Invoering provincies nieuwe stijl wordt miljardenoperatie Vrouwenfestival in Amersfoort Signalementsysteem fietsenbestand Oliebol 50.000! Gevonden fietsen verhuizen (nog niet) miss peach Jeugdraad vergadert Bouwfonds over 1977 optimistisch Ingezonden: Politie en brandweer naar provincie De indeling van Nederland in provincies nieuwe stijl Discotheekbezoekers horen niet zo best LEUSDER KRANT - RUIMTELIJKE ORDENING DONDERDAG 6 JANUARI 1977 DEN HAAG (ANP) - De invoering van 24 provincies-nieuwe stijl in Nederland wordt een miljardenoperatie. Dit blijkt uit de definitieve wetsontwerpen voor het reorganiseren van het binnenlands bestuur, welke de regering vandaag bij de tweede kamer heeft ingediend. De regering streeft er naar de nieuwe provinciale indeling gelijktijdig in te voeren. Op den duur liggen de extra- kosten rond 400 miljoen gulden per jaar. Maar de kosten, verbonden aan de voor bereidende maatregelen en de een malige kosten van de doorvoering zullen van driejaar voor de invoering tot zeven jaar er na rond de 4 miljard gulden (prijs peil 1975) schommelen. Met de indiening van de wetsontwer pen bij het parlement heeft de regering een lange periode van inspraak afgeslo ten. Anderhalf jaar geleden pu bliceerden de bewindslieden van bin nenlandse zaken, minister De Gaay Fortman en staatssecretaris Polak, een concept-ontwerp van wet. Daarin werd uitgegaan van de indeling van Nederland in 26 provincies-nieuwe stijl. Alle provinciale besturen en veel ge meentebesturen, en voorts belangheb bende organisaties, voorzagen het con cept yan opmerkingen. Dit leidde er toe, dat in februari vorig jaar de be windslieden een herziend plan opstel den. Daarin was het land ingedeeld in 24 provincies. In het definitieve wetsontwerp zij n de 24 provincies gehandhaafd, zij het dat er geringe verschillen zijn met het plan van bijna een jaar geleden. INDELING De gedachte nieuwe provinciale inde ling is: - provincie Groningen met hoofdstad Groningen, - provincie Friesland (Leeuwarden), - provincie Drenthe (Assen), - provincie Overijssel (Zwolle), - provincie Flevoland (Lelystad), - provincie Twente (Enschede), - provincie Veluwe (Apeldoorn), - provincie Hamelland (Arnhem), - provincie Maas en Waal (Nijmegen), - provincie Utrecht (Utrecht), - provincie Gooi en Eemland (Hilver sum), - provincie Amstelland (Amsterdam), - provincie Noord-Holland (Alkmaar), - provincie Kennemerland (Haarlem), LEUSDEN/CENTRUM - De Stichting Jeugdraad Leusden komt dinsdag 11 ja nuari bijeen in de boerderij Hamers- veldseweg. De agenda van deze vergadering die om 20.00 uur zal beginnen, ziet er als volgt uit: AMERSFOORT - In het nieuwe jaar, gaat de afdeling auto- en rijwieldiefstallen, in navolging van een aantal andere korpsen in Neder land, een signalementensysteem voor fietsen invoeren. Een ieder wordt dan in de gelegenheid gesteld, om, met ingang van 2 ja nuari 1977, een speciale kaart op het politiebureau af te halen. Op deze kaart kunt u het volledige sig nalement van uw fiets invullen. De kaart kan thuis worden bewaard of volledig ingevuld op het politiebu reau worden afgegeven. In het laat ste geval zullen de kaarten in een bestand worden opgenomen. Het voordeel van een dergelijk systeem is, dat u in geval van dief stal of vermissing, bij het doen van aangifte, altijd de volledige gegevens van de fiets heeft en deze AMERSFOORT Voorlopig zul len de kijkdagen van gevonden fiet sen nog in de Breestraat zijn. Dit ter rectificatie van een eerder bericht, dat op de laatste kijkdag verspreid werd. De verhuizing naar de Kleine Koppel is nog geen feit, dus „kijken in de Breestraat of er een fietsje van uw gading bij is". - provincie Haaglanden (Den Haag), - provincie Rijnmond (Rotterdam), - provincie Midden-Holland (Gouda), - provincie Zeeland (Middelburg), - provincie West-Brabant (Breda), - provincie Midden-Brabant (Tilburg), - provincie Meierij (Den Bosch), - provincie Kempenland (Eindhoven), - provincie Noord-Limburg (Venlo), - provincie Zuid-Limburg (Maastricht). Vergeleken met de huidige situatie zullen de grenzen van Groningen, Fries- 1. Opening 2. Voorstel nieuw 1. Opening 2. Voorstel nieuw bestuurslid 3. Verslag vergadering 16/11 dan ook meteen op het aangifte formulier kunt vermelden. Nu is het nog zo, dat in negen van de tien gevallen, bij het doen van aangifte, het framenummer of zelfs het merk van de fiets niet opgegeven wordt. Door invoering van dit systeem, hoopt de Amersfoortse politie een door hen of door een ander gevonden fiets, voor wat betreft de herkomst, sneller aan de eigenaar te kunnen terugbezorgen. Voorts hoopt men, dat door dit systeem, het aantal gevonden fietsen, dat moet worden opgeslagen en waar voor kijkdagen moeten worden ingesteld, zal verminderen, omdat in veel gevallen de eigenaar regel recht naar de vinder kan worden verwezen. En nu maar hopen dat iedereen zo'n fietsenkaartje invult voor zijn rad gestolen wordt. Snel zijn dus. Het is gebruikelijk dat deze kijk dagen op de eerste en derde zaterdag zijn. In januari wordt op deze eerste zaterdag van het jaar niet naar fietsen gekeken, want dan is het nieuwjaarsdag. En dan kijken we naar de buis. De kijkdag zal nu zijn op 8 januari. In de Breestraat. land en Zeeland niet wijzigen. Drenthe wordt iets groter omdat daaraan worden toegevoegd de Overijsselse gemeenten Hardenberg, Gramsbergen en Avereest. Bij de vorming van provincies-nieuwe stijl worden taken van het rijk overgehe veld naar deze nieuwe lichamen. Ook de gemeenten zullen taken aan de nieuwe regionale lichamen moeten overdragen. Aan de ene kant heeft deze overdracht van taken als uitgangspunt het vermin deren van de macht van de rijksoverheid. Aan de andere kantzuilen de provincies-nieuwe stijl beter in staat zijn, dan bij veel gemeenten thans het geval is, zware en omvangrijke opdrach ten tot uitvoering te brengen. De inspraak van de afgelopen jaren heeft tot gevolg gehad, dat op on derdelen het plan van de regering gewij- 4. Mededelingen etc. 5. Verslag werkgroepen 6. Verslag gesprek weth. Van Woudenberg 7. Invoering rijksbijdrageregeling 8. Vandalisme in Leusden 9. Rondvraag 10. Sluiting HOEVELAKEN - Het bouwfonds Ne derlandse Gemeenten heeft wat be treft zijn hypotheken en woningpro- duktie hooggespannen verwachtingen van 1977. Het aantal te verstrekken hypotheken zal op z'n minst gelijk zijn aan dat van 1975. In dat jaar boekte het bouwfonds een record met circa 7700 hypotheken. Op het gebied van de te gunnen woningen zal de stij gende tendens van het afgelopen jaar worden voortgezet. Het bouwfonds ver wacht in 1977 ongeveer 4300 woningen te kunnen gunnen. Dit zei maandag tijdens een nieuw jaarstoespraak de heer J. Wiersema, voorzitter dan de raad van bestuur van het Bouwfonds. Over 1976 zei de heer Wiersema dat dat jaar voor het In de periode van 7 januari tot en met 25 januari 1977 zal in Amers foort een vrouwenfestival worden ge houden. In het Filmhuis/Theater Mi- matuur zullen in die weken films wor den vertoond, van en over vrouwen en daaromheen zullen een groot aantal aktiviteiten worden ontplooid. Er zal gepraat en gewerkt kunnen worden over thema's als. vrouw en arbeid, vrouw en emancipatie, vrouw en relaties en vrouw en media Theater Miniatuur, het Filmhuis, de Rooie Vrouwen en het Vrouwencafé in Amersfoort organiseren het festival Hun bedoeling is dat zo veel moge lijk vrouwen er de gelegenheid krijgen kennis te maken met het denken over de ontwikkeling van vrouwen. Theater Miniatuur is in de festivalweken het punt waar vrouwen elkaar eens kunnen zigd werd. Er vond een beperking plaats van het aantal van de gemeente naar de provincie over te brengen taken. De be voegdheid tot vaststelling van een bouwverordening blijft bij de gemeente, evenals in beginsel de vaststelling van structuur- en bestemmingsplannen. De regering wil gemeenten en provincies-nieuwe stijl vrije keus geven wat betreft de besteding van de beschik bare financiën. Zij krijgen het recht be lastingen te heffen, maar er mogen geen nieuwe soorten belastingen komen Het zwaartepunt van de belastingheffing door provincies en gemeenten moeten liggen bij de onroerend-goedbelasting, welke in de toekomst alleen de opper vlakte en niet meer de waarde van het onroerend goed als heffingsgrondslag mag hebben. vincies vasisieuen van vincies vaststellen van streek plannen (in deze plannen wordt de toekomstige ruimtelijke ordening voor een deel van de provincie aangegeven). Hetzelfde geldt voor de ge meenten ten aanzien van structuurplannen (die voor de gehele gemeente gelden) en bestemmingsplannen (die op een deel van de gemeentelijke ruimte betrekking hebben). Alleen in bijzondere geval len zal de bevoegdheid tot het vaststellen van structuur plannen en van bestemmings plannen van de gemeenten naar de provincies overgaan. Dit zal het geval zijn wanneer bovengemeentelijke belangen een overwegende rol spelen. MEDEBEWIND De provincies zullen niet altijd alle taken die aan hen worden toevertrouwd zelf uit voeren. Zij zullen daarvoor de medewerking van de gemeen ten kunnen inroepen (mede bewind), waarbij overigens is gewaarborgd, dat de gemeen ten de nodige financiële mid delen zullen krijgen voor de uitvoering van hun taken. DECENTRALISATIE VAN RIJKSTAKEN Van groot belangd is ook de decentralisatie van rijksta ken. Dit wil zeggen het over hevelen van taken, die nu door het Rijk worden uitgevoerd, naar de provincies of het voor komen van centralisatie bij nieuwe wetsontwerpen'' bouwfonds bevredigend is verlopen. Er konden 5400 hypothecaire lenin gen worden afgesloten en het aantal gegunde woningen bedroeg ruim 4100, een stijging van meer dan 50 procent ten opzichte van 1975. ,,Ook in 1977 zal het bouwfonds zich inspannen de eigen woning nog meer binnen het bereik te brengen van mensen met een bescheiden in komen. Dit onder meer via bouw in de zogeheten „beschutte sfeer", aldus de heer Wiersema, die verder het weg nemen van drempelvrees voor de eigen woning een van de belangrijkste taken noemde voor het bouwfonds in de komende tijd ..Hij doet het goed, maar ik kan de batterij niet vinden." ontmoeten om van elkaar te horen hoe ze over hun vrouwenbestaan denken en waar iedereen die belangstelling heeft welkom is. Een paar hoogtepunten uit het programma zijn. - Optreden van Prettig Gestoorde vrouwen en Athenea Baker, - diskussies over: Scholing, vorming en arbeid voor vrouwen. - films Een Hongaars Dorp en Een alledaagse gebeurtenis, Jeanne Dielman, Take it as a man madam' en Nathalie Granger. Wie informatie wil over het program- ma kan die krijgen bij Theater Mini atuur, Appelmarkt 14, Amersfoort, tel. 033-19505, tussen 10 00 en 12.00 uur. Voor achtergrondinformatie: Pepita de Regt, Balladelaan 33, Amersfoort, tel. 033-28013 Dit is de officiële tekening van de indeling zoals de minister die voor ogen staat. Onderstaand treft u een opsomming aan van de nieuwe provincies in onze omgeving. (Het nummer van de pro vincie komt overeen met het nummer op de kaart 7. VELUWE: Apeldoorn, Bameveld, Bathmen, Brummen, Deventer, Diepen veen, Ede, Elburg, Epe, Ermelo, Gors- sel, Harderwijk, Heerde, Holten, Lochem, Nunspeet, Oldebroek, Olst, Putten, Raalte, Voorst, Vorden, Wage- ningen, Warnsveld, Zutphen. (buiten de verantwoordelijkheid van de redaktie) LEUSDEN - Het is zover. De Haaien hebben hun 50.000ste oliebol kunnen verwelkomen Uiteraard gaan wij niet zomaar aan dit heugelijke feit voorbij. Tijdens het jaarlijkse bakfestijn van de Haaien, die ieder jaar het onmogelijke mogelijk maken door zo'n 8 a 9.000 oliebollen gaar(">) te bakken, werd deze keer nummer 50.000 verwacht. Na uren van inspannen (vanaf's mor gens 5.30 uur was men al bezig ge weest) gebeurde dit om 21 07 uur. „Hier zal het uiteraard niet bij blij ven". aldus de heer Dokter, voor- 8. HAMELAND: Aalten, Angerlo, Arnhem, Beramel, Bergh, Didam, Dinx- perlo, Dodewaard. Doesburg, Doetin- chem. Duiven. Eist, Gendringen, Gendt, Hengelo (Gld.), Herwen en Aerdt, Hete- ren, Huissen, Hummelo en Keppel, Lichtenvoorde, Pannerden, Renkum, Rheden, Rozendaal, Ruurlo, Steen- deren, Valburg, Wehl, Westervoort, Winterswijk, Wisch, Zelbem, Ze venaar. 10. UTRECHT: Amerongen, Beesd, Beusichem, De Bilt, Breukelen, Bun- nik, Buren, Buurmalsen, Cothen, Cu- lemborg, Deil, Doorn, Driebergen-Rij- senburg, Echteld, Est en Opijnen.Gel- zitter der Haaien ,Wij hopen nog jaren door te kunnen gaan en zodoende ook nog de 100.000ste te kunnen halen. Er zit een kans in dat dit vóór het 3e lustrum klaargespeeld wordt, aange zien wij steeds meer afnemers krij gen in onze gemeente Leusden. Men raakt meer en meer vertrouwd met de kwaliteit van onze oliebollen, en daar om verwacht ik eind 1977 een bestel- lijst voor 10 a 12.000 oliebollen. Mevr Van Klompenburg, de meest ervaren oliebollenbakster die de ge meente Leusden rijk is, was van me ning dat een dochteronderneming van de Haaien het best eens met appel flappen zouden kunnen proberen. De naam van deze nog op te richten club zou ..LZ&PC de Gup" moeten zijn Maar zou de meest ervaren appel- schiller/ster zich wel komen melden, als er voor 10.000 appelflappen appels moeten worden geschild? Afijn, zover is het nog niet Moet U nog een olie bol^ Robert-Jan Möhlmann dermalsen, Haaften. Harmeien, Hou ten, Kesteren, Kockengen, Langbroek, Leersum, Lienden, Maarn, Maarssen, Maartensdijk. Maurik. Nieuwegein, Op- hemert, Renswoude, Rhenen. Tiel, U- trecht, Vank, Veenendaal, Vleuten-de Meern. Waardenburg, Wijk bij Duur stede. IJsselstein, Zeist, Zoelen 11 GOOI EN EEMLAND: Amersfoort. Baarn. Blaricum, Bunschoten, Bus- sum. Eemnes. 's-Graveland, Hoeve laken. Hilversum. Huizen, Laren. Leusden. Loenen. Loosdrecht, Muiden, Naarden, Nederhorst, den Berg, Nigte- vecht, Nijkerk, Scherpenzeel, Soest, Woudenberg. Weesp DEN HAAG - Een recent onderhoek onder een beperkt aantal jongere NS- sollicitanten heeft uitgewezen dat onder hen de gehoorverliezen veel groter zijn dan werd verwacht. Het onderzoek le verde geen verschil in gehoorverliezen op tussen een groep discotheekbezoe kers onder de sollicitanten en een groep die geen discotheek bezoekt. Wel is onder de discotheekbezoekers sprake van een duidelijk leeftijdseffect: de groep 18-jarigen heeft grotere gehoor verliezen dan de groep 16-17-jarieen. Minister Vorrink (volksgezondheid en milieuhygiëne) heeft het rapport aan de Tweede Kamer aangeboden. Zij overweegt of op korte termijn een grootschalig onderzoek praktisch uit voerbaar is. ARAJ06P qBEpr AWIEC OlTEK tfifcbu. - A/AMtEpEAl APA1CX.P, HOE CjECF IK CE ST ueouuj TE kgAjAJBAJ PAT (I «E6E ETEN IA/1 \lOO&2C>VEe- Ik JE fcEAl pook qekêOAJ „ana o/AJK* re zski ew a a 'PUS JE q&EPT roe PAT JE PE HEEST WEURonrwe jan DE school BE^F,HAAR niet uwq fiEEC- hoe ceut JE E.C. BCA/ GJHD AAN TE I hafceaj 2 j Ik. CfA AtDE AAJPEEEAJ CjBK H-AkEAJ PI B /Vi fU. LA V> fWT DEN HAAG - Als alle plan nen zullen doorgaan zoals ze momenteel zijn gepresenteerd komen er belangrijke veran deringen op het gebied van de taakverdeling. De gemeenten krijgen veel minder taken, terwijl de nieuwe provincies in feite het beleid gaan bepa- len. In de staatscourant lezen we het volgende over deze taakverdeling: TAAKVERDELING Om tot een zo evenwichtig mogelijk bestuur te komen is er bij het parlement ingedien de voorstellen naar gestreefd aan iedere bestuurslaag een breed samengesteld pakket van taken toe te vertrouwen. Het op ieder bestuursniveau werkzame bestuur zal over de uitvoering van die taken zelf in redelijke mate vrij moeten kunnen beslissen (geen be voogding van bovenaf). Daar bij moet de democratie ver zekerd zijn in die zin, dat het bestuur op democratische wij ze is samengesteld en de mocratische afweging van be langen, verantwoordingsplicht en publieke controle tot hun recht komen. De gemeenten blijven be staan als autonome bestuurs lichamen met belangrijke eigen taken en met eigen, niet van de provincies afhanke lijke, financiële middelen. Als uitdrukkelijk gemeente lijke taken blijven in ieder ge val aangewezen alle voorzie ningen die als zuiver plaatse lijk belang moeten worden be schouwd, zoals die op het ge bied van basisonderwijs, sportaccommodaties en wel zijnsvoorzieningen, en in be ginsel dus in zeer veel geval len het maken van bestem mingsplannen. Volgens het wetsontwerp reorganisatie binnenlands be stuur zullen alleen bepaalde in de wet aan te wijzen taken die thans door de gemeenten of door gemeenschappelijke organen worden verricht overgaan naar de provincies nieuwe stijl. De uitvoerings taken die wel naar de nieuwe provincies overgaan liggen ondermeer op het gebied van vekeer en openbaar vervoer, gezondheidszorg, projecten van groot formaat voor de openluchtrecreatie, natuur- en landschapsbescherming, politie en brandweer. Verder uitvoeringstaken met betrek king tot de aanleg, de inrich ting en het beheer van zee havens en van bepaalde be drijfsterreinen. Daarnaast behouden of krij gen de provincies taken op ge bieden als milieuhygiëne en ruimtelijke ordening. Gehand haafd blijft het door de pro-

Leusder Krant | 1977 | | pagina 5