepig geschuifel meer om te voorkomen, dat je werd herkend door je buurman, die toeval lig ook in de buurt was. Je kocht ge woon een kaartje bij de bioscoop in je eigen stad en je ging gewoon kijken. Het mocht. En nu komen er enkele zelfverze kerde heren, die gaan oordelen of zachte poesjes misschien harde porno zijn. Terwijl het puriteinse Frankrijk de zaak op een financiële, belastingtechnische wijze oploste landers in vreemde krijgsdienst verliezen straks hun Nederlander schap toch niet meer? Het komt allemaal wel goed. Echt. Wim Kan heeft gelijk. Doe maar rustig je oogjes dicht. Ga maar lekker slapen. Het komt wel goed. V. P.S. De tientallen vriendelijke le zers, die mij in de afgelopen weken een voorspoedig 1977 hebben toegewenst, wens ik uiteraard het zelfde toe. En mijn hartelijke dank voor uw medeleven in deze. Ik zal u gedenken. V. Scène uit: „Karateduivels" (Little super man). Wij kunnen metz'n allen zeer ge- ustgesteld aan dit nieuwe jaar be ginnen. Want heeft Wim Kan ons liet op zijn onnavolgbare wijze ver- eld. dat het allemaal best goed tornt? Nou dan! Het komt allemaal wel goed in dit ïieuwe/aar. Want de Kerst valt niet ip zaterdag en zondag Het komt allemaal wel goed met 1e minister van Justitie. Want u weet toch ook, dat die niet zo ach terlijk is als sommigen denken? Het komt allemaal wel goed met uw belastingbiljet. Want ook dit jaar heeft de inspekteur het beste metu Het komt allemaal wel goed met het openbaar vervoer. Minister Westerterp heeft voor dit jaar vijftig nieuwe trekschuiten besteld. Het komt allemaal wel goed met de schaatsliefhebbers. Want de eerste drie maanden van dit jaar zullen streng zijn, zeer streng Het komt allemaal wel goed met onze economie,. Want we krijgen over een half jaartje toch een nieuwe regering die het veel, veel beter weet? Het komt allemaal wel goed met onze werkloosheid. Want de minis ter van onderwijs gaat vast wel een studieverbod instellen voor socio logen en andere -ogen Het komt allemaal wel goed met ons milieu. Want zijn er niet veel meer kikkers aan het kwaken dan ooit tevoren? Het komt allemaal ook best voor elkaar met ons onderwijs. Want mi nister Van Kemenade heeft toch ook nog maar een halfjaartje? Het komt allemaal wel goed met de werkloosheid. Want minister de Gaay Fortman wil toch méér pro vincies, dus méér ambtenaren? Het komt allemaal wel goed met de emancipatie van de vrouw. Want de minister heeft toch pornofilm verboden? Het komt ook allemaal wel goed met de emancipatie van de man. Want er worden toch steeds meer vaatwasmachines verkocht En- het komt ook allemaal wel goed met de wereld. Want Neder- )e Franse regisseur Pascal lomas is niet de eerste de beste, enkele van zijn recente films ^left gezien, zoals „Pleure pas la uche pleine" (Huil niet met je pnd vol), kan dat vast wel met me ns zijn In zijn film „Les Zozos" is iomas opnieuw in de weer met jgdige volwassenen en hun pu- [rtijdsmoeilijkheden. „Les Zozos" iet verhaal van Fréderic en Fran- is (uitstekend gespeeld door ederic Duru en Edmond Raillard), ee leerlingen van een pro- ^■iciaals internaat, die slechts twee :eresses hebben: het vrije week- id en meisjes. Het dorp waarin ze pnen geeft hen weinig ge- genheid hun amoureuze intenties te realiseren en dus gaan ze naar Zweden, het paradijs, het luilekker land van erotiek en vrije, onbeteu gelde liefde. Dat valt natuurlijk niet mee, want in werkelijkheid is het erotische paradijs ver te zoeken. Dat neemt niet weg, dat het tweetal met allerlei pittige erotische verhalen naar het internaat en hun dorp terugkeren. Je kunt het best aan Pascal Thomas overlaten om zoiets met Franse charme op het doek te zetten. „Les Zozos" werd een fijne film, waar je met erg veel plezier naar kijkt. Ademföos, als u wilt. (Studio G, eerste week, veertien jaar). 13 DUO 1 (Voormalig City): tel. 033- 16572. „Vanessa, prooi der erotiek", 18 jaar. 7 00 en 9.30 uur; zaterdag 2.00- 7.00-9.30 uur; zondag 2 00-4.30-7 00- 9.30 uur Donderdag-, vrijdag-, maandag-, dinsdag- en woensdagmid- dag wegens verbouwing gesloten DUO 2 Voormalig" City): tel 033- 16572. „Genadeloos het hiernamaals J in". 14 jaar. 6.45-9.15; zaterdag 1.45- 6.45-9.15 uur; zondag 1.45-4.15-6.45- 9.15 uur. Donderdag-, vrijdag-, ,J maandag-, dinsdag- en woensdagmid- j dag wegens verbouwing gesloten. NACHTVOORSTELLINGEN Jj DUO 1: „Bibi. wilde wellust", 18 jaar. g Vrijdag- en zaterdagavond 24.00 uur. DUO 2: „Karateduivels", 18 jaar. - Vrijdag- en zaterdagavond 23.45 uur. KINDERVOORSTELLINGEN CINEMA 1: „Assepoester" (Cinderel- la), a.l Zaterdag-, zondag- en woens- dagmiddag 2.00 uur. Speciale toe- «1 gangsprijs 5,00. EURO: „Speedy Gonzales", a.l. j Zaterdag- en woensdagmiddag 1.45 j| uur. en daardoor een behoorlijke frank extra in haar schatkist zag komen (door de pornobelasting), wordt hier in Nederland de klok teruggedraaid. Het wordt een beoordeling achter- af, zegt justitie. L euk hoor, dat bete kent namelijk, dat de bioscoop eigenaren zelf-censuur moeten gaan plegen om niet de kans te lopen dat hun boeltje in beslag wordt genomen. „Zo hoort het ook", zegt justitie. Ik heb m'n twijfels over dit tweeslachtige gedoe. Ik ben van me ning. dat porno mag of niet mag. Meten met twee maten zou niet de maatstaf van justitie mogen zijn. Maar hebben we dat kortgeleden al niet eerder gehoord? Er zijn betere methoden om schaalvergroting in goede banen te leiden. De aktie van justitie, op de drempel van oud naar nieuw, lijkt me ingegeven door een misplaatste drang naar pure bevoogding. Terwijl je in elke willekeurige sex-shop hon derden verschillende pornofilms kunt kopen voor projektie in eigen kring, mag je er niet naar kijken als je met méér dan vijftig mensen bij elkaar bent. Een absurd idee. Nog eventjes en je moet naar Frankrijk om porno op het (grote) witte doek te kunnen zien. Of terug naar de rossi ge, schimmige buurten in de grote stad. Maar of dat de bedoeling is van justitie, betwijfel ik. Er is voor de Nederlandse Bios coopbond maar één oplossing voor dit merkwaardige probleem. Een schaalverkleining van haar theaters. In verschillende steden (ook in Amersfoort) is men daar reeds mee bezig. Want zes kleine theaters van zeg vijftig plaatsen, maken samen weer één grote van 300 plaatsen En de exploitanten hoeven niet bang te zijn, dat er teveel lege plaatsen zullen zijn. Want de behoefte is groot. V. WEEKENDDIENSTEN GEMEENTE LEUSDEN HUISARTSEN: Alleen voor de praktijken van de artsen Binkhorst. Boersma-Koch. Lantink- Verhagen. Nunnikhoven en Den Toom neemt dit weekend waar dr. E. H. Verhagen, Burg. deBeaufort- weg 61, Leusden/C., tel. 41210. Spreekuur: zaterdag- en zondagmid dag om 14 uur Visites graag vóór 10 uur s morgens aanvragen De dienst geldt van vrijdag 18 uur tot maandag morgen 8 uur. De patiënten van huisarts J van Nieuwkerk. Galicie 41. telefoon 033- 44541 kunnen elk weekend bij hem te recht Spreekuur zaterdag- en zon dagmiddag 14 00 uur APOTHEEK: apotheek Leusden, Torenakkerweg, winkelcentrum Rozendaal, geopend van maandag tot en met vrijdag van 8.30 uur tot 18 uur en uitsluitend voor spoedeisende gevallen van 19.30 uur tot 20 uur Op zaterdag en zondag geopend van 14 uur tot 14.30 uur en van 17.30 uur tot 18 uur. WIJKVERPLEGING: zr. De Boer, Grasland 11, tel. 033- 43882. b.g.g. tel. 033-40818. VERLOSKUNDIGE: Voor de praktijk van mevr. A. Thuis- Paulussen en mevrouw C de Brink- Bruyn, neemt dit weekend waar: mevr. Brink-Bruin, Borgesiuslaan 26, A'foort, tel. 033-15272, b.g.g. tel. 22000. TANDARTS: Voor noodgevallen in het weekeind: Dokterscentrale Amersfoort, tel. 033- 22000 LEUSDEN - Op donderdag 13 janua ri a.s. zal er weer een serie van zes demonstraties fijne keuken beginnen. Zij zijn bedoeld voor degenen die eens iets anders op tafel willen brengen dan de traditionele kookboekrecepten. Ze worden gegeven tussen 9.30 en 11.30 uur Voor inlichtingen telefoonnummer (033)-42757 draaien. (Vóór'10 januari).

Leusder Krant | 1977 | | pagina 13