l Royale prins Ajakkes geen zegeltjes ranje vereniging Leusden Het gaat crescendo met Lisiduna 1 AMIVEDI Brandweerdemonstratie 'BOERENKIELENBAL VAN DE GOUDEN KLOMP JAARVERGADERING GOED BEZOCHT LEUSDER KRANT - PLAATSELIJK NIEUWS DONDERDAG 27 JANUARI 1977 „Het is wel komisch, als jij een zeker punt bereikt hebt, gaat je interesse over." GELDBAKJE TELEFOONCEL GELE DIGD Zondag 16 januari werd het geldbakje in de telefooncel van het postkantoor I aan de Torenakkerweg te Leusden-Cen trum gekraakt. Twee knapen maakten zich meester van de inhoud van het I bakje. Zij maakten zich met het geld uit de voeten De politie stelt een onderzoek in naar i de identiteit van de twee jongens AUTO'S OPENGEBROKEN Op de parkeerplaats van het restaurant Alberts Corner werd op maandag 17 januari een auto opengebroken. Twee I kostbare lammy-coats ten nadele van een inwoner uit Papendrecht werden uit de auto ontvreemd. Op donderdag 20 januari werd weder om op deze parkeerplaats een auto opengebroken, en dit maal werd er een jas uit de auto van een inwoner uit Veldhoven gestolen. Zaterdag 22 januari werd een auto I opengebroken, die bij het Hazenwater stond geparkeerd. De dieven namen een j damestas met inhoud mee. De Politie maakt het publiek er an- j dermaal op attent, dat het verstandig is om waardevolle zaken tijdens het parke- ren van de auto op te bergen in de kofferruimte. Grijpgrage lieden voelen zich veel minder geroepen om te morre- j len aan de sluiting van een kofferber ging. Over het algemeen is dit een bezig heid, die bij het langskomend publiek in J de gaten loopt. Bovendien zijn de voor werpen in de kofferberging niet voor het I oog zichtbaar weggeborgen, terwijl de I waardevolle zaken, op de banken van de auto achtergelaten, er voor het grijpen liggen! INBRAAK BD CENTRA Donderdag 20 januari vond in Lcusden I Centrum op de Torenakkerweg bij de I Centra een inbraak plaats. De inbrekers I verschaften zich toegang tot de winkel door een deur te forceren. Er werd een partij sigaretten ontvreemd. De Politie stelt een onderzoek naar de I daders in. AANRIJDING Een aanrijding tussen een trekker en I een personenauto vond donderdag 20 januari plaats op de Hamersveldseweg in de buurt van de spoorwegovergang. De trekker met oplegger, bestuurd I door de heer P.V. uit Amsterdam nam op de Hamersveldseweg te veel de bin- nenzijde van dcbocht. De trekker kwam daardoor in aanraking met de auto, bestuurd door Mevrouw C.B. uit Wou denberg. Een botsing was het gevolg. Er I ontstond gelukkig alleen materiele scha- de. ILLEGAAL VUIL GESTORT Bij het schoonmaken van het Valleika naal stootte men vrijdag 21 januari op een aantal aldaar clandestien gedropte J zakken met huisvuil. Tussen het vuil werd een adres gevonden, dat heeft ge leid naar de illegale vuilstorter. Proces verbaal zal door de Politie worden opge maakt tegen deze milieu-bederver-uit- I gemakzucht. JONGEN AANGEREDEN I Een twaalfjarige jongen werd vrijdag 21 januari slachtoffer van het verkeer. De personenauto, bestuurd door de heer F.A.H. uit Scherpenzeel, slipte op de Langesteeg in een bocht vanwege de gladheid. Juist op dit moment fietste op de Lan gesteeg de 12 jarige E.W. v.d. B. uit Scherpenzeel. Hij werd door de slippen de auto geraakt, en moest met een ge broken been naar het ziekenhuis worden vervoerd. REFLEKTOR ONTVREEMD QÓUDENKLOMPENLAND - "Er is si tied van komen en een tied van kan". Met deze nog maar nauwelijks ïrttaanbare woorden, waarbij het twee- aal genoemde zelfstandige naamwoord ich duidelijk met een d achteraan werd [tgesproken, begon Prins Ajakkes I mdagmorgcn om vijf voor twee zyn atste prevelemen^je van het zes uur ;rder aangevangen boerenkielenbal van t Gouden Klomp. Het stuif-es-in-car- aval van 1977 in de vanwege de onver- acht grote belangstelling van zotten en ottinnen in velerlei vorm en uitvoering n hoog tot zeer hoog bezoek uit stad en mmeland van Leusden, veel te kleine rote zaal van het Ros Beyaart [de kleine tal werd als revalidatiecentrum benut] as weer voorbij. Dat was maar goed ok, want niet alleen Ajakkes Eén, maar idereen was schor van het schreeuwen a zingen, moe van het hossen en sprin- en, nat van het kussen en zweten, vol an het drinken en eten, zat van de orrels en biertjes en op van de lol en leziertjes. Wanneer net als bij de voetbalpool een ruisje gezet had moeten worden achter e drie navolgende mogelijkheden: er as geen pest aan, en was wel een pest an en het was een grandioze avond, zou olgens een door ons ingesteld bliksem- pipie-onderzoek, 99,5% het derde rijtje ebben aangekruist. Het resterende hal- e.procent (er waren 200 bezoekers) loeg op de Limburger uit onze carna- alsvoorbeschouwing van verleden week, ie een misplaatste en nare opmerking laakte over de gouden klomp van de ewuste kennis van ons. Die Limburger was zaterdag ook in het Ros Beyaart en had als enige versiering een half lucifers doosje om zijn stropdas geschoven. Dui delijk bleek, dat hetgeen wij de vorige week schreven, slechts een uiting van jaloersheid was. De orde van de Gouden klomp is hiermee in ére hersteld. Wij konden slechts de tweede helft van het stuif-es-in-bal meemaken en kwa men van het feest, waarmee Roda de 5-3 overwinning van de zaterdagploeg op de Posthoorn vierde. Een voor zover wij weten, ons verder onbekende maar lief tallige en verleidelijk uitziende dame uit Leersum, had ons kennelijk verwacht en stond met een pilsje in de hand al op ons te wachten en gaandeweg werd ons dui delijk gemaakt, dat het spul al om acht uur was begonnen. Wij hadden ook de intocht gemist van de Gouden Klompse regering met Prins Ajakkes en luitenant Folkert op kop. gevolgd door burge meester Sjef Knijf, de wethouders Jan, Piet en Klaas (pardon Hanno) en de elf overige raadsleden. Met veel tamtam en bombarie stond weldra de hele zaal op haar grondvesten te trillen. LEUSDEN 1200 Niet lang daarna drong een deputatie van "Leusden 1200" naar binnen en naar spoedig bleek louter met goede bedoelingen. Voorzitter van Gooi sprak althans de navolgende woorden: "Beste Prins Ajakkes! Het mag bekend zijn. dat het stichtingsbestuur van Leusden 1200 rijkelijk gezegend is met historische ken nis over Leusden. Alle opmerkelijke prestaties van oude bewoners van de ons omringende heerlijkheden, die de goede Grote Karei ons schonk, zijn aan de vergetelheid onttrokken om in het kader van het feest Leusden 1200 te gepaster tijd ten tonele te worden gevoerd. Wij noemen in dit verband o.m.: Krelis van Groenhouten (die reeds ver voor de Mid deleeuwen hier ten dorpe groen voorge- beitste palen kweekte), Gradus van Ros senberg (die rond 1600 op de Hohorst- berg reeds een fameuze rossebuurt creëerde) en Hendrikus van Leusbroek (die inmiddels grotere bekendheid heeft gekregen als Hendrik de Leutbroek). Zo hebben wij ook aan de vergetelheid kun nen onttrekken de historische figuur, die een der verre voorvaderen was van de later zo bekend geworden voetbalcom mentator en troubadour Dr. Jan de Clercq, die zo'n grote vermaardheid ver wierf in de periode, waarin de televisie onze avonden nog niet verpestte en heel Nederland aan de radio gekluisterd zat te luisteren naar de prestaties van het Nederlandse elftal en om met hen te zingen "Op een slof en schoen wordt Holland kampioen". Welnu, wat lezen wij in de dorpsanalen van zaterdag 22 januari 1483? Daarin worden reeds de roemruchte verzen verhaald van Jan de Clercq zijn illustere voorvader, beter be kend als Jeronimus de Vlerk. Ik vraag vanavond toch graag bijzonder aandacht voor zijn meestercompositie uit 1483. Een lijfspreuk, die geheel past in Uw stijl en in de stijl van het feest Leusden 1200. Een dichtsel, waarin de verwekker van het edele gerstenat (de bierpomp) en Uw aller naam reeds werden vereeuwigd Een vers, dat de historische voorloper werd van "Op een slof en een schoen wordt Holland kampioen". Vanavond en in juni zeggen wij indachtig Jeroni mus de Vlerk: "Met een klomp aan de romp host Leusden rond de pomp". Achterveld was zaterdag ook uitste kend vertegenwoordigd. Jan Schouten spaarde een advertentie uit met aan dacht te vragen voor%zijn boeken over historisch Leusdën en Achterveldse Ed dy met zijn magische speeldoos en de Boerenkapel van Lisiduna (versterkt met de uit "Leusden-Oost" komende Willem Wouters voorzien van een ingewikkeld uit buiswerk gevormd instrument, waar muziek uitkwam) wisselden elkaar af bij het ten gehore brengen van carnavals schlagers van toen, nu en morgen. Om klokslag vijf over half tien opnieuw tu mult, waarbij nogmaals aan een overval werd gedacht. Ook nu bleek het bezoek vredelievend en Prins Teun I van de Soester Narre-Koppen werd met zijn elf tal, trainer en verzorgers warm onthaald op een glas koel helder H....Zo geschied de ook met de Dansmariekes. GEEN ZEGELTJES En toen begon het feest van geven en nemen. Prins Ajakkes was beslist niet karig (in tegendeel) met het uitreiken van ridderorden en aanverwante artike len. Wij weten bijna vooruit, dat wij de helft van de nieuwe ridders zullen ver geten (het bier was immers weer best!) maar zeker weten wij, dat de Leusdense Prins, die in zijn vrije tijd optreedt als collega van de heren Albert Heyn, Dirk v.d. Broek en Jac. Hermans, steevast vergat om naast de medaljes ook de bijbehorende zegeltjes te verstrekken, maar dat is voor een goed kruidenier de eerste winst. De heer Van Gooi (de man van 1200) werd omhangen met de plak van" Ajakkes en dat lot viel ook Prins Teun I ten deel, maar die zette op zijn beurt collega Ajakkes ook in het goud en de ruilhandel ging verder. Van Soest kwam een mand boerekool zonder wordt maar met echte Soester kruidenbitter voor het Leusdense prinsengezelschap en Ajakkes sloeg de Soester dames in de orde van de Lachebekjes en niet zoals hier en daar werd gefluisterd van de Zuurpruimen. Voorzitter Den Ouden en van de Federatie van 35 carnavalsvere nigingen in Midden Nederland (van Cu- lenborg tot Zaanstad en van Gouda tot Zwolle) had zich en twee leden van het bestuur aangewezen voor een beleefd heidsbezoek aan de Leusder Gouden Klomp en prompt werd door dat han- Vrijdag 21 januari werd op de Willem de Zwijgerlaan de rode reflektor aan de bloembak ontvreemd. De reflektor moest op de bak worden aangebracht, omdat deze bak, die vanwege het school- erf midden op de weg is geplaatst, in het donker een groot gevaar voor het verkeer oplevert. VERLOREN 3 stuks sleutels in bruin etui: bankbiljet van 25,-; bankbiljet van 10.-; blauw rode kinderportemonnee; kentekenbe wijs, rijbewijs, verzekeringspapieren; paars-rose bril met dubbel focus glazen; zwart-rode sjaal; polshorloge merk 'He licon'. Weggelopen; Bruine Duitse staander; Siamese kat. Gevonden: Twee muntbiljetten van 5,-, 10 stuks sleutels in rood-bruin etui; metalen bril met boven de neusvleugels een extra brug; autosleutels met opschrift 'Made in Canada Sylca' Inlichtingen over de weggelopen dieren en de gevonden en verloren voorwerpen worden u gaarne verstrekt door de Rijks politie te Leusden-Zuid. Arnhemseweg, Oude Rijksweg, telefoon 44444. Weggelopen: Jonge lapjeskat, 3 tnnd. oud, Kwint- laan 2. Leusden-Zuid, lel. 44322 ACHTERVELD - Bij de stichting Amivedi, tel 03425-1554 zijn de na volgende dieren als gevonden en ver mist opgegeven: Gevonden: 20-1-77 Duitse herder, black en tan. kortharig. 22-1-77 zwart wit kat lag dood op de Noorderinslag Vermist: 20-1-77 Cyperse gecastreerde ka ter, zonder wit. vrij dikke staart 21-1-77 Bastaard, 50 cm hoog, kort harig. bruin, witte vlek boven zwarte neus, ..Ostara". teef. LEUSDEN-CENTRUM - De Oranje Vereniging Leusden hield maandag 24 januari haar ledenvergadering in het jongerencentrum „de Til". Na de opening van voorzitter G. Th. van de Hengel kwamen de notulen en de jaarverslagen van secretaris en pen ningmeester aan de orde. In het jaarverslag van de secretaris kwamen weer de talrijke aktiviteiten van de OVL van het afgelopen jaar naar voren Naast de feestelijkheden op Ko ninginnedag vierde de vereniging in 1976 ook haar 40-iarig bestaan. Uit het verslag van de pen- ningmeester bleek dat er elk jaar een aanslag op het beschikbare kasgeld wordt gepleegd. Meer leden zouden wenselijk zijn om dit nadelig saldo tegen te gaan. Weliswaar kan de Oranje Ver eniging over een behoorlijk kapitaaltje beschikken, maar als er een evenement goed de mist in gaat is dat ook wel nodig. De bestuursverkiezing bracht niets nieuws Periodiek aftredend was Jac. Berg. R G. Schoonderbeek, T G. Herder en J. Vaarkamp, die zich allen herkiesbaar stelden. De heer A. Noor- lander was niet herkiesbaar en mevr. J. G. Klazens bedankte als bestuurslid. Voor de twee opengevallen plaatsen werden geen nieuwe candidaten ge vonden. De anderen werden uiteraard herkozen. Als punt 8 op de agenda - net voor de pauze - stond de vaststelling van de con tributie 1977. Het dagelijks bestuur had voorgesteld het oude bedrag 5,- te handhaven. De overige aanwezigen waren grotendeels van mening dat dit bedrag verhoogd moest worden. Hier over ontstond een langdurige discussie Uiteindelijk werd de contributie op 6,- gesteld. Tevens zal er een leden- werfaktie gehouden worden. Na de pauze kwamen de be sprekingen voor de aktiviteiten rond koninginnedag en de viering van het 1200 jarig bestaan van Leusden aan de orde. De traditionele lampionoptocht wordt met de instelling van de zomertijd een moeilijke zaak. De start zou dan veel te laat plaats moeten vin den. Men denkt dan ook aan een ver klede kinderoptocht op klaarlichte dag waaraan wel enige prijsjes verbonden zullen zijn. De reveille en zanghulde staan natuurlijk ook weer op het pro gramma terwijl er 's morgens voor de kleuters een voorstelling gegeven zal worden. Voor de basisscholen zal op 4 mei een dubbelprogramma gegeven worden. 's Middags zullen de auto's weer rondrazen in de zo langzamerhand be- kendgeworden autocross. De Stichting 1200 zal op deze dag ook het eén en ander organiseren want men wil op deze dag van start gaan met de aktiviteiten rond het 1200 jarig be staan van onze gemeente. Eén van de ideeën is het oplaten van ballonnen. Dit zou kunnen gebeuren tussen het kleuterprogramma en de autocross. Van 4 tot 7 mei zal er kermis zijn en natuurlijk wordt ook weer een grote tent geplaatst. De exploitatie van deze tent is nog niet bekend. De Leusdenaren die hiervoor interesse hebben, kunnen hiervoor inschrijven. Met de viering van het 1200-jarig be staan zal aan diverse dingen meegewerkt worden. Zo zal de OVL zich presenteren in de historische op tocht die 11 jum plaats zal vinden. Ook wordt er aan gedacht iets op de braderie te doen. Bij de rondvraag benadrukte de heer Valkenet weer het nijpende probleem nl. het gebrek aan een grote hal waar diverse verenigingen gebruik van zouden kunnen maken. ALs men bekijkt wat een tent kost, lijkt het waarschijnlijk dat dit alleen maar erg voordelig zou zijn. Wellicht zou zo'n hal ook geschikt zijn om de markt in te houden. Dit idee sprak de aanwezigen erg aan. Voorzitter Van de Hengel merkte op dal zoiets toch eigenlijk van het gemeente- LEUSDEN - Woensdagavond 19 janu ari hield de Leusdense Muziekvereni ging "Lisiduna" haar jaarlijkse leden vergadering in 't Trefpunt" te Leus den-Zuid. De vergadering werd geopend door voorzitter H. Verhoef. Deze sprak zijn dank uit voor de belangstelling die de maar liefst 35 aanwezige leden toonden voor het wel en wee van hun harmonie gezelschap. Een woord van bijzonder welkom richtte de voorzitter tot de diri gent van "Lisiduna", de heer F.H. Rey- nen. In het jaarverslag 1976 van sekretaris B. Duinsbergen was duidelijk te konsta teren, dat het met "Lisiduna" crescendo gaat. In het afgelopen jaar is de vereni ging 35 maal in aktie geweest bij diverse gebeurtenissen. Penningmeester W.J. Donselaar gaf een uitgebreid financieel verslag. De boekhouding werd perfekt bijgehouden. En tot geruststelling van alle leden kwam "Lisiduna" het jaar 1976 zonder verlies door. De vergadering ging una niem akkoord met het financiële jaarver slag. Bij de bestuursverkiezing werden de heren B. Duinsbergen en G. Vaarkamp met algemene stemmen herkozen. Het afgelopen jaar kon "Lisiduna" niet aan de konkoersen deelnemen. Enkele van haar aktieve leden zijn in militaire dienst. Er zijn enkele nieuwe jeugdige leden, die al héél plezierig in het gezel schap méé-spelen, maar die nog wat meer ervaring moeten opdoen om met "Lisiduna" mee te kunnen spelen in de konkoersen. Het woord werd gegeven aan de diri gent. Deze was zéér tevreden over de samenwerking in de vereniging. Hij zei toen ook in het jaar 1977 weer zijn volledige inzet voor "Lisiduna" te zullen geven. De dirigent sprak over "Lisidu- na's" uitgebreide medewerking aan de komende festiviteiten ter gelegenheid van Leusdens 1200 jarig bestaan. Het zal voor "Lisiduna" weer een heel druk jaar worden. Dirigent Reynen hoopte boven dien, dat men weer met een volledige bezetting zou kunnen deelnemen aan één der konkoersen. VOORJAARSPROGRAMMA "Lisiduna's" winteruitvoering is vast gesteld op vrijdag 25 februari in de grote zaal van Pon. Bijzonderheden over deze jaarlijkse uitvoering zullen binnenkort in deze krant bekend worden gemaakt. bestuur uit zou moeten gaan. Helaas voelt men er daar niets voor. Tot slot sprak de voorzitter de hoop uit op een goede samenwerking met an dere (o.a. wijk) verenigingen, die voor de festiviteiten wellicht met een nieuwe inbreng kunnen komen. LEUSDEN - De Vrijwillige Brandweer van Leusden heeft zaterdag 22 januari een demonstratie met brandblusapparaten gegeven aan de padvindersgToep Manitoba Alvorens te beginnen werd er een kleine uitleg gegeven over de werking van deze apparaten. Na de uitleg begon de demonstratie hoe men het snelste een brand kan blussen en ook hoe je het niet moet doen. Enkele van de padvinders mochten hun vaardigheid tonen door zelf een brand te blussen. Na afloop werdendiverse vragen door de brandweermensen beantwoord. digheidje Prins Ajakkes weer een paar medaljes armer aan de federatieven, die Teun en Ajakkes en ook Nico Los weer opsierden met de orde van de Federatie. Het bleef geven en nemen, want nog eenmaal klonk een driewerf Alaaf toen ook de verstkomende bezoekster (een dochter van architect Blom, die vroeger aan de Ursilineweg woonde kwam even over uit Canada) van een gouden boe zemplaat werd voorzien. O ja, Nico Los werd voor de onderschei ding voorgedragen door het opperhoofd van de Klomp. Los is berucht om zijn pietepeuterige nauwkeurigheid bij de bouw van de praalwagens voor zijn Prins. Hij voelde zich zeer vereerd en beloofde een nog grotere stiptheid. Iedereen, die gedacht had, dat de Soes ter Narre-Knollen het feest van de Gou den Klomp wel eens zouden kunnen bederven met hun stupiditeiten, kwam bedrogen uit. De Soesters gaan uit van het motto: "De Wijzen kwamen mis schien uit het Oosten, maar de Gekken beslist uit het Westen" en de verbroede ring met de westerlingen leidde weldra tot een weliswaar buiten het protocol vallende lumineuze gedachte. Op eigen terrein was de Leusdense ploeg ondanks alles toch duidelijk, wij willen niet zeg gen de beste, maar wel de meest op de voor- en achtergrond tredende partij. A.s. zaterdag vindt voor de Gouden Klomp de uitwedstrijd plaats tegen de narrige Knollen in Soest (restaurant van het Soester zwembad, aanvang 20.00 uur) en daar zal dan worden beslist, welke formatie het eeuwige leven zal hebben. Uit voorzorg heeft men inmid dels wel vast het bad leeg laten lopen. Ook met de carnavalsevenementen is "Lisiduna" weer present. De besturen van de muziek- en de carnavalsvereni ging zijn tot een gemeenschappelijke harmonie gekomen, en alle atonale mu ziek behoort gelukkig weer tot het verle den. Op zaterdag 19 februari loopt "Li siduna" in pais en vree in de grote carnavals optocht mee! Op vrijdag 4 maart organiseert "Lisi duna" een gezellige feestavond voor haar leden, hun ouders en familieleden in de Roda-cantine. Op zaterdag 23 april geeft "Lisiduna" een grote show op "Don Bosco" NOG INSTRUMENTEN BESCHIK BAAR In de kast van "Lisiduna" liggen nog instrumenten onbezet, onbespeeld. en dat vindt "Lisiduna" erg betreurens waardig. Het bestuur is er van overtuigd dat er nog vele. ook jeugdige inwoners van Leusden lid zouden willen worden van Leusdens muziekgezelschap. Vooral door de enorme uitbreiding van Leusden verwacht "Lisiduna" een grote toeloop van nieuwe en ook jeugdige musici. AANMELDING NIEUWE LEDEN Willen de nieuwe leden voor het orkest zich aanmelden op de vrijdagavond in het repetitielokaal van speeltuin "Blij- hof". Voor de tamboers en de Majoret- ten is dit op dinsdagavond eveneens in "Blijhof". Telefonisch kunnen de aspirant musici zich opgeven bij sekretaris Duinsbergen, telefoon 03498-3152. Van de rondvraag werd door vele leden gebruik gemaakt. Het blijkt steeds meer dat de leden met opbouwende kritiek graag méé-denken met het bestuur, en met goede voorstellen ter tafel komen. Met deze prettige klanken van de zijde van de leden werd de jaarvergadering van "Lisiduna" door de voorzitter geslo ten.

Leusder Krant | 1977 | | pagina 5