w r Het Bermuda-mysterie, eindelijk opgelost? larnaval met Puup prins IV „Monsignore", verbijsterende roman over het Vaticaan Imkercursus Fotograferen met Janus Visser llgemene ledenvergadering K.V.P. E.H.B.O. rayon wedstrijden NIEUWJAAR Burgeriijke stand Gemeente Leusden KERKDIENSTEN EUSDER KRANT - ACHTERVELDS NIEUWS -;.Y 4, DONDERDAG 27 JANUARI 1977 11 boeken, voor u besproken samenstelling: Bert Vos. \CHTERVELD - Zaterdagavond vond Ons Gebouw het Boerenkielenbal Dit boerenkielenbal is weereen succes geworden. Ongeveer carnavalsvierders hebben een gehad van het komende rnaval. Al heel spoedig na de aanvang zat stemming er al goed in De aan- zigheid van Prins Walter Puup IV de stemming waaraan ook gevolg van de Prins volop zijn had De muziek werd verzorgd or de Aviola's. afgewisseld door Hofkapel van de prins Ook de nsmariekes leverden deze avond hun el voor het verhogen van de ge- ongeveer 21 45 uur verscheen gegaan door de dansmariekes de boerenkapel van DWS Prins ans 1 met zijn gevolg van de Eem- huumers uit Hoogland in de zaal. een hartelijk welkom door Prins liter Puup IV werden de Eemschuu- »rs na de rede van de Achterveldse onderscheiden De onderschei- uing werd uitgereikt na de rede van Prins Walter Puup IV. die Prins Frans 1 en gevolg hartelijk welkom heette in het bastion van de Puupekoppen ..Wij in het oosten van de regio, waar het carnavalsgebeuren weer voor de deur staat zijn zeer vereerd dat oost en west uit deze regio samen boerenkielenbal gaan vieren als voor proef op het grote carnavalsgebeuren over enkele weken Wij Puupekoppen willen dit bezoek dan ook honoreren en jullie allen. Eemschuumers, ver heffen in het dragen van onze onder scheiding De Puup" Na het uitreiken van de onderschei dingen vervolgde de Achterveldse prins zijn rede met de volgende woorden Prins Frans 1 het pad van de Hoog landers is niet altijd over rozen ge gaan Enkele honderden jaren geleden werden er zelfs nog enkele van uw on derdanen terecht gesteld wegens be- hekserij Ik heb dit waar verhaal uit de geschiedenisboeken gelicht en wil u dit dan ook uitreiken Gelijktijdig werd ook een heksje aan Prins Frans 1 overhandigd. Dit is een teken dat wij met u meeleven en hopen er met zijn allen een leuke en gezellige heksen ketel van te maken Prins Frans 1. u zult wel denken de boot is aan, doch ik kan u gerust stellen want samen zijn wij in het schip genomen Hoog land is geannexeerd door het grote Amersfoort en wij enkele jaren gele den door Leusden Prins Frans om nog even terug te komen op die boot, tussen Achterveld en Hoogland zijn er al heel wat familiebanden gesmeed Deze boot die ik u nu aanbied, beeldt die verbondenheid uit. Na deze woorden werd aan de Hooglandse prins een huwelijksbootje uitgereikt waarin zich een bruidspaar bevindt Na afloop van deze plechtigheid wer den door Prins Frans 1 ook de Puu- penkoppen onderscheiden. Hierna ging men weer verder met een dans en een polonaise. Doordat het zo heel gezel lig was kwam het einde voor velen dan ook heel onverwachts. Door het bestuur van de carnavals vereniging uit Achterveld wordt nog maals het verzoek gericht aan dege nen die mee willen doen aan de op- tocht, zich zo spoedig mogelijk te wil- I len opgeven bij G. Steenbeek, Pater j Stormstraat 22, tel. 03425-1707. Het is zeker van belang dat men weet hoeveel wagens en groepen er mee zullen doen, dit ook in verband met het opstellen van de optocht. Tussen de Bermuda-eilanden in het noorden, Florida in het zuidwesten en Porto Rico in het zuid-oosten, ligt een gebied ais van een driehoek, dat bekend staat als de triangel des doods. De ge heimzinnige Bermuda-driehoek, waar in de loop van tal van eeuwen honderden schepen en vliegtuigen hun einde vonden of spoorloos verdwenen. Een berucht gebied, niet alleen door deze geheimzin nige verdwijningen, maar ook door een nogal wispelturig weertype, dat ook voor de nodige onprettige verrassingen zorgt. Over dit geheimzinnige oord, deze geo grafisch vaag aangegeven vlek op onze boeiende aardbol, zijn in de loop der jaren tal van even boeiende en fascine rende boeken geschreven. Een recente hypothese is die van bijvoorbeeld Charles Berlitz in "De Bermuda Drie- hoek"( 1975-J.H. Gottmer- Haarlem). Berlitz zoekt het meer in de richting van buitenaardse volkeren of eventuele pa- ralelle universa. Theorieën waar mensen als bijvoorbeeld Von Danikcn erg tevre den mee zouden zijn. De Nederlandse journalist Frans Cros- field heeft de zaak op journalistieke wijze aangepakt en is de aanwezige ge gevens na gaan checken. En biedt aan de hand van zijn naspeuringen het re sultaat kant en klaar aan in zijn boek Het mysterie van de Bermuda-driehoek, mysterie opgelost". Een uitgave van - Amsterdam Boek te Amsterdam. Met alle respekt voor Crosfield, geloof ik toch, dat hij het mysterie wat al te simpel ziet. Zijn uiteindelijke konklusie is, dat er helemaal geen mysterie Ber muda bestaat. Het is volgens hem een aaneenschakeling, van halve en hele on waarheden. die in de loop der jaren het mysterie versterkten, er deel van zijn gaan uitmaken. Tot die verklaring kan iedere ongelovige leek komen, die al die verhalen leest en ze simpelweg tot non sens verklaart, als de weg van de minste weerstand. Wat in Crosfield's boek ont breekt is een glasdhard bewijs en daar om kan "Het mysterie van de Bermuda Driehoek" van Crosheid (opgelost of niet) zonder meer worden toegevoegd aan de lange rij boeken, waarin ieder op eigen wijze, het probleem "oploste" of "verklaarde". Niettemin als naslag-ma teriaal van belangstellende Bermuda- aanhangers best het lezen en het be waren waard. „Luister, kleine sukkel, die de heilige wil uithangen: de kerk is een Trust. Hoor je me? Een Trust. Net als Ford, United Fruit en Bell. Wat ik nu zeg vind je schandalig, niet? En toch is er geen verschil tussen auto's verkopen, sinaasappels verhandelen of de telefonische ver bindingen in een land verzorgenen het zieleheil van dat land verzorgen. Je bent priester: je bent dealer voor het Paradijs, zoals de garage op de hoek dealer is voor Ford Mercury. Je verkoopt de mensen een goede plaats aan de rechterhand van de heer, je houdt je bezig met plaatsbespreking Dit is een fragment uit de opzienbarende roman van Jack-Alain Léger „Monsignore", waarin een kardinaal een jongere collega vertelt hoe de zaken er bij staan en wat het Vaticaan in feite is. Léger s boek sloeg explosief in, toen het in juni van het vorig jaar in Parijs verscheen. Deze wereldschandaal-kroniek van het Vaticaan is een fascinerende mengeling van waarheid en fantasie, verweven tot een uiterst spannend en soms ontroerend avonturenroman. Monsienöre Tijdens de laatste algemene leden- ïrgadering op 31 mei 1976 hebben de den van de KVP zich unaniem uit- ïsproken voor de vorming van een CDA Lensden. Het bestuur is gemachtigd om met zusterpartijen, de ARP en de CHU, te voeren. Deze besprekingen zijn inmiddels ge- )erd en hebben als verheugend resul- lat gehad dat alle zusterpartijen ïnbe- insel aan de vorming van eenplaatse- jk CDA willen meewerken. Deze be- beslissing dient natuurlijk de leden van de verschillende par- jen te worden genomen De algemene ledenvergadering van de VP is op dinsdag 1 februari 1977 in afe Buitenkist Hessenweg 337teAch- jrveld om 8 uur 's avonds. De agenda voor deze vergadering als volgt Opening Mededelingen Verantwoording van gevoerd beleid Financieel verslag a benoeming leden kascommissie Goedkeuring reglement voor een ge meentelijk CDA-verband annex op richtingsakte De nieuwe kollektie geboortekaarten 1977 hebben wij reeds binnen. U mag onze modellenboeken thuis rustig eens doorkijken. LEUSDER KRANT. Finnmark 3, Leusden-C. Als verrassing hebben wij voor u van de BABY-FELICITATIE SERVICE bij de geboorte van uw baby een doos vol handige en leuke kado's. 6. Benoeming drie leden voor het CDA- bestuur. Hierdoor stey^n.zich kan didaat - de heer G J. van Eijden, Ha- mersveldseweg 36, Leusden-c - mevr. G P. M van Gool-van Weerdenburg. Landweg 341, Leus den. - de heer A Merts, Kleinhorst 25, Leusden-c - de heer W J. Schouten, Hessen weg 317, Achterveld. 7 machtiging voorzitter aangaan CDA 8. Verkiezingscampagne Men wordt in de gelegenheid gesteld tot aan het begin van de vergadering andere personen kandidaat te stellen. ACHTERVELD - Vrijdagavond 28 januari a s zal in Ons Gebouw te Achterveld de EHBO. rayonwedstrij den worden gehouden van het Rayon Utrecht Aan deze E.H B.O wedstrij den zullen negen ploegen deel nemen. De wedstrijden worden georganiseerd door de Achterveldse E.H B.O afde ling en zullen om 20.00 uur aanvangen. Een ieder die belangstelling in het E.H B O. werk heeft is van harte wel kom om de negen ploegen aan het werk te zien Geboren: 13 jan. '77, Bonnie, d.v. W.H.R. Snoek en A. Visser. Ereprijshof 10. 18 jan. '77, Herman, z.v. J. Hofmeijer en Ch. van der Wal, Landweg 50. Elders geboren: Amersfoort, 5 jan. '11, Bastiaan Maar ten, z.v. F. Dankmeyer en G.C. Eisma, Prins Mauritslaan 11. Amersfoort, 8 jan. '11, Saskia Catharina d.v. J.N. Versteeg en C.M. de Jong, Walter van Amersfoortstraat 10. Amersfoort, 9 jan. '11Vince Alexander Nicolaas, z.v. N.A. van Miltenburg en H.H. de Wit, Viltroos 8. Amersfoort, 13 jan. '11, Claudine, d.v. D. Vonk en S. Moorrees, Heggerank 9. Amersfoort. 13 jan. '11, Iris, d.v. H. Reems en J. Langbroek, Prinses Irene- laan 35. Overleden: 8 jan. '11, Barten. Cornelis Hermanus, oud 83 jaar, wonende te Vleuten - De Meem. 9 jan. '71, Höweler, Pieter Nicolaas, oud 85 jaar. 12 jan. '11, Flament, Maria Theresia, oud 48 jaar, ev. B. Lagerwey. 13 jan. '11, Orbin, Piroska, oud 69 jaar. 14 jan. '77, Vonk. Jannetje, oud 95 jaar. Elders overleden: Amersfoort, 15 jan. '11, Pieters. Gar- ritjen, oud 77 jaar. Ondertrouwd te leusden: 17 jan. '11, Maaskant, Robert Hendrik, wonende te Leusden, Walstro 66 en Brouwer, Johanna, wonende te Zaan stad. Fluitekruidweg 35. ACHTERVELD Ned Herv Kerk Zondag 30 janu ari aanvang 09 00 uur: ds. Maars- land uit Barneveld. R.K Kerk: zaterdag 29 januari aan vang 19 00 uur H. Mis; zondag 30 januari aanvang 8 30 uur H Mis, aanvang 10 30 uur Hoog Mis. LEUSDEN/CENTRUM Marcuskerk 9 00 u.. ds P Bouw, Ede, Herv. (G B.); 10 30 u Jeugd dienst, Ger'/Herv.; 19.00 u ds Kelder. Ger /Herv. St. Jozefkerk: za 19.00 uur, zo 8.00 uur; 9 30 u Hoogmis; 11.00 uur; 18 30 u Lof LEUSDEN/ZUID Dorpskerk. 10 00 u ds Kelder, Ger./Herv 18 30 u.. ds Weer- nekers. Herv Huize Don Bosco- za. 19 15 uur; zo. 10 00 u Hoogmis, 11 30 uur. Geref. Kerk Vrijgemaakt: Diensten in Ned. Herv Kerk. Arnhemseweg Leusden-Zuid 8 15 en 16.00 uur Ds C. G Bos te Ermelo. Weekenddiensten LEUSDEN HUISARTSEN: Alleen voor de praktijken van de artsen Binkhorst, Boersema-Koch. Lantink- Verhage, Nunnikhoven en Den Toom neemt dit weekend waar dr J. H. Binkhorst, Gironde 1Leus den/Centrum. tel 42667 Spreekuur; zaterdag- en zondagmid dag om 14 uur. Visites graag vóór 10 uur 's morgens aanvragen. De dienst geldt van vrijdag 18 uur tot maandag morgen 8 uur. De patiënten van huisarts J van Nieuwkerk, Galicie 41. telefoon 033- 44541 kunnen elk weekend bij hem te recht Spreekuur zaterdag- en zon dagmiddag 14 00 uur. APOTHEEK: apotheek Leusden, Torenakkerweg winkelcentrum Rozendaal, geopend van maandag tot en met vrijdag van 8 30 uur tot 18 uur en uitsluitend voor spoedeisende gevallen van 19.30 uur tot 20 uur. Op zaterdag en zondag geopend van 14 uur tot 14 30 uur en van 17.30 uur tot 18 uur WIJKVERPLEGING: zr Ter Beek, Klaverland 40, tel 40404. b.g.g. tel. -'0818 VERLOSKUNDIGE: Voor de praktijk van mevr A Thuis- Paulussen en mevrouw Brink-Bruyn, mevr Brink-Bruin, Borgesiuslaan 26, tel. 15272. bgg tel 22000 TANDARTS: Voor noodgevallen in het weekeind Dokterscentrale Amersfoort tel. 033- 22000. NIEUWS UIT DE LEUSDENSE KERKEN LEUSDEN ONTMOETINGSAVOND Het wijkteam van de Gereformeerde Kerk te Leusden-Zuid organiseert op woensdagmiddag 2 februari om 19.45 uur een ontmoetingsavond. Ds. J.W.K. Kelder zal in Wijkcentrum 't Tref punt" vertellen over zijn reizen naar Israël. Ds. Kelder doet dat aan de hand van een kollektie fraaie kleurendia's. Het wijkteam hoopt, dat alle leden van de Gereformeerde Kerk in Leusden- Zuid naar deze ontmoetingsavond zullen komen. KINDEREN MEE NAAR HET AVONDMAAL Vele ouders en kinderen hebben gerea geerd op de door ds. J.W.K. Kelder geleide avondmaalsviering, waaraan ook kinderen mochten deelnemen. Aan de hand van het Synode rapport hierover wil ds. Kelder ter zijnertijd met de ge meenteleden spreken over dit onder werp. "Kinderen mee naar het Avondmaal" is een kerkinformatie van december 1976 (nr. 65). die is te bestellen bij het Gereformeerde Dienstencentrum, tele foon 43244. WIJKAVOND GROENHOUTEN Het wijkteam Groenhouten organiseert op dinsdagavond 8 februari een wijk- avond voor de leden van de Gerefor meerde Kerk in de Johanneshoeve aan de Hamersveldseweg. Aanvang 20.00 uur. Dr. J. van der Linden zal spreken over het thema: "Kunnen wij nog luisteren?" Na de pauze zal de avond in spel-sfeer worden voortgezet WIJZIGING SPREEKUREN PROTE STANTS SOCIAAL CENTRUM Per 1 februari is de nieuwe regeling van kracht. Leusden-Centrum Iedere vrijdagmiddag van 14.00-15.00 uur is er spreekuur van de afd. maat schappelijk werk en de afd. gezinsver zorging en bejaardenhulp in gebouw "Groot Krakhorst". Bolderikhof 18. tel. 44172. Leusden-Zuid Iedere donderdagmiddag van 14.00- 15.00 uur is er spreekuur van de afd. maatschappelijk werk en de afd. gezins verzorging en bejaardenhulp in het ge bouw van "Het Groene Kruis". R. v. Aldcrwereltlaan 13. tel. 40818. ACHTERVELD - Donderdagavond 20 januari waren weer een groot aantal K.P.O.-dames bijeen in de Oude Peer- destal. Op veler verzoek werd deze avond door Janus Visser uit Leusden een uitleg gegeven over het fotografe ren. De heer Visser vertelde dat het maken van foto's reeds in de 17e eeuw is begonnen Toen werden er echter nog alleen maar familiefoto's gemaakt Doch zo langzamerhand kwam het foto graferen meer en meer in trek. Vooral foto's in kranten, tijdschriften en week bladen van belangrijke gebeurtenissen zijn heel belangrijk. Het is aantrekke lijk om een met foto verrijkt artikel te lezen doch men kan de situaties waar over gelezen wordt beter begrijpen. Janus Visser had verschillende soor ten fototoestellen en een aantal foto's uitgestald. Hij gaf een kleine demon stratie, waarbij hij liet zien hoe de camera moet worden gehanteerd Hier bij liet hij duidelijk naar voren komen dat het stilhouden van het toestel, de belichting en de afstand een heel grote rol spelen om goede foto's te krijgen Hierna maakte hij van diverse leden een foto Naar aanleiding hiervan kon den vragen worden gesteld waar dan ook druk gebruik van werd gemaakt. Alle gestelde vragen werden door de heer Visser op deskundige wijze doch voor iedereen begrijpelijk beantwoord. Na afloop dankte mevr. Van Wierin- gen de heer Visser voor zijnduidelijke en leerzame uiileg waarna de dames weer een ervaring rijker huiswaarts keerden. ACHTERVELD - Door het verdwij nen in de laatste decennia van tal rijke heidevelden in onze omgeving is daarmee tevens een belangrijke bron van inkomsten voor veel imkers bijna of geheel verdwenen. Door de toege nomen vrije tijd en de terugkerende belangstelling voor de natuur, komt ook de imkerij weer wat in de bekend heid. Voor veel mensen is dit al een plezierige vrijetijdsbesteding gewor den, die jaarlijks ook nog de nodige potjes honing kan opleveren. Daarom zal door de bijenvereniging Scherpen- zeel, Woudenberg en omstreken bij voldoende belangstelling een cursus beginnend imker worden georgani seerd Op deze cursus zal een groot aantal onderwerpen aan de orde komen zoals, het leven van de bij kunst- j zwermen maken, korf en kast imkeren enz De totale cursus bestaat uit 16 lessen, te weten vier theorie-avonden en twaalf I praktijklessen welke op zaterdagmid- j dag worden gegeven De kosten van I deze cursus bedragen f35,-, inclusief een aan u te verstrekken bijenkap. In verband met de aanvang van de cursus medio februari sluit de opgave voor deelneming 1 februari a s De cursus eindigt eind september Inlichtingen en aanmeldingen gaarne op het secretariaat der vereniging t.w. de heer J. J. van Snippenberg, Glas- horst 87, Scherpenzeel, tel. 03497- 2077 De woorden van die kardinaal in het boek van Léger zijn niet zo onthutsend en lasterlijk als ze er op het eerste gezicht uitzien. Want wat deze kerkvorst probeert te zeggen is in feite een reali teit. Het Vaticaan IS een wereldomvat tende multinational, met tal van belangen in alle factoren van onze mo derne maatschappij Vooral de laatste jaren komt dit steeds meertot uiting in de talrijke beschouwende artikelen, die over het fenomeen Vaticaan in de we reldpers verschenen De kerk heeft meerderheidsbelangen in tal van grote wereldbedrijven: op het gebied van chemie, energie, techniek, onroerend goed of wat dan ook wat geld opbrengt. Het Vaticaan op zich is een mul tinational, gespecialiseerd in winstge vende beleggingen. Een recent schan daal is het feit, dat het Vaticaan onder allerlei dekmantels grote delen van Rome opkoopt en prachtige historische gebouwen omtovert in luxe apparte menten hotels en kantoorgebouwen en daarmee heel wat belasting bespaart. Wat dat betreft heeft Monsignore" geen nieuws te bieden Toch is deze roman méér dan zomaar een goed geschreven bestseller .Mon signore" is het fascinerende verhaal van een Amerikaanse Ier, die als jongetje opgroeide in de sloppenwijken van Brooklyn, al aardig op het pad van de georganiseerde misdaad, totdat hij te recht komt in de religieuze wereld van het habijt Uiteindelijk bereikt John Fla herty de status van kardinaal en beheerst hij de meest geheime zaken van het Vaticaan. Monsignore" begeeft zich in de gedempte sfeer van de gangen van Vaticaanstad, waar de prelaten met hetzelfde rode en purperen geruis voorbijglijden als eeuwen gele den Jack Alain Léger schildert het ver- De Britse auteur Frederick For syth is in Nederland geen onbe kende. Zijn inmiddels beroemd geworden boeken zijn „De dag van de Jakhals", „Geheim Dos sier: Odessa" en „De honden van de oorlog". Boeken, die uitmunten door spanning, maar ook nauwkeurige gedokumen- teerdheid ten aanzien van het on derwerp. Naar aanleiding van „Geheim dossier: Odessa" werd een Duitse oorlogsmisdadiger gearresteerd. In 1975 verscheen van Forsyth een novelle „The Shepherddie kortgeleden bij A. W. Bruna Zn in vertaling verscheen. „Nacht dienst" is bijna zestig pagina's dik, geen omvangrijk boekwerk dus. Toch is „Nachtdienst" een uitstekend verteld verhaal van een straaljagerpiloot, die van een Amerikaanse basis in Duitsland naar Engeland vliegt om daar de Kerstdagen door te brengen. Op zich geen opzienbarend gegeven, maar Forsyth weet daar een fasci nerend verhaal van te maken, een fantasy-verhaal met een verras send slot. Aanbevolen! borgen gezicht van de almachtige kerk - deze staat van vijfenveertig hectaren, die het lot van de hele wereld beïnvloedt Dat dubbel gezicht is ook het gezicht van Monsignore avonturier of heilige? Léger brengt in deze roman kerkvorsten tezamen met bankiers, oliesjeiks, ge heime agenten en callgirls op een wijze, die fascineert, ontroert en juist daardoor overtuigt door de kracht, waarmee het boek werd geschreven De manier waarop Leger de „hofhou ding" van het Vaticaan schildert, in eeu wen vrijwel ongewijzigd en nog door drenkt met dezelfde sfeer van soms ver bijsterende intriges, zoals die plaats vonden in de hofhoudingen van Eu ropese vorsten uit vroegere eeuwen, is op zich het lezen waard Het levert een merkwaardig kontrast op, met aan de ene kant het conservatisme van toen en aan de andere kant het modernisme van nu Met een zaal vol overblijfselen van Heiligen, bestemd als relikwie voor een nieuwe parochie naast een uiterst mo derne computerzaal, waar de beurs no teringen waar ook ter wereld op adekwate wijze worden verwerkt tot handzame cijfertjes die winst moeten opleveren. Leger schildert een gespleten persoonlijkheid. Ongrijpbaar, mysterieus. Gehuld in een waas van religie. „Monsignoreverscheen in meer dan tien talen tegelijk en werd in Nederland uitgebracht door de uitgeverij Meulen- hoff te Nederland in de (uitstekende) vertaling van Nelleke Fuchs-van Maa- ren. Ruim drie honderd bladzijden dik. Om in één adem uit te lezen V. 'T Was nog geen weer om te fietsen, koud nat, wind. Er is niet veel lol aan. Sportief ben ik wel, maar ik vind het niet leuk om tegen regen en wind te zwoegen. Het ontbreekt me echt niet aan sportgevoelens, geen enkele sportgebeuren ontgaat me als het maar op de T.V. is. 't Wintert en dan zijn er zo van die vergaderingen, commissie hier, commissie daar, soms wel wat veel, maar ook wel noodzakelijk omdat er zoveel inspraak mogelijk is. En maar praten, en maar praten met meer en minder succes. Het gebeurde dat er weer eens een vergadering was op de avond dat het gemeentebestuur re ceptie hield ter gelegenheid van het nieuwe jaar. Het was een zeer belang rijke vergadering van de commissie tot stimulering van het geiten fokken op Malthussiaanse grondslag, kort weg. C.T.B.V.H.M.G. En toevallig waren ook onze buiten landse kinderen onverwacht over. Wat nou? Ik wilde graag onze be- stuurderen veel heil en zegen toe wensen voor het komend jaar. maar die vergadering mot ook. 't Kon beide meende ik. Voor die receptie was niet veel tijd nodig. Wie zou er zijn? Wat familie en een paar kennissen en ik. Er waren in het voorbije jaar zo veel bezwaren en kritiek gezien de reaktie's in onze Leusder krant, van Jan Alleman op het gemeentebeleid, dus wie komt er dan nog? Dus toog ik welgemoed ter receptie en zou zo wel weer vlug buiten staan, dacht ik. Het was iets anders. De raadszaal meer dan gevuld, net als in de oorlog in de rij, maar niet op de bon, en ik weet zeker dat al die mensen die compli menteerden het nog meenden ook. Hoe kan men zich vergissen in „De stem des Volks", 'k Was er toch blij om. Het was wel wat vol met a I die gezel - ligheidsverenigingen. Dat wordt vol gend jaar pendelen naar het Con- g^sgebouw in Utrecht. Fietsen in zo n volle zaal. Het is niet alles rozen geur en maneschijn in 't dorp, zeker niet in die natte avond. Vluchtig gingen de eerste regels van Johan Fabricius' triologie, „Komedianten trokken voorbij" door m'n gedachten: de wind blaast met kracht over het nachtelijk kale land." Eigen lijk een rare hersenkronkel, net als voornoemde rozengeur, ik ga nu sommige markante figuren uit het dorp missen. De stoere oudburgeva- der Buining, pastoor Kitselaar om er maar enkele te noemen. Mannen en vrouwen die je goed of wat minder goed gekend hebt en er niet meer zijn, jonge en zeer jonge mensen, de een na een lange lijdenstijd, de ander plotseling uit het leven, 'k Voel me even in-triest in die kille avond. Mijn lijfdichter J. C. Bloem kijkt om de hoek: „Wij zijn maar weinig van de doden die wij beminden onder de aardse zon. Toen wij en zij eenzelfde droom ver goodden waarmee het bonte leven ons om spon. Wellicht dat bij het achteloze spreken, dwars door de dagelijkse dingen heen een naam toevallig komt naar voren breken, die uit de herinnering al haast ver dween." Een ogenblik later ben je weer in het bonte leven dat ons „omspint" en praat druk en opgewonden over de problematiek van de afd. Leusden van de Ned. Ver. tot het behartigen van de belangen des fokkers van Vlaamse Reuzen en Reuzinnen van uit de Humanistische gedachten. Zo gaat dat! Thuis komend ontspan ik me met een hoofdstuk uit „de Kleine Rudolf" van Aart van der Leeuw. Als ik T.V. pro gramma's maken mocht zo zou ik dit lichtvoetig verhaal op de kijkkast brengen. Hierna koffie, zoals ik ai jaren gewend ben, bereid door zij, die m'n verdriet halveert. Sp.

Leusder Krant | 1977 | | pagina 11