Inspraakprocedure voor 40 premie- en 0 premiekoopwoningen gestart "Verkavelings-schetsen van woningstichting eusden.voor 325 woningen, teruggenomen n DB. KAMERMUZIEK 3G03D OP 21 MAART IN HET CML r Inspraak Woonerven TTT LEUSDER KRANT - PLAATSELIJK NIEUWS DONDERDAG 10 MAART 1977 Verkavelingsschets van de 40 premie-koop- en 40 premiehuurwonin gen in het eerste deelplan, die door Intervam worden gebouwd. Het ontwerp is van het architectenbureau Jos Mol en Henk Reijenga uit Voorburg (Vlek Hen I). PEOGeAMMA A c 2a »tuJc£> Zo atu-bs totaxxL -43 eScvwi cvf -12. oJae-wV> loomte Vwt P(20(5i2AHMA loo.t^V*- - 2o D.2o tctacJ. - 4o UJOl-vu-CfLvv 22CpwoQCS-) 22 la*4c. io<- e<XA^i evf SO Q^qC^vto. (oCwic. 52. 491.013 (Auftde» .cbntvu*n. LEUSDEN - Nadat begin januari twee informatiebijeenkomsten zijn ge houden voor gegadigden voor de door Intervam te bouwen 40 premiehuur- en 40 premiekoopwoningen in de toe komstige wijken Akkerhoeve en Noordwijck, deeluitmakend van de zo geheten 2e fase, is deze week de fei telijke inspraakprocedure van start ge gaan. Zoals bekend, worden bij de realise ring van de wonmgbouw in de 2e fase de toekomstige bewoners in de ge legenheid gesteld vanaf het allereerste begin hun inbreng te leveren b.j de tot standkoming van de woningen en de direkte woonomgeving Deze moge lijkheid tot inspraak is in de eerste plaats gericht op de direkt belanghebbenden, de mensen dus die daadwerkelijk voor een van de betreffende woningen in aanmerking komen. Echter ook het CML wordt daarbij in de gelegenheid gesteld zijn visie op de plannen te geven. De stedebouwkundige opzet voor de 40 premiehuur- en 40 premiekoopwo ningen, waarvan een eerste ontwerp inmiddels aan de gegadigden ter beoor deling is voorgelegd, is zodanig dat de meeste achtertuinen naar elkaar zijn toegekeerd, waardoor rustige, echte privé-tuinen ontstaan. Aan de zuidkant zijn de tuinen van enkele woningen aan het water gesitueerd. De voorkant van de woningen waar zich dus de entree bevindt, is altijd gesitueerd aan een openbare ruimte: een straat of pleintje. Deze zullen bij voorkeur worden inge richt als woonerf: de auto is hier dus ondergeschikt aan de voetganger, maar alle woningen zijn per auto wel goed te bereiken. De straat aan de noordkant is een wijkontsluitingsweg en zal daarom wat drukker worden bereden: deze straat zal dan ook geen woonerf worden. De hoofdopzet van de woningen, die ontworpen worden door de architekt Hagg, van het architectenbureau Mol en Reijenga uit Voorburg, maakt een keuze mogelijk tussen wonen aan de tuinzijde en wonen aan de voorkant, een keuze die in hoofdzaak bepaald zal worden door de situering van de woning. De plaats van de berging is altijd gekoppeld aan de plaats van de keuken. Het gebruik van de berging zal dus ook een rol kunnen spelen bij het bepalen van de keuze. Tijdens de twee bijeenkomsten die deze week zijn gehouden, hebben de aanwezigen een uitvoerig enquêtefor mulier voorgelegd gekregen, waarop zij hun voorkeuren konden aangeven, zowel ten aanzien van de woningsitue- ring, de wijze van parkeren, de bereik baarheid van de achtertuin als ten aan- =(Van ae redaktie) LEUSDEN/CENTRUM - De verkavelings-schetsen voor de wo ningwetwoningen in het eerste deelplan van de tweede fase van de IWoningstichting Leusden zijn teruggenomen. De schetsen zullen Tiader worden uitgewerkt. De Werkgroep Bestemmingsplannen van het CML had it in haar vergadering van 23 februari ook geadviseerd, Jie onmogelijk op zo'n korte termijn een oordeel kon en wilde vormen iover de verkavelingsschets van de 325 woningwetwoningen. Eén der Heden, ir. Rob Nord - die op die vergadering niet aanwezig kon zijn - sprak een vernietigend (schriftelijk) oordeel uit over de plannen van ^het architectenbureau Snelder uit Maastricht. In haar vergadering |van 21 maart a.s. zal de werkgroep zich nu over de verkavelings- ischetsen van de woningstichting Leusden buigen. In de vergadering van 16 maart a.s. zal datzelfde gebeuren ten aanzien van de verkave- Jingsschets van 40 premiekoop- en premiehuurwoningen van Inter- |vam. Ir. R. F. L. Nord van het CML had weinig goede woorden over voor de eerste versie van de verkavelings-schets van de Woningstichting Leusden. Hij schreef onder meer: „De wegenstruktuur binnen net deelplan is onduidelijk en chaotisch. De vele bochten doen de oriëntering vol komen teniet en het is niet duidelijk in hoeverre op andere wijze dan overda dige bewegwijzering de weg naar de woning te vinden is. Sommige woningen zijn slechts via wandelwegen voor auto's bereikbaar. Het is niet duidelijkhoe de verkeersaf- vikkeling hier moet worden opgelost. Uit het plan is niet op te maken in ïoeverre een scheiding is gedacht tus sen de achterzijde van tuinen en het loopgebied. De funktie van dit pad als loopgebied de vroegere „poortjes" of als rijwielpad naar - niet aangegeven - bergingen, is evenmin duidelijk. Wan delpaden komen veelal uit op rijwegen. Onduidelijk is: a) in hoeverre die rijgebieden ook voor voetgangers bestemd zijn, b) in hoeverre deze wandelpaden s voortgezet worden. De afstanden tussen wandelpaden en bebouwing is zodanig, dat in geval van regen en wind geen beschutting te verwachten is. Uit het plan blijkt niet in hoeverre re kening gehouden is met bestaand groen, alsmede bestaande verkaveling (slootstruktuur). Evenmin is aan gegeven in hoeverre gedacht is aan nieuw groen, welke het karakter van de wijk moet gaan bepalen. Uit het plan blijkt niet in hoeverre ge dacht is aan speelplaatsen voor kinderen van verschillende leeftijd groepen De vele parkeerplaatsen doen vermoeden, dat slechts weinig ruimte overblijft voor dit soort voorzieningen. Er lijkt geen sprake te zijn van speel- straatjes, waar de auto slechts secun dair zich gedragend als voetganger) wordt getolereerd. PLANKWALITEIT De vernieuwing welke in de architek- tuur momenteel gaande is, schijnt niet tot dit plan te zijn doorgedrongen. Cliché-matig zijn de diverse kavels aan elkaar gelegd, zonder dat er «;nrake is van een interessante ruimtelijke ont wikkeling: overgangen van straatjes op pleintjes, onverwachte doorkijkjes etc Aan het plan, zoals zich dat voordoet, lijkt eenzelfde type woning ten grondslag te liggen. Woningdifferentia tie, waardoor gedacht is aan verschillend-soortige bewoning (ouden van dagen, alleenstaanden, kleine of onvolledige gezinnen), lijkt geen on derdeel van het plan te zijn. De totale opzet, komt rommelig over, ofschoon er zich ontwikkelingen voor doen, welke - indien zij met goed ruimte lijk inzicht waren behandeld - beslist mogelijkheden tot hogere kwaliteiten in zich hebben. (Middenplein met trapezium-vorm) Het plan gaat veel lijken op de - reeds lang afgezworen - Amerikaanse suburbs en eist hoogteverschillen, be bouwingstypen, kortom een karakter, dat in dit plan volledig ontbreekt. Het is onherbergzaam, ongestruktureerd, schaalloos. Aanleidingen in het terrein lijken ongebruikt te zijn gebleven, de mens mag zich alleen thuis voelen bin nen de vier muren van zijn huis. Op straat ontbreekt het Interieur van de straat of het plein, welke is opgeofferd aan de schaal van de auto. Aldus Rob Nord. Op onze vraag aan de afdeling Voorlichting van de gemeente Leus den of het terugnemen van deze schetsen betekent, dat het totale plan zal worden verbeterd, ant woordde woordvoerder de heer Hermans, dat dit niet de bedoeling is. „De verkavelingsschetsen zullen wat nader worden uitgewerkt, alvo rens ze opnieuw worden aangebo den," zei hij. De overeenkomst tussen het ge meentebestuur en de Woningstich ting Leusden inzake de verkaveling van het gebied, is in verband me- teeegnemen, uitgesteld. I Amersfoortse Culturele Raad Donderdag 17 maart, 20.15 uur St. Aegtenkapel, 't Zand EmmyVerhey, viool Carlos Moerdijk, piano Toegangsprijs: f 7,50 I1 6,- donateurs A.C.R en Pas 65 f 4,50 C.J.P. en jeugd tot 15 jaar. Kaart(voor)verkoop: AMRO-bank hier ter plaatse, Wiekslag 18, Hoevelaken. En bureau A.C.R., Zonnehof 8, Amersfoort en 17 maart vanaf 19.30 uur aan de kapel. zien van de indeling en de afwerking van de woning. De hierdoor verkregen gegevens zul len door de architekt worden geïnven tariseerd en zoveel mogelijk worden verwerkt in het verdere ontwerp, dat dan opnieuw aan de deelnemers aan de inspraakpro cedure zal worden voorge legd. woningtype c Doorsnede woningtype Al begane grond eerste verdieping Indeling Al woningtype i begane grond J 10.8 ii SLAAPKAMER 300*300 ËQ Indeling BI eerste verdieping zolder woningtype LEUSDEN - Op 8 februari j.l. is op initiatief van het Comité Milieuzorg Leasden door wethouder Wagenaar de zelfstandige Werkgroep Woonerven ge ïnstalleerd, bestaande uit geïnteresseer de inwoners van Leusden. Deze zal in onderling overleg met een eveneens ge vormde ambtelijke werkgroep de wense lijkheid van het instellen van woonerven binnen de gemeente Leusden gaan on derzoeken. De werkgroep kan en wil vooral een schakel zijn tussen de bevol king en de gemeentelijke organen. Wat is een woonerf? Een woonerf is in Leusden niet iets nieuws. Veel van de bestaande wijken kennen al een inrichting die min of meer tegemoet komt aan de groeiende wens naar een woonomgeving waarin spelen, wandelen, fietsen en sociaal verkeren kunnen samengaan! met het autoge bruik. Wat nieuw is,\ is dat het sinds 15 september vorig jaar mogelijk is andere verkeersregels voor zo'n gebied te doen gelden. Daarbij is het ook wettelijk toe gestaan, dat kinderen op de rijbaan spelen, terwijl auto's en bromfietsen ver plicht worden stapvoets te rijden. Boven dien scheppen de nieuwe regels de mo gelijkheid het parkeren en stallen van auto's niet ten koste te doen gaan van de overzichtelijkheid, speelruimte enz. Kortom, veel van de verworvenheden van Leusdens woonerfachtige inrichtin gen kunnen nu ook wettelijk worden vastgelegd. Willen deze nieuwe verkeers regels echter geldig worden, dan zal een wijk aan bepaalde minimumeisen wat inrichting betreft, moeten voldoen. Zo zal de snelheid van de voertuigen niet alleen door de wet voorgeschreven wor den, maar deze moet tevens door snel- heidsbelemmerde voorzieningen (circa om de 50 meter) kunnen worden afge dwongen. Verder zullen er in zo'n wijk voldoende parkeerplaatsen aanwezig moeten zijn, zodat het mogelijk wordt het parkeren buiten die plaatsen te ver bieden. Wat gaat de Werkgroep Woonerven doen? Een woonerf is er in de eerste plaats voor de bewoners en hun ideeën en voorkeuren kunnen bij de meningsvor men daarover van doorslaggevende be tekenis zijn. De Werkgroep Woonerven vindt dat deze essensiële inspraak het beste via de wijkraden kan lopen. Het is echter niet alleen de inspraak van be woners via wijkraden en werkgroep naar de gemeente, die van belang is, maar evenzeer de informatie naar de bewoners over wat een woonerf eigenlijk is, wat er verkeerstechnisch mee wordt beoogd, of het inrichten ervan in een bepaalde wijk nodig dan wel mogelijk is, enz. Teneinde tot dit tweerichtingsverkeer te komen heeft de werkgroep de medewerking van de wijkraden ingeroepen. Met name is aan de wijkraden gevraagd zo mogelijk met een afgerond oordeel of voorstel te komen over het inrichten van een woon erf in hun wijk. Van haar kant is de werkgroep bereid daarover met de wijk raden te overleggen en de nodige infor matie te verschaffen. Het is de bedoeling van de werkgroep per wijk na te gaan welke voorzieningen nodig zijn om er een officieel woonerf van te maken. Die gegevens kunnen dan tezamen met de door de wijkraden ver zamelde wensen en ideeën van de bewo ners de uitgangspunten vormen voor één of meer door de werkgroep binnenkort te organiseren gespreksavonden. Oproep aan inwoners Het al dan niet instellen van een woon erf in uw wijk gaat u rechtstreeks aan. Het is dus van belang om daarover mee te denken en uw mening aan de Werk groep Woonerven kenbaar te maken, bij voorkeur via uw eigen wijkraad. U kunt zich echter ook rechtstreeks wenden tot een van de leden van de werkgroep, waarvan de namen en adressen hieron der vermeld staan: J. ten berge, Esdoornhof 26, tel. 43358 mevr. M. Kuipers, Korenschoof 14, tel. 43641 mevr. U. van Schagen, Rozengaarde 26, tel. 40065 ir. G.J. Blaauw, Korenschoof 12, tel. 43992 A.J. Kranenburg, Goudplevier 50, tel. 41130 mr. F.P.J.M. Otten, Tarweland 7, tel. 43803 drs. J.B.J. Riemersma, Aragon 12, tel. 42038

Leusder Krant | 1977 | | pagina 7