Nieuwe groepscommandant Rijkspolitie M. Elbertsen voelt j zich thuis in het politievak CML kon niet oordelen over verkavelingsschets i Lezing en excursies Ned. Bond van Plattelandsvrouwen verkeerscodetest DRINGEND VERZOEK AAN GEMEENTEBESTUUR OM NOG GEEN BESLISSING TE NEMEN Uitleen magazijn kruis vereniging AMIVEDI J a LEUSDER KRANT - PLAATSELIJK NIEUWS DONDERDAG 3 MAART 1977 9 ..mi?il.'i!->C?V/!öbeu9J .Gé dfcs&e «ueikf .v .1 .hju ei (Van een onzer verslaggevers) LEUSDEN - De werkgroep „Be stemmingsplannen" en enkele aspect- groepen van het Comité Milieuzorg Leusden (CML) hebben een dringend beroep gedaan op het gemeentebe stuur om nog geen beslissing te ne men inzake de verkaveling van de vlek ken D, E en F van het eerste deelplan Tweede Fase. „Wanneer de gemeente wel beslist", zo zei voorzitter A. Kreikamp, „dan zouden zij dat zeer betreuren." In een bijeenkomst, diegisteren werd gehouden, zouden het gemeentebestuur en de Woningstichting overeenstem ming moeten bereiken over deze ver kaveling Tevoren werden de werk groep „Bestemmingsplannen" en de aspectgroepen „Wonen", „Voorzienin gen", „Verkeer" en „Groen" om com mentaar gevraagd. Daartoe kwamen de leden van deze groepen jongstleden woensdag bijeen Maar zij vonden het hen ter beschikking gestelde materiaal onvoldoende om een oordeel over de verkaveling te geven. Voorzitter Krei kamp kwam daarom met het voorstel de gemeente dringend te verzoeken nog geen beslissing te nemen. Daardoor Dntstaat de mogelijkheid om het CML van uitgebreider informatie te voor zien, zodat er een weloverwogen oor deel gegeven kan worden. Het gemeen tebestuur had daar op het moment dat deze krant sloot, nog geen reactie op gegeven. GOED EN GOEDKOOP De inspraak over de verkavelings schets is een gevolg van het feit dat de woningen, die de Woningstichting Leus den in de toekomstige wijken Akker hoeve en Noordwijck gaat bouwen het predicaat „Goed en Goedkoop" kregen. Dat betekent dat het ministerie van volkshuisvesting een premie van f4000,- geeft, wanneer bij de voorbe reiding en de bouw van de premiehuur woningen aan een aantal voorwaarden wordt voldaan. Een zeer belangrijke daarvan is, dat de toekomstige bewo ners nauw bij de plannen betrokken worden. Om aan die voorwaarden te voldoen werd een inspraakprocedure in verschillende ronden op gang gezet. De eerste twee ronden daarvan zitten er nu op. Maar niet alleen de toekomstige be woners moesten bij de procedure be trokken worden, ook inspraakgroepen uit de bevolking worden door het minis terie genoemd. Vandaar de vraag aan de genoemde werkgroep en aspectgroe pen om te oordelen over de verkave lingsschets. ZEER PLOTSELING Aan het begin van de bijeenkomst in de schaapskooi van Groot Krakhorst constateerde voorzitter Kreikamp, dat de vergadering wel zeer plotseling gehouden moest worden. Vandaar wel licht ook de geringe belangstelling voor de vergadering. Slechts een handvol leden van de groepen was aanwezig, terwijl Rob Nord schriftelijk zijn be paald met lovende mening over de plannen gaf. Toen geconstateerd was dat het ver strekte materiaal onvoldoende was, werd getracht door mondelinge toelich ting nog enig licht in de duisternis te brengen. Deze toelichting werd gegeven door de heer M. van Leusen, medewer ker van de gemeentelijke afdeling plan- voorbereiding stedebouw. Zijn toelich ting kon niet voorkomen, dat de heer Kreikamp met zijn voorstel kwam om de gemeente te verzoeken de beslissing uit te stellen. NAAR DE GEEST In het schrijven aan de gemeente zullen ook nog een aantal andere punten naar voren komen. Zo vinden de werk groepsleden dat de Woningstichting de te volgen inspraakprocedure niet naar de letter, maar naar de geest moet han teren Daarmee bedoelde men, dat de Woningstichting wellicht formeel juist handelt, maar dat de CML-ers toch het gevoel hebben er eigenlijk maar zijdelings bij betrokken te worden (zie ook de moeilijkheden die er tussen het CML en de Woningstichting hierover rezen in de Leusder Kranten van de afgelopen weken en het CML-journaal van' verleden week). Verder willen de werk- en aspectgroepen inzicht krij gen in het programma van de proce dure. Voorzitter Kreikamp: „We willen weten op welke momenten bepaalde beslissingen moeten worden genomen Zodat we niet plotseling een week van tevoren bk elkaar geroepen moe ten worden" De voorzitter van de werkgroep Bestemmingsplannen wilde verder dat niet alleen de bewoners maar ook de direkt omwonenden bij de verkaveling betrokken zouden wor den Tenslotte definieerde Krei kamp ook nog even wat hij onddr ingelicht worden verstaat. „Alle leden van de werkgroepen zijn leken. Dat betekent dat je de^e mensen zeer goed van informatie moet voorzien. We hebben ook ge degen achtergrond-informat:no dig Anders kunnen we deze zaken toch niet op hun meritus beoor delen WONINGEN LATER KLAAR De heer Van Leusen wees er aan het eind van de avond nog eens op, dat de te volgen procedure bij „Goed en Goedkoop Wonen" vooral de nadruk legt op inspraak van de bewoners. Aan dip eis is volgens de heer Van Leuseq ruimschoots voldaan. Bovendien vroeg hij de aanwezigen, nauwgezet te over<: wegen wat zij deden „Vragen om uit^ stel van de beslissing kan betekenen dat de woningen later klaar zullen zijn'^, aldus de heer Van Leusen. LEUSDEN - De Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen heeft in de maanden 'maart en april verschillende activiteiten op haar programma staan. Woensdag 9 maart, 8 uur 's avonds, in de Marcuskerk, Asschatterweg zal door de dames Luten en van Waveren van de Woningkommissie een causerie worden gehouden over het inrichten van keu kens en de daarvoor benodigde materia len. Op donderdag 10 maart zal daarop aansluitend een bezoek worden ge bracht aan het Keukencentrum, Voor straat 41, Woudenberg. Onder leiding van mevrouw Luten kan men dan met bus 58 van de CN (bij de kerk Arnhem- seweg) om 10.30 uur vertrekken. Fietsen kunnen gestald worden in de garage van mevrouw van Rij. Woensdag 6 april: excursie naar het museum „Van Speeldoos lot Piere ment". Achter de Dom 12, Utrecht. Kinderen mogen mee, want dit evene ment is speciaal in de paasvakantie ge pland De rondleiding begint om 2 uur 's middags. Reismogelijkheden met de VAD-bus vertrekt 12.45 uur uit Leusden-Centrum en trein 13.17 uur uit Amersfoort. Wat de provinciale activiteiten betreft organiseert de Wo ningkommissie op dinsdag 1 maart een excursie naar renovatie-woningen in Utrecht. Van 9.30 uur tot 12.30 uur. Start bij het inforniatie-centrum van Bouw- en Woningtoezicht L. Jansstraat te Utrecht. Kosten J2,50. Tijdens de excursie wordt een kopje koffie aange boden. In samenwerking met de Ned, Ver. van Huisvrouwen wordt dinsdag 15 maart een lezing gehouden in hotel „Pays Bas". Janskerkhof, Utrecht. Aanvang 10 uur 's morgens. Onderwerp, huwelijks-, arbeids- en erf* recht en de samenwoningproblematielfl voor jongeren en ouderen. Spr. me3 vrouw N Zijlstra uit Opheusdeni Dinsdag 29 maart zal hel Friel Museum in Leeuwarden worden bel zocht Deze excursie wordt georganijj seert door de Kulturele Kommissie. Bcj langstelllenden kunnen zich opgeven bij r» L- 1,... :n" mevrouw D. Kramer, Grienden 50, Leusden-Centrum. Tel. 44436. I ACHTERVELD - Bij de Stichtini Amivedi, tel 03425-1554, zijn de na volgende dieren als gevonden of ven mist opgegeven Vermist: Zwarte poes met witte haartjes op d«i keel. zwarte poes met beige vlekken Cyperse poes gest. met veel wit, brui bandje met bel. Gevonden: Duitse herder, black and tan, bruint halsband met buitenlandse penning, ef fen grijs-blauwe poes mel4 jongen (jon gen 3 dagen oud). verbouwd, kon ik in Leusden komen wonen". Dat het publiek in Leusden groeps commandant Elbertsen nog niet zo goed zal kennen, ligt aan het feit, dat de heer Elbertsen gedurende vijfeneenhalf jaar burodienst deed, en niet naar buiten trad. Dat zal van nu af aan veranderen, want als commandant van de groep LeuSden zal de heer Elbertsen ook ver schillende meer representatieve funkties gaan vervullen. „Wij zullen het deze zomer druk krijgen met het 1200 jang bestaan van Leusden", zegt hij. „In Nijkerk maakten mijn vrouw en ik het 750-jarig bestaan mee, en dat was erg leuk. Ik mag graag vertoeven in gezelschap van de jeugd. Ik woon op Ko ninginnedag graag een aubade bij. In Nijkerk haalde ik bij diverse fes tiviteiten graag de jeugd op om ze van de ene plek naar de andere te begelei den. Ook had ik vaak bemoeiems met bepaalde spelen en wedstrijden van de jeugd". Commandant Elbertsen heeft bewust het politievak gekozen, en voelt er zich helemaal in thuis. De onderzoeken op het gebied van de recherche heeft hij naast zijn bemoeiing met de jeugd ei genlijk het liefst gedaan als politieman. Niet het controleren en het corrigeren van het publiek ziet hij als voornaamste taak van de politie, maar vooral het hulp en bijstand verlenen aan mensen, die op de een of andere manier in moei lijkheden zitten. Wat betreft de sterkte van het korps is de heer Elbertsen van mening, dat men nog best wat politiemensen er bij kan gebruiken. De groep Leusden staat wat sterkte be treft echter zeker niet onder aan de lad der. De gemeenten Leusden, Wouden berg en Renswoude hebben dan ook al- i. ji WOUDENBERG/RENSWOUDE/LEUSDEN - Adjudant M. Elbertsen is met in- i.j gang van 1 maart 1977 benoemd tot groepscommandant bij de Rijkspolitie voor de gemeenten Leusden, Woudenberg en Renswoude, als opvolger van de heer Hart man. De nieuwe commandant is een man van weinig ophef en weinig woorden. Hij woont sinds 1971 in Leusden en is sinds 1974 adjudant en plaatsvervangend groepscommandant van de groep Leusden. -ij „Ik probeer mijn taak te vervullen", zo zegt hij, „zoals dat van me wordt er. verwacht, in samenwerking met alle medewerkers. Ik wil benadrukken, dat ik groepscommandant ben geworden van een groep, waarmee het prettig is om samen te werken. Buitenstaanders willen graag op de groep Leusden worden geplaatst, en dat zegt dus wel iets, over de sfeer, die hier heerst! I Ik heb het politievak gekozen, moet dat werk doen, doe het met ambitie, krijg er salaris voor en vind dat ik als mens verplicht ben dat zo goed mogelijk te doen. In het middelpunt staan ligt niet in mijn lijn". Publiciteit en populariteit hoeven voor de nieuwe commandant niet zo nodig. tijd veel medewerking verleend ten aanzien van de behuizing. Dit is vrijwel een voorwaarde om het korps op het peil te brengen, dat inhaerent is aan de groei der gemeenten. Kosthuizen zijn er niet meer te vinden in de tegenwoordige tijd. Elke nieuw ingekomene moet zich zelfstandig kunnen vestigen. Het meest fascinerende facet van het politievak vindt de nieuwe groepscom mandant wel de omgang met mensen. „Je krijgt een enorme mensenkennis. Je komt met alle soorten mensen in kon- takt, en je helpt er aan mee om hun samenleving goed te doen funktione- ren." Dat het allemaal wat minder auto ritair toe gaat dan vroeger is voor com mandant Elbertsen geen probleem. Vroeger waren de hiërarchische ver houdingen allemaal wat strenger, en voerden de ondergeschikten zonder meer uit wat de meerderen bevolen. Tegenwoordig is de manier, waarop alles gespeeld wordt, wat gewijzigd, en biedt men wat sneller weerstand. Maar de goede samenwerking en de discipline lijden daar niet in het minst onder, vindt de heer Elbertsen. Nu de heer Elbertsen benoemd is tot groepscommandant is de vakature ont staan van plaatsvervangend groeps commandant. De nieuwe commandant hoopt dat er zo spoedig mogelijk in deze vakature zal worden voorzien. Namen kan hij niet noemen, want de vakature is landelijk opengesteld, en bovendien moeten ook de burgemeesters van de drie betrokken gemeenten akkoord gaan met de benoeming van de plaats vervangend groepscommandant. Vanaf deze plaats wensen wij de heer Elbertsen een heel goed commandant schap als sluitstuk van zijn poli- tiecarrière toe. i j LEUSDEN/CENTRUM-Vrijdagavond 24 februari jl. had in boerderij Groot f Krakhorst de eindtest plaats voor de i deelnemers aandeverkeerscodekursus van de Vereniging voor Veilig Verkeer Nederland, afdeling Leusden. Zo'nder- tigtal kursisten moesten door middel van IÏ een test, die ruim een half uur duurde laten blijken of zij veel hadden opge stoken van de kursus, die ze gedurende acht weken hadden gevolgd. Het examen werd afgenomen door de regionale kon- sulente van VVN: Hans Winterink. In Achterveld waren de 15 deelne- mers aan deverkeerscodekursusbege- l leid door de heren Bijl en Vos, terwijl in Leusden-centrum de heer VanOs een I groep van eveneens 15 mensen onder wees in de spelregels van het verkeer. Ij Na afloop van de test, die toch in ge- I spannen sfeer was verlopen, konden de I deelnemers op adem komen tijdens een li korte pauze. De voorzitter van de VVN I Leusden, de heer Kuipers maakte van J de gelegenheid gebruik om de heren instrukteurs te bedanken voor de zorg I die ze aan de kursus besteed hadden. Het bedankje ging overigens vergezeld vian een slijterspresentje dat enthou siast in ontvangst werd genomen. Te vens nodigde de heer Kuipers iedereen uit om deel te nemen aan een spelletje bingo, zodat de examenkommissie de tijd kreeg het ingeleverde werk rustig na te kijken. De aanlokkelijke prijzen, zoals slagroom- en appeltaarten verleidden iedereen mee te doen Vervolgens werd overgegaan tot het belangrijkste onderdeel van de avond, de uitreiking van het certificaat van deelname aan verkeerscode en het speldje Mevrouw H Winterink, die de certificaten uitdeelde, zei verheugd te zijn dat er zoveel deelnemers waren geweest die zich de moeite hadden ge nomen om bezig te zijn met verkeer, wat zij zelf in deze tijd belangrijker achtte dan een certificaat. Ook kon zij tot haar genoegen een deelnemer op noemen die alle vragen goed had be antwoord, namelijk de heer P. M Smids. Nadat er nog een verkeerskwis ge houden was, besloot de heer Kuipers de avond en bedankte iedereen voor zijn aanwezigheid. De deelnemers die de eindtest van de verkeerscodekursus met goed resultaat voltooid hebben zijn. P. Smids, W. Tolboom, W v. Ruiten beek, N. v. Laar, G. v. Ruitenbeek, J. v Drie, A. Tolboom, G v. Marwijk, mevr Poortman, G. Tolboom, M. v. Dijk, A v.d. Tweel, M. Smal, J. de Rooy, J. Houtveen, R. Noom, A. Smids, J. Kerkhof, J Colegem, J. Noom, R. v Buren, F. de Rooy, S. Tolboom, W. Schoonderbeek. FIETSENCONTROLE Na de in november gehouden controle op auto's, waarover wij in deze krant reeds berichtten, werd de afgelopen maanden ook een controle gehouden op de fietsen van de scholieren op diverse basisscholen in Leusden en Achterveld. Uitslag- Van de 560 gecontroleerde fietsen vertoonden maar helst 451 fiet sen gebreken. Een teleurstellend resul taat, hetgeen de ouders toch wel te denken zou moeen geven Ouders en verzorgers. U weet toch dat rem- systeem, bel, wit spatbord en (zeker 's winters) de verlichting van de fiet sen in orde moeten zijn. Voorkomen is nog altijd beter dan genezen, zeker waar het om onze kinderen gaat! Het uitleenmagazijn van de kruis vereniging „Leusden" is vanaf 1 maart uitsluitend in het wijkgebouw aan de Roo v Alderwereltlaan 13- Leusden- Zuid. Dat wijkgebouw is geopend: woensdag 18.30 - 19.30 u of volgens tel. afspraak - 40818. Groepscommandant Elbertsen werd op 9 januari 1919 in Lunteren, ge meente Ede, geboren, Hij is een echte man van de Veluwe, zoals hij zichzelf dan ook typeert. Hij heeft een tijdje dienst gedaan in Valkenburg, maar dat beviel hem minder goed. De mentaliteit in het Limburgse was hem als man van boven de rivieren toch te los, te weinig ordelijkNiet dat hij tot het genre van de ouderwetse dienstkloppers behoort, maar orde, regelmaat en netheid, en een zekere mate van discipline staan bij hem al toch hoog aangeschreven. Hij ging in militaire dienst, zat volop in de strijd van de Grebbeberg en de M IJ$sellinie, toen de Duitsers in 1940 ons flJj land.binnenvielen, en wilde in 1942 bij ni de politie gaan Hij moest zich melden in di de kazerne te Schalkhaar, bleef daar maar één dag, omdat bleek dat hij een verbandakte moest tekenen. Een soort loyaliteitsverklaring aan de Duitsers, ei Dat weigerde hij categorisch. Hij dook iet» onder, en de Duitsers deden al hun best om hem in Duitsland te krijgen, wat niet cri lukte. >q| 1 In 1945 kwam hij bij de politie, en hij kreeg een opleiding van drie maanden in Nijmegen. Van daaruit werd hij in augustus 1945 in Nijkerk gestationeerd. „Met veel plezier heb ik mijn werk daar verricht. Ik bleef er 22 jaar Na het behalen van het B-diploma wilde ik echter wel graag verder, en dat was in Nijkerk niet mogelijk. Het ging mij erg aan mijn hart: maar ik moest naar elders solliciteren. In 1967 waagde ik de sprong, en ik ging naar Ochten in de Betuwe. Ik heb daar vier jaar dienst gedaan als opperwachtmeester en post- commandant. In zo'n kleine plaats ken je natuurlijk spoedig alle inwoners, en in de plaatselijke gemeenschap ben je een persoon van aanzien. Al wil je het zelf met, je hebt al spoedig de titel, baas van de politie. In een kleine politiegemeenschap als Ochten zijn er uiteraard weinig of geen promotiemogelijkheden, en zo sollici teerde ik in 1971 naar Leusden. Een tijdje heb ik nog in Woudenberg ge woond, maar toen het buro hier was

Leusder Krant | 1977 | | pagina 9