/an kanongebulder in „Battle of Midway" :ot voortreffelijke „Macon County Line" furfipf" flarco Ferreri's „De laatste Vrouw" in Studio G och rijven ontrastrijk programma in Amersfoortse theaters EUSDER KRANT - FILM DONDERDAG 20 JANUARI 1977 17 Verder deze week in Duo 1 in het weekprogramma ..Rolls Royce Ba by" met Lina Romay in de hoofdrol. Hiervan zegt men. dat Lina het mooiste lichaam ter wereld heeft en ook dat is iets teveel van het goede. Voor liefhebbers van mooie auto's en mooie meisjes lijkt het me echter een ideale kombinatie toe. (Duo 1. eerste week. 18 jaar). FIGHTING MAD: BLOED ZIEN Amerikanen hebben - als we hun films moeten geloven - toch heel andere opvattingen over Law and Or der" dan wij in dit koude kikkerlandje Neem nou de film ..Fighting mad" van de voor mij onbekende regisseur Jo nathan Demme Bloed zien is de Ne derlandse titel en ook al vind ik die niet zo erg geslaagd, aan bloed ontbreekt het niet in deze aktiefilm, waarin Peter Fonda de heldenrol van de underdog speelt In ..Fighting Mad" gaat het om een mijnbouwfirma. die voor een koopje land van boeren probeert op te kopen om een grote mijn te kunnen exploite ren Maar als het niet goedschiks gaat. dan gebruikt de geachte firma, de pro- jektontwikkelaar Crabtree NV. grof ge weld Terreur, moord en doodslag is het gevolg Peter Fonda (juist te ruggekeerd) als de zoon van een oude paardefokker. wiens land ook op de nominatie staat om opgekocht te wor den. komt in verzet tegen de onwettige praktijken van Crabtree Hij beantwoordt terreur met terreur Vooral als zijn broer en schoonzus ge welddadig om het leven worden ge bracht zonder dat hiervoor bewijzen kunnen worden gevonden. Tom Hunter (Peter Fonda) begint een eenmans- guerrilla tegen de potige mijnwerkers van Crabtree. maar is niet zo geraffi neerd als zijn tegenspelers, die al snel door hebben, dat hij de veroorzaker is van heel wat ellende bij het mijnbouw- bedrijf. zoals het opblazen van een heel wagenpark ..Fighting mad is een film. waarin Fonda bereid is zich letterlijk dood te vechten Een waanzinnig gevecht tegen zijn doodsvijand, die hij tenslotte met kruisboog te lijf gaat en opjaagt in diens eigen woning, waar lijfwachten de zaak bewaken als een fort Dat in de film alles nog op z'n pootjes terecht komt. is een pluspunt. Het betekent, dat er ten minste toch nog enig recht over is in een land. waarin dergelijke toestanden in feite straffeloos kunnen ontstaan Het gaf regisseur Jonathan Demme in ieder geval de kans om een lekkere aktiefilm te maken En dat is ..Fighting mad" wel (Duo 2. eerste week, 14 jaar) MACON COUNTY LINE In de nachtvoorstelling van Duo 2 kan men vrijdag- en zaterdagavond kijken naar een film. die eigenlijk op genomen had moeten worden in het normale weekprogramma van bij voorbeeld Euro Cinema of eventueel Studio G. Want ..Macon County Line" van regisseur Richard Compton is wel een film met spanning en aktie, maar steekt daar bij ook ver uit boven de doorsnee aktiefilms, die in Duo 2 normaliter te zien zijn. De film heeft diepgang, is uitstekend van spanningsopbouw en geeft een Amerikaanse samenle ving uit de vijftiger jaren bijzonder treffend weer in al haar details. Het is de tijd van het einde van de Amerikaanse kommunistenjacht. waarin dit werkelijk gebeurde verhaal zich afspeelt en dat bepaalt tevens de loop van dit bizarre verhaal, waarin op absurde wijze wordt afgeweken van de normale handelswijze van mensen Max Bear schreef dit op feiten geba seerde verhaal dat zich afspeelt in 1954 op het moment, dat kommunisten- jager senator Joseph McCarthy ver antwoording moet afleggen voor zijn (eindelijk) als fascistisch bestempelde aktiviteiten. Maar wat McCarthy in de voorgaande jaren heeft gezaaid wordt nog steeds in de provincie geoogst Sheriff Reed Morgan is een man. die een gezond wantrouwen" heeft tegen iedereen, die afwijkt van het normale levenspatroon Zijn zoontje van acht zit op een militair internaat (waar hij zijn lessen leert, kompleet in uniform en bij behorende militaire formaliteiten en reg lementen) en dat geeft in eerste in stantie al iets weer van de mentaliteit van vader Morgan, die de geest van ..law and order dan al vol overgave overdraagt op zijn nauwelijks de box ontgroeide zoon. voor wie hij vol trots een geweer koopt ,,Want mijn zoon moet eveneens een goed jager wor den" En het zoontje gaat met pa op jacht, ook al is het hem aan te zien, dat hij liever iets ander zou willen doen. Sheriff Morgan is een goede Amerikaan (Max Bear zet de man voortreffelijk op het doek), hij is voor recht en orde. tegen kommunisten en andere gevaar lijke leeglopers en het stadje in Georgia, waar hij de scepter zwaait, is dan ook een toonbeeld van rust en vrede Die rust verandert op het moment dat twee misdadigers de vrouw van de she riff (gespeeld door Joan Blackman) ver krachten en vermoorden en het TV- toestel meenemen, waarop dat moment Joseph McCarthy verantwoor ding voor zijn daden aflegt. Dat is het begin van een drama, waarin drie on schuldige jongelui zullen worden be trokken ..Macon County Line" is een film, waarin de karakters van de hoofdrol spelers bijzonder goed worden uitgete kend. evenals de sfeer, waarin het ver haal zich afspeelt ..Macon County Line is een verbijsterende film, die je tot de laatste seconden gevangen houdt in een beklemmende spanning. Een spanning, die reeds ver van tevoren voelbaar is geworden en door regisseur Compton goed gedoseerd wordt opgevoerd „Voetstappen in de nacht" (wie verzon eigenlijk die dwaze titel?) is een film, die méér verdient dan één enkele nachtvoorstelling in een aktie-theater. (Duo 2, nachtvoorstel ling, 18 jaar). GEPROLONGEERD Louis de Funès vecht zijn grote (ko mische) strijd tegen het slechte fa- brieksvoedsel in ,,Wie dan leeft wie dan zorgt" verder in Cinema 2. Komende week is deze uitstekend gemaakte per siflage op de Franse keuken en wat daarbij hoort, van regisseur Claude Zidi. voor de zesde week in Amersfoort te bekijken. Wie tot nu toe die kans niet heeft waargenomen, doet er goed aan niet te lang meer te wachten. Een koste lijke film voor een amusant avondje-uit. (Cinema 2. zesde week. alle leeftijden). Voor de. derde achtereenvolgende week beleven James Mason en Kirk Douglas, samen met tal van anderen fascinerende avonturen. 20.000 mijlen onder zee. Avonturen, gebaseerd op het gelijknamige boek van Jules Verne, die van kapitein Nemo een le gendarisch figuur maakt Deze uit de vijftiger jaren daterende fitm. gemeakt onder supervisie van Walt Disney, is nog steeds, meer dan twintig jaar later, de moeite van het bekijken waard. (Euro Cinema, derde week. alle leef tijden). KINDERVOORSTELLINGEN ..Assepoester" en ..Speedy Gonza les", de supermuis blijven nog een week in Amersfoort en dat betekent, dat deze beide filmhelden behoorlijk wat succes oogsten bij het jonge volkje En terecht. Assepoester (Cinderella) is zaterdag-, zondag- en woensdagmiddag in Cinema 1 te zien, Speedy Gonzales", de snelste muis ter wereld, zaterdag- en woensdag middag in Euro Cinema. AMERSFOORT - Filmagenda van donderdag 20 januari tot en met woensdag 26 januari 1977. GRAND, tel. 033-14632 ..Battle of Midway", 14 jaar 2 00-8.00 uur, zaterdag 2 00. 6.45. 9 30 uur. zondag 1 15 4.00.6.45.9.30 uur. Uitgezonderd dinsdag i.vm toneel. STUDIO „G", tel. 033-14632. ,,De laatste vrouw". 18 jaar 2 15. 7.00 en 9.30 uur. zondag 2 15,4.30. 7.00 en 9.30 uur C NEMA 1, tel. 033-18900. ..The Party a l 2 00. 6 45. 9.15 uur, zaterdag en woensdag 6 45 en 9 15 uur, zondag 4 15. 6.45 en 9 15 uur. ..Assepoester" (Cinderella), al Zaterdag-, zondag- en woensdagmiddag 1 45 uur. CINEMA 2, tel. 033-18900. ,,Wie dan leeft, wie dan zorgt", a l 1 45, 6.30 en 9.00 uur. zondag 1.45, 4.00, 6.30 en 9.00 uur EURO, tel. 033-33655. .,20.000 mijlen onder zee", a l 2 00. 6 45 en 9.15 uur. zaterdag 4.00,6 30 en 9 15 uur. zondag 1 30. 4 00, 6.30 en 9 15 uur. woensdag 6 45 en 9.15 uur ..Speedy Gonzales", a l Zaterdag- en woensdagmiddag 1.45 uur Kaartjes bestellen alleen tijdens de kassauren DUO 1 (voormalig City), tel. 033- 16572. ..Rolls Royce Baby", 18 jaar Zaterdag 2 15. 7 00 en 9 30 uur, zondag 2 15. 4.30, 7 00 en 9 30 uur Overige dagen 7 00 en 9.30 uur ..Liefde op z'n Frans", 18 jaar Vrijdag en zaterdagavond 24 00 uur. DUO 2 (voormalig City), tel. 033- 16572. ..Bloed zien" (Fighting mad"), 14 |aar. Zaterdag 2.00.6 45 en 9 15 uur, zondag 2.00. 4 15. 6 45 ijn 9 15 uur Overige dagen 6.45 en 9.15 uur „Voetstappen in de nacht" (Macon County Line). 18 jaar. Vrijdag- en zater dagavond 23 45 uur. )OR BERT VOS IMERSFOORT - Deze week bieden de Amersfoortse lilmtheaters een ial gevarieerd programma, dat begint met kanonnengebulder in het Grand >atre van de meetrillende „Midway", via „De laatste vrouw" in Studio G, Jis de Funes in Cinema 2, Peter Sellers in Cinema 1Jules Vernes in Euro, schtkomt bij het aktie-geweld in „Fighting Mad" en het fascisme in aeon County Line". Een programma met in ieder geval zo n vijf films, die 3 niet eerder in Amersfoort te zien zijn geweest en dat biedt aardige •spectieven voor de fervente filmkijker. „Battle of Midway", de nieuwste rlogsfilm - Hollywood ziet er kennelijk weer brood in nu de western min of er heeft afgedaan - wordt in Grand vertoond met de inmiddels bekend worden sensurroundsound. Dat wil zeggen, dat u moet uitkijken. U voelt de maten inslaan en het lijkt erop, of u zelf de lucht invliegt. Studio G - zoals bekend toch nog ?eds het Arthouse-theater, ook al n er ook andere films te zien, die ;chts voor een klein publiek be- .»md zijn, biedt deze week een film n de bekende regisseur Marco rreri. Het is de film „De laatste juw (La dernière femme) en je u deze film eigenlijk kunnen gaan :n in het kader van het Vrouwen- itival. dat op dit moment in Amers- >rt plaatsvindt. Want „La dernière 'nrtie is in feite een film, die - hoe- *1 gemaakt door een man - toch in «paalde opzichten aansluit bij de -dachten, die bij de emancipatie- oeperingen leven op dit gebied. 3rco Ferreri is een filmer, die ijwel alleen maar films maakt, die ivallen door hun grimmigheid en t satirische inhoud, die eerder bizar n worden genoemd. Het zijn fan- stische vertellingen, die ockeren of verwarren, maar de eschouwer in ieder geval niet on- iroerd laten. „Ik maak lelijke en anhopige films", zegt Ferreri zelf. imdat ik in een lelijke en anhopige maatschappij leef." Volgens de regisseur is het instituut in het huwelijk éen van de talrijke ijke plekken in de maatschappij Vol- ins hem een bedenksel van de kerk i de basis van alle hypocrisie Ferreri William Moore heeft hel eens ge- ..Een journalist is een man met evenveel gemak schrijft er alles, waar hij geen verstand n heeft.Daar moet je als journa- t dan event/es over nadenken En löft Karl Kraus niet gezegd: teen gedachten hebben en die 'nnen formuleren - dat kenmerkt journalist?Je krimpt ineen bi/ tveel kritiek. Je beseft dan ineens, it kritiek op je werk niet leuk is. 1dré Gide doel er nog een '.hepje bovenop ..Ik verkies de iendschap, de achting en de be- ondering van één eerlijk man 3ven die van honderd journalis- n.En neem nou die Arnold Ben- itb ..Journalisten zeggen iets, aarvan ze weten dat het niet waar in de hoop dat het waar zal wor- en als ze het maar lang genoeg eggen Tjakko Roman is hele- laal pessimist als hij de stelling Óponeert: ..Men mag toch wel tellen, dat journalisten een bevol- Ingsgroep vormen, waar naar iffhoudmg het grootste aantal jeestelijke afwijkingen wordt ge- Ohden En Mare Callewaert sluit ich daar bij aan en voegt er bitter ian toe..Een journalist is iemand iielniets kent en over alles schrijft: ief ergste is dat hij gewoonlijk ook liet schrijven kan Maar er zijn ook „In plaats van dat de mensen zich om hun medemensen bekommeren, zich als groep manifesteren en solidair zijn ten opzichte van elkaar, kruipen ze als mannetje en wijfje samen in een holletje en leven introvert en navelstaarderig langs de anderen heen Zo wordt de potentie van een samenleving opge deeld. ontkracht en versplinterd in on telbare mini-samenlevinkjes. die door de grote multi-nationale machten naar believen in elke gewenste richting kun nen worden gestuurd Het huwelijk met zijn traditionele wetten en waarden is in onze moderne technologische maat schappij een volkomen achterhaalde zaak. die nog uitsluitend frustraties aankweekt en de mensen in het huwelijk tot a-sociale wezens maakt.' Dat is het uitgangspunt van ..La der nière temme met Gérard Depardieu en Ornella Muti in de hoofdrollen. Gerard (voortreffelijk gestalte gegeven door Gerard Depardieu) is een man, die in de steek werd gelaten door zijn vrouw (een Dolle Mina) en achter blijft op een flat in Parijs met zijn anderhalf jarig zoontje. De leegheid van zijn bestaan komt pas op hem af. wanneer de fabriek waar hij als elektronicus werkt, een maand sluit Dan blijkt pas hoe leeg zijn bestaan is Vrienden heeft hij niet of nauwelijks Hij begrijpt de beweegre denen van zijn ex-vrouw niet en blijft ..lichtpuntjes" in de journalistieke wereld: Bedrand Poirot-Delpech zei eens: ,,De journalist draagt in zich de ontroostbare bitterheid zi/n leven lang over anderen te hebben geschreven.En om het af te ron den. ..Goede journalisten proberen hun krant, niet zichzelf, interessant te makeneen uitspraak van Sig- mund Graff. U hebt het waarschijnlijk begre pen. Ik heb ten langen leste een citatenboek gekocht, omdat ik alle wijze uitspraken van alle wijze mannen ter wereld wel eens op een nit/e wilde hebben. Ik ben diep te leurgesteld. En bitter gestemd. Want wat is wijsheid? Bovens taande uitspraken? Ik heb het eens nagezocht voor u. Het blijkt, dat vri/wel alle bovenstaande wijsheden-deponeerders kunste naars zijn. Schrijvers, schilders, beeldhouwers, noem maar op. En dat verklaart alles. Ik haal opgelucht adem. Want wat hebben deze uitspraken voor waarde als ze zijn gedaan door mensen, die naar alle waarschijnlijkheid door kritisch schrijvende journalisten ééns met kritiek op hun werk werden overla den? Ze zijn bevooroordeeld. En eigenlijk had ik ook niet anders verwacht Want geen zinnig mens schrijft toch zulke grote onwaarhe den over journalisten? Ze hadden evenals Callewart moeten beden ken, dat de scherpste kritiek ook nog een bewijs van belangstelling is. Als u me vraagt, waarom ik dit allemaal voor u neerschrijf, dan moet ik voor deze ene keer verwijzen naar een uitspraak in dit stukje schuinschrift: het citaat van Karl Kraus. V. een beetje ontredderd in de „koude flat achter Het en ge wat hem overblijft is het beredderen van de huishouding en de opvoeding van zijn zoontje Als het zo uitkomt zoekt en krijgt hij sexuele bevrediging bij een buurvrouw, maar dat is zelfs niet iets, wat z'n bestaan kan opvroli|ken. Kortom Gérard staat alleen in de maatschappij. Geisoleerd, ontredderd. Daarin komt verandering, als een meisje van de crèche, een uitstekende rol van Ornella Muti) kennis met hem maakt en later besluit bij hem in te trek ken. Maar ook dat brengt niet de nodige veranderingen ten goede Ondanks het feit. dat Ornella de tegenpool is van zijn ex-vrouw, moederlijk, zorgzaam en huiselijk. Gérard blijft in teite hangen tussen zijn verleden en zijn „toekomst" en geen van beide trekken hem aar Hij is zijn van jongsaf aan qeleerde taak van beschermend gezinshoofd kwijt en de nu ontstane realiteit maakt hem tot een gefrustreerd man, waarbij boven dien nog komt, dat het meisje het zoontje tot zich trekt als een moeder, daarmee hem opnieuw een deel van zijn „gezinnetje" ontnemend. „La dernière femme is een ontroe rende film geworden, ook al zullen er veel kijkers zijn, die het wellicht niet met de opgeworpen theorieen van Ferreri eens zullen zijn Temeer, omdat de oplossing die Fer reri aan het eind van zijn pes simistische, beklemmende verhaal kiest, niet direkt voor de hand ligt als DE oplossing voor alle problemen (Studio G - eerste week - 18 jaar) OORLOGSGEWELD IN GRAND Vorig jaar werd de filmwereld op geschrikt door een nieuw fenomeen: het sensurround-systeem, dat de filmrealiteit gevoelsmatig op schroefde. Dit systeem, dat gebruik gemaakt van enorme geluidsvers terkers waardoor de trillingen voel baar worden in de zaal, werd voor het eerst gedemonstreerd bij de ram penfilm „Aardbeving" en het geeft je wel even een kick als je onverwachts wordt gekonf ronteerd met dit nieuwe systeem, dat - zij het nog primitief - ongetwijfeld in de toekomst verder uitgebouwd zal worden en mettertijd een geïntegreerd onderdeel van elke filmvertoning zal gaan worden. Maar zo ver is het nog niet. Het schijnt voorlopig een nog erg kostbare zaak te zijn en alleen bij grote films wordt het toegepast, mits de film zelf daar geschikt voor is. ..Battle of Midway' vond men een geschikte film Het is een oorlogsfilm, grotendeels bestaande uit nieuw mate riaal. maar ook voor een deel uit jour- naalfilms en andere (Japanse) oorlogs films Met in de hoofdrollen Glenn Ford. Robert Mitchum. Henry Fonda. James Cobum en Charlton Heston Een res pectabele rij bekende sterren, dat wel Toch kun je je niet aan de indruk ont trekken, dat regisseur Jack Smight (o a de regisseur van ..Airport '75") méér heeft gegokt op het sensurround-effekt dat alle schoonheidsfoutjes gladstrijkt, dan op een oorlogsfilm met enige in houd De slag van Midway vond in de tweede wereldoorlog plaats en geldt nog altijd als één der grootste zeeslagen in de Amerikaanse geschie denis. temeer omdat deze slag het keerpunt is geweest van de tweede we reldoorlog, waarbij de Amerikanen op het nippertje van de Japanners wonnen. Wie naar ..Battle of Midwaygaat kijken om eens lekker door elkaar heen geschud te worden te midden van aan eengeschakeld oorlogsgeweld, om als het ware de bommen te voelen vallen en uiteen te voelen spatten oie zal niet worden teleurgesteld De grote ge luidsversterkers leveren wat dat betreft De beklemmende film „Macon County Line" (Voetstappen in de nacht) begint erg amusant en je verwacht dan ook een vrolijke comedie. Het tegen deel is waar. „Macon County Line", waarvan hier één van de aardige begins cènes, eindigt in een absurd drama, veroorzaakt door een absurd werkende geest. (Alleen te zien in de nachtvoorstelling van Duo 2). op bestelling. Voor het overige is ..Battle of Midway" een oorlogsfitm, zoals er zovele zijn gemaakt in de loop der tientallen jaren Hollywood doet het na het debacle van Vietnam - allemaal nog eens dunnetjes over voor het thuis front. wellicht om de moed er in te hou den En wat dat betreft kunnen de Ame rikanen zich geen buil vallen aan de tweede wereldoorlog, die hebben ze tenminste niet verloren Overigens is er nog een groots opgezette oorlogsfilm op komst. Dat is „Apocalypse now" van regisseur Francis Ford Coppola en die film gaat wél over de strijd in Vietnam. En natuurlijk komt ook „A bridge too far" nog, maar dat wist u al. Kortom: de bommen vallen en om te beginnen kan het dak van de bioscoop boven je instorten. Ook al is Grand stevig gebouwd, je weet het maar nooit (Grand Theatre - eerste week - 14 jaar). THE PARTY - EEN REPRISE Peter Sellers is een uitstekend komedie-acteur Dat bleek verschillende keren in de ..Pink Panther -films, geregisseerd door Blake Edwards Dezelfde regisseur en dezelfde hoofdrolspeler tekenen voor de in 1968 gemaakte komedie. ..The party" dat een amusant mengsel is van de strikte ..comedy" en de slapstick a la Mack Sennett (de vader van de Ameri kaanse filmhumor) zoals die te zien is in films van Charlie Chaplin. Stan Laurel en Oliver Hardy en tal van andere groten uit het ..silent movie" -tijdperk „The party de derde film, die Blake Edwards met Peter Sellers in de hoofd rol maakte, is een goed gemaakte lach film. ook al zul je dat misschien in de eerste twintig minuten niet direkt als zo danig herkennen Maar maakt u zich niet ongerust, dat komt wel Wie de films van Edwards kent. weet bij voor baat al. dat deze de voorkeur geeft aan langzamer opgebouwde grappen dan in de stomme film-periode gebruikelijk was Die grappen zijn echter wel gro tendeels visueel, want er wordt spaar zaam gebruik gemaakt van dialoog En dat is een duidelijke overeenkomst, nietwaar? Peter Seller speelt in „The party de rol van een filmacteur uit (ndia. die naar Hollywood komt om aanwezig te zijn bij de opname van de film, waarin ook hij een rolletje speelt, en die in India voor een deel is opgenomen, Zijn optreden is geen onverdeeld succes en hij wordt dan prompt op de zwarte lijst gezet: hij mag nooit meer in Hollywood filmen Door een misverstand komt hij op een grote party met diner terecht en dan begint de ellende pas goed Peter Sellers is volkomen in zijn element en blijft zichzelf in de steeds groter wor dende - door hem veroorzaakte - chaos, door Edwards uitstekend in beeld gebracht. Muzikaal begeleid door Henri Mancini (Cinema 1, eerste week. alle leef tijden). LIEFDE OP Z'N FRANS Het Amersfoortse sextheater Duo 1 presenteert vrijdag- en zaterdagnacht „Liefde op z'n Frans" en dat is altijd nog beter dan liefde op z'n Duits willen ken ners mij nog wel eens wijsmaken Ik weet dat niet. ik volg die ontwikkelingen niet zo goed, maar de aankondiging, dat zelfs de Franse filmkeuring moest blozen bij het zien van deze film, neem ik wel met een klein korreltje zout (In de nachtvoorstelling - vrijdag- en zater dagavond - 18 jaar). „Fighting mad", met Peter Fonda in de hoofdrol, is een aktiefilm, waarin de underdog het recht in eigen handen neemt en uiteindelijk zegeviert. Hier een scène uit de film.

Leusder Krant | 1977 | | pagina 17