Familieportretten van Diederik de Buck Ouders knapten „Blokkendoos" op tijdens de kerstvakantie I AMIVEDI 1.49 1.39 LEUSDENAAR EXPOSEERT IN PLOEGHHUIS NCVB komt bijeen Schrijfavond Amnesty International wclkoop wellreep winkel Burgerlijke stand Gemeente Leusden KOOKHOEKJE Cake met vruchten Naar weikoop voor een goed begin van 't nieuwe jaar! Slagerij Van Wieringen LEUSDER KRANT - KUNST DONDERDAG 6 JANUARI 1977 LEUSDEN/AMERSFOORT - Het werk van een heel bi|zonder gericht schilder kunt u in de aanstaande twee weekends zien op de zolder van het A K G Ploeghhuis. Muurhuizen 159. Diederick de Buck uit Leusden-centrum toont er een genre olieverfstukken, dat heden ten dage zéér weinig wordt ge schilderd. namelijk de familieportretten. De Buck heeft daar in de loop der jaren een geheel eigen vorm voor ge vonden Hij heeft er niet voldoende aan om het portret van de één of andere persoon of de één of andere groep van personen uit te beelden De gelijkenis van de gezichten, die bij hem zéér ge makkelijk uit de verf komt. is maar een detail van het geschilderde portret Zijn personen poseren niet statisch op een stoel. Hij observeert ze in hun levenssituatie Diederick de Buck is zéér geboeid door mensen Hij houdt zich met hun problemen bezig, en pro beert inzicht te krijgen in de psychologi sche achtergronden van hun gedragin gen en handelingen Hij vertelt een verhaal over de men sen. die hij op het doek vereeuwigt. Hij vertelt over de verhouding tussen vrouwen en mannen, ouders en kinde ren Hij vertelt over mannen, die zo n groot gedeelte van hun leven buitens huis doorbrengen, dat er luttele tijd in hun leven overblijft voor het gezin, dat ze zelf wilden vormen Hij beeldt de drie rollen uit. die de vrouw speelt, als min nares, echtgenote en moeder. Hij schil dert de kinderen, vrolijk lachend, opge togen in hun spel. hoewel een muur hen soms scheidt van de afgesloten wereld van hun ouders, van de ouderen. De schilder toont een groot mededogen voor de kinderen, die niet begrepen worden, en die soms erg eenzaam door het leven gaan Die een knuffelteddy beer hard nodig hebben om er hun ge voelens aan toe te vertrouwen. De vrouwen staan in de schilderijen vaak op de hoofddiagonaal, hoewel de lijn man-vrouw vertikaal wordt aange duid. De Buck werkt in zijn groepspor tretten graag met nauwelijks te onder kennen symbolen, die niet agressief overkomen, en die door de oppervlak kige beschouwer waarschijnlijk niet eens als zodanig zullen worden her kend. Soms groepeert hij zijn personen met de neuspunten alle op dezelfde gebogen lijn georiénteerd. Soms is er sprake van een evenwicht, soms van kontakt. Soms van een totaal gebrek aan communicatie. Soms is er een overdracht van moeder op dochter, waarbij een bloem als symbool fungeert. Ook in probleemsituaties laat De Buck in de muur, die vele mensen schijnt te hebben ingekapseld, en die door vele mensen opzettelijk schijnt opgetrokken te zijn. altijd een opening over, waardoor er voor de mens een kans blijft om door de muur heen te breken Soms worden er open balus traden toegepast, die ruimtelijk en be vrijdend werken. Als bij de oude meesters, en er zijn ook enkelportretjes van De Buck, die daaraan sterk verwant zijn, zowel in lichtval als kleurstelling, beeldt De Buck zijn mensen uit mét hun huisdieren. Uit eraard zien we vaak cavia's. De compositie is in zijn portretten zéér belangrijk. Daarvan maakt de schilder veel werk en veel studie. Soms is de achtergrond verstild. Soms bevin den zich zijn personen temidden van een rijk gebladerte, of tekenen zich in de verte weelderige bossen af. Wanneer een muurvlak om een aksent vraagt legt de schilder er een appel, een tros druiven of een andere kleurvlek neer Karakteristiek voor zijn opvattingen is de behoefte om portretten vergezeld te doen gaan van gedichten, die een on dersteuning zijn van de gedachtenwe- reld, die het schilderij omvat. Het zijn gedichten in het Engels, waarvan de eerste letters, van boven naar onder gelezen, de naam vormen van de be treffende persoon Op Vesna lente in het Russisch) enkele prachtige strofen: Voidness as I see will End its reign now Soon and will come Near nomore untill All is voidness Bij de naam Ank lezen we All our asking yields No answer without questions my but we Know already quite a lot. Filosofische gedichten, die voor mij een waardevolle dimensie toevoegen aan de beelden, die met veel zorg op het linnen zijn gebracht. De laatste werken zijn niet gepenseeld, maar in een door de schilder zich eigen gemaakte veeg- techniek uitgevoerd. Diederik de Buck voert ons met zijn groepsportretten een heel aparte wereld binnen. Te zien in het A.K G. Ploeghhuis op de vrijdagen 7 en 14 januari van 19 00 tot 22.00 uur. op de zaterdagen 8 en 15 januari van 11.00 tot 17.00 uur en op de zondagen 9 en 16 januari van 14 00 tot 17.00 uur. Anco Mali LEUSDEN - Geboren: 26 dec.: Gem ma Laurendina Aafke, d.v. A.J. van Bokhorst en H.W. van der Heide. He- rikhof 26; 12 dec. te Amersfoort: Johan nes Gijsbertus Jacobus, z.v. J.A. Voor burg en E.W.M. Schippers, Hamers- veldseweg 91; 12 dec. te Amersfoort: Yvette, d.v. S. van Dokkum en A.J. Voorsluys. Walstro55; 21 dec. te Amers foort: Karin, d.v. R.J. de Pee en W.S. Nijhof, Heggerank 43. Overleden: 23 dec.: Anna Maria Lam- mers, oud 47 jaar; 23 dec.: Adriaantje Johanna van Damme, oud 82 jaar. Gehuwd: 23 dec.: J.O. Mispelblom Beijer en C. van der Boon; 29 dec.: J.A. van Middelaar en M M. Wouters; 29 dec.: R.K. van de Sande en K. Rogge veen. ACHTERVELD - Bij de Stichting Amivedi tel. 03425-1554 zijn de vol gende dieren als gevonden opgege ven 23 dec. aan komen lopen een bouvier. 30 dec aan komen lopen zwarte kater, paar witte haren, ong. 7 maanden oud. U hebt nodig: 180 gr boter; 180 gr. suiker; 3 eieren, 175 gr zelfrijzend bakmeel. 1 eetlepel heet water; wat zout; 1/4 1 slagroom; 1 lepel suiker Roer de boter met suiker tot room. Voeg na elkaar de losgeklopte eieren toe en roer het deeg elke keer weer glad Zeef het bakmeel met het zout en roer het door het eiermengsel. Voeg nu het water toe Klop nog even tot het een mooie luchtige massa is. Leg op de bodem van een beboterde springvorm van 20 cm. een stukje beboterd vetvrij papier en giet de massa erin. Bak in warme oven gaar en lichtbruin 45 min,). Snij de afgekoelde cake doormidden en bestrijk de ene helft met slagroom. Leg dan de door U gewenste vruchten (vers, uit blik of geconfijt) er op en vervolgens de andere helft van de cake Bestrijk het geheel, ook de zijkanten, met slagroom en dan met vruchten garneren. Eet smakelijk. Japieja. Kerkdiensten Zondag 9 januari 1977. LEUSDEN/CENTRUM Marcuskerk 9 00 u. ds. Koomanl Herv 10 30 u as Kelder, GerJ viering H A 19.00 u.. ds P. Veen. Ger./Herv. viering HA I St Jozefparochie: za. 19.00 u, zon 8.00 u; 9.30 u. Hoogmis; 11 Oofl u; 18 30 u. Lof. LEUSDEN/ZUID Dorpskerk 10.00 u ds. WernekersJ Herv bed H.D 18 30 u.: Ger./I Herv Opendeurdienst. Huize Don Bosco: za 19.15 u.; zo 10 00 u Hoogmis; 11.30 u. LEUSDEN-ZUID Gereformeerde Kerk (vrijgemaakt): Dorpskerk: 8.15 uur, ds. J. van Ben- them. 16.30 uur, ds. C.G. Bos. ACHTERVELD N.H K zo 9 jan 9 00 u.: ds v. d End, Ermelo R.K Kerk- za 8 jan 19.00 u.: H. Mis; zo. 9 jan 8.30 u.: H Mis; 10 30 u. Hoog Mis. LEUSDEN/CENTRUM - De eerste bijeenkomst van de Nederlandse Christen Vrouwenbond afd. Leusden- Centrum. zal maandag 10 januari ge houden worden in de Marcuskerk. De avond begint om 20.00 uur. Ds. Zethof zou deze avond het een en ander vertellen over het Hospitaal Kerkschip ..De Hoop". Helaas gaat dat door verhindering van de spreker niet door. Het bestuur heeft nu de heer j. Jansen uit Leusden-Zuid uit genodigd om een causerie over het verzorgen van kamerplanten te houden LEUSDEN-CENTRUM - Vanavond is er een schrijfavond voor de politieke gevangenen van Amnesty International in de Bibliotheek aan de Hamersveld- seweg van 19.00 tot 21.00 uur. L iet til esi elt en: nd< ee' lec n na; en at en :or •ud le lar ;rc mi ïlfi lai iet LEUSDEN - Tot kort vóór de Kerstva kantie zag Mirjam Bik het allemaal niet zitten voor haar kleuterschool. De klassen waren vernield. De muren waren verveloos. Het kleutermeubilair zakte voor een deel in elkaar. De meeste ramen sloten niet meer goed af. De deurpost schudde heen en weer, als de buitendeur gesloten werd. De openbare kleuterschool "De Blok kendoos" in Leusden-Zuid waarvan Mirjam Bik de leiding heeft, verkeerde in een armetierige staat. Mirjam Bik had het idee, dat ze een failliete boedel had overgenomen. Ze maakte het be stuur van de school, het gemeentebe stuur van Leusden meermalen op de haveloze staat van haar school attent, maar er werd niet ingegrepen. Het schoonmaakbedrijf, dat is inge schakeld. houdt de boel bij, redeneert men bij de gemeente, aldus de kleuter leidster. En verder is er geen geld be schikbaar. Eens in de zoveel jaar wordt er geschilderd. En daarmee heeft men -theoretisch- aan zijn verplichtingen vol daan. Maar wat is er in dat geval allemaal gebeurd? Nou. dat de klasselokalen aan het begin of eind van de zomervakantie overvloediglijk met water en zeep wor den gereinigd. Dat alle schoolmeubilair van zijn plaats wordt gehaald, en dat de er onder en er achter liggende stof-met- dodelijke vliegen wordt verwijderd. Dat alle witte lampen ontdaan worden van de grijze laag vliegenstipjes, en weer helder licht kunnen uitstralen. Dat alle losse spijkers worden vastgeslagen. Dat alle losgeraakte schroeven worden aan gedraaid. Dat alle beschadigingen wor den hersteld. Dat alle radiatoren worden gekontroleerd op wel of niet goed funk- tioneren. En noemt u zo verder maar op. Er móést iets gebeuren, en Mirjam Bik besloot teneinde raad alarm te slaan bij een categorie mensen, die bereid bleek de handen op effektieve wijze uit de mouwen te slaan. De ouders. Of de ouderparticipatie op deze wijze werd mis bruikt: ze legden het naast zich neer. Er is al te veel over gediskussiëerd wat ouderparticipatie niét is. vonden ze. En zo kwamen ze in de Kerstvakantie met ragebollen, emmers, zeep. dweilen, verf, hamers, schuurpapier en vooral een grote dosis schoonmaakwoede in "De Blokkendoos" bijeen. Ze togen aan het werk: aan het échte schoonmaak- en herstelwerk. Hoofdleidster Mirjam Bik. leidster Joke Nagtegaal. De moeders Caldenhoven, Van den Wildenberg, Herder, Hoksber- gen. Strekkei, Verbart. Ruys, Wernsen, Talepesie, Siewerts, Fraigvin. De vaders Hoving, Zeldenrijk, Van den Wilden berg, Verbart, Fraigvin. Vader Van den Wildenberg kwam handen, gereed schappen en materialen te kort; hij fun- Jiffy Pots voor zaaien en verspenen vani-7r65voor f5,90 Beugelzaag Jack 30" met geharde tanden géén U^es-maarf -J3?50 fank°op- geerde als klusjesman. Schilders waren de heer van Aken en onderwijzer Werner van de basisschool 't Palet". Er werd geboend, gelapt, gebezemd, gewassen, gedweild, getimmerd, gere pareerd, geveegd, geschilderd. Door de ouders. Op professionele wijze. En het ging er weer goed ruiken in die school. Naar zeep en vim en boenwas. De muren en kastdeuren werden fris geschilderd. Om het schoon-metselwerk in de gangen papier- en lijmvrij te houden, bevestigde een vader latjes aan de muren om dair de tekeningen op vast te prikken. Wat kréég die school een ruimte opeens door die helderheid van de zeepwassing, en de netheid van het kleurige nieuwe schil derwerk! Op donderdag 6 januari 1977 houdt "De Blokkendoos" open huis om het resultaat van de opknapbeurt in de Kerstvakantie aan alle ouders en belang stellenden te laten zien. Een der moe ders zal persoonlijk de uitnodigingen daartoe aan de burgemeester van Leus den gaan brengen. De openbare kleuter school staat per slot van rekening onder zijn leiding, en men wil hem graag tonen wèt er aan werk is verzet. Misschien is het dan óók mogelijk dat de burgemees ter zijn school-gemeente-bestuur vertelt hóé noodzakelijk het is om het onder houd van nu af aan te gaan bijhouden, en dié dingen te gaan herstellen die nog kapot zijn. De inwoners van Leusden-Zuid en in het bijzonder de aanhangers van de openba re scholen, voelen zich van gemeentezij de trouwens ernstig tekort gedaan. Het heeft er de schijn van, dat Leusden- Zuid tot de achtergebleven gebieden is gaan behoren. Hessenweg 206 - 03425-1614 Deze week bij uw zelfslachtende slager: 500 gram BAK- BLOEDWORST 1 150 gram METWORST 1 Hessenweg 202 - Achterveld Tel. 03425-1213.

Leusder Krant | 1977 | | pagina 8