de bomen en struiken in Rozendaal gesnoeid worden Golfbreker start 1 maart officieel in 't Hamersveld Bouw Bankgiro in voorbereiding BDU-medewerkers beslissen mee over ontwikkeling vennootschap VAN DER POST VERRICHT OPENINGSHANDELING NGEZONDEN Vlag uit voor de BDU-werk gemeenschap LEUSDER KRANT - PLAATSELIJK NIEUWS uiten verantwoordelijkheid an de redaktie. Ingezonden rieven worden niet anoniem ep atst. LEUSDEN - De laatste weken wordt er dnik gesnoeid en uitgedund in de be planting van de wyk Rozendaal. Er zul len misschien bewoners zyn die deze werkzaamheden met enige zorg gade slaan. "De beplanting begon juist fyn te groeien; eindelyk werd het een beetje dicht en nu moet er zo nodig weer in gehakt en gezaagd worden". Soms wor den zelfs hele struiken gerooid. En waar om dit alles? Om deze vragen te beantoorden is het goed om eerst te vermelden wat de tuin architect, de heer Boer uit Capelle a d IJssel voor ogen stond by het ontwerpen van het groen voor de wyk Rozendaal. Het doel van de tuinarchitect was, om uiteindelijk, na jaren van groei van de jonge beplanting en de daarmee gepaard gaande begeleiding en verzorging, min of meer te komen tot een bosachtige groen aanleg. Veel (grote] bomen met hieronder groeiende een dichte struik- laag en nog weer dichter by de grond en vooral langs de randen van de beplan ting >eel kruidachtige planten. Op diver se plaatsen in dit "bos", open plekken, begroeid met gras, waar gespeeld kan worden. Ook de watergangen in dit "bos" kunnen in het spel worden be trokken. Het zou een bos moeten worden met een enorme soorten-rijkdom aan bomen en struiken. De kruidachtige planten komen vanzelf wel op door zaden, die al in de grond aanwezig zijn of door de wind of de vogels worden aangevoerd. U ziet dat het een ideele situatie moet worden: veel mensen, die dicht op elkaar wonen en zich toch grotendeels door de natuur omgeven wonen. Tussen het tijdstip van de aanleg, waar bij zoals velen van u zich ongetwijfeld zullen herinneren, kleine sprietige struik jes werden geplant, en het eindstadium van deze groenaanleg, waarin de takken van grote volwassen bomen hoger dan de woningen zullen reiken, ligt een tijd van voortdurende zorg, begeleiding en van onderhoud plegen. Bij de keuze van de beplanting is het sortiment, zoals gezegd, zó samenge steld dat een deel van de jonge struikjes uit boomvormende- en een deel uit struikvormende soorten bestaat. In het begin zagen wij nog weinig verschil tus sen deze 2 soorten struiken. Na enkele jaren bleken sommige struiken een stammetje gevormd te hebben en andere weer tal van takken, die allemaal vlak boven de grond ontstaan. De eerste soort worden de toekomstige bomen, de 2e soort blijven struiken. De boomvormen de soorten steken 3 jaar na de aanplant al boven de struikvormende soorten uit. Wanneer wij na de aanplant echter de natuur zijn gang zouden laten gaan en er weinig of niet naar om zouden kijken, wordt het eindstadium "bos" zeker niet bereikt. DONDERDAG 24 FEBRUAR11977 zover is haasten de mensen zich naar hun kamers om toch vooral niets te missen. De populariteit is zelfs zo groot dat wij het programma nu twee maal af draaien. En als je dan rekent dat de "gewone" radio zelden wordt aangezet. Nee, de Golfbreker hoort en nu bij en oh wee, als wij eens iets te laat zijn met het starten van de band. Prompt wordt de receptie overspoeld met vragen". Het programma wordt gepresenteerd door de dames Martha Heneweer, Paula van de Vlies en Beppie Weiten. Zij gaan naar de bejaarden toe en vragen dan of zij nog wensen hebben, of dat zij nog een verzoekplaatje willen horen, 's Avonds gaan zij hiermee naar de studio in de Nieuwstraat in Amersfoort en maken dan met behulp van een technicus van de Golfbreker hun programma op een band. Deze band wordt de volgende dag dan via de huisinstallatie afgespeeld in 't Hamersveld. In het programma zitten naast de vele verzoekplaten ook vaste onderdelen zo als het weerbericht, televisiejournaal, reportages van evenementen uit Leusden klankbeelden van voor 't Hamersveld belangrijke personen, groetjes van fami lie enz. De ook in Leusden wonende heer E. Beitler, bestuurslid van de Golfbreker, heeft de dames geholpen met het verzor gen van de programma's. "Ik was toch wel verbaasd hoe snel de dames het programma behoorlijk kon den presenteren. Ook het bezoeken van de bejaarden doen de dames vol enthou siasme. Juist dat laatste is erg belangrijk Hierdoor krijgen de bejaarden het gevoel dat er speciaal iets voor hen uit de radio komt. Dat hierbij een persoonlijke band ontstaat spreekt vanzelf". Het experimentele deel is op 1 maart voorbij. Dan zal de burgemeester 's avonds om 8 uur de opening verrichten van een voor 't Hamersveld wekelijks terugkerende ontspanningsuurtje. Bij de 1500 luiteraars in Amersfoort en de 200 uit Bunschoten-Spakenburg ko men er dan nu 100 van Leusden bij. Enkele jaren na de aanleg, wanneer de struiken inmiddels goed zijn gegroeid, blijkt dat ze elkaar beginnen te ver dringen. De snelst groeiende soorten ne men al spoedig zo veel ruimte in, dat soorten, die wat langzamer groeien, in de verdrukking komen. Het blijkt nodig om hier en daar eens een snelgroeiende struik weg te halen, om ook langzame broeders weer wat licht en ruimte te geven. Doen wij dit niet, dan zullen na verloop van tijd de langzaam groeiende struiken af-sterven door gebrek aan licht. Het rijk gevarieerde beplantings sortiment, zoals dit was aangeplant, wordt dan naarmate de jaren verstrijken steeds eenzijdiger, omdat telkens meer struiken en bomen het loodje leggen, die de concurrentiestrijd om zonlicht niet meer vol kunnen houden. Uiteindelijk blijven alleen snelgroeiende bomen over. Behalve dat bepaalde soorten struiken verdwijnen uit het beplantingssortiment, zullen van andere struiken en bomen steeds de onderste takken af gaan ster ven door lichtgebrek, met het gevolg, dat de beplanting alleen nog maar zal bestaan uit kale boomstammen met ho ge boomkruinen. Met het bovenstaande is het belangrijk ste reden aangegeven waarom op dit moment de beplanting wordt uitgedund. Elke winter opnieuw zal dit weer op bepaalde plaatsen nodig blijken. Ook wanneer het eindstadium "bos" is be reikt. De frequentie wordt echter steeds minder naarmate de beplanting ouder wordt. Zó wordt er, dankzij nu tijdelijk slopen en afbreken, gebouwd aan een uniek stukje groen in onze gemeente. Groenstichting Rozendaal ir. G.H.J. Oude Vrielink, secretaris. LEUSDEN - De voorbereidingen voor de bouw van de Bankgiro Centrale aan de Larixlaan zijn enige weken aan de gang. Het legaliseren van het terrein is al begonnen door de firma Voorbij, waarna de heiwerkzaamheden zullen plaats vinden. Men verwacht eind 1978 het gebouw gereed te hebben. Naar men verwacht zal de eerste steen van het ruim 25 miljoen kostendegebouw op 22 maart worden gelegd. Ir. R.D. Bleeker uit Den Haag ontwierp het kantoor, dat door de Hollandse Beton Maatschappij zal worden gebouwd. - Op dinsdagavond 1 maart burgemeester Mr. A.H. v.d. Post het iln geven voor de start van wekelyksc idioprogramma's van de regionale zie- en en bejaardenomroep "De Golfbre- er" voor de bewoners van het verzor- ingstehuis 't Hamersveld. Dit zal ge- euren in de recreatiezaal van 't Ha- Dit gebeuren zal een feestelyk tintje rijgen, doordat de Golfbreker hierna en live-programma zal aanbieden, aarby o.a. een kinderkoor en een man- oline-ensemble uit Leusden zullen op reden. Verder hoopt men ok telefonisch ontakt te krygen met een in 't Hamers- eld erg geliefde artieste. Om de bewoners in de gelegenheid te tellen nu eens te zien hoe zo'n pro- ramma tot stand komt, zal de Golfbre- er een complete mobiele omroepinstal- itie installeren in de recreatiezaal, wel- e dan omgebouwd zal worden tot een mroepstudio. Via de huisinstallatie Burgemeester Van der Post kunnen de bewoners dit programma di- rekt in hun kamer beluisteren. Regionale Omroepvereniging "De Golfbreker", omroep voor zieken en be jaarden, zoals de officiële naam luidt, stelt zich als doel het brengen van ont spanning voor de zieke en bejaarde mens door middel van radioprogramma's. Zij doet dit werk al meer dan 21 jaar. Al vele jaren bleek de vraag naar de programma's erg groot. Doordat de Golfbreker eind 1975 een nieuwe en grotere studio in gebruik kon nemen, kon worden begonnen met het uitbrei den van haar programma's. Via een oproep in deze krant konden mensen uit Leusden gevonden worden die bereid en in staat bleken program ma's te gaan verzorgen in 't Hamersveld. Sinds oktober vorig jaar is men daarmee bezig op experimentele basis. En ook hier bleek het een succes. Mevr. Zeeman, directrice: "De pro gramma's worden afgedraaid op vrijdag ochtend om 11.30 uur. Even voordat het gegeven, een ingewikkelde opgave, omdat het hier een geheel originele opzet betreft De BDU-aandeelhouders hebben voor dit doel de besloten kring ontsloten, zodat de werkgemeenschap voortaan ook in het maatschappelijk kapitaal der vennootschap kan deelne men. DOELSTELLING De doelstelling van de werkgemeen schap is in de eerste plaats ideëel. Ze beoogt deelneming van de me dewerkers aan het besturen der onder neming. Tegelijk dient ze een financieel belang, want met de intrede van het korps medewerkers in het maatschap pelijk kapitaal der vennootschap heeft BDU bv. die de laatste jaren om vangrijke investenngen heeft moeten verrichten, haar financieel draagvlak belangrijk verbreed. In de formele opbouw van de werk gemeenschap is grote aandacht besteed aan het voortbestaan, de kontinuïteit van de onderneming, waarvoor onder meer uitgegaan moet kunnen worden van een vaste, blijvende kern. Anders dan bij de winstuitkering van BDU bv, die uit een voor iedere medewerker ge lijk percentage - waarvan de hoogte af hankelijk is van de winst - bestaat, zodat over meer salaris ook meer tantième wordt betaald, is de omvang van de deelneming in het stichtingskapitaal uit sluitend gebaseerd op het aantal volle kalenderjaren dat men in dienst is. Per kalenderjaar ontvangt een medewerker een certificaat. Per certifikaat heeft men 1 stem, terwijl de uitkeringen ook weer afgestemd zijn op het aantal certifikaten dat men bezit. Daardoor hebben de in dienstjaren oudste medewerkers - de regeling heeft terugwerkende kracht - naar verhouding de meeste stemmen en de hoogste uitkering. Uitgangspunt is, dat zij het meest aan de instandhouding der onderneming hebben bijgedragen. INKOMSTEN Belangrijkste inkomstenbron van de stichting vormen de uitkeringen die BDU bv in goede jaren kan doen. Het stichtingskapitaal kan echter niet voor uitkeringen aan de certifikaathouders benut worden, het is bestemd voor de Het tekenen van de akte ten overstaan van notaris D. Beens. Beide directeuren D. Rebel en H. J. Heine zetten hun handtekemng onder de akte Hier tekent de heer Heine onder het toeziend oog van de notaris. JBARNEVELD - Donderdag hees de Stichting Werkgemeenschap BDU de vlag, want niet alleen passeerde deze dag de oprichtingsakte bij de notaris, maar tegelijk is de werkgemeenschap aandeelhoudster van de Besloten Vennootschap Barneveldse Drukkerij en Uitgeverij geworden. In het kapitaal der werkgemeenschap nemen alle BDU- werkers en -medewerksters, die langer dan een vol kalenderjaar bij BDU werkzaam zijn, deel, zodat zij door middel van het stichtingsbe stuur thans rechtstreeks toegang hebben tot de aandeelhoudersver gadering en mede beslissen over de ontwikkeling van de vennoot schap. aankoop van BDU-aandelen en obligaties en eventuele andere beleg gingen. Van de opbrengsten dezer be leggingen kunnen dan weer uitkeringen aan de certifikaathouders gedaan wor den. UITTREDING Verlaat een medewerker BDU bv, dan worden zijn of haar certifikaten tegen vergoeding teruggenomen door de stichting. De vergoeding bedraagt niet meer en niet minder dan wat er gedurende de laatste tien jaar op een certifikaat is uitgekeerd. In geval van pensionering kan de certifikaathouder zelf beslissen, of hij zijn certifikaten nog behouden of meteen inleveren wil. Niet-medewerkers van BDU bv kunnen hoe dan ook geen certifikaathouder zijn. MEDE-EIGENAREN Beschikte de stichting-in-oprichting reeds over aanzienlijke middelen, waaronder BDU-obligaties, nu is ze dus ook houdster van BDU-aandelen, een pakket dat in de loop der jaren kan wor den uitgebouwd. Vlag en toast waren deze middag dus wel in het bijzonder op hun plaats. De medewerkers en medewerksters van BDU bv zullen ongetwijfeld met nog meer voldoening zich inzetten voor hun onderneming. Namens het bestuur dankte de heer G. Pater de direktie voor de wijze waarop de medewerkers steeds bij de onderneming zijn betrokken ..Het feit dat nu de stichting een feit is geworden, betekent een historische dag en is de kroon op een stuk moderne bedrijfsvoe ring", aldus de heer Pater, die de beide directeuren een grote plant aanbood. Het bestuur van de jonge Stichting Werkgemeenschap BDU, van links naar rechts G Pater, magazijn-beheerder, J. van Egteren, boekhouder H. Bakkenes, prokuratiehouder, D Rebel, direkteur evenals zijn kollega certifikaathouder, H. J Heine, direkteur J van Veldhuisen, ass.-bedrijfsleider. A. J Voshol, chef handelsdrukkerij, De bestuursleden, die benoemd worden door raad van kommissanssen en di rektie (2), ondernemingsraad (2) of de vergadering van certifikaathouders (3), verdelen onderling de funkties van voorzitter, sekretaris en penningmeester. De boekhouding der stichting wordt buiten de onderneming gevoerd en gekontroleerd door een registeraccountant. Aan het eind van de middag waren de medewerkers en medewerksters bijeen gekomen in Typoresto, het bedrijfsres taurant, waar door de direkteuren, de heren H.J. Heine en D. Rebel, ten over staan van notaris D. Beens de stich tingsakte werd getekend Daarop werd een toast uitgebracht op het welslagen dezer onderneming. Reeds jarenlang is het bij BDU bv gebruik, dat plannen en resultaten op kontaktavonden van direktie en mede werkers worden besproken. De direktie geeft haar kijk op bepaalde zaken en de medewerkers haken hier op in, aldus gemeenschappelijk een beleid opbou wend. De snelle groei gedurende de laatste jaren van BDU bv - er zijn thans rond 130 medewerkers in vaste dienst - is er mede oorzaak van dat de organisatie van werkoverleg, inspraak in beleids voornemens en investerings beslissingen een geheel nieuwe aanpak is gaan eisen. De totstandkoming van de ondernemingsraad was hierin een be langrijke gebeurtenis Thans is een fonds, dat aanvankelijk bestemd was voor hulp in bijzondere om standigheden aan BDU-medewerkers, na enkele jaren van voorbereiding en studie, omgebouwd tot een volledige werkgemeenschap, waaraan mr. J. de Vries de vereiste luridische vorm heeft V

Leusder Krant | 1977 | | pagina 9