„Lisiduna Mobiel" 50 jaar bij elkaar Oprichting regionale afdeling Vereniging voor Huismuziek! luzikale Lisiduna Show bij Pon Kookgekke Paula Bierhoff in de zonne" bloemetjes SAMEN MUZIEK MAKEN Varkenshaas met pindasaus j "Lisiduna Mobiel" stelt zich ten doel de exploitatie en vervanging van een KOOKHOEKJE i LEUSDER KRANT - PLAATSELIJK NIEUWS Donderdag 24 februari 1977 7; LEUSDEN - Op "Lusidunahof" kwam vorig jaar de dringende behoefte naar roren om voor het vervoeren van de te kunnen beschikken over een autobusje, waarin rolstoelen kunnen worden geplaatst. "We hielden ons met deze problema tiek bezig", aldus Dr. P.J. Woortman, de geneesheer-direkteur van "Lisiduna- hoP', "en toen zyn we tot de oprichting van een stichting gekomen, die de aan schaf en de inrichting van zo'n autobusje moet gaan financieren. Zo'n autobusje pnag namelijk niet gaan drukken op de yerpleegkosten: daar moeten aparte fondsen voor worden gekreëerd". De nieuwe stichting, waarvan vorige maand bij de Woudenbergse notaris Huisman de stichtingsakte werd verle iden, draagt de officiële naam- "Stich ting Lisidunahof auto mobiel", in de wandeling kortweg "LISIDUNA MO BIEL" genaamd. voor "Lisidunahof' aangepast motorrij tuig te behartigen. Het bestuur van de Stichting is als volgt samengesteld: Dr. P.J. Woortman, voorzitter: J. Peer, sekretaris; P.J.M. Bindels (Berghotel Amersfoort), penningmeester: en de le den: Ds. W. Willemse, Pastor B.A.M. van der Steen; P. Vermeulen, algemeen hoofdverpleger: W. Peters, fysiothera peut; S. Polak, namens de gemeente Leusden; W. Haanstra-Keestra, namens deU.V.V. "Voor welke gelegenheden is zo'n busje onontbeerlijk voor de inwoners?", vroe gen wij Dr. Woortman. "Bijvoorbeeld op de dagen, dat onze mensen gaan zwemmen. Dat gebeurt wekelijks in de ochtenduren van 10.00 tot 12.00 uur. Regelmatig ook gaan onze inwoners een dagje uit naar Austerlitz. Het is een ontzettende toer om de mensen uit de rolstoelen in de autobus te tillen. Je moet je rug gebruiken bij dit zware karwei, en eigenlijk is dat niet verantwoord. Een deel van de inwoners van ."Lisidu nahof" gaat een week per jaar met va kantie naar Ommen of Winterswijk. Het zou voor de mensen een groot winstpunt betekenen, als ze niet meer uit hun rolstoelen gehesen behoeven te worden. En gezeten in hun rolstoel de vakantie reis konden maken". "Welk busje wilt u voor dit vervoer aanschaffen, en welke voorzieningen moeten daarin worden getroffen om het vervoer van mensen in rolstoelen moge lijk te maken?" Dr. Woortman: "Wij zouden graag zo'n moderne bestelwagen met voorwiel- aandrijving kopen: een Volkswagen LT 28. Daarin moeten dan ramen worden aan gebracht. Er moet een hydrailisch liftje achter in de bus komen. De rolstoelen moeten kunnen worden vastgezet. Er moeten veiligheidsgordels komen. Het busje moet verwarmd worden door een benzinekacheltje. De Rijksdienst weg verkeer eist het aanbrengen van een noodlink. Er goede verlichting komen. Het busje moet voorzien worden van gepolsterde bekleding. Aan de zijwanden dienen handgrepen te worden bevestigd. Ook moeten er gewone bankjes komen om het busje te kunnen gebruiken voor het normale vervoer van onze inwoners". "Wat gaat dat bij elkaar kosten, en hoe denkt u dat bedrag bijeen te garen?" "Met de aanschaf van het acht-per- soons busje met plaats voor vier rol stoelen, en het aanbrengen van alle voor zieningen is een bedrag van 60.000,- gemoeid. Als Beginbedrag hebben we van een grote vereniging in Leusden een som van 1.000,- geschonken gekregen. We hebben 150 inwoners in huis, en alle familieleden van deze mensen krij gen een brief van ons met het verzoek of ze een bijdrage voor dit goede doel willen geven! Via onze bestuursleden hebben we kon- takt gezocht met enige charitatieve in stellingen in Leusden, in de hoop dat ook zij een steentje zullen willen bij dragen". Verder is het zo dat de Kreativiteits- therapeute van "Lisidunahof", samen met verschillende medewerkers, een ba zar organiseert op vrijdag 25 en zaterdag 26 maart. Op deze bazar zijn alle bewo ners van "Lisidunahof", hun familiele den en alle Leusdense inwoners van har te welkom. Gabriëlle Veerman zegt, dat het een soort kermis gaat worden met verschei dene kraampjes. De marktmeester van Leusden heeft haar reeds zeven kraam pjes in het vooruitzicht gesteld. Er zal een veiling worden gehouden van grotere spullen. Aan alle scholen en aan de partikulieren in Leusden wordt langs deze weg verzocht om allerlei spullen voor de veiling af te staan. Ook boeken, platen, posters, schilderijtjes, en derge lijke worden graag door Gabriëlle inge wacht. Er zal een grote tentoonstelling worden gehouden van zelfgemaakte din gen, die te koop worden aangeboden, waarmee een vaste in de bezigheidsthe rapie al drie maanden lang doende is. Er komt een plantenkraam, waar aller lei stekken kunnen worden gekocht. Misschien willen de Leusdense kwekerij.- en ook enkele planten beschikbaar stel len voor deze stand! Er zal een jam- kraam zijn, waar men jams kan kopen, die door de medewerkers van de therapie tezamen met vrijwilligers uit Leusden, zelf zijn gemaakt. En natuurlijk komt er een grabbelton, en een poffertjes- en limonadetent, en zal er een rad van avontuur zijn. Noteert u de datum van de kermis op "Lusidunahof" vast in uw agenda. En moedigt u vrienden en buren aan de kermis te bezoeken. Dat Volkswagen busje móét er komen! Een projekt in eigen gemeente ten bate van onze invalide medemens in "Lisidu nahof"! |USDEN - Leusdens onvolprezen lonieorkest "Lusiduna" geeft met irettcs en tamboers een grote wintcr- uitvoering op vrijdagavond 25 februari in de grote zaal van Pon's automobiel bedrijf aan de Bavoortseweg 2. De zaal gaat open om 19.30 uur. De muzikale show van "Lisiduna" begint om 20.00 Het orkest start onder leiding van diri gent F.H. Reijnen. De majorettes wor den geleid door mej. E. Lagerwey. Tam- boermaitre is de heer G. Striesenau. Het programma vermeldt diverse num mers van de componisten W. Laseroms en S. Egberts, alsmede de Kleine Klas sieke Ouverture van Hiven Lijnschoten in de Beau Sabreur Ouverture van J. Olivadoti. Voor de pauze zullen enkele jeugdige klarinettisten enige studiestukjes ten ge hore brengen. Na de pauze worden enige nummers van Th. van Campen uitgevoerd, de bekende "Binky Mars" van A. van Ve- luwen en J. Vejvoda's "Blaue Augen". Voor slechts 5,- per jaar bent u donateur van "Lisiduna". U steunt daarmee de vereniging, en u maakt daarmee het optreden van de muzikan ten, eventueel ook bij konkoersen en in het buitenland, mogelijk. U kunt zich opgeven bij de penningmeester W.J. Donselaar, Arnhemseweg 31, Leusden-Z telefoon 40866. 1 Het orkest repeteert vrijdagsavonds van 20.00 tot 22.00 uur. De majoretten en tamboers dinsdagsavonds van 19.00 tot 22.00 uur. Beide in het speeltuingebouw van "Blijhof". Nieuwe leden zijn van harte welkom. Komt u eens kijken op een repetitieavond? Na afloop van het grote winterpro- gramma blijft men gezellig bijeen. Medewerking aan dit samenzijn wordt verleend door "Toon Steenbeek" uit Amersfoort. 55 LEUSDEN-CENTRUM - Woensdag 16 februari was het in het huis aan Lin- denlaan 3 een gezellige drukte. Er kwamen daar zo'n 35 bezoekers met presentjes voor de bewoonster Paula Bierhoff - van der Veen. Allemaal dankbare mensen, die haar even in 't zonnetje wilde zetten De reden hiervoor was wel tweedelig. Ten eerste was dat het verschij nen van het 100 ste recept in het kook boekje, wat u wekelijks in onze krant kunt lezen Ten tweede was dat het twee-jarig bestaan van een kookcursus die mevrouw Bierhoff met veel suc ces geeft. Voor Paula Bierhoff is het geven van deze cursus zuiver een hobby. Ze noemt zichzelf ;.kookgek" en heeft dan ook vrijwel alle cursussen, die er op kookgebied zijn gevolgd En met de cursus die ze zelf geeft, is het niet de bedoeling de deelnemers echt koken te leren. Het is haar ideaal de mensen wat ..foefjes" bij te bren gen, waardoor het werk in de keu ken veel plezieriger wordt Dingen zoals het vooruitmaken van schotels (erg prettig als men gasten krijgt), de kleine ..finishing touch" voor een goede aardappelpuree en het maken van een aantal sauzen, waar mén bijna alle kanten mee uit kan. Om aan een cursus bij Paula deel te nemen hoeft men echt geen expert in koken te zijn. Het zijn echt geen ingewikkelde en uitgebreide recepten, die ze u voorsOotelt. De cursus duurt 6 weken Na de eerste cursus kan er een vervolgcur sus gehouden worden als de deel nemers dat willen. In haar eigen keu ken maakt ze de gerechten klaar, wat uiteraard erg gezellig is De groep jes bestaan uit 8 cursisten en ze kan in principe 2 keer per week zo'n groepje hebben, 't Liefst twee ochten- de achter elkaar, omdat dat gemak kelijk is v.m. het voorbereiden Erg gezellig vond Paula Bierhoff de man nengroep. die ze gehad heeft Ze zou dat graag weer willen doen, maar komt een beetje in 't nauw met de tijd. omdat de heren nu eenmaal niet over dag kunnen. Dat de cursisten wat aan deze och tenden gehad hebben, bleek wel uit het geweldige aantal dat woesdag bij haar op bezoek kwam. Oud-cursisten en diegenen die de eerste cursus net achter de rug hadden, waren het una niem eens dat het zo thuis wel erg gezellig is. Dat is dan ook een van de redenen waarom Paula niet ingeschre ven heeft bij Latent Talent, want dan zou er een zaaltje gehuurd moeten worden Haar manier van koken wil ze graag aan anderen overbrengen, maar haar eigen keuken vindt ze zelf ook het prettigste, zodat het knusse van deze cursus gehandhaafd blijft. U hebt nodig: 2 varkenshaasjes, boter, peper en zout. Voor de pindasaus: 1 eetlepel olie; 2 eetlepels ui en (gesnipperd); 2 teentjes knof look, 2 theelepels sambalj 1 noot kemiri. wat trassi, 1 eet lepel ketjap; 1 dessertlepel ci troen, 1 kopje bouillon; 2 eet lepels pindakaas (liefst vers gemalen van de notenbar). Maak de olie heet en bak de uien, voeg de sambal toe en dan de rest van de ingrediënten Laat even in de olie fruiten en voeg dan de bouillon toe Laat het mengsel even koken en doe dan de pindakaas erbij. Dan nog 5 minuten door laten ko ken Bak de varkenshaasjes in de boter vlug gaar en giet de saus er over Eet smakelijk! Japieja LEUSDEN/CENTRUM - Dinsdag 22 februari was het 50 jaar geleden dat het echtpaar R v. Wegen en A. v.d. Wal in het huwelijk trad. Hij is een echte Amersfoorter en zij een Friezin Het gouden echtpaar heeft jarenlang aan het Hoevelakensvoetpad in Amers foort gewoond, waar hij het beroep van tuinder uitvoerde Zijn vrouw was al die jaren druk ge noeg met de kinderen, waarvan er nog negen in leven zijn Het huis aan het Hoevelakensepad is al weer zo'n 18 jaar verdwenen. Daar voor in de plaats is een speeltuin en een clubgebouw neergezet Jaren heb ben ze toen nog op de Randenbroeker- weg gewoond. 23 april 1975 zijn ze ver-^ huisd naar het bejaardenhuis 't Ha- mersveld Het gezichtsvermogen van mevrouw Van Wegen is niet zo beSt meer, maar verder zijn beiden nog kerngezond Samen met de kinderen en 22 klein-] kinderen vierden ze hun 50-jarighuwe^ lijksfeest in 't Ros Beyaart AMERSFOORT/HOEVELAKEN/LEUSDEN - Samen spelen, samen muziek maken is vaak een opbenbaring voor de mensen. Samen spelen is geweldig anime rend, en het legt een harmonieuze verbinding tussen de generaties". Dit zegt Renske Nieweg, die behoort tot de vijf initiatiefnemers tot de oprichting van een Amersfoortse regionale afdeling van de Vereniging voor Huismuziek. Deze Amersfoortse afdeling is een regionale afdeling eveneens bedoeld voor muziek beoefenaars in Hoevelaken, Leusden en alle omliggende plaatsen. Mede initiatiefnemers zijn mevrouw Loeki Drijver en de heren Henri Brokaar, Frank Lange en Henk Waardenburg. Op vrijdag 4 maart houden zij in de Regionale Muziekschool aan de Muurhuizen 1-3 een oprichtings-annex speelavond. De avond begint om 20.00 uur. Op deze oprichtingsavond zal van gedachten worden gewisseld over het geen de Amersfoortse regionale afdeling in oprichting zo al in de zin heeft. En er zal ook gemusiceerd wor den. Het is de bedoeling, dat u op die avond een muziekinstrument mee neemt, en ook een lessenaar. Voor de speelmuziek zal worden gezorgd. Het betreft hier een samenwerking van vakmensen en leken. De landelijke Vereniging voor Huismuziek bestaat al meer dan 25 jaar, en heeft in die tijd een enorme vlucht genomen. Waren indertijd de sopraanblokfluitjes verre' weg in de meerderheid, nu zijn er nog maar enkele sopraanblokfluiten naar verhouding op het geweldig uitgebreide instrumentarium van Renaissance tot moderne muziekinstrumenten De Vereniging voor Huismuziek heeft afdelingen in vele plaatsen in Ne derland, geeft een bijzonder aardig tweemaandelijks tijdschrift uit, en or ganiseert het gehele jaar door een keur van kursussen. Aan deze kursussen werken vele musici van naam mee. Wij noemen Kees Velthuis, Gert Van Surk- sum, Ton Koopman, Leo Meilink, Jos Leussink, Henk Zwart. Renske Nieweg had in de afgelopen herfst de leiding van een ge zinsweekend in „De Drakenburgh" te Baarn, samen met Elly Klopping en Henk van der Meer. Aansluitend op de jaarlijkse ledenvergadering in de Ernst Sillemhoeve in De Lage Vuursche musi ceren Renske Nieweg, Fiet Nafzkkger met Jos Leussink en Jan Boeke. Dit koorweekend is bestemd voor zangers, die redelijk tot goed van het blad kunnen lezen. Er wordt een gevarieerd programma in studie genomen met koorwerken uit verschillende perioden van de muziekgeschiedenis, van de 16e eeuw tot heden. en Kees Velthuis en het ledenweekend van 19 op 20 maart met beginners en gevorderden. De ledenweekeinden zijn plezierige gevarieerde muziekbijeen- komsten, waar muziek uit verschillende perioden wordt gezongen en gespeeld. In het kontakt der Kontinenten te Soes- terberg, had m de herfst van vorig jaar ook zo'n ledenweekkeind plaats, waar aan Liesbeth Tenhaeff, Gert van Surksum en Jard Hierck - van Nes leiding gaven. Op 14 en 15 mei staat een koor weekeind in de Emst Sillemhoeve te Lage Vuursche op het programma „Wij hebben ook gezinsweken in de zomer", vertelt Renske Nieweg, „en kerstkursussen". De gezinsweken zijn bestemd voor musicerende gezinnen, vaders en moeders met hun kinderen vanaf ongeveer 7 jaar Er wordt geza menlijk gemusiceerd, waarbij ook de jongsten een taak krijgen. En daarna wordt er in groepen gemusiceerd, in verschillende niveau- of leeftijdsgroe pen. Voor de kinderen is er een geheel eigen programma. Voor de gezinnen is zo'n muziekkur- sus een hele belevenis. Het gaat niet alleen om het enthousiasme voor de muziek: Het is ook het samenleven met elkaar. Vaak wordt er aan het eind van de kursus een programma uitgebracht, waarin alle muzikale aktiviteiten sa menkomen". In de Paasvakantie zijn er diverse kursussen voor 10 tot 13 jarigen, en voor 13 tot 16 jarigen, en in de Crabbe- hoff te Dordrecht is een Paaskursus voor 16 tot 20 jarigen. Het kursusprogramma 1977 biedt enorm veel mogelijkheden, en iedere muziekliefhebber kan er zich in thuis voelen. Er wordt zowel met de hele groep als in kleinere ensembles gewerkt aan vokale en instrumentale muziek uit verschillende perioden. In de zomerva kantie is er een kursus, waarin speciaal is rekening gehouden met de deelkname van een aantal kinderen met een licha melijke handicap. Er is voldoende ver pleegkundige hulp aanwezig om deze gehandicapte kinderen te kunnen op vangen, terwijl ook het programma, waar nodig, zal worden aangepast. Nieuw in het kursuspakket is de jongeren-kampecrweek, die in Vier houten gehouden zal worden. De deel nemers dienen hun eigen tent en kam- peerspullen mee te brengen. De maal tijden worden centraal geregeld. Er is Frederick II van Pruisen, musicerend in zijn paleis. een werkschuur, waar de instrumenten veilig kunnen worden opgeborgen. „De kursus „Lassus en zijn tijd" kon- sentreert zich in zijn repertoire op de muziek van de 16e eeuwer Orlando di 5 Lasso en zijn tijdgenoten. Deze kursus is B bedoeld voor enigszins gevorderde in- B strumentalisten, die houden van zingen,' èn voor zangers, die een instrument be spelen. Het praktisch muziekmaken staat in deze week centraal. Daarnaast zal achtergrondinformatie worden ver strekt. Zo zijn er ook thema weekends: Mid- deleeuwen en Renaissance, Barok en noderne tijd. En zijn vedelspeelwerln. Er zijn kursussen voor volksdansbege- leiding, voor het dansen met kinderen, kadervorming, kursussen voor leer- krachten blokfluit, instrumentenbouw. De Vereniging voor Huismuziek is een vereniging, die subsidie krijgt van C.R.M. Voor een deel voor de! kursussen, voor een deel voor een stuk wetenschappelijk onderzoek en voor de salarissen van de mensen die er hun) beste krachten aan geven! De plaatse-) lijke afdelingen moeten zichzelf be-1 druipen. „In de vereniging zitten ontzettend, veel jonge mensen", zegt Renske Nie weg. „Het samen musiceren komt er bij' de jongeren meer en meer in. De mu-' ziekscholen besteden ook hoe langer' hoe meer aandacht aan het gezamenlijk 1 musiceren. Het is de bedoeling, dat ook de mensen uit Hoevelaken, Hoogland, i Leusden, Woudenberg en andere om- i ringende plaatsen zich aansluiten bij de j afdeling Amersfoort, want deze gaat rc- gionaal werken". Om geschikte muziek behoeft de nieuwe afdeling zich geen zorgen te maken. Er bestaat een grote literatuur, die technisch betrekkelijk eenvoudig is, maar die qua muziek bizonder rijk is. .Deze muziek verschijnt tweemaande- lijks als bijvoegsel bij het blad „Huis- muziek", en levert gebundeld een schat I aan chansons, dansen, madrigalen, kan-1 taten, motetten uit de gehele rijke mu-1 ziekgeschiedenis van vele landen op. Het is een zaak, dat men op vrijdag 41 maart naar de oprichtingsvergadering j komt van de regionale afdeling Amers foort van de Vereniging voor Huismu-J vioLr oHö ro inlirhfinnpn I/,inf n i'pr. ziek. Nadere inlichtingen kunt u ver krijgen bij het kontaktadres: Henri Bro-,' kaar, Kapelweg 167 c, Amersfoort, tele-* foon 033 - 11014 Anco Mali

Leusder Krant | 1977 | | pagina 7