Winkeliers en gemeente willen wensen van publiek weten De nieuwste van Ira Levin: „De jongens uit Brazilië" J Latent nodigt Talent u uit... miner Ontwerp statuten Wijkorgaan Groenhouten Uitstekende verhalen bundel van Vance Isaac Asimov's nieuwste roman: „Zelfs de goden" Peter Benchley: de opvolger van „De diepte", „Jaws"? „De twaalf windstreken!" tien jaar Ursula Le Guin Geslaagde schrijfavond Amnesty International Pasolini's „Theorema" als boek ANGSTAANJAGENDE THRILLER VAN FORMAAT Zwangerschaps gymnastiek Humanistisch Verbond H ,k. ,p bontmode suede i LEUSDER KRANT - PLAATSELIJK NIEUWS LEUSDEN - Medio dit jaar zal de nieuwe winkelsluitingswet in werking treden. Op grond daarvan zullen zaken als koopavonden, halve dagsluitingen en winkelweekakties plaatselijk geregeld moeten worden. De bevoegdheid om dat te doen berust bij het gemeentebestuur, maar zowel het gemeentebestuur als de winkeliers - aan wie gevraagd is via de commissie midden- en klein bedrijf hierover advies uit te brengen - hechten er waarde aan, dat de te maken regelingen zo veel mogelijk aansluiten bij de wensen en meningen van het win kelend publiek. Om die te weten te komen, is het hierbij afgedrukte vragen formulier opgesteld, dat men na invulling kan inleveren bij een van de plaatse lijke winkeliers. Winkeliers en gemeentebestuur hopen, dat veel inwoners deze mogelijkheid zullen gebruiken om hun opinie kenbaar te maken over een zaak die voor alle consumenten - en wie is dat niet - van belang is. VRAGENFORMULIER WINKELSLUITINGSWET Als de halve-dagsluiting gehandhaafd blijft, op welke dag zouden naar uw mening de winkels dan het best gesloten kunnen blijven? Antwoord: op dag, van tot uur. De koopavond mag slechts op donderdag- of vrijdagavond worden gehouden Welke avond verkiest u, of acht u een koopavond over bodig? Antwoord: op donderdag/'op vrijdag/geen koopavond. Zijn er volgens u bijzondere omstandigheden, zoals vaste winkel weekakties, die een avondopening gedurende langere tijd achtereen rechtvaardigen? Antwoord ja/nee/geen mening. Dienen er naar uw mening in bepaalde periodes (Sinterklaas- en kersttijd) vaste dagen te zijn waarop de winkels tot 21.00 uur geo pend zijn? Antwoord- ja/nee/geen mening. Wat is uw mening als op zaterdagen de winkels voor 17.00 uur worden gesloten? Antwoord: voor/tegen/geen mening. Overige wensen en opmerkingen: Naam: Adres. Voor 31 januari a s inleveren bij een van de plaatselijke winkeliers. DONDERDAG 13 JANUARI 1977 De ontwerpstatuten voor het wijk orgaan Groenhouten" zijn gereed. Wie - als bewoner van de wijk Groen houten" - belang stelt in het kennisne men daarvan en er iets over wil zeg gen kan dat natuurlijk doen. Op de volgende adressen liggen de ontwerp statuten ter inzage en wel tot 26 janua ri 1977. Deze datum geldt ook voor het maken van eventuele opmerkingen (af geven graag bij dezelfde adressen). Boekweitland 10 - mevrouw Blom; Dissel - gedelegeerd, zie Lamoen, Ploegschaar en Wanmolen; Gersteland 23 - hr. v.d. Steen; Grasland 5 - hr. van Yperen; Hamersveldseweg 76 - hr. Herder, Haverland 33 - hr. Wensink, Hooiland 8 - hr. Arlar; Klaverland 48 - hr. Jaques, Koolzaakland 16 - mevr. Kuizinga; Korenschoof 9 - hr. Salzman; Lamoen 13 - hr. van Dijk; Landweg 1/ 153 - hr. Broekhoven; Landweg 11/44 - hr. v. Woerden; Landweg III/327 - hr Bresters; Masland 18 - hr Veld man; Ploegschaar 7 - hr. Lahey; Rog geland 33 - mevr. de Jong; Tarwe- land 6 - mevrouw Wicherts; Vlasland 20 - mevr. Haanstra; Wanmolen 16 - hr Bastmeyer, Weesboom 11 - hr. ter Weyden. De nieuwe kollektie geboortekaarten 1977 hebben wij reeds binnen. U mag onze modellenboeken thuis rustig eens doorkijken. LEUSDER KRANT. Finnmark 3, Leusden-C. Als verrassing hebben wij voor u van de BABY-FELICITATIE- SERVICE bij de geboorte van uw baby een doos vol handige en leuke kado's. Een nieuwe cursus zwangerschaps- gymnastiek begint op dinsdag 18 ja nuari, 's avonds om kwart voor negen in het Wit-Gele Kruisgebouw, Rozen- gaarde 1, Leusden-C. Opgave ter plaatse. Op zondag 16 januari a.s. zal in het Van Randwijckhuis, Diamantweg 22, Amersfoort, voor het Humanistisch Verbond, gemeenschap Amersfoort e.o. een lezing worden gehouden door de heer R. Tenge, getiteld: De geschiedenis der Joden. Belangstellenden zijn harte lijk welkom, toegang is vrij. Aanvang 10.30 uur. boeken, voor u besproken samenstelling: Bert Vos. Jack Vance is een SF- en fantasy- schrijver, waarbij je bij voorbaat nooit weet hoe een bundel verhalen of een nieuwe roman uitvalt Tenminste, dat is het geval bij mij. Als ik een nieuw boek van Vance in handen krijg, dan is de kans duidelijk aanwezig, dat het een fantasy-roman is, die door Vance op zich uitermate boeiend is geschreven, maar die net voorbijgaat aan wat ik pre fereer. Kortom: ik ben niet zo'n liefhebber van fantasy, ook al zit daar uitstekend materiaal tussen. De in Ne derland nieuw verschenen bundel van Jack Vance ..Sulwens Planeet" is echter puur SF en bevat zeven kleine meesterwerkjes Het titelverhaal is de kortste, 16 pagi na's, en dat zegt voldoende over de zes anderen in het 333 bladzijden tellende boek, dat verscheen in de Meulenhoff SF-reeks (nr 112). In Sulwens Pla neet" vertelt Vance het één en ander over geleerden en hoe die met elkaar overweg kunnen. Een kostelijk verhaal, wellicht uit het leven gegrepen. In „De maanvlinder" maniupuleert Vance met maskers, waardoor het op een gegeven ogenblik erg moeilijk wordt om te weten wie wie is, maar ook dat wordt keurig opgelost aan het slot. „De duivel op de Verlossingsrots" vertelt het verhaal van een kolonie op een vreemde planeet, die nogal worstelt met de zeer af wijkende tijd, veroorzaakt door een chaos van rondwentelende zonnen rond de planeet. De autochtonen hebben daar hun eigen manier voor, maar de broeders en zusters van het Evangelie-kolonisatie-projekt houden te lang vast aan orde, netheid en stipt heid. Zij hebben onqeliik. Erg amusant is het verhaal „Aanval op een stad waarin een jong meisje de boel niet al leen op stelten zet, maar bovendien bre de bonkige kerels het nakijken geeft. Een ..studie-verhaal". Het is eveneens een meisje, dat het geheim van „Station Abercrombie" ontsluiert en dat is niet zo'n leuk geheim. „Station Abercrombie" is HET vakantieoord voor dikke mensen, want het station zweeft in de ruimte en de gasten hebben dan helemaal geen last van de zwaartekracht De eigenaar ge draagt zich echter wat eigenaardig en dat moet een oorzaak hebben, denkt Jean. Zij heeft gelijk „Ullwards toevluchtsoord" behoort tot één der beste. Het verhaal waar schuwt tegen de gevaren van een al te moderne maatschappij, waarin alles namaak is geworden tot de bomen en de bijtjes toe. Men kan daaraan zo wennen, dat een hele, echte planeet, met echte bomen, bergen, dieren en oceanen niet meer opweegt tegen een namaakparkje van enkele tientallen meters. Het beste verhaal van deze bundel is tenslotte „De hersens van de Aarde", waarin Vance er in honderd bladzijden in slaagt mij te overtuigen van het be staan van nopal en gher. Als ik nu denk, denk ik denk ik dat zelf wel? Je weet maar nooit, want niemand kan de her sens van de Aarde zien. De verhalenbundel „Sulwens Pla neet" bevat kortom zeven uit stekende Vance-verhalen, die je ach ter elkaar leest als je er eenmaal aan bent begonnen. V. Het Is erg plezierig tot de ontdek king te komen, dat de bekende SF- schrijver Isaac Asimov een roman heeft geschreven, die vrij vlot (voor de Nederlandse begrippen) in verta ling is verschenen. Het is het boek „The Gods Themselves" uit 1972 door Cornelis J. Keeren vertaald In „Zelfs de goden" en uitgegeven door A. W. Bruna Zn in de bekende Zwarte Beertjes SF-reeks (nummer 52). „Zelfs de goden" is Asimov's jongste SF-roman. Het is een van de zeer weinige boeken, die werden on derscheiden met zowel de Hugo Award als de Nebula Award. Een roman over drie werelden, drie cultu ren met alle drie in wezen hetzelfde probleem. Op aarde probeert een wetenschap pelijke onderzoeker de mensheid te waarschuwen tegen de „vooruitgang", die naar een totale vernietiging zal lei den. Op een verre, mysterieuze planeet vraagt een eenmalig wezen zich af of het voortbestaan ten koste van alles moet worden beschermd en op de maan tenslotte, komt een meisje met een ongekend sterke intu'itie tot dezelfde conclusie als de twee anderen. Maar niemand wil naar ze luis teren. Asimov schiep in „Zelfs de goden" in feite drie geheel van elkaar verschillende werelden, waarvan één bij iedereen bekend is. De aardse be- De Amerikaanse schrijver van su perthrillers, Ira Levin, kreeg vooral bekendheid door „Rosemary's Ba by", het verhaal van een jonge vrouw, die denkt een kind van de duivel te krijgen, door Roman Po- lanski met Mia Farrow in de hoofdrol succesvol verfilmd. Levin schreef overigens nog meer bijzonder span nende thrillers, al dan niet met een fantasy- of science fiction- achtergrond. In Nederland verschenen van hem de romans „Een kus voor je sterft" (bij de Arbeiderspers) en „De dag der dagen" en „De vrouwen van Step ford" (evenals „Rosemary's Baby" bij Bruna in Utrecht verschenen). De nieuwste roman van deze bestseller-schrijver is „De jongens uit Brazilië" en werd eveneens - in een vertaling van Thomas Nicolaas - uitgegeven door A. W. Bruna Zn te Utrecht. Wie het werk van Ira Levin kent, weet, dat zijn onderwerpen soms voor een bepaald deel gebaseerd zijn op zaken, die terug te vinden zijn in de bizarre en wonderlijke wereld van de geest. Soms ook zijn het SF-thema's, omgezet tot hedendaagse gebeurtenissen, soms is het pure fantasy, zoals in „Rosemary's Baby", waarin de Duivelskerk en de zwarte cultus de loop van het verhaal bepalen. In „De jongens van Brazilië" gebruikt Ira Levin een medisch- wetenschappelijke hypothese, dat van de mono-nucleaire voortplanting. Een hypothese, die al via proeven met dieren deels is bewezen, maar nog niet ten aanzien van mensen (althans niet officieel). We zullen in dit korte be stek niet verder ingaan op deze hypo these, omdat de plot van het verhaal te zeer hiermee is verweven Levin - zelf Jood - gebruikte de figuur van Simon Wiesenthal (in het boek Yakov Liebermann genoemd) en dr Joseph Mengele de Engel des Doods daj van Auschwitz, die vooral als chirur< uj gespecialiseerd was in proeven o&. s< tweelingen tijdens de Tweede Wereldjet oorlog.En Yakov gaat opnieuw op jachen naar Mengele. Maar deze keer is he»r." geen gewone jacht, want erisyééLmeei ze aan de handN Ira Levin heeft met ..De jongens ubaaj Brazilië" bewezen, dat hij tot de besten, thriller-schrijvers behoort. Het boek het zo ik in één adem uitgelezen. En dat nie on alleen. Het heeft niet nagelaten diepeEn indruk op mij te maken. Want ,.De jontral gens van Brazilië" is veel meer dan lou d", ter en alleen een formidabe be geschreven thriller met SF-aspecten ke Het is tevens een boek met op de achiief tergrond een waarschuwing. Want da z> kans, dat een dergelijk verhaal ooaiel eens werkelijkheid gaat worden, is missen schien niet zo heel erg groot, maar dadie die kans bestaat daaraan hoeft niet tiuiv worden qetwi|feld. zt lat Overigens heeft Levin op uitsté kende wijze de sfeer geteken^.^jj waarbinnen Liebermann moet opè-^ reren, vrijwel altijd gehinderd doir^j gebrek aan geld, medewerking én.r tijd. ,,De jongens van Brazilië" léfjtïn nog één keer - en beslist niet ten over vloede - de vinger op de zere pols vanr J ons geweten, dat maar al te zeer in qe,erj loop der tientallen jaren in slaap fS£>i gesust. j ,ol Binnen afzienbare tijd kunnen we de verfilming verwachten van „De diepte", de nieuwste roman van de Amerikaanse bestseller-auteur Peter Benchley, die zijn boek „Jaws" (De zomer van de witte haai) tot een wereldtopper zag uitgroeien, mede dankzij ook de perfekte verfilming van het boek door de jonge regisseur Steven Spielberg, waardoor een ware „haaien-angst" langs de we- reldstranden ontstond. Voor uitlopend op deze nieuwe film (The Deep - eveneens met Robert Shaw in de hoofdrol, biiaestaan door Jacaue- line Bisset) bracht de uitgevers maatschappij A. W. Bruna Zn te Utrecht „De diepte" in Nederlandse vertaling uit. De forse paperback met op de omslag het beeld van een jonge vrouw die omhoog zwemt naar de oppervlakte van de zee, wat het beeldmerk van „De diepte" wel zal worden, bevat zo'n 220 bladzijden spanning en avontuur. Hoewel we nog af moeten wachten of „De diep te" een film als „Jaws" gaat evena ren, is het boek wél van eenzelfde kwaliteit, waarbij de spanning lang zaam maar zeker naar een hoogte punt wordt gevoerd. Benchley, zelf een verwoed sportdui- ker, vertelt in ,,De diepte" het verhaal van een pasgetrouwd paar, dat de wit tebroodsweken doorbrengt op de Bermuda-eilanden, waar zij puur voor de sport naar een oud wrak gaat duiken Zij vinden een geheimzinnige ampul, waarvoor op het eiland enorm veel be langstelling blijkt te bestaan. En geen wonder, want de inhoud blijkt morfine te zijn en volgens overleveringen moet in het wrak een enorme voorraad van deze drug te vinden zijn. Er zijn wrede kapers op de kust en bovendien bevat de oceaan niet louter en alleen vreed zame palingen. De zaak wordt boven dien nog gecompliceerder, wanneer blijkt, dat tussen de morfine-,.schat" uit de veertiger jaren ook nog een schat wordt gevonden, bestaande uit pure gouden voorwerpen, die dateren uit de Spaanse tijd. David en Gail Sanders hebben het er als onervaren duikers moeilijk mee, maar ze worden bijgestaan door Treece. een au tochtone schatduiker en avonturier, die schaving is het beginpunt van Asimov's roman en vandaar uit komt hij terecht bij een geheimzinnige tegenpool uit een parallelle wereld met geheel andere normen en totaal verschillende levens voorwaarden. En de oplossing voor één en hetzelfde probleem wordt ge vonden op de maan. waar kolonisten zich langzaam maar zeker hebben ont wikkeld tot een nieuw ras, eveneens met geheel eigen normen, die steeds méér sterker af gaan wijken van de oor spronkelijke, aardse normen. Hoewel het onderwerp op zich erg moeilijk lijkt (het aftappen van energie door het ene universum van de andere en omgekeerd) heeft Asi mov gezorgd voor een zeer boeiende uitwerking, waarbij hij de menselijke waarden voorop heeft gesteld. In po sitieve zin. Asimov zegt aan het be gin: „Dit boek is opgedragen aan de mensheid en de hoop dat de strijd tegen dwaasheid toch nog eens een keer gewonnen mag worden." En '„dwaasheid" is de kern waar het hele boek om draait. De dwaasheid van het onverstand, dat eigen belang laat prevaleren boven dat van de gehele mensheid. En die dwaasheid is in onze huidige maatschappij helaas hog ruimschoots aanwezig. Aanbe volen! V. Bij de uitgeversmaatschappij A. W. Bruna Zn te Utrecht ver scheen van Pier Paolo Pasolini het boek „Theorema", dat ontstond tijdens de opnamen van de beroemde gelijknamige film. Pasolini, die in 1975 in Rome werd vermoord, is in de loop der jaren beroemd geworden door zijn soms shockerende films, maar daarnaast publiceerde hij ook dichtbundels, politieke essays en een aantal romans. In „Theorema" wijst Pasolini ons erop hoezeer onze westerse maatschappij verworden is. Dat doet hij aan de hand van het ver haal, waarin een rijke Milanese ondernemersfamilie bezoek krijgt van een onbekende gast. De jon geman is charmant en sticht ver warring bij vader, moeder, zoon, dochter en dienstbode, die stuk voor stuk intieme relaties met hem aanknopen. Dan verdwijnt de jongeman even plotseling als hij is gekomen, het gezin in op perste verwarring achterlatend. Pasolini's film is eigenlijk een symboliek, zoals zoveel van zijn films dat zijn. De liefhebbers van zijn films moeten zeker niet ver zuimen „Theorema" nog eens als boek op zich in te laten werken. Ook al is het dan niet meer dan een beschrijving van wat er in de film gebeurt. voldoende motieven heeft om zowel (jesjj schat te helpen opduiken als bet tegep-ë* houden van ene Cloche, die met zijnffl bende alles op alles zet om in het bezitNi van de morfine te komen. iét Dat alles resulteert in een enerve-leu rende climax, door Benchley goéds gedoseerd beschreven. „De diepte hej is een „lekkere" thriller, die je tu<l-t j sentijds moeilijk weglegt. Goed ver r i taald door M. van Egmond. 3 i 11 i 9 is Ir I I LEUSDEN/CENTRUM - De eerste schrijfavond, die Amnesty International donderdag 6 januari jl. organiseerde, mag geslaagd worden genoemd. Van zeven tot negen uur 's avonds was de vergaderruimte van de biblio theek bijna te klein voor het aantal mensen, dat een brief voor politieke gevangenen wilde schrijven Daarnaast bestond er ook veel belangstelling voor het informatie-materiaal. In een genoeglijke sfeer werd ijverig gewerkt aan brieven die tot doel hadden de autoriteiten van de Volksrepubliek Jemen, Guatemala en Zuid-Afrika ertoe te bewegen zeker één met naam ge noemd, maar liefst meer politieke ge vangenen in vrijheid te stellen. Zoals bekend mag worden veronder steld, streeft Amnesty International om louter humanitaire redenen naar verbetering van het lot van politieke gevangenen, die zelf geen geweld heb ben aangewend. De schrijfgroep van Amnesty International was bijzonder tevreden over de belangstelling, maar zij hoopt, dat de belangstelling voor deze schnjfavonden in Leusden nog meer zal toenemen De eerstvolgende avond zal plaatsvinden op donderdag 3 februari a.s. wederom in de biblio theek aan de Hamersveldseweg. - Om deel te nemen aan een of meer van de meer dan vijftig cursussen die binnenkort van start gaan. Wat de cursussen inhouden kunt u lezen in de folder die dezer dagen van huis tot huis verspreid is. - Om even te bellen als u nog een folder wenst. Mevrouw H. Jirre, tel. 033- 42992. - Om informatie te vragen als u iets meer wilt weten. Voor kontaktadres- sen, zie de folder. Om (nader) kennis te maken met do centen en medecursisten op de open dag in boerderij „De Krakhorst" op zondagmiddag 23 januari om 14.00 uur. In een gezellige sfeer wordt u getoond tot welke resultaten de vorige cursussen geleid hebben. Te vens kunt u onder het genot van een glaasje van gedachten wisselen met andere aanwezigen. Korte Bergstraat 12-14, le zijstraat links, voor bij 't Grand- Theatre. AMERSFOORT Tel. 033-1 52 83. Zoals ik op deze plaats wel een: vaker heb verteld: Ursula Le Guir behoort tot één van mijn meest favo riete schrijvers van pure SF. Mis schien ligt het aan de vrouwelijke toets, die zij in haar verhalen en ro mans (wellicht ongemerkt) weet aai te brengen, misschien ook aan d< uitstekende vertalingen (onder mee van Annemarie Kindt), maar het lig zeker aan de manier, waarop Ursulj Le Guin haar hoofdpersonen tot warmbloedige wezens weet om te smeden in die typische soms poëti sche schrijfstijl. Het ligt ook zekér aan de manier, waarop zij haar sa menlevingen schetst en binnen die samenlevingen de rechten van de zwaksten op schitterende, subtiele wijze naar voren brengt en laat pre valeren. Le Guin zou een socialisti sche schrijfster kunnen zijn. Of ze dat ook is, doet verder eigenlijk niet ter zake, maar haar verhalen boeleh en vallen op door die eerder gé noemde kenmerken, die vooral in door mannen geschreven boekéh nog wel eens ontbreken. Nog niet zo lang geleden verschenen bij de uitgeverij Het Spectrum van ha(jr hand twee forse paperbacks, de verha lenbundel ,,De twaalf windstreken" ep „De ontheemde", een roman Op óezp plaats eerst aandacht voor de verh lenbundel. We hopen op een lati tijdstip terug te komen op „De on heemde". „De twaalf windstreker bevat in totaal zo'n zeventien korte ve halen, door Ursula Le Guin persoonli op de haar geheel eigen manier ingr leid. Er zijn ook verhalen bij, die reed? elders in verhalenbundels zijn opge nomen, maar ook. die nog niet eerder ih Nederlandse vertaling verschenen. (0£ meeste verhalen zijn vertaald doqr Jean A. Schalekamp, één echter doqr H Swildens) Wie voor het eerst kepnis wil make 1 met het boeiende en fascinerende oei vre van Ursula Le Guin. kan ik ,,D twaalf windstreken" van harte aanbevr - len. Temeer, daar verschillende va 1 haar verhalen de eerste aanzet zijn ge - weest van een verdere uitwerking t<ft een volledige roman „De twaalf windstreken" is alleefi al door de kostelijke begeleiding vafi Le Guin bij elk verhaal, de moeite va|> het lezen waard. (Spectrum Papers- back nr 25). Haar eerste „officiële't verhalenbundel met een terugblik ojp ongeveer tien jaar schrijverschap.

Leusder Krant | 1977 | | pagina 9