„Laten we het allemaal rustig even afwachten" KRO maakt televisie opnamen in Hakhorst „College is niet lichtvaardig over plaatselijke bouwbelangen heengestapt" CML geen inspraakorgaan van de bevolking Struktuurstudie Eemland: basis door Gruyters doorbroken Overleg over extra tennisvelden P. VOORMOLEN, VOORZITTER CHU LEUSDEN: 0P VRAGEN VAN FRAKTIE KUIJPERS LEUSDER KRANT - RAAD LEUSDEN DONDERDAG 3 FEBRUARI 1977 Meerderheid van de raad blijft tegen openbaarheid commissies (Van de redaktie). LEUSOEN - De mening van de meerderheid van de Leusdense raad is nog onveranderd. Vorige week donderdagavond bleek overduidelijk, dat de raad van mening blijft, dat raadscommissies in principe besloten dienen te zijn, tenzij een onderwerp aan de orde komt, dat voor openbaarheid geschikt is. Een amendement van Progressief Leusden op de nieuwe verordening voor de Commissie Publieke Werken en Verkeer werd na enige diskussie dan ook verworpen. Alleen de leden van Progressief Leusden stemden voor dit amendement, dat in principe openbare behandeling van elke commissiever gadering beoogde, tenzij anders wordt beslist. Overigens deelde wethouder J. Wagenaar (VVD) mee. dat de nieuwe Commissie Publieke Werken en Verkeer tal van onderwerpen gaat behandelen, die geschikt zullen zijn voor openbaarheid. „De commissie zal ver van tevoren een lijst met onderwerpen opstellen met daarbij de aantekening, welke bijeenkomsten openbaar zullen zijn." lijkt mij zinvol om dit provinciale rapport in de commissie R.O of anderszins in diskussie te brengen." Burgemeester Van der Post „Wat door u wordt gezegd ten aanzien van de nieuwe ideeën van minister Gruyters, staat ook reeds in ons voorstel Ook wij zijn van mening, dat afspraken in deze zin ernstige gevolgen kunnen hebben voor de basiswaarde van de studie." En over het provinciale rapport inzake werkgelegenheid „De waarde van dit rapport en de konklusies kunnen het beste in de commissie R O. worden be keken. Daar is nu op dit moment nog geen zinnig woord over te zeggen." Overigens werd zonder hoofdelijke stemming besloten de mening van de gemeente Leusden over de struktuur- stide Eemland (en dan vooral ten aan zien van eigen ontwikkeling) naar het dagelijks bestuur van Eemland te zen den VVD-fraktievoorzitter Klunder Nijland: ,De meningen over het wel of niet open baar vergaderen van commissies zijn in Ónze fraktie verdeeld Zolang hierover nog wordt gedikussieerd, zullen wij tegen een voorstel alsdat van de heer Reichert stemmen." Ook de andere feadsleden hadden geen behoefte hun feeds vaker ingenomen standpunt nu te gaan wijzigen Zoals ook b. en w. reeds in hun pré advies naar voren brachten, is de struk tuurstudie Eemland volgens de heer Klunder Nijland (VVD) op losse schroe ven komen te staan door de nieuwe inzichten van minister Gruyters van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Orde ning, die graag ziet, dat de gemeente Amersfoort 3000 woningen extra gaat bouwen .Gruyters doorbreekt hiermee de basis van de struktuurstudie", aldus de VVD-er. De heer Van Maanen (SGP/AR) was het met hem eens. Hij vroeg zich af of deze studie nog wel zinvol was. „Wat moet Eemland er nu eigenlijk nog mee doen?" De heer Reichert (Progressief Leus den); „Wat wij nu over de struktuurstudie Eemland aan het dage lijks bestuur als onze mening gaan meedelen, houdt geen enkele visie in op de ontwikkeling van de regio. Wij zijn nu eigenlijk aan het ego-trippen door alleen duidelijk te maken, hoe we over de gegevens ten aanzien van de eigen gemeente denken Dat is een duidelijk gemis Ik denk. dat Eemland ook wel behoefte zal hebben aan onze mening, ten aanzien van het totaal. De gegevens en cijfers van het provinciale werkgelegenheidsrapport worden in deze struktuurstudie ook gemist. Het De heer Ossendrijver (KVP):niet juist, dat uit de school geklapt wordt van de commissie R.O. TENNISVELDEN Bij de behandeling van het voorstel van b. en w. om krediet te verstrekken voor de aanleg van een aantal hockey en tennisvelden in het plan Sportpark Valleikanaal, ontstond enige opwinding na een opmerking van de heer Mande- maker (Progressief Leusden). Deze stelde voor om met de Lawntennisve- reniging Leusden in kontakt te treden over de aanleg van drie extra banen. Hij vroeg de raad in feite om een principe akkoord voor de verhuur van de daar voor benodigde grond op het sportpark. De tennisvereniging is namelijk bereid om de aanleg van deze drie tennisbanen zelf vóór te financieren Bovendien worden de drie ge meentelijke banen in gravel-uitvoering gerealiseerd en de heer Mandemaker kon het zich voorstellen, dat - alvorens tot realisatie wordt overgegaan - overleg met de vereniging noodzakelijk is. Wellicht wil deze vereniging - zo dacht hij - een duurdere baanbedekkmg en is deze in staat om de extra kosten zelf op te brengen De heer Ossendrijver (KVP) vond dit geen juiste manier van behandeling van het voorstel Hij beschouwde het voor stel van de heer Mandemaker als „het uit de school klappen van de commissie R.O." Ook andere raadsleden hadden er wat moeite mee. De heer Holl: „We praten hier over drie aan te leggen ten nisvelden. De heer Mandemaker maakt daar nu zes van Als de ten nisvereniging méér velden wil, dan zal zij dat via de geëigende weg kenbaar moeten maken en dan kan de raad in een apart voorstel hierover beslissen." Wethouder Wagenaar was eigenlijk wel blij met wat de heer Mandemaker naar voren bracht en hij hoopte dan ook. dat de raad in principe wel akkoord kon gaan met de verhuur van grond voor drie extra tennisvelden. In ieder geval zal op korte termijn overleg plaatsvinden met de tennisvereniging over de plannen. Overigens had de raad veel waarde ring voor het voorzichtige collegebeleid inzake de tennisvelden „Ik ben geen tegenstander van sport, maar het is wel zaak om niet te hard van stapel te lo pen", zei de heer Van Maanen en wet houder Van Woudenberg kon het daar mee eens zijn..Leusden doet veel voor de sport, maar het is wel zaak om alles in de hand te houden Overigens had de raad geen enkele moeite met de aan leg van de hockeyvelden (waaronder het bekende grasvliesveld) Zij ging ak koord met een krediet voor de aanleg van deze velden. MEERJARENBEGROTING De meerjarenbegroting werd zonder discussie aangenomen De heer Berg- sma (VVD) vertolkte de mening van de raad. toen hij het een knap stuk werk noemde. De heer Mandemaker (Progressief Leusden) konstateerde aan de hand van deze meerjarenbegroting, dat er wel een tendens te bespeuren is die wijst op een steeds moeilijker positie van de gemeente „Over enkele jaren", aldus de heer Mandemaker, „zijn de reserves uitgeput. De financiële situatie is nu al moeilijk en zal nog moeilijker worden RONDVRAAG In de rondvraag werd duidelijk, dat het trapveldje in Achterveld op vrij korte termijn zal worden gerealiseerd. Waar door de heer Ossendrijver tevreden De heer M. Reichert (Progressief Leusden): „Commissies dienen in principe openbaar te zijn Ook al noemde de heer Reichert de luidige regeling „negatief ten opzichte an de openbaarheid", volgens burge meester Van der Post maakte het geen nkel verschil. In beide gevallen is de logelijkheid tot een openbare com- hissievergadering aanwezig. De heer Reichert bestreed dit. te meer omdat hij onkludeerde. dat nu in de praktijk ge- jj/oon blijkt, dat geen enkele commis sievergadering openbaar is. Wethouder Wagenaar wees er nog- taals op. dat hoewel verschillende Dmmissievergaderingen misschien 'él openbaar zouden kunnen zijn, dat beslist niet het geval kan zijn wat betreft de commissies Ruimtelijke Ordening en Financiën, Zoals bekend is Progressief Leusden juist een voorstander om in ieder geval die twee commissies open baar te maken COMITÉ LEUSDEN MILIEUZORG Het comité Milieuzorg Leusden is geen officieel inspraakorgaan van de bevolking Dat is de konklusie van Pro gressief Leusden (aldus woordvoerder Reichert) en de KVP (de heer Ossend rijver) en kan dan ook niet in een of ficiële verordening worden genoemd als een orgaan, dat de commissie na mens de bevolking van advies kan die nen De heer Reichert achtte het desbe treffende artikel in de verordening voor de nieuwe commissie Publieke Werken en Verkeer dan ook onjuist Hoewel van de zijde van het gemeentebestuur nog enige pogingen werden gedaan om dit te bestrijden (burgemeester „de com missie kan gebruik maken van het CML. het hoeft niet") besloot de raad tenslotte toch om deze zinsnede uit de verorde ning te verwijderen Wel werd besloten om in de toelichting te zetten, dat de commissie zo nodig gebruik kan maken van de deskundigheid van het CML, echter niet als inspraakorgaan van de bevolking. Nadat nog verschillende vragen over de verordening werden gesteld, werd deze door de raad goedgekeurd. De verordening zal nu door de commissie zelf worden behandeld. Eventuele wij zigingen zullen later opnieuw ter sprake kunnen komen in de raad. (Van de redaktie) LEUSDEN- De fraktie van de lijst Kuijpers heeft enkele schriftelijke vragen ingediend inzake de werkge legenheid in Leusden met name wat betreft de bouw. In een toelichting op deze vragen zegt de fraktie: Bij de behandeling van het programma van de 2e fase werd door onze fraktie de vraag gesteld in hoeverre de plaatselijke aannemers, naar schatting capabel voor 40 tot 200 woningen, bij de realisering van de 2e fase zouden worden ingeschakeld Bij de beantwoording van die vraag door de voorzitter van de raad werd o m. gesteld dat „deze plaatselijke aannemers eigen initiatieven zouden moeten ontwikkelen om bij de bouw te worden ingeschakeld". Een plaatselijke aannemer had reeds op 21 januari 1975 hieromtrent een mondeling onderhoud met Uw college, c q. met de voorzitter, tijdens welk onderhoud het advies werd gege ven zich in verbinding te stellen met een architectenbureau. Naar aanleiding van dit advies had de betreffende aannemer een onderhoud met het architectenbureau Zuiderhoek en van der Veen B V. te Baarn. Door de woordvoerder van dit bureau werd toen verklaard, dat men wel met deze plaat selijke aannemer in zee wilde gaan Dit werd schriftelijk op 10 maart 1975 aan Uw college bericht, in welks brief wederom, met het oog op de plaatselijke werkgelegenheid, op een voorlopige toezegging werd aange drongen Op 21 juli 1975 werd aan de betref fende aannemer Uw brief nr 1079-75 gezonden waarin U stelde „nog geen nadere mededelingen te kunnen doen" omdat „de thans in voorbereiding zijnde plannen nog niet zover zijn ont wikkeld. dat ^nig inzicht bestaat over de realisatie en over de in te schakelen bedrijven" Er werd overigens geadvi seerd om medio 1976 het verzoek te herhalen. Op 20 maart 1976 werd door de aan nemer aan dat advies gevolg gegeven en herhaalde hij zijn verzoek aan Uw collega's om toewijzing van bouwterrein in de 2e fase. Tot op heden heeft de betrokkene nog geen antwoord op zijn verzoek mogen ontvangen. Inmiddels is de meeste bouwgrond voor de 1 e deelplan reeds onder een aantal bouwbedrijven en de woning stichting verdeeld, zonder dat schijn baar overwogen is om deze, of elke an dere plaatselijke aannemer, in deze werkgelegenheid te betrekken Dit on danks het feit. dat de desbetreffende aannemer wel degelijk eigen initiatieven heeft ontwikkeld. Het bovenstaande geeft ons aanlei ding tot het stellen van de volgende vragen: 1Is het college met ons van mening, dat, gezien het bovenstaande door het gemeentebestuur wel erg lichtvaardig over de belangen van de plaatselijke werkgelegenheid wordt heengestapt, door geen der plaatselijke aannemers zelfs maar te benaderen omtrent een mogelijke inschakeling van deze aan nemers bij de realisering van het 1e deelplan der 2e fase? 2. Is het tot op heden niet beantwoor den van een brief, die op 23 maart van dit jaar door de betreffende aannemer aan Uw college werd gericht, geen blijk van grote onzorgvuldigheid? 2 Wil het college een duidelijke uit spraak doen omtrent haar min of meer toegezegde voornemens, ,om de plaat selijke aannemingsbedrijven in te schakelen bij de realisering van de bouwplannen in de 2e fase? Het college geeft op deze vragen de volgende antwoorden: 1 Niet kan worden onderschreven, dat het college lichtvaardig over de be langen van de plaatselijke aannemers is heengestapt, doch dat veel eerder moet worden gekonstateerd. dat de projekten zich - gelet op de omvang - niet leenden voor het betrekken van plaatselijke bouwbedrijven als con tractspartij in de samenwerkings overeenkomst. Wij zijn met de realisa- toren overeengekomen (artikel 7 2.S O K dat bij de jeyze van de aan nemers) onder andere in aanmerking genomen moet worden deplaatselijke en regionale werkgelegenheid. Toege voegd kan worden dat dit facet boven dien bij herhaling met de realisatoren is besproken Uiteraard is het voor het college niet mogelijk hierbij dwingend op te treden. Wij zi|n van mening dat er voor de plaatselijke bedrijven wel moge lijkheden ontstaan bij de realisering van de zgn. vrije-sector-bouw 2 Met nadruk wijzen wij de door vra gensteller vermeende grote onzorgvul digheid van de hand Zolang geen dui delijkheid bestaat over de daadwerke lijke inschakeling van plaatselijke be drijven is het noch in het belang van de aannemer noch in het belang van de gemeente mogelijk ongerechtvaardige verwachtingen te wekken 3. Van toezeggingen tot inschakeling in welke vorm dan ook is geen sprake geweest De mogelijkheid tot inschake ling is blijkens het antwoord op vraag 1 bevorderd en zal ook in de toekomst zoveel mogelijk bevorderd worden. naar huis kon gaan. De heer Mande maker wees het college op de nieuwe wet op woonwagenkampen, waardoor iedere gemeente een eigen woonwa genkampje moet aanleggen. Hij vroeg het college zich hierop te bezinnen. Mevrouw Verduin tenslotte stelde voor om het aanbieden van rookartikelen door de gemeente af te schaffen Een opmerking, die werd uitgelegd als „het afschaffen van roken in de raadzaal" en dat viel in eerste instantie slecht De meeste heren van het gezelschap puffen nogal wat weg op zo'n raads- avond en om dat nou af te gaan schaf fen Na afloop van de vrij korte raads vergadering (rond tien uur viel de laatste hamerslag) stelde burge meester Van der Post voor om samen nog een drankje te nemen in het kortgeleden geopende café De Swartesteegh, op enkele passen af stand van het gemeentehuis. Dat vond men een uitstekend idee. Deze „informele" raadsvergadering duurde tot in de kleine uurtjes Ab Hofstee LEUSDEN - Vanavond worden in het Eetkafé ,,De Hakhorst" van Freddy Textor opnamen gemaakt voor het KRO-programma „Bij ons in Leusden". Aan het amusementsprogramma, dat op vrijdag 25 februari aanstaande wordt uitgezonden, werken mee: Sundown, Conny Vink, De Bumpers, Therèse Steinmetz, Tony Bravo, Rita Hovink, Ab Hofstee, Lucifer, Fon Klement, Calimero en Mike Vincent. Het programma wordt gepresenteerd door Pierre van Ostade. De muzikale leiding heeft Tonny Eijk. Regie: Nico Hiltrop. Gisteren is men in De Hakhorst met de voorbereidingen voor de uitzending begonnen. Vanmiddag om half vier begon men er met de generale repetitie. Vanavond is De Hakhorst in verband met opnamen voor het publiek gesloten. (Van een onzer verslaggevers) LEUSDEN - Op bestuursniveau is de vorming van het Christen Democratisch Appèl in Leusden rond. In de loop van deze maand zullen de ledenvergaderingen van KVP, AR en CHU zich over de plannen van hun besturen moeten uitspreken. In maart kan dan de oprichtingsvergadering gehouden worden. Als er althans geen kinken in de kabel komen. Van CHU-zijde zijn in ieder geval geen moeilijkheden te verwachten, zo verzekert ons afdelingsvoorzitter P. Voormolen, die tevens aanvoer der van de tweemans raadsfractie van de CHU in Leusden is „Tot nog toe zijn er bij ons ten aanzien van de totstandkoming van het CDA geen strubbelingen geweest en ik ver wacht ook niet dat er tijdens de le denvergadering onoverkomelijke problemen zullen rijzen Ik kan mij wel voorstellen dat het bij een aantal van de autochtone inwoners wat moeilijker zal liggen Maar zoals ge zegd: ik verwacht niet dat de leden vergadering zich tegen de totstand koming van het CDA zal verzetten". NOOIT VAN GEKOMEN De opmerking, dat met name van CHU-zijde in het verleden huiverig tegen confessionele samenwerking is aangekeken, verwerpt de heer Voormolen: „Dat is geen kwestie van de boot af hebben willen houden, het is er gewoon nooit van gekomen. Je hebt met zoveel verschillende mensen te doen en dan is het een ontwikkelingje moet er naar toe groeien. Nu is het dan zover. Nu is men er enthousiast voor. Dat merk ik vooral ook bij onze jongere leden, enthousiasme voor het CDA". De heer Voormolen zelf betitelt het CDA als „een zaak die het zeker zal gaan doen. Daar ben ik van overtuigd. Maar afgezien daarvan: er is toch ook geen al ternatief". GOED SAMENGEWERKT Met name op het gemeentelijk ni veau ziet de CHU-voorman dat con fessionele samenwerking vruchtbaar kan zijn. „Gemeentepoli tiek is toch iets heel anders dan de landelijke. Grote verschillen van mening zijn er, volgens de CH-voor- man. de afgelopen jaren in de raad ook niet geweest tussen de confes sionele fracties. Er wordt goed met elkaar samengeweest. „Als je nu be kijkt dat het raadswerk toch erg veel vraagt dat het voor een kleine fractie als de onze een zeer grote hoeveel heid werk is dan is zo'n samenwer king toch al een hele vooruitgang Je kunt het werk onder meer mensen verdelen, wat betekent dat het meer diepgang kan krijgen. Voor de heer Voormolen is het al lemaal nog wat ver weg om over de samenstelling van de raad na de gemeenteraadsverkiezingen in 1978 gissingen te gaan doen. Ik vroeg hem, of hij de mening van KVP-voorzitter Van Dalen deelt, dat het CDA dan wel eens de meerder heid in de raad zou kunnen ver krijgen Voormolen: „Dat zou mis schien best kunnen gebeuren maar dat is nog zover weg. Laten we 8at allemaal maar eens rustig afwach ten Je kunt je nu toch nog niet gaan zitten afvragen, hoe de sa menstelling van de raad straks zal zijn. En bovendien is niet alleen het aantal zetels in de raad van belang, maar ook de personen, die die plaatsen in de raad in nemen". AFSPRAKEN Ook de samenwerking in de meer nabije toekomst is volgens de CHU- fractie-voorzitter nog even een kwestie van afwachten Ik heb niet aan de besprekingen over de tot standkoming van het CDA deelge nomen - dat heeft een ander be stuurslid gedaan - maar ik neem aan dat de samenwerking tussen ARP en SGP voorlopig blijft bestaan Er zijn tussen die partijen afspraken gemaakt voor een pe riode van vier jaar. en die afspraken zal men toch na moeten komen. Ik denk dat de confessionele par tijen pas na de verkiezingen in 1978 als CDA gaan optreden inde raad Ik verwacht wel dat er eerder zal worden begonnen met gezamenlijk fractieberaad Maar nogmaals, ik heb de besprekingen niet bijgewoond en weet er dus niet het fijne van" üok de vraag of hijzelf er dan in 1978 nog bij zou willen zijn als raads lid. beantwoordt de heer Voormolen met met ja of nee Daarover zegt hij „Dat is zo afhankelijk van de situatie op dat moment. Laat ik voorop stellen dat ik het nog steeds een goede zaak vindt om te doen Hoe veel het af en toe ook van je vraagt Maar als je moet beslissen of je er over ruim een jaar nog mee doorgaat dan moet je ook je familie omstandigheden en dergelijke be kijken En dat bezien we dan wel", aldus de heer Voormolen.

Leusder Krant | 1977 | | pagina 7