Tuininga deed Frontaal-publiek van gedachten veranderen defflEfl/in zijn werk LEUSDER KRANT - REPORTAGE DONDERDAG 10 FEBRUARI 1977 Eric-Jan Tuininga adviseert techniek en samenleving LEUSDEN - „De mens en zijn werk' is een nieuwe serie, die deze week in de Leusder Krant van start gaat Het is Eric-Jan Tuininga, van huis uit werktuigkundig ingenieur, die als eerste werkende mens in deze artikelenreeks aan het woord komt. INVLOED TECHNIEK OP SAMENLEVING Eric-Jan Tuininga bestudeert de in vloed van de techniek op de samenle ving Hij stelt methodes van beleids voorbereiding vast. bijvoorbeeld voor de Oosterschelde en het industrie-ei land in de Noordzee Geeft daarover college aan de Technische Hogeschool te Eindhoven Het meest interessante voorbeeld n de invloed van de technologie op de menleving. waarmee Eric-Jan Tuinin ga doende is. is wel de energie in het algemeen, en de kernenergie in het ■jzonder SHet energieprobleem geeft aan waar om er veel integraler gedacht moet gorden over technologie Omdat dat ""tegrale denken niet op beleidsniveau beurde, werd in 1974 door Eric-Jan nninga de Bezinningsgroep Energie beleid opgericht, die met nota's het parlement beïnvloedt Vanaf 1972 moest Eric-Jan Tuininga, als onderdeel van zijn studie over I techniek en samenleving, zich vooral konsentreren op energie Toen ontdek te hij, dat de besluitvorming hier ook voorbij ging aan de samenlevingsaspek- ten Vandaar dat hij speciale aandacht ging besteden aan het energiepro bleem, naast zijn algemene werk in verband met technologie en samenle ving Hij redigeert een serie over dit onderwerp in „Intermediair Daarbij is sinds de oliecrisis het energieprobleem, zo dicht bij de mensen gekomen, dat het een reden te meer werd om er speciaal naar te kijken' BEZINNING ENERGIEBELEID Bij de bezinning over het energie beleid, staat centraal de bezinning over het gebruik van kernenergie en het aan wenden van andersoortige energie met minder kwalijke neven- en na -effekten. De diskussie over kernenergie is de laatste tijd - gelukkig - weer in een ver snelling gekomen. Twintig jaar lang heeft men hoopvol aan de kernenergie gewerkt. Fysici en andere wetenschap pers waren zeer geïnteresseerd De overheid stelde, dat kernenergie dé energie zou zijn van de toekomst „De Club van Rome", zegt Eric-Jan Tuininga. „had ons duidelijk gemaakt, dat we al onze energiebronnen aan het opgebruiken waren, en dat we tijdig moesten zoeken naar nieuwe bronnen". ENERGIEVERBRUIK Wist u tussen haakjes, dat de mens bij rustig leven 200 kilowatt calorieën per dag (of 500 watt of 8 kleine lampjes) "ïrbruikt. En dat ieder mens zo veel lergie verbruikt als een continue slaaf 24 uur per dag zou kunnen opbrengen, ^iet voor niets wordt gezegd, dat de Yesterse maatschappij zich omringd teft door slaven, in de vorm van energie En dat steeds meer slaven anoniem voor ons in touw zijn. Nog steeds immers stijgt onze vraag naar energie, en dat houdt verband met onze welvaart, met het gemak waarop we gesteld zijn geraakt en met de overcon sumptie Onze samenleving vraagt steeds meer energie: aanvankelijk kolen, toen olie, toen aardgas en intussen olie en gas uit zee. Energie is voor ons nooit een probleem geweest, omdat het een van de verwenningen is van de welvaartsstaat. Historisch is het interessant om terug te kijken We zitten met ons energiever bruik op dezelfde kosten als in 1946 Energie is de enige primaire levensbe hoefte die vanaf 1946 tot en met 1973 steeds goedkoper werd! Door de verwenningen van de wel vaartsstaat is Europa relatief te afhan kelijk geworden van politiek onbetrouw bare landen. Wat de olie betreft, waren we afhankelijk van de sheiks Daarom zochten we spastisch naar alternatie ven Het geloof in de fysica bleef een onderstroming van het vertrouwen dat déze nieuwe bronnen zou brengen. KERNENERGIE: DE DROOM VAN PROMETHEUS Tot 1972 zat de kernenergie in de hoek van: Nou, dat wordt het dan wel. Het was de droom van Prometheus, en het appeleerde aan het ideaal van een hoop fysici om te kunnen beschikken over een onuitputtelijke energiebron. Dat de zon (ook al schijnt ie niet je kunt 'm toch aftappen) zo'n grote kernfy sische bron is. daaraan ging men genoegelijk voorbij. ONBALANS „Bi| de bezinning over het energiebe leid kwam steeds dwingender de kwes tie naar voren, dat wij zulke goedkope energie kunnen gebruiken, omdat we het weghalen uit die landen, waar het zo goedkoop is of waar wij het zo goedkoop houden. De sterke oneven wichtigheid in de wereld is niet alleen in dollars uit te drukken, maar ook in kilowatturen De Verenigde Staten met 6% van de wereldbevolking gebruiken 35% van de totale energie1 Nederland met 13 miljoen inwoners gebruikt evenveel olie als India met 400 miljoen inwoners! Er ontstond een schrikeffekt men realiseerde zich. dat de gouden tijden voorbij zijn van het klakkeloos geloof, dat de energiebronnen niet óp kunnen In 1973 kwam er een mini energie-cri sis het aanbod van olie stopte tijdelijk. Van een echte hapering was echter geen sprake. En nu al blijkt dat we er niets van geleerd hebben! TECHNISCH, EKONOMISCH, POLITIEK, SOCIAAL EN KULTUREEL Bij het benaderen van het energie probleem doen zich twee kanten voor: de kwestie van het aanbod, wat wordt er geleverd, en waar komt het vandaan: een technisch ekonomisch politieke kwestie En de vraagkant: waar gaat de energie naar toe, wat doen we er mee, en wat doen we met de ontwikkeling van de behoefte: een ekonomisch, sociaal kultureel vraagstuk" „Het probleem is", zegt Eric-Jan Tuininga. „waar leg ie de nadruk7 Ik denk, dat je een redelijke scheiding kunt maken tussen de mensen, die vinden dat we aan de vraag naar energie moe- tenblijven voldoen. De technisch eko- noom probeert de vraag te volgen. En de mensen, die vinden dat je die behoef- teaan energie, die nog steeds groeiende is, niet voor onafwendbaar moet nemen. De mensen, die zich afvragen of we niet naar een energie-niveau toe moeten, waarop we niet te ingewikkeld op een redelijke wijze aan onze behoefte kunnen voldoen. Doordat je de onbalans in de wereld gaat weghalen ontstaan er spanningen De bestaande machtsverhoudingen bestendigen de onbalans: in de span ningssituatie kan men gepakt worden. Je geeft daarmee een nieuw speeltje in de hand van de bewapeningswedloop De behoefte aan energie is er. en is nog steeds aan het groeien Besparing is mooi. maar we zijn aan die energie gewend geraakt En we hebben die geheimzinnige bron- de kernenergie. Die heeft inderdaad wat risiko's zeggen de voorstanders, en die moeten we maar nemen Want kernenergie heeft voordelen- het maakt ons minder afhankelijk van de oliesheiks. Boven dien maken we altijd vuile handen Een belangrijke faktor is voorts, dat de derde wereld óók vooruit moet, en dat wij olie uitsparen door kernenergie te gebruiken. Olie. die zij dus kunnen behouden voor hun ontwikkeling". BALANS Dringend gewenst is, dat we de balans opmaken van de energiemoge- lijkheden die ons ten dienste staan Het gas raakt op. we kunnen er waarschijn lijk over beschikken tot het jaar 2000. De olie zullen we moeten blijven kopen, want die biedt voordelen voor industrie, verkeer en vervoer, maar die maakt ons afhankelijk van de olieproducerende landen De steenkool heeft de wereld in grote hoeveelheden, maar die is voor het gebruik minder aantrekkelijk van wege de stof, en bij het verbranden van zeer grote hoeveelheden steenkool kan ons klimaat worden beïnvloed. De direkte nadelen van het gebruik van kernenergie zijn het radio-aktieve af val, dat duizenden iaren aktief blijft; het is een middel om een atoombom ta maken. Dat beheersen we wel. zeggen de voorstanders. Bij hén overheerst de spijtsfaktor tientallen jaren is er aan de kernenergie gewerkt, en nu we op het punt van het oogsten staan, nu wordt er gezegd: het mag niet AMERIKAANS MILIEU- EFFEKT RAPPORT In de diskussie over de kernenergie funktioneert Eric-Jan Tuininga als te genstander. een genuanceerd tegen stander „Je ziet als je aan die belangen gaat komen", zegt hij, „dan gaat het in wezen over het wegnemen van het mooie speeltje De diskussie is niet zo theoretisch als ie lijkt, want uit Amerika is er een milieu-effektrapport gekomen. Ondanks de enorme drang van de vakbonden heeft men daar toch de aanmaak van het Concorde-achtige vliegtuig opgegeven. In Amerika heeft men zeven jaar geleden de technology assessment geïnstitutionaliseerd. Dat is een soort uitbreiding van het milieu-ef- fekt-rapport en een manier om alle gegevens te structureren, die je over een technologie wilt weten, waarbij de nadruk valt op de neven-effekten. en waarbij ook de onzekerheden worden ingekaderd Ook in Nederland wordt hiermee geëxperimenteerd Tegenover het technologisch opti misme staat de weerstand tegen de techniek in de wereld In Nederland zie je, dat zelfs gemeentebesturen weige ren om boringen te laten doen. Het denken over risico's rond de technologie is héél recent begonnen. Hoe beoordeel je een energiesysteem, dat in zich een zeer kleine kans heeft op een onvoorstelbaar ongeluk. Is die vuilehandentheorie geldig? Waarom willen we die energie7 In 1963 hadden we de helft van het energieverbruik van nu. en waren we er toen zo verschrikke lijk slecht aan toe7" Bij kernenergie kun je niet zeggen Geef mij maar eén kerncentrale, en dan kijk ik wel tien jaar. Drie kerncentrales, zoals die de laatste tijd in diskussie zijn voor het jaar 1985, lijken een minimum programma voor Nederland. Als je het op de lange termijn niet duur wilt maken, moet je automatisch naar de kvyeekreaktor, die een stuk gevaarlijker is dan de huidige lichtwaterreaktor De diskussie over de kernenergie is niet de diskussie over een maatschappij met steeds meer elektriciteit, maar de keuze van een maatschappij met grootscha lige systemen, die worden beheerst door ingenieurs, die we dan maar moeten vertrouwen. Het is een soort maatschappij, waar véél meer veilig heidsmaatregelen moeten worden ge troffen dan nu het geval is. De keuze op de langere termijn is beperkt tot drie mogelijkheden, waar van er 2 op basis van kernenergie zijn: le. de kweekreaktor. zoals er in Kalkar een proefmodel staat. 2e. de kernfusie, een soort getemde waterstofbom, waar van niet bekend is of die er over dertig jaar kan zijn, 3e. de zon met alle afgeleiden als wind, getijden, warmte uit zee enzovoorts. Voor het zonne-energie-onderzoek hebben we nog nooit geld uitgegeven. Nu zélfs nog gaat van het onderzoek- budget van de Nederlandse regering 2% naar zon en wind. 7% naar energiebesparing en 70% naar kern energie De keuze op kortere termijn om de eerste dertig jaar te overbruggen is, dat we een energiesysteem vinden, dat energieverspilling tegen gaat We moe ten vanuit overheid en industrie steeds meer technici inzetten om de verspilling van energie weg te werken. Total energy- of warmtekrachtcentrales, warmtepompen die de energie goed gebruiken. Deze systemen worden op zeer beperkte schaal reeds toegepast We moeten naar doelmatige energie verbruiksystemen. Onze Nederlandse industrie kan gewoon draaien op olie en op kolen, als we leren om die op een schone manier te verbranden. Kernenergie is te groot voor onze industrieën, daarin kunnen we niet echt concurreren met de grote landen Wél zou dat kunnen bij die techniek om steenkool en olie efficiën ter en schoner te verbranden. Aan het onderzoekbudget van de overheid zie je, dat tien keer zo veel HILVERSUM - Diskussieleider Her man Wigbold formuleerde het na de opnamen van het NOS-televisiepro- gramma „Frontaal", dat werd uitgezon den op zondagavond 6 februari, aldus: „Nog nooit is er zo'n omslag in het stemgedrag van de jury geweest1" Een felicitatie aan het adres van Eric-Jan Tuininga! Een positieve bijdrage aan het tot nadenken, stemmen van de Nederlan der over diens wil tot het al of niet bouwen van kerncentrales En diens daarmee samenhangende keuze van het al of niet aanwenden van kernener gie om in onze energiebehoefte te voorzien. Een bi|drage, die hopelijk alle Neder landers, die naar het programma gekeken hebben, tot nadenken over de kernenergie en de kerncentrales zal aanzetten De stelling luidde „Nederland heeft kerncentrales nodig om aan de groeien de energie behoefte te kunnen vol doen" Vóór deze stelling pleitte prof. dr J Kistemaker, direkteur van het instituut voor atoom- en molecuulfysica, gese condeerd door de getuigen prof dr W van Gooi en dr ir H. Hoog „Gebruik van kernenergie is bij groeiend energieverbruik onvermijde lijk", zei Prof Kistemaker „Onze sa menleving streeeft naar hogere vormen van welzijn In het jaar 2000 zullen we het dubbele energieverbruik hebben van nu Het gas raakt op Olie en steenkool bereiken hun maxima. Op basis van olie is de energieprijs tweemaal zo hoog als op basis van kernenergie alternagie. Steenkool is het enige alternatief, maar de vervuiling en de transportproblemen zijn groot Kern energie is schoon en relatief goedkoop" Vóór de diskussie waren 28 personen het met de stelling eens. dat Nederland kerncentrales nodig heeft om aan de groeiende energiebehoefte te voldoen, 5 personen hadden geen mening, 17 personen waren tegen de bouw van kerncentrales Eric-Jan Tuininga en zijn medestan ders ir. P Leideckers en dra. A. K. Nienhuys stelden, dat wij kernenergie niet nodig hebben, omdat er op dit moment nog zo ontzettend veel energie wordt verspild. Iets waaraan zowel technici als burgers iets kunnen doen Onze energiebehoefte is betrekkelijk - eenvoudig od te vangen door bestaande technieken, die minder riskant zijn dan kernenergie en die veel beter passen bij onze industrie en werkgelegenheid Kiezen voor kernenergie betekent kiezen voor nieuwe en onbekende risico's van afval, dat duizenden jaren moet worden bewaakt, van radio-aktief materiaal waarmee atoomwapens kun nen worden gemaakt Zelfs de Neder landse industrie, die altijd enthousiast was voor de bouw van kerncentrales, zegt in een recent intern stuk van de Raad voor Nederlandse Werkgevers Verbonden Wij konstateren, ook in eigen kring, een groeiend gevoel dat kernenergie niet meer hoeft". Na de diskussie waren nog slechts 19 personen vóór het bouwen van kern centrales in Nederland, 2 personen hadden geen mening, 29 personen stemden tegen. geld gaat naar de kernenergie als naar de besparing. Een grondige analyse van de voordelen van een strategie met of zonder kernenergie is nog nooit goed gemaakt Eric-Jan Tuininga heeft er in zijn bezinningsgroep de aanzet toe gemaakt, en is ervan overtuigd, dat deze aanzet de opening kan geven tot een behoorlijke hoeveelheid mogelijk heden. KERNENERGIE IS ÉÉN BRUG TE VER Benaderd vanuit de ethische wereld is kernenergie één brug te ver. Het is een energie, waar we nee tegen moeten zeggen. Het plaatst ons voor een Faustiaans dilemma, waarvan Eric-Jan Tuininga vindt dat we er vanaf moeten zien. omdat de nadelen de voordelen overtreffen Een onuitputtelijke ener giebron. waarvoor we vertrouwen moe ten stellen in technologische priesters. De techniek is op een punt gekomen, waarbij je de neven-effekten niet meer in de hand kunt houden Hoe weet je zeker dat het radio-aktieve afval, dat in de zeeen is gestort, in de oceanen bli|ft? Je neemt er een voorschot op, dat het goed zal gaan. Wanneer er iets misgaat, wordt er niet alleen enorm veel vernield, maar zal er ook een enorme sociale ontwrichting zijn. Kernenergie heeft te maken met een techniek, die een gevaar voor de wereldvrede kan zijn en een gevaar voor ons nageslacht. Voor Eric-Jan Tuininga, de Leusdense ingenieur, kwam de bevestiging van zijn eigen opvatting van één brug te ver, toen Prof Casimir, de voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Akademie voor Wetenschappen, omzwaaide. Eric-Jan citeert: „Ik geloof niet, dat we met kern energie op de juiste weg zijn. Ik betwijfel of de politieke stabiliteit van de wereld voldoende is om de noodzakelijke beveiliging op lange termijn te kunnen waarborgen Ik vrees, dat ongelukken en daden van terreur, die ongetwijfeld zullen voorkomen, uiteindelijk zullen leiden tot militaire en fascistische rege ringsvormen". Prof. Casimir snijdt hier, volgens Eric-Jan Tuininga een zeer wezenlijk probleem aan. Hij stelt, dat een maatschappij op kernenergie afhanke lijk is van grootschaligheid en van dermate hoge veiligheidsmaatregelen, dat de demokratie in gevaar kan geraken Dan valt de demagogische term technokratische politiestaat. Daar tegenover wordt het argument door de voorstanders van kernenergie teruggespeeld, daar ze beweren dat zonder kerncentrales de Westerse maatschappij zó weinig energie ter beschikking zal krijgen, dat met harde hand de besparing moet worden afge dwongen Eric-Jan Tuininga wijst echter op de enorme hoeveelheid verspilling, die in het huidig energieverbruik, zeker bij de industrie, nog aanwezig is. Maar duidelijk is. dat bezinning over de verdere ontwikkeling van energie voorziening, dus de rol van de technolo gie daarbij, raakt aan enkele essen- Eric-Jan Tuininga: „Kiezen voor kern energie en dergelijke grootschalige technologieën is kiezen voor een be paald soort maatschappij, die mij niet ligt".

Leusder Krant | 1977 | | pagina 5