Knappe roman die grenzen van science fiction overschrijdt „De doos van Pandora", spannend verhaal over unieke kunstroof „De novembermoorden", een verrassende analyse in thrillervorm Leusden in twinti; pentekeningen De ontheemde Bijeenkomst NCVB Ursula Le Guin „De ontheemde" van Ursula Le Guin LEUSDER KRANT - ALGEMENE INFORMATIE DONDERDAG 10 MAART 1977 boeken, voor u besproken Ursula Le Guin behoort tot mijn spaarzame lievelings schrijvers. Haar science fiction-romans boeien door de menselijke aspekten, die primair worden gesteld boven de al dan niet psuedo- wetenschappelijk rimram, waarmee een SF-verhaal vaak wordt doorspekt. Op zich is die wetenschappelijke (lees vooral: technische) omlijsting geen bezwaar, mits overtui gend gebruikt en dat ontbreekt nog wel eens. Ursula Le Guin stelt de mens centraal in haar romans en verhalen. De mens op aarde of op welke buitenissige planeet ook. En naast de mens (of lie ver gezegd mèt de mens) het leven in haar totaliteit. Leven, dat geëerbiedigd dient te wor den, hoe vreemd, merkwaar dig, opvallend of afgrijselijk ook. Le Guin's boeken zijn dan ook meestal anti- discriminerende boeken, die in de regel feilloos aangeven wat er eigenlijk op onze he dendaagse wereld niet alle maal in orde is bevonden. Daarnaast speelt de ecologie van een wereld, een maat schappij, een gemeenschap een grote rol. Het aanpas singsvermogen van het leven fascineert haar en dat blijkt uit bijna al haar romens. Kortom: Ursula Le Guin is een schrijf ster - één van de weinigen - die de SF niet beschouwd als een leuk speelterrein voor al dan niet toekomstige technie ken, verweven tot een span nend avontuur, waarbij de pijl en boog zijn vervangen door het laser-pistool en de paarden door ruimteschepen. Haar nieuwste roman - in Nederland nog niet zo lang ge leden uitgebracht - is het uit 1974 daterende „The dispos sessed" in het Nederlands vertaald tot „De ontheemde". Wie tal van andere romans van haar hand heeft gelezen en dan met een bepaald ver wachtingspatroon aan „De ontheemde" begint, zal na een bepaalde tijd het boek neerleggen. Niet om met lezen te stoppen, maar om even na te denken. Want de stijl, waarin „De ontheemde" is geschreven, is wel de stijl van Le Guin, maar het is het onderwerp en deels de ^uit werking ervan, die anders overkomt dan we (althans ik) van Ursula Le Guin gewend zijn. Alle aspekten die haar aanspreken, die haar bewe gen, zijn er in verwerkt. De ecologie, het aanpassings vermogen. het centraal stellen van de menselijkheid, het zit er allemaal in. Toch is „De ontheemde" an ders. Het is een sociologische roman geworden over maat- schappijstrukturen, die heel dicht bij die van onze wereld lig gen. Aan de ene kant de kapita listische maatschappijvorm (waarin alles is toegestaan wat niet is verboden) met aan de an dere kant de kommunistische vorm (zij het aanmerkelijk zui verder van opzet dan in onze wereld) met de volledige vrijheid voor het individu, dat in de vrijheid wordt beperkt door de bureaukratie van het intellekt. Het is die bureaukratie, die beperking van geestelijke vrij heden, die Shevek er toe brengt om terug te keren naar de pla neet, waar zijn volk uit voort is gekomen. Terug naar Urras. Van de gereglementeerde anar chie naar het kapitalisme vol re gels en verordeningen. Het gaat terug naar de planeet, die door zijn volk wordt verafschuwd en wordt beschouwd als de „hel", de wortel van alle kwaad. Om een brug te slaan tussen twee werelden gaat hij terug. Om zijn Anarres uit haar isolement te halen zonder dat haar karakter verloren zal gaan. Duidetiik een onmogelijke opgave, ook al heeft Shevek de beschikking over een nieuwe revolutionaire theorie, die de „sterren" met el- kaaf-zal verbinden, die eenheid kah'brengen waar nu verdeeld heid en de kloof van de afstand Is. Ursula Le Guin beschrijft op boeiende wijze steeds vergelij kend met en teruggrijpend naar Anarres, de ervaringen van Shevek op de moederplaneet, Urras. En zoals op Anarres rond de ruimtehaven een hoge muur is gebouwd om alle vreemde in vloeden te kunnen weren, zo heeft Urras een geestelijke muur om zich heen gelegd. Een muur van onbegrip met tussen beide culturen een muur van onover brugbare verschillen. Of toch niet? „De ontheemde" is een bijzonder knappe roman, die de grenzen van de science fiction ruimschoots heeft overschre den. Le Guin kreeg hiervoor terecht de Nebula Award. „De ontheemde", door Ur sula Le Guin. Oorspronkelijke titel: The dispossessed". Ver taling: Annemarie Kindt. Uit gave: Het Spectrum te Utrecht. Spectrum Paperback nr. 13. 279 blz. Prijs: 19,50. Bert Vos. Zo nu en dan wordt de wereld (en vooral de westerse) opgeschrikt door een miljoenenroof. De Engelse trelnroof jaren geleden was daar een goed voorbeeld van. Bij zo'n diefstal gaat het in de meeste gevallen om goed geïnfor meerde misdadigers, die alles tot in de perfektie uitvoeren en vooral tijdens en na de misdaad de politie te slim af zijn. De Amerikaanse schrijver Thomas Chastain beschrijft zo'n miljoenendief stal in zijn thriller „De doos van Pandora", waarin een per- fekte kunstroof wordt uitge voerd in het New Yorkse Me tropolitan Museum of Art. Zoals vaker het geval is, wordt zo n ingewikkelde diefstal gere geld door een meesterbrein. Ie mand, die - zoals hier - weet waar het om gaat, alle gevaren en problemen tijdig onderkent en niets aan het toeval overlaat. Een intellectueel. Zo'n iemand is Joe Conant, pas teruggekeerd uit Vietnam. Een man met een titel van de Columbia- Universiteit, tweehonderd dollar en geen werk. Conant houdt van kunst, goede wijn en mooie vrouwen, met de gecultiveerde hartstocht van de ware kenner. Hij was altijd eerlijk geweest. Maar na zijn terugkeer uil Vietnam bevindt Conant zich in dezelfde situatie als veel van zijn zwarte broeders, ondanks hel feit, dat hij dure scholen heefl bezocht. Dat zijn de beweegre denen, die leidden lot een giganJ tisch opgezette kunstroof. die hoofdinspecteur Kauffman van de New Yorkse recherche hoofdpijn zal bezorgen. Kauffman hoort door een toeval, dat er iets te gebeuren staat en formeert - met blanko volmacht - bij voorbaat reeds een groep re- De dokumentaireroman - en dan vooral die met politieke strekking - komt de laatste jaren steeds meer in het mid delpunt van de belangstelling te staan. En via de roman ma nifesteert zich dat dan weer in politieke speelfilms, zoals „All the president's men", „De dag van de jakhals" en „Drie dagen van de Condor". Bij de uitgeverij Bruna te Utrecht verscheen kort geleden „De Novembermoorden" van de Amerikaanse schrijver Charles McCarry. Deze veteraan van de Ko reaanse oorlog, tekstschrijver van Henry Cabot Lodge en later journalist en schrijver van een boek over Ralph Nader en enkele thrillers, introduceert in „De novembermoorden" een CIA-agent en anti-held, die op Charles McCarry. z'n eentje een onderzoek begint naar de moord op president John Kennedy, gepleegd op 22 november 1963. Die moord is tot op heden steeds in een geheim zinnige waas gehuld gebleven. De onderzoekingen en het rap port van de commissie Ward lie ten vele vragen onbeantwoord en het is de vraag of de werke lijkheid achter de moord op deze Amerikaanse president ooit geopenbaard zal worden. Char les McCarry gaat in zijn boek „De Novembermoorden" na, wat de politieke oorzaak geweest kan zijn van de moord op de president. En introduceert daarmee de politieke analyse in de dokumentaire roman. Op bijzonder geloofwaardige (en daarnaast ook uiterst span nende) wijze ontrafelt McCarry via zijn hoofdpersoon Paul Christopher de achtergronden, die naar alle waarschijnlijkheid tot de moord op president Ken- nedt hebben geleid. Hij legt een logische verbinding met de Viet namese president No Dinh Diem en zijn broer Ngo Dinh Nhu, die op 2 november van hetzelfde jaar werden vermoord. Die moord zou - op aandrang of met behulp van de Amerikanen zijn gepleegd. McCarry draagt in zijn roman voldoende argumenten aan om dit bijzonder geloof waardig te maken. Via de avonturen van Paul Christopher laat McCarry zien, dat hij bijzonder goed is in gevoerd in het verre oosten en weet waar hij over praat en schrijft. Het is daarom niet alleen de bijzonder boeiende en span nende wijze van schrijven, die van McCarry's roman een uit schieter maakt. Het is ook die authentieke sfeer, die de waarde van de via de roman naar voren gebrachte analyse van een moord voor een groot deel be paalt. „De novembermoorden" is een typische roman, die rijp is om te worden verfilmd. Aarbe- volen. „De novembermoorden", door Charles McCarry. Oor spronkelijke titel: „The tears of Atumn", 1974. Ver taling: J. A. Harloff. Uitge geven door de uitgever-, smaatschappij A. W. Bruna Zn. te Utrecht. Forse pa perback - 295 blz. Prijs 24,50. Bert Vos MAS CHASTAIN i: irvrjyg PANDORA chercheurs, die - wanneer er werkelijk iets gebeurt - meteen zijn ingespeeld en weten waarom het gaat. Een groep, die dag en nacht beschikbaar zal zijn. Pas op het moment dat Joe Conant toeslaat, blijkt hoe Kauffman zijn tegenstander heeft onderschat. Zes kostbare schilderijen ter waarde van ette lijke miljoenen verdwijnen uit het museum en de hele politiemacht moet erkennen, dat ze niets tegen deze briljante kunstroof heeft kunnen doen. Thomas Chastain schildert met vaart en elan hoe alles in haar werk gaat en bereikt een spannende climax, waarbij hij naast de spanning niet vergeet om de menselijke aspekten te accentueren in levendige be schrijvingen. „De doos van Pandora" (de codenaam van de recherchegroep die de kunstroof had moeten voorkomen) is een flitsende thriller. Het verhaal van een intelligente man, die zich waar wil maken via een grote slag, toegebracht aan het wes terse kunstbezit. Het verhaal ook van detective Spanner, die tegen wil en dank erbij wordt be trokken en aan het slot bijna zijn hachje erbij inschiet door onbe heerst politie-optreden. Het ver haal tenslotte van Kauffman, een apart soort politieman. Van rijke afkomst, van Joodse af komst. Met de daarbij be horende problemen. Aan de andere kant is „De doos van Pandora" zo geloof waardig beschreven, dat men bang is, dat iemand ooit op het idee komt, om een kunstroof op de door Chastain beschreven wijze uit te voeren. Een thriller van formaat. „De doos van Pandora", door Thomas Chastain. Oorspronkelijke titel: „Pan dora's Box", 1974, vertaald door W. van den Broek. Uit gegeven door de uitgevers mij. A. W. Bruna Zn. te Utrecht. Paperback. 224 blz. Prijs 18,90. i Nieuws uit de Leusdense Kerken S HERVORMDE DIAKONIE LEUSDEN - Zondag 13 maart worden in de Dorps- en Marcuskerk diakonie- kollekten gehouden ten bate van het werk voor de nabije naaste. Dit betreft: bezoek aan langdurig zieken de hulpdienst bezoek aan nieuw ingekomenen, en aan gezinnen met een pasgeboren baby kon takt met bejaarde gemeenteleden de kinderoppasdienst het veijaardaggfonds De diakonie rekent op de steun van alle gemeenteleden. HERVORMDE WIJKGEMEENTE LEUSDEN CENTRUM In de morgendienst van zondag 13 maart zal aan de nieuwe levensstijl ver der worden gewerkt. Ook zal in deze dienst worden gebeden om vruchten van gewas en gebed. In de avonddienst zal het heilig avondmaal worden gevierd. BELEID 1977-1978 Voor Leusden-centrum zal in de wijk- kerkerraadsvergadering van maart van gedachten worden gewisseld over het beleid van de periode van het najaar 1977 tot de zomer van 1978. Vanuit het overleg met de Gereformeerde Kerke- raad worden een aantal werkgroepen en commissies naar hun plannen gevraagd. Als u als lid van de gemeente bepaalde wensen of suggesties hebt, kunt u zich opgeven bij het sekretariaat van de wijk raad vóór woensdag 20 maart. DR. BRONGERS 40 JAAR PREDI KANT Dr. H.A. Brongers, Dalmatie 10 te Leusden-Centrum vierde op 27 februari zijn 40-jarig ambts jubileum als predi kant. Hij ging voor in de Stiftskerk te Weerselo in Overijssel, waar hij indertijd begonnen is. Later was hij lektor Oude Testament aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, waar ook Ds. Kooman kollege bij hem liep. PAASDIENST LEUSDEN-CENTRUM Zaterdag 19 maart om 10.30 uur begin nen in de Marcuskerk de repetities van het muzikale gedeelte van ie Paasdienst Wie graag zingt of een iistrument be speelt wordt verzocht zich (p te geven bij mevrouw Nobel of de heer Griffioen. Voor het muzikale gedeeltezijn een flink aantal enthousiaste deelneners nodig. LEUSDEN/CENTRUM - De Neder landse Christen-Vrouwenbond, afd. Leusden-Centrum, komt maandag 14 maart bijeen in de Marcuskerk. Gast is deze avond ds Goumare uit Amersfoort, die een lezing zal houden met als thema ..Wat is er in Ierland aan de hand?". Gasten zijn welkom Deze bijeenkomst begint om 20.00 (Van de redaktie). LEUSDEN - Kortgeleden verscheen een erg charmant boekweidei Leusden in pentekeningen" van de hand van W. M. E. ter Horst-van°.n' Rotte en samengesteld door J. M. Schouten. De pentekeningen,ilïl twintig in totaal geven beelden weer van oud en nieuw Leusden a\ boekwerkje is in eigen beheer uitgegeven, gedrukt op de offsetpe.:val van de BDU. Het kost f 8,60 en is verkrijgbaar bij J. M. Schout?sh' Achterveld door storing op giro 284087 of afgehaald voor f 7,50. h Jlel ook verkrijgbaar bij mevrouw W. M. E. ter Horst-van der Rotte.n'c Marnixlaan 23 te Amersfoort. v0, Zoals gezegd een erg charmant boekje, maar voor mijn gevoel toclu sa te summier uitgevoerd. Zo ontbreekt een inleiding, ik zou graag ietsm willen weten als koper over de kunstenares die de pentekeningei subtiel uitvoerde en ik had graag de korte geschiedenis of verkiarirr, f®, elke tekening in het boekje zelf gezien, in plaats van op een paa- ge gestencilde, bijgevoegde blaadjes. be Voor het overige is „Leusden in pentekeningen" de moeite vatr%e kopen waard.'Als een kunstzinnige herinnering aan fijne plekjes in Le. den. Plekjes die er eens waren en plekjes, die nu zijn ontstaan ti nog steeds zijn. Van de Hertekop (inmiddels afgebroken) tot het mei, va «V 'j:- :"\]r M f Le/ria 1 Aan de Schoolsteeg. VERNIELING Maandag 28 februari deed een inwoon ster van Leusden aangifte van verre gaande vernielingen door kinderen op de parkeerplaats van de Torenakkerweg. Het scheerraampje van haar auto was door de lieve jeugd aan gruzels geslagen. DIEFSTAL UIT AUTO Op de parkeerplaats van Hotel Den Treek ontvreemdden onbevoegden een geldbedrag uit een aldaar geparkeerd staande auto. Ten nadele van enige Bel gische hotelgasten werd door middel van braak een bedrag van 100,- uit een auto ontvreemd. De politie waarschuwt het publiek steeds geen geld of waardevolle zaken bij afwezigheid van de auto-bestuurder op zichtbare plaats in de auto achter te laten. Wanneer men er al toe overgaat waardevolle dingen in de auto te laten, dient men deze in de kofferberging van de auto weg te sluiten. BRAND Een felle brand in een hooiberg van de familie de K. ontstond op maandag 28 februari aan de Meent nr. De hooiberg is gesitueerd vlak bij een aantal wonin gen, en daar de brand direkt flink op laaide was overslaan naar de woonhui zen niet uitgesloten. De brandweer was spoedig ter plaatse om het vuur te blus sen. Er ging 3 ton hooi verloren ter waarde van 1000,-. De brand is vermoedelijk aangestoken door twee jongetjes van 9 k 10 jaar oud. Deze liepen hard weg, toen de eigenaar ter plaatse arriveerde. De politie stelt een onderzoek in. MEISJE LASTIG GEVALLEN Maandag 28 februari om 23.45 uur reed een meisje op de fiets op de Burge meester de Beaufortweg. In het donker stond een auto opgesteld, met gedoofde lichten en draaiende motor. Een man kwam uit de wagen tevoorschijn, en wierp het meisje met fiets en al op de grond. Hij gaf haar een stomp tegen het gezicht, en bij de worsteling trachtte hij oneerbare handelingen met het meisje te verrichten. Het meisje gaf de man een flinke klap, en de man nam tenslotte haar tas mee en reed in de auto weg, zonder dat het meisje het kengetal de auto in zich kon opnemen. SNELHEIDSCONTROLE Bij een snelheidscontrole op de i schatterweg moesten 18 automobi worden bekeurd wegens het ovend den van de maximum snelheid. V men op die weg slechts 50 kilos mocht rijden noteerde de polities heden tot 95 kilometer! AANRIJDING Op de Van Diepenheim Scheltui ter hoogte van de De Roo van Al! wereltlaan verleende op donderdii maart de bestuurder van een Opel heer J.G.L. uit Leusden geen voorn Hierdoor kwam hij met zijn aut botsing met de Volvo van de heer N D. uit Leusden. Beide voertuigen' den aan de voorzijde zwaar bescbié Gelukkig raakte niemand gewond deze botsing. GASLEK Donderdag 3 maart kwam bij de W een melding binnen van een gaslek Zwarteweg, alwaar men bezig was a gas aan te leggen, ter hoogte vis Prunuslaan. Het Gasbedrijf slaagi spoedig in het gaslek te dichten. EENZIJDIG ONGELUK Vermoedelijk door te hoge snelb kwam de Datsun van de heer R.V' Scherpenzeel op de Voskuilerdijk ts een boom tot stilstand. De bestutr kwam met de schrik vrij. De auto' total loss. CONTROLE Bij een controle van de Politie op naleven van de geplaatste verkeek den op de Burgemeester de Beaufofl vielen 5 bekeuringen. De automobi&s negeren de verkeersborden ter pUd keren op een plaats waar niet gete mag worden, en stoppen niet bij defi streep. DIEFSTAL KAMPEERWAGENS Ten nadele van de familie werd op de Kornoelje in Leusden' t trum een kampeerwagentje ontvrtf dat aldaar geparkeerd stond. Hf' beurde op vrijdag 4 maart. AUTO BESCHADIGD In de nacht van vrijdag 4 op zaterdl maart werd ten nadele van de heer N voor zijn woning geparkeerd stas? auto beschadigd. Het was niet ple^ keer dat dit gebeurde, deelde de b«£ de politie mede.

Leusder Krant | 1977 | | pagina 10