Open Huis Kreatieve Kursussen Appelmarkt Amersfoort ES2S1 Plantenpraatje Herdenkingjaar door Karei de Grote geproclameerd op nieuwjaarsreceptie Planten niet met hun voetjes in het water SFEERVOLLE PRESENTATIE STICHTING LEUSDEN 1200 AMIVEDI Carnavalsverenigingen bieden geschenken aan LEUSDER KRANT - PLAATSELIJK NIEUWS DONDERDAG 13 JANUARI 1977 5 Kerkdiensten Het Open Huis in januari begint een traditie te worden. Van alle kursussen zijn er kursisten aan het werk, zodat alle mogeli|ke technieken gedemonstreerd worden. Een prachtige mogelijkheid om daarmede eens kennis te maken. Vele werkstukken zullen er te zien Verloren Zonnebril, bruine kinderwant, etui met sleutels, bankbiljetten, huissleu tel in etui, gouden slavenarmband, slee, hondepenning, zwart-groenekunstleren handschoen, groen-met-blauw-ge- streepte inklapbare paraplu, zilveren sleutelring met opschrift Van Gils, voorzien van auto- en Lipssleutel. Weggelopen Stabij-hond, Gevonden Zilveren armband met inscriptie, kinderjack, kinderknipportemonnee, suède handschoen, schakelarmband, rijwiel-cijferslot, paar kinderhand schoenen. Inlichtingen over dit dier en de bo vengenoemde voorwerpen worden u gaarne verstrekt door de Rijkspolitie te Leusden-centrum, bureau Zwarte- weg 16a, telefoon 42885. zijn. Op de eerste verdieping resultaten van de kursussen hout, metaal, ke ramiek en pottenbakken, batikken, kinderkursus, algemene handenarbeid- kursus en weven. Op de tweede verdie ping zijn tientallen wandkleden te zien en werkstukken van de kursussen krea- Gevonden: Zwarte wollen muts, twee rode wanten, meisjes horloge. Aan komen lopen: Bruine boxer. Verloren: Groene wollen handschoenen, bril in okergele koker, gouden horloge, bruine leren schooltas. Weggelopen: Siamees poesje, twee Afghaanse wind honden, zwarte kater.- Inlichtingen over deze dieren en voor werpen worden u graag verstrekt door de Rijkspolitie te Leusden-Zuid, Arnhem- seweg - Oude Rijksweg, telefoon 033- 44444. tieve kleding, tekenen en. schilderen, spinnen. Alle kursusleiders zijn aanwe zig, zodat men desgewenst uitvoerig over de inhoud van de kursussen kan praten. Over het algemeen beginnen de kur sussen in september en eindigen in het voorjaar. De Appelmarkt vormt hierop een uitzondering. De algemene handen- arbeidkursus is de enige kans waarbij men zich voor een jaar inschrijft. Alle andere kursussen duren 14 lessen en vangen aan in september, maar ook in januari. Op deze wijze kan men ook tijdens het seizoen gaan meedoen. Het is niet zo, dat men na 14 lessen is „uitgekeken" op een bepaalde techniek Integendeel! Vele kursisten blijven jaren in eenzelfde techniek bezig en komen daardoor vaak op een niveau waarop niet meer van amateu risme gesproken l^an worden. Het beste bewijs hiervoor wordt geleverd tijdens het Open Huis. In de week van 31 januari steken weer 19 kursussen in de volgende tech nieken: keramiek/pottenbakken houtbewerking - edelsmedenymetaal- bewerking - tekenen/schilderen - kin derkursus - kreatieve kleding - eksperi- menteel weven - applikatie - batikken - spinnen. Open Huis: zaterdag 15 januari van 10.00-16.00 uur in het kursusgebouw Appelmarkt 14 te Amersfoort Alle inlichtingen tijdens het Open Huis of telefonisch bij de se- kretaresse: 033-34562, die op verzoek graag een programmaboekje toezendt. en grote waarde toe te kennen aan ver kregen, bereikte en vertrouwd geworden samenlevingspatronen Er zijn slechts weinigen onder ons, die welbewust, geheel uit eigen vrije wil hun dorp of stad verlaten, met achterlating van vrienden, kennissen, baan en huis, om zich geheel ergens anders een nieuw bestaan op te bouwen. Eerder bestaat de neiging zich een positie te verwerven binnen de vertrouwde om geving van de streek waar men is op gegroeid en waar men de samenleving en zijn organisatie heeft leren kennen en aanvaarden als een heilig goed. Een heilig goed, waar we dan weliswaar van tijd tot tijd eens hartelijk over van mening mogen verschillen, maar dat we toch al te graag als een goed gemeen schappelijk bezit beschouwen. Voor uitgang is echter inherent aan wijzigin gen. Wijzigingen, die vaak voor een deel van de gemeenschap ingrijpender veranderingen met zich meebrengen, dan andere oppervlakkig kunnen ver moeden. Wijzigingen, die door een deel van de gemeenschap soms gevoeld worden als een aantasting van hun bestaat, van hun vrijheid en van hun levensbehoef ten. Leusden heeft de laatste jaren een sterke groei doorgemaakt. Een derge lijke groei gaat onvermijdelijk gepaard aan groeistuipen en voornoemde on plezierige bijverschijnselen. Gemeentelijke instellingen, sociale voorzieningen, maatschappelijke en culturele organisaties en hun accom modaties in dienst van de gemeen schap, dienen aangepast te worden en mee te groeien met zich wijzigende si tuaties. Maar vooral dient aandacht ge schonken te worden aan de zich wijzi gende intermenselijke relaties Leusden is niet langer een gemeente, bestaande uit een aantal kleine lintbe bouwingen op kruisingen van oude Hessenwegen. De dorpskernen dijden uit, en daarmee trokken nieuwe bewo ners van heinde en ver, met hun eigen denkpatronen, met hun eigen levens wijze en levensstijl, onze gemeente grenzen binnen Het is begrijpelijk, dat autochtone bevolking en nieuwkomers elkaar met gepaste argwaan bekeken Toch ben ik er heilig van overtuigd, dat een vreedzaam samenwonen niet alleen mogelijk, maar ook een absolute noodzaak is. Natuurlijk dienen wij daar bij eerbied te hebben voor de waarden van de andere, dienen wij de bereidheid te hebben te zoeken naar oplossingen, die voor een zo groot mogelijk deel van onze samenleving aanvaardbaar, maar vooral ook gewenst zijn. Vandaar dat B W van Leusden zo verheugd zijn over het thema, dat voor het feest van Leusden 1200 is gekozen. „Oud en Nieuw reikt elkaar de hand". Hoewel wij geloven, dat er geen werkelijke scherpe tegenstel lingen bestaan, die zouden kunnen leiden tot haat of vijandschap moeten wij erkennen, dat een verdere verbroedering van autoch tonen en nieuwkomers en van de verschillende dorpskernen tot de mogelijkheden, maar vooral ook tot de wenselijkheden behoren. Immers, slechts met man en macht en slechts met ons allen, maar dan ook werkelijk met ons allen, zijn wij in staat te blijven bouwen aan een Leusden, waar wij ons allen gelukkig kunnen voelen. Vandaar dat B W gaarne instemmen met het feest Leusden 1200 en de verbroederingsgedachten, die hieraan ten grondslag zijn gelegd, en nemen wij het thema ,,Oud en Nieuw reikt elkaar de hand" gaarne over. Laat ik mogen besluiten in de stijl, waarmee u Karei de Grote uw boodschap heeft uitgedragen Laat ons hier velen in getal verenigd in 's heerlijkheids regeerders- hal dees belofte herhalen voor het leven en dat daarop het glas worde geheven. VEEL BELANGSTELLING De belangstelling voor de gemeen telijke nieuwjaarsreceptie was bij zonder groot en ook nu bleek weer overduidelijk, dat de raadzaal hier niet meer op is berekend. Dat de be langstellende Leusdenaren het overigens een gezellige aangele genheid vonden, bleek wel uit het feit, dat de receptie aanmerkelijk langer duurde dan dat ene uurtje, wat was gepland. Het voorlezen van de proclamatie door koning Karei de Grote. i LEUSDEN/CENTRUM - Maandag 10 januari kwam de Nederlandse Christen Vrouwenbond voor de eerste keer in het nieuwe jaar bijeen in de Marcus- kerk Gast was deze avond de heer Jansen, die het één en ander vertelde over het verzorgen van onze kamer planten. Dat planten ons na aan het hart liggen, bleek wel uit de grote opkomst deze avond. Er waren een veertigtal dames aanwezig. De heer Jansen had een groot as sortiment planten meegenomen, waar bij vooral de wat nieuwere soorten met vergeten waren. Ook bij de plantenmarkt is het assor timent sterk aan mode onderhevig. Met een dagelijkse verzorging en enige kennis is het mogelijk om toch zeker 80 a 90 goed te houden. Voorwaarde voor een goede groei is licht, hoewel 's zomers tegen felle zon beschermd moet worden. De groep groenbladige bladplanten kan wat donkerder staan, zonder het af te laten weten. Soorten hiervan zijn onder meer de ficus-familie, varen en de diverse vormen van asparages Temperatuurverschillen moeten voor komen worden. Grond is voor een plant uiteraard erg belangrijk, dus moet men bij het kopen van potgrond uitkijken (ook hier in wordt gerommeld). Als de letters R.H.P. op de zak staan, zit u goed, want deze grond staat onder controle. Het voedsel in de grond is vlug uitge put zodat er bijgemest moet worden Ook hierbij is echter voorzichtigheid geboden, want maar al te vaak wordt te veel gegeven. Planten in volle bloei mogen best wat mest hebben, maar langzaam groei ende planten kunnen het met heel wat minder doen. Als de plant een rustperiode door maakt, moet er helemaal niets gegeven worden. Bij het geven van één van de vele soorten kunstmest moet er vooral op gelet worden, dat de kluit eerst voch tig moet zijn alvorens de meststof toe te dienen. De meeste fouten die er met kamer planten gemaakt worden is echter met net watergeven. Het is moeilijk om precies te zeggen, hoeveel een plant nodig heeft. Dat hangt af van de temperatuur waar in hij staat, het jaargetijde en hoe licht de omgeving is (planten die in 't licht staan groeien sneller en ver bruiken dus meer water). Altijd moet bovenop de kluit water gegeven worden en dat moet 's mor gens gedaan worden met water tot 20 graden Celcius. Overdag leeft de plant n.l. aktief, het zou dus fout zijn 's avonds water te geven. In 't bijzon der moet er op gelet worden dat de plant niet met z'n voeten in het water komt te staan. Tot slot vertelde de heer Jansen nog iets over de nieuwe, makkelijke vorm van planten houden n.l.: de hy drocultuur. De dames hadden nogal wat vragen te stellen over hun troetelkinderen zodat het al laat was, toen de avond beslotens werd Leden van de Stichting Leusden 1200 in historische kledij als Koning Karei de Grote en zijn vazallen tijdens de nieuwjaarsreceptie. Burgemeester Van der Post sprak de koning en zijn vazallen zowel in middeleeuwse als in hedendaagse taal toe. „Karei, Gods koning der Franken en Langobarden en Patricius der Romei nen, weest gegroet In het jaar onzes Heren de negentienhonderd en de ze venenzeventig zij de ere ons vergund u te treffen en met u en de uwen vasallen tot het voorgesteld accoord te komen Als regeerders der heerlijkheid Leusden verklaren wij op gebod, bereid te zijn de onderhorigen der voorhene Heerlijkheden Achterveld, Hamersveld, Leusbroek en de Stoutenburg te doen a saamkomen op". 4he tournooi in de maand van Juni. Dit ter verbroedering van al brouwers, kramers, hoedema- kers, kuipers, bombazijnwevers, voer lieden, ververs, molenaars, chirurgij- nen, droogscheerders, drapiers, want- snijders, blikslagers, en alle andere lui den Karei de Grote sta mij toe in wat meer hedendaags taalgebruik, dat ongetwij feld ook voor u verstaanbaar zal zijn, op uw voorstellen in te gaan. Alle historici zullen het er over eens zijn, dat er in de afgelopen 1200 jaar veel gebeurd is, ACHTERVELD Ned Herv. Kerk zondag 16 januarie aanvang 09.00 uur. Ds. Kamerbeek uit Hoevelaken. R.K Kerk: zaterdag 15 januari aan vang 19.00 uur: H. Mis; zondag 16 januari aanvang 08.30 uur. H. Mis; aanvang 10.30 uur: Hoog Mis. LEUSDEN/CENTRUM Lisidunahof; do. 13 jan., 19.00 u.- ds Willemse Marcuskerk. zo. 16 jan.. 9 00 u.: ds. Weernekers, Herv.; 10.30 u ds. J. v d. Linden, Leusden, Ger.; 19.00 u. ds. Kooman, Gery'Herv. Parochiekerk za. 15 jan., 19.00 u zo. 16 jan., 8 00 u 9.30 u.: Hoog mis; 11.00 u 18.30 u.. Lof. LEUSDEN/ZUID Dorpskerk: zo 16 jan 10.00 u.: ds. Kooman, Herv.; 18.30 u.: ds L. Roetman, Ermelo, Herv. (G.B.). Huize Don Bosco: za. 15 jan., 19.15 u zo. 16 jan., 10 00 u.. Hoogmis, 11.30 u. ACHTERVELD - Bij de stichting Amivedi, tel. 03425-1554 zijn als ge vonden en verloren opgegeven de na volgende dieren: Aan komen lopen: 4-1-'77: zwarte poes, vermoedelijk drachtig, 5-1-'77: bastaard herder, zwart-bruin, erg vermagerd; 7-1 -'77: Boxer, ±1 jaar, kleine witte vlek ach ter in de "hals, witte bef, witte vlek op neus, vier witte sokken. Vermist: 6-1 -'77. zwart-witte kater, niet ge castreerd (Van de redaktie) LEUSDEN - Naast de tal van belangstellende Leusdenaren in allerlei funk- ties, werd de nieuwjaarsreceptie van het Leusdense gemeentebestuur op indrukwekkende wijze bezocht door Karei de Grote en zijn kleurrijke gevolg. De aanwezigen hadden toen reeds op plezierige wijze kennis gemaakt met de uitbundige nieuwjaarswensen van de carnavalsverenigingen „De Gouden Klomp" en „De Puupekoppen", die elk op eigen wijze met geschenken bijdroegen aan de gepaste feestvreugde. De Stichting Leusden 1200 presen teerde zich aan het begin van dit nieuwe jaar in vol ornaat en gaf daarmee een sfeervol startsein voor een feestelijk herdenkingsjaar. De carnavalsverenigingen kwamen niet met lege handen Zo kreeg burge meester Van der Post uit handen van prins Ajakkes van „De Gouden Klomp" een dak aangeboden, dat weliswaar in eerste instantie nogal tochtte, waar ech ter snel een einde aan werd gemaakt doordat het dak werd bedekt met zes dakpannen, ieder voorzien van een jaartal. „Een symbolische herdenking van het feit, dat u als burgemeester van Leusden weer voor zes jaar onder de pannen bent," zo luidde de verklaring. Om het allemaal helemaal tochtvrij te maken, werd een rieten bedekking bij geleverd, zodat de heer Van der Post het geheel straks kan gebruiken als on derkomen voor konijnen, cavia's of an dere huisdieren, die wellicht in het bur gemeesterhuis domicilie houden De carnavalsvereniging „De Puupekop pen" uit Achterveld deed het anders Prins Walter Puup IV vond het juist, dat in 1977 de vinger aan de pols moet worden gehouden, maar om nog eens te accentueren, dat de Achten/elders wel degelijk bij de tijd zijn, overhandigde hij de burgemeester een wekker. En om geen enkel misverstand meer te laten bestaan, werd een zakje zand bij dit geschenk gevoegd „Want echt, we laten ons als Achtervelders gaan zand in de ogen strooien," deelde prins Walter Puup IV de vroede vaderen mee Waarvan acte. KAREL DE GROTE Een aangename verrassing voor de aanwezigen was de eerste of ficiële presentatie van de Stichting Leusden 1200 tijdens deze nieuw jaarsreceptie. Via het bordes - waar voor een speciale trap was gekon- Hoort gij bestuurders, geeft acht en luistert allen Hier is Koning Karei vergezeld van zijn vazallen. Ik ben gekomen om als Karei Charlemagne Het startsein te geven voor een grootse campagne. Destijds schonken wij in onze welwillendheid Aan Alberic. de priester, deze heerlijkheid Het was goed dit deel van 't Oude Trecht te schenken Doch nu is het bijna tijd dit feit te herdenken. De tijd heeft de loop der geschiedenis bepaald Daarover behoeft hier nu niet te worden verhaald Velen zijn gekomen en velen gegaan Namen verdwenen anderen bleven voortbestaan. Hamersveld. Achterveld, Leusbroek en Stoutenburg Werden samen Leusden, dat maakte velen treurig. Voor hen de nazaten van mijn toenmalig volk Staan wij hier voor u en fungeren als hun tolk Op grond van bestaande geschreven oude rechten Willen wij voor alle inwoners de paden slechten Daarom brengt de Stichting Leusden twaalfhonderd dit verhaal En deze presentatie met veel pracht en praal. Als Keizer Karei sprek ik tot allen dit geluid En wens en hoop dat een ieder zich bij ons aansluit. Hiermede meen ik te hebben gegeven het sein Voor Leusden twaalfhonderd, dat 't moge worden 'n groots festijn. strueerd - kwam het in fleurige histo rische kledij gestoken gezelschap van Karei de Grote de raadzaal bin nen. De koning las de volgende pro clamatie voor: OUD EN NIEUW REIKT EL KAAR DE HAND alvorens de heerlijkheden, die in uw acte uit het jaar 777 worden genoemd, werden gevormd tot de huidige ge meente Leusden Dat geschiedde niet altijd alléén met vreugde De mens heeft de eigenschap behoudend te zijn „Wij wisten toch niet, dat u in de auto lag te slapen!"

Leusder Krant | 1977 | | pagina 5