verdedigen een eigen stelling „Daverende" winter- uitvoering Lisiduna Gouden klomp kwam, zag en overwon Jaarvergadering Progressief Leusden Hooiberg bij 't Spul weer in brand COMMENTAREN EN MENINGEN Ons welzijn 50% vrouwen in de raad wethouder voor P.L. 30.000 inwoners in 1990 COMMISSIE ONDERWIJS BENOEMD LEUSDER KRANT - PLAATSELIJK NIEUWS Wat de fraktie van Progressief Leusden in een (voor een leek nogal moeilijk leesbaar) initiatief voorstel naar voren brengt, is simpel gezegd dit: in het verleden werden in het wilde weg subsidies en bijdragen verleent aan instanties, die werkzaam zijn op welzijnsterreinen, zonder dat er een weloverwoqen en even wichtig plan bestond. Daarin kan nu verandering komen, omdat ook de rijksoverehid (na jarenlange aandrang van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten) over gaat op decentralisatie van het welzijnsbeleid. Dat betekent, dat het rijk straks niet langer recht streeks subsidies verstrekt, maar dat doet via zogenaamde rijksbijdrage-regelingen. Dat geld komt bij de gemeente (en provin cie) terecht en die moet beslissen wat er mee gedaan moet worden. Zodra de decentralisatie wettelijk is geregeld, zal de gemeente met een plan moeten komen, waarin wordt vastgelegd, hoe het geld, beschikbaar voor het welzijns werk, moet worden besteed. Dat kan geen eenzijdige beslissing meer zijn. Straks zullen zowel de belang hebbenden als de bevolking mee kunnen praten over een even wichtige verdeling van het be schikbare geld. Nu de rijksbijdrage-regeling voor edu- katief werk voor volwassenen van kracht is geworden, vindt Pro gressief Leusden dat een voor zichtig begin moet worden ge maakt in de richting van een bre der uit te groeien sociaal- culturele raad. Met andere woor den: voor het edukatief (opvoe dende) werk voor volwassenen zou een plan opgesteld moeten worden, waarbij zowel belang hebbenden als bevolking de no dige medezeggenschap heeft. Via een dergelijk plan kan worden vastgesteld, op welke wijze de aan te vragen rijksbijdragen, die nen te worden verdeeld. De decentralisatie van het rijkssubsidlebeleid is een goed ding. Daardoor wordt al het be schikbare geld voor o.m. wel zijnszaken, niet meer door de rijksoverheid (vanuit het verre Den Haag) maar door de plaatselijke overheid op recht vaardige wijze verdeeld, nadat zowel gemeentebestuur, raad, bevolking en belanghebbenden in gezamenlijk overleg in een wel- zijnsplan hebben vastgesteld, hoe de verdeling zal zijn, aange past aan plaatselijke situaties en behoeften. Wat ook met een der gelijke ontwikkeling wordt bereikt - en daar pleit de raad al jaren lang voor - is een grote door zichtigheid in het nu bestaande subsidiepatroon, dat straks een belangrijk onderdeel van het wel- zijnsplan gaat vormen. Vooral in een toch nog steeds snel groeiende gemeente als Leusden is het zaak, dat het gemeentebe stuur snel begint met de eerste stap naar de invoering van een sociaal-culturele raad én de sa menstelling van een weldoordacht welzijnsplan. Straks - als het wettelijk is vereist - zal Leusden geheel ingespeeld kunnen zijn op de nieuwe situatie. We zijn benieuwd wat straks bij de raadsleden voorop zal staan in deze belangrijke zaak: plaatselijk of politiek belang. V. Korte Bergstraat 12-14, le zijstraat links, voor bij 't Grand- Theatre. AMERSFOORT Tel. 033-1 52 83. DONDERDAG 3 MAART 1977 Van de redaktie) LEUSDEN - Het federatief verband van de Partij van de Arbeid, D'66, PPR en in de gemeenteraad van Leusden houdt op donderdagavond 10 maart om acht uur in eetcafé Hakhorst (in de schuur) haar jaarvergadering, litter van deze vergadering is het oud-raadslid Willem van Spaendonck. Natuurlijk staat de bijeenkomst ook deels in het teken van de aanstaande tamerverkiezingen en de volgend jaar te houden gemeenteraadsverkiezin- jen. Zoals gebruikelijk is de bijeenkomst openbaar, ledereen die mee wil liskussieren over de onderwerpen, die door de progressieve raadsleden vorden aangedragen èn over de andere onderwerpen, moet beslist die avond laar Hakhorst gaan. Naast een opmaken van de politieke (Leusdense) balans :ullen de drie raadsleden van Progressief Leusden ieder een stelling verde- ligen. Mevrouw Corri Verduin-Munnik verdedigt de stelling: ,,De gemeente- moet, wil ze goed funktloneren, voor tenminste de helft uit vrouwen fin"., Jan Mandemaker: „Progressief Leusden moet er wat voor over lebben om In het college te worden vertegenwoordigd" en Marius Reichert rerdedigt zijn stelling: „Leusden moet wel uitgroeien naar 30.000 inwoners villen wij een behoorlijk voorzieningenpakket kunnen bereiken". Mevrouw Verduin: Minstens de ïelft van de inwoners van Leusden zijn /rouwen De kinderen zijn „jammer ge- l" tot nu toe praktisch alleen een _jvenaangelegenheid. Leusden is i forensendorp en bestaat tijdens de igen, als de mannen in een auto's het dorp hebben verlaten, het grootste deel uit vrouwen en- 'en. Vrouwen zijn zeer goed in lt het gezinsinkomen zo imisch mogelijk te besteden. Zou lit met gemeenschapsgelden anders 7 Misschien zou er in de sa- nenleving wel iets veranderen. Wat riinder mechanisch speelgoed en wat néér kleinschalige menselijkheid, om naar ets te noemen Gezien het bo- aande is het van de vrouwen in len zeer verdraagzaam slechts de ïelft van de bestuurszetels op te eisen". De heer Mandemaker: Heeft meer voorden nodig om zijn stelling te ver ledigen in eerste instantie. Hij zegt o.m Moet Progressief Leusden er dus wat /oor over hebben om deel te gaan uit haken van het College? Wat dat betreft lia\ veel afhangen van de uitslag van de 'gemeenteraadsverkiezingen Indien de pieuwe fractie maar groot genoeg is. zullen de andere er moeilijk om heen kunnen om een progressieve wethouder te (helpen) kiezen. Zo- joende zal men een even positieve als <rachtige oppositie kunnebn voorko men Een dergelijke oppositie biedt zeker kansen in een periode waarin de gemeentekas goeddeels leeg is. Wat gebeurt er nu, indien P.L. de vol gende reis niet in het College zit? Heel duidelijk moeten we stellen, dat er dan voor de fractie maar één keus is: oppo sitie voeren. Er zal een glasheldere scheiding komen tussen onze fractie en een homogeen conservatief College. Is dit polariseren? Nee, het gaat slechts om het aanvaarden van ons opgedron gen verhoudingen. Polariseren achten wij moeilijk in overeenstemming te brengen met de taak van de gemeente, waar we "t zojuist over gehad hebben. Die taak zal gestalte moeten krijgen door de verschillende raadsfracties Nu een moeilijke vraag: Wat is het reële effect van deelneming met één wethouder in een overigens conserva tief college? Is er dan wel van werkelijke inbreng sprake? Dat lijkt ons van wel. Op alle bestuurlijke niveaus is er steeds sprake van het sluiten van compromis sen. In Leusden zal het met een pro gressieve wethouder niet anders zijn Deze zal het stellig moeilijk hebben en soms maar heel weinig kunnen berei ken. Dat kan slecht overkomen bij onze kiezers Welnu, dit moeten we als P L over hebben om in het college te worden vertegenwoordigd. Wat P.L. hiervoor ook moet hebben is directe medeverantwoordelijkheid te dragen in alle zorgen van het dagelijks bestuur. We zeiden al, dat de gemeen tekas leeg raakt. Dat betekent wel, dat juist aan de primaire taak der ge meente: te zorgen voor een zo goed mogelijk woon- en leefklimaat, moeilijk kan worden voldaan. De dringend noodzakelijke welzijnsvoorzieningen dreigen in de keel te komen ondanks een toch al hoog opgevoerde belas tingheffing. Maar is hetgeen echte pro gressieve politiek om nooit de moeilijk heden te ontlopen? We moeten 't voor college-deelneming over hebben om af te zien van een profijtelijke oppositie. Bij dit alles; Na 4 jaar samenwerking weten we allemaal wat we aan elkaar hebben Onze collega's van het C D.A. zullen het wat dat betreft nog moeten leren rooien. Ook hun image kan onder druk komen te staan, misschien wel door het optreden van het progressieve element in het college Dit mogen wij zeker over hebben voor college deelneming. En dan nu nog de vraag: Waarom P L in het college moet worden verte genwoordigd. Heel simpel, omdat het belang der gemepnte(naren) zulks ver eist. En daar moeten we het een en ander voor over hebben". Marius Reichert tenslotte: Het voor genomen voorzieningenpakket voor Leusden-Centrum (sociaal-cultureel, gezondheidszorg, onderwijs, winkels, horeca, sport, recreatie etc.), zoals op genomen in het ontwerp- bestemmingsplan Leusden-Centrum 2e fase, is niet zonder pretenties. Bij een te bereiken woningvoorraad van 8736 woningen, in geheel Leusden in 1985 28.500 inwoners) mag men zich afvragen of het draagvlak wel vol doende groot is. Het groeiproces van Leusden zal na 1985 zeker niet abrupt tot stilstand ko men De Raad van Leusden heeft zich onlangs (oktober 1976) ook in die zin uitgesproken, door vast te stellen, dat na 1985 nog dient te worden gebouwd, maar dan slechts ten behoeve van de natuurlijke groei )d.w.z. voor onze eigen kinderen). Op grond van deze natuurlijke groei (circa 1 per jaar) mag worden ver wacht, dat in 1990 een inwonertal van 30.000 zal zijn bereikt. Aard en omvang van het voorzieningenpakket zullen dan beter kunnen worden afgestemd op omvang en samenstelling van de plaat selijke bevolking". Wie er over mee wil bepraten, de stellingen wil bestrijden: de diskussie staat open, donderdag 10 maart a.s. in de schuur van Hakhorst, om acht uur. LEUSDEN - Vrijdag 25 februari hield „Lisiduna" haar winteruitvoering in de zaal van Pon. Majorettes, Tamboers en het Harmonie Orkest zetten hun beste beentje voor om er een geslaagd optreden van te maken. De zaal van Pon is eigenlijk niet groot genoeg voor de show van majorettes en tamboers, maar men wist dit op een goede manier op te vangen. Na het welkomstwoord van voorzitter H. Verhoef, die een speciaal welkom richtte tot burgemeester A.H. van der Post en zijn echtgenote en tot de verte genwoordigers van zusterverenigingen, begon het orkest aan haar concert. Onder leiding van dirigent F.H. Reijnen werd een programma gebracht, dat voor iedereen wat te bieden had Gestart werd met de mars Immer Fest, waarna vlotte en klassieke nummers zich afwis selden. De trombone en trompetsolisten zorgden voor een stukje vuurwerk en vol aandacht werd er geluisterd naar enige studiestukjes van de jonge klari netleden. Het nummer Golden Line Jazz bracht weer een ander facet van de har monie muziek en kwam goed uit de verf. Besloten werd met een Paso Doble in plaats van de gebruikelijke sluiting met een mars. Hierna werd er gewisseld, want de beurt was aan het show- programma van de Majorettes en Tam boers. Het orkest verdween van het po dium en nam in de zaal plaats. De heer Verhoef maakte van deze gelegenheid gebruik om 't enthousiaste publiek er op te wijzen dat volgend jaar het 70-jarig bestaan van Lisiduna wordt gevierd. Als verjaardagscadeau zou men graag een eigen repetitielokaal willen hebben. Iets wat men na 70 jaar „zwerven" door Leusden nu toch eindelijk wel eens gere aliseerd zou willen zien. „De sportver enigingen zijn wat dat betreft heel wat beter af", aldus de voorzitter. Het showprogramma bracht daarna een afwisselend programma, waarbij het or kest de leegten - tijdens het wisselen van tamboers en majorettes op het podium - opvulde. De majorettes werden uitstekend geleid door mej. E. Lagerweg, terwijl ook tam- bourmaï tre de heer G. Striesenau voor een prima presentatie zorgde. Na de daverende finale „Over and Out" kwam er een einde aan dit geslaagde optreden van Lisiduna. De avond was echter nog niet afgelopen, want men bracht nog enige gezellige uren door, waarbij Toon Steenbeek uit Amersfoort voor de muziek zorgde en een loterij werd gehouden. Al met al was deze winteruitvoering weer een „dave rende show" waaraan het enthousiaste publiek (de zaal was vol) haar steentje bijdroeg met applaus. AUTO IN SLOOT Zondag 20 februari raakte omstreeks 13.00 uur een auto in de sloot op de Trekerweg, ter hoogte van perceelnummer 14 Het was de bestuurder J. J. S uit Amersfoort, die met zijn auto in een slip raakte, en daardoor de macht over het stuur kwijt raakte. De bestuurder kwam met de schrik vrij. De auto liep geringe schade op. TELEFOONCELKRAKERS AANGEHOUDEN Naar aanleiding van de gelddiefstallen uit de telefooncel van het postkantoor in Leusden-Centrum kon de politie wederom een aantal personen aan de tand voelen. Het waren de heren K. P. en R. van P. uit Amersfoort, die nader werden gehoord. Zij bekenden in totaal zo'n vijftien diefstallen en kraakjes van de geldbakjes van telefooncellen in Wageningen, Arnhem, Tilburg en Leusden AFSLUITING WEG Vrijdag 25 februari moest een gedeelte van de Jan van Arkelweg worden afgeslo ten wegens het feit, dat er een boom moest worden omgezaagd, hetgeen gevaar voor het passerende verkeer zou kunnen opleveren. KOP-STAART-BOTSING Op de Doornseweg vond op donderdag 24 februari een kopstaartbotsing plaats, waarbij twee personenauto's waren betrokken. Het waren twee Peugeots, bestuurd door de heren W. M- S. uit Meppel en J. F. van D. uit Ermelo. De heer S. uit Meppel stopte met zijn auto voor de op rood staande verkeerlischten. De heer Van D. zag té laat dat de voor hem rijdende auto tot stilstand kwam, en reed tegen de achterzijde van de eerste Peugeot aan Er deden zich gelukkig geen persoonlijke ongelukken voor. De beide auto's liepen beschadiging op. stad wordende dorp aan de burgervader van Aalst. Het slot van de bijgesloten oorkonde verwees natuurlijk nog even naar 1200 jaar Leusden. ZUINIGE BURGEMEESTER Ajakkes waande zich een tijd lang in Schotland, want hij wachtte vergeefs op een tegenpresent van Mr. v.d. Post's col lega. Een half uur lang voerde Ajakkes, met allerlei steken onder water, het woord, maar de Aalster eerste burger verstond kennelijk geen Nederlands. Het hielp namelijk niets. Wel kreeg Ajakkes van de een of andere hoog waardigheidsbekleder de grote plak van Aalst omgehangen, maar U moet niet vragen, wat dat allemaal gekost heeft. De helft van de aanwezigen was onder tussen reeds voorzien van gouden klompjes. Aan alle collega's en concur renten was eveneens een Gouden Klompse oorkonde van vriendschap uitgereikt en voor het stadsbestuur had de Leusdense groep een enorme klomp van 1 meter 25 meegebracht, vol met Goudse (d wz. Klompse) kaas, met „gemeentepils" uit Schiedam en meer van die versnaperingen. Het offiële deel van het feest werd hierna besloten met een geweldig vuurwerk. Bij de eerste knal ontwaakte freule Cobi uit een diepe slaap en weldra zag men haar weer met haar ge- maal's hofhouding rondtollen alsof zij net terug was van een fitnesskuur voor de verdere belevenis van de affaire van pot en pint in de stedelijke feestzaal. Muziek, dans en gehos gingen binnen en buiten het gebouw verder en in principe zonder einde, maar tegen middernacht vonden de Leusdenaren het welletjes. Men vertrok echter niet zonder eerst nog eens de show gestolen te hebben met een speciale superact van adjudant Folkert, die allerwege bewondering oogstte. Pot en pint gingen mee in de bus, maar blijkbaar niet voldoende voor de ongeveer 150 km. lange terugtocht. Grote pech omdat nergens onderweg nog zo'n biertappend etablissement geopend was Bij het zoeken naar zo'n gelegenheid raakte de Leusdense bus (5 ton) via een antieke brug (3 ton max. toegelaten gewicht) verdwaald in de binnenstad van Gorkum. Als moderne martelaren van die stad, dus nog steeds zonder bier, vonden Ajakkes Co tens lotte toch nog de weg naar Leusden, waar men tegen half vier doodver moeid maar uiterst voldaan het Gou den Klomper clubhuis (bij Arie) bereik te Bij het tellen van de koppen bleek iedereen het buitenlandse avontuur overleefd te hebben. LEUSDEN - In de raadsvergadering van 17 februari werden met meerder heid van stemmen de volgende personen benoemd tot lid, c q. plaatsvervangend lid van de Commissie Onderwijs: - P. Hoekstra, Eikenlaan 17, Leusden- centrum; - J. P R Kuipers. VanOldenbarnevelt- straat 56, Achterveld; - mevrouw P. vanderGraft, Meidoorn- hoi 11, Leusden-centrum; - J. W Lankhaar, Jan van Arkelweg 39, Achterveld (pl.verv.); - R S. Helsdingen, Pr. Mauritslaan 17, Leusden-7.uid (pl.verv - R. Rohde, Galicie 29, Leusden-cen- trum (pl verv.). (Van een onzer verslaggevers) LEUSDEN - Voor de tweede keer in vrij korte tijd heeft er jongstleden maandagavond brand gewoed inde hooi berg van boerderij 't Spul in de Wete ring. De hooiberg werd daarbij dus danig beschadigd dat hij naar alle waarschijnlijkheid afgebroken zal moe ten worden. Vermoedelijke oorzaak van de brand is brandstichting door kinderen. Een ooggetuige zag kort voor het vuur hoog oplaaide twee jongetjes hard weg rennen. Even voor zeven uur was de brandweer met twee wagens ter plaat se. Vrij snel had men het vuur onder controle. Maar de staanders van de hooiberg, die ook al veel te lijden hadden gehad van de brand vorig jaar, waren inmiddels zwaar beschadigd. Ook het dak is weinig meer waard, terwijl het stro, dat opgeslagen lag door vlam men en water onbruikbaar is geworden. AALST (België) - Met een belangrijke textielnijverheid en als centrum van de Belgische snijbloementeelt, is Aalst (rij kelijk voorzien van monumentale uit de 13e, 14 en 15e leeuw, zoals het Schepenhuis en de Sint Maartenskerk) een aan het riviertje de Dender en halverwege tussen Brussel f en Gent in de provincie Oost- Vlaanderen gelegen stad van circa 80.000 inwoners. Op normale dagen tenminste, maar de afgelopen zondag was beslist geen normale dag, toen de Prinselycke Carnavals Carnavalscae- mere der Keyserlycke Stede tot Aelst, ondanks het „gesloten seizoen" - of misschien juist daarom - een internatio naal carnavalsfeest weggaf, dat klonk als een klok. Onder het niet te schatten enorme aantal zotten en zottinnen van Belgische, Duitse en Nederlandse kom-af bevond zich ook een bont opge tuigde 36-koppige afvaardiging uit Leusden. )m 8,00 uur in de vroege (vrije) >chtend vertrokken Prins Ajakkes en rijn gevolg per luxe touringcar voor hun I buitenlandse trip. In de bus vond via 1 bolonaises op bandrecordermuziek reeds de „warmmg-up" plaats, zodat men tegen half twaalf in de juiste stem ming in Aalst verwelkomd werd door ïiemand minder dan Vorst Jan, die als kwartiermaker een dag eerder afgereisd vas. Voorzichtig werd het Gouden Gompse gezelschap ingelicht over de lard van het feest, dat vrijwel geheel in ie doe-het-zelfsfeer lag. De opzet was rigenlijk, dat iedereen die de vorige veek alleen maar financieel en niet laadwerkehjk bij het carnaval was be rokken (brouwers, kasteleins, bedie- ïend personeel, enz.) nu hun jaarlijkse portie carnaval kregen voorgeschoteld wpe carnavalsgroepen (een 30-tal uit f3elgië, Duitsland en Nederland) noesten het feest maken en hieraan cunnen we direkt toevoegen, dat indien Jr een Europa-cup voor beschikbaar jeweest was, deze zeer beslist door de -eusdenaren zou zijn gewonnen, met Jen straatlengte voorsprong op nummer l. Het was met recht een veni, vidi, vici /oor de Gouden Klomp. ■Jet barstte van de prinsen (om het zo naar eens te zeggen) in Aalst. Een 20- tal uit vroegere Aalster jaren - AOW- trekkers en WW'ers zogezegd - onder leiding van een soort keizer en voorts de tientallen gastprinsen. U begrijpt dan ook wel, dat e.e.a. beslist niet geruisloos verliep. Met de Fidele Kölner werden de oude relaties weer opgenomen en dat resulteerde in een nieuwe uitnodiging. In 1978 gaat het Gouden Klompse schoolreisje naar Keulen! Van 14 00 tot 17.00 uur vond in de Prinsenkamer, een machtige feestzaal, het middagbal plaats, waarna de Leusdenaren in op tocht weer terug gingen naar hun hotel op de Statieplaats om met droog- en natvoer de inwendige mens weer wat op peil te brengen. Freule Cobi van Ban doeng kreeg hier een acute aanval van griep en werd met vereende krachten meteen onder de wol gestopt. Ongewild kreeg prins Ajakkes hiermee wat meer vrijheid van handelen. Om 19.00 uur was de hele internationale handel weer bijeen. Ditmaal in de mooiste zaal van het Schepenhuis, waar de burge meester van Aalst, op zijn Paasbest gekleed, een groteontvangst hield. Hier vertoonde o.a. Ajakkes weer een flon kerende show, o.m. met het namens de echte b. en w van Leusden overhandigen van een oude ets van ons

Leusder Krant | 1977 | | pagina 5