Fraaie tentoonstelling op gemeente-avond N.H.K. Schoolraad Openbaar Onderwijs Leusden Boeiende lezing WNF bij NBP Bijeenkomst Lezing Gerefor meerde Bond ,,'t Startblok" en ,,'t Drempeltje" in proefprojekt LEUSDER KRANT - PLAATSELIJK NIEUWS DONDERDAG 20 JANUARI 1977 LEUSDEN-CENTRUM - Op maandag 24 januari a.s. komt het Leerhuis over bijbel-oorlog-vrede voor de derde maal bijeen. De vorige keer was het hoofdthema oorlog en geweld in het Oude Testament Het was een geani meerde diskussie, waaraan behalve een aantal leden van de 1 K V.-groep ook gemeenteleden deelnamen en waar bij drs H. Zeldenrust deskundige hulp bood in deze niet eenvoudige materie. Het onderwerp voor de volgende keer zal zijn: Revolutie, voornamelijk in het Nieuwe Testament. Ten overvloede zij erop gewezen, dat ook zij die geen lid zijn van de l.K V -groep van harte welkom zijn op deze bijeenkomsten Het Leerhuis vindt plaats om 20 00 uur in de Marcuskerk aan de Asschat- terweg. LEUSDEN - Op donderdag 27 januari a s. hoopt D V. Ds W. Vroegindewey, uit Eemnes-Binnen voor de afdeling van de Geref. Bond te Leusden, in het Jeugdgebouw aan deOoievaarshorster- weg een lezing te houden over. ,.Wat leert ons de verzoeking van Christus in de woestijn?" Aanvang 8 uur ledereen is hartelijk welkom. In de kerk zelf was een tentoonstelling ingericht van de tekeningen van de ver bouwing van de kerk in 19.00. In 1899 werd er aanvankelijk een verbouwings plan gemaakt door de Leusdense archi- tekt A. Pothoven om de Dorpskerk uit te breiden onder het orgel, waar nu de ingang van de kerk is. Deze verbouwing ging niet door, en in 1900 werd de kerk vergroot met de ronde koepel, en wel vanaf het gedeelte waar nu de eerste banken beginnen. De oorspronkelijke Dorpskerk was maar van geringe afme tingen. AVONDMAALSZILVER Ook was in de kerk het avondmaals- zilver opgesteld. Ongeveer twintig jaar geleden schafte men een nieuw verzil verd 'servies' aan, merk Gero. bestaande uit twee bekers, een wijnkan en twee kollekteschalen. De oude aardewerk kan vertoonde verschillende haarscheurtjes, en men was bang. dat de kan tijdens het gebruik zou breken, zodat de wijn verlo ren zou gaan! Op de avondmaalstafel lagen een sta tenbijbel uit 1820. met Gotisch schrift, cn enkele oude psalmen- en gezangen boekjes. De spotjes, die erop gericht waren, gaven het geheel een bijzonder romantische aanblik. Er was een zilveren doopschaal met inskriptie J.F. de Beaufort uit 1859; er waren twee zilveren broodschalen met inskripties: J.F. de Beaufort uit 1842 en 1851. Uit die tijd ongeveer dateert ook de zilveren avondmaalsbeker. "Mijn vleesch is waarlijk spijs. Mijn bloed is waarlijk drank". Johannes VI vers 55. Op deze beker komt de aanduiding van de schenkster voor; Cornelia Anna van Westrenen, weduwe van Willem Hen drik de Beaufort, overleden 28 december 1839. Met de wapens van De Beaufort en Westrenen; drie Franse lelies, met daarachter een paard en toren met man. Aan de onderzijde van de beker de in skriptie: Leusden 1834. PRONKSTUK Het pronkstuk van de Dorpskerk prijk te er eveneens in volle glorie. Het is het avondmaalsstel vervaardigd in 1713 te Utrecht, geschonken door Everhard van Weede. de man die in 1712 het landgoed Den Treek kocht, en die in 1733 over leed. Dit servies bestaat uit een brood- schaal. een beker en een w ijnkan. De zilveren broodschaal voert de rand inskriptie: "Dat broodt dat wij brecken zoveel stuivers en zoveel penningen. Ook het armenboek van de Diaconie tussen 1750 en 1800 was in deze ten toonstelling opgenomen, met een ver antwoording van zijn uitgaven aan de minst bedeelden in de gemeente Leus den. In 1763 kreeg de Diakonie van de kerk een boerderij ten geschenke. Het bestek van de kerk uit 1828 was ook aanwezig. Met het sloopmateriaal van de gesloopte kerk bij Alberts Corner (gelukkig liet men het torentje, één van de mooiste van Nederland!, staan) legde men de fundering van de Dorpskerk in Leusden-Zuid. Een heel mooie oorkonde dateert uit 1911. In een koperen koker en geheel gccalligrafeerd. Deze oorkonde werd ge maakt, omdat een familie in Leusden grond schonk voor het Kerkhof, dat eigendom was van de kerk. Op een tafel - alles lag keurig onder glasplaten - trof men ook een aantal stokken, die niet behoren tot het kerke lijk archief, maar die wel ia het bezit van dei heer Bos zijn gckomèn. Privé-papie- ren van diverse boerderijen. Ér zijn vele stukken bijvoorbeeld van een zekere Maeijtjen Arissen van Donckelaer, die in 1763 stierf. De boerderijen Klein en Kaal Donkelaar werden met de landerij en aan de diakonie van de kerk ver maakt. Tot 1761 woonde Maeijtjen zelf op de boerderij Donkelaar. Het is wel aardig om tenslotte een gedicht te vermelden, waaronder ha&r naam en die van Frans Arissen van Donckelaer zijn vermeld. Op een los vel papier uit 1728 staat geschreven: "Die in weelde sijn gewent, En van droefheijt noijt geschent. Die 't Geluck van alle kant. Valt gelijck als in de hant, Vallen dickmael onder voet. Door haer al te groote goet, Al te hoog verheven staat Door zijn Swaert om Leege gaet. Witte raven vint men sclden Alsoo selden vint men tronen Maer die haer hoop op God Hadden daer van noijt beroven" Een interessante kollektie oude stuk ken. betrekking hebbende op Leusden, die zeker in wijdere kring belangstelling wekt. De heer Bos is dan ook van plan er ter zijner tijd nog eens een uitgebreide tentoonstelling aan te wijden. LEUSDEN - Op donderdag 6 januari ïield de Nederlandse Hervormde Kerk *n zeer geslaagde gemeenteavond in de lorpskerk en het wijkcentrum 't Tref- iunt", aan de Arnhemseweg in Leus- len-Zuid. De gemeenteavond was in de eerste ïlaats bedoeld om de nieuw-ingekome- len b(j de kerkelijke gemeenschap te ntroduceren. Er was dus een behoorlij ke belangstelling, en vele mensen, die gezegd hadden dat ze eventjes kwamen tijken, bleven de hele avond. is de gemeijnschap des lichaems Christi" In het midden van de schaal staat: "Everhard dc Weede", met zijn wapen, het zilveren schild met zes Franse lelies. De zilveren beker draagt eveneens Ever hard de Weedes naam en wapen, en heeft het opschrift: "De drinkbeker der dancksegginge daermede wij danckseg- gen is de gemeijnschap des bloets Chris ti". De wijnkan tenslotte is van wit Delfts aardewerk. In de zilveren deksel bevindt zich het wapen van De Weede. FAMILIE VAN WEEDE De heer Bos vertelt het volgende over de lamilie Van Weede. "Deze stamt oorspronkelijk uit Hoogland. De familie was er eigenaar en beleend met de goe deren Groot- en Lutteke Weede en de tienden van Zeldert. Ze vestigden zich in de Middeleeuwen in Amersfoort. De oudst bekende is Steven van Weede. geboren circa 1285. Hij had als wapen- 6 rode lelies op een zilveren veld. Hetzelfde wapen dus als op het avondmaalsstel. Hij had twee zonen: Henric van Weede en Wouter of Lutteke van Weede. Uit deze zonen zijn twee takken Van Weede ontstaan, die ieder op zijn beurt verbindingen heeft gehad met Leusden". Er was bijvoorbeeld een familie van Weede, die de boerderij "De Grift" be zat aan de Maanwcg, die dateerde van omstreeks 1650. Deze boerderij moest gesloopt worden voor de aanleg van het spoorlijntje! ZONDAGSSCHOOLPLATEN Op de tentoonstelling in de grote zaal van 't Trefpunt" waren enkele stukken te zien van de jongelingsvereniging "Sa muel", die was opgericht in 1883. Bo vendien platen van de zondagsscholen, op linnen geplakt en mooi van kleur. Van oorsprong Engelse platen, door Callenbach herdrukt, en voorzien van duidelijke grote letters. Driehonderd in totaal: de gehele Bijbel, vanaf de schep ping tot en met de openbaring. Een bezienswaardige kollektie, die ou de zondagsschoolplaten. Leuk waren ook dc beloningsplaatjes van de zon dagsscholen, en de foto's, waarop vele ingezetenen van Leusden hun moeders en/of vaders herkenden. OUDSTE STUK UIT 1667 Van 1681 af waren er kerkrekeningen te zien. Het oudste stuk is uit 1667. Het is een omschrijving van de taken van de koster, die tevens doodgraver is. Als het vroor kreeg de goeie man dubbel loon: DIA'S EN ORGEL Er waren verschillende aktiviteiten. De heer De Vos toonde mooie dia's over Babel en Irak. over tempels, ruinen en paleizen van heel deze oude wereld, die de bakermat werd van het Christendom. De heer De Graaf, orgelbouwer in Leus den-Zuid, vertelde over de boren van het orgel en de mogelijkheden ervan. Het orgel van de dorpskerk werd in 1870 aangeschaft. De twee zojuist benoemde organisten Ton van Oosterom en Pietcr Leebeek bespeelden het orgel. Het orgel van de Dorpskerk is enkele jaren geleden geheel gerestaureerd. Er werd koffie geserveerd met appel beignets, en er werd genoegelijk gepraat KERKELIJK ARCHIEF Een aktiviteit, die eigenlijk uitgroeide tot een tentoonstelling was die van de kerkeraadsleden. Mevrouw Bos en de heer De Vos. Zij vroegen de hoofdonder wijzer van de christelijke school "Loys- den". de heer C. Bos, om wat materiaal uit het kerkelijk archief, dat hij beheert. De heer Bos is al een jaar of drie druk doende om het aan hem toevertrouwde kerkelijk archief te ordenen. Behalve de kerkelijke stukken kreeg hij ook de zo genaamde gedeponeerde archieven van zondagsscholen, verenigingen en sociale diensten. Deze instellingen besloten hun archieven bij het kerkelijk materiaal te voegen, opdat ze in één centraal punt beheerd zouden kunnen worden. Juist in de kerstvakantie kreeg de heer Bos de archieven van de zondagsschool in Leus broek en Asschat. TENTOONSTELLING Toen de heer Bos eenmaal aan het snuf felen was gegaan in de oude papieren, kwam er steeds meer tevoorschijn wat aardig leek om de gemeenteleden te laten zien Het kostersechtpaar Van Loenen haalde toen het avondmaalszil- ver voor de dag, en zo kwam er een interessante ekspositie tot stand. NIEUWS UIT DE LEUSDENSE KERKEN DORPSKERK LEUSDEN-ZUID Binnenkort zal worden overgegaan tot afronding van de geldwerving door middel van koliekten ten bate van de bouwkosten van wijkcentrum ,,'t Tref punt" De stand van zaken rond de nog bestaande schuld voor het wijk centrum zal dan worden bekend ge maakt Ernstige zorgen zijn er momenteel omtrent het interieur van de Dorps kerk. Een kleine kommissie heeft zich gevormd om de mogelijkheden te bestu deren voor een opknapbeurt van het in terieur. Waarschijnlijk zal ook een bedrag moeten worden besteed aan het herstellen van de buitenmuren om de weersinvloed op het interieur van de kerk in de toekomst buiten te sluiten. Reeds nu is met de fondsenwerving begonnen De uitgangskollekte in de Dorpskerk zal in een aantal gevallen met als doel: ..Interieur Dorpskerk worden aangekondigd VERJAARDAGSFONDS De busjes van het verjaardagsfonds die ten huize van mevrouw Fens wer den geledigd, brachten in een hall jaar tijds een bedrag van 1 1 192,57 op. Een dergelijk bedrag kwam nog niet eer der op deze wijze bijeen! ORGANISTEN DORPSKERK Sinds het vertrek van de heer Van Surksum als organist, werkten een aantal Leusdense organisten mee aan de tijdelijke oplossing van de ont stane vakature Sinds 1 januari 1977 wordt het orgel in de Dorpskerk be speeld door Ton van Oosterom en Pieter Leebeek (uit Woudenberg). Zij zijn benoemd tot vaste organisten en zullen om de week het Leusdense orgel bespelen OUDPAP1ER-AKTIE De oudpapier-aktie bij het winkel centrum De Bieshaar in Leusden-zuid heeft in 1976 het volgende opgebracht januari f60-; februari f 183,50, maart f 125,-: april 1116,-; mei f 150,50. juni f213,90, juli 1158,-; augustus 1275,-, september 1 173,40, oktober f120,-, november f146,-, december f127,- Totaal in 1976. f 1.848,30, oftewel 34 000 kilo oud papier In 1977 zal worden doorgegaan met deze oudpapier-aktie. Elke eerste zaterdag van de maand zal de contai ner weer bij het winkelcentrum staan De opbrengst zal dit jaar bestemd zijn voor het fonds: Interieur Dorps kerk" STUDIEFONDS DE WETERING De Wetering verklaarde zich voor de Gereformeerde kerk Leusden be reid om de lasten voor het studiefonds voor ds. Molokeng, de zwarte Zuid- afrikaanse predikant die aan de Theo logische Hogeschool in Kampen stu deert te helpen verlichten De Wetering stelt zich voor 7% ga rant voor het bedrag, dat minimaal no dig is om ds Mofokeng te laten stude ren en zijn gezin te onderhouden 7% staat gelijk aan een bedrag vanl 1393,-. DIENST NIEUWE LEVENSSTIJL Op zondag 16 januari zal in de avond een dienst worden gewijd aan de nieuwe levensstijl. Als uitgangspunt zal wor den gekozen de strijd tegen het mili tairisme uit het programma van de Wereldraad van Kerken Tegenhetge- loof in geweld, dat in zoveel vormen in mens en maatschappij wordt bele den. De dienst wordt voorbereid en mee-uitgevoerd door een aantal leden van de Werkgroep Leusden van het Interkerkelijk Vredesberaad. Ds. J. J. Kooman zal in deze dienst, die in de Marcuskerk wordt gehouden, voor gaan Aanvang 19.00 uur. CEMEENTE- DIAKONAAT Het gemeente-diakonaat, uitgaande van de Gereformeerde en Hervormde kerk te Leusden-centrum is van start ge gaan Hieronder volgt een overzicht van de. hulpverlenende diakonale groepen: KINDEROPPAS Tijdens de ochtenddiensten is er een kindercrèche in de kerk. Voor inlich tingen: mevr. v Dop, Kornoelje 49. mevr Visser, Hooiland 12. BLOEMENGROET Tijdens de kerkdiensten staan er bloemen, die weggebracht worden naar zieken Inlichtingen mevr. Bokhorst, tel 41412 AUTOVRIENDENDIENST Dat bestaat uit het ophalen van .oude ren" of zij die slecht ter been zijn of het meenemen van bezoekers naar ziekenhuis of dokter etc Inlichtingen mevr Pijlman, tel 42487. BEJAARDENWERK Dat bestaat uit het bezoeken van ouderen of langdurig zieken of een gezellige middag voor hen organise ren, zoals b.v. toen men dinsdag middag 14 december met 80 mensen bijeen was om zich voor te bereiden op het Kerstfeest om fijn samen te zingen en een gezamenlijke maaltijd te houden (inhoud doos f 106,90, harte lijk dank). Inlichtingen mevr Vierdag, tel 41653, mevr. Apperloo, tel. 41850 LIS1DUNAHOF Dat bestaat uit*het ophalen en op wachten van kerkbezoekers uit de Li- sidunahof en het bezoeken van de be woners en het meemaken van de kerk diensten aldaar Inlichtingen, fam. v Voorthuizen, Ansfnduslaan 36. HULPDIENST Het Gemeentediaconaat heeft naast de andere genoemde taken eigenlijk nog een taak liggen, maar die, oor spronkelijk begonnen als HVD later voortgezet door mevr. Beersm is een beetje in de vergetelheid geraakt en dat is de hulpdienst voor 't gezin Nu zou het fijn zijn als de hulpdienst voor het gezin, kerk en gezin dus, weer langzaam op gang wordt gebracht. Twee vrouwen uit de gemeente zijn bereid gevonden dat te doen nl. mevr v Soldt en mevr. Upperman De be doeling is dat er mensen zijn die wil len en kunnen helpen bij mensen die dat nodig hebben. Bijv. ook jongelui, die eens een tuintje komen omspitten bij iemand die slecht ter been is of in gezinnen waar ook wel eens hulp nodig is, bijv als er direkt nog geen ver zorgster te verwachten is Zo hoopt de dienst dat er daardoor mede een stukje dienstbaarheid aan elkaar zicht baar wordt. Inlichtingen over de hulpdienst bij: mevr J v. Soldt, Brinkhorst 7, tel. 42139; mevr H Upperman, Roggeland 25, tel 43220, voor nadere informatie over het Gemeentediaconaat kunt u kontakt opnemen met: mevr. Apper loo, tel 41850, mevr. Nobel, tel. 41882 BESTUURSWIJZIGING HERVORMDE GEREFOR MEERDE JEUGDRAAD Het nieuwe bestuur wordt gevormd door voorzitter - J Botermans, Kwint laan 16, Leusden-zuid. sekretaris - F. van Loenen, Arnhemseweg 68, Leus- den-zuid; penningmeester - L de Jager, Ravenhorst 12, Leusden-cen trum, leden - M. Kamp, Hooiland 6, Leusden-centrum, tel 44196 en W. van de Brink, Kon. Sophielaan 7, Leus- den-zuid, tel 44428 LEUSDEN-CENTRUM - Woensdag 12 januari vond de eerste school raadvergadering in 1977 plaats in de gemeenschapsruimte van de openbare basisschool ,,de Bongerd". De nieuwe leden van de school raad werden hierbij verwelkomd De heer D H. van Rhee en mevrouw T van der Gralt-Brandsma traden het laatste gedeelte van 1976 respec tievelijk als waarnemend voorzitter en waarnemend secretaris op Aan gezien zij deze functies definitief be ëindigden was er een verkiezing voor het dagelijks bestuur noodzakelijk Na deze verkiezing ziet het bestuur er als volgt uit: voorzitter. R. S. van Helsdingen, vice-voorzitter: D. H. van Rhee. secretaris-penningmeester R Rohde; toegevoegd bestuurslid mevr. van der Graft. LEDEN SCHOOLRAAD De Gemeenschappelijke Schoolraad voor het Openbaar Onderwijs Gemeen te Leusden telt in totaal 15 leden. Aangezien er nogal wat nieuwe ge zichten zijn, volgen hieronder de namen van deze leden. Ouders kleuteronderwijs, de heren R S. Helsdingen, A Dersjant, R. Rohde, D. Karei. Ouders basisonderwijs de heren R. Adema en J. H. M. Aarts en de dames J. v. d Landen, J. Houting- Pasman en B. Colpaart-Vellekoop Onderwijzend personeel de heren H. Boon en A. Vermeulen en de dames R Praal-Suurhoff en H Bennett Als belangstellenden zijn dan nog lid mevr. T van der Graft-Brandsma (Ver. voor Openbaar onderwijs afd Leusden) en de heer D. H van Rhee (Algemene Bond van Onderwijzend Per soneel Amersfoort e.o BENOEMINGSPROCEDURE SCHOOLLEIDERS ln een gesprek met het Gemeente Be stuur is gebleken, dat de schoolraad andere ideeën heeft dan het gemeente bestuur ten aanzien van de benoemings procedure van schoolleiders. Aange zien de procedure, die de schoolraad voorstaat, bij het college geen weer klank vindt, werd er besloten een com missie samen te stellen uit de school raad Deze commissie, die bestaat uit de heren Adema, Vermeulen en Veldhui zen (gem.) zal deze kwestie nog eens op papier gaan zetten ONDERWIJS KUNDIGE VISIE In het gesprek van 6 december met het college, kwam ook de onderwijs kundige visie van het gemeentebestuur ter sprake. In de schoolraad had men de indruk dat aan deze visie op be paalde puntèn nogal het één en ander ontbrak Vandaar het verzoek van het gemeentebestuur aan de schoolraad om nu maar eens op papier te zetten wat haar onderwijskundige visie dan wel is Het bleek dat de schoolraad daar eigenlijk weinig voor voelde en het voorstel van de heer Adema om het college om haar visie te vragen werd dan ook aangenomen De schoolraad zal een dringend ver zoek doen aan de gemeente om zo spoedig mogelijk hierop te reageren LEERLINGEN PLAATSING Het was eigenlijk de bedoeling dat het gemeentebestuur haar prognose voor het aantal leerlingen dat per augustus op de scholen vei wacht wordt reeds klaar zou hebben Helaas draaiden ook nu de ambtelijke molens niet al te snel. zodat op deze prognose nog even gewacht moet worden Overigens zijn er nogal wat ver wijten ten aanzien van deze leerlingen plaatsing Men vraagt zich af. water nu te verwachten is wel of geen schoolgrenzen De schoolraad zal aan de hand van deze gegevens proberen een planning te maken. Iets, wat de heer Adema niet zo zag zitten. Hij was van mening dat de schoolraad zich niet moet bemoeien met dingen waar ze geen kijk op heeft PROEFPROJEKT 100 scholen in ons land krijgen de mogelijkheid een subsidie te krijgen ten aanzien van experimenteren van kleuter- en basisonderwijs 12 scho len zijn als proefprojekt aangewezen Het gemeentebestuur heeft op ad vies van de inspektie de scholen ,,'t Startblok" en ,,'t Drempeltje" in Achterveld voorgedragen om mee te mogen doen met dit experiment. In Achterveld is de integratie tussen kleuter- en basisonderwijs al in een gevorderd stadium en dat was één van de eisen die min. van Kemenade voor dit projekt gesteld heeft. Verder kwam deze vergadering een korte notitie van de heer Van Rhee ten aanzien van de mogelijkheden voor een andere beheersvorm van de open bare scholen ter sprake ln deze nota pleit hij voor het instellen van een aantal funktionele commissies waar door de mogelijkheid tot medebeslissen bestaat. Ouders en onderwijsgevenden worden bij de besluitvorming betrok ken. De adviesorganen zouden wel blij ven bestaan (Zij hebben inspraak, geen beslissingsbevoegdheid). Daar een funktionele commissie in feite een verlengstuk is van de ge meenteraad, blijft deze laatste ver antwoordelijk voor een goede gang van zaken. Tot slot geeft de heer Van Rhee in zijn notitie enige mogelijkheden voor de funktionele commissies. Mevr Van der Graft vraagt zich ten aanzien van deze nota af of de afstand tussen ouders en bestuurders in deze vorm niet net zo groot blijft als op dit moment, ook al is er een duidelijk democratiseringsaspect. De schoolraad wilde zich over dit punt niet uitspreken. Er zijn nogal wat be zwaren aan te voeren. Er werden wel wat ideeën geopperd om dit idee eens bij wijze van proef te laten funktioneren. Ook het college ziet vooralsnog geen heil in dit voorstel Zij vindt het vooral bezwaarlijk dat er nog meer mensen gevonden moeten worden, die verantwoordelijkheid op zich willen nemen en dat is momenteel al moei lijk genoeg. LEUSDEN/C - De Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen hield haar maandelijkse bijeenkomst op woens dag 12 januari Ditmaal stond de avond in het teken van het Wereld Natuur Fonds. De heer Rieneke, voorzitter van de afdeling Amersfoort belichtte voor de pauze het WNF in al zijn facetten. Het WNF bestaat in de hui dige vorm al ruim 15 jaar en heeft in de wereld 30 afdelingen. Eén daar van is Nederland dat zelf 36000 dona teurs telt. Het WNF is ontstaan, omdat een aantal mensen inzag, dat de natuur steeds meer te verduren kreeg. Niet alleen door de bevolkingstoename wordt er een grotere aanslag gepleegd op natuurlijke rijkdommen, maar ook an dere methoden om gebieden in kuituur te brengen vormen een toenemende bedreiging voor flora en fauna. Het WNF adviseert regeringen over het in stand houden van onvervangbare natuurlijke rijkdommen. Voorts ver zamelt de vereniging geld om pro- jekten te bekostigen die ten doel heb ben een bepaald facet van de natuur voor vernietiging te behoeden, bekend zijn o.a het Oeran-oetang- en het tij - gerprojekt Tenslotte heeft het WNF zich een edukatieve taak gesteld Het wél de mensen erop attent maken, dat de natuur een kostbaar goed is waar mee men zuinig moet omspringen. I Gelukkig dringt dit besef tot steeds I meer mensen, in alle lagen van de I bevolking door en leidt ook de jeugd- I afdeling van het WNF, de Rangers, I een bloeiend leven Het evenwicht in de natuur kan maar I al te gauw verstoord worden, waardoor I b v sommige diersoorten voor altijd h zullen verdwijnen. Men moet beseffen, I dat men zowel de ondergang als het M in stand houden van natuurlijke gebieden I grotendeels in eigen hand heeft, al vereist het in stand houden veel en I veel meer inspanning Maar dat het zeer noodzakelijk is zich voor natuur- I behoud in te spannen maakte de heer jfl Reineke op een prettige manier duide- 'I lilk Na de pauze werd een film vertoond m overhel tropisch regenwoud Ook daar- I uit bleek hoe ingewikkeld een hele H dierensamenleving in elkaar zit en hoe I elk dier voor zijn bestaan weer af- [I hankelijk is van alle andere in zijn I J omgeving Geen enkele schakel kan in )j dit svsteem gemist worden. In de pauze was er gelegenheid artikelen van het WNF te kopen Door daarvan volop gebruik te maken heb ben de plattelandsvrouwen het Fonds ook daadwerkelijk gesteund bij het realiseren van zijn doelstellingen.

Leusder Krant | 1977 | | pagina 9