Bertie Jagers: wandkleden spelenderwijs Slijhof legt nadruk op recreatieve kant -defllEfl/inzijn werk Leusden 1200 wil historische expositie organiseren in juni Grote belangstel ling introduktie- avond historische kleding LEUSDER KRANT - INTERVIEW DONDERDAG 3 MAART 1977 11 LEUSDEN - Ze is in 1938 in Hil versum geboren en eigenlijk ook getogen. Lagere en Middelbare School en daarna werkzaam in de boekhoudkundige sector. Ze wilde kant op van accountant. Een niet alledaags beroep voor een vrouw. Maar ze leerde haar man kennen, trouwde en kreeg kinde ren. En toen werd alles anders. Wat als hobby en vrijetijdsbeste ding begon, werd buiten de huis- houdelijke kant van haar functie rJ alt moeder en echtgenote - haar os! beroep, waar ze zich zo te zien heel prettig bij voelt - het werken in of mettextiele vormen. Bertie Jagers :e i, wonend in Leusden aan de Lijs- rne] terbeslaan. S HAMERSVELD ci „Voor ons is het eigenlijk nog Ha ten; mersveld", hoewel bijna niets daar meer aan herinnert"zegt ze aan het eind van ons gesprek.Nu woon jein z- Leusden. Biezenkamp. Wat zegt dat I eigenlijk." Elf jaar wonen ze er en deleidelijk aan hebben ze flamersveld als kleine dorpskern in het grotere Leusden zien verande ren. Vanuit Hilversum zijn ze destijds omdat haar man Theo Jagers als j. amanuensis bij het Eemlandcollege Ijl in Amersfoort ging werken, naar Stoutenburg verhuisd, maar daar was het haar een beetje te stil Toen naar Amersfoort in de van Meche- lenstraat ..En daar was het haar te druk" lacht haarman, terwijl hij doch- tei\ Erika (5) thuisbrengt, die ge zwommen heeft (en even later met Ihaar natte koppie buiten speelt). In het begin van ons gesprek, wanneer we nojg iVi cie wöonk'étfW zitten aan de vierkante in chroom gevatte tafel met bijpassende stoelen van chroom met licht geweven gaatjesbiezen zitting - heel mooi - „en ze zitten lekker ook, hè7", ikke zegt ze even later, als ik opmerk, dat - lui ik die stoelen altijd heb willen heb bengaat de telefoon ..Met mevrouw Jagers", zegt ze met een beetje wollige stem, die heel goed bij haar past. Vriendelijk, totaal niet aanmatigend, maar wel bewust. Zoals haar ogen zijn later, wanneer de fotograaf zijn plaatje maakt en ze niet weet. hoe ze moet kijken. En als ze dan kijkt, ligt er een wereld van denken achter de bruine ogen in het ronde gezichtje. Moeder van een dochter van 16 - Lydia, één van 13 - Olga en Erika, die niet wilde zeggen hoe ze heette en nu al twee keer genoemd is. Blonde Erika, met een moeder, die een vriendin lijkt En een jongensachtige erg sportieve vader. Het huishouden7 Dat regelen ze met zijn allen. ,,lk ben niet zo huishoude- rig", verontschuldigt Bertie Jagers zich. .Daar is niets van te merken", zeg ik. ,,Een huishouden van Jan Steen", meent vader wel te mogen opmerken. ,,Maar met zijn allen lukt het best. als iedereen maar weet voor welke taak hij verantwoordelijk is." In het telefoongesprek komt tot ui ting, dat er iemand belt, die inlichtin gen wenst over het te maken wand kleed voor Leusden 1200. En Bertie Jagers kan alle inlichtingen geven, want zij is door de Stichting Leusden 1200 benaderd om leiding te geven aan - en een ontwerp te maken voor een wandkleed, dat een herinnering zal zijn aan dit feestelijk en op de historie geënt gebeuren. Men wilde een herinnering met een monumenteel karkater, waarbij een zo groot mogelijk deel van de bevolking een wezenlijk aandeel zou kunnen leveren. Het antwoord in de i vorm Van een wandkleed is niet ge- heelorigineel, maar beantwoordt wel aan het gestelde doel. Het zal een herdenkingswandkleed kunnen zijn, dat te zijner tijd als een blijvend mo nument een plaats zal kunnen krijgen in de raadszaal van de ge meente In eerste instantie werd gedacht aan een geknoopt kleed. ,,Maar dat heeft Amersfoort ook al gedaan bij het 700-jarig bestaan. Bovendien is hetverschrikkelijkmoeilijkomzoveel mensen naar een bepaalde ruimte te krijgen en eraan te werken. In Amers foort is het er ook op neer gekomen, dat de UW een groot aandeel in dit kleed gehad heeft", zegt Bertie Ja gers Omdat ze dit idee ook niet origi neel genoeg vond, was het meteen van de baan LEUSDEN 1200 Wat er nu gaat gebeuren is zeker origineel te noemen, vooral in een woonkern als Leusden, waar nog eengrootdeel platteland bij hoort. De breipennen zijn daar immers welbe kend en niet om de algemeenheid van het breiwerk, maar wel om de mogelijkheid iedereen er op zijn eigen manier, in zijn eigen huis of in gezellige groepjes aan te laten mee werken (breien) werd een wandkleed in breivormen bedacht. Op 9 en 16 maart zal in de kantine van de gemeente aan de Zwarteweg uitleg en antwoord op vragen gegeven worden, ledereen, die mee wil (hand)werken kan dan komen en mag eventueel Bertie Jagers ook thuis bellen. Maar eigenlijk liever niet, want zij moet ook nog voor haar eigen stalletje kunnen werken. In april zal zij een expositie hebben in het Ploeghhuis te Amersfoort. En ook de lessen gaan gewoon door. Voor de Stichting Creatief Leusden geeft zij cursussen in de Krakhorst. Applicatie, borduurkle- c^en, raamweven - vrij (geen getouw), macramé, creatief breien en ook haken, zijn de onderdelen van deze textiele werkvormen, zoals de eigenlijke benaming is Sinds vijf jaar geeft zij nu lessen, die in haar eigen huiskamer zijn be gonnen. Drie jaar daarvoor nam zij zelf nog les, maar niet in textiele vor men. Wel in emailleren en boetseren bij de Vereniging voor Handenarbeid aan de Appelmarkt in Amersfoort. Twee maal heeft zij daarna een paascursus gevolgd op de Ernst Sil- lemnishoeve onder leiding van May Hobijn, van wie ze erg veel heeft geleerd. Verder heeft ze zich het weven zelf eigengemaakt. Uithoek jes en het zien op tentoonstellingen. Nu exposeert ze zelf Zo. dat ze vorig jaar de provincie Utrecht mocht ver tegenwoordigen (met nog een schil der en een keramist) op een jaarlijks terugkerende tentoonstelling in het ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening in Den Haag. Op dat feit is ze wel een beetje trots. Wat ze ook heel beslist mag zijn, want haar weefstukken hebben een eigen sfeer. Abstracte vormen, die ze eigenlijk niet zo goed heeft kunnen waar maken in haar idee voor het wandkleed. De vrijheid aan de kunstenaar is eigenlijk niet gela ip a - bef: idea elijLEUSDEN-CENTRUM - Maandag 28 Miruari hield Blijhof haar ledenver- otfjering. Bij een ledenbestand van dan 400 zou men verwachten nift het clubgebouw niet groot genoeg zijn om deze vergadering in te ntf jden. Dat viel echter nogal mee, b=nt buiten het bestuur om vonden ?n bchts 5 leden het de moeite waard ',&i mee te praten en te denken over oetë beleidsvisie en de veranderde or- lisatiestructuur (twee van de be- uniUgrijkstë punten op de agenda) Me ngsNadat voorzitter Gerard Stevens de il rrgadering geopend had, vertelde hij >ideifc een en ander over de beleids van het bestuur. Blijhof is niet andpeen een speeltuinvereniging, zoals eziS veel mensen denken, maar de gelodruk wordt juist gelegd op het re- ie(.'eatieve vlak. De tuin zelf is niet ikbi^er dan een speelgelegenheid voor in t; kinderen van de omwonenden. Ui- ler.c*aard komt dit onder meer door goede voorzieningen in de diverse jken. De tuin, zoals die een aan- niE jaren geleden gemaakt is, is een skleun geweest Vooral in onze ge- ïente blijkt er geen behoefte te be- L lan aan klimtoestellen ed. (die zijn al genoeg). Het advies wat de vereniging gekregen heeft, was derhal ve erg slecht In een speeltuin horen meer be weegbare elementen en Blijhof streeft er ook naar deze te plaatsen. Dan echter komt het probleem van toe zicht naar voren Hier heeft men helaas nog steeds niemand voor kun nen vinden De ..speel en rekreatievereniging" wil dan ook de nadruk leggen op het rekreatieve element, in verband hier mee is een filmprojector aangeschaft, nadat gebleken was dat er grote be langstelling bestond voor de filmmid dagen die elke laatste woensdag van de maand gehouden werden. De uit breiding van het clubgebouw wordt wenselijk geacht en men bekijkt of dit financieel een haalbare kaart is. De ruimte in het gebouw is erg klein als er winterclubs gehouden worden of als men er aan het volksdansen is, de binnenaktiviteiten zouden door uitbreiding geactiviteerd kunnen wor den ORGANISATIESTRUKTUUR De organisatiestruktuur is veran derd. De voornaamste reden hiervoor is de peuterspeelzaal Het is beter een apart bestuur te hebben in verband met ev subsidie en de functie in de overkoepelende Stichting. Men heeft gekozen voor een systeem waarbij alleen het hoofdbestuur gekozen wordt. De samenstelling van de afdelingsbe sturen (tuin en speelzaal) wor dt onder ling geregeld. Naast voorzitter, secre taris en penningmeester bestaat het hoofdbestuur uit een lid van de af delingsbesturen van tuin en speelzaal Het hoofdbestuur ziet er na maandag als volgt uit: voorzitter 1. 1. van den Burg tel. 42252, secretaris M. Kleuters tel 43516, penningmeester H. Gerber tel 42273, lid tuin A. v. Deele tel 42771. lid speelzaal M v d. Kamp tel. 42706. Voor zaken die direkt betrekking hebben op tuin of peuterspeelzaal, kan men zich het best in verbinding stellen met het secre tariaat van de betreffende afdeling. De secretaris van de tuin is J. Louw tel 44139 en die van de speelzalen M v d Kamp tel 42706. Overigens is het te betreuren dat het verloop van de bestuursleden erg groot is. Het ..sterke" geslacht is in hoofd en afdelingsbesturen bijzonder slecht vertegenwoordigd: men telt hier slechts één heer. ten, het thema en de gegevens wer den aangegeven. Dit laatste zegt Bertie Jagers niet zelf, maar is een conclusie nadat ik haar werk heb ge zien. Zelf zegtzij: ,,Met het ontwerp voor het wandkleed Leusden 1200 ben ik toch wel in abstracte vormen terecht gekomen om het torentje, in de uit beelding van de Europese gedachte door de sterreronding en de uitlopers daarvan Voor ons op de tafel ligt een hoop wol. Veel tinten groen voor rondom het torentje, beige/goud voor de ster ren, blauw voor de cirkel en de „lucht", verder nog beige neigend naar bruin. Op ware grootte ligt de werktekeningeronder. Devakieszijn genummerd en worden met karbon doorgetekend op dik karton. Al deze stukjes zijn genummerd en krijgen een kleuraanwijzing. In de vorm van deze kartonnetjes dient er gebreid te worden. Hoe men breien wil, mag men zelf weten. Los, vast, grof, fijn, recht, averecht, fantasiesteek. Alles mag, als er maar geen steekjes val len! En wel netjes breien dames, want het komt in de raadszaal te hangen Wanneer alle lapjes klaar zijn, worden ze op een onderkleed van lichtgrijs linnen bekledingstof geap- pliceerd en het geheel bestaande uit drie lange lappen (zegt Bertie Jagers heel oneerbiedig), maar wij noemen het „banen", aan een stok bevestigd. Tussen eerste en tweede, tweede en derde baan is bewust een opening gehouden, waardoor de wand zal kunnen meespelen. Iets wat men in bijna alle ontwerpen van Bertie Jagers tegenkomt Het kleed zal in totaal 1.80 meter hoog en 2.80 meter breed worden. De linker- en rechterbaan wordt 1.05 meter - 1.80 meter, het middenpa neel 60-180 cm. Links komt het jaar tal 777 met het kerktorentje van Oud- Leusden. Het symbool waaronder de Stichting Leusden 1200 het feit her denkt, dat Karei de Grote de verschil- lendegronden, waaruit de gemeente thans bestaat, aan de Sint Maar- tensbasiliek te Utrecht schonk. Het middelste paneel (de lap of baan) draagt de naam Leusden (ver tikaal) en het rechter paneel het jaar tal 1977 met het vignet van de Euro pese gemeenten Hiermee heeft Bertie Jagers de verbroedering van de 12 oude woonkernen willen aan duiden, maar ook de gemeen schapszin in veel grotere zin naar buiten Als oude woonkernen noemt zij: Achterveld, de Moorst, Stouten- berg, Hamersveld, Asschat, Bavoort, Oud-Leusden, Leusbroek, Heiligenberg. Lokhorst, Mussendorp en Heetveld. Het kan bestzijn, dat er éénof meer,,gehuch ten" vergeten zijn, maar van het be staan daarvan weet Bertie dan ook niet. De toren, die ze. als allereerste oudste woonkern ziet, heeft ze in het groen gesloten Wie sjabloontjes en wol wil hebbenomaandeslagtegaankan op 9 en/of 16 maart om 8 uur 's avonds naar de kantine Gemeente Zwarteweg komen. Hoe eerder begonnen wordt, hoe eerder ook het kleed klaar is. Want dat er nog veel werk mee gemoeid is, is zeker. En juni staat zo voor de deur. Bertie Jagers denkt dat het bij elkaar ongeveer 200 brei- uurtjes zal nemen en 165.000 ste ken op de pennen. Over haar eigen werk heeft ze niet zoveel te vertellen. Het is meer doen. Aan de wand in het atelier (bij anderen de garage) hangen haar werkstukken. Eén groot geappliceerd kleed, een macramé van touw in de weitasknoop. Een gehaakt stuk en ook een brei- werkstuk. Want gewoon breiwerk is het niet. Daarmee heeft het niets te maken. Wanneer ik even de vraag stel of ze de sokken aan de voeten van Theo Jagers zelf gebreid heeft, omdat ik meen, daarin een speciaal patroontje te ontdekken, geeft ze la chend als antwoord. Dat vind ik ver schrikkelijk Ook voor de dochters KASCONTROLE De boekhouding van de vereniging bleek niet ,,je van het" te zijn Rob van den Burg heeft zich over deze moeilijke materie gebogen Een ba lans is er nooit gemaakt, zodat de vereniging in feite nooit geweten heeft wat haar bezittingen waren. Ook een eploitatiebegroting is er sinds 1972 niet meer opgemaakt. Een moeilijke zaak om hier zo maar mee te begin nen, maar wel noodzakelijk om een begroting te maken en te bekijken of uitbreiding van het gebouw moge lijk is Helemaal klaar is het nog niet, maar een voorlopige balans is opgemaakt en uit de boeken blijkt in ieder geval dat er een batig sal do over het afgelopen jaar is CONTRIBUTIE Jarenlang al gold voor Blijhof een contributie van f 12.50, waardoor het hele gezin lid is Door verandering van het boekjaar (was augustus tot augustus en loopt nu van januari tot januari) heeft men voor de afgelopen periode f 15.- gerekend. Het bestuur stelde voor deze (15,- te handhaven, waarmee de vergadering akkoord ging OPKNAPDAG BLIJHOF Bij de rondvraag werd er gesug- geresteerd om evenals vorig jaar een ..opknapdag' te houden, in de tuin en in het gebouw is in de loop van het jaar weer behoorlijk wat stuk gegaan Hier en daar kunnen hamer en spijker wonderen venchten In de tuin is nogal wat te repareren aan de speeltoestellen, in het gebouw is het voornamelijk speelgoed wat een opknapbeurtje nodig heeft Een likje breit ze niet veel. Volgens pa troontjes werken ligt niet in haar aard Al|es moet spelenderwijs, uit de vrije hand gebeuren. ,,Het is net een be smettelijke ziekte", zegt ze. In haar lessen houdt zij de begin ners ook voor ogen, dat.moeten" er niet bij is Wie gaat zitten en denkt ,,Nu moet ik iets moois maken, die brengt er meestal niets van terecht", zegt ze. „Maar degene die denkt, nu rotzooi ik maar wat an, die komt met iets leuks uit de bus." Zelf gaat ze echter meestal wel vanuit een bepaalde gedachte te werk Voor het raam in het atelier hangt een klein „transparant" zoals ze het noemt. In zacht-oranje tinten heel fijne wol is een schip of bloem uitgewerkt op scheerdraden van de zelfde fijne wol Dit werk steekt zij wel met een naald door, maar voor het overige werkt zij gewoon met de wol len draden zelf, KINDEREN Aan het eind van het gesprek, wan neer ze ook verteld heeft, dat het haar man is, die alle stukjes karton snijdt en de tekening zo keurig heeft uitgewerkt („Hij werkt veel net ter"wanneer ze ondertussen lekkere koffie heeft gemaakt, en ver teld heeft over haar oudste dochter, dan maken td/ee blossen haar wan LEUSDEN - In het kader van het feestprogramma Leusden 1200 zal door de werkgroep Cultuur in de eerste week van juni een historische ten toonstelling worden ingericht. Aan de hand van historische voorwerpen, prenten, schilderijen, foto's, land bouwwerktuigen, gebruiksvoorwerpen, akten, kleding etc. zal getracht wor den een beeld te schetsen van de geschiedenis van Leusden over de afgelopen 1200 jaar. Voor de inrichting van de tentoon stelling heeft men reeds de mede werking toegezegd gekregen van een aantal musea, waaronder Flehite Het organisatiecomité doet echter ook gaarne een beroep op de bevolking. Vooral op het gebied van oude pren- ieu, gebruiksvoorwerpen en landbouw werktuigen hoopt men een belangrijke bijdrage te kunnen krijgen van de Leusdense bevolking. De belangstel ling gaat daarbij ook uit naar alles wat te maken heeft met de tabaks industrie die in het verleden in de- verf oji de buitenkant van het club gebouw is ook hard nodig 26 maart zal deze ojiknapdag gehouden worden. Men hoopt dat veel ouders komen helpen en dat met alleen de ..vaste kern" alles moet opknappen. Uw kin deren hebben er ook plezier van. gen appeltjesrond Bertie Jagers lijkt iemand, die nog aan het begin van deze ontwikkeling in haar werk staat Over haar kinderen vertelt ze. De middelste dochter die 2e Mavo doet, werkt ook op een weefraam en trekt zich van alle bestaande technieken niets aan Tegen de muur staat het werkstuk, waaraan ze bezig isDikke draden feloranje voeren de hoofd toon. Het ziet er fijn kleurig uit. Even laten komt ze binnen Uit school Olga. Een kleine uitgave van haar moeder Dezelfde gezichtsbouw Lydia (16) is er niet. Zij is nu aan het eind van haar opleiding elektro techniek Ook weer iets heel bijzon ders voor een meisje. Maar ze heeft ijverig volhard als enig meisje op school tussen de jongens. Op het moment, dat ik dit verslag tik. is ze echter met haar moeder in Amsterdam om te praten over een opleiding mode-ontwerp, illustratie en verdere technieken in textiel aan de school „De Schans", die samen werkt met de Rietveldacademie Haar moeder hoopt, dat het zal lukken haar ingeschreven te krijgen. Toch komt ook ineens bij deze doch ter het kunstzinnige kantje tevoor schijn. Duimen maar dat het lukt Als ik vraag welke afmeting haar grootste kleed heeft of heeft gehad, zegt ze „Dan moet u even mee naar ze streek een belangrijke rol heeft gespeeld. De tentoonstelling zal worden ge houden in liet gebouw van de firma Pon in Leusden Zuid. Voor deze plaats is gekozen vanwege het feit dat ner gens in Leusden Centrum een ruimte gevonden kan worden waar de ten toonstelling in zijn totaliteit kan wor- LEUSDEN/CENTRUM - In het voorlich tingscentrum aan de Zwarteweg werd donderdag 24 februari een introduktie- avondgehouden, waarbij modellen voor de historische kleding getoond werden, waarvan u er al een aantal in onze krant hebt kunnen zien. Zoals u reeds bekend is zal bij.de viering van hel 1200 jarig bestaan van onze gemeente een groot gedeelte van onze inwoners (liefst alle maal) rond lopen in historische kledij. De werkgroep Kleding introduceerde binnen. Dat. hangt in het trapgat." En als je dan de trap op bent gegaan en op de overloop je om keert, sta je ineens onvermoed voor een schitterend kleed, dat langs de witte muur hangt. Dicht geweven in verschillende golven nuances blauw/groen met grote wollige witte rondingen, groot en kleiner van vorm, vijf. Allemaal ook weer in kleine strengen ver weven. „Hier ben ik uitgegaan van de zee met ijsschotsen, die er af en toe boven uitpieken." „Ik dacht, dat het uw gezin was. Vader, moe der en drie dochters van verschil lende grootte", zeg ik nadenkend en een beetje onder de indruk van het wit. „Zo zou je het misschien •ook kunnen zien", antwoordt Bertie Jagers. En ze bekijkt het nog eens. Nu misschien met andere ogen. Want dat is immers het waarlijke van kunstwerk, dat het voor verschillende uitleg vat baar is. Dat ieder er iets voor zich zelf van kan denken. En ik denk het mijne van dit. Een kunstwerk in het trapgat. Zo maar midden in dit huis van Bertie Jagers en haar gezin. Het straalt warmte uit, ondanks de zee en de ijsschotsen. Door openingen tus sen het blauw speelt het wit van de muur Nine de Kruijff. den ondergebracht en waar evenveel aandacht aan de bewakingsaspecten zou kunnen worden gegeven. De ten toonstelling zal de naam dragen- ,,Li- siduna tot Leusden" Voor inzendin gen voor de tentoonstelling kan men zich wenden tot de heer R. Polak, Landweg 28 Leusden Centrum, tel. 033-41183 een twintigtal modellen, die makkelijk zelf te maken zijn en waarvoor de patro nen klaarliggen bij de firma's Lieskout (centrum), Terpstra (Zuid), Ravenhorst (Stoutenburg) en Watjes in Achterveld. In Leusden-Centrum vond de eerste in troductieavond plaats en er was werkelijk een overweldigende belang stelling Er werd druk gediscussieerd over stoffen en modellen en de vertegen woordigster van de firma Lieshout kon al heel wat inschrijvingen voor stof en pa tronen noteren. Mevrouw Dijker was er met haar historisch aangeklede poppen, die werkelijk furore maakten. 1001 vra gen werden er deze avond gesteld, hoe den en banden ojjgezet en de kant en klare modellen bekeken. De stoffen (ka toen, linnen of zachte wol) werden ge keurd, kleuren uitgezocht, kortom: er waseen geweldig enthousiasme, waarde wergroepleden wel erg blij mee zullen zijn.

Leusder Krant | 1977 | | pagina 11