Abortus inzet verkiezingen" Pinkeltje van start Indrukwekkend afscheid adjudant Hartman MEVROUW ALBERTI VOOR LEUSDENSE VVD-VROUWEN: Inleiding over LOM-school AJAKKES EN DE ZIJNEN BEZOEKEN 27 FEBRUARI AALST KOOKHOEKJE Avocado voor fijnproevers Verloren en gevonden Gemeente Leusden LEUSDER KRANT - PLAATSELIJK NIEUWS DONDERDAG 3 FEBRUARI 1977 .EUSDEN - Anderhalf jaar geleden am in de vooijaarsvergadering van de [deling Leusden van de V.V.D. naar iren, dat een aantal vrouwelijke leden bü elkaar wilde komen om als vrouwen In de V.V.D. een wat meer politiek jbewuste rol te kunnen spelen. Het be- ituur van de afdeling Leusden gaf daar de respons op, dat dit een dermate be- frnpwekkende aktie zou kunnen zyn, dat daarvoor een specifiek iemand zou :ten worden aangetrokken, werd mevrouw Willeke Vlugt ver- ht in het bestuur van de afdeling laats te nemen om de organisatie van •uwen in de V.V.D. van de grond te •engen. Het bestuur als zodanig ver diepte zich in de bestaande dokumenta- tie over vrouwen in de V.V.D. In de afgelopen najaarsvergadering werd aan de vrouwen gevraagd of ze voor deze organisatie interesse toonden. Bij een aantal vrouwen rees direkt de vraag of dit nu zo nodig moest. De linkse Ewouwen, zo werd gesteld, reageren vaak 20 fel, moeten we daar nu een tegenpool tegenover gaan vormen? r Als eerste aktiviteit van de vrouwen in J de V.V.D.. afdeling Leusden. sprak op Ewoensdagavond 26 januari mevrouw E. F Alberti-Tuijnman in de schuur van boer- derij "De Hakhorst" voor een dertigtal ItfLeusdensc V.V.D. vrouwen. Mevrouw Alberti-Tuijnman, van ge- boorteeen Zeeuwse, verhuisde naar Den Haag, was als onderwijzeres werkzaam, k trouwde met een Drentse boer en speel de enige tijd een rol in de Vrouwenraad. In oktober 1976 werd zij voorzitter van de landelijke stichting organisatie Vrouwen in de V.V.D." VEEL DOEN In haar inleiding zei ze, dat het er in jrote lijnen om gaat om gaat om de vrouwen politiek bewust te maken. |'Oni de vrouw inspraak te geven, en zich pbewust te maken van de direkte moge lijkheden, die er zijn. Zo vaak kan men I als dicht bij huis veel doen ■kgZij sprak er haar vreugde over uit, dat er in de vrouwenbeweging van de V.V.D :ts aktiefs gaat gebeuren. Ze straalde :n enorme energie uit, daarmee door- irekend de passiviteit, die de liberale<n) (vrouwen) vaak wordt verweten. jNa haar algemene inleiding bracht evrouw Alberti naar voren hóé belang- ijk het is, dat er in de Kamer meer ouwen komen. Hoe vaak zou daar het rdeel van een vrouw van doorslagge vende betekenis kunnen zijn. Ook in plaatselijke situaties ten aanzien van on- lerwijs, peuterspeelzalen, oversteek plaatsen, zou veel meer de mening van rouwcxi qioetcti gorden gevraagd. Hierna was er gelegenheid tot het stel len van vragen. Uiteraard kwam de vraag naar voren hoe het mogelijk was, dat in de Eerste Kamer de abortusvoorstellen door de leden van de V.V.D. waren afgestemd. Mevrouw Alberti stelde heel duidelijk, dat er een kommunikatiefout lag tussen de Tweede en de Eerste Kamer. De V.V.D. leden in de Eerste Kamer heb ben hun stem uitgebracht als een per soonlijke stem. en hebben het partijbe lang niet voorop gesteld. Duidelijk zal bij de aanstaande ver kiezingen de abortuskwestie gesteld moeten worden, aldus Mevrouw Alberti. De vrouwen in de V.V.D. hebben in middels gesteld, dat hierover een para graaf in het verkiezingsprogramma zal moeten worden opgenomen. Het is niet juist, dat voornamelijk mannen beslis sen in de abortuskwestie. Mevrouw Al berti zette uiteen hoe moeilijk de abor tuskwestie ligt om zo genuanceerd mo gelijk te worden vastgelegd. Men moet niet zijn persoonlijke mening daarbij naar voren schuiven: in zijn totaliteit moeten er maatregelen genomen wor den. Daar is de delicate kwestie van de drie maanden grens, tot welke de vrouw- eigen verantwoordelijkheid heeft of zij wel of niet tot abortus wenst over te gaan. Na de drie maanden zou de arts er een medische indikaiie voor moeten ge ven. ADOPTIEWET Gevraagd werd of een verzwakking van de adoptiewet het afnemen van abortus zou kunnen bevorderen. Maar welke vrouw zegt: ik voldraag mijn zwanger schap en doe daarna afstand van mijn kind? Is het juist, dat er zoveel kinderen in tehuizen zitten, terwijl Nederlandse ge zinnen kinderen uit Korea, Griekenland enzovoorts adopteren? De adoptiewet zal zeker gewijzigd moeten worden om bepaalde nieuwe mogelijkheden te ope nen. Het is een specifiek probleem, waarover de vrouwen hun mening moe ten laten horen. Centraal in de gehele problematiek staat; dat de vrouw, als spil van het gezin, in al deze en andere kwesties zal moeten worden ingevoerd, opdat ook haar rechten duidelijk gesteld kunnen worden. De Leusdense vrouwen, die zich willen aansluiten bij de Vrouwenorganisaties van dc V.V.D. kunnen zich hiertoe op geven bij mevrouw P. Bosma te Achter veld. bestuurslid van de V.V.D., tele foon 03425-1539 en na 18.00 uur bij mevrouw W. Vlugt. telefoon 033-43464 Mi- Anco Mali mevrouw Alberti haar ervaringen aan, opgedaan tijdens haar reis in september 1976 met zestig liberale vrouwen naar Rusland. Zij werden langs de mooie plekjes in Moskou en Leningrad geleid. Maar zij hadden ook de gelegenheid om onbegeleide kontakten te leggen. Het geen daarbij indruk maakt, aldus me vrouw Alberti, is de geestelijke en de materiele armoede, waarin de mensen in Rusland leven, en de hunkering naar kontakt met het westen. Niet genoeg kunnen we onze eigen vrijheid, om te gaan en te staan waar we kunnen, en te doen wat we willen, waarderen zo beëin digde zij haar betoog. LEUSDEN/CENTRUM - Dinsdag 1 februari is in de kleuterschool Kinderland aan de Centrumweg een nieuwe peuter speelzaal van start gegaan. Een officiële opening was het nog niet, want men wil eerst eens bekijken hoe alles draait. Dat er ook aan deze peuterspeelzaal behoefte was, blijkt wel uit het feit dat reeds 4 ochtenden vol zijn. Als het zo doorgaat zal er spoedig een vijfde ochtend bijkomen. Er zijn verschillende manieren om avocado's te bereiden. Maar als u de echte avocadosmaak goed wilt proeven maak hem dan als volgt U hebt er voor nodig. per persoon f2 avocado olie. azijn, zout ,1/ si* ^4* *4* 4* 4" ^4* 4* *-4* 4* *4* 4?" *■4' *■4' --4' *4* ^4" "4* *4* 4f *4* xf» xT* xx» xf» x^- x7» xj^ xf- xf- x^- xT* xfs xf» xT- -T* 'r 'Is -i" f* -r» -i - -r* -T* 'T^ Snij de avocado in tweeen. haal de pit er voorzichtig uit en schil hem heel dun Leg de halve avocado met de holle kant naar beneden op een bord en snij hem in mooie dunne plakjes maar zo dat het een geheel blijft Giet er nu 2 a 3 theelepels olie en 1 a 2 theelepels azijn over. Even laten staan en dan nog enige malen het mengsel over de vrucht scheppen. Strooi er daarna met een fijne zoutstrooier wat zout over. Een zalig gerecht dat u van te yoren kunt maken Koel, maar nipt te koud opdienen Eet smakelijk Japieja. Mevrouw Alberti bracht even ter sprake de voor de deur staande verkiezingen voor het Europese parlement, waar ook de vrouw een plaats zou moeten kunnen krijgen. Via de landelijke afdelingen heeft zijzelf als voorzitter kontakt gelegd met zusterorganisaties in Duitsland, Italië. De mannen hebben deze kon takten reeds lang. Na de aanstaande Kamerverkiezing volgen de gemeente raadsverkiezingen, de Statenverkiezin gen en de verkiezing voor het Europese parlement. In de totale vérkiezingspro- blematiek wil mevrouw Alberti duidelijk het gezicht van de vrouw laten zien. Bij het onderwerp vrijheid knoopte i LEUSDEN - In het gemeentehuis van Leusden nam men vrijdag 28 januari 's middags om 15.00 uur officieel afscheid van Adjudant J. Hartman, de groeps commandant van de groep Leusden der Rijkspolitie, die met funktioneel leeftijds ontslag gaat met ingang van 1 februari. Er was een indrukwekkende rij van sprekers. Er werden vele kado's en bloe men overhandigd. Er was een zeer drukke receptie. En Adjudant en mevrouw Hartman, in gezelschap van hun zoon, zijn vrouw en kinderen, genoten van de vele bewijzen van waardering, respekt en genegenheid. Mede namens de burgemeester van Renswoude en Woudenberg en hun col- r leges sprak burgemeester Mr. A.H. van der Post een woord van welkom tot de adjudant en zijn familie, tot de j. distrikts-kommandant Jhr. B W.F. de Beaufort, de officier van Justitie Mr. G.W. von Meyenfeldt, de waarnemend groeps - kommandant van de groep Leusden en alle overige aanwezigen Hij bracht naar voren, dat de belang- stelling van adjudant Hartman zich niet uitsluitend beperkte tot de zuiver politionele aspekten. Adjudant Hart- man heeft bij de uitoefening van zijn taak als politieman een open oog ge had voor de sociale problemen. Ook voor de belangen van de mensen van I zijn dienst stond de adjudant op de f bres Daarnaast aldus de burgemees- ter, hechtte adjudant Hartman veel waarde aan het handhaven van een Ir goede discipline, die nooit doel was E op zichzelf, maar steeds een middel i om als groep tot optimale prestaties F te komen. Onder kommando van adju- r dant Hartman werd de omvang van de groep Leusden meer dan verdubbeld, het groepsburo werd verbouwd en uit- gebreid, het postburo Renswoude en f het rayonburo Leusden-centrum kwa- r men tot stand- Mede namens zijn kollega's van Renswoude en Woudenberg bood de burgemeester de heer Hartman een klokradio aan UNICUM Hierna had de distrikts-kommandant Jhr. B.W.F. de Beaufort het woord, j Hij dankte het gemeentebestuur v^n Leusden, dat het zo n mooie afscheids- receptie had willen organiseren voor zijn groeps-kommandant van de Rijks politie. ,,Het spijt me enorm, dat u weggaat," zo zei de heer De Beaufort. ..En ik weet, dat het u ook spijt. Wij hebben elkaar zeer goed leren kennen in de tijd, dat ik distrikts-kommandant in Apeldoorn was. U bent eigenlijk een unicum geweest ten aanzien van overplaatsingen. U bent de enige op- perwachtmeester, die van een burge meester (de burgemeester van Nij- kerk. ,,Oh, is ie zó goed, laat 'm dan P maar komen") ongezien in diens ge- 1 meente mocht komen. En het vertrou wen van deze burgemeester is niet beschaamd. Vanuit Nijkerk als plaatsvervangend kommandant bent u, op uw eigen wijze dienende, zeven jaar groeps-komman- dant geweest in Leusden. U gaf blijk op strenge, maar zeer rechtvaardige wijze een groep te kommanderen. Daarnaast leverde u een bijdrage aan de B-opleiding. U bent een goed do cent. die het op heldere wijze kan ver tellen, en gelukkig blijft u docent. Ik zeg u dank voorde openheid, die u ten aanzien van mij betrachtte, en voor de kollegialiteit die u voor de politiemensen aan de dag legde." KRETOLOGIE De officier van Justitie, Mr. G.W. von Meyenfeldt, wees er op dat we tegenwoordig op nogal wat kretologie worden vergast. Enerzijds hoort men, dat de rechterlijke macht, inklusief de politie, moet vermaatschappelijkt wor den. Anderzijds hoort men bij de maat schappelijk werkers: ,,We moeten wachten tot die of deze kliënt gemoti veerd is om geholpen te worden. Zo lang ie niet gemotiveerd is, moeten we hem met rust laten". ,,Als mijn vader en moeder gewacht hadden op de omstandigheid dat ik ge motiveerd was voor dit en voor dat, dan was er niets van me terecht geko men. Ik ben blij, dat ze af en toe de tucht hebben toegepast. Ik zou die richting zus of die richting zo niet gekozen hebben! Ik geloof, dat dat voor iedereen geldt. We hebben allemaal wel eens een douwtje nodig, en ook wel eens een hard douwtje. Als we daar onze bijdrage niet aan geven, komt er van onze maatschappij niets terecht. GOED LEEFKLIMAAT De rechterlijke macht moet ver maatschappelijkt worden: ik ben daar geen voorstander van. Laat die rech- rechterlijke macht geïnstrumenteerd zijn met de politie en haar mogelijk heden, de reenters en hun mogelijk heden, de reklassering en haar moge lijkheden. Daardoor kunnen we een goed leefklimaat krijgen in onze sa menleving. We hebben machtsmiddelen, die we moeten gebruiken ten dienste van het welzijn. We moeten ze gebrui ken om de ander in de samenleving een gelukkig leven te waarborgen. U, adjudant Hartman, hebt een opti male bijdrage geleverd met uw moge lijkheden voor machtsaanwending voor een gelukkig leven voor anderen." AMBASSADEUR. MAKELAAR,GOEDE HERDER Namens het personeel van de groep Leusden sprak adjudant M. Elbertsen de scheldende politiefunktionaris toe. Hij deed dit gedeeltelijk op rijm Hij zag de heer Hartman als een reizend ambassadeur, een diplomatiek make laar, een goede herder met een al ziend oog, en ondersteunde deze kwa lificaties met de bijbehorende argu mentatie. .Ambassadeur: U wilde wat. Zei Goede morgen. Hoe is het met u Hoe is het met uw vrouw Heeft u even tijd, want ik wil u vragen: Kan dit enzo voorts. En nadat u het verzoek wat had verguld, werd doorgaans uw wens vervuld. Makelaar Voor de broodnodige uit breiding van de groep heeft u ziet naar alle zijden met alle u ten dienste staande middelen ingezet Goede herder: Nagenoeg niemand verliet de kudde, anders dan door funktioneel leeftijds-ontslag Het alziend oog: als u bij het ochtend gloren binnenkwam rook u of de witte Kever er al of niet was U zag wan neer er in uw brievenbakje was gespit. U merkte doordat het stopverf randje niet was geschilderd, als u van vakan tie terugkwam, dat er ergens een nieuw ruitje was ingezet. U was een kommandant, die niet het standpunt innam, dat alleen de molen maalde, als de staf in handen had U stelde vertrouwen in het personeel, delegeerde, en verdeelde de werkzaam heden eerlijk. U hebt het goed gedaan. Onder uw leiding waaide er een frisse wind." Daarna spraken nog de adjudant K.H.F. van DitshuizeD, de komman dant van de Parketpolitie, namens col lega's en groepskommandanten. De op perwachtmeester A. van der Sluis, na mens ..Binding", distrikt Utrecht Re servist Van der Graaf namens de reserve politie der groep Leusden, de heer J. Hoekstra, oud-burgemees ter van Nijkerk en de opperwacht meester Imanse namens de Christe lijke Politiebond. De receptie, die volgde, was zéér geanimeerd, en duurde tot lang na het geplande uur Korte Bergstraat 12-14, le zijstraat links, voor bij 't Grand- The^tre. AMERSFOORT Tel. 033-1 52 83. SOEST - Met een zeer gehavende ploeg vertrok zaterdagavond de Leusdense Gouden Klomp in westeiyke richting naar Soest voor de return met de Narre Knollen. Hoe zou het zyn in de anders zo rustige omgeving van het restaurant by het Soester natuurbad? Al by de stoplichten aan de Soesterbergseweg wa ren de pittige geluidjes te horen van de Boerenkapel de Heikneuters, die even goed hyskneuters genoemd mogen wor den en van het Trio de Poppey's. Rond tien uur in de avond betraden de Gou den Klorapers de Knollenburg vol goede moed en met Cees Herder, Piet Valkenet en zelfs Sjef Knyf als invallers in de Raad van Elf. Onbevreesd gingen de Leusdenaren meteen in de aanval, Prins Ajakkes drif tig zwaaiend met zijn scepter beslist niet als laatste. Vorst Pieter had ook al ver stek moeten laten gaan. Bij de biljart club Leusden werd gedacht, dat hun voorzitter wel in Soest zou zijn en in de Soester drukte werd aangenomen, dat hij op het biljartkampioenschap wel het hoogste woord zou voeren. Maar niks hoor, Vorst Piet had links en rechts een paar jokers ingezet en ging (of beter gezegd moest!) gewoon met zijn Gema lin naar de een of andere familie-reünie. LEUSDEN/ZUID - Dtnsdag 25 janu ari hield de heer van Maurik, hoofd van de Kingmaschool, een school voor kin deren met leer- en opvoedingsmoeilijk heden (L.O.M.) te Amersfoort, een in leiding voor de ouders van dc kinderen van de Christelijke kleuterschool "De Woelige Hoek" en de Christelijke basis school "Loysden". L.O.M. onderwijs is één van de vormen van buitengewoon onderwijs. De heer van Maurik legde de nadruk op het feit dat L O.M.-kinderen normale kinderen zijn. Een L.O.M.-kind valt echter op door verschil in capaciteit. Een L.O.M .- kind heeft vaak moeilijkheden met één aspect van het onderwijs, b.v. slecht geconcentreerd zijn. moeilijkheden met lezen of rekenen Dit komt meestal pas in de le klas van de basisschool aan de orde. In veel ge vallen is remedial teaching al voldoende voor deze kinderen. In Soest was de onverhoedse aanval van de Gouden Klomp inmiddels door Prins Teun I en de zijnen tot staan gebracht met een hoeveelheid zeer fraaie steek penningen. Prins Ajakkes kreeg natuur lijk de grootste, maar gezegd moet wor den, dat de Knollenprins een scheutige bui had. Alles, wat ook maar iets leek op een Gouden Klomp, werd geridderd. Ditmaal ook de anders op de achter grond blijvende Sjef Knijf, die in tegen stelling tot andersluidende geruchten, toch getrouwd blijkt te zijn en ook nog bijzonder gelukkig. De Leusdense da mes werden, ondanks allerlei slimming- akties. verheven in de orde van de Soes- terknollen. Zodra het Leusdense vrouw volk in de gaten kreeg, dat marsepein bijna 2 maanden na 6 december nog goed eetbaar is. waren de bij de orde horende versierselen snel verdwenen. "Zij van Leersum" was er ook weer en ook nu direkt met een pilsje, (de schat) en wat later konden wij haar een kleintje (pils) teruggeven. Zij bleek familie te zijn van Georg Dietrich, één van dc "uitvinders" van de Leusdense zwem- club de Haaien. Ter ere van de relatie met de Gouden Klomp hadden de Narre Knollen zich een nieuw volkslied aange schaft en dat ging bij degenen, die nog Voordat het kind wordt toegelagen op de L.O.M. school wordt het getest door de Centrale Toelatingscommissie (C.T.C.), bestaande uil een arts, een psycholoog en een pedagoog-didacticus. De ouders blijven echter altijd vrij in hun beslissing hun kind al dan niet naar de L.O.M. school te laten gaan. Het voordeel van een L.O.M. school is dat de groepen uit ten hoogste 18 kinde ren bestaan, die in alle vakken allemaal individueel les krijgen. De nadruk wordt gelegd op het positieve in het kind. Ze verlaten de school, net als op de gewone basisschool op ongeveer 12 jarige leeftijd en gaan dan ook naar het vervolgonder wijs. Een nadeel is echter dat het kind al op jonge leeftijd uit de vertrouwde omge ving gehaald wordt. Het is meestal de hele dag van huis. De contacten blijven dan ook \aak alleen beperkt tot de school. Door het betoog van de heer van Maurik werden alle vooroordelen die vaak over een L.O.M.-school bestaan, geheel teniet gedaan. De Kingmaschool heeft sinds 1 januari j.l. zelfs een kleine kleuterafdeling. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd dan ook dankbaar gebruik ge maakt. Het was een avond die voor velen verhelderend werkte. nuchter waren, min of meer op de wijze van het Chianti-lied. De woorden waren mooi. de muziek hard en dc zang over wegend hees of schor, maar dat mocht de inmiddels tot /eer grote hoogte geste gen carnavalspret niet drukken. Voor ons werd het steeds moeilijker het kop- pie erbij te houden, want ook in dit Soester ctablissament werd goed ge werkt aan de imago van een zekere Frederik Heincken. ENORM KRENTEBROOD Voordat het straks wordt vergeten, ver tellen wij nog. dat Ajakkes Sc Co niet met lege handen naar de Knollenburg waren getogen. O nee! Een krentebrood met een lengte van 1 meter 28. in Stou- tenburg dwarsgebakken naar echt oud-Hamersvclds recept, werd met een waterval van woorden door Zijne Door- leutige Hoogheid Ajakkes aan de Soester concurrentie overhandigd, weer zonder zegeltjes, maar met de bijbehorende hal- veliterpakken volle melk van het nieuwe en zeer hoge Euro-vetgehalte. Dat de Gouden Klomp nu ook de uitwedstrijd tegen de Narre Knollen en Knollinnen heeft gewonnen, is duidelijk al weet nie mand hoe of waarom. Een feit is echter. Verloren: Sleuteletui met sleutels; verzekerings plaatje bromfiets FDM 711; Lange groene regenjas; Khaki tas inhoudende lunchdoos; zilveren schakelarmband; horloge merk 'Epol'; oranje jongens ra cefiets: zwarte regenbroek; herenhorloge gouden armband merk 'Bismarck'; SOS armbandje; sleutelbos aan ring; ster van een Mercedes-auto. Weggelopen: Grijs gestreepte Cyperse kater; zwart witte kater; zwarte kater. Gevonden: Hondenhalsband met penning; metaal- kleurige sleutel; rode stoffen kinder handschoen. Inlichtingen kunt U verkrijgen bij de Rijkspolitie te Leusden-Zuid. Oude Rijksweg-Arnhemseweg, telefoon 44444. dat de Leusdenaren de volgende ronde in de strijd om de Euro-cup voor het verwenen van het eeuwige leven hebben bereikt en vermoedelijk omdat onze Prins vooral letterlijk heel wat omvang rijker en gewichtiger was dan Prins Teun. Op 27 februari a.s. - 12 dagen na de extra ingelaste oefenpartij in het ook wel "Zeemanshuis" genoemde "Hamers- veld" - gaat het hele gezelschap van de Gouden Klomp naar Aalst. En niet naar Aalst bij Zaltbommel of Aalst bij Eind hoven. maar naar België en wat dat betreft niet naar het kleine Aalst bij Sint Truiden maar naar het enige echte en op carnavalsgebied in hde hoofdklasse zit tende Aalst, lussen Brussel en Gent. Dit op uitnodiging van de Prinselycke Car- navalaemere der Aloude Keyserlycke Ste de tot Aalst. Met de carnavalsvereni gingen uit Kaatsheuvel. Numansdorp en de Narren uit Helmond is de Gouden Klomp, als zijnde het grote sportieve en carnavaleske bastion "boven de grote rivieren" dc eer te beurt gevallen. Op het enorme feest van de Aalster carnavals club, de oudste van België en wel vanaf 1865, komen voorts ook zotten- en zot- tinnengemeenschappen uit Essen (Duitsland) en Eupen (België). Gouden Klomp naar België

Leusder Krant | 1977 | | pagina 9