Jongeren in Leusden VIILI1IJ JOURNAAL Uu i/oont u fijn in Leusden Bakterievuur 3INGO! ;tedebouw in een dorp (2) ALARM PLANTSOENENDIENST VIJKRAAD DE WETERING Wilgenbinding in de Wetering wat vinden zij er van? Carla Snapper, 14 jaar, 3e klas gymnasium. Komt uit Tilburg en had in het begin het idee hier in Leusden op vakantie te zijn, temidden van weilanden en bossen, Net als haar vriendin Janneke heeft ook zij geen tijd om zich in het uitgaansleven van Leusden te storten. Tv kijkt ze niet Ze zit het liefst als haar huiswerk af is op haar kamer een boek te lezen of praat wat met haar vriendin. Kranten lezen behoort niet tot haar bezigheden Zij denkt wel veel over de toekomst na, maar heeft daarover nog geen uitgesproken mening. DONDERDAG 24 FEBRUARI 1977 In vervolg op onze artikelen over de woonomgeving zijn er hier wat voorbeelden uit Leusden waaruit blijkt wat schaal en ruimte betekenen en wat mensen ermee doen of mis-doen. Eén van de belangrijkste eigenschappen van een behagelijke woonomgeving is de beschutting die deze biedt Kenmerkend is, dat de verdroogde bloesem, bladeren en vruchten niet afvallen, maar lang blijven zitten, tot in de winter toe. Aangetast takje van meidoorn. Jongeren in deze leeftijdsgroep, graag jullie reakties! 1. Alandsbeek West. 2. Alandsbcek Oost. \0( ,Éie wijkraad de Wetering is de laatste |d nogal in het nieuws geweest Met ^ame in de Amersfoortse Krant. Het ^nderwerp betrof de verkeers- en arkeeroverlast t.g.v. de ïgebruikneming van Groot-Krakliorst" en de ontsluiting an het bestemmingsplan Sportcomplex Valleikanaal" „De ntsluiting valt gedeeltelijk binnen de 'ijk de Wetering. Er waren wat loeilijkheden gerezen t.a.v. de iformatieoverdracht tussen de emeente en de wijkraad Kortsluiting, eet dit tegenwoordig." imiddels brandt de lamp weer en is het :hterliggende geharrewar met de iantel der liefde bedekt En wie zijn wij m daar onder te willen kijken? 'ank zij de wijkraad wordt gelijktijdig egonnen met de aanleg van de ;nnisvclden en de ontsluitingsweg issen Walstro en Middenweg, en voorstel hiertoe werd vorig jaar inuari door een werkgroep Verkeer an de wijkraad geformuleerd en onmiddellijk door de gemeente overgenomen. Wanneer de w ijkraad niet aan de bel had getrokken zou deze Noordelijke ontsluitingsweg hoogstwaarschijnlijk pas over een paar jaar gerealiseerd zijn. Uit bovenstaande blijkt, waarschijnlijk ten overvloede, dat de wijkraad zich niet alleen bezighoudt met het beleggen van klaverjas- en bingo-avondjes, of ..Het liefst zag de gemeente dat wij ons bezig hielden met het ontwerpen van leuke nieuwe hondepoepbord|ev" (verzuchting van de sekrctaris van de wijkraad). De wijkraad bekommert zich om uiteenlopende zaken als knotwilgen, verkeersdrempels en jeugdwerk. Enige tijd geleden informeerde zij naar de mogelijkheid de wilgen in het Ruige Veld zelf te knotten. Wethouder Van Woudenberg gaf er de voorkeur aan de gemeente dit werk te laten doen Hij vreesde een te grote binding tussen de burger uit de Wetering en zijn eigenhandig geknotte wilg. Een binding die kwalijke gevolgen zou kunnen hebben wanneer de wilgen t.z.t. gekapt zouden moeten worden En hiermee belanden we heel dicht bij het gebied van de werkgroep Milieuzorg. Een ieder die met de Wijkraad de Wetering heeft kennis gemaakt middels de secretaris de heer De Weerdt, is er diep van doordrongen dat de wijkraad mans genoeg is de zaakjes zelf op te knappen. Waar Wijkraad en C.M.L. -werkgroepen zich met hetzelfde bezighouden zullen in de toekomst gegevens uitgewisseld worden, die mogelijk tot meer samenwerking leiden. Tot slot: Als iedere wijk de wijkvereniging krijgt die zij verdient is het in de Wetering in elk geval een levendige boel. „Vaantjes" bij Vuurdoornscheuten. Enige weken geleden verscheen er in de Leusder Krant een alarmerend bericht van de gemeentelijke Plantsoenendienst. Er komt in het openbaar- en particulier groen een gevaarlijke planteziektc voor, namelijk Bacterievuur. Planten die deze ziekfe hebben gaan gegarandeerd dood, mits er iets aan wordt gedaan! Waarin komt Bacterievuur het meest voor? In Pereboom, Cotoneaster, meidoorn, vuurdoorn enz. Dezé ernstige ziekte is bovendien besmettelijk voor struiken in de omgeving. Waaraan in Bacterievuur te herkennen? In hel voorjaar: aan vochtige plekken op stam en dikkere takken Verwelkende, verdroogde bloesem. In de zomer, verdroogde bladtoppen (vaantjes), verwelkende, later verdroogde bladeren, bruin tot zwart wordend. Soms aan takken of stam met verwelkende of verdorde scheuten: druppels bacterieslijm, die eerst wit, later oranje en geelbruin worden. In herfst en winter, het jaargetijde waarin de ziekte het moeilijkst te herkennen valt: verschrompelde jonge vruchtjes of bloemtrossen, die aan de takken zijn blijven hangen. Vochtige kankerplekken op stam en dikkere takken Het langs een muur lopen geeft een gevoel van beschutting tegen wind en harde regen. In tuinsteden is dit bi|na een luxe geworden. Intieme straatjes zoals in dit voorbeeld verhogen de leefbaarheid van de buurt. Vergelijk dit met foto 2 waar - ondanks de grote beschikbare ruimte - zelfs niet eens plaats voor een trottoir is. Foto 3. Foto Bakterievuur bij Cotoneaster. Lex kijkt veel naar de tv en is politiek geïnteresseerd. Kranten lezen doet hij niet, daarvoor heeft hij geen belangstelling. Het voorkomende vandalisme in Leusden wordt volgens Lex veroorzaakt door verveling van de jongere bewoners. Vroeger was Lex lid van verschillende sportverenigingen, op het ogenblik doet hij daaraan niets meer Wel is hij van mening, dat er op het gebied van de sport voldoende mogelijkheden zijn. De toekomst ziet hij niet zo somber in. Ga vooral zeil niets doen, want de ziekte verspreidt zich heel gemakkelijk als niet exact de nodige voorzorgsmaatregelen worden nagekomen. Dan wordt het kwaad nog erger. Bel de plantsoenendienst van de gemeente (41247) en deskundigen komen uw struiken kontroleren en zo nodig behandelen. Daaraan zijn geen kosten verbonden. Het is een kwestie van leven en dood voor de struiken in eigen of gemeenschappelijke tuinen. Je moet er toch niet aan denken dal deze ziekte zich tot een epidemie uitbreidt en overal zijn kale, dorre, dode sporen achterlaat! (telefoon 41247, toestel 229) W. E. Deze maand starten we met een aflevering van een serie artikelen met als onderwerp: „Hoe denken de jongeren in Leusden". De eerste keer hebben we een aantal jongeren gekozen in de leeftijd van 14 tot 16 jaar. Janet Lagerweij, 16 jaar. Havo-leerlinge in Utrecht. uitgaansmogelijkheden erg goed en noemde o.a. de Til, de Meent en het Klaverenblad. Om dit nog aantrekkelijker te maken, denkt zij. dat de jongeren daaraan zelf moeten meewerken. In de Til kan men I nog wel jongeren gebruiken voor bepaalde aktiviteiten Een spontaan idee van haar om alleJOVj mensen in heel Leusden eens wkkköritè'<_ schudden is het organiseren van een enorme kermis. Zij noemde Leusden nl. 1 een echt slaapdorp Tv kijken doet zij nooit, vader leest de krant, en hij vertelt J daaruit de kinderen de belangrijkste dingen. Ze geeft gymles aan jongere kinderen bij IMPALA, en is ook van mening, dat er op het gebied van sport in Leusden veel geboden wordt. Zij vindt dat wij er met zijn allen hard aan moeten werken om de toekomst leefbaar te houden. Ze denkt veel na j over milieuvraagstukken. Guus komt uit Amersfoort, en vindt het j hier voor jongeren erg saai. Weinig uitgaansmogelijkheden, er ontbreekt volgens hem o.a. een bioscoop. Wat hij t het liefst hier zou zien is een gelegenheid waar hij met zijn vrienden en andere geïnteresseerde jongeren kan v samen zijn. Daar zouden zij naar hartelust heel hard muziek moeten kunnen maken en dansen. Wie meldt zich aan9?? Net als Lex is hij een fervent biljarter. Tv kijkt hij af en toe, kranten leest hij niet; hij heeft belangstelling voor politiek. Precies zoals Lex vindt hi), dat vandalisme onder de jeugd zijn ontstaan vindt in verveling. Ook op sportgebied ziet hij hier geen hiaten, vooral het f zwembad is favoriet. Uit solidariteit j werkt hij wel eens mee aan de aktiviteiten op Henegouwen. Over de toekomst gaat hij nog nadenken. Een sledebouwkundig plan moge er op de tekentafel interessant uitzien, vergissingen worden maar al te vaak gemaakt. Looplijnen worden door bewoners zelf ontworpen cn zijn op foto 5 duidelijk zichtbaar, hetgeen ten koste gaat van de beplanting. Op foto 6 is de onsympathieke wijze te zien waarop dan door een plantsoenendienst moet worden ingegrepen. Lcx Bruil, 15 jaar, 4e klas chr. Mavo. woonde voorheen in Oosterbeek en vond de overgang naar Leusden niets bijzonders Hij vindt dat wat er voor de jeugd m Leusden te doen is weinig interessant Hij mist o.a een bioscoop en een jongerensoos. Wat hij wel leuk vindt in Leusden is een spelletje biljarten in Hakhorst. Zij is een echte Leusdense. Zij vindt het kontakt tussen de oude en nieuwe bevolking van Leusden slecht tot stand komen, alhoewel zij persoonlijk daar geen moeite mee heeft Zij vindt de Janneke Mcrkelijn, 14 jaar, 3e klas gymnasium. Komt uit een dorp bij Leeuwarden Wat haar in Leusden is opgevallen is de omvangrijke nieuwbouw. Ze woont nog maar 3 maanden hier en heeft zich nog geen oordeel kunnen vormen over de gang van zaken. Tv kijken doet zij nooit, en kranten lezen ook niet. Door het vele huiswerk heeft zij weinig tijd voor ontspanning. Ze interesseert zich erg voor milieuzaken, en wil later beslist in milieu-werkgroepen. Ze denkt veel na over de toekomst en praat hierover graag met andere mensen. Twee beelden van dezelfde straat waarbij breedte van voortuin en straat gelijk is Door verschuiving van de woningen en een bebouwing aan de overzijde is een veel prettiger straatbeeld ontstaan dan op foto 4. Foto 5. Foto 6. w Guus Staarman, 14 jaar, 3e klas chr. Mavo.

Leusder Krant | 1977 | | pagina 13