Scarlet Buccaneer", lekkere piratenfilm „Filmster is een vak" i.! Alan Lelchuk: bijna 500 blz. „Amerikaans onheil" NIEUWE DETECTIVE-REEKS VAN MEULENH0FF rijf ton Gekleurde principes 4. i 1? v* LEUSDER KRANT - FILM DONDERDAG 10 FEBRUARI 1977 17 5uu AMERSFOORT - Zoals langzaam maar zeker de oorlogsfilms weer In de mode komen, de westerns ietwat aan het afzakken zijn, zo zal er misschien binnenkort weer een soort „piraten-revival"' op komst zijn. Iets dergelijks wordt al half aangekondigd met „The scarlet bucca neer", een piratenfilm uit 1976, voor tien miljoen dollar in Hol- lywoodse wateren in elkaar gezet. Het is - ook al kun je misschien niet helemaal de grote successen van bijvoorbeeld Errol Flynn vergeten - een behoorlijk stuk spektakel geworden, wat regisseur James Gold- stone voor ons op het celluloid zette. Zeker als je ér van uitgaat, dat een goede piratenfilm voor een groot deel bestaat uit pittige aktie. öa.Want ondanks een ietwat rammelend scenario heeft „The Scarlet ^Buccaneer" geen gebrek aan uitstekende aktie-scènes. Van wilde ^achtervolgingen langs de dakgoten van een Caraïbisch dorp tot de woeste rit per kar door het achterland naar de lokkende oceaan. Wie - ■^ter vergelijking zoals ik - kort daarvoor een piratenfilm uit de zestiger jaren bekeek: „Morgan the pirate" met Steve Reeves en Valerie La- range - komt tot de konklusie, dat er eigenlijk maar weinig beter of slechter is geworden. Wat wél is veranderd zijn de opvattingen ten aanzien van de filmstijl, ook al heeft regisseur Goldstone - al dan niet bewust - op een soms ouderwetse manier gewerkt. Het scenario van Jeffrey Bloom heeft misschien ook niet meegewerkt aan een meer >IEheldere handeling met een dialoog, die iets meer diepgang zou ienst moeten hebben. (door Bert Vos) REVOLUTIONAIRE (/'tllRATEN P Ned Lynch (rustig gespeeld door ^'Robert Shaw) is kapitein van het piratenschip „The Blarney Cock Samen met zijn stuurman Nick De- brett (een voortreffelijke rol van James Earl Jones) schuimt hij de oceanen af op zoek naar rijke buit. Zijn stuurman komt ergens in het 'Scène uit Hap Ki Do., deze week in Duo ,2 te zien. at iet i van 130, 'enst jezi ris en op- i enige kunnen Zo nu en dan kom ik nog mensen tegen, die leven volgens afgeronde, niet voor enig argument vatbare prmci- oes, die hun levenspatroon volledig bepalen. Zoals die huisvrouw, die haar was altijd met milieu-vriendelijke, ge zonde zeep doet. maar de daardoor ontstane grauwsluier tracht te verwil deren met een flinke scheut bleekwater, met als enig resultaat een kledingstuk, geschikt als camouflage van een marinier in oorlogstijd te die nen. Of neem nou die overgevoelige gezondheidsmaniakken, die uiterst behoedzaam, argwanend en super wantrouwend door het aardse tranen dal strompelen, afgezwakt door een ernstig tekort aan zuurvrije vetten en vetarme zuren. Alléén omdat ze chemi sche invloeden op het gangbare voed sel afwijzen en derhalve zijn aangewe zen op die schaarse voedingsstoffen, die nog niet zijn aangetast door de gif tige wolk van onze voortstuwende wel vaart. Kijk, voor mij hoeft het allemaal niet zo nodig. hoor. Ik hou van een sap pige (desnoods met hormonen opge fokte) biefstuk op z'n tijd, een pittige pils of een geurige pijp tabak En het zal mij een zorg zijn of er chemische in vloeden aan ten grondslag hebben ge legen Want onze lucht is toch al zo verpest door de rijzende zon van onze chemie, dat redding van een misschien dreigende ondergang toch tot de slagzinnen der pure optimisten is gaan behoren. Principes zijn mooi als je ze hebt, maar je moet er we! mee kunnen leven, zonder dat je elke minuut van de dag eventjes stil moet gaan staan om te be denken of datgene watje aan het doen bent wel overeenkomt met de door /ou zo vurig aangehangen principes. Dat zou een uiterst vermoeiende bezigheid zi/n, waardoor onze toch alzo in wankel evenwicht verkerende economie mooi in het diepe ravijn van de principiële chaos zou storten Waarmee ik maar (-) wil zeggen, dat principes aardig zijn. maar /e moet het wel leuk houden. Ik ben dan ook principeel tegen het ge bruik van grote hoeveelheden auto shampoo Daarom krijgt mijn auto hoogstens twee keer per aar de kleur, die hij bij aankoop had. Een arbeidsbe sparend principe Daaraan dacht ik, toen ik de man tegenkwam op de markt, die keurend bij een groentekraam stond. Hij mop perde aanhoudend tegen de markt koopman. die de keurende blik met nauwelijks verholen ongenoegen enige tijd had aangezien De keurende marktbezoeker bleek een grondige hekel aan bespoten groente te hebben en dat stak hij dan ook niet onder stoelen of banken. ..Pure chemie me neer," zei hij tegen mij, toen hij mi/n belangstellende blik opmerkte ,,er zit geen greintje vitamine meer in. Opge groeid met puur vergif. En dat hebben we nog helemaal niet over dat vieze Riinwater, waarmee ze dit spul boven de grond proberen te krijgen. Hij spuugde met een fikse straal een pruim tabak op de keien. Hij liet de groenten met een minachtende blik voor wat ze waren en verliet de markt, richting café Ik kwam tegelijk met hem binnen en samen kwamen we aan de bar terecht. Ik bestelde een pilsf de man aarzelde. ,.lk drink altijd graanjenever.bekende hij tegen mij,dat spul is van onbespo ten graan gemaakt. Ik moet al die andere troep niet. Zit vol met kunstma tige zoet- en kleurstoffen Puur vergif meneer, puur vergif." Hij aarzelde. „Maar ik heb vandaag een beetje last van m'n maag Alcohol is dan niet goed Hij knikte tegen de barman. .Geef mij maar een cola Even later stond het bruine flesje voor hem Vol met donkerbruine kunstmatig gezoete en bijgekleurde cola. Hij schonk het glas vol en nam een fikse teug. ..Dat smaakt," zei hij, ..dat doet een mens werkelijk goed.' Ik knikte verbijsterd En bestelde een tweede, heldergele, waarschijnlijk kunstmatig gezoete en gekleurde pils. V. Caraïbisch gebied in moeilijkheden en Lynch komt te hulp op het mo ment, dat Nick zou worden opge hangen. Daarmee begint het ver haal en blijken de zeerovers terecht te komen in een avontuur, waarbij (eigenlijk wat al te vanzelfsprekend voor piraten) de beide zeerovers de onderdrukte bevolking te hulp komt. De onderdrukker is Lord Durant (Peter Boyle), die namens de Britse autoriteiten de bevolking uitmelkt en zo nodig op hardhandige wijze de zaak in de hand probeert te hou den. Een niet zo geliefd heerschap dus. Als de film zover gekomen is, krijg ik de indruk, dat er een meer eigentijds karakter is ingebracht (re volutie tegen kolonolisme) die er niet helemaal in thuis hoort. Temeer omdat de reakties van de inwoners nu niet bepaald lijken op die van onderdrukte en geknechte autoch tonen. Maar goed, de revolutie gaat van start, zeker als de dochter van opperrechter Barnett (met de nodige flair gespeeld door Gene- viève Bujold) deel gaat uitmaken van de piraten-revolutionairen. Het lijkt meer op een vermomd karna- valsfeest. maar een kniesoor, die daar op let. Piraten zijn nu eenmaal geen sombere jongens, nietwaar? LUCHTIG SPEKTAKEL Wat dan volgt is een luchtig spek takel met behoorlijk wat aktie- scènes, veel sabelgekletter en al dat fraais meer. Dat tenslotte alles op z'n pootjes terecht komt, behoeft geen betoog Ook niet dat de boze Lord Durant zijn gerechte straf niet ontgaat Elf van de beste stuntmannen hebben gezorgd, dat de liefhebbers van aktie aan hun trekken komen. En verder speelt ook de romantiek een rolletje mee om het totaal op de gebruikelijke wijze af te ronden. „The scarlet Buccaneer" (De rode piraat) is gewoon een lekkere film voor enkele uurtjes ontspannend entertainment. Niet meer en niet minder. En misschien het begin van een nieuwe piraten-golf. (Eerste week. Grand Theatre, veertien jaar). WET DREAMS Een beetje aan de late kant (de film was in de zomer van 1975 reeds in Amsterdam te zien) draait in Cinema 2 deze week de sexfilm „Wet dreams", waarin door verschillenden beeldende kunstenaars op eigen, persoon lijke wijze de sex wordt belicht. Deze door Max Fischer samen gestelde novellenfilm brengt in totaal veertien verschillende filmverhalen, die stuk voor stuk de sex en erotiek tot onderwerp hebben, maar die verder geen enkele overeenkomst vertonen met de gebruikelijke sleutelgat- sex van Duitse of Skandinavische makelij zoals die elke week in Duo 1 is te zien. „Wet dreams" is bedoeld als een kunstuiting, ook al hebben in de jaren, dat de film werd gemaakt, natuurlijk ook andere motieven een rol gespeeld in de totstand koming ervan. De opzet heeft iets weg van het „New York Erotic Filmfestival". Regisseurs van de veertien „filmnovelles" zijn Ni cholas Ray, Sam Rotterdam en Falcon Stuart, met Max Fischer achter de camera. „Wet dreams" bestaat uit ver schillende delen, verschillende fan tasieën. verschillende versies van 10 persoonlijkheden- Oscarwinnaar Nicholas Ray (Rebel without a cause), Jens Joergen Thorsen (Quiet days in Clichy), Oscar Cigars, Sam Rotterdam (ge kozen tot een der vijf beste regis seurs van 1975, winnaar van „Le prix de l'Age d'Or van de Cinéma- théque Royale de Belgique), de controversiële Engelse toneel schrijver Heathcote Williams, de be kende New Yorkse fotograaf Lee Kraft, de Engelse underground fil mer Falcon Stuart, Geert Kooiman en de Nederlandse schilder Hans Kanters en tenslotte Max Fischer, die alle visies tot één geheel bundel de Tien beroemde, internationale kunstenaars maakten een film, die tegelijkertijd teder en sensueel, warm en humoristisch is. (Cinema 2, eerste week, 18 jaar) IN HET KORT In Studio G gaat „American Graffiti" de tweede week in Een stukje Amerikaanse nostalgie, zich afspelend in de turbulente zestiger jaren rond vier opgroeiende jongens (tweede week, 14 jaar). King Kongde geweldenaar, door producer Dino de Laurentiis op ei gentijdse wijze weer tot nieuw leven gewekt, doet het goed in Cinema 1 waar het spektakel eveneens voor de tweede week over het witte doek gaat rollen. Hoewel deze nieuwe superaap de oude „King Kong" niet doet vergeten, is het toch een ener verend stukje spektakel (tweede week. Cinema 1. veertien jaar). „De stomste film sinds vijftig jaar" zou ik „Silent Movie" van re gisseur Mel Brooks willen noemen als een variant op de reclameslo gan: de gekste film sinds vijftig jaar. Nu is dat laatste wet overdreven, want ook al is Silent Movie" een men vrijdag- en zaterdagnacht kijken naar een aflevering uit de Duitse serie reportages over de sex Het is het zesde deel van het zogenaamde „Schulmadchen Re port", dat in Nederland met de titel „Rijp voor het bed" op het maagde lijk witte doek komt. (18 jaar) In Duo 2 kan men opnieuw kijken naar de bekende western „For a few dollars more" Vrijdag- en za terdagnacht En wes ternliefhebbers weten dan genoeg. Goede wijn behoeft geen krans (18 jaar). „Assepoester" is in Cinema 2 voor de jeugd voor de laatste week te zien Mochten er nog kinderen Eén van de vele aktiescènes uit „The Scarlet Buccaneer" Geneviève Bujold en Robert Shaw. met zijn. die de door Walt Disney gete kende avonturen van Cinderella nog niet hebben gezien, een laatste kans! (alle leeftijden) Tenslotte aandacht voor de jeugdvoorstelling in Euro Cinema, waar dit keer.Winnetou en Old Su- rehand" allerlei spannende avontu ren beleven in het wilde westen, voor kinderen vanaf onqeveer 8 jaar «tii I Clint Eastwood in „For a few dollars more". FILMAGENDA VOOR AMERS FOORT VAN DONDERDAG 10 FEBRUARI T/M 16 FEBRUARI 1977 GRAND, tel. 033-14632 Scarlet Buccaneer 2 00 - 8.00 uur; zaterdag 2.00 - 6 45 - 9 15 uur; zondag 2.00 - 4.15 - 6.45 en 9 15 uur. Uitgezonderd maandagmiddag en woensdag i.v m. toneel, 14 jaar STUDIO „GTtéi. Ó33-14632 American Graffiti: 2 15 - 7.00 en 9.30 uur; zondag 2 15 - 4.30 - 7.00 en 9.30 uur. 14 jaar. CINEMA 1. tel. 033-18900 King Kong: 1 45 - 6.45 - 9 30 uur; zondag 1.30 - 4 00 - 6 45 en 9 30 uur, 14 jaar CINEMA 2, tel. 033-18900 Wet Dreams (Erotische dromen): 1.45 - 6.30 en 9 00 uur. zaterdag en woensdag 6 30 en 9 00 uur. zondag 4.00 - 6 30 en 9 00 uur. 18 jaar EURO. tel. 033 - 33655. Silent Movie. 2 00 - 6.45 - 9.15 uur zaterdag 4 00 - 6 45 - 9 15 uur, zondag 1.45 - 4 15 - 6.45 - 9.15 uur; woensdag 6 45 - 9 15 uur DUO 1 (City), tel. 033-16572 Sensuele belevenissen in Zweden: zaterdag 2.15 - 7.00 - 9.30 uur; zondag 2.15 - 4.30 - 7.00 en 9 30 uur; overige dagen 7 00 - 9.30 uur. 18 jaar DUO 2 (voormalig City) tel. 033- 16572 Hap ki do. zaterdag 2 00 - 6 45 - 9.15 uur; zondag 2 00 - 4 15 - 6.45 - 9.15 uur; overige dagen 6 45-9.15 uur, 14 jaar Nachtvoorstellingen: DUO 1 Rijp voor het bed, vrijdag en zater dagavond 24 00 uur. 18 jaar DUO 2 For a few dollars more. vrijdag en zaterdagavond 23 45 uur, 18 jaar. Kindervoorstellingen CINEMA 2 Assepoester (Cinderella): zater dag- zondag- en woensdagmid dag 1.45 uur, a l EURO Winnetou en old surehand, vanaf 8 jaar zaterdag en woensdagmiddag 1.45 uur, telefonisch kaartjes be stellen van 1 00 - 4 00 uur en 6.15 tot 10.00 uur schitterend gemaakte persiflage op het Hollywood-gebeuren geworden zonder enige dialoog (op Marcel Marceau na, die nadrukkelijk „nol" zegt als hem gevraagd wordt in de film mee te spelen), er zijn natuurlijk wel gekkere films gemaakt. Toch is „Silent Movie" beslist een aanra- dertje! (Euro Cinema, tweede week, alle leeftijden). Harry Reems en Maria Lynn (die ook samen sexuele hoogstandjes uitvoeren in „Bel Ami") zijn deze week te gastin Duo 1, in Sensuele belevenissen in Zweden" (Justine en Juliette) van regisseur Mac Ahl- berg. die ook „Bel Ami" verfilmde Ahlberg maakt met de slechtste kwaliteit sexfilms Ook ..Justine en Juliette' mogen daarom best worden gezien Juliette is de on deugd (ze slaagt er in 74 keer haar maagdelijkheid te verliezen), Justine is de deugd en zij wordt aan het slot van de film dan ook beloond (eerste week. Duo 1,18 jaar). Voor de liefhebbers van pure ak tie. draait in Duo 2 deze week nog eens de vechtfilm „Hap Ki Do", het verhaal rond de Koreaanse vecht school tijdens de Japanse bezetting in de tweede wereldoorlog (Duo 2. eerste week, 14 jaar). In de nachtvoorstellingen van Duo 1 in de late night sex-show kan Schoolmeisjes-rapport nummer 6, in nachtvoorstelling van Duo 1 'Bij de uitgeverij Bruna te Utrecht ver scheen kortgeleden een pil van een ro man: de bijna vijfhonderd bladzijden tellende roman van Alan Lelchuk: „Amerikaans onheil", in een vertaling van Ronald Jonkers, die er een jaar voor nodig had. Alan Lelchuck is hoogleraar Engels aan de Amerikaanse Cambridge-universiteit en heeft met „Amerikaans onheil" de sfeer willen vastleggen van het klimaat op de Ame rikaanse universiteiten rond 1968, het jaar dat ook internationaal als een roerig jaar in de annalen van de historie zal worden opgetekend. Je moet wel al je moed verzamelen om aan zo'n brojc te gaan beginnen. „Amerikaanse onheil" is verdeeld in drie episodes. Het eerste deel, „Poly- 'game verhalen" beschrijft het sex- leven van een als progressief bekend staande hoogleraar, daarna volgt „Be zettingsangst", waarin deze hoogleraar diskussieert met de opstandige studenten en het derde deel „Gorilla- taal" is het verslag van de eigenlijke hoofdfiguur, de student Lenny Pincus tijdens de studenten-oproeren in 1968. Wie langdurige politiek getinte ver halen verwacht, zal het boek misschien ietwat teleurgesteld wegleggen, want wat Lelchuk in feite in zijn enorme boek neerlegt, is een aaneenschakeling van sexuele belevenissen van zowel de pro fessor als de student, al dan met gevoed door een opeenhoping van typisch Amerikaanse frustraties. Wat dat betreft komt inderdaad het „Amerikaans onheil" over ons. Als een lange liefdesdaad, verpakt in de sfeer van die tijd. Voor de liefhebbers van intellectuele soft-porno best aardig om enkele avon den mee door te brengen. „Amerikaans onheil" is een debuut van Lelchuk. Bin nenkort verschijnt bij Bruna zijn tweede roman, die aanmerkelijk korter is „Mi riam at thirty Four". En hopelijk ook wat kompakter geschreven V. Wie zich wat meer wil verdiepen in de film als hedendaagse kunstuiting, kan heel wat relevante achtergrondge gevens vinden in het boek „Filmster is een vak" van Ab van Ieperen, een uit gave van Landshoff Productions b.v. te Amsterdam. Van Ieperen verzamelde in deze bundel veertien interviews, die hij in de afgelopen jaren met bekende filmsterren heeft gehad en die versche nen (al dan niet verkort) in het weekblad „Vrij Nederland". Van Iepe ren, zelf filmrecensent, heeft in teressante gesprekken met Helmut Ber ger. Dirk Bogarde, Michael Gaine, Alain Delon, Gërard Depardieu, Bu'rt Lancas ter. Marcello Mastroianni. Malcolm McDowell, Paul Newman, Jack Nichol son, Michel Piccoli. Robert Redford. Michel Simon en Jean-Louis Tnntignant. „Filmster is een vak" is een boeiende verzameling uitspraken van mensen, die men bij wijze van spreken dagelijks in de bioscoop tegenkomt. Waardoor je die „onpersoonlijke" filmsterren beter leert kennen en misschien nog beter leert waarderen. Aan feitelijke gegevens bevat Van Ieperen's boek vol ledige (of zo volledig mogelijk) biografi sche en tïlmografische gegevens, waar door „Filmster is een vak" tevens als een klein naslagwerkje fungeert voor zover het de besproken filmsterren be treft. Zo'n 230 bladzijden boeiende filmstof bij elkaar. Voor de filmfan ei genlijk een must. V. Bij de uitgeverij Meulenhoff Neder land te Amsterdam zag een nieuwe reeks het licht de Meulenhoff Detection-reeks. Uitstekend verzorgde detective- en suspence-verhalen in pocket-uitgave. De detection-reeks wordt uitgevoerd in hoofdzakelijk zwart met paars omslag, wat de herken baarheid van de serie bevorderd. Het eerste deeltje bevat Ian Kennedy Mar tin's „Regan en de man uit San Fran cisco", met Jack Regan in de hoofdrol. Regan is ook de hoofdpersoon van een Engelse (succesvolle) iV-serie, die eve neens wordt geschreven door Martin. Overigens schreef Martin ook afleve ringen van succesvolle TV-series als „Golditz" en de „Onedin Line". Jack Regan is een Engels politieman, individualist, intolerant tegenover alles wat naar autoriteit riekt Uiteraard tot grote ergernis van zijn superieuren bij Scotland Yard. Zijn methodes zijn on conventioneel, maar niettemin doeltref fend. In deze roman (Martin's eerste) beschrijft hij hoe Regan, samen met lui tenant Ewing van de San Francisco- politie de moord op een collega oplost. Voor de fiinproevers. Datzelfde geldt voor het tweede deel van deze „Detection"-reeks, „Negentien rode rozen" van de Deense auteur Torben Nielsen, die met deze roman de Edgar Allen Poe-prijs ver wierf, voor de heste suspence-roman van het jaar. Het is het verhaal van wraak op de moord van een jong meisje. „Negentien rode rozen" is veel meer dan een simpele detective-roman. Tor ben Nielsen is er in geslaagd om een bijzonder boeiend, fascinerend verhaal te schrijven met een enorme diepgang. Aanbevolen. v

Leusder Krant | 1977 | | pagina 17