- terugkeer van de stomme Silent Movie" in kleurrijke slapstick-versie a HAFBO KRANT - FILM DONDERDAG 3 FEBRUARI 1977 17 K9KOPDE ieder van alles mee Het zou teveel tijd vergen om de gebeurtenissen hier pre cies uit de doeken te doen, maar wat volgt zijn een aantal kostelijke en soms spectaculaire scenes Zoals de pogingen van een minderjarige jongen om aan sterke drank te komen Of de scene waar de politie op een enorme manier een loer wordt gedraaid. Ook de beelden waar de grote, kleine, mooie, nieuwe en oude auto's keer op keer luid claxonerend door de fel verlichte hoofdstraat rijden, terwijl de muziek van het plaatselijke radiostation uit de auto radio's schalt, bepalen de sfeer van deze film. De film laat ons het einde zien van het groepje, een afscheid van hun oude le ventje. De volgende dag - na een ge- beurtenisrijke 12 uur-zal Curt per vlieg tuig naar de Universiteit aan de Oostkust vertrekken Steve besluit, dat hij hem het volgende jaar zal volgen en Terry en Big John zetten hun geza pige kleinsteedse leventje voort ..American Graffiti" is een onderhou dende film, waarin vooral ook de lief hebbers van goede rockmuziek aan hun trekken komen Maar het blijft na tuurlijk wel de sfeer van de Ame rikaanse zestiger jaren Een sfeer, die eigenlijk niet te vergelijken is met wat zich in die tijd in ons eigen kikkerlandje afspeelde Zoals gezegd: voor de lief hebbers. (Studio G eerste week. 14 jaar). van Jason O'Day, die hun vriend wordt en hen helpt om het stadje bij Stoney Creek te vinden dat op Tia's kaartje ge noemd is Achtervolgd door Derenian en de politie mislukt het plan om het huis van Jason's broer te bereiken en eindigen de kinderen in de gevangenis. De sheriff, overtuigd wanneer Tony en Tia ontsnappen met behulp van hun bovennatuurlijke krachten, gelooft dat zij van de Heksenberg komen. Herenigd met Jason realiseren de kin deren zich dat zij als heksen gezocht worden. Zij herinneren zich dat zij aan gespoeld zijn en van een andere planeet komen Zij verwachten hun volk terug te vinden op de Heksenberg Nu komen achtervolgers en vervolgden samen in Misty Valley onder de Hek senberg. Maar Jason en de kinderen weten te ontvluchten door met de kam peerwagen naar een plateau te vliegen, waar zij oom Bene. één van de overle venden van de ramp waarbij Tony en Tia zijn aangespoeld, ontmoeten. Samen met hem vertrekken de kinderen in een vliegende schotel naar de Heksenberg. waar ze voor altijd veilig zullen zijn „Vlucht naar de Heksenberg" it een spannende film, zowel voor jong als voor oud. Hoewel de film duidelijk op de jeugd is gericht, is het ook voor de ouderen best leuk om naar te kijken, met Eddie Albert als Jason, Ray Milland als Aristotle Bolt, Donald Pleasance als Derenian en Kim Richards en Ike Elsenmann als Tia en Tony. En zoals gebruikelijk worden er weer verschillende film trucs gebruikt, die onmiskenbaar uit de Walt Disney-doos afkomstig zijn. Geen opzienbarende, wel een amu sante en voor de kinderen soms erg spannende film. (Euro Cinema, eerste week, alle leeftijden, maar ga- schikt voor kinderen vanaf 8 jaar). IN HET KORT HET BEEST EN DE SCHOONHEID In de concurrentiejacht op olie wordt geen plekje ter aarde overgeslagen. De Petrox Oil Company heeft een team uit gestuurd naar een tot dusver onbekend eilandje, dat permanent door een mist bank aan het oog onttrokken was. De leider is Fred Wilson Als het schip van Soerabaja vertrekt duikt er een verste keling op Onmiddellijk wordt gedacht aan een spion van de concurrentie, maar deze man blijkt een professor te zijn van de Princeton Universiteit. Hij heet Jack Prescott en hij vermoedt dat er op dit eilandje nog voorhistorische monsters leven Onderweg pikken ze een reddingsvlot met een meisje op Dit meisje, de zeer aantrekkelijke Dwan, is de enige overlevende van het vergane jacht van een filmproducer. Wilson, Prescott, Dwan en een Geo loog, Bagley, gaan het eiland verken nen. Ze stuiten op 'n gigantische muur en zijn getuige van een heidens ritueel, uitgevoerd door de inboorlingen Ze zingen in extase .Kong. Kong' Ze worden ontdekt en door de inboorlingen omsingeld Geweerschoten doen hen op vlucht slaan. Prescott. bij het horen van Kong. is er van overtuigd, dat er op 't eiland een gigantische aap huist Hij gaat samen met Dwan op onderzoek De inboorlingen ontvoeren Dwan en zij wordt op een altaar gebonden als offer aan Kong. Dan verschijnt het kolossale beest. Dwan wordt voorzichtig door Kong meegenomen Intussen is vastgesteld dat het eiland geen olie zal opleveren Wilson is woe dend Toch gaan ze op zoek naar Dwan Prescott vindt haar Ze vluchten, door in een ravijn te springen. Wilson besluit Kong mee naar Amerika te ne men Een prachtreclame voor zijn olie maatschappij Het beest wordt gevangen en in een lege olietank ge stopt. Er zijn plannen gemaakt voor 'n Na tionale Tournee met Dwan en King Kong als sterren Op de premièreavond wordt Kong verschrikt door het blitzlicht van de fotografen Hij breekt los. alles vernielend wat er op zijn weg ligt, Pres cott en Dwan zijn in een bar gevlucht. Ineens is daar Kong's hand en Dwan wordt meegevoerd naar het hoogste gebouw van New York, The World Trade Center Vliegtuigen cirkelen boven hun hoofd. Zolang Kong Dwan vasthoudt zullen ze niet schieten Maar in de ware traditie van het aloude ,,De Schoonheid en het Beest" offert Kong zich voor zijn geliefde. (Cinema 1, eerste week, 14 jaar). AMERICAN GRAFFITI In Studio G. kunnen de liefhebbers deze week eveneens terecht voor een portie nostalgie. Geen King Kong-achtige toestanden, maar de turbulente tijd van de zestiger jaren in Amerika. Een film, die vooral in Amerika na de première erg veel succes oogstte. „American Graffiti" is de titel van deze door regisseur George Lucas geregisseerde en Francis Ford Coppola ge produceerde film. American Graffiti speelt in het begin van de zestiger jaren. Om precies te zijn in 1962. De plaats van handeling is een kleine provinciestad in Noord- Cahfomië. De film begint met vier schoolvrienden die met elkaar afge sproken hebben bij het plaatselijke ontmoetingscentrum. Mel's Hamburger genaamd. Uit de autoradio's klinkt de stem van de legendarische disc-jockey Wolfman Jack, Het nummer dat hij aan kondigt en dat je ook meteen als intro- duktie hoort, is Rock around the Clock van Bill Haley Dat is dan het begin van een lange reeks van bekende nummers van o a The Platters. Fats Domino. Buddy Holy, die alleen als achter grondmuziek te horen zijn. De hete zomeravond die aanbreekt is een speciale avond Het is de laatste avond dat de vier vrienden samen zijn Twee van hen zullen de volgende dag naar de Oostkust vertrekken om daar op de Universiteit te gaan. In de avond en de nacht die nu volgen worden nog eens alle trossen los gegooid en maakt In Duo 1 kunnen de liefhebbers te recht voor hun wekelijkse portie sexfilm. Op het programma staat dit keer en ze genoten van de sex". Het is het verhaal van een echte levenskunste naar Geen luis om dood te drukken, maar toch leven als god in Frankrijk. Altijd in gezelschap van zijn zogenaamde butler en chauffeur. Komend uit de gevange nis, waar hij weer eens voor een korte tijd heeft mogen nadenken over zijn be gane zonden, vindt hij zijn chauffeur op hem wachten, met een nieuwe pas ge stolen mercedes Een nieuwe serie avonturen kan gaan beginnen Eerst even een bezoek aan een ontrouwe vriendin en dan worden de plannen gemaakt voor het veroveren van veel vrouwelijk schoon Speciaal de schonen die in het bezit van enig geld [„The beaty and the beast", een scène uit de nieuwe versie van „King ^h". Op de foto Jessica Lange in handen van de superaap. voor een tweede of derde maal moeten gaan bekijken om alle grappen te kunnen ontdekken. Alleen een simpele autotocht op zoek naar de grote Hollywood-sterren levert al een hele reeks grappen op via de winkels, waar aan voorbij wordt gereden Het overtuigen van de acteurs en ac trices voor de nieuwe film, die alle re cords moet slaan, gaat met enorm veel heibel gepaard Liza Minnelli moet ver overd worden in de kantine van een filmmaatschappij, terwijl de heren ge kleed gaan in harnassen, Burt Reynolds wordt overrompeld, terwijl hij onder de douche staat. Paul Newman als hij met een gebroken been in een wagentje zit (waarna een schitterende achtervolging plaats vindt tussen Newman en de drie anderen). Anne Bancroft in een nachtclub, waar het hoofd van deze uitstekende actrice het zwaar te verduren krijgt (en waarbij ze trouwens op verrassende wijze scheel kijkt met haar ogen onafhankelijk van elkaar in de uiterste ooghoeken), en James Caan in zijn woonwagen, die wat last heeft van kapotte veren en dan ook bij de minste beweging overstag gaat. wat weer de meest amusante taferelen oplevert Tussen alle bedrijven door worden Mel Brooks en de zijnen dwarsgezeten door een Maffia-achtige maatschappij, die wil voorkomen, dat de filmmaat schappij van Brooks wordt gered door een eventuele succesvolle film Deze maatschappij (die overal „een vinger in de pap heeft", zoals de wapenspreuk luidt) doet haar uiterste best om alles in het honderd te gooien en dat resulteert ERSFOORT - Bertolucci's meesterwerk „Novecento" (1900) heeft het in sfoort slechts éen week uitgehouden, om plaats te maken voor de vste versie van de beroemde „King Kong". Hoewel in zijn genre „King ong een niet slecht gemaakte fantasie-thriller is, vind ik het toch jammer, at LNovecento" in Amersfoort onvoldoende belangstelling kreeg om nog en weekje te kunnen prolongeren. Nieuw in Studio G. is „American Graffiti", 1 nostalgische terugblik op de Amerikaanse jaren zestig en „Silent Jle", de nieuwste film van regisseur Mel Brooks, die er in is geslaagd een lm zonder dialoog te maken, die geen moment verveelt, maar integendeel is pgebouwd uit uitstekend slapstick-materiaal in kleurrijke, nieuwe vorm. andacht ook voor de jeugdfilm van deze week: „Vlucht naar de heksen- erg' een spannende film van Walt Disney rond twee kinderen, die van llerlei vreemde dingen kunnen doen, wat andere kinderen niet kunnen olongeerd zijn „Battle of Midway" (Grand Theatre), en „The Party" »ma 2). In Duo 1 draait en ze genoten van de liefde en in Duo 2 ijnf Lee van Cleef en Jim Brown te zien in „El Condor". Voor de lljHiefhebbers een toch wel gevarieerd genoeg menu. DOOR BERT VOS Kong" was te gewoon goed? Toch is de nieuwe „King Kong" on danks de wellicht nostalgische herinne ringen aan de „enige, echte", een enerverende gebeurtenis, spectaculair verfilmd met uitstekende trucages Voor wie de eerste King Kong nog niet heeft gezien, volgt hier het verhaal van de King Kong van 1977, dat vrijwel niet is gewijzigd, zij het dan aangepast aan deze tijd. Eddie Albert. Kim Richards en Ike Eisenmann in „Vlucht naar de Heksen berg" een uitstekende jeugdfilm uit de Walt Disney-fabriek. het allemaal goed heb begre- we binnenkort Italiaanse in Nederland. Binnen al tijd, zo melden onrustbarende mij, zal half Nederland plat jgën Nu lijkt me dat geen onverdeeld legen. dat plat liggen, maar het oet een indrukwekkend gezicht zijn, die plat liggende Nederlanders, 'aarom doen ze het, vraag je /e wel ?ns af. In mijn vakblad en lees het omniet verkeerd, ik schrijf vakblad, et vakbondsblad. lees Ik in een ofe advertentie, dat de FNV het alle- aal voor ons organiseert. ,,De FNV adtniet opzijI" staat er met koeien van ilfe letters. En er gaat een warm ge- Ivan dankbaarheid door me heen. \FNV, die heeft beslist het beste met 'oor. Nieuwsgierig lees ik verder, ichijnt, dat er een akelig misver- heerst tussen wat men tegen- rdig noemt de werknemers en de evers. Die werkgevers (het it een vies woord te zijn in vak- Istaal) willen geen prijscompensa- geven. Geen twee procent loons- impgmg (eh-verbetering), ze willen ft dat wii ons bemoeien met hun inst en van hun beleid moeten we ook ooi met onze vingers afblijven. En aar zi/n we het met z'n allen niet mee lees ik in de advertentie. En de wil niet, dat de klok jaren wordt gedraaid Ik bloos bijna van op ting over zoveel ferme taal. Goed ingens, zet 'm op1 wil ik bijna uit- en Ik doe dat niet, want ik weet, 'eer ik me moet beheersen. Tpch lijken het opwindende tijden, ie we tegemoet gaan. Iedereen in NV-T-shirtjes met als opschrift: ,,lk loet staken, u ook?", gebalde vuisten het rode ochtendgloren, vurige strijd- ideren in marstempo. Optochten de straten en tenslotte de barrica- waar we ons met ons allen achter :hansen, klaar voor de strijd. Idiéle 'Chten met collega's, die niet mee allen doen aan dit grote festijn. ,,Doe iet zo gek kerel, je hebt er jarenlang je atibondskontributie voor betaald Het lest/e is speciaal voor ons georgani- eerd" Maar dat baat waarschijnlijk want er zijn altijd mensen, die niet aggeorganiseerde feestjes houden. ie duiken liever incidenteel in de roeg, wanneer het hen uitkomt.... Gisteren heb ik eventjes wat lUlswerk gedaan. Oude trijdliederen-boekjes doorgenomen n achter het harmonium in close har- mony met het hele gezin gezongen. Het klonk lekker, alleen het marstempo zit er nog niet helemaal in. Ik denk toch, dat ik me voor de gelegenheid een elektronisch orgel aanschaf. Die ouwe rammelende kast van een harmonium is eigenlijk uit de tijd En trompetspelen kan ik niet. Daar heb ik geen lucht ge noeg voor. Dat komt van al die sigaren, die ik rook, zegt de dokter. Ik sta pal achter mijn vakbond. Zij weten wat wij willen en dat moet je respekteren, vind ik. Zoiets moet je steunen. Ze willen niet, dat de klok te ruggedraaid wordt. Ik ook niet. Hoewel, er zullen toch nog wel massa's mensen zijn, die best op zaterdag en desnoods op zondag willen werken. Tweehonderd procent overuren, dat kan aardig aantikken nietwaar, ondanks het feit, dat het grootste deel in de schatkist terechtkomt. Desnoods ga ik ook op de barricaden staan. Goed voor je kondi- tie. Rookbommetjes gooien naar politie-agenten, die door de werkgevers op ons af worden gestuurd om ons weer de fabrieken in te sleuren. Hoewel, kreeg ik vorige week niet een voorzichtige tip, dat er een promotie voor mij in het verschiet ligt? Ik bal mijn vuist. En verrek prompt een spiertje in mijn pols. Lastig als je auto rijdt. Nou ja, dan ga ik maar lopen, als ze die verrekte barricaden tenminste niet zo ver weg neerleggen, dat/e eerst een uur moet lopen om er te komen. Want daar heb ik een gloeiende hekel aan Tenslotte besluit ik om thuis te blijven. Als ik mijn collega's zo hoor, geloof ik, dat er voldoende manschap pen zullen zijn om de barricaden te bemannen. Ik geloof, dat ik beter achter mijn typemachine kan kruipen om een strijdbaar pamflet te schrijven. Zoiets als: Kameraden arbeiders!" Nee, nou draai ik zelf de klok terug. Kameraden werknemers! Ga niet op zij." (tenzij een gummiknuppel u zou raken als u blijft staan) Bal de vuist in het rode ochtendgloren1" (maar pas op voor verrekte spiertjes). ,,Wij willen prijscompensatie1" (wat zouden ze daar nu precies mee bedoelen?). ,,En we willen, dat winst werk wordt en we willen weten hoe die winst wordt ge maakt!" (nou, dat lijkt me simpel: werk wordt winst, dus moet het ook omkeer baar zijn, of niet?). Tenslotte kom ik tot de konklusie, dat ik niet in de wieg ben gelegd voor het schrijven van strijdbare pamfletten. Bovendien: wie moeten die dingen drukken als iedereen staakt? Daarom doe ik - als de stakingsgolf over ons losbarst- niets. Helemaal niets. Ik blijf gewoon lekker thuis. Om me op mijn toekomstige werk te bezin nen. Met een sigaartje en een kop koffie op z'n tijd. En ik zal alleen mijn vuist ballen, als het TV-scherm grijs blijft. Omdat ze daar in Hilversum ook staken. En ik zal straks toch eens aan de jongens van de drukkerij vragen, wan neer ze na toch eindelijk dat werk gaan neerleggen SILENT MOVIE Voor het eerst sinds veertig jaar is er een filmkomedie gemaakt zonder dialoog: „Silent Movie" (Stomme film) van de Amerikaanse regisseur Mel Brooks, die na „Blazing Saddles" en „Young Frankenstein" als het troetelkind van Hollywood wordt beschouwd. „Silent Movie" gaat deze week in Nederlandse pre mière en is vanaf donderdag te zien in Euro Cinema. In de hoofdrollen Mel Brooks, Marty Feldman en Dom de Luise, maar verder zijn er nog veel meer bekenden te zien: Anne Ban croft (de echtgenote van Mei Brooks), Liza Minnelli, Paul Newman, James Caan en Burt Rey nolds. „Silent Movie" is bijzonder succesvol in Amerika en heeft de produktiemaatschappij 20 th Cen tury Fox aardig uit de financiële moeilijkheden geholpen. Merkwaar dig genoeg is dat ook het onderwerp van de film: een filmmaatschappij is in ernstige financiële moeilijkheden en een regisseur (die door de drank lang uit de roulatie is geweest) komt met een uitstekend idee: een stomme film maken in oude stijl. „Silen Movievertelt simpelweg het verhaal over alle moeite, die regisseur Mei Funn (gespeeld door Mel Brooks) moet doen om samen met zijn compag nons Marty Feldman en Dom de Luise een aantal grote filmactrices en acteurs voor een hoofdrol in zijn film te strikken. En die groten uit de ilmwereld zijn dan zoals gezegd Anne Bancroft. Liza Min nelli, Paul Newman, James Caan en Burt Reynolds, die allemaal voor het vakbondsminimum van 300 dollar meespelen in de film, die het karakter heeft gekregen van een moderne slap stick. compleet met de daarbij beho rende geluidseffekten en verklarende teksten tussen de scènes Mel Brooks is uitermate geraffineerd aan het werk gegaan, waarbij iedere scène wel één of meerdere filmgrappen bevat en eigenlijk zou jeSilent Movie" dan weer in verschillende schitterende scènes, compleet met achtervolgingen De film komt tenslotte gereed en kan zij het op het nippertje, op de première-datum gedraaid worden Maar niet voordat voorgoed' is afge rekend met de slinkse praktijken van de Maffia in een goed getimede ..oorlogs scène" Marty Feldman houdt er ten slotte een lichte duizeling aan over. „Silent Moviewordt een succes, zoals ook Mel Brook's gelijknamige film in Amerika een succes is gewor den Of dit zelfde resultaat ook in Ne derland wordt bereikt, moet worden afgewacht Maar wie zich enkele uur tjes lekker wil ontspannen kan ik al leen maar aanraden om naar deze amusante filmkomedie te gaan kijken Terug naar het tijdperk van „de stomme film' Slapstick uit de oude doos in een nieuwe formule. Het klinkt als een zin uit een reclame-spot. maar het is niets teveel gezegd Mel Brooks heeft met „Silent Movie" in de roos wat mij be treft geschoten (Euro Cinema, eerste week. alle leeftijden) DE NIEUWE KING KONG De nieuwe versie van de aloude, en zeer beroemde King Kong-film van Merian Cooper en Ernest B. Shoed- sack, is al enige tijd in Nederland in roulatie. De meningen over deze groots opgezette produktie van Dino de Laurentiis, geregisseerd door John Guillermin naar een scenario van Lerenzo Semple Jr., zijn ver deeld. Niemand had zich er na 1933 tot nu toe aan gewaagd om een „re make" van DE „King Kong" te ma ken, maar in het kader van zoveel voorafgaande (en meestal succes volle rampenfilms) dacht de Lauren tiis dat de tijd er rijp voor was. Er zijn meer dan twintig miljoen dollar voor nodig geweest om de nieuwe „King Kong" op film te zetten. Je kunt je afvragen of het dat allemaal wel waard is, want die ouwe „King Scène uit „American Graffiti", Amerikaanse nostalgie uit de jaren zestig, nu in Studio G. te zien. Marty Feldman, Mel Brooks en Dom de Luise op bezoek in „Silent Movie" bij de studiochef van hun filmmaatschappij. Een enerverend bezoek. VLUCHT NAAR DE HEK SENBERG In de matineevoorstellingen van Euro Cinema op zaterdag- en woensdagmiddag kan men deze week kijken naar de Walt Disney-film „Vlucht naar de Heksenberg" (Escape to Witchmountain). Het is een fantasierijke film, waarin het gaat om twee kinderen. Alleen achter gebleven door het ver lies van hun pleegouders belanden Tony en Tia Malone twaalf en tien jaar oud. in het kindertehuis Pine Woods Tia. die een merkwaardig tasje met twee sterren erop bij zich draagt, wordt geplaagd door de herinnering aan een ongeluk op zee. dat samenhangt met hun geheimzinnige bestemming Want de kinderen bezitten bovennatuurlijke krachten Ondertussen draagt de rijke Aristotle Bolt zijn medewerker Lucas Derenian op een helderziende te vin den, die hem almachtig zal maken. De volgende dag wordt Derenian, die zijn auto vlakbij de schoolbus geparkeerd heeft, door Tony en Lia gewaarschuwd om niet in te stappen Enkele minuten later wordt de wagen geheel vernield door een vrachtwagen. Derenian. die de vreemde krachten van de kinderen onderkent, weet hen door geknoei met papieren mee te krijgen naar Bolt in zijn huis Xanthus Tony en Tia, die*deze verwikkeling al voorzien hadden, arrive ren met hun kat Winkie en een land kaartje dat zij in Tia's tasje gevonden hadden Hoewel zij prachtige kamers krijgen en goed behandeld worden, zijn de kinderen gevangenen en hun enige vriend is de hengst Donderwolk. Door hen te bespioneren ziet Bolt hoe de kin deren met Donderwolk kunnen praten en voorwerpen kunnen laten bewegen. Nu verlangt hij van hen dat zij hun krachten in zijn dienst zullen stellen en wil hij hen opsluiten in zijn kasteel in de Alpen. Wanhopig besluiten Tony en Tia te vluchten Samen met Winkie ver schuilen zij zich in de kampeerwagen zijn kunnen rekenen op de anatomische gave van onze versierder. (Duo 1, eerste week, 18 jaar). John Guillermin, de regisseur die de nieuwe „King Kong" (deze week in Ci nema 1) voor zijn rekening nam, regis seerde ook „El Condor", de western, die deze week in Duo 2 te zien is. Het is een verhaal, dat draait rond het verove ren van een goudschat in een af gelegen fort, El Condor Lee van Cleef, Jom Brown, Patrick O'Neal en Mariana Hill spelen de hoofdrollen in deze amu sante western, waarbij tenslotte het spreekwoord „het is niet alles goud wat er blinkt" realiteit wordt Maar voordat het zover is. is er al heel wat gebeurd«p het witte doek. (Duo 2. eerste week. 14 jaar) In de nachtvoorstellingen van Duo 1 kan men vrijdag en zaterdagnacht kijken naar een nummertje op de mo torkap voor wie dat interessant vindt, terwijl Duo 2. „The man from Hong kong" nog eens in reprise vertoont. Voor beide films moet je wel 18 jaar zijn. Tenslotte nog even aandacht voor de blijkbaar onverslijtbere Cinderella (Assepoester), die ook deze week zaterdag, zondag en woensdagmiddag in Cinema 1 blijft draaien voor iedereen, die deze uit stekende tekenfilm van Walt Disney nog niet hebben gezien. „Zie ik er met dit kapsel niet veel jonger uit, Alfred?"

Leusder Krant | 1977 | | pagina 17