Don Bosco vierde leuk feest van naamgenoot Een uitdagende konkurrent Rover 3500: Auto van het jaar Mini nog steeds in Golf Diesel: Nieuwe Datsuns op komst Verzekerings premies gaai omhoog I T.V.R. in Nederland AUTO EN VERKEER Burgerlijke stand Gemeente Leusden LEUSDER KRANT - PLAATSELIJK NIEUWS DONDERDAG 3 FEBRUARI 1977 LEUSDEN - Het feest van Don Bosco, de stichter van veel werken voor de jeugd, en daarmee voor zijn volgelin gen grondlegger van het Don Bosco- werk in Leusden, werd groots gevierd door Huize Don Bosco. Het begon al enige weken van tevoren met de voorbereidingen van een quiz over deze grote opvoeder uit de vorige eeuw, om de jongens van het huis weer iets meer op hem te oriënteren. Woens dag 26 januari moesten de quizformu lieren binnen zijn. Diezelfde dag werd er een bingo-avond gehouden als in leiding van het feest van de volgende dag. Voor beide evenementen waren er aantrekkelijke - meest technische - prijzen, waarvan beide keren de hoofd prijs behaald werd door Jan Kroon (die daarmee zijn naam eer aan deed). Donderdag, na de lessen, vierden salesianen en jongens hun patroon met een stemmige eucharistieviering, waarbij de creativiteit van de jongens werd gewekt: op stukken wit karton was een foto geplakt uit hun leven van het afgelopen jaar; daarboven stond een uitspraak van Don Bosco of een vraag. Deze kaarten werden aan el kaar doorgegeven; ieder kon er vrij op reageren, met zijn eigen opmer king of antwoord Er werden heel wat treffende en rake reacties neerge schreven. Aangepaste muziek en af beeldingen en verhalen uit DonBosco's leven stimuleerden deze onderlinge uitwisseling en bezinning, waardoor een fijne stemming groeide Na een feestelijke maaltijd werd 's avonds het toneelstuk ..Metamorpho- Uit de hoge school der wetenschap AUTOGORDELS Zijn autogordels wel zo veilig Deze reduceren kennelijk verwondingen bij auto-ongelukken, maar er komen uit zonderingen voor. Een vijfjarige erva ring met verplichte autogordels in de staat Victoria (Australië) toont.aan, dat autogordels ook de kansen op het krijgen van darmbreuken bij autoonge lukken vergroten. Zo luidt de conclusie van Vellar en medewerkers in hun re cente publicatie. Laten wij voor de goede orde voorop stellen dat darm breuken niet exclusief worden veroor zaakt door auto-ongelukken.Tussen 1956 enl970 deden zich vijf gevallen van darmbreuk voor bij auto ongevallen naar geen der slachtoffers heeft toen een gordel gedragen. Van de 16 geconstateerde darmbreuken bij passagiers met autogordels waren er drie fataal. De standaard autogordels, zo zeggen onderzoekers verder, kunnen een enorme druk op het lichaam uitoefenen; ze zijn wel nuttig maar ze „produceren" toch ook hun eigen risico's en gevaren. OZON In de stratosfeer tussen 20 en 25 km boven het zee-oppervlak bevindt zich or ozon (reactieve zuurstof) laag. Wij mogen wel gelukkig zijn met bescher mend omhulsel, immers ozon slorpt heel wat ultraviolette straling van de zon op. Zonder ozon-laag zou het op pervlak der aarde teveel ozon toege voerd krijgen hetgeen dodelijk zou zijn voor mens en dier. Welnu, onlangs werd beweerd dat bedoelde laag aangetast zou worden door de uitlaatgassen van hoogvliegende ultrasonische vliegtui gen. Maar nu vernemen we dat een on derzoek van de Wereldorganisatie voor Meteorologie WMO) heeft aangetoont dat bij de huidige ultrasonische vlieg verkeer (30 tot50 vliegtuigen) nog geen sprake is van een aantasting van de ozonlaag. Eerst bij het bevliegen van de stratosfeer door een veel grotere super sonische vloot kunnen pas meetbare ef fecten worden geregistreerd. Een andere bedreiging zou komen uit een sterk verhoogde toepassing van kunst mest en van stikstofbindende planten die de stikstof kringloop kunnen beïn vloeden en deze op haar beurt de ozon laag. Dan is aannemelijk gemaakt dat het materiaal in spuitbussen eveneens gevaarlijk kan zijn voor het voortbestaan van genoemde laag. Op meer dan één wijze wordt onze be schermende ozon omhulsel bedreigd. Rubber laarzen en overschoenen worden met water schoongemaakt en daarna ingewreven met vaseline, rub bercrème of rubberolie. Nieuwe tandenborstels kunt u het beste een nacht in koud water zetten vóórdat u ze gaat gebruiken Aangebrande melk verliest het bran derige smaakje, als we de melk in een kan gieten, die in een bak koud water staat. Zodra de melk koud geworden is, is ze weer te gebruiken. Bestrijden van een onderkin. Zoveel mogelijk op de rug liggend slapen, het liefst met een klein kussentje extra in de nek. Wie op de zij slaapt, houdt na melijk het hoofd te laag zodat tijdens het slapen een onderkin ontstaat. Een koude douch. Dagelijks geven we de onderkin een koude douche. Vet zet zich af waar spieren en weefsels van de huid slap worden. Deze slapheid gaan we dagelijks, 's morgens en 's avonds te lijf. Houdt hoofd en hals boven de was tafel en druk een spons in de nek uit, zodat het koude water van de nek naar de kin loopt. se" aangeboden door de groepsleiders van het internaat. Het werd met veel verrassende inval len en uitbarstingen gebracht uitbar stingen van woede op het toneel, van gelach in de zaal. Er sneuvelden tal rijke flessen en zelfs een stuk decor. Een dolle boel. Dit spel liet de jongens de kans om hun groepsleiders eens heel anders te ontdekken dan in de da gelijkse omgang Ook maakte het som migen duidelijk, dat metamorphose geen konijnenziekte was (zoals som migen dachten), maar een totale ge daanteverandering En dat was het zeker, mede door de knappe grime van Theo Grootkop. Een koele dronk, afhankelijk van de leeftijd, besloot deze feestavond later dan gepland was. Vrijdag werd het feest op de school gevierd. En wel op verschillende wijze, naar gelang de klassen er de voorkeur aan gaven, ja lagere klassen zochten hun vertier bij de film ,,The Party". De hogere gingennaardezustersvande B W -Laan waar ze een competitie van binnenspelen hielden, en simultaan- wedstrii'1 >n dammen en schaken resp. tegen J amphuis en W. Klee. De halve schooldag die de vrijdag al tijd is, was hiermee snel voorbij. Zondagavond werd dit geheel nog eens - zij het in een andere vorm - overgedaan voor de ouders van de leerlingen van de school en van het internaat. De bedoeling van deze avond was de ouders nader kennis te laten maken met de persoon van Don Bosco, met zijn leven, zijn werk en opvoe dingsstijl. De avond begon dan ook met een inleiding over Don Bosco die met veel verve een levendigheid voorge dragen" werd door pater A. Maat, salesman van Don Bosco, werkzaam in Amsterdam als katecheet-modera tor aan een LTS. De belangstelling was groter dan verwacht. Aanvankelijk hadden zich zo'n 150 ouders opgegeven voor deze avond, hun aantal liep nu tegen de 200 Ze kregen een boeiend verhaal voorge schoteld. uiteengezet in talrijke naar het leven geschetste episodes uit het rijke leven van Don Bosco De spreker werd af en toe een toneelspeler of cabaretier, die de personnages geestig op het podium zette. Hiermee leidde hij ongemerkt het meer luchtige twee de deel van de avond in. Daarin brach ten enkele jongens twee scènes uit het leven van Don Bosco naar voren: zijn ontmoeting met de eerste jongen waar mee hij zijn werk begon en het moment dat goedwillende collega's Don Bosco in het gekkenhuis proberen te krijgen omdat hij zomaar met jeugd omging en hoe Don Bosco hen deze streek thuisbezorgde. Tussen deze scènes door werden in een serie dia's nog enkele andere momenten uit het leven van Don Bosco belicht Het geheel werd als zeer afwisselend en aantrekkelijk ervaren en gaf genoeg stof voor het derde deel van deze avond, waar de ouders de gelegenheid hadden om met leraren of groepsleiders nog wat door te praten over hetgeen hen getroffen had. Koffie en frisdrank hiel den het spraakwater op peil, zodat tot over tienen de meesten nog gezellig bleven nakaarten. LEUSDEN Geboren; 22 jan., '77, Adriana, d.v. J.G. ter Maa- ten en M. Pater, Langesteeg 9a. 24 jan. '77, Marike Elisabeth, d.v. G.P. Tigelaar en J.R.K. Bruinsma, Landweg 159. 25 jan. '11, Ezra Maria, d.v. J. Leeger en M.G. de Haan, Goudplevier 19. Elders geboren: Amersfoort. 18 jan. '17, Ellen, d.v. J.L. Stokvis en M. Tiggelman, Ploegschaar 2. Overleden: 18 jan. '11, Donker, Pieter Dirk Adri- aan, oud 40 jaar. 20 jan. '77. Willemse, Jan, oud 95 jaar. 20 jan.'77, Roest, Wilhelmina, oud 51 jaar, geh. m. P.J. Hilhorst. 24 jan. '77, Manks, Johanna, oud 86 jaar. Een klein handje soda bij de ernnj met wasmiddel en u zult een veel be) sopje hebben. Een luierwas zet u nooit in de chli Wèl is het goed, de luiers op te spoei in licht blauwselwater. Het resultaat] namelijk een stel hagelwitte luiers, der enig nadelig gevolg. Heel jonge kaas laat zich moeJ snijden. Het gaat gemakkelijker al> het lemmet van het mes met perl mentpapier omwikkelt. De nieuwe kollektie geboortekaarten 1977 hebben wij reeds binnen. U mag onze modellenboeken thuis rustig eens doorkijken. LEUSDER KRANT. Finnmark 3, Leusden-C. Als verrassing hebben wij voor u van de BABY-FELICITATIE- SERVICE bij de geboorte van uw baby een doos vol handige en leuke kado's. c A< nat de pla we< E.I iar D VOO wel wei stei bes var de pal tus de trie N ricl mc ter me 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. N de In vergelijking tot de half mil joen benzine-auto's die jaarlijks in ons land nieuw worden afge leverd neemt de dieselmarkt bij de personenwagens maar een bescheiden plaats in. In 1975 werden er nèt 10.000 die selauto's in Nederland verkocht, in 1976 schat men dat het er niet veel meer zullen zijn. De reden voor die beperkte belangstelling is niet zo moeilijk aan te geven. Dieselmotoren zijn tot nog toe zware, logge en luidruchtige krachtbronnen, veel kostbaarder in produktie dan benzinemotoren en boven dien een stuk minder prestaties leverend. Slechts het hoge ren dement, de economische ge bruiksmogelijkheden bij grote jaarkilometrages en de langere levensduur maken voor be paalde vervoerstaken (taxion dernemingen en vertegenwoor digingen) de dieselauto aan trekkelijk. Dat Mercedes Benz sinds jaar en dag op die dieselmarkt toon aangevend is, mag algemeen als bekend worden veronder steld, alhoewel deze Duitse fa briek er de laatste jaren wat concurrentie heeft bijgekregen: de Peugeot 504 diesel, de Opel Rekord diesel, de Citroèn CX diesel en sinds begin 1975 voor het eerst ook een kleine wagen: de Peugeot 304 diesel. Recente lijk heeft de dieselwereld er een nieuwe, uitdagende concurrent bij gekregen: de Volkswagen Golf diesel. Een auto, die qua karakter en prestaties zoveel afwijkt van z'n metgezellen op de dieselmarkt, dat ie gerust als veelbelovende nieuwkomer mag worden gekwalificeerd. Volkswagen ingenieurs zijn er namelijk in geslaagd een die selmotor te ontwikkelen, die na genoeg hetzelfde temperament heeft als de tot nu toe In de Golf gebouwde benzinemotor, die bovendien opmerkelijk geruis loos is en uitermate zuinig met z'n brandstof omspringt. Het gaat hier om een 1,5 liter die selmotor, die ontwikkeld is uit de bestaande benzinemotor, die Volkswagen o.a. voor de Passat ter beschikking had en die in prestaties volledig te vergelijken is met de 1,1 liter motor in de normale Golf. Ui teraard werd de cilinderkop aangepast en gewijzigd in ver band met de hoge compressie- verhouding van 1 op 23,5, die voor de zelfontbranding van dieselolie benodigd was. Dat die motor ook nog op een aantal andere technische punten moest worden aange past, is begrijpelijk. De VW- ingenieurs concentreerden zich daarbij in het bijzonder op de geruisloosheid van de motor. Zo wordt bij de nieuwe Golf Diesel de brandstofpomp aangedreven door een tandriem, wat zowel een simpele als een stille oplos sing is en zorgen nieuw gecon strueerde wervelkamers voor een optimaal zuinig, schoon en stil verbrandingsproces. Die bewuste beperking van dat meestal storende diesel- lawaai is ongetwijfeld een van de grootste pluspunten van die nieuwe Golf Diesel. Weliswaar kan men - wanneer de motor van deze wagen stationair loopt - nog wel degelijk horen, dat men met een diesel te maken heeft, maar eenmaal op toeren wordt die motor opmerkelijk geruis loos. Bij deze - zeer te waarderen - kwaliteit komt dan nog het ei genlijk verrassende feit, dat die dieselmotor nagenoeg gelijke prestaties levert als de benzi nemotor. Zowel de acceleratie (we noteerden 12,5 sec. van 0 tot 80 km/uur), de souplesse van de motor in heuvelachtig terrein en de topsnelheid (140 echte km/uur) zijn uniek voor een die selmotor in deze klasse. Met recht kan gezegd worden, dat men bij Volkswagen een werke lijke bijdrage heeft geleverd om de dieselmarkt open te breken, en dat men bovendien een tech nisch erg interessante ontwik keling heeft gerealiseerd, die zeker - in de huidige trend naar meer zuinigheid - veel navolging zal vinden. Kostentechnisch gesproken is die Golf Diesel zo'n 1900,- duurder dan de vergelijkbare benzineuitvoeringen. Een meerprijs, die wellicht in de toe komst kan dalen, wanneer blijkt, dat de produktie van die diesel motor kan worden opgevoerd. Dat prijsverschil is echter nu al beduidend minder dan bij andere merken, die naast hun benzine-medellen een diese luitvoering op de markt hebben gebracht. Daarbij komt dan voor de VW Golf-diesel nog het voordeel, dat de wagen uiterst zuinig is. Tijdens onze testperiode va rieerde het brandstofgebruik van 1 op 15,6 bij 120 km/uur tot 1 op 18,5 bij 80 km/uur. Het ge middeld verbruik over 3000 testkilometers bedroeg 1 op 16,4, merkwaardig genoeg zui niger dan de fabriek officieel opgeeft. En dan te bedenken, dat die dieselolie in ons land aan de pomp met iets meer dan 50 cent per liter nog steeds de helft kost van benzine. Daar staat dan wel een hogere motorrijtuigenbe lasting tegenover, maar het rijden in een Golf diesel kan toch al snel economisch aan trekkelijk worden. Het volgende staatje bewijst dat: KM kostprijsvergelijking Golf 1100 cc benzine Golf 1,5 die- 10.000 km/j 41,8 ct/km43,0 ct/km 25.000 km/j 31.1 ct/km26,7 ct/km 50.000 km/j 25,6 ct/km20,9 ct/km Vanzelfsprekend hebben we bij deze Golf diesel bespreking wat langer uitgewljd over dat gene wat onder de motorkap zit. Want van binnen en van buiten onderscheidt die nieuwe diesel zich in niets van de - nu al 2xh jaar op de markt zijnde - normale Golf met benzinemotor. In die tijd zijn er al 1 miljoen exemplaren van dit model ver kocht, zodat aangenomen mag DOOR FRED v. d. VLUGT ■*1 \jl i \r tl worden, dat deze compacte auto, met z'n voorwielaandrij ving, z'n aantrekkelijke vormge ving, z'n practische laadruimte en zeker niet geringe binnenaf- metingen genoegzaam bekend is. In niet minder dan 9 verschil lende uitvoeringen, van stan daard tot luxe, In 3% en vijfdeurs versies volgt de diesel de modellenrij van de normale Golf. Alleen het aspect handel baarheid en wegligging verdient wellicht nog een nadere toelich ting. De dieselversie is namelijk zo'n 55 kg. zwaarder dan de benzine Golf, voornamelijk door het grotere gewicht van de mo tor. Die gewichtsvermeerdering, die natuurlijk in hoofdzaak op de vooras drukt, maakt de wagen iets sterker onderstuurd. De auto zoekt in snel genomen bochten Iets bewuster de bin nenzijde op, maar de wagen toont daarbij dezelfde ver trouwde wegvastheid, die we van de Golf gewend zijn. Zelfs wanneer In zeer korte bochten de diesel wat sneller geneigd is een achterwiel op te tillen, merkt de bestuurder daar niets van en blijft de handelbaarheid gewoon bijzonder goed en veilig. Ook vering en comfort staan bij de diesel op hetzelfde hoge peil als van de benzine-Golf. Samenvattend mogen we ge rust stellen, dat Volkswagen met die nieuwe Golf diesel een zeer interessante nieuwe auto op de markt heeft gebracht, die beslist hoge ogen kan gaan gooien. Volkswagen Golf Diesel Prijs standaard 14.254,- Prijs Luxe ƒ16.361,- Voor de 13e maal in de ge schiedenis heeft een internatio nale jury, bestaande uit 49 pro minente autojournalisten uit 15 verschillende Europese landen een „Auto van het Jaar" geko zen! Deze hoogste onderschei ding die de autowereld kent viel ditmaal te beurt aan Rover voor haar nieuwste model de „3500," een auto die officieel pas in maart of april op het vasteland van Europa op de markt komt. De Rover fabrieken hadden al éénmaal eerder de - inmiddels fel begeerde - titel in de wacht gesleept, n.l. in 1963 bij de aller eerste verkiezing voor de toen malige Rover 2 liter. De nieuwe Rover 3500 dankt zijn verkiezing in hoofdzaak aan de grote hoe veelheid technisch raffinement, z'n uitstekende motorische prestaties en z'n - speciaal voor Engeland - geavanceerde vormgeving. Punten die bij de totale beoordeling - waaronder ook de factor veiligheid een be langrijke rol speelt - de jury tot een hoge waardering voor deze auto bracht. Overigens bleek de verkiezing dit jaar geen eenvoudige zaak. Niet minder dan 15 nieuwe mo dellen telden voor de w I beoordeling mee, waarvan -er een vijftal voor de kopplaats in feite een nek aan nek race voer de. De puntenwaardering - ieder jurylid had 15 punten te verdelen over de vijf naar zijn mening meest opmerkelijke nieuwkopers in het afgelopen jaar - toont duidelijk hoe span nend de wedloop naar de ere- trophee wel geweest is: 1. Rover 3500 157 pnt 2. Audi 100 - 5 cil 138 pnt 3. Ford Fiesta 135 pnt 4. Renault 14 95 pnt 5. VW Golf Diesel De auto van het Jaar Verkiezing - een initiatief van uw autoredacteur Fred van der Viugt is een gezamenlijke orga nisatie van 6 toonaangevende tijdschriften en kranten in Eu ropa en beleeft leder jaar z'n hoogtepunt bij de uitreiking van de Auto van het Jaar Trophee aan directie en ontwerpers van het winnend model. Dit evene ment vindt ditmaal eind januari in Rome plaats. Terwijl British Leyland recen telijk heeft aangekondigd een geheel nieuwe fabriek te gaan bouwen voor de productie van de nieuwste Mini. die volgens de verwachtingen In 1978 op de markt moet komen, blijkt de nu 16 jaar oude Mini nog volop „in" te zijn. Dezer dagen liep in de British Leyland fabriek te Longbrldge de 4 miljoenste Mini van de lo pende band, een rekord dat nog nooit eerder door een Engelse auto werd behaald. Het succes van de Mini. die momenteel nog wordt geëxporteerd naar 160 landen over de gehele wereld is ongetwijfeld te danken aan het in 1959 toch wel zeer originele en eigentijdse ontwerp van Sir Alec Isigonis. Een kleine compacte auto met een dwars geplaatste motor vóórln en voorwielaandrijving! Vandaag aan de dag een con ceptie, die door vele fabrieken is overgenomen. Isigonis is de enige auto-ontwerper ter wereld, die voor zijn scheppingen in de adelstand werd verheven. Vier miljoen nakomelingen van zijn eigen mini is natuurlijk een haast even groot eerbetoon. Op de personenwagen Rai (10 20 februari 1977) in Amsterdam zal Datsun een nieuw model in troduceren, dat de hJldige 160/180 serie gaat vervangen. De wagen, die in Japan onder de type-aanduiding 810 al enige tijd op de markt is, zal in Neder land voor het eerst als export model worden vrijgegeven, zodat Datsun op de Rai zeker van een primeur kan spreken. De auto zal in ons land onder de oude type-aanduidingen 160/180 B worden geleverd en verkrijgbaar zijn als vierdeurs, sedan, hardtop en sta tionwagen. De Nederlandse Verzeke- ringsmaatschappijen hebber I van Minister Lubbers van Eco- nomische Zaken toestemming gekregen om op 1 januari 19711 alle WA en All Risk premies voor auto- en motorverzekeringen li verhogen. De maximaal toegestane ver hogingen variëren van ƒ31,50 voor auto's tot 10.000,- tol j 90,- voor auto's met eer waarde van 25.000,- of hoger t De maatschappijen hadden dt bewindsman ervan kunnen overtuigen, dat de schadeuitke- ringen in de afgelopen jaren dermate hoog gestegen waren dat op de auto- en motorfiets- verzekeringen geen rendabeli exploitatie meer mogelijk was. In 1975 incasseerden de mo torrijtuigenverzekeraars ruim 1,5 miljard gulden aan premies Ruim 70% daarvan moest weer aan schades worden uit gekeerd. Voor een auto van rond de 15.000 komt het gemiddeld All Risk premiebedrag thans te lig gen op 1.300,- per jaar, voor een W.A. verzekering op rond de 400,- per jaar. Sieberg Handelmaatschappij te Amsterdam, in vroegere jaren Importeur van gerenomeerde automerken zoals Ford, Willy's Overland en Rover) heeft voor Nederland de import verkregen van het zeer exclusieve Rngelse sportmodel de T.V.R. Deze wa gen, die in Blackpool gefabri ceerd wordt door TVR- Engineering is een uitgespro ken twee-zits sportmodel voor zien van een polyester carros serie en opgebouwd uit in de au- tomobielbouw bestaande com ponenten. Zo wordt voor de motor gebruik gemaakt van een Ford V6 3 liter krachtbron en een Ford versnellingsbak. Voor de pure sportliefhebber is he-, wel licht interessant te weten, dat de fabriek als prestaties voor haar nieuwste tVr een acceleratie opgeeft van 7,3 sec van 0 tot 100 km/uur en een topsnelheid van maar liefst 207 echte km/uur. De prijs van de nu in ons land ver krijgbare TVR 3000: 29.000,- j

Leusder Krant | 1977 | | pagina 10