Kolonel J. W. Meijer neemt afscheid van Bernhardkazerne „Massamedia", „computers" en „Economie voor u" LATENT TALENT CURSUSSEN U.V.V. houdt gezellige avond voor 60-plussers „MISSCHIEN IS HET GOED EVEN TOT RUST TE KOMEN" Bevolking nam een beetje toe Ondernemers kregen informatie LEUSDER KRANT - PLAATSELIJK NIEUWS DONDERDAG 20 JANUARI 1977 nostalgie Het afgelopen jaar waren er veel mensen, die 50 jaar werden Ik kan in mijn huidige funktie vrij veel voor deze mensen doen, wanneer ze in moeilijke omstandigheden zijn geraakt, In Indonesië hadden wij te veel ge sneuvelden en ook te veel gewonden Op genoemde leeftijd krijgen veel men sen weer last van hun oude verwonding Wanneer ik van deze ge vallen hoor, kan ik daar de sociale dienst van het leger op afsturen, en die kunnen er van alles aan doen De nazorg van de militairen blijft nog altijd belangrijk. In Indonesië, waar ik beroepsmilitair was geworden, raakte ik gewond. Ik reed met mijn jeep op een mijn. Mijn radiotelegrafist sneuvelde daarbij Het ergste vond ik het om later zijn familie te gaan bezoeken en die mensen te vertel len hoe en wat er allemaal gebeurde. Het sneuvelen van mensen is heel erg. Maar toch, het gewond raken is misschien wél zo erg; het is enerverend voor de overigen, vooral als het 's nachts gebeurt." KOREA Begin 1950 kwam de heer Meijer terug in Nederland, en ging hij naar de Willem III kazerne. Toen kwam Korea om de hoek kijken. Hij was jong, niet getrouwd, en gad zich als vrijwilliger op bij de infanterie. Negen van de twaalf maanden deed hij er dienst als compagnie-commandant Korea was een periode van hevige strijd. Over Korea zegt kolonel Meijer: .Omdat je leiding geeft, kijkt men naar jou. Als je je mensen uit een moeilijke situatie haalt, geeft dat je voldoening Het is mijn ervaring, dat de mensen, die geen angst kennen, niet over fantasie beschikken. Ik ziet het als een opdracht om je eigen deskundigheid in te zetten ten bate van de manschappen. Ik zou de kameraadschap van Korea niet hebben willen missen Korea was een grote, militaire erva ring. Je zat in een groot legerverband. Het was militair gezien leerzaam om zo'n apparaat in de praktijk aan het werk te zien Het transport, de foerage- ring, de munitie, die niet op tijd komt. Je krijgt daar met de werkelijkheid te doen, en ontvangt de juiste scholing Ik heb overste Eekhout daar mee gemaakt Overste Den Oude was net gesneu veld." In 1952 kwam de luitenant der huzaren (,,lk droeg de zwarte baret, zéér tot ongenoegen van andere officie ren") Meijer terug uit Korea. Hij werd eerst naar Engeland gestuurd om de Centuriontank te leren kennen. Ging daarna allerlei opleidingskursussen volgen, en raakte in de technische sec tor van de Cavalerieschool verzeild. In 1955 kreeg hij zijn eerste eskadron ter sterkte van honderd man, te verge lijken met een compagnie. Inmiddels trad hij in het huwelijk Met het 41ste eskadron zware tanks was hij gelegerd in ,,De Boskamp". HOGERE KRIJGSSCHOOL In 1959 ging hij voor een tweejarige kursus naar de hogere krijgsschool, een instituut waar beroepsofficieren zich kunnen bekwamen voor funkties in de hogere staven Ik behaalde de kwa- lifikatie - voldoende en je moet - goed halen om generaal te worden!" Zo kwam hij in 1961 weer terug bij zijn Op de Cavalerieschool werd hij in- strukteur aan de kursustaktiek Maar het lesgeven vond hij niet fijn. De troep trok hem meer. Van 1964 tot 1967 was hij betrokken bij de staf-operaties van het 43ste tankbataljon in 't Harde. Toen werd hij overgeplaatst naar Duitsland, waar hij eerst plaatsvervangend batal jonscommandant en later bataljons commandant was. In 1971 werd hij be noemd tot commandant van de Cavale rieschool In mei 1973 nam-hij van kolo nel Broertjes het commando van het Opleidingscentrum Cavalerie over. Op 1 februari geeft hij dat commando weer over. Samenvattend zegt hij ,,Deze vier jaar bij de Bemhardkazerné en de jaren daarvoor bij de Cavalerieschool heb ik erg prettig gediend Het zinvolste van het leger is, dat je door je technische middelen een dus danige afschrikking vormt, dat men zich wel tien keer bedenkt, vóórdat men zich in het avontuur stort." Anco Mali -'LEUSDEN/AMERSFOORT Kolonel J W. Meyer van de Landweg in Leusden-centrum gaat de Bernhardka zerne verlaten. Eerst was er sprake van. dat hij mi litair attaché zou worden in Turkije. Later kwam de mogelijkheid voor die funktie in Indonesië. Uiteindelijk wordt kolonel Meijer voor de laatste drie jaren van zijn militaire carrière voorzitter van het Buro voor Tankvervanging in Den Haag ,,Dan heb ik geen mensen te com manderen, alleen papieren"" konsta- teert hij lachend. Misschien is het goed om even tot rust te komen NAAR DEN HAAG Van rust lijkt daar in Den Haag overi gens niet veel te komen. De oude tanks geven problemen met het onderhoud, en zijn niet meer up to date. In een rapport, dat een aantal Nederlandse of ficieren onlangs samenstelde, werd grote bezorgdheid uitgesproken over de slechte staat, waarin het Ne derlandse tankwapen verkeert. De te levisie heeft hier enige programma's aan gewijd Voor kolonel Meijer wis en warempel geen rust in Den Haag Wel nü een afscheid van zijn officieren en man schappen in de Bernhardkazerne MENSELIJKE MAN En ik vermoed zo, dat de mannen zijn vertrek zullen betreuren Kolonel Meijer is vooral een heel gevoelig, en een heel menselijk man Hij heeft niets van de stramme beroepsmilitair, die met kra kende stem afgemeten commando's afvuurt Terwijl wij zitten praten in zijn buro met de prachtige ronde tafelvraag ik me voortdurend af of deze humane indruk juist is, of dat de humane manier van doen bij de moderne legerleiding behoort Ja natuurlijk begrijpen wij dat u in principe tegen elk militair geweld bent Wij zijn daar zelf óók tegen Daarom zijn we juist hier: om uw en ons aller veiligheid te verzekeren Het programma van de tankvernieu wing moet in 1982 gerealiseerd zijn Het werpt wel de vraag op of een defensief ingesteld demokratisch land als Neder land ^konomische offers kan brengen om de tankbewapeningswedloop bij te houden Is bovendien in de Yom Kip- puroorlog niet naar voren gekomen, dat door de internationale wapenhandel dusdanig perfekte anti-tankwapens zijn ontwikkeld, dat de tanks in de eerste dagen weerloos doelwit waren9 ZIN VAN HET LEGER POSITIEF Kolonel Meijer van de Bernhardka zerne ziet dat toch anders. Ziet de zin van het leger óók in vredestijd als zéér positief, en is overtuigd van de ge- vechtswaarde van een in goede staat verkerend tankwapen ..Alle uitvindingen, die in het leger worden gedaan, vindt u terug in de bur germaatschappij. Alle apparatuur wordt uitgetest door onze research (Dat zijn voor de burgermaatschappij on zichtbare kosten). Infrarood is niet alleen oorlogstuig het wordt ook gebruikt in de havens om de schepen met de mensen goed binnen te loodsen De jachtopzieners werken ermee Het wild trekt 's nachts, en door het infrarood kan het wild ge makkelijk worden gevolgd Infrarood is door het leger handzaam geworden. De dieselmotoren zijn voor en door het leger ontwikkeld De staalsamen- stelling van de tank wordt toegepast bij de auto, enzovoorts Door de uitvindingen voor het leger zijn er meer mogelijkheden gekomen voor. de burgermaatschappij, hetgeen ook geldt voor de ruimtevaart HULP AAN BUR GERMAATSCHAPPIJ Voorts kunnen wij door onze uitrus ting hier veel steun geven bij calamitei ten. Wij hebben hierdoor op velerlei ge bied goede kontakten met de burger maatschappij De olifant Rani die in de dierentuin overleed, moest in de convector worden gestopt. De kraan van de brandweer was daarvoor te licht. Wij sprongen toen in met óns materieel Een tankauto, die uit de bocht vliegt, en waar de politie geen raad mee weet Wij verleenden hulp De Engelse bommenwerper die in het Flevomeer neerstortte, is door ons geborgen. Bij Hoevelaken was een appelwagen uit de bocht gevlogen. Tijdens hun oe- fenrit konden jongens met hun tanks daar op efficiënte manier hulp bieden. De Porsche-groep uit Driebergen houdt op vaste dagen in onze kazerne op de achtbaan zijn rijtesten De brandweer probeert nieuwe blusmidde len hier uit. Wij treden op met het Trompetter korps, bij de Keistadfeesten, de Taptoe, het carnavalsbal voor gehandicapten. Amersfoort heeft daar recht op: als gar nizoensplaats moet je iets van je militai ren merken. Voor de kollektes zetten wij ons regelmatig in. Hartstichting, Nierstich ting Wij hebben hier één korpslid, die met de verkoop van oud papier geld voor blindengeleidehonden bijeen spaart. groenstroken, waar de mensen rustig kunnen picknicken. De Vlasakkers staan gedurende het weekend open voor het publiek De natuur wordt goed in stand gehouden Net als op Vlieland Dat is het kamp, waar we schieten met de tanks. Er wordt aangevoerd, dat dit het broeden van de eenden verstoort Maar, het schieten heeft op het broeden van de eenden totaal geen invloed. In tegendeel het schieten houdt de men sen op een afstand, en de eenden voelen zich veilig" Wij maken minder kapot dan men van ons veronderstelt Onze rups voertuigen hebben minder bodemdruk dan zware vrachtwagens! Als er iets gebeurt, en er is een militair voertuig bij betrokken, wordt het in de pers weieens dubbel negatief belicht ,,Als u opnieuw uw werkzaam- BLO-SCHOLEN GEADOPTEERD We hebben twee blo-scholen gea dopteerd. die we met Sint Nicolaas twee dagen in onze kazerpe ontvangen Alle kinderen krijgen van ons een kado en snoeperij. Mevroiiw Keizer kwam altijd eén van de beide dagen met ons mee-vieren. Het gehele jaar door wordt er door de huzaren geld afgedragen hiervoor. Wanneer het trak tement wordt uitbetaald, stopt de huzaar het kleine geld, dat daarbij is, in de blo-pot Tijdens het Sint Nicolaas- feest helpen de huzaren de kinderen, en ze zien dan meteen wóér het geld voor dient Ik krijg veel verzoeken binnen om medewerking aan dit of dat doel Ge lukkig heb ik goede stafofficieren die mij behoeden voor allerlei goedgeefse zaken en voor al te snelle beslissingen" Tenslotte is het belangrijk om de au toriteiten hier en in de omgeving te ken nen. De burgemeesters en wethouders, de direkteuren van de ziekenhuizen, de militaire commandanten de Ame rikanen die hier zitten, het politie- en brandweerkader. Daartoe houden we een autoriteitenbijeenkomst met een borrel en hapje rijst. „Om met uw tanks te oefenen, hebt u grote stukken van het weinige nog vrije veld nodig. Dat wordt vaak als een aantasting van het milieu ge voeld." DE NATUUR WORDT GOED IN STAND GEHOUDEN ,Wij hebben een betonbaan ter be schikking. waar de politie ook oefent. Daar merk je niets van We verontreini gen het milieu niet in die mate als vroe ger, met de enorme stofwolken boven de Vlasakkers. We oefenen op de Leusderheide: daar zijn echter grote heden in deze wereld zou kunnen kiezen, zou u dan weer voor het leger kiezen? Je hoort overigens praktisch nooit dat een jongen als hem de vraag wordt gesteld wat hij wil worden antwoordt dat hij in het leger wil." ..Voor mij zou de keuze hetzelfde zijnl Ik ben diep overtuigd van het nuttig effekt van een goed getraind leger." „U zegt: goed getraind leger. Is het in uw geval niet een efficiency-wens om het militair-zijn als elk ander be roep te zien, en te werken met pro fessionelen?" ,,lk vrees, dat we té weinig aanmel dingen zouden krijgen. Kijkt u maar eens naar de politie. Kolonel Meijer begon zijn carrière in Indonesië Hij zou na de 5-jarige HBS naar de officiersopleiding gaan, toen de Japanners het land binnenvielen De laatste veertien maanden zat hij in een Japanse politieke gevangenis. Toen de oorlog afgelopen was, ging hij meteen naar Nederland in opleiding op de School voor Reserve Officieren bij de Cavalerie. In 1947 werd hij in Indonesië tot officier beedigd bij het 4e Eskadron Pantserwagens Hij maakte de politio nele akties in Indonesië mee POLITIONELE AKTIE Zegt daar zélf van: ..Het was in mi litair opzicht een leerzame tijd. Het om gaan met mensen onder moeilijke om standigheden Het zorg dragen voor het materieel Je zit drieënhalf jaar met eenzelfde groep mensen bij elkaar De plaatsvervangende commandant daar was mijn voorganger in deze funktie hier. Van kolonel Broertjes heb ik heel veel geleerd Er is een dusdanige band in dat es kadron ontstaan, dat wij nog altijd reü nies houden. Een kwestie van i i 1 - f 1 - t iU 4 i 4 1 u 4 1 O P' ir MASSAMEDIA, BEWUST BEKIJKEN LEUSDEN - Er is haast geen Ne derlander die geen krant leest, vrijwel iedereen heefi een televisietoestel in huis en de radio is zelfs doorgedrongen tot in de keuken, de slaapkamer en de auto Maar wat doen we er nu mee? Welke funktie vervullen de zogenoemde massamedia in ons dagelijks leven? Worden wij objektiefvoorgelicht? Moe ten wij eigenlijk wel objektief worden voorgelicht? Heeft de televisie enige invloed op ons denken? En hoe zit dat met het televisie kijkende kind? Ten aanzien van dit soort vragen zal de heer L Bakker de deelnemers aan de kursus Massamedia enig in zicht proberen te geven Het is niet de bedoeling dat het echte lessen gaan wor den; door 't inbrengen van eigen erva ringen en meningen zal gepoogd worden een diskussie over bovenstaande on derwerpen op gang te helpen. Nadat iedereen elkaar de eerste les wat heeft leren kennen zal gedurende de tweede een willekeurig NOS-journaal van 8 uur geanalyseerd worden met als vra gen. wat is nu het doel van het jour naal naast het lezen van de krant? Hoe objektief is het journaal9 Hoe komt het journaal tot stand? Wanneer de kursisten zich met deze vragen hebben bezig gehouden ligt het in de bedoeling om de derde les te besteden aan de analyse van een aktualiteiten- rubriek. Deskundigheid op dit terrein bestaat nauwelijks en de heer Bakker wil ook zeker niet pretenderen deskundig te zijn. Wel heeft hij enige ervaring in het praten met verschillende soorten groepen over een aantal aspekten van massamedia Hij is sociaal-psycho loog, heeft ruim drie jaar gewerkt bij het luister- en kijkonderzoek van de omroep en is thans verbonden aan de sociale akademie te Amsterdam waar hij o a. het vak massakommu- nikatie doceert En met dat laatste De heer L. Bakker. heeft hij eigenlijk dezelfde Dedoelin- gen als met de kursus voor Latent Talent proberen van zichzelf en van anderen kritische .mediakonsumen- ten' te maken. Te vaak realiseert men zich niet of te weinig dat de media (radio, kranten en televisie), hoewel lang niet altijd bewust, toch een beetje1- spelen met hun publiek, zoals een re-j klamebureau gebruik maakt van tech- niekjes om een toepaald produkt aan de man te brengen, zo heeft ook een journalist bepaalde technieken die hij kan gebruiken om zijn ideeën aan de man te brengen Maar merken we dat altijd? De heer Bakker is hierover niet erg optimistisch en meent dat daardoor de media in onze samenleving een te grote macht heeft, al moeten we dat nu ook weer niet al.te zeer^ overdrijven. In ieder geval: hoe minder macht hoe beter en deze kursus heeft de bedoeling een heel klein steentje bij te dragen in de gewenste richting. „ECONOMIE VOOR U" De krant staat er dagelijks vol mee; werkloosheid, inflatie, investeringen, één-procentsoperatie enz. Lastige en beladen begrippen die we kunnen rang schikken onder de kop: economie. Wat zijn de verschijnselen, de achtergron den? Wat is beheersbaar en wat moe ten we alleen maar aanvaarden? Omdat wij daar allemaal bij betrok ken zijn, omdat u het merkt aan uw portemonnaie, aan uw werk en zelfs aan uw vrije tijd, is de werkgroep Latent Talent erg blij met deze aan gereikte cursus 110; ..Dokteren aan de economie". En natuurlijk met de kursusleider R H. Maaskant De heer Maaskant (36) woont 2'/ jaar in Leusden en is hoofd van hef algemeen secretariaat van de Neder landse Spoorwegen. In Rotterdam heeft hij het vak waarover hij met u van gedachten wil wisselen gestudeerd, waarbij hij zich specialiseerde in de groei- en conjunctuurleer. Uitgaande van zijn ruime ervaring, ook in de presentatie van dit onder werp in gespreksgroepen, wil de heer Maaskant vooral inspelen op actuele situaties en op de samenhang tussen onderwerpen als werkloosheid, inflatie e d Dus geen kursus met wetenschap pelijke pretenties, maar juist gericht op u als geïnteresseerde krantelezer. De opbouw van de cyclus van 4 maandagavonden ziet er als volgt uit. eerste avond algemene introductie, on derscheid tussen conjuncturele en structurele verschijnselen (o a hoe standvastig is de huidige werkloos heid0 Kan er sprake zijn van een her leving van de drama's uit de dertiger jaren9) Tweede en derde avond: nade re verkenning van de conjuncturele en nu ook structurele zaken (o.a. het verval van industrietakken die tot voor kort het fundament van de Nederlandse economie betekenden, kansen voor her stel). De laatste avond zal worden ge wijd aan het herkennen van achterlig gende verschijnselen uit bijvoorbeeld beschouwingen in het parlement, poli tieke partijprogramma's, wetenschap pelijke publicaties. Als u dit 4 goed bestede maandagavonden lijkt, wacht dan niet te lang met inschrijven! COMPUTERS Computers, we hebben er allemaal De heer J. C. van Dijk. I dagelijks mee te maken, maar ze lijken tóch zo ver van ons af te staan: ingewikkelde apparaten met onbegrijpe lijke lampjes en knoppen, slechts goed voor geleerde wiskundigen. De wer kelijkheid is anders In feite is een computer niet veel meer dan een prach tig uitgevoerde machine om op te tel len en zelfs gegevens ingeven gaat op z'n alledaags, bijvoorbeeld via een gewoon schrijfmachine-toetsenbord of met behulp van ponskaarten zoals we die allemaal kennen van de girodienst. Om dat te bewijzen is er deze cursus Mensen die werkelijk niets van wis kunde of techniek weten, zullen ver baasd zijn over de simpelheid van de huidige computer, met name in het gebruik Anderen zullen het gewoon leuk vinden om zo'n systeem zelf eens wat te laten doen. Wel, dat kan allemaal want een filmpje, wat dia's en een bezoek aan een computercen trum met hele kleine, maar ook hele grote computers, zorgen er voor dat zelfs door de komst van een „huis- houdcomputer" niet meer verrast zult zijn' De cursus wordt gegeven door de heer J. C. van Dijk (27), bestuurs kundige van origine en werkzaam als automatiseringsadviseur bij een groot computerconcern. Als werkstudent was hij destijds betrokken bij het compu- tergebeuren van een groot Amster dams bedrijf, zéér enthousiast gewor den en zó het vak „ingerold" I LEUSDEN - De Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers afdeling Leusden organi seert op dinsdagavond 1 februari haar jaarlijkse gezellige avond voor alle 60-plussers uit Leusden Als ieder jaar is de firma Pon weer zo vriendelijk geweest om haar grote zaal ter be schikking te stellen De zaal zal open zijn om 19.15 uur. De avond begint om 20.00 uur. Alle 60-plussers met hun begelei ders, in het geval dat men gebracht wordt, zijn van harte welkom op deze feestelijke avond Het zijn Gré Latour en Ger Allan met hun pianist, van het bungalette- park ,.De Kamphorst" te Voorthuizen, die een showprogramma brengen. Het is een kabaret, waarin door het Kamp- horst Trio operettemelodieën, musi- calselekties en oude liedjes ten gehore zullen worden gebracht. Ook staan er op het programma een internationale goochel- en illusieshow, komische sketches en conférences. Het is een avondvullend programma met één pauze, dat erg amusant zal blijken te zijn. U kunt zich eventueel ook voor het vervoer, als u daarmee zit, opgeven bij de volgende U.V V.-leden: voor Leusden-Zuid: mevrouw M. Brinkert, telefoon 40710. voor Leusden-Centrum: mevrouw M. Geomini, telefoon 42339 of mevrouw M. Oude-Egberink, telefoon 42301. voor Achterveld: mevrouw P. vander Gijp. telefoon 03425-1750 LEUSDEN - Blijkens voorlopige tel lingen van de afdeling Burgerzaken nam de Leusdense bevolking in 1976 met 297 inwoners toe tot 19.076 per 1 januari 1977 Er werden het vorige jaar 311 kin deren geboren. 173 jongetjes en 138 meisjes Van die 311 kinderen wer den er 101 in Leusden zelf geboren, van de overige 210 vond de geboorte elders plaats Er overleden 106 in woners. 46 mannen en 60 vrouwen. Een en ander heeft voor 1976 ïp een geboorte-overschot geresulteerd van 127 mannen en 78 vrouwen, totaal 205 personen. Zijn bij het geboorte-overschot de mannen in de meerderheid, bij het vestigingsoverschot zijn dat de vrou wen: 81 vrouwen tegenover 11 mannen In totaal vestigden zich het afgelopen jaar 1447 personen in Leusden, ter wijl er 1355 vertrokken. In 1976 wer den er in Leusden 77 huwelijken vol trokken; het aantal ingeschreven echt- scheidingsvonnissen bedroeg 9. LEUSDEN - Maandagavond orgarti- seerde het ondernemersverbond afd. Leusden een informatieve bijeenkomst voor ondernemers in de gemeente in café Restaurant Nieuw Leusden. Doel van deze avond was om de nog niet plaatselijk georganiseerde onderne mers een inzicht te geven in de struk- tuur en de doelstelling van deze orga nisatie. Dit werd op uitstekende wijze gedaan door de heer M. Pors vice- voorzitter van het Koningkhjk Neder lands Ondernemersverbond, waarbij de afdeling Lensden is aangesloten. Hij gaf aan de hand van dia's een overzicht van het vele werk dat door de consu- I lenten. het CIMK en andere ten dienste van de ondernemers staande instellin- gen gedaan wordt Uitvoerig ging hij in op de sociaal economische proble men en de financiële aspecten van het ondernemer zijn. Hij sprak zijn vreug- de uit over de goede en constructieve'' samenwerking die het ondernemers verbond heeft met de gemeente Leus den. raad en commissie midden- en kleinbedrijf Een prettige en leerzame avond waarbij het bestuur zich mocht verheugen op een aantal nieuwe leden.

Leusder Krant | 1977 | | pagina 7