Het wie, wat, hoe en waarom van Ajakkes I eclatant succes Vernieuwing rijbewijs Vrije kwasten exposeren in St. Elisabeth Aan de vooravond van carnaval NCVB komt bijeen Carnaval in de Til PREDIKBEURTEN Uit het politiedagboek i wege de gladheid in een slip. De auto kwam ondersteboven terecht in de berm van meisjesinternaat "De Hohorst". De heer N. kwam met de schrik vrij. De auto liep beschadigingen op. TWEE JONGENS AANGEHOUDEN Op een school in Leusden konden twee jongens worden aangehouden, die be kenden een vijftiental inbraken te heb ben gepleegd. Zij hadden cassetteband jes, schoolmateriaal en zo'n 400,- aan geld ontvreemd. De jongens zijn op vrije voeten gesteld, nadat de politei een ver baal had opgemaakt. INBRAAK In de nacht van vrijdag 4 op zaterdag 5 februari werd een inbraak gepleegd in Sporthal Groenhouten. Twee lichtkoe pels op het dak werden vernield. Via deze koepels kwamen de daders ook binnen. Een tussendeur, de ruit van een tweede tussendeur en een biljartklok werden eveneens beschadigd. Er werden sigaretten en geld ontvreemd. De Politie stelt een onderzoek in naar de daders. LEUSDEN - Werk van leden van de kunstenaarsvereniging de „Vrije Kwas ten" zal van 14 tot 28 februari geëxpo seerd worden in de grote hall van het St. Elisabeth Ziekenhuis in Amersfoort. Na 28 februari zullen de schilderijen over de gangen van het ziekenhuis verdeeld worden. Het betreft hier een permanente wissel-expositie. leusden-centrum Marcuskerk 9.00 uur ds Kelder Ger 10.30 uur. ds. Kooiman Herv. 19.00uur. ds. W. de Vries, Amersfoort, Ger/Herv. St. Jozef kerk zaterdag 19.00 uur zon dag 8.00 uur; 9 30 uur. Hoogmis, 11 00 uur; 18.30 uur- Lof Leusden-Zuid Dorpskerk 10.00 uur: ds Weernekers, Herv Viering H. Avond maal 18.30 uur: ds. Kooman, Ger/ Herv. Jeugddienst Huize Don Bosco zaterdag 19.15 uur zondag 10.00 uur. Hoogmis, 11.30 uur achterveld Ned. Herv Kerk: zondag 13 febru ari aanvang 09.00 uur ds Koppen- hol uit Huizen. R.K Kerk. zaterdag 12 februari, aanvang 19.00 uur. H. Mis, zon dag 13 februari aanvang 08.00 uur: H. Mis; aanvang 10.30 uur: Hoog Mis. DONDERDAG 10 FEBRUAR11977 srloren Zilveren bedelarmband met vier bedel tjes en een eendekop; groene honden halsband met penning; wandelstok; handschoen; zwart etuitje met zes sleu tels; een paar rolschaatsen merk 'Ven- dex", voorzien van blauwe riempjes; blauw-paarse kinderportemonnee, in- "houdende 12.-; gele motorkenteken plaat; bruine leren portemonnee met geld en hondenpenning. weggelopen Duitse herder; Dobberman pincer, teef; Duitse herdershond, teef, ongeveer acht jaar oud. gevonden Kinderbnl met donker montuur; volks wagensleuteltje in donker etuitje; speel- goedbeer. ongeveer 50 centimeter groot. Inlichtingen worden u graag verstrekt door de Rijkspolitie te Leusden-Zuid, Oude Rijksweg-Arnhemseweg, telefoon geslipt Door de gladheid slipte op woensdag 2 februari de auto van de heer T.H. uit Leusden in Stoutenburg. De onbestuur bare auto ramde een lichtmast. Er de den zich geen persoonlijke ongelukken voor De auto van de heer H. werd beschadigd, evenals de lichtmast. .aanrijding Op donderdag 3 februari vond op de Arnhemseweg een aanrijding plaats tus sen twee personenauto's. De heer N.v.L. uit Leusden stond met zijn auto op de Arnhemseweg stil om aan de linkerzijde van de weg een inrit in te rijden. De heer J.L. uit Leusden naderde in zijn auto, merkte te laat dat de heer van L. stil stond, en reed achter op de auto van de heer Van L. in. Er ontstond materiële schade. Gelukkig werd niemand ge wond. vernieling Op donderdag 3 februari vond een ver nieling plaats bij de sporthal Groenhou ten. Ten nadele van de heer E.F. uit Leusden werden de antenne en een kop lamp van zijn auto vernield. De Politie stelt een onderzoek in naar de daderfs). geslipt Op de Heiligenbergerweg ter hoogte van de Lockhorsterweg slipte vrijdag ochtend 4 februari de auto van de heer l.n. uit Leusden. Een schakelkast van de PUEM sneuvelde bij deze ongelukki ge manoeuvre, waarop de bestuurder overigens geen enkele invloed kon uit- oefenen. De verraderlijke gladheid van hft ijzelende wegdek was de oorzaak van deze slippartij. De auto werd bescha digd. Op de Heiligenbergerweg raakte de au to van de heer s.n. uit Barneveld van- borstomvang van bijna 1 meter 11 - w aren alleen al een garantie voor succes. Daarbij gevoegd zijn enorme gevoel voor humor, pret, jolijt en andere leutighe- i den, alsmede een aangeboren talent voor een toepasselijke babbel en een grote dosis aan vindingrijkheid, geeft een blauwdruk van Prins Ajakkes de Eerste Al pratende greep hij voor de zoveelste keer een sigaret uit een overbekend bruin pakje (hij rookt als een schoor steen) en deed verder alsof hij van de prins geen kwaad wist. Ook in zijn rom- melige werkkamer in het paleis aan de Torenakkerweg overheerste zijn gevoel voor exotisch avontuur. Een levensgrote poster van het zonnige gouden stand van Senegallia - de weinig verbergende blon de schoonheid op dat stukje aards para dijs deed hem weinig - was daarvan het bewijs. lelijkerds Hoe het gesprek daarop kwam is ons ontgaan, maar het ontstaan van de naam Prins Ajakkes mogen wij U niet onthouden. Toen Ton Aldenzee zijn contract voor het prinsschap op zak had, moest worden gezocht naar een passen de naam. Dat bleek voor hem geen probleem. Hij belde kardinaal Alfrink in Utrecht en die wist te vertellen, dat de heilige Ajakkes patroon van alle lelijkers is. Bij zijn geboorte moet Onze Lieve Heer even afgeleid zijn. want om Alden zee een voorbeeld van schoonheid te noemen, is beslist bezijden de waarheid. Vandaar dat hij deze carnavalsnaam heeft gekozen, die zeker geen verbaste ring is van een schoonmaakmiddel uit zijn winkel. Even was nog gedacht aan Prins Ton, maar vanwege het risico, dat olijkerds gauw de 2e en de 4e letter van prins weg zouden laten, is daar maar van afgezien. Wij naderen het einde van dit mooie levensverhaal. LEUSDEN - De cabaretavond, die de Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers or ganiseerde op dinsdagavond 1 februari, is een eclatant sukses geworden Nog nooit waren de 60-plussers in zo groten getale naar de zaal van Pon gekomen! Uit Leusden-Zuid, -Centrum en Ach terveld waren maar liefst 200 per sonen gekomen om te genieten van het showprogramma, dat werd gebracht door het Kamphorst Trio. De 150 stoe len, die in de grote zaal van Pon wa ren klaargezet, moesten ijlings worden aangevuld! Gré Latour en Ger Allan met hun pianist zorgden voor een zéér geva rieerde avond, waarvan alle aanwe zigen naar hartelust genoten De hele zaal zong mee. toen er liedjes van vijfendertig jaar terug ten gehore wer den gebracht. Groot sukses ook oogst ten de goochel- en illusieshow, waar bij een hoofd werd afgehakt, de ko mische sketches en de operette- en musical-fragmenten. Ook werd er een filmpje vertoond over het bungalette- park ..De Kamphorst' in Voorthuizen. De firma Pon stelde belangeloos zijn zaal beschikbaar en schonk bo vendien gratis koffie. De Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers, afdeling Leusden betuigt hiervoor gaarne haar erkentelijkheid LEUSDEN - Bij het vernieuwen van hun rijbewijs maken vrij veel mensen gebruik van de diensten van een bemid delingsbureau, zo meldt de afdeling Burgerzaken van de gemeente. Natuur lijk is een ieder vrij om bij vernieuwing van het njbewijs een bemiddelings bureau in te schakelen, maar het is wel zo, dat men veel goedkoper uit is, als men zelf de vrij simpele handelingen verricht, die nodig zijn om in het bezit van een nieuw rijbewijs te komen. Wat moet u doen uw rijbewijs ver nieuwd te krijgen? U gaat naar het ge meentehuis en haalt daar een uittreksel uit het bevolkingsregister en een zoge heten „eigen verklaring". Het uittreksel kost 3,50, de eigen verklaring 4,75. De eigen verklaring - een lijst met vragen over uw gezondheid - vult u in en zendt deze vervolgens in de bijgele verde en reeds geadresseerde envelop naar het CBR, oftewel het Centraal Bu reau voor de afgifte van Rijvaardig heidsbewijzen. Na ongeveer twee weken krijgt u een geneeskundige verklaring thuisge stuurd, die u weer inlevert op het ge meentehuis. U dient dan tevens het uit treksel. twee recente pasfoto's en 7,50 voor provinciale leges mee te nemen Htet is verstandig ook uw oude rijbe wijs bij de hand te hebben, omdat dat in sommige gevallen wordt ingenomen. De gemeente zorgt vervolgens voor verzending van alle bescheiden naar de provincie en na enkele dagen krijgt u het nieuwe rijbewijs toegezonden. Indien u zelf voor vernieuwing van uw rijbewijs zorgt, bedragen de totale kosten 15,75, terwijl die bij gebnuik- making van een bemiddelingsbureau al gauw zo'n 40,- belopen. Voor alle verdere informatie over de vernieuwing van rijbewijzen kan men terecht bij de afdeling Burgerzaken op het gemeentehuis, Hamersveldseweg 2, telefoon 41247. De afdeling Burgerza ken is iedere werkdag geopend van 8.30 tot 12.30 uur en bovendien op vrijdag avond van 19.00 tot 20.00 uur. LEUSDEN-CENTRUM - Maandag 14 februari zal er een bijeenkomst worden gehouden van de Nederlandse Christen Vrouwenbond, afd Leusden-Centrum. Mr E. G. Koning, adjunct directeur- van de gemeentelijke sociale diehst in Amersfoort is deze avond als spreker uitgenodigd. Hij zal een causerie hou den met het onderwerp ,,de taken van een gemeentelijke sociale dienst". De vergadering zal zoals gebruike lijk plaats vinden in de Marcuskerk en om 20 00 uur beginnen een voorstadje is. Dat was, voor zover het U mocht interesseren, geen 1 april grap, want het gebeurde allemaal op de 4e april 1935. Aan die datum valt (aldus de prins) niet te twijfelen, omdat hij er zelf bij was. Ajakkes is niet geboren als prins, maar op latere leeftijd tot die funktie geroepen. Zijn vader was 's win ters rietdekker en in de zomermaanden loonslager, eerlijke en zeer zware beroe pen, waarin het latere prinsje het hele maal niet zag zitten. Als oudste zoon van een goed katholiek Brabants gezin met 9 kinderen kwam hij daar gemakkelijk onderuit. Die was bijna traditioneel voorbestemd om priester te worden, maar dat feest ging in dit geval niet door. Misschien uit gebrek aan roeping, maar zeker omdat hij er niet braaf ge noeg voor bleek te zijn. Zo kwam hij na de Mulo gewoon op kantoor. Zijn eerste administratieve baan werd geen door slaggevend succes en duurde met moeite precies 14 dagen. Later ging het iets beter en via avondonderwijs bekwaamde hij zich meer in de handel. Dat leek hem het einde. Hij koos het kruideniersvak, maar was niet erg hokvast. Van zijn 16e tot 20e jaar versleet hij vier bazen. SURINAME Zijn militaire dienstplicht volbracht hij mede als uitvloeisel van zijn avontuurlij ke aard, in Suriname. Het werd de mooiste tijd van zijn leven, ook al omdat hij daar Vorstin en Vaderland kon die nen als cantine-beheerder. Een beetje zuinigheid bij het uitschenken van de flessen leverde hem gemakkelijk een paar gratis borreltjes op. Terug in Ba- kel, bleek zijn avontuurlijke inslag niet meer te combineren met het plaatselijke leven van alledag. Hij huwde Freule Cobi van Bandoeng (uit een oud-Indo- nesichs geslacht) en smeedde zware emi gratieplannen. Hij vond Duitsland te oostelijk, België te ver naar het zuiden en koos daarom Zuid-Holland. In af wachting van zijn latere taak hier in Leusden hield hij zich vanaf 1960 onle dig als chef c.q. bedrijfsleider van krui denierswinkels, respectievelijk in Vlaar- dingen, Dordrecht. Ridderkerk, Rotter dam en Alblasserdam. In die tussentijd groeide zijn gezin bij na vanzelf met vier kinderen, die thans 18, 17, 7 en 5 jaar zijn. Drie meisjes en een jongen, twee donker en evenveel blond. Als gevolg van een reorganisatie in het bedrijf van zijn laatste patroon kwam ons interview-slachtoffer in 1974 zes weken in de W.W. en in die tijd voltrok zich een nieuwe wending in zijn leven. Om voortaan van alle gedonder af te zijn, besloot hij niet meer voor een baas te gaan werken. Zelfstandigheid werd zijn doel en met allebei zijn grote handen greep hij de kans, die hij in december '74 kreeg, om collega te wor den van bijvoorbeeld een zekere meneer A. Heyn uit Zaandam Die is, uiteindelijk en met enig gevoel voor proporties, toch ook maar kruide nier. Bij de totstandkoming van het noodwinkelcentrum aan de Torenakker- weg kreeg hij een hoekje toegewezen, waar hij min of meer een leven leidt als een prins. Zijn kostje leek gekocht tot ver in het hiernamaals. AJAKKES I Nog maar amper in Leusden werd An- tonius Franciscus Aldenzee, want zo staat hij hij hier in het bevolkingsregister lid van de carnavalsvereniging de Gou den Klomp, in hoofdzaak vanwege zijn Brabantse afkomst. Daar ontwikkelde zich in zijn tweede jeugd ook zijn carnavaleske natuur. Zijn roeping in de prinselijke richting werd sterker en sterker en toen een eind was gekomen aan de regeringsperiode van Prins Pam-plus, wist hij zeker, dat hij "ja" zou zeggen, als de Gouden Klom- pers hun keuze voor de opvolging op hem zouden bepalen. Als dat maar goed gaat, werd hier en daar even gemompeld maar ditmaal ging het goed. De toch wel imponerende afmetingen van Aldenzee - 1,76 lang, ruim 160 pond zwaar en een Na twee maanden ervaring als prins kan worden gezegd, dat zyn benoeming geen miskleun geweest is. Zelf zegt hg, dat bijstand en hulp van zjjn voorgan gers en het andere carnavalspersoneel de hoofdoorzaken zijn van het succes by de Gouden Klomp, het bovenmoerdykse carnavalsbastion. Het is geen kunst om prins te worden, maar wel om prins te blyven. Met dit motto als basis doet Ajakkes zyn uiterste best, vooral nu h(j aan het slagschip van ex-prins Jan (be doeld wordt de Ford Mercury] heeft gezien, wat je aan carnaval over kunt houden. Ajakkes moet zich maar met een Opellje zien te behelpen. LEUSDEN/CENTRUM - Al jaren houdt de Stichting Jeugd en Jongerenwerk (voorheen K.J B.) carnaval in „de Til". Ook dit jaar zal dat weer het geval zijn. Vrijdag IS februari zullen de scholen Kinderland en Rossenberg bezit nemen van het jongerencentrum om carnaval te vieren. Zaterdag 19 februari wordt het kindercarnaval van „de Gouden Klomp" gevierd. Dat zal na de optocht gebeuren. Als na dit festijn voor de jeugd „de Til" weer is opgeruimd, wor den 's avonds de jongeren vanaf 14 jaar verwacht voor een carnavalsfeest met een echte carnavalsband. Dit festijn be gint om 20.00 uur. De entree is 3.50. Zondagmiddag wordt de gewone dans- middag gehouden Maandagavond 21 februari is er weer carnaval voor de jeugd vanaf 7 a 8 jaar. De uiterste leeftijd hiervoor is 13 jaar. Ook daar zal een canavalsband de muziek verzorgen. Dit feest begint om 19 00 uur en zal tussen half 10 en 10 uur afgelopen zijn. De entree is 1.-. Dinsdag 22 februari wordt de afslui ting van het carnavalsfeest gehouden, waarbij iedereen die daar zin in heeft nog wat na kan hossen. De prijzen voor het carnaval voor de jeugd zijn zo laag omdat de Stichtng Jeugd en Jongeren werk in de kosten bijdraagt. LEUSDEN/CENTRUM - Reeds enige tyd zyn wy bezig geweest om tot een interview met de huidige Leusdense car navalsprins te komen. U heeft als inwo ner van deze stad in wording doodge woon recht op wie, wat, hoe en waarom. Zeker nu de activiteiten van de enige echte carnavalsclub in Leusden-Cen trum en Zuid zeer binnenkort meerdere hoogtepunten bereiken. Zo wordt a.s. dinsdag door de Gouden Klomp weer de overval gepleegd op het "Zeemanshuis", dat o.m. in de telefoon gids nog steeds gewoon maar Bejaarden centrum 't Hamersveld wordt genoemd. Vier dagen later komt de Sleutel van Leusden i.v.m. Groot Carnaval en aan verwante feesten in handen van Prins Ajakkes I en op 27 februari wordt over geschakeld op de buitenlandse toer. De Gouden Klomp neemt dan, als enige carnavalsformatie boven de grote rivie ren, de uitdaging aan van de Prinselycke Carnavalscaemere der Kevserlycke Ste de tot Aelst, midden in het land van pils en patat. De pot wordt tenslotte verteerd op het Midvastenbal van 19 maart. De prins was in principe niet tegen het interview, maar had blijkbaar toch nog iets meer te doen dan alleen maar het uithangen van de lolbroek. Onze elfde poging had uiteindelijk succes en zie hier het resultaat van het gesprek met Zijne Doorleutige Hoogheid Prins Ajak kes de Eerste. Tot goed begrip van za ken - er blijken in Leusden toch nog een paar mensen te wonen, die dat niet weten - zij vermeld, dat Prins Ajakkes I, na de Prinsen Jan I (met een dubbele regeringsperiode), Hanno I en Pam-plus (ook twee jaar de pineut), de vierde is in de dynastie van de Gouden Klomp, die in het seizoen als wijlen de Bonte Dins- dagavondtrein door Leusden denderde. NIEUWS UIT DE LEUSDENSE KERKEN LEUSDEN WERELDGEBEDSDAG Christenen uit de Duitse Demokra- tische Republiek hebben het thema uit gewerkt. dat in de liturgie zal worden opgenomen voor de Wereldgebedsdag op vrijdag 4 maart. Voor Leusen wordt de gebedsdienst gehouden in de Dorps kerk om 20.00 uur. Het thema luidt: liefde en gebod, liefde en lijden, liefde en gehoorzaamheid. JAN STRONG IN CLAEVERENBLAD Folkzanger Jan Strong komt op zater dagavond 12 februari in 't Claerveren- blad". Hamersveldseweg 102. Jan Strong is 25 jaar, speelt vanaf zijn negende jaar gitaar, en doet dit de laat ste driejaar als beroeps. De Hervormde Gereformeerde Jeugdraad rekent op een geweldige opkomst. VAKANTIEWEKEN 1977 Van 30 april tot en met 7 mei organi seert de Commissie Rekreatie Minder- validen twee vakantie weken voor min- dervaliden in het Orahotel te Heerler- heide. Van 6 tot en met 30 augustus in "De Seinpost" te Ymuiden. Inlichtingen over deze weken kunt u krijgen bij: A. Kooyman, Akkerwinde 5, telefoon 42787. KERKTELEFOON Ook al hebt u geen gewone telefoon, en wilt u de kerkdiensten beluisteren in de Marcus- en de Dorpskerk, dan kunt u een aansluiting krijgen op de kerktele fooninstallatie. Hierdoor kunt u recht streeks de kerkdiensten beluisteren via een radio. Inlichtingen over deze kerk telefoonaansluiting worden u verstrekt door: A. Kooyman, Akkerwinde 5, tele foon 42787. NCVB LEUSDEN CENTRUM Mr. E.C. Koning, adjunkt direkteur van de Gemeentelijke Sociale Dienst te Amersfoort zal op maandagavond 14 fe bruari om 20.00 uur spreken over "de taken van een gemeentelijke sociale dienst". De NCVB komt hiertoe bijeen in de Marcuskerk. WISSELING KERKDIENSTEN De kerkeraden van de Hervormde en de Gereformeerde Kerk hebben besloten de morgendiensten in de Marcuskerk per maand te wisselen. In de februari maand zijn de diensten van de Gere formeerde Kerk om 9.00 uur. VAKATIERES ONDERLING DIA KEN In de Gereformeerde Kerk zijn mo menteel 9 vakatures van bestuursfunk- ties. Wilt u zich voor 1 maart opgeven bij een der beide scribae, als u er voor voelt, om met een Gereformeerde Kerk mee te denken en mee te werken? VAKATURES HERVORMDE GE MEENTE In Leusden-Centrum zoekt ds. Koo man naar kerkleden die willen deelne men aan de volgende werkzaamheden. Catechetische werkgroep; Bejaarden- werk van het Gcmeente-diakonaat; op verzoek van de Provinciale Kerkelijke Vergadering: een architekt of bouwkun dige die zitting wil nemen in de Pro vinciale Kerkvoogdij Commissie; diaken voor zending en Werelddiakonaat. Voor deze laatste vakature kunt u zich in verbinding stellen met het scribaat, Landweg 70, Leusden-centrum. brabander De huidige prins zag het eerste levens licht behalve in Noord-Brabant ook in de mooiste heerlijkheid van de Peel, met name in Bakel, waarvan o.m. Helmond u M b v< ai a. -I 'jj d n n 'g n j! r ei i n; s z er c If uv rs tU z ai <P g i/l 5 1 F ?n wi el jn i l da ■ni t n i 1 1 t I Ije -• 1 "8 aoi Jig lie ar D de in >pi P idi vei

Leusder Krant | 1977 | | pagina 7