Weemoedig feestelijk afscheid van het 70-jarig Groene Kruis uziekschool krijgt iart-time direkteur Ook plaatselijke aannemers in woningbouw betrekken Het interieur- buro van Guus van der weyden interior promotion Subsidie voor „Pico" - maar èad is tè snelle beslissingen beu jVluzii Speeltuin Leusden-Zuid heeft geldhulp nodig m u Problematiek rond school blijft RAAD SNELDE D00R AGENDA HEEN m /i .-•:v DONDERDAG 3 MAART 1977 III II Ais EÉJSDEN - Op 26 februari 1977 zou het maar liefst 70 jaar geleden zijn geweest, de vereniging „Het Groene Kruis" afdeling Leusden-Stoutenburg van start ging! ,riet Groene Kruis Leusden-Stoutenburg" heeft zijn 70ste verjaardag echter niet mermogen beleven. Op 1 januari 1977 werd de vereniging ontbonden, omdat op lij datum de fusie tussen „Het Groene Kruis Leusden-Stoutenburg" en „Het iVt-Gele Kruis Hamersveld" een officieel feit werd. De nieuwe „Kruisvereniging .e isden" is vanaf die datum in de voetsporen van de oude voorgangers getreden. la Iet bestuur van de vereniging "Het 3oene Kruis" wilde alle bestuurs- en I nd bestuursleden, het voormalig comité ah wijkagenten de wijkverpleegsters en >id-wijkverpleegsters en de verdere i iktionarissen en medewerkers dank Sgen voor hun jarenlange medewerk- Er was té veel ook grotendeels angeloos werk verzet en de histrie van et Groene Kruis" was te lang om laar zonder meer uiteen tegaan. >aarom werd op vrijdagavond 25 fe- >uari in "t'Trefpunt" een gezellige bij- nkomst belegd, waar een enorme op- >mst van de Groene Kruis-fans getuig- van hun gehechtheid aan de ontbon- ;n vereniging. Ze waren van heinde en ver naar Leus- ed gekomen en ze begroetten elkaar na win. Verrast:"Zuster, u bent niets ver- nderd". "Even denken, oh ja, u bent oon van..". "Ik zou u echt niet her- er i hebben, allen uw stem die is lez ilfde!" De sfeer was ongedwongen en tai elijke, als tijdens een grote familie- euii. Daar waren de oud-verpleegsters 'e; .teeg en Prins, dokter Bergink, oud estaresse mevrouw Buining-Kroeze, uj-voorzitter P.A.Grootendorst en vele Ui ere oud-medewerkers- en werksters ls de dames en heren De Kruyff, temst, Schram, enz. enz. En daar ;n ook de enthousiastelingen van ei tijd als de dames en heren Van 't lo Blankenstfjne en anderen. Oud-voorzitter P.A. van Grootendorst had veel werk gemaakt van zijn toe spraak. Aan de hand van de oude notu lenboeken wierp hij een terugblik op hoogte- en dieptepunten uit het verleden Het initiatief tot oprichting van "Het Groene Kruis" werd genomen door Dr. H.Visscher op een bijeenkomst van 87 Leusdenaren te Bavoort op 4 december 1906. Het eerste bestuur was alsvolgt samen gesteld: H.v.d.Knoop le voorzit ter; W.Derksen, 2e voorzitter; S.J. Deetsman le secretaris; G.v.Raaty 2e sekretaris, C.Geertsma, le penning meester; A. Pothoven 2e penningmees ter; voorts S.van Kolfschoten, A. Lage- maat en Dr. Visscher als commissaris- Voorzitters waren: van 1907 tot 1917: H. van der Knoop van 1917 tot 1921: C. Geertsma van 1921 tot 1929: Prof.Dr. L.F.de Beaufort. van 1929 tot 1953 Mej. A.A. de Beaufort van 1959 tot 1968: P.A. Grootendorst van 1968 tot de fusie: D.G.Veldhuisen. sekreta(ris)essen waren van 1907 tot 1912: S.J.Deetman van 1912 tot 1917: Dr.H. Visscher van 1917 tot 1933: P.H. Dohmen van 1933 tot 1947: J.Pothoven van 1947 tot 1956:Mevr.E.Kwint-Daran van 1956 tot 1965:Mevr.Buining-Kroeze Tot heden: de dames De Valk, Frens, van Geen-Versteegh, Wfjngen, Reeders en van Poelgeest. Penningmeesters waren, van 1907 tot 1917: C.Geertsema, die tot zijn overlijden in 1934 bestuurslid bleef, van 1917 tot 1919; L.J. van der Dussen vanl919 tot 1947:G.Monsina vanl947 tot 1953: P.A.Grootendorst van 1953 tot ongeveer 1970; G.Wanner van 1970 tot heden: Drs. P.de Lange. Artsen, die tevens geneeskundige advi seurs waren: van 1907 tot 1920: Dr. H. Visscher, op richter, tevens beheerder van het mate riaal. van 1920 tot 1924; Dr. de Rooy van 1924 tot 1931: Dr. Vr|jlandt van 1931 tot 1940: Dr. Lap van 1940 tot 1959: Dr. Bergingk van 1959 tot heden :Dr. Lantink De eerste jaren geschiedde de verple ging door de Eerwaarde zusters uit Ha mersveld en Achterveld.Find 1912 werd er een comité gevormd, dat ten doel had de belangen van de zieken te behartigen, door het geheel belangeloos aanbieden van de hulp van geschoolde wijkver pleegsters aan iedere inwoner, die deze hulp begeerde. Door dit comité werd een wijkverpleegster-diacones aangesteld. Pas in 1921 kwam Zuster Schenk recht streeks in dienst van "Het Groene Kruis' In 1923 werd Zuster Versteeg benoemd. In 1934 kwam zuster Prins. In 1963 kwam Zuster van Kalkert, die later assi stentie kreeg van zuster Laudy. Omdat er in de eerste jaren geen salaris voor een zuster behoefde te worden betaald, kon het batig saldo toen worden besteed voor aanvulling van het materiaal. Uit het verslag van een ledenvergade ring uit 1912:"Dat onze penningmeester zijn meesterschap in administratieve kunst weer duidelijk toonde, bewees het feit, dat hij van een nadelig saldo van f.54,23Va ons wist te brengen tot een voordelig sal van f.63,31 VS. Waren we eerst in gedrukte stemming, we kregen nu onze oude moed wer terug, hetgen duidelijk bleek uit de opgewektheid, waarmede de besprekingen werden ver volgd" Uit het verslag van een ledenvergade ring uit 1915" Mocht het gebeuren", zegt voorzitter Knoop," dat de ons aan alle kanten omringende oorlog ook ons land meesleept, laat de bevolking dan zorgen, dat alcoholische dranken in hunne huizen, ja in hunne gemeente, niet aanwezig zijn. In dergelijke tijden is koel, kalm verstand vereist, doch er wordt dan verstooïng gezocht in alcohol. Darruit worden slechts verhitte denk beelden geboren en onbezonnen daden zijn het gevolg. En de fout van een enkeling, die zich in woord en daad te buiten gaat. kan een nameloos verdriet veroorzaken voor zijn mede dorpenaren, zowel man, zowel vrouw, zowel kind. Verwijder dus alle drank, vernietig ze". Deze woorden vonden algemene in stemming der vergadering. "Ik heb me laten vertellen" zei voor zitter Grootendorst na dit citaat ui de notu?en," dat na die bewuste vergade ring m onze gemeente slechts koffie werd gedronken." Tussen 1942 en 1945 werd niet verga derd: "Het Groene Kruis" was onder gedoken. Zuster Prins had méér werk dan normaal door de vele evacués, die soms nauwkeurige controle nodig had den". Eind 1956 werd het 50 Jarig jubileum van "Het Groene Kruis" gevierd met een receptie, een feestavond en een bazar. Dr. Melchlor uit Haarlem vertoonde een reisfllm van het Amazonegebied. Zuster Prins droeg zelfgemaakte gedichten voor Inmiddels werden op de bestuurs-ver- gaderingen de plannen voor een w|jk- gebouw herhaaldelijk besproken en om streeks 1961 werden de leden verzocht om bijdragen te leveren in de vorm van giften of door het nemen van renteloze obligaties. Zo kwam een bedrag van f.50.000.-- b|jeen. W|jlen Burgemeester Buining en z|jn wethouders schonken f.80.000, f.80.000.-- en zo kon tot de bouw van het lang verbeide wijkcentrum worden over gegaan. Op 25 mei 1963 opende wjjlen burgemeester Buining de nieuwe aan winst. Van zuster Prins was oofficiëel feestelijk afscheid genomen: zuster van Kalkert was haar opgevolgd. In 1945 had mejuffrouw De Beaufort voorgesteld om wijkagenten te benoe men teneinde de belangen der vereni ging beter te kunnen behartigen. De wijken werden afgebakend, zodat iedere agent in zijn eigen wijk de contributie ging ophalen, nieuwe leden ging werven en soms klachten moest incasseren. Deze wijkagenten hadden een afzonder lijk bestuur. Zij organiseerden diverse bazars en verlotingen, die veel sukses hadden. De wijkagenten vormden al spoedig een hecht team van medewerk- sers, waaraan de vereniging zeer veel steun had. Alle vergaderingen vsn het uitvoerend comité van wijkagenten wer den gedurende vele jaren thuis gehouden bij voorzitter Knoppers, een voortvarend hulpvaardig en bereidwillig mens. aan wie de belangen van "Het Groene Kruis' zeer ter harte gingen. In de vergadering van 28 december 1951 vertelt wijkagent Obbes, dat buren bij hem kwamen voor een couveuse in zeker speodgeval. Hij moest ze echter teleurstellen. Zoiets kon geleend worden bij het "Wit Gele Kruis" in Achterveld. Na onderlinge bespreking werd in begin sel besloten er zelf een te maken, volgens model, aanwezig in Achterveld, want daar zijn die ook eigenhandig gemaakt. Nader werd door Dr Bergink beslist, dat alle moeite hiervoor overbodig was, daar in alle voorkomende gevallen het zie kenhuis de aangewezen plaats is." Nog jaren inden de wijkagenten de contributie en droegen die af bij de pen ningmeester Wanner, totdat er een an dere regeling kwam. Voorzitter Grootendorst eindigde z|jn historisch overzicht met de woorden: Ik wil tenslotte nogmaals gewagen, van de zorg, |jver en tiew|jdlng, belangeloos door al die door mfj genoemde en onge noemde bestuursleden en medewerkers betracht, waarvoor ik hier nog de dank mag overbrengen. Dank aan het laatste Groene Kruis bestuur voor het initiatief voor deze avond. Ik eindig met de beste wensen voor de toekomst van de Kruisvereniging Leus- den" Allerlei lekkere hapjes en drankjes werden ondertussen door het altijd be drijvige echtpaar van Loenen met hun helpers Jaenette en Bert rondgedeeld. Tot ieders grote verrassing hield dokter Bergink een interessante speech over de gang van 's lands gezondheidszorg sinds de tijd van Thorbecke en bond de kruis vereniging-supporters op het hart de ge zondheidsbelangen in Leusden terdegein dc gaten te blijven houden. De heer G.v Loenen had ter gelegen- heid van deze feestavond een toch wel moeilijk, gevarieerde diakwis samenge steld, die uiteraard verschillende vragen over de geschiedenis en het heden van "Het Groene Kruis" bevatte en ook een schat aan vragen over de vele boerde- rijen in het Leusdense. Het gemeente- huis van Leusden bleek vanuit een zo moeilijke hoek gefotograferd te zijn, dat maar weinigen het Leusdens gemeente- 1 centrum als zodanig herkenden!. Er wa- t ren vele leuke prijzen en een ploegje da mes dat met zijn zevenen naast elkaar zat en dat toevallig hetzelfde aantal pun- j ten bleek te hebben, kon onder enorm gelach een aantal formidabele prijzen in de wacht slepen! Nadat de penningmeester Drs. P.de Lange de aanwezigen had ingelicht over de huidige stand van zaken in de Kruis- vereniging"Leusden", sprak h|j wooren van dank tot bestuursleden, die niet overgingen naar het nieuwe bestuur: Mevrouw Roggekamp, de Heer Velthuy- zen, de Heer van Woudenberg. Zy kre gen bloemen en een boekenbon. In het bestuur van de Kruisvereniging Leusden in "Het Groene Kruis" 2000 leden vertegenwoordigd met 4 leden, het "Wit-Gele Kruis 1000 leden met 3 le- den. Mevrouw van Poelgeest van "Het Groene Kruis" is tot voorzitter van de nieuwe Kruisvereniging gekozen; de heer de Lange tot penningmeester. Nog tot een heel laat uur bleven vele aanwezigen b|jeen om te praten en oude herinneringen op te halen. Het was toch een tikkeltje weemoedig om afscheid te nemen van de 70 jarige, die zo.n grote band onder zfjn aanhangers had weten te scheppen. EUSDEN - Zoals wij vorige week néddeo stond in de Gemeenteraads- gadering van donderdag 24 februari subsidieaanvraag van de jongens- 'reeniging PICO te Achterveld terdis- usie. let formele tegenzin besloot de frac- van de VVD bij monde van de heer d. Bergsma om dit keer ineen posi- ic e beslissing ten aanzien van deze sidie-aanvraag mee te gaan, gezien bijzondere karakter van het pakket dviteiten van deze vereniging. )ok de heer M. Holl (Lijst 6) wilde l^oord gaan doch met de bemerking, het de laatste keer moest zijn dat er ad hoe beslissing genomen wordt, was van mening, dater steeds meer dergelijke snelle besluiten van de aid verlangd worden. Dat mogen b. en /.niet eisen )e heer H. J. M. Bokkers (KVP) c ter achtte toekenning van deze sub- ïead f 1 021,25 heel juist, gezien het éantwoorde programma van PICO. Vchten op de welzijnsnota was volgens fractie niet nodig. V&Fduin was het namens ifi fractie niet nc Mevrouw C. Ver Progressief Leusden geheel met de heer bokkers eens Tot nog toe heeft de jeugdbeweging het met „kruimeltjes" moeten doen Blokkeren leek haar dan ook geen juiste zaak. De heer H R. van Maanen (AR/ SGP) die al eerder het woord voerde en ook tegen een ad hoe beslissing was, maar niettemin dit voorstel wilde goedkeuren weerlegde, dat er niet van blokkeren gesproken diende te worden, maar van „schoonschip" maken. Wethouder G. van Woudenberg wilde (hoewel met enige schroom) toch wel éven kwijt, dat hij blij was met een toe zegging van de raad. De kraan dicht draaien, leek hem een slechte zaak en overhaasten eveneens. Men is echter bezig met de Welzijnsnota, waarbij elk onderdeel kritisch bekeken wordt. Deze Welzijnsnota staat in de start blokken, maar inspraak moet zo goed mogelijk gehanteerd worden. De heer H B Ossendrijver (KVP) legde er de nadruk op, dat hij alle res pect heeft voor het werk van de jongens vereniging PICO Volgens hem moet men dat met zijn allen kunnen op brengen en mag deze subsidie niet de dupe worden van wachten op de Wel zijnsnota. Na al dit gepraat over subsidie voor jeugdverenigingen en wat daarmee samenhangt, schoot voorzitter burge meester Post even uit zijn ethische slof door te stellen, dat door de anti-auto- ritaire denkwijze in het huidige opvoe dingspatroon de jeugd veel meer de vrije teugel heeft Niet alleen de gemeente kan hiervoor verantwoordelijk gesteld worden. Ook de ouders zelf, zouden volgens hem, wel eens iets meer aandacht aan het jongerenprobleem mogen besteden. In eerste instantie kunnen zij door de op voeding een belangrijke rol spelen bij de steeds groter wordende moeilijk heden, die jongeren in deze tijd nog wel eens veroorzaken En hier kon iedereen het dan even mee doen, maar werd het voorstel tot subsidiëring van het nadelig saldo van PICO - voor deze vereniging toch akkoord bevonden en is het voor de Achterveldse jeugd van 12-16 jaar nu pico bello geregeld. /an een onzer verslaggevers) LEUSDEN - Tijdens de discussie over de verhoging van de subsidie aan de lichting Muziekschool Leusden van f 16.500,-- tot f24.467,-- ter dekking van e kosten en verhoging van het aantal uren van 11 naar 15 van een part-time irekteur, kwamen hier en daar nogal wat kwalijke gevoelens naar boven ten 0 inzien van de eigen boezem van de gemeente Leusden. Wat mevrouw C. Verduin (Progressief Leusden) stelde, „dat zij waardering id voor het beleid van de Muziekschool, maar dat de gemeente zich via de jbsidie toch wel een heel slechte werkgever diende te voelen", verklankte wel ilgszins de sfeer, die over deze subsidie-aanvraag lag. De heer J J. Mandemaker (Progr. eusden) merkte op, dat indien men in ei vorig jaar bij de vaststelling van begroting met deze eventuele uit- ir reiding had rekening gehouden, dit in begroting verweven had kunnen wor- ?n en bespreking op dit moment over- xlig zou zijn geweest. Ook stelde hij dat de gemeente geen '"iam heeft voor een totaalsubsidie Jn aanzien van dit soort voorziemn- 'n. De muziekschool heeft geen vaste I lisvesting, Je directeur is onderbe- I aid en de leerkrachten zijn niet allen 'en bekwaam. Een definitieve oplos- ,e. (eigen gebouw, full-time direkteur) - moeilijk Hij achtte het echter wel I idig, dat men deze problematiek goed at doordringen. Met klem verzocht j om bij het komende begrotingsbe- id deze subsidie een plaats te geven, e uitzicht biedt op een defnitieve op- ssing. De heer van Woudenberg wilde toch ?1 opmerken, dat de contacten met de uziekschool heel goed zijn. De heer Holl (Lijst 6) wees in het kader van deze muziekonderrichtsubisidie ten slotte op de pogingen die vorig jaar ondernomen zijn in de richting van het algemeen vormend muziekonderwijs op scholen Wethouder W. A. van Zandbrink ant woordde hierop, dat dit met 1 a 2 leer krachten geen haalbare muzikale kaart is gebleken Het experiment in Achter veld betreffende vorming leraren loopt echter nog, waaruit blijkt dat vormend muziekonderwijs op de scholen zeker nog de aandacht heeft. Op een vraag vande heerR. M. Bergs ma (VVD) betreffende het al of niet verweven zijn van de sociale lasten in dit salaris, antwoordde de heer Van Woudenberg, datdeze volledig inbegre pen zou zijn. Waarop het voorstel akkoord werd bevonden. Leusdcn-znid- Aan verscheiden nieuw- ingekomenden in Leusden-Zuid is het misschien niet bekend, dat de Leusden- Zuid een goed onderhouden speeltuin bezit aan de Prinses Margrietlaan. De ervaring leert, dat men niet langer in Leusden-Zuid moet wonen om aan de wet te komen, dat cr een speeltuin is en waar deze zich bevindt. Speeltuin De Zonnebloem" ligt ach ter de Arnhemsewcg en u vindt de in gang naast de gymnastiekzaal aan de Prinses Margrietlaan. De speltuin be vindt zich in een hoek van de wijk Leusden-Zuid, waar het verkeer niet langs dendert, zodat de kinderen er rus tig kunnen spelen. Mevrouw Remst houdt er toezicht en heeft de soepele leiding van het geheel. Haar wakend oog is soms streng, wanneer er eens iets aan de hand is dat zij niet wenst te tolereren. Soms meegaand wanneer zij ziet dat een groepje kinderen erg leuk aan het spelen is en het eigenlijk reeds sluitingstijd is. Half april gaat de speeltuin weer open voor de kinderen van 4-12 jaar. De jaarÜjkse kontributie voor deze kinderen bedraagt f.7,-- Het speeltuinbestuur zou het op prijs- stellen als vele inwoners van Leusden- Zuid dit dpeeltuinwerk met een bijdrage zouden willen steunen. Donateur kunt u reeds worden voor de minimale bijdrage van f.2.50 per jaar. Wanneer u dan jonge kinderen op bezoek heeft, wan neer grootouders hun kleinkinderen te logeren hebben, kunt u deze kinderen, op vertoon van een donatiebewijs in de speeltuin laten spelen. In de komende veertiendagen komen een aantal leerlingen van de basisschool in Leusden-Zuid naar u toe om de jaar lijkse contributie van de kinderen, die de speeltuin regelmatig bezoeken, te innen. Zij zullen dan tevens de overige inwoners van Leusden-Zuid vriendelijk vragen om donateur te worden van het speeltuin werk in Leusden-Zuid. Daar al het speeltuinwerk in Leusden-Zuid door vrijwilligers in hun vrije tijd wordt ver richt, moet u wel zo vriendelijk zijn om de kinderen uw bijdrage mee te geven. Het bestuur van "De Zonnebloem" re kent op uw aller steun! Het bestuur is als volgt samengesteld: J.Miggels, voorzit ter, J.Snijder, penningmeester, J.L. Nauta, sekretaresse, M. Wesley, lid. Voor nadere inlichtingen kunt u te recht bij Mevrouw Reemst, Arnhemse- weg 55 en bij mevrouw Nauta, Koningin Sophielaan 2. De speltuin is geopend van ongeveer half april tot ongeveer begin oktober, afhankelijk van de weersgesteldheid. Elke dag, behalve zondags. Stelt u de kinderen van "De Zonne bloem" niet teleur en geeft u allemaal een bijdrage!! De speeltuin in Leusden- Zuid kan alleen maar draaien door mid del van uw financiële steun. LEUSDEN - De raadsvergadering van de gemeente Leusden stond vorige week donderdag in het teken der snelle be slissingen. Nog voor het tweede kopje koffie konden pers en publiek naar buis. Hoe laat het achter de daarna ge sloten deuren is geworden, is niet be kend, maar misschien waren ook bur gemeester, wethouders en raadsleden en notuliste vroeg thuis. Na stemming over de benoeming van de leden en plaatsvervangende le den in de Commissie Onderwijs (zie elders in dit blad) werd de onderhand se aanbesteding bouwrijp maken van de contractgebieden A, B en G van het eerste deelplan, 2e fase aan de orde gesteld en goedgekeurd. De heer P. Voormolen (CHU) wilde hierbij advi seren om bij deze onderhandse aanbe steding niet uit te gaan van één, maar van drie aannemers Waarna de heer J. C. T. Kuijpers (Lijst 6) er op wilde attenderen, hoe belangrijk een derge lijke aanbesteding is voor de plaatse lijke werkgelegenheid. Van de 835 Nederlandse gemeenten laten 730 ge meenten deze onderhandse aanbestedin gen via een plaatselijke of regionale firma loDen. Bij de verdaging van de beslissing omtrent de vaststelling van het ontwerp-bestemmingsplan „Leusden- zuid" voor welk ontwerp reeds een aantal bezwaarschriften zijn ingediend, werd door de heerir. M. F M. Reichert (Progr. Leusden) geopperd, dat hij geen moeite had met de verlenging zelf. Uitstel van de beslissing naar juni (vakantie-periode) bracht echter volgens hem misschien mee, dat dit „bezwaarlijk kan zijn voor degene, die bezwaren willen maken". Waarop burgemeester Post hem gerust kon stel len. De Commissie Ruimtelijke Orde ning zal in maart haar advies doen uit komen. Plan Leusden-zuid en bestem mingsplan 2e fase kunnen dan in april aan de orde komen. Tijdens de rondvraag stelde de heer J. J. Mandemaker de vraag of men over twee maanden in het buitenbad zal kun nen zwemmen. De heer Van Zandbrink antwoordde hierop enigszins huiverend, dat men 14 dagen vóór is op het schema, zodat de mogelijkheid om tegen de door de heer Mandemaker gestelde tijd eon duik in het frisse te nemen, zeker be staat. Mevrouw C. Verduin gaf eenkompli- ment weg aan de afdeling voorlichting van de gemeente naar aanleiding van de goede instruktie over de mogelijkheid tot het zelf - via het gemeentehuis - verlengen van het rijbewijs. Minder goe de woorden had zij over voor de toe stand in het woonwagenkamp Amers foort. Zij meende te mogen aanvoeren, dat de gemeente Leusden hiervoor mede verantwoordelijk is, hoewel het hier een landelijke aangelegenheid betreft. 1 IP Geen duizenden meters show room, maar wel een gezellig adviesburo met modellen, stalen en veel folders om mee te ne men. Dagelijks geopend van 1 -5 uur U bent welkom om sfeer te proe ven, te kijken en te praten over uw interieur U kunt ook bellen voor een ad vies bij u thuis. ir oosterdorpsstraat 11 6, hoevelaken telefoon 03495 - 4748

Leusder Krant | 1977 | | pagina 7