„Het hulp verlenen heb ik altijd heel belangrijk gevonden" „Wethouder heeft geen visie op jeugd en jongeren werk" Vakantieplannen? Denk bijtijds aan paspoort! Miranda Kwartet kwaliteit ADJUDANT J. HARTMAN BIJ ZIJN AFSCHEID VAN DE RIJKSPOLITIE VOORZITTER JEUGDRAAD: VVD komt bijeen in Hakhorst Burgerlijke stand Gemeente Leusden LEUSDER KRANT - PLAATSELIJK NIEUWS DONDERDAG 20 JANUARI 1977 5 LEUSDEN - Vrydag 28 januari neemt Ie gemeente Leusden 's middags om 3 lur in het Raadhuis officiëel afscheid an Adjudant J. Hartman, commandant ty de Rijkspolitie van de groep Leusden. "Waar gaat Adjudant Hartman naar oe?", werd ons gevraagd. De vraagstel- er dacht aan een promotie naar een jrotere gemeente. "Adjudant Hartman ;aat met funktioneel leeftijdsontslag", eiden wy. "Die man gaat toch niet met rensioen. Die ziet er zó jong uit!" 'Bij de politic gaat men met vijfenvijftig aar met pensioen", antwoordden wy, lenkcnd aan de pensioengerechtigde eeftjjd van de officieren by de krygs- nacht. Wat niet juist bleek te zyn, want lij de politic is de leeftijd daarvoor loger: zestigjaar. Adjudant Hartman is dus zestig jaar >eworden, en gaat per 1 februari 1977 de lolitiedienst verlaten. 'Frappant is", zegt hy, "dat ik in ünaart 1937 myn diensttijd ben begon- hen in Amersfoort, en dat ik in januari Ü977 bij Amersfoort afscheid neem van ile dienst". Een eigenlyke pensionering is het niet, de politieman gaat op 60 jarige ccftyd met funktioneel leeftijdsontslag, irjj'gt wachtgeld tot 65 jaar, en wordt op S5 jarige leeftyd opgenomen in het Bur- jelyke Pensioenfonds. ZEVEN JAAR IN LEUSDEN "Ik zit nu zeven jaar in Leusden, en dat (vas een dynamische tijd voor de ge- -neente in verband met alle uitbreidin gen. Toen ik kwam beschikten we hier jrganiek 20 man, en nu hebben we 45 "man. Ons politieburo, dat in 1972 is verbouwd, is nu al weer te klein! Evenals elders hebben zich ook bij de politie in de loop van deze zeven jaar vele veranderingen voltrokken. We hebben hier specialisatie in de groepen gekre gen: er zijn rechercheurs gekomen, ver- keersdeskundigen, mensen voor de op leiding. Als ik zo terug kijk op mijn zeven Leusdense jaren, dan kan ik zeggen, dat politie-technisch gezien, "mooie" behandelen hebben gekregen. f politie leen te 1 Ik denk onder andere aan de drug-al- faire, waarbij een evangelist in het noor den van het land betrokken was, en aan die 300.000,- aan amfetamine, die we nu weer in beslag hebben kunnen ne men". VEEL VERKEERSONGELUKKEN Leusden blijkt echter ook te behoren tot de groep (Renswoude, Woudenberg en Leusden) met de vele verkeersonge lukken. Maar liefst 500 verkeersonge lukken gemiddeld per jaar. Eén jaar waren er zelfs 19 doden in het verkeer binnen de groep. Geen record cijfer om naar huis te schrijven. Wèl een taak voor de politie om de hand aan de verkeers-pols te houden! Leusden is op één na de grootste Rijks- politie-groep van Nederland. Op 1 juni 1977 zal Leusden de grootste groep zijn, want dan valt de oude nr. één, de ge meente Nieuwengein af, omdat het po- litie-apparaat aldaar met ingang van die datum gemeentelijk wordt. Leusden vanaf 1 juni dus 's Rijskpolitiegroep nr. 1 van Nederland. Dat brengt verplich tingen met zich mee! Adjudant Hartman, die bijna de veer tig dienstjaren bij de politie heeft vol- gemaakt, ontving op donderdag 29 april 1976 uit handen van Kolonel Jhr. J.W.R de Beaufort de gouden medaille, ver bonden aan de Orde van Oranje Nassau. De Kolonel prees de adjudant Hartman zijn takt, zijn mensenkennis en zijn vak kennis. In het bijzonder wijdde hij uit over de uitstekende wijze, waarop de adjudant op zijn privé-kursus vele jonge mensen heeft opgeleid voor het B-di- ploma. POLITIEDOCENT De kolonel kan wat dat betreft gerust zijn: Adjudant Hartman blijft geduren de twee dagen in de week zijn taak als politie-docent vervullen. Gedurende de 25 jaar was Adjudant Hartman verbon den aan de zogenaamde B-kursus in Apeldoorn en Utrecht. Wanneer de jon gemannen van de Politieschool komen, hebben zij het A-diploma. Als ze promo tie willen maken, moeten ze over het B-diploma beschikken. De studie voor dit diploma duurt gemid deld drie tot vier jaar. Adjudant Hart man geeft jaarlijks aan zo'n dertigtal jonge mannen zijn weloverwogen en ge degen begeleiding. Niet alleen het poli tiewerk op zich, maar ook de opleiding tot het B-diploma, is in de loop der jaren een hobby van hem geworden. Adjudant Hartman, die in 1917 in Gro ningen werd geboren, ging op 18 jarige leeftijd in militaire dienst, kwam bij het korps politie-troepen. ging vandaar naar de Koninklijke Marechaussee, diende enige tijd als gemeente-veldwachter, en trad in januari 1946 in dienst bij het Korps van de Rijkspolitie. Hij was post- commandant in Gorssel in de Achter hoek, vervangend groepscorhmandant in Nijkerk en tenslotte groepscommandant in Leusden. Hij ziet om zonder nostalgie. Hij heeft zeer prettig gewerkt met zowel de oude re als de jongere kollega's. Van de be ruchte generatiekloof heeft hij persoon lijk nooit iets gemerkt. Als hij vertelde hoe streng de dienst zo'n jaar of veertig geleden was, en een jonge politieman vroeg hem: "En pikte U dat allemaal, adjudant?" dan antwoordde hij eenvou dig: "Dat zou jij in dié tijd óók gepikt hebben!" Dat pikte iedereen toen". HULP BIEDEN Adjudant Hartman: "Artikel van de Politiewet zegt, dat wij hulp moeten bieden aan hen, die dat nodig hebben. Dat is bij mij altijd een zéér voornaam punt geweest. Als van twee oudere men sen bij een aanrijding de auto werd beschadigd, zo dat ze daar niet meer mee konden rijden, laatje als politieman zulke mensen toch niet in de kou staan, en zorg je voor assistentie bij hun ver voer". "Is die behulpzaamheid bij de jongere generatie nog altijd in voldoende mate aanwezig, denkt U?" "Er is veel in de loop der tijd ook in het politiewezen veranderd, maar de politie behoudt altijd een dienstverlenende taak. Ik ben wèl van mening, dat de jonge jongens een jaar langer in oplei ding zouden moeten kunnen zijn. Bij hun opleiding krijgen ze nu gelukkig een fikse training van het incasseringsver mogen. Want wat er tegenwoordig alle maal tegen politiemannen gezegd wordt, dat is ongelofelijk. De middelen, waar mee ze bestookt worden, zijn ook niet mis. De jongere politieman, vaak met lange haren onder de pet uit, en met baard, staat dichter bij de leeftijdsgenoten te gen wie hij soms moet optreden. Hij voelt hen beter aan. Maar daar staat tegenover, dat zijn leeftijdsgenoten er sneller toe overgaan om slaags met hem te raken. De jongere politieman krijgt vaak rake klappen. Over het hoofd van de oudere generatie hoor je zeggen: "Och jongens, moeten we die oue nou een klap geven" VERBETERINGEN Wat ik een erg positief punt vind in de gewijzigde opvattingen is, dat de jonge lui meer de motivatie van de dienst willen weten. Vroeger voerde je een bevel uit, zonder naar de redenen daarvan te kunnen vragen. Nu moet de opdracht, die je geeft, met redenen omkleed zijn, zodat de uitvoerende politieman kan be grijpen waarom hij zo of zo moet hande len. Wat ik ook een verbetering vind is, dat er dames zijn opgenomen in het korps, ook bij de aktieve politiedienst. Hoe vaak zijn er niet zaken, waarvan je zegt: "Daar moest je nu eigenlijk een vrouw bij kunnen hebben!" Als de heer Hartman wéér zou moeten kiezen voor een beroep zou hij zeker weer bij de politie gaan. Maar hij zou dan wel, met een atheneum- of gymna siumdiploma in de zak, de politieaka- demie willen bezoeken. Adjudant en mevrouw Hartman heb ben een huis gekocht aan de Burgemees ter de Beaufortweg, en blijven hun ge liefde omgeving van Den Treek trouw. Er komt wat meer tijd vrij voor hen, speurtochten in de natuur, voor hun wandeltochten in de bergen en voor al hun andere hobby's. Mevrouw Hartman ziet dat al helemaal zitten! Zij verheugt er zich intens op, dat de adjudant nog maar twee dagen in de week van huis zal zijn. Anco Mali LEUSDEN/CENTRUM - Dinsdag 11 anuari j.l. kwam de Stichting Jeugd- •aad Leusden voor het eerst in het lieuwe jaar, bijeen Speciale genodig- le was de heer J Meyers van de 'rovinciale Jeugdraad Utrecht Het nieuwe lid van de Jeugdraad, los Vrijhoef, werd door alle aanwezi- ;en hartelijk verwelkomd. De heer G- Noostermann, voorzitter, deelde na- nens de werkgroepakkommodatie mee. lat. nu het Rapport Akkommodatie Mid- len-Krakhorst aan de gemeente is iangeboden en er gesprekken gaande 'ijnde werkgroep zich zal gaan bui ten over het huisvestingsprobleem voor illeenstaande jongeren. De heer Me- 'ers achtte daartoe de bestemmings- ilannen de beste invalshoek, omdat laar de één en tweepersoons woningen ïog konden worden gepland. Ook de overheid voorzag, volgens le spreker dat in de toekomst steeds neer woningen voor kleine gezinnen noeten worden gebouwd, vervolgens praatte hij zeer uitvoerig over het welzijnsbeleid vanaf het begin van de eeuw tot zoals het in de nabije toe komst uit zal gaan zien. Belangrijkste punt uil. zijn betoog bleek wel het feit. dat er haast was bij de verwezenlij king van boerderij Midden Krakhorst tot open jeugdcentrum, wil men kans maken op subsidie van het rijk Met het oog hierop heeft er inmiddels een gesprek met mej Dixs van C.R.M plaats gevonden De heer Meyers vertelde tevens dat in de toekomst de gemeente zelf verantwoordelijk is voor het sociaal- kultureel werk Op basis van een werk plan van de gemeente zal het rijk dan een bijdrage verstrekken. Het werk plan van de gemeente moet echter wel via eeri inspraakprocedure tot stand gekomen zijn. Vervolgens gaf de heer Cloostermann in korte bewoordingen het gesprek weer, dat de Jeugdraad met wethouder van Woudenberg had in verband met de plannen om Midden Krakhorst als open jongerencentrum in te richten. De wethouder toonde zich niet bijster enthousiast Hij stel de de Jeugdraad voor om te starten met kleine aktiviteiten, zodat de ruim te samen met de hockey-club - die ook een claim probeert te leggen op Midden Krakhorst - zou kunnen worden gedeeld. Mede door dit laatste voorstel konkludeerde de heer Cloostermann, dat het de heer Van Woudenberg aan een juiste visie omtrent het jeugd- en jongerenwerk ontbrak. De wethouder gaf toe huiverig te zijn het rapport Akkommodatie Midden Krakhorst in de Raad te brengen. Ook de Jeugd raad zag het somber in als het stuk door de heer Van Woudenberg moest worden verdedigd Mevrouw Verduin kwam daarop met de suggestie om de commissie welzijnszaken en de partij- frakties voor die tijd nader te infor meren over het reilen en zeilen van een open jongerencentrum De Jeugd raad wilde inderdaad in de nabije toe komst een aantal mensen, waaronder de heer van Woudenberg, uitnodigen om van dichtbij kennis te maken met een goed-draaiepd jongerencentrum, zodat men zich een betere voorstel ling zou kunnen maken omtrent het toekomstige jongerencentrum in Leus den. Intussen was er een bijeenkomst geweest tussen vertegenwoordigers van de Wet ring en de werkgroep akkom modatie, waarbij nogmaals het Midden Krakhorst-plan werd toegelicht en men bovendien kwam tot een ontwerp voor een stichting Midden Krakhorst, De werkgroep Kadervorming toonde zich teleurgesteld dat tot nu toe slechts acht leden van verschillende jongeren organisaties positief hadden gerea geerd op de uitnodiging om werk bij te wonen. Vorig jaar waren er voor deze cursus nog tweeëntwintig gegadigden geweest. De werkgroep was van mening dat de kontinuiteit van deze kursussen van belang is. Zij stelde dat er vóór 31 januari a s. minstens vijftien be langstellenden moesten zijn, anders kon de kursus geen doorgang vinden en moest naar andere alternatieven worden gezocht. Voorts zouden de jongerenclubs uit genodigd worden voor een indivudueel open gesprek om op de hoogte te blij ven van wat er leeft bij de jeugdor ganisaties. Tijdens de rondvraag werd voorna melijk aandacht besteed aan een aantal gebeurtenissen in Leusden-Zuid. Me vrouw Vunderink onderstreepte nog maals het belang van de grote hand tekeningen aktie van de jongeren in Leusden-Zuid Zoals bekend kreeg de burgemeester de vorige week een pe titie met honderd en één namen aange boden door Paul Drapers en willem- Nico Wisse Hierin werd aangedrongen op een akkommodatie voor de jeugd in Zuid en wel zo spoedig mogelijk. Niet alleen de jeugd in Zuid voelt zich behoorlijk achtergesteld, ook de volwassenen achten zich benadeeld in goede akkommodatie Daarom zijn nu volgens mevrouw Vunderink allerlei belangengroepen met elkaar om de tafel gaan zitten om gezamenlijk aktie te ondernemen. Uit het feit dat er be sprekingen gaande zijn om eventueel te komen tot een stichting ter bevor dering Dorpshuis Leusden Zuid, kan men aflezen, dat de bewoners niet meer yan plan zijn zich door de gemeente met een kluitje in het riet te laten sturen Mevrouw Vundrink hoopte dan ook dat er voor zowel de jongeren als de volwassenen van Leusden-Zuid spoedig een goede oplossing zou wor den gevonden ,,Als ik dat uitstapje op het week eind niet had kunnen maken, had ik het niet volgehouden." I LEUSDEN - In het afgelopen jaar [heeft de afdeling Burgerzaken ruim 2.000 reisdocumenten uitgereikt. Te verwachten valt dat ook dit jaar weer velen een mouw paspoort zullen aan vragen of het oude zullen laten verlen gen Dit laatste kan alleen binnen 6 jaar na datum van afgifte en als de foto nog goed gelijkend is. Indien een nieuw paspoort wordt aangevraagd, moet een eventueel reeds eerder uitgereikt reis document worden ingeleverd. Paspoort en identiteitskaart blijven n.l. rijkseigendom. Minderjarigen hebben toestemming van hun ouders nodig om een paspoort te kunnen krijgen. Kinderen tot 16 jjaar kunnen worden ingeschreven in het paspoort van één der ouders. De ande re ouder moet schriftelijk verklaren hiermee in te stemmen Met een pas poort dat nog geen 5 jaar is verlopen kan men naar alle landen van West- Europa reizen, behalve Spanje, Enge land en Scandinavische landen. De tijd tussen het indienen van een paspoort-aanvraag en het in ontvangst nemen daarvan beloopt momenteel ±10 dagen In de zomermaanden duurt dat minstens drie weken Vandaar het ad vies: zorg bijtijds voor een geldig pas poort De voorschriften zijn thans zo danig, dat in de periode van mei tot en met juli alleen in zeer bijzondere ge vallen, zoals een sterfgeval of ernsti ge ziekte, op kortere termijn een pas poort kan worden afgegeven. In alle andere gevallen geldt, dat het niet tij dig aanvragen van een paspoort uitstel van vakantie kan betekenen. Voor het aanvragen van reisdocu menten en alle informatiedaaroverkan men terecht bij de afdeling Burgerza ken op het gemeentehuis, telefoon 41247, toestel 122. De afdeling Burger zaken is iedere werkdag geopend van 8 30 tot 12 30 uur en bovendien op vrij dagavond van 19.00 tot 20.00 uur LEUSDEN - Woensdagavond 26 ja nuari zal in de schuur van boerderij ..Hakhorst", Waarden 25a te Leusden Centrum, aanvang 20.00 uur, een bij eenkomst worden gehouden van de Volkspartij voor Vrijheid en Demo cratie. Als spreekster is uitgenodigd mevrouw Liesbeth Alberti-Tuynman, voorzitster van de landelijke organi satie ..Vrouwen in de VVD' Na de pauze is er gelegenheid tot het stellen van vragen RENSWOUDE - Dit maal vond het derde concert in de serie van 6 Vallei Concerten plaats in Renswoude. Door de beperkte ruimte in het kasteel van Baron Taets van Amerongen, werden 2 uitvoeringen gegeven. Het eerste con cert op zaterdagavond in de kerk van Renswoude en het tweede op het kas teel op zondagmiddag. Het ensemble - bestaande uit Lex Korff de Gidts en Piet van der Peyl. viool, Jan van Munster, altviool en Hanny de Jong. cello - overtuigde reeds bij de eerste streken door hun bijzondere kwaliteit Er werd gemusi ceerd met een elan en een bewogen heid die de luisteraar van de eerste tot de laatste minuut bleef boeien. Begonnen werd met 2 fantasieën van Purcell, hetgeen gevolgd werd door het derde kwartet van Cambmi in b klem (zo omstreeks 1800), een leuk vlot in het gehoor liggend werkje, zon der enige hogere pretenties En zo werd het ook vertolkt, zonder opsmuk, zonder een te sterk aanzetten van ac centen. Vervolgens het kwartet opus 125 nol in Es groot van Schubert. Hier kwam duidelijk tot uiting dat de leden van dit jeugdige ensemble in de korte tijd van samenspel al goed naar elkaar hebben leren luisteren, de enige manier die de basis vormt voor gedegen samenspel en hechte muzi kale eenheid. Na de pauze stond Beethoven op het programma, een vroeg werk nl. opus 18 in c kleine terts. Ofschoon dit kwartet als een jeugdwerk beschouwd kan worden, is reeds alles aanwezig, de onstuimigheid en de melancholie. De uitvoering en de interpretatie waren van een zeer hoog gehalte en het was dan ook niet verwonderlijk dat het pu bliek een staande ovatie uitbracht, het geen een toegift uitlokte. Een hele overschakeling van de robuuste Beet hoven, hetgeen soms een heel orkest benaderde, naar het adagio van Mo zart's Jachtkwartet Maar ook deze hindernis werd door de jonge getalen teerde musici met gemak genomen. Een prachtige afsluiting van ander half uur muziek van hoog niveau. H. D. De nieuwe kollektie geboortekaarten 1977 hebben wij reeds binnen. U mag onze nKdellenboeken thuis rustig eens doorkijken. LEUSDER KRANT. Finnmark 3, Leusden-C. Als verrassing hebben wij voor u van de BABY-FELICITATIE SERVICE bij de geboorte van uw baby een doos vol handige en leuke kado's. LEASDEN - Geboren: 6 jan Geert Erik, z.v. B. Bruinenbergen A Leeuwis (Walstro 65); te Amersfoort: 29 dec. Julie Jeannette. d.v. J. H. van der Tol en S Hardeman (Amiant 4); 31 dec.: Mariska, d.v J. H. J. ter Hoeven en A. A. Paschedag (Wanmolen 25); 19 dec.: Robin Gerard Maria, z.v. G. A. M. de Hart en P. E. M. Rasenberg (Hakhorst 2); 31 dec.: Robert Mare, z.v. A J. Noorlander en J. J. J Ha- ringsma (Bergroos 6). Gehuwd 10 jan G L Morris en A. E. van Dalen; 12 jan.. F. Gerritsen en M. Vis. Overleden: 5 jan Aalbert Smit, 84 jaar; Cornells Herrnanus Barten, 83 jaar, 9 jan.: Pieter Nicolaas Hbweler, 85*jaai\ 30 dec. te Amersfoort: Pieter Miedema, 72 jaar. LEUSDEN HUISARTSEN: Alleen voor de praktijken van de artsen Binkhorst, Boersema-Koch, Lantink- Verhage. Nunnikhoven en Den Toom neemt dit weekend waar: J H. A. Boersema/L A M Koch. Kon. Julianaweg 5, Achterveld. Tel. 03425- 1222. Spreekuur: zaterdag- en zondagmid dag om 14 uur. Visites graag vóór 10 uur 's morgens aanvragen. De dienst geldt van vrijdag 18 uur tot maandag morgen 8 uur De patiënten van huisarts J van Nieuwkerk, Galicie 41, telefoon 033- 44541 kunnen elk weekend bij hem te recht. Spreekuur zaterdag- en zon dagmiddag 14 00 uur APOTHEEK: apotheek Leusden, Torenakkerweg, winkelcentrum Rozendaal geopend van maandag tot en met vrijdag van 8 30 uur tot 18 uur en uitsluitend voor spoedeisende gevallen van 19 30 uur tot 20 uur. Op zaterdag en zondag geopend van 14 uur tot 14.30 uur en van 17.30 uur tot 18 uur. WIJKVERPLEGING: Zr Van Bremen, Gorzen 10. tel. 033- 41049 bg.g tel 033-40818 VERLOSKUNDIGE: Voor de praktijk van mevr. A. Thuis- Paulussen en mevrouw Brink-Bruyn, Mevr Thuis-Paulussen, Kon. Wilhelmi- nalaan 18, Amersfoort, tel. 033-10886 b g.g. tel. 22000 TANDARTS: Voor noodgevallen in het weekeind Dokterscentra'e Amersfoort, tel. 033- 22000. ..Direkt eerst je neus snuiten, Jantje."

Leusder Krant | 1977 | | pagina 5