De landschappen in het Buitengebied en het beleid ten aanzien daarvan EUSDER KRANT - ACHTERGRONDEN Donderdag 24 februari 1977 5 Weidelandschap langs de Langesteeg /an een onzer verslaggevers) LEUSDEN - In het ontwerp- lestemmingsplan Buitengebied >ost wordt het gebied in verschil- ende hoofdgroepen ingedeeld. Dat op grond van dominante Men onderscheidt de 'olgende hoofdgroepen: Natuurwaarde groot, visuele vaarde is eveneens groot. Visuele waarde groot (de natuur- vaarde kleiner). I. Agrarisch gebied van speciale ;org in verband met de nabijheid van voon- en werkgebieden. I. Agrarisch bedrijfsgebied (het igrarisch gebied waar vrijwel geen indere invloeden aanwezig zijn), Door bebouwing verdicht agra- isch gebied. Toekomstig stedelijk gebied. Tot categorie 1 (GROTE NA TUURWAARDE EN GROTE VI SUELE WAARDE) behoren: L Snorrenhoef: boslandschap met na- uurgebied Snorrenhoef en archeolo- jisch monument Zandbrink. Moorsterbeek: boslandschap ter van natuurgebied Moor- De Boom: boslandschap van het andgoed de Boom met natuurgebied. 1. Schoolsteegbosjes: Boslandschap net waardevolle begroeiing, tekens in je directe nabijheid van uitbreidings- van Leusden. Bïer deze gebieden zegt het ontwerp Invloeden van buitenaf (visueel en fy sisch) dienen te worden voorkomen r oprichten bebouwing en we genaanleg oppervlaktewatervervuiling - vuilstorten - verdere afbraak van kleine groene- lementen - stankhinder. Onsluiting niet bevorderen, uit gezonderd incidentele (onverharde voetpaden) 2. VISUEEL ZEER WAARDE VOLLE GEBIEDEN a. Stoutenburg: Karakteristiek: boslandschap en geslo ten coulissenlandschap met weinig be bouwing. Restanten van parkaanleg van voormalig kasteel Stoutenburg (zgn. Engelse werk). Natuurwaarde: matig. b. Asschatterweg-Postweg: Gesloten coulissenlandschap met ar cheologisch monument Wijnbergen. Resten van liniedijk en fort van de Hol- landsche waterlinie. Dal van de Mod- derbeek door kanalisatie helaas aange tast. Natuurwaarde: matig, potentieel groot. c. Moorsterweg: Boslandschap en gesloten coulissen landschap. Door de kleinschaligheid en het nagenoeg ontbreken van be bouwing een visueel zeer waardevol gebied Natuurwaarde: matig. d. Langesteegbosjes: Boslandschap. Belangrijk als visuele buffer voor latere uitbreidingen van Leusden op basis van structuurplan. Natuurwaarde matig e. Ten zuidwesten van de Arnhem se weg: Open coulissenlandschap, coulissen vooral gevormd door elzensingels tus sen langgerekte percelen. Bebouwing vrijwel uitsluitend langs de rand van het gebied. Natuurwaarde gering Visuele waarde: vrij groot. Waarde ook gelegen in de ligging tussen stedelijke be bouwing van Leusden-Zuid enerzijds en de waardevolle landschappen van Den Treek en De Boom anderzijds (gaaf agrarisch gebied tussen natuur gebieden).. Het beleid ten aanzien van deze gebie den zou moeten zijn: „De op zichzelf redelijke eis van de landbouw tot schaalvergroting met als gevolg het opruimen van wallen en bos jes. zou het gebied onherstelbaar scha den. Met behulp van bestemmings voorschriften, Boswet, en/of gemeente lijke kapvergunning kan het bewust op ruimen wel tegengehouden worden Maar alleen bij een voortdurend beheer van de aanwezige bossen, lanen etc. is het voortbestaan ervan te verwachten. Mogelijk kan enige vorm van recreatief gebruik op het agrarisch bedrijf een compensatie vormen voor beperkingen aan optimale bedrijfsvoering. Het vesti gen van instituten op een landgoed kan een andere mogelijkheid zijn. Bij een dergelijke ontwikkeling past intensieve landbouw alleen dan wanneer onvrien delijke nevenaspecten (stank, water vervuiling, industriële bebouwing) af doende bestreden worden Door de bo demgebonden landbouw in de vorm van economisch sterke bedrijven te stimuleren, kan het waardevolle land schap hier wellicht gemakkelijk worden behouden. De ontsluiting van deze ge bieden dient tot het noodzakelijke mi nimum beperkt te blijven. Spreiding van de bebouwing is evenzeer ongewenst f. Lokhorst: Boslandschap op reliëfrijk terrein. Ka rakter wordt mede bepaald door de oude landhuizen. Archeologische mo numenten Heiligenberg en Lokhorst. Ecologisch van belang als overgang- gebied van vallei naar heuvelrug. Vi sueel en recreatief zeer belangrijk: landschappelijke buffer tussen Amers foort (c.q. Rijksweg) en Leusden. Beleid met betrekking tot Lokhorst: „Het beleid dient gericht te zijn op in standhouding van het parkachtige ka rakter en een zekere mate van toegan kelijkheid voor het publiek. De meest wenselijke eigendomsvormen zijn: - particulier bezit waarbij het landgoed vrij toegankelijk is; - in eigendom bij natuurbescher mingsorganisatie (bv het Utrechts Landschap). Bij grote villa's zou een zodanige huis vesting gevonden moeten worden waardoor in de toekomst uitbreiding van gebouwen en parkeerplaatsen niet te vrezen is. Conserveren door een economisch gezonde beheerder/eige naar is het meest wenselijk." 3. GEBIEDEN VAN SPECIALE ZORG IN VERBAND MET DE NA BIJHEID VAN GROTE WOON- EN WERKGEBIEDEN a. Gebied langs Groene Zoom: Agrarisch gebied met duidelijke functie als buffer tussen stad en bosgebied Open coulissenlandschap Huidige vi suele waarde: vrij groot. Natuurwaarde, gering. b. Gebied ten noordoosten van Leusden-Zuid en Leusbroekerweg: Open coulissenlandschap, coulissen in het gebied zelf vooral gevormd door el zensingels tussen langgerekte agrari sche percelen. Stedelijke bebouwing (o a. industrie) aan de noordzijde, agra rische bebouwing aan de zuidzijde Dit gebied zal in de (verdere) toekomst het overgangsgebied vormen tussen het verstedelijkte Leusden en het landgoed-landschap van De Boom. Huidige visuele waarde: minder groot. Huidige natuurwaarde: gering Beleid met betrekking tot 3a en b Het open karakter van het gebied dient te blijven, waardoor het contrast met resp. bos en stad blijft bestaan. Wegen derhalve niet beplanten. Noodzakelijke bebouwing concentreren. Zo groot mo gelijke complexen bouw- en weiland in tact laten om een gezond landbouw kundig beheer mogelijk te maken. c. Asschatterweg (westelijk gedeel te): Landbouwgebied met duidelijke functie voor de stad (verbindingszone naar hoogwaardig gebied). Overwegend ge sloten coulissenlandschap, vooral be paald door liniedijken en de bij boerderi jen behorende beplantingen. Li niedijken zijn zowel als ruim tebegrenzing als door beplanting zeer waardevol. Zij maken ook dat, ondanks de directe nabijheid, de uitbreidingen van Leusden-Centrum nog geen sto rende invloed uitoefenen (niet visueel en niet in het ruimtegebruik. Maar in verband met de waardevolle gebieden ten oosten kan dit gebied een belangrijk uitloopgebied van Leusden-Centrum worden. Natuur waarde: gering (potentieel matig). Vi suele waarde: vrij groot Uitgebreid worden in de toelichting be leidslijnen gegeven voor dit gebied: Door de markante scheiding tussen stad en buitengebied die hier door de liniedijk en begroetingen langs het Val leikanaal worden gevormd, grenst^ een aantrekkelijk en zuiver agrarisch gebied direct aan het stedelijke gebied Dit houdt wel »n dat in de praktijk grote be tekenis moet worden toegekend aan deze begroeiingen. Beheren en uit bouwen door gemeente of waterschap is een voorwaarde tot instandhouding. Het zichtbaarmaken van de bebouwing door opruimen ot verdunnen van de be groeiingen zou onherstelbare schade aan het achterliggende landschap ver oorzaken. Het gebied wordt beheerd door de landbouw. Intensieve veehouderij kan storende effecten hebben (zoals stank) die in de nabijheid van de stad zeker ongewenst zijn. Een actief beleid in dit opzicht is wenselijk. Mogelijkheden daarbij zijn: strikte toepassing van de Hinderwet, het stimuleren van econo misch krachtige bodemgebonden be drijven. en het afremmen van bedrijfs- splitsing en verkleining tot marginale meestal als nevenberoep uitgeoefende bedrijven. In dit soort gebieden liot ook een zeer praktische taak voor de stede lijke bevolking Onder auspiciën van gemeente en CML kunnen bv. voor de landbouw onproductieve werkzaamhe den als het knotten van knotwilgen ter hand worden genomen. Het daadwerkelijk confronteren van milieu-actiegroepen met het beheer van het buitengebied zal door boer en burger ongetwijfeld positief beoordeeld worden Ontsluiting. tenminste voor voetgangers en fietsers te bevorderen. De capaciteit van de autowegen is vol doende en zou bij vergroting mogelijk ongewenste druk in of nabij natuurge bieden Snorrenhoef en Moorsterbeek veroorzaken. 4. AGRARISCHE LANDSCHAP PEN a. Ten westen van Stoutenburger- laan: Open coulissenlandschap met zuiver agrarisch gebruik Natuurwaarde: ge ring. Visuele waarde: vrij groot. Gewenst beleid: Omdat het een visueel waardevol gebied is. is een op behoud daarvan gericht beleid gewenst. Voorkomen moet worden dat de ontwikkeling met met-agrarische bedrijven zoals nabij het viaduct over de spoorlijn zich voort zet Het stimuleren van een krachtige bodemgebonden landbouw is een maatregel en kan worden bereikt door het bevorderen van grote bedrijven b. Emelaarseweg: Open coulissenlandschap met goed zichtbaar reliëf (hoge rug tussen twee beekdalen) Natuurwaarde: gering (po tentieel echter groter). Visuele waarde vrij groot. Gewenst beleid: De visuele waarde schuilt vooral in het natuurlijke reliëf dat versterkt werd door enige grote gemengde bedrijven die in de loop der geschiedenis de bouwlanden met de mest verhoogden. Ontzandingen kunnen hier veel schade aanrichten, terwijl „normalisatie" van bochtige wegen veel van het aantrekke lijke verloren doet gaan. Het stimuleren van erfbeplantingen is hier op zijn plaats Opvallend is de achteruitgang van natuurwetenschappelijke belang-' rijke bosjes en houtwallen die in de Sur vey van Staatsbosbeheer uit 1959 nog genoemd worden, maar anno 1974 niet meer bestaan c. Dal van de Modderbeek: Open coulissenlandschap met weinig bebouwing Natuurwaarde, gering. Vi suele waarde vrij groot Het voorgestelde beleid voor het dal van de Modderbeek. De visuele waarde wordt vooral gevormd door het open karakter en de relatief spaarzame bebouwing Het uit breiden en/of stichten van bedrijven zou in beperkte mate kunnen geschie den. Stimuleren van erfbeplantingen kan het karakter van het gebied accen tueren Eventueel aan te leggen wegen N.Z. of O W. zouden onbeplant moeten blijven, tenzij in het randgebied voor komend Het landschappelijk aanzien van de kernen Stoutenburg en Achter veld vraagt voortdurend aandacht (silhouet-groen-voorzieninq) d. Lapeerseweg-Langesteeg: Open coulissenlandschap Natuur waarde: gering. Visuele waarde vrij groot Beleid Als 4a. e. Langesteeg-Voskullerdijk: Overwegend open landschap. Natuur waarde gering Visuele waarde: minder groot. Voorgesteld beleid Als 4a Erfbeplantingen kunnen het aanzicht van de bebouwing duidelijk verbeteren. 5. DOOR BEBOUWING VER DICHTE AGRARISCHE LAND SCHAPPEN a. Omgeving Hessenweg: Coulissenlandschap dat door de be bouwing sterk verdicht is Veel burger bebouwing (Stoutenburg, Musschen- dorp, Achterveld, Jannendorp) die be perkingen voor de moderne landbouw oplevert Toch een agrarisch bedrijfs gebied omdat vanouds op de hogere delen de landbouwbedrijven zich ge vestigd hebben, terwijl de erbij beho rende gronden zich in grote open agra rische bedrijfsgebieden ter weerszijden bevinden Natuurwaarde: gering. Vi suele waarde, minder groot. Voorgesteld beleid: Door het wegvallen van de vanouds bij de landelijke bebouwing behorende beplanting, dreigt een landschappelijke verpaupering. Bij het verlenen van bouw- en verbouwingsvergunningen kan mogelijk geattendeerd worden op de wenselijkheid van aanvullend groen. Niet-agrarische bedrijven dienen te worden geweerd. Het aanleggen van gesubsidieerde erfbeplantingen zou gestimuleerd dienen te worden. Wegreconstructies, nutsvoorzieningen (trafo's bv reconstructies van ge meentelijke eigendommen G W etc.), zijn evenzovele mgogelijkheden tot het doen aanbrengen van landschappelijke beplantingen b. Hamersveldseweg: Agrarisch woongebied (wegdorp), onder invloed van stad (nieuwbouw)en industrie (PON en bedrijventerrein). Na tuurwaarde: gering. Visuele waarde, minder groot. Landschappelijk historisch vrij uniek en redelijk gaaf. De bebouwing van het wegdorp behoe den voor verpaupering als gevolg van een afnemende agrarische activiteit (grondverlies door nieuwbouw). Met name de vestiging van niet-agrarische bedrijven als autoslopers etc vermijden Erfbeplanting stimuleren Wegprofiel van Hamersveldseweg handhaven. c. Tuindersgebied Ursulinenweg: Een verdicht agrarisch gebied met kas sen. Door visuele begrenzingen (zoals bosrand Heiligenberg. Rijksweg, li niedijk en bebouwing langs de Beau- fortweg) thans onopvallend Door con centratie van de kassenbouw in dit ge bied wordt storende bebouwing elders voorkomen, terwijl openbare nutsvoor zieningen zo optimaal mogelijk kunnen zijn. Indien de in het structuurplan hier voorziene wegen worden uitgevoerd, wordt de ligging van de kassencom plexen veel opvallender Aandacht voor dit aspect en verbetering ervan door be plantingen gewenst. 6. TOEKOMSTIGE STEDELIJKE GEBIEDEN a. Stadsuitbouw: Aan de zuidzijde van Leusden Centrum In het open agrarische gebied komen vele elementen voor die aan de voorgenomen woonwijk een zeer eigen karakter kunnen geven b. Stadsuitbouw aan de noordzijde en Leusden-Centrum: Hier kan een noordelijke afronding van Leusden-Centrum worden gemaakt. De Liniewal zou ook hier 'n „natuurlijke" begrenzing van de bebouwing kunnen vormen

Leusder Krant | 1977 | | pagina 5