Gerard Lenorman: „Ik hou van het moment" Oranjevereniging houdt jaarvergadering c W. Oltmans in de impasse tussen gisteren en morgen Dröles de chansons" elpee Nieuwe LP van Joe Dassin: „Le Jardin du Luxembourg" „You and me", fijne van Tammy Wynette Stand biljarten t (CEUKEd Ingezonden: va? Verloren en gevonden Gemeente Leusden JJ frtfl kCCO&HAF'. TMbew WIL JE, MET I/CEL 1 EAJ Woe J 1/E-TTE LEUSDER KRANT - ALGEMENE INFORMATIE DONDERDAG 20 JANUARI 1977 Gereard Lenorman werd geboren op 9 februari 1945 in Bénouville in Nor- mandiè. Zijn kinderjaren bracht hij afwisselend door in deze provincie, Parijs en L'Auvergne, waar zijn familie zich uiteindelijk vestigde. ..Ik zong overal, zoals in de kerk. met plechtigheden enz., ik had een vrij aar dige stem, en ik heb geweten dat ik door zou gaan in het chanson ondanks dat mijn omgeving erom lachte, zelfs mijn familie geloofde er niet in. Maar toen ik twaalf jaar was. schreef ik al het liedje van mijn eerste plaat Le Vagabond Vanaf zijn veertiende jaar zong hij, naast zijn normale dagtaak, als bijver dienste s avonds bij orkesten Op achttienjarige leeftijd bracht hij 1 V2 jaar in het ziekenhuis door, vanwege een ernstig ongeluk. Wanneer hij is hersteld, sturen zijn ouders hem naar een vakantieclub in het buitenland Vervolgens besluit hij tot actie over te gaan hij maakt bandjes met zelf ge componeerde liedjes en gaat daarmee naar een platenmaatschappij; hij wordt onmiddellijk gecontracteerd (1 januari 1968) Hij schreef vervolgens voor Brigitte Bardot ,.la Fillede Paille' en ,,Je Voud- rais Perdre La Metnoire Zijn eerste successen als schrijver-componist en vertolker zijn ..A Coeur La Vague.'' Rè- ve.' Nocturne." ..Pluie." ..Si les Murs Pouvaient Parler. ..Apocalypse" en ..Sueva.' In 1969 gaat hij op tournee met Sylvie Vartan; in 1970 is hij de ster van de musical .Hair" in het theater van Porte Saint-Martin waar hij tot juni 1971 blijft. Als men hem vragen over zichzelf stelt, beschrijft Gerard Lenorman zich als een stille geweldenaar: hij kan ver schrikkelijk opvliegend zijn Beangstigd door het leven, is hij ondanks dat een optimist. Hij houdt van onverwachte dingen Hij verklaart met humor dat zijn favo riete sport de gitaar is, wat hem er overigens niet van weerhoudt ook een liefhebber van paardrijden te zijn. Gerard Lenorman houdt van het ogenblik het moment. Hij houdt van het ongedwongen leven, zonder enige grenzen (en dat gaat ver): ..van iets houden is reeds beperken; het 11 Tot de nieuwe generatie Franse chansonniers die de laatste jaren sterk naar voren zijn gekomen behoort zonder twijfel Gerard Le norman. Hoewel Gérard hier alleen bekend is geworden met zijn hit ..La Ballade Des Gens Heureux." heeft hij in zijn geboorteland al een be hoorlijk aantal hits op zijn naam staan en wordt hij vaak in een adem genoemd met vedetten als Julien Clerc en Dave. Een van de hoogte punten in de karriere van Gérard was zijn optreden in de beroemde Olympia in Parijs, waarvan begin vorig jaar een dubbel-LP werd uit gebracht. De opvolgers van dit album is een normale studio LP die Dröles De Chansons" heet en waarvoor Gérard samen meto.a. Nicolas Pey- rac en Pierre Delanoë (een van de mensen die veel heeft geschreven voor Gilbert Bécaud) een aantal nummers heeft gecomponeerd Wie de dubbel-elpee met live opnamen heeft beluisterd, zal ook zijn opgevallen, dat de arrangemen ten en muzikale begeleiding van ..Dróle de chansons, iets forser van orchestratie is en dat is niet altijd even mooi om te beluisteren. Som mige nummers doen daarom iets te overdone aan, maar dat kan een kwestie van smaak zijn. In het alge meen is Dróle de chansons" een typische Lenorman-plaat. waarop deze succesvolle Fransman de door hem ingeslagen muzikale weg kwa litatief voortzet, met daarbij ook uit stekende teksten, die bovendien op de binnenhoes staan afgedrukt en dat is een extra pluspunt, nietwaar'? Uitgebracht door de platenmaat schappij CBS te Haarlem op het CBS-label nr. 81680. In uitstekend stereo. Gerard Lenorman typische voorbeeld daarvan is de ver zamelaar." Hij weet wie hij is en wat hij wil: ..rnaar ik heb een beetje zelfbeheersing nodig; het is waar dat ik er niet veel moeite voor doe om het te verkrijgenHet ont breekt mij weieens aan voldoende wils kracht Maar ik geloof bovenal dat je om dit beroep te blijven doen. de natuurlijk heid boven zelfbeheersing moet laten gaan Zeker een goede gedachte, want dat schijnt hem d° weg naar het suc ces te wijzen. Ik luister altijd met heel veel genoegen naar platen van Tammy Wynette. Haar vertolkingen van country-nummers inspireren en vragen om herhalin gen. Tammy Wynette is één van de weinige country-zangeressen, die met werkelijk talent én warmte deze voor velen fijne muziek weet te vertolken. Haar nieuwste elpee, ,,You and me" is daarvan een uitstekend voorbeeld en ik kan deze elpee dan ook bij iedere liefhebber (en ook anderen) vaii harte aanbevelen. De ..First Lady Of Country Music" Tammy Wynette brengt niet alleen platen uit met George Jones maar bivakkeert ook regelmatig in de studio voor soloLp's. De erelijst van Tammy orhvat o.a. drie Grammy Awards en ze is al vier keer gekozen als de beste country vokaliste. Haar ontdekker, de bij het leven al legendarische producer en komponist Billy Sherill. nam ook haar nieuwe LP voor zijn rekening. Bovendien schreef hij de titelsong. Tammy nam verder o.a ..Little Things" van Willie Nelson op en ..You Hurt The Love Right Out Of Me" van Johnny Paycheck. Vokaal werd zij bijgestaan door de Nashville Edition en de beroemde Jordanaires. „You and me" werd uitgebracht door de platenmaatschappij CBS te Haarlem op het Epic-label nr. 81569 - in uitstekend stereo. De vele fans van Joe Dassin zijn niet alleen in Frankrijk en Nederland te vinden maar ook in de vele andere landen waaronder Amerika. Deze vedette van het chanson heeft in de loop der jaren nummers opgenomen in het Duits. Engels, Italiaans en Frans, Joe is het Nederlands niet machtig maar dat is geen rem ge weest om hier een flinke schare fans te verwerven getuige het succes van o.a. zijn singles ..Les Champs Ely- sees." ..L'Eté Indien" en Qa Va Pas Changer le Monde." Nog maar kort nadat zijn vorige LP uitkwam, is de nieuwe LP van Joe uitgebracht, die ,,Le Jardin Du Luxembourg" heet. De titelsong duurt maar liefst twaalf minuten en is een soort ..mini opera" die geschreven is door dezelfde kom- ponisten als die van ..L'Eté Indien" en ..II Etait Une Fois Nous Deux"... Het gaat in dit nummer om een man die op een melancholieke wijze terugblikt op zijn leven en terugdenkt aan de vrouw die hij heeft liefgehad OpLe Jardin Du Luxembourg" staan twee nummers die waarschijnlijk niemand verwacht zou hebben want Joe heeft ..'t Kleine Café Aan de Haven" van Vader Abraham en ..Sleep All Mornin' van Alex Harvey op genomen In het Frans heten deze songs ..Le Café Des 3 Colombesen ..Laisse-moi Dormir In het algemeen is deze nieuwe elpee van Joe Dassin vooral voor de liefheb bers weer een bijzonder sfeervolle ge worden Even sfeervol als de uitklap bare hoes. waarop de ..Jardin du Luxembourg" in tere. bruine kleuren is uitgevoerd Het enige wat helaas ont breekt - en dat is vooral jammer voor hen. die het Frans niet helemaal zo goed machtig zijn als Dassin zélf - zijn de teksten van de chansons, die op deze plaat staan gegroefd. Ik ben van mening, dat platenmaatschappijen ten aanzien van Franstalige platen, daar meer aandacht aan dienen te schenken. Voor het overige blijft Joe Dassin voor mij - en ook voor veel Nederlan ders blijkens het succes dat hij in Nederland heeft - een uitstekende Joe Dassin. chansonnier. „Le Jardin Du Luxem bourg" werd uitgebracht door de platenmaatschappij CBS te Haarelem op haar CBS-label nummer 81679. In uitstekend stereo. V. (buiten de verantwoordelijkheid van de redaktie) WERKGROEP WOONERVEN IN OP RICHTING. LEDEN GEVRAAGD De nieuwe wet op de woonerven houdt in dat binnen de woonerven al het verkeer ondergeschikt wordt ge maakt aan de voetgangers. Op dit ogenblik bestudeert een ambtelijke werkgroep op verzoek van b. en w de aanpassing van deze wet op Leusdense situaties. Om ook de burgers van Leusden hierin mee te laten denken wil het C.M.L. zo snel mogelijk een nieuwe werkgroep in het leven roepen. De werkgroep Woonerven. Deze werk groep zal, als alles goed gaat, een kort leven leiden. In eerste instantie zullen de leden ervan zich bezig hou den met het algemene verschijnsel ..woonerf' en zich daarna buigen over de specifieke mogelijkheden. Niet al leen de verkeerstechnische of stede- bouwkundige aspecten zullen overwo gen moeten worden. Woonerven hebben ook consequenties voor het sociale gebeuren, eisen een andere groenbe- planting en scheppen andere spelsitu aties. Het een en ander houdt niet in dat alleen gediplomeerde „gogen en logen" zich aan kunnen melden. Wél graag mensen met een gerichte be langstelling U kunt zich telefonisch opgeven bij de heer Merts, tel. 41247. De Werkgroep Voorlichting Gevonden ACHTERVELD - gevonden: Bij de politie te Achterveld, tel. 03425- 1607 is als gevonden opgegeven een ring met vier sleutels. Hieraan twee auto sleutels voor het merk Audi. VERLOREN Bruine sleuteletui, wollen beige aa- mestas, gevarendriehoek, gouden ket ting met parel; spijkerjack; portemon nee met inhoud. Prisma dameshorloge met schakelarmband. WEGGELOPEN Zwarte bastaard herder; zwarte bou vier GEVONDEN Bos sleutels, bruine portemonnee met inhoud; plastic zak met twee lappen stof. AAN KOMEN LOPEN Zwart-wit poesje; jonge Duitse her der. Inlichtingen over deze dieren en voorwerpen kunt u krijgen bij de Rijks politie te Leusden-zuid, Oude Rijksweg /Arnhemseweg, telefoon 44444.. LEUSDEN - De Oranje vereniging Leusden houdt de jaarvergadering maandag 24 januari 1977, in vergader zaal Jongerencentrum „de Til", aan vang 20.00 uur Besproken gaat worden: 1. Opening; 2. Notulen; 3. Jaarverslag secretaris, 4 Jaarverslag penningmeester; 5. Verslag kascommissie; 6 Benoeming kascommissie, 7. Bestuursverkiezing. Periodiek aftredend Jac. Berg, R. G. Schoonderbeek, T G. Her der, J Vaarkamp (herkiesbaar) en A. Noorlander (niet herkies baar). Bedankt als bestuurslid me vrouw J. G Klazens. Het bestuur 9 10. 11. 12. 13 14. stelt de aftredende en herkies baar zijnden weer als candidaat voor. Voor de opengevallen plaat sen zal zij nog trachten candida- ten bereid te vinden De leden kun nen tot de vergadering candidaten indienen, mits ondertekend door 5 leden en de bereidverklaring der candidaat (candidate); Vaststelling contributie 1977; (Bestuursvoorstel: ongewijzigd f5,-); Pauze; Besprexing feestelijkheden 1977; Koninginnedag, Lunapark; Leusden 1200 jaar; Mededelingen, Rondvraag en Sluiting. ACHTERVELD - De eerste helft van de biljartcompetitie van de bij de GeVuEem aangesloten verenigingen zit er op Zeven wedstrijden zijndoorelke vereniging gespeeld en de stand is nu Clubs De Kroon De Faam Eibergen O. de Linden Sport gespeeld 7 7 7 7 7 punten 48 47 44 34 32 De Klaveët 7 28 De Zwaan! 7 28 De Roskam 7 19 !n de week van 24 t/m 28 januari zul len de navolgende wedstrijden worden gespeeld: De Faam - Eibergen De Klaveet - De Roskam De Zwaan - Sport O. de Linden - De Kroon i2*AÉi je out^eriqs^RAj t>ur dE MAAfS PR [riGE TH AjBAtBAJ J f scwax- v|A,EM DAT IS TOOH B.GAJ KLB/AIB. ©PU Ctniu» .Europa, over de toekomst van de Oude Wereld". Willem Oltmans. 242 pagina's. Bruna. Utrecht-Antwerpeo. 1976. Met zijn boek „Europa" heeft Willem Oltmans „enkele aspec ten van de huidige Europese si tuatie" willen belichten „in het zog van de historische Euro pese conferentie van 1976 te Helsinki" (blz. 27). Hij doet dit aan de hand van interviews met 25 al dan niet bekende Euro peanen. Oltmans wil slechts „belich ten". In zijn nawoord geeft hij een korte eigen opinie in zestien punten In dat hoofdstuk geeft hij mijns inziens interessante me ningen c.q. conclusies uit de voorgaande interviews weer, die de moeite van het overdenken waard zijn. Maar het feit dat Oltmans een soort waardenvrije journalistiek wil bedrijven (zo dat al mogelijk is), is naar mijn mening geen reden om de lezer van zijn boek 25 te willekeurig gerangschikte interviews te la ten lezen Daarbij stelt hij in zijn interviews vragen, waarop het antwoord vaak, gezien de geltiterviewden, nauweLijks ver rassend meer is. Oltmans eigen opinie zou aan waarde winnen, als hij gecon cludeerd had, dat er overeen komsten zijn tussen de meningen van mensen uit neutrale staten langs het IJzeren Gordijn - zoals Oostenrijk en Finland -.waar van de leiders die het „rode gevaar" kennen, pleiten vooreen houding van vertrouwen in een gesprekspartner achter het IJze ren Gordijn Ook zijn er overeenkomsten te constateren in de meningen van de geïnterviewden uit West-Euro pese landen, die niet tegen het IJzeren Gordijn aan liggen. En tussen die van de woordvoerders uit Oost-Europese staten, die te gen het IJzeren Gordijn aan lig gen (zoals Hongarije en de DDR). Hetzelfde geldt dan ook weer voor de sprekers uit de andere Oost- Europese landen. Oltmans laat ook een aantal kwesties gesproken die ik graag aan de geïnterviewde Europeanen had voorgelegd Waarom, bij voorbeeld, onderdrukte de USSR wel de opstanden in de DDR, Tsjechoslowakije en Hongarije? Waarom werd er niet ingegre pen in Polen en Roemenië? Waar om werden Oostenrijk en Finland „vrij" gelaten. Waarom wordt het „experiment" in Joegosla vië (nog) ongemoeid gelaten? Ik ben politicus noch politicoloog. Maar als burger ben ik ge ïnteresseerd in deze vragen, en ik vind dat Oltmans ze zijn ge- interviewden had kunnen voor leggen. Willem Oltmans ontmoet president Kekkonen in Helsinki. Om enkele voorbeelden te noe men Zaken als dq geografisch- strategische situatie van het Noord-Duitse laagland zullen wel de havik-achtige meningen van de pionnen in Bonn en Berlijn en van hun meesters in Washington en Moskou beïnvloeden De historische angst van Rus land voor een Westerse inval wordt te weirug belicht. Niet alleen Napoleon en Hitier be zochten graag Rusland, met alle doden die daar het gevolg van waren. Ook Churchill en De Gaulle vonden het nodig er een kijkje te nemen, eveneens met alle gevolgen van dien. Want nog voordat de USSR kon uitgroeien tot een totalitaire staat vonden Westerse machthebbers dat er tegen oproerige solidaire ar beiders moest worden opgetre den. En dit met instemming van de VS. Klassestnjd, rond 1918 onmiskenbaar een realiteit, lijkt voor Oltmans - althans in dit boek - een onbekend begrip. Waarmee ik maar wil zeggen: De wereld werd en is verdeeld in machtsblokken. Dat is de harde realiteit. En daar waar strate gisch belangrijke gebieden zich los willen maken van machts blokken dient „ingegrepen" te worden (Cuba, Tsjecho-Slo- wakije). Waar niet-strategische gebieden zich beginnen te roe ren, daar mag wat geroerd wor den en mag men over vertrou wen jegens gesprekspartners praten (Finland, Oostenrijk). Oltmans heeft het mijns in- 1 ziens ook te weinig over de kop- peling tussen de houding van de 1 Westerse politici en de belangen 1 van de wapenfabrikanten. Oor- i logen worden som« eerder in vergaderingen van commissa- 1 rissen gepland dan in het Pen- tagon De houding van Frankrijk inzake het Midden-Oosten is hier een duidelijk voorbeeld van. En waar Oltmans het, hoe voor zichtig ook. over het totalinsme m de DDR heeft, vergeet hij te vermelden dat in het (vrije) Wes ten ook een autocratisch-auton- tair geleide geheime dienst ope reert Oltmans weet daar zelf het nodige van. Toch zijn de op lossingen die Oltmans aangeeft om uit de impasse tussen gis teren en morgen te komen mij sympathiek en zij lijken mij reëel. Er zou een geruisloze machtswisseling dienen te ko men jonge politici zouden de plaats van de oudere in moeten nemen. Vooral jonge mensen zou den met elkaar contact moeten zoeken. Er zou meer belang stelling bij jongeren voor de (Europese) politiek moeten zijn. Maar je moet tegenwoordig al heel ideologisch (links of rechts) zjjn, wil je er echte belangstel ling voor hebben. Het is interes sant dat Oltmans pleit voor min der ideologisch gekleurde jour nalistiek en universiteiten. Het is de vraag of het mogelijk is. Het is in ieder geval wel te ho pen E. S. f HceueEt, -11, 1?aak, Je ZEfcse oofci (AWCjE TAW6E/0 ETTP VOOÉ CAN£jB tahvbn. ETEÉ^

Leusder Krant | 1977 | | pagina 8