vier dolle dagen vlogen voorbij CARNAVAL IN LEUSDEN Oonfetti LEUSDER KRANT - REPORTAGE Donderdag 24 februari 1977 13 inmiddels reeds zondagmorgen gewor den. Wij zijn niet tot het einde gebleven, want het lag in de bedoeling om nog even op ziekenbezoek te gaan bij Vorst Jan. Daar ter plekke was echter geen lichtje meer aan, waaruit wij conclu deerden, dat hij reeds in de armen van Morpheus lag. Het leek osn beter om maar niet aan te bellen. SENIORENCARNAVAL De met deze naam aangeduide carna valsavond voor de wat oudere Leusde- naren is weer een groot succes geworden. Maandagavond vónd dat gebeuren plaats in de gezellige zaal van Ros Bev aart, gemakkelijk bereikbaar voor de meeste feestgangers. Voor hen, die daar wat meer moeite mee hadden, was ge zorgd dat zij opgehaald en later weer thuisgebracht werden. Met andere woor den: iedereen, die met Prins Ajakkes en zijn maats een plezierige avond wilde hebben (en dat waren er heel wat) was welkom. Het Welson Trio (huisorkest van de Gouden Klomp) was versterkt met de Lisidunese Boerenblazcrs, zodat ook de wat hardhorige feestvierders in de maat konden blijven. De Prins en zijn bijna volledige gevolg (Vorst Jan wor stelde nog steeds met de griep) kregen de carnavalsveteranen al spoedig aan hun avondgymnastiek en opvallend was de aanwezigheid van diverse "Zeemanshui- zers", die verleden week aan één avond blijkbaar niet genoeg hadden en nu op herhaling kwamen. Prins Ajakkes was bijzonder royaal met ridderordes, gouden klomp en echte vet leren medaljes. Gijs v.d. Hoef (als gang en spraakmaker), pastor Ter Bekkc (met een "stichtende" preek van Ajak kes) en de dames M. Heitling (model- ziekenbezoekende Zonneblocmster). Jansen (trouwste en verstwonende sup portster) en Horst (had ook vee! goed gedaan) kregen allemaal hun aandeel in de lintjesregen. Ook super-veteraan P.A. Waals kwam aan bod als dank voor zijn niet minder dan 11 limmericks over de Gouden Klomp en deszelfs Prinsen. Hier volgt de vijfde: "De Prins van nu zal het wel lappen, omdat hij ons naar adem laat happen. Ajakkes nog toe Wat maakt hij ons moe Hij dwingt ons een pilsje te gappen" En wat vindt U van de elfde? Ook die had veel succes. "Ik hoop, dat de hemel ons spare Voor verdriet en sacherijn zal bewaren Dus leve de lol Visser schenk nog een vol Voor jou pils en voor mij: jonge klare" Onvermeld mag ook niet blijven, dat jeugdprins David 1, die met zijn vol ledige Raad van Elfjes een groot deel van het Seniorenbal meemaakte, eveneens geridderd werd. David was zo beduust, dat hij helemaal vergat om Goliath Ajakkes op zijn beurt in het goud te zetten. Om tien uur was het bedtijd voor de Gouden Klompse junioren en een paar hofdames zorgden, dat de jongelui veilig onder de wol kwamen. Onderlus sen ging het feest vrolijk verder. Te middernacht zou het afgelopen zijn, maar toen wij tegen die tijd onze hakken lieten zien (dit relaas moest nog pers klaar worden gemaakt) bleken wij de eerste vertrekker te zijn en dat zou nog een hele tijd het geval zijn. VASTENAVOND Dinsdagavond werd het carnaval 1977 voorlopig afgesloten met het Vasten - avondbal, wederom in de gezellige stal len van het Ros Bevaart. (A.s. zondag volgt nog "Aalst" en op 19 maart "Halfvasten"). De nieuwe forma tie van het huisorkest was nadrukkelijk aanwezig en de zaal was afgeladen met zo'n 200 zotten en zottinnen, die ook dit bedrijf van de carnavalsviering niet wil den missen. Wij hadden U graag nog heel wat willen vertellen over deze goed geslaagde avond, maarhet lint in onze schijfmachine vertikte het verder en ons handschrift is zo onleesbaar, dat het in de zetterij niet kan worden "ver taald". Jammer en helaas, maar wij moeten het hierbij laten. Op een paar hoogtepunten komen wij de volgende week misschien nog terug. den Klomp het weer uitstekend gedaan heeft. Het feest in het "Zeemanshuis" was geweldig, de optocht trof het met het weer, het kindercarnaval belooft al les voor de toekomst, het tot diep in de nacht overvolle grote parkeerterrein van "de Mof' zegt genoeg over het succes van Groot Carnaval en ook het Senioren bal klonk als een klok. Eén vraag blyft nog over: "Waarom is Sjef Knyf de enige geüniformeerde Gouden Klomper, die alles met een onbedekt hoofd mee heeft moeten maken?" Toch echt niet alleen terwillc van zyn mooie gryze krul- iebol? IN HET ZEEMANSHUIS Als "oefenwedstrijd" voor de hoogtij dag van het Leusdense carnaval op za terdag 19 februari trok de Gouden Klomp dinsdagavond enthousiast naar het "Zeemanshuis" aan de Asschatter- weg. Enthousiast is eigenlijk te zacht uitgedrukt, want in feite veroverden de klompers de klompsen stormenderhand de recreatiezaal met inhoud van het desbetreffende bejaardenhuis. Onder leiding van President Sjef Knijf daver den Prins Ajakkes met Prinses Cobi van Bandoeng, de Vorsten Jan, Piet en Han- no, de prinselijke Adjudant Folkert en niet minder dan twaalf leden van de Raad van Elf de feestelijk versierde zaal binnen. Adjudant (b.d.) Gijs moest zo te zien het belangrijke vrouwelijke aandeel van het gezelschap op het rechte pad zien te houden en dat lukte nog ook. Als je niet beter wist, zou je denken, dat Gijs solliciteerde naar een eigen stekkie in het Zeemanshuis. Mevrouw Zeeman, de directrice van het in deze tijd van het jaar naar haar genoemde bejaardencentrum, had met haar medewerksters de zeer vele be woonsters en bewoners van het huis (veel meer dan vorig jaar) die nog graag eens een avondje terug wilden naar vroegere tijden, bezig gehouden totdat tegen ach ten de Leusdense lolbroeken en rokken de leiding overnamen. Huub Fremouw met zijn orgel, knap geassisteerd en voor weinig geld door Wim (een andere telg uit het Leusden-Zuidse Hartogelijke ge slacht) achter een enorme sortering drums, zorgde voor de bijbehorende ge luidjes. De muziek was op twee punten aangepast aan de omstandigheden. Ein delijk eens niet zo hard en voorts met allerlei toppers van toen, afgewisseld door een keuze uit de 139 carnavals nummers uit 1977. De Gouden Klom pers moesten eerst nog wat aanpassings moeilijkheden overwinnen, maar toen dat eenmaal voorbij was, ging het pico- bello met de pilsmaniakken. Aan drank jes en hapjes, die gewoonlijk in het Zeemanshuis niet op de kaart staan, was dinsdag beslist geen gebrek. Prins Ajakkes had onderscheidingen bij zich voor mevrouw Van Schaik en de heer de Ruiter, omdat zij op deze carna valsdag al weer een jaartje ouder waren geworden. Maar er was nog meer "goud en zilver". Omdat vroeger de geit Truis van de oer-Hamersveldse mevrouw Rie- ka Rijnders zo vaak kampioen was ge worden, kreeg zij nu zelf een onder scheiding van Prins Ajakkes, die omdat het feest zo vlak bij zijn levensmiddelen- - Het carnaval is feitelyk weer voorby* Er een "schoolreisje" voor de de Gouden Klomp op zondag en dat gaat dan naar het ^telgjsche Aalst. Tenslotte komt de car- lavalsvermomming nog aan bod op het Hdvastenbal op 19 maart en daarmee is ,irle taart voor dit seizoen ook helemaal p. Een terugblik op de afgelopen dagen an jolyt en plezier leert ons, dat ook dit arnavalsseizoen meer dan uitstekend eslaagd is. Al zitten wy dan hier "bo en de grote rivieren" en al kon het soms wy denken aan de optocht - nog een ikkcltje beter, moet toch worden gezegd n lat de Leusdense carnavalsclub de Gou- "Ajakkes moet zich maar met een Opeltje zien te behelpen", luidde -het bedekte verwijt van de Prins aan iet slot van zijn interview in de reusder Krant van 10 februari. Een joexi verstaander heeft aan een half voord genoeg en Vorst Jan hono- eerde de steek onder water met de nruil van zijn Ford Mercury voor 1 mPontiac Cata/ina. Die is 3 cm torter dan het Fordje en komt dus vat dichter in de buurt van de prin- wlijke voiture. De overstap naar een Deusjevoo vas te groot en niet praktisch. Zelfs vet de vier zitplaatsen eruit en een *imrkrat daarvoor in de plaats heeft t'orst Jan nog te weinig ruimte. De nieuwe jeugdprins van de Gou- ien Klomp heet in het dagelijkse \$even David den Hartog. U raadt het 3uit het bekende Hartogelijke ge dacht uit de van Onderbroek tot Borstrok!aan in Leusden-Zuid De verkiezing geschiedde heel de mocratisch via ballonnen, waarin briefjes met de namen waren ge friemeld. Hoe ze die er met zo'n ontsnappende luchtstroom in kon den krijgen, is nog altijd een raad sel, maar het lukte. Ambtelijk koos de nieuwe jeugdprins a/s loknaam: David Een nieuwe stunt van de Gouden Klomp was het optreden van een dozijn of daaromtrent ietwat over jarige Dansmariekes in het Zee manshuis. Keurig gekleed en afge stemd op de leeftijd van de Zee- manshuizer bevolking, maar om te zeggen, dat de beentjes mooi hoog van de grond kwamen is wel wat overdreven. Niet dtrekt een carnavalsgebeuren, maar wel passend in deze sfeer en mogelijk daardoor geïnspireerd, was het overenthousiaste optreden van een korfballer van Antilopen 2, bekend onder de initialen P. K. Met een overdosis PK's stormde hij on langs op het doe! af, miste welis waar de korf, maar liep met een daverend gekraak de paal compleet doormidden. Een grote ramp kwam over één der markantste figuren van de Gouden Klomp. Op de hoogtijdag van het Leusdense carnaval moest Vorst Jan met een griep [de 5e letter is een p en en beslist geen f] onder de wol. Veel van zijn supporters had den nog verwacht, dat Jan eventu eel "onherkenbaar" in nachthemd - en met slaapmuts toch nog zou verschijnen, maar dat feest ging 9 niet door. Er zijn nog heel wat pils- és gedronken op het herstel van de Vorst, maar dat bleek weggegooid geld, want het heeft niet mogen baten. H GROOT CARNAVAL Zonder Vorst Jan, die als onwillig slacht offer van de griep thuis in bed lag (zo gingen althans de geruchten) vond des ondanks zaterdagavond het Groot Car naval doorgang. En wel in het daartoe wel zeer geschikte etablissement aan de Arnhemseweg, waar de heer v.d. Weide, zijn betere helft en hun beider personeel overuren maakten om het in de vele honderden bezoekers zoveel mogelijk naar de zin te maken. Eddy uit Achter veld in de voorzaal met zijn trekknoppen en druktoetsending, dat zaterdag zelfs een tijdje op bier speelde en het Gouden Klomper huisorkest, ook Wel son Trio genoemd, in de achterzaal had den inmiddels met gunstig gevolg de massa leutbroeken en pretrokjes al flink in beweging gekregen toen zo tegen half tien Prins Ajakkes als tijdelijke burge meester van Leusden met zijn gemeente raad het feest nog luidruchtiger maak ten. Wij moeten ook melden, dat de om 14.00 uur in de middag afgezette en nu dus ex-burgemeester A.H. van der Post sportief was ingegaan op de uitdaging van Prins Ajakkes om het Groot Carna val te bezoeken. "Aha", zei de prins toen boetiekje plaatsvond, eigenlijk een thuiswedstrijd speelde. De Limburgse mevrouw Jansen (één van de Selvera's?) zong ook nu weer een oud-Limburgse tophit en iedereen weet weer hoe "schoon" dat deel van ons land is. Zeer trots omdat zij samen met ex-prins Pam op een foto in het carnavalsboekje van de Gouden Klomp voerde zij het hoogste woord. Ook de heer Van Doorn (niet de CRM-mimster maar de bekende ex- brandweerman) werd geridderd. Een heel stel wat overjarigen Dansma riekes onder aanvoering van Prinses Co- bi en de Raad van Elf met reserve brach ten de "Hamersvelders" weldra in de juiste stemming en er werd weer gedanst en gehost als weleer. Mevrouw Zeeman, ook bijzonder actief de hele avond, wilde beslist nog kwijt, dat de "jongens en de meisjes" van de Gouden Klomp het ook op deze tweede carnavalsavond weer uit stekend gedaan hebben. Wat haar be treft mag ook de volgende jaren een feest als dit een vast punt van de carnavals viering worden. Bijzonder treffend was de uit volle borst door iedereen meege zongen hoogbejaarde schlager "Zeeman o zeeman" o.l.v. kapelmeester Gijs van den Hoef, de weliswaar gepensioneerde prinselijke oud-adjudant, maar deson danks duidelijk merkbaar aanwezig, zij het ook gewoon maar in een agrarisch vrijetijdscostuum. Tegen middernacht eindigde het zeer geslaagde feest, dat vele stoffelijke resten overlatend aan de huisknecht en de werksteris). die woens dagochtend daarmee op hun manier car naval vierden OPTOCHT IN LEUSDEN Carnaval is in Leusden - voor het gemak laten wij Achterveld even buiten be schouwing - nog altijd meer een zaal dan een buitengebeuren, waaraan een groot deel der bevolking aan meedoet. Dat was aan de optocht te zien. Hier ligt nog een taak voor de wijkverenigingen en sportclubs. De optocht trok zaterdag eerst door een groot deel van Zud en vervolgens door Centrum. Aan de Ha- mersveldseweg moest even worden ge stopt omdat de opdringerige slijter Van den Hengel met alle geweld drie kratjes pils voor noppes aan de Gouden Klomp kwijt wilde en Alaaf was het dankwoord. Het weer werkte gelukkig goed mee. Er stond een knap windje maar regen blééf uit en af en toe kwam de zon zelfs kijken hoever de optocht gevorderd was. Enkele hoogtepunten uit de carnavals stoet willen wij U niet onthouden. Voor op (of behoorde het politiebusje ook tot de deelnemers?) de Lisiduna-harmonie, compleet met majorettes en versterkt niet alleen maar solide maar ook bijzon der geslaagde prinsenwagen met Ajak kes I in het kraaienest en zijn complete gevolg achter de walletjes. Tenslotte volgden - bij onze doorkomst - nog 14 particulieren auto's, maar of die ook bij de stoet hoorden, weten wij niet. GOUDEN SLEUTEL Gejaagd door de wind kwam de optocht bijna 10 minuten te vroeg bij het ge meentehuis. Terecht liet bode Herder zich ontvallen, dat ambtenaren wel op tijd maar nooit te vroeg komen (zeker op een vrije zaterdag) zodat even moest worden gewacht op het verschijnen va van burgemeester A.H. van der Post. De heerS. Polak van 1200 (dit is geen ade- lijke titel maar een functie) trad min of meer op als ceremoniemeester). Onder de druk van het luide gejuich van de vele aanwezige poorters en poorteres sen overhandigde onze burgervader zon der protest de gouden sleutel van het dorp (hij durfde Leusden nog geen stad te noemen) aan Ajakkes I en wat die man toen allemaal te vertellen had, grenst aan het onwaarschijnlijke. Mis schien had hij toch beter advocaat kun nen worden? De prins besloot zijn woor denstroom met vier opdrachten en wel, dat volgend jaar iddere Leusdenaar ver plicht-vrijwillig mee moet doen aan de optocht, dat iedereen deze dagen lief moet zijn voor een ander (al is het de buurvrouw), dat men zich moet laten rijden als dat nodig blijkt (al was het alleen maar om de politie wat werk uit de handen te nemen) en tenslotte: mop per niet op de prins of zijn gevolg, maar werk mee om het carnaval goed te laten slagen. Tot slot van de plechtigheden op het ge meentehuis volgde nog de uitreiking van de Lisidunese Klomp aan mevrouw M.J.Th. Egberink als grote stimulatrice van het Zonnebloem werk, eerst in Alphen aan de Rijn en sinds 1971 in Leusden. alles bijeen al meer dan 12'/j jaar lang! Zuster Rosa, de winnares in 1976 van deze hoogste onderscheiding van de Gouden Klomp, kreeg tegen in ruil van haar "wisselklomp" als troost prijs een prachtige oorkonde. Met een rondje gemeentepils (maar wel uit de bekende bruine flesjes) beloonde Mr. van der Prins Ajakkes Co. voor het feit, dat hij en zijn gemeentebestuur vier onverwachte snipperdagen kregen van de prins. Hierna vertrok het gezelschap luidruchtige carnavalsklanten naar de Til. KINDERCARNAVAL Daar begonnen de prins en zijn gezel schap na een pilsje aan het Kindercar naval. Het was een machtig gezicht als je die grote lummels (pardon de prins en zijn staf) met de circa 400 kinderen zag hossen en klossen. Eddy en zijn ma gische orgel waren bij tijden niet te horen, zo hard zong Leusdens hoop en glorie alle bekende en onbekende carna valsliedjes mee. Natuurlijk was de prins niet met lege handen gekomen en in het kader van "zing-es doe-es" kregen wij het optreden van een paar nog niet ont dekte zangers en zangeressen. Zo was er "Moriaantje" Hoksbergen (heel schat tig), maar ook Benny Rahawarin (niet zo mooi, maar wel knoerthard) en het duo Ingrid en Emely (erg leuk) en al die moedige sterretjes werden geridderd. Van meerdere zijden kregen wij horen, dat dit onderdeel tot de meest geslaagde ondernemingen van de Gouden Klomp gerekend mag worden. Zo is het ....en wie de jeugd heeft, heeft straks de toe komst. Wij hebben Gradus v.d. Hengel maar niet gevraagd, wie na afloop de onoverkomelijke rommel en andere car- navalsrcsten mag opruimen. hij zijn voorganger begroette en die kreet van verrassing bleek nog gemeend ook. Een uitstekende observatiepost vonden wij de verbindingsgang tussen de beide zalen. Niet alleen qua temperatuur, maar ook omdat er van die plek Eddy tegelijkertijd te horen was met het Wel son Drietal en dat gaf nogal eens aan leiding tot muzikale kortsluiting. Met één oor luisterend naar "En was ik maar bij moeder thuis gebleven" en het ande re afgestemd op "Wij gaan nog niet naar huis" deed ons toch al niet zo beste muzikale gevoel geweld aan. Gelukkig was de goede opvang door de gewaagd vlot geüniformeerde gastvrouwen (het wettelijke eigendom van het prinselijke gevolg) van dien aard, dat wij de kluts niet helemaal kwijtraakten. Vind die in zo'n drukte maar eens terug. Het was anders wel even wennen asl je een aap zag hossebossen met een soort dansma rieke of twee paters stoeiend met een samba. Hartenvrouw hing met één arm om de hals van klaverenboer en met de andere om het middel van minister Van Agt. Of het de echte was, konden wij niet direct zien, maar er bleef trouwens nog veel meer te raden. Zo dronken wij een pilsje met een schattig negerinnetje, weliswaar met de baard in de keel. "Heerlijk om rauw in te bijten!" Totdat bleek dat het best een broer van Cassius Clay kon zijn geweest. Ondertussen ging Prins Ajakkes verder met de opruiming van zijn medaljes en andere onderscheidingen. Ook Jeroni- mus de Vlerk werd met zo'n plak be dacht. Het feest ging vefder, al was het Vier dagen feest, ze waren zo weer voorbij. In de Til werd er door de jeugd goed gefeest. met twee clowns. De mini-residentie van prins Ajakkes was als "Flipje" aanwezig gevolgd door wat wij eerst voor mislukte kolenkitten aanzagen, maar achteraf "toeters" bleken te zijn. Deze megafoons moesten de "toeterige" toestand uitbeelden van sommige lol broeken tijdens het carnaval. King-kong (uit de gelijknamige film) was er ook en hij zal in zijn bontjas weinig last gehad hebben van de niet zo hoge tempera tuur. Na een wagen, van waaruit met kwistige hand aan de jongste jeugd kleurplaten werden verstrekt, kwamen de jeugdprins David I (in het met grote spoed door gravin Toos vervaardigde pak) en zijn privé personeel, gevolgd door hun eigen Renaultje, dat ze van de plaatselijke dealer gratis van dichtbij mochten bekijken. Een uitzonderlijk goed groepje was "Blij, dat ik rij" uit Groenhouten. Vooral pas was blij dat ma de goedgevulde kinderwagen kon blijven rijden. Vervolgens de dit jaar

Leusder Krant | 1977 | | pagina 15