rootse karnavalsviering in uupekoppenland met Prins nl Achterveldse scholen deden water-projekt SV Achterveld hoofdklasser? Krentepuup voor Henk Ossendrijver KPO-dames dachten aan het hart Gezellige Top-avond A.B.T.B. forumavond EUSDER KRANT - ACHTERVELDS NIEUWS DONDERDAG 24 FEBRUAR11977 tiviteiten ter gelegenheid van het Car naval 1977. Dank zij de muziek van de Les Donjos, Eddy met zijn orgel en de bocrenkapel van DWS zat de stemming er al heel spoedig in. Toen Prins Walter Puup IV met zijn gevolg, voorafgegaan door de Dansmariekes en de Boerenka- pcl was de zaal reeds zo goed als geheel gevuld Het was wel jammer dat de ou deren wel enigszins verstek hadden laten gaan. De jeugd had deze avond wel de overhand Dit mocht echter de pret niet drukken, de stemming was op perbest Om ongeveer 22.00 uur was de tijd aan gebroken die met spanning was tege moet gezien. Dit was het moment waarop bekend zou worden aan wie de Krentenpuup zou worden uitgereikt. Voor het echter zo ver was kwam er nog hoog bezoek de zaal binnen. Dit was een in historische kledij gestoken af vaardiging van Leusden 1200. Door de heer Kuipers werd een oorkonde voor gelezen waarna hij Prins Walter Puup IV onderscheidde met het gildeteken der Puupekoppers uit 1486, volgens de heer Kuipers bij recent gehouden op gravingen gevonden. Als dank hiervoor werd door de voorzitter van Leusden 1200 een onderscheiding van de Puu- pekoppen meegegeven. Na dit evenement ging de Achterveldse Prins tot het uitreiken van een tweetal onderscheidingen. Als eerste werd Wim Schouten voor het voetlicht geroepen. Deze is reeds meer dan 30 jaar pen ningmeester van de S.V. Achterveld. Als dank hiervoor werd hem nu de Puu- pekoppen onderscheiding uitgereikt. Zijn vrouw kreeg bloemen. Tot ieders verrassing verzocht de vrouw van Schouten het woord. Zij dankte de Prins en zijn gevolg voor de onderscheiding en had nu als verrassing ook een onder- Voordat de Carnavalsvereniging Jupekoppen met aan het hoofd Walter Puup IV en zijn gevolg het 1977 in beweging zetten, was Puup IV met zijn adjudant enkele leden van de Raad van Elf in Biddag reeds druk geweest. De en zijn gevolg bezochten de Onze Wereld, St.Joseph, het en ook de beide kleuterscho- 13.00 uur maakte de Prins met zijn hun intrede bij Onze Wereld, jwerd hij ontvangen door enthou- in carnavalskleren gestoken leer- Nadat de Prins zich geruime tijd Hen had bezig gehouden ging hij tot het uitreiken van de prijzen de origineelst verklede Dit was elke klas 1 leerling. De jury had het gemakkelijk. Uiteindelijk was de le klas de Kachelpijp, 2e klas met grote bril, 3e klas de Puup- 4e klas Pan als hoofddeksel met bloemen, 5e klas Glaasje je rijden en 6e klas Pauw met Ook was er een extra prijs voor mooiste en origineelste hoed. Elke innaar kreeg een onderscheiding iorstellende „Onze Wereld" Na een ^[Ëise vertrok de Prins naar het fblok. Op deze school werd de Prins zijn gevolg ontvangen door zijn col- Prins Oen de eerste. Een Prins, een judant en een raad van elf waren ge- door en uit de leerlingen. In de van elf waren de leden afkomstig elke klas en zelfs uit de kleuterklas Startblok Carnavals Prins had als gekozen Prins Oen de eerste. Bij ^.giicnkomst van Prins Puup Walter IV "nk Prins Oen de eerste.-zijn collega :lijk toe. Hij was blij om met de grote Prins kennis te kunnen maken en hem op deze wijze te kunnen verwel komen. Verder sprak hij de wens uit dat de grote Prins na afloop van het Carna val terug zou kunnen zien op een ge slaagd Carnaval in Puupenkoppenland Na een korte toespraak door de grote Prins werd een ronde dans gemaakt. Ook hier waren alle leerlingen en kleu ters leuk en zeer origineel verkleed. Door de oudeccommissie was voor een van de leerlingen die het origineelst was een onderscheiding beschikbaar gesteld Ook hier betrof het een leerling uit elke klas. Hier waren de gelukkigen klas 1 Kirstie Jansen, klas 2 Geraldine Vroom, klas 3 Bigiet, klas 4 Robert Paul Wolters, klas5 Caroline Hulshof, klas 6 Joan Hasken. Voor de kleuters waren er twee onderscheidingen die door Marleen Benjamins en Niels Roozendaal werden gewonnen. Prins Walter Puup IV was inmiddels vertrokken naar Hummeltjes Honk. Hier werd hij door de verklede kleuters met een luid gejuich ontvangen. Ook hier hield de Prins met zijn gevolg zich geruime tijd bezig met ronde dansen en polonaise lopen. Als laatste was St. Jo seph aan de beurt. Hier waren alle leer- Lingen verkleed op het schoolplein aan wezig. Ruimte genoeg dus om in een grote kring te hossen en te springen, waar door de Prins, zijn gevolg en de leerlingen druk gebruik van werd ge maakt. Wie van de leerlingen moe werd van het dansen en springen kon zich bij een standje vervoegen, waar ouders klaarstonden met oliebollen en panne koeken. Na ook hier met de jeugd bezig te zijn geweest ging de Prins met zijn gevolg naar huis om uit te rusten en zo nieuwe krachten op te doen voor de komende avond Die avond waren om 19.30 uur de deuren van het 100 gram gebouw open gegaan en al spoedig drupten de eerste Carnavalsvierders binnen. Deze avond was het begin van een aantal fes- scheiding bij zich. Door haar werden de Prins en de Raad van Elf onderscheiden met en te benoemen in de orde van de Roomspuit De volgende Puu- penkoppen onderscheiding was voor Annie Vos - van Marwijk voor haar vele werk voor de Zonnebloem en de be- jaardensoos. Als sluitstuk werd nu voor de vierde maal de krentenpuup uitgereikt. Deze was dit jaar voor de allen bekende Henk Ossendrijver. Hij is actief medewerker van het feestcommité, raadslid en een stille medewerker van de Carnavalsve reniging. De krentenpuup werd aan Os sendrijver overhandigd door Doris Huppelschoten die vorig jaar de kren tenpuup had gekregen. Kort na afloop van deze plechtigheden verscheen bur gemeester van der Post De burgemees ter werd door de Prins en zijn Adjudant ontvangen, waarna deze nog geruime tijd gezellig bleef. Het was in de kleine uurtjes dat de avond gesloten werd. De zaterdag was voor Prins Walter Puup en zijn Adjudant met hun echtge notes wel een vermoeiende dag. Om kwart voor tien begon de tocht langs de zieken die zelf 't carnaval niet kunnen bezoeken. Om 7.45 's avonds, was deze ticht afgelopen. Er waren 53 zieken bezocht waarvan 10 in het St Elisabethziekenhuis en twee in het oude St. Elisabeth. Hoewel zeer vermoeiend vonden Pnns Walter Puup en zijn Ad judant dit toch een zeer dankbaar werk dat volop voldoening gaf De dank baarheid van de zieken voor deze geste werd beschouwd als een grote beloning voor dit werk. Het zondagscarnaval werd ingezet met een optocht. Deze optocht is een gran dioos succes geworden. Uit deze optocht bleek weer hoe eensgezind Achterveld is. De optocht telde met wa gens, groepen en individuelen ongeveer 30 onderdelen. Toen om 13.30 uur de optocht vanaf het sportpark vertrok, werd het gelukkig droog. Dit is het ook verder de hele dag gebleven. De stoet werd geopend door de carnavalswagen van Prins Walter Puup IV met zijn ge volg. Ter hoogte van de kerk werd deze wagen aan de kant gezet, zodat de Prins en zijn gevolg de voorbijhrekkende op tocht in ogenschouw kon nemen. Het was wel een soms ontroerde Prins, maar ook een trotse Prins toen de lange op tocht passeerde. Veel werk is verzet om deze optocht tot zo'n groot succes maken Het mooiste was dat er geen enkele reclamewagen in de optocht meereed Reclame wordt bewust in de optocht Achterveld geweerd. De jury bestaande uit mevr Bijl en de heren Ossendrijver-v.d. Pol-Smit en Colegem had zeker geen gemakkelijke taak. Ook een wagen uit Scherpenzeel „Moby Dick", die daar zaterdag de eerste prijs had behaald, reed mee En er waren twee deelnemende groepen uit Barne- veld. Bij het bekend maken van de prijzen bleek de uitslag als volgt' Groepen: 1. St Josephschool die nu voor de tweede maal de wisselbeker kreeg 2. Onze Wereld 3. Het Startblok 4. Hummeltjes Honk 5. Peuterspeelzaal Wagens: 1. K.P.J. 2. Moby Dick uit Scherpenzeel 3. De brandweer 4. Loterijclub 5. De Eemelaar Individuelen: 1. De kinderen Hazelaar met hun nage bouwde kerk 2. De kermis op vrijdag 3. We bakken ze bruin uit Barneveld Deze optocht had niemand verwacht vooral omdat men de optocht van vorig jaar al zo groot had gevonden Na de optocht was het de beurt aan de kinderen die een Carnavalsmiddag in Ons Gebouw kregen Ook hier was de Prins met zijn gevolg weer aanwezig. Eddy met zijn orgel zorgde voor de mu ziek en er werden enkele films vertoond Het was een heel gezellige middag. Ook hier werden drie prijzen uitgereikt voor de mooiste en origineel ste kleding. 1 werd Jaqueline Enters als Calimero 2 werd Lisette Henstra als Bloem en 3 Kees Jonkman als de Or gelman. De zaterdagavond werd het carnaval gevierd in café Buitenlust. Na zijn ver moeiende tocht langs de zieken was de Prins met zijn gevolg toch ook hier weer present. Ook dit is een succesvolle avond geworden. Men zegt wel eens er kon geen kip meer in, doch dit was daar zeker het geval. De zondagavond was het carnaval in De Ouwe Peerdestal. Ook hier was weer grote belangstelling. Het was dan ook echt gezellig en er heerste evenals de vorige avond weer een echte CarnavalsstemmingDoor de heer van Uhm werden er drie prijzen beschikbaar gesteld voor de mooiste en origineelste. De prijzen werden gewon nen door 1 de waarzegster, 2 de twee brandweerlieden en 3 het nachtmeisje. De maandagavond was de avond van de tieners. Toen Prins Walter Puup IV met zijn gevolg, de boerenkapel en de dansmariekes in de zaal verscheen was deze ook zo goed als geheel gevuld. Er heerste ook hier bij de jeugd een echte onvervalste Carnavalssfeer De A viola's en Eddy met zijn orgel waren present en ook de boerenkapel. Ook hier waren veel mooie en zeer originele costumes te zien. De prijzen werden deze avond gewonnen door: Individuelen: 1 Gerard Wijntjes als F C Utrecht. Zeer origineel met spandoek en fietsketting 2. Gerda Jonkman als meisje met hand doekschortje 3. Rene Tolboom als Happy Birthday Groepen: 1 Maurist en Alex Herder als puupekop en beatle 2. Wim Steenbeek en Freddy van Ha mei sveld als paar met de wollen pruik 3. Andre van Druten, Elly Vos en Astrit Tolboom als de baby's 4 Rina Herder en Letty Huppelschoten als de hippies met spandoek Het carnaval 1977 werd dinsdagavond besloten met het bejaarden Carnaval. Achterveld was als Puupenkoppenland één met elkaar. Carnaval 1977 Achter veld behoort weer tot het verleden, maar Prins Walter Puup IV en zijn gevolg kunnen terug zien op een gra- dioos geslaagd Carnaval dat heel gezellig en zonder enig strubbelingen of moeilijkheid is verlopen. ACHTERVELD - In verband met de oortschrijdende milieuverontreiniging ferd door de drie R.K. scholen te Ach- erveld, t.w. Onze Wereld, St. Joseph n Hummeltjeshonk, een project ge taakt over water. Dat dit project door e drie scholen was opgezet kwam oort uit het feit dat men hierin niet lleen de kinderen, doch het hele gezin r bij betrokken wilde zien Tevens ook at er niet gezegd kon worden: o. dat is an dat kind van die school of van die chool. Na de uit- en afwerking van het roject werd vonge week een tentoon- telling van het resultaat gehouden in de Irie scholen. Het was haast onvoorstel- ■aar wat hier te zien was en wat de anderen hadden gepresteerd )oor middel van tekeningen en werk stukken was tot uiting gebracht wat er was geleerd en hoe het tot de leerling en kleuter was overgekomen. Er was een heel polderlandschap gemaakt met echt gras en echte sloten. Recreatieparken met vijvers waarin een groot aantal wa tervogels.' De slogan - alles wat leeft heeft water nodig; de mensen, planten en dieren, was in alles heel goed tot uiting geko men. Door leerlingen van de beide ba sisscholen werden dia's vertoont over water waarbij door hen zelf tekst en uitleg werd gegeven Ook bij de kleuters was het project heel goed overgekomen, hetgeen bleek uit de door hen vervaardigde tekeningen Op alle scholen waren op alle mogelijke manieren proeven genomen en was er geëxperimenteerd. Tijdens de tentoon stelling kon men zien wat het verschil was tussen sloot-, leiding- en regenwa ter. Hierbij kon ook bekeken worden hoe ditzelfde water er uitzag nadat het gefiltreerd was. Alles wat maar enigszins te maken had met water en ook met de natuur, was behandeld en uitgewerkt. Het mooiste van dit projekt was dat toch alle leerstof zoals rekenen, tekenen, biologie en natuurkunde en taal behandeld werden. Er waren proé ven genomen met ijs, sneeuw, met het verdampen van water, het bevriezen en smelten, en ga zo maar door. Op de tentoonstelling was te zien hoe water kon worden gebruikt voor het wassen van kleding Duidelijk is tijdens dit pro jekt het gebruik van water, het rijke bezit van water, de verontreiniging van water ook in verband met de natuur, het waren voor de vissen en watervogels, naar voren gekomen. Door dit projekt is geprobeerd niet alleen de kinderen van de scholen doch ook ouderen een beeld te geven wat er gebeurd en kan gebeuren met en door waterverontreiniging, doch ook weer meer liefde en begrip voor de natuur bij te brengen. Water speelt ook in Neder land een heel grote rol. Zelfs was naar voren gebracht dat water in onze taal een belangrijke rol speelt hetgeen wel blijkt uit de vele spreekwoorden en ge zegden zoals: water naar zee dragen en nog vele anderen. De tentoonstelling werd niet alleen door veel ouders doch ook door andere belangstellenden be zocht. Uit gesprekken met diverse ou ders bleek dat het idee om het hele gezin er bij te betrekken wel succes had gehad. Tijdens het project waren de kinderen na schooltijd en op de vrije dagen steeds bezig geweest terwijl ook de ouders en andere gezinsleden er in betrokken werden Zelfs als er iets over water of natuur op de televisie was, moest daar eerst naar gekeken worden al was op het andere net nog zo'n mooi programma Het onderwijzend perso neel van de basisschool alsmede de kleuterleidsters van „Hummeltjeshonk" hebben een projekt afgewerkt waarop zij met trots terug kunnen zien. ACHTERVELD - Donderdag 17 fe bruari was het weer een avond voor de Achterveldse K.P.O.-dames Deze avond was belegd door de Achterveldse K P.O.-afdeling van de Hartstichting. Voor deze avond was uitgenodigd mevr. Bruens-van 't Hullenaar; diëtiste. Het ging deze avond over gezond eten. Eerst hield mevr Bruens een inleiding waarin zij uitlegde hoe men een hartin farct kan krijgen doch ook hoe men deze kan voorkomen. De stelregels hiervoor zijn de juiste voeding gebrui ken, minder roken en meer bewegen. Met behulp van diverse middelen toonde de diëtiste aan welke slecht en welke goed zijn voor een verantwoorde voeding. Door te vet te eten wordt het cholesterol in het bloed verhoogd het- ACHTERVELD - Na de overwinning '*n de S.V. Achterveld op Veensche *oy«. die zondag het sluitstuk vormde ran een hele week puzzelen over de cansen, z|jn wy eens gaan filosoferen >ver de andere mogelijkheden voor de Achterveldse club. Nog drie wedstrijden esten we dit seizoen de zo succesvolle ipelers van trainer Hennic Baas. In de 'orm van de laatste weken en met een dein bee|je medewerking van Vrouwe Fortuna kan gebeuren, wat menige Ach- Jervelder al wekenlang hoopt: kampioen worden van de zondagse 2e klasse van de KNVB-afdeling Utrecht. Kampioen worden is gewoonlijk reeds een aange name gebeurtenis. Maar nu helemaal, omdat dit seizoen afgesloten wordt met maar zelden voorkomende promotiemo gelijkheden. In verband met de invoering van een nieuwe hoofdklasse wordt een versterkte promotie doorgevoerd. Voor de "Ach terveldse" 2e klasse komt het hierop neer, dat de kampioen de le klasse overslaat en meteen overgaat naar die hoofdklasse. Als troostprijs gaan de nummers 2, 3 en 4 naar de le klasse. De S.V. Achterveld is aan de reeks van 18 wedstrijden begonnen met als doel de le klasse (waarin o.m. Roda '46 speelt) te bereiken. Na een tegenvallende start in de uitwedstrijd tegen Houten, die met 2-4 verloren ging, werd tot heden toe niet meer verloren en dat is toch wel een bijzondere prestatie. Niet vergeten mag worden, dat in deze afdeling een abnor maal grote concurrentie heerste. Na 12 wedstrijden was de situatie zo, dat 8 van de 10 clubs nog zeer reële kansen had den. De koplopers hadden slechts 4 pun ten voorsprong op nummer 8. Achterveld draaide betrekkelijk onop vallend mee in de competitie, meestal net achter Veensche Boys op de 2e plaats. Pas de laatste weken namen de oranje-witten de leiding over. Enerzijds door de eigen resultaten (die er niet om logen) en anderzijds door het alsmaar niet spelen van de club uit Nijkerker- veen. Inmiddels zijn diverse concurren ten op afstand gezet. Achterveld heeft op dit moment uit 15 wedstrijden 23 punten behaald. Dat aantal kan theoretisch nog geëvenaard worden door Houten en Dorestad. Alleen Rivierwijkers, Veensche Boys en Maluku Muda zouden de Achtervelders nog voorbij kunnen streven, maar dan moet SVA de drie resterende uitwedstrij den - tegen Maluku Muda, Dorestad en VVO - verliezen en dat zien wij echt niet gebeuren. Achterveld heeft de kansen op de kampioenstitel volledig in eigen hand en uit de opsomming van het nog open staande deel van het programma van de concurrentie kunt U zelf nagaan, hoe groot de mogelijkheden zijn. Gespeeld moet nog worden: Veensche Boys: thuis Candiaen Houten, alsmede uit Dorestad, Maluku muda en Rivierwijkers. Dan rest nog de 2e helft van de gestaakte wedstrijd Barneveld- Veensche Boys (stand 1-0 voor VVB). Rivierw|jkers: thuis Maluku Muda, PVC en Veensche Boys. Houten: thuis VVO en uit PVC en Veen sche Boys. Dorestad: thuis Achterveld en Veensche Boys, uit Barneveld. Maluku Muda: thuis Achterveld, Veen sche Boys en het restant van de met 0-0 afgebroken wedstrijd Barneveld en uit Candia en Rivierwijkers. geen vernauwing in de bloedvaten naar het hart tot gevolg kan hebben. Daarom is het wel een vereiste om bij het kopen van vet, margarine of olie goed te letten op het vetgehalte en de hoeveelheid cholesterol. Het roken is ook schadelijk voor het hart in verband met de aanwe zigheid van de nicotine. Voor een betere beweging is sport, fietsen en wandelen zeker aan te bevelen. Na de pauze werden onder leiding van de dië tiste door enkele dames een aantal hap jes klaargemaakt. Hierbij kon men zien en ook proeven hoe er met bepaalde ingrediënten zonder veel vet e.d toch smakelijk en verantwoord voedsel klaar gemaakt kan worden Tijdens dit klaarmaken van de hapjes kregen alle aanwezigen een receptenboekje waarin diverse recepten voor verantwoord eten. Na het intermezzo met de hapjes vertelde mevr. Bruens nog dat men zich toch goed moet voeden door het gebruik van melk of kaas, vlees, vis, eieren, graan en peulvruchten en vooral bruinbrood. In deze etenswaren bevinden zich al lemaal bouwstoffen voor een verant woord eten en een gezond leven. Door de secretaresse van de Achterveldse af deling van de hartstichting mevr. Kroe ze, werden een drietal kookboeken, die geheel zijn ingesteld voor het bereiden van spijzen die verantwoord zijn voor een gezond leven. ter inzage neergelegd Er bleek wel belangstelling voor deze boeken te zijn. want er werden er niet minder dan dertien be steld. Mevrouw Van Wieringen dankte mevr. Bruens voor deze zeer interes sante en leerzame avond. ACHTERVELD - Door de besturen van de ABTB Achterveld. ABTB Ha- ACHTERVELD - De TOP-meisjes hielden weer een gezellige TOP-avond. 42 meisjes waren deze avond weer ver schenen. Als eerste punt werd besproken wie er mee deed aan de Car navalsoptocht. Het bleek dat er wel be langstelling voor was. Ook werd reeds de deelname aan de kampweek welke zal worden gehouden van 6-18 au gustus, besproken. Nadat beide punten goed waren doorgesproken begon de eigenlijke avond. Het was ditmaal een avond helemaal van amusement en kwis. Als eerste was het ballonnen scheren. Hier is niets van terecht gekomen. De ballonnen moesten eerst worden opge blazen. Het lukte geen van de groepen om hun ballon op te blazen. De meeste sprongen al stuk toen er nog maar een klein beetje lucht in was geblazen. Verder moesten de in groepen inge deelde meisjes nog een reclamespot spe len en vijf sprookjes improviseren. Er waren diverse groepjes bij die dit heel leuk voor elkaar brachten. Ook moest er de vraag worden beantwoord' noem vijf belangrijke politieke mensen en vijf belangrijke politieke partijen. Niet allen konden deze vraag in zijn geheel beant woorden. Het was weer een echte Re- zellige avond zoals dat steeds bij TOP- meisjes is. mersveld, ULG Leusden en Omstr. en CBTB Amersfoort en Omstreken is voor hun leden eengezamenlijke bijeen komst georganiseerd die zal worden gehouden op donderdag 24 februari in Ons Gebouw te Achterveld De avond zal worden gehouden als forum-avond Er zullen twee forum leden aanwezig zijn: de heer Mr J.P. Wijn die zal spreken over de onder werpen Grondpolitiek en alles wat hier mee verband houdt, ook Milieuheffing, en de heer T M. Bosman, dierenarts die enkele aktucle aspecten van de dler- ziektebestrijdlng zal toelichten Na deze inleidingen zal er volop gelegenheid zijn om vragen te stellen en een diskussie te houden. Voor de aanvang van de vergadering kunnen de leden reeds schriftelijk vra gen indienen in de zaal De gezamenlijke besturen verwachten een grote opkomst en rekpnen op een vruchtbare diskussie-avond

Leusder Krant | 1977 | | pagina 17