„Blijven socialistische principes overeind in coalitieregering?" (Seluidsproeven in verband met ianleg van de schietbaan Nationale boomfeestdag IP ZATERDAG 12 MAART A.S. Veel belangstelling voor historische kleding Politiek Café: gezellige start ondanks boycot Historische optocht als afsluiting feestweek van Leusden 1200 WOUTER GORTZAK VOOR PVDA LEUSDEN 28 MAART IN GROOT KRAKHORST COMMÉNTAREN/ MENINGEN MISVERSTAND WOENSDAG 16 MAART DE GROENE LIJN ITeUSDER KRANT - PLAATSELIJK NIEUWS Burgemeester van der Post il lustreerde door zijn korte brief aan de organisatoren van het Po litiek Café, dat lang niet iedereen eigenlijk weet, wat de bedoeling van zo'n informele bijeenkomst is. Wie denkt - zoals de burge meester blijkbaar doet - dat onder het genot van een borrel of een glas frisdrank eventjes wordt vastgesteld wat er in de komende tijd op politiek terrein in Leusden moet gebeuren, wie denkt, dat men speciaal naar de Hakhorst komt om ,,het beleid van b. en w. eventjes af te gaan kraken" of wie denkt, dat een dergelijk Politiek Café een soort informele raads vergadering is, die denkt ver keerd. Want door die gedachten ontstaat een levensgroot misver stand. Een Politiek Café zoals hier wordt bedoeld in Leusden, is geen zorgvuldig geplande poli tieke happening, maar gewoon een gezelligheidsbijeenkomst, waar geheel vrijblijvend over al lerlei (al dan niet) politieke zaken met elkaar van gedachten kan worden gewisseld. De burger dichter bij het bestuur brengen door een drempel weg te nemen, heet dat. Men kan gewoon naar binnen stappen, iets drinken, luisteren, zo nodig iets zeggen. Men kan ook bij wijze van spreken direkt weer weggaan als het niet bevalt. Men kan met raadsleden praten over allerlei aktuele plaat selijke problemen en dat kan nooit geen kwaad. Raadsleden zouden veel vaker en intensiever kontakt moeten hebben met wat voor achterban ook. Ook leden van het college zouden door mid del van dergelijke bijeenkomsten misschien beter de gevoelens van de gemiddelde Leusdenaar kunnen peilen en daar hun voor deel mee doen. Kortom: we zien geen enkel argument voor een gemeentebestuur om niet aanwe zig te zijn. Aan de andere kant wil len wij nogmaals pleiten voor een zo snel mogelijke „verzoening" van alle partijen. Na ettelijke po gingen om een Politiek Café op te richten, wordt het - dachten wij - de hoogste tijd, dat alle partijen bijdragen aan een volwassen po litiek café op neutrale basis. Waarbij dan niet te zwaar aan het woord café dient te worden getild, maar waarbij het accent vooral moet liggen op het informele ge zelligheidskarakter van deze poli tieke bijeenkomst. Veel méér moet ook niet worden verwacht, wil dit initiatief kans van slagen hebben. V. LEUSDEN - Op woensdag 16 maart wordt weer de jaarlijks terugkerende nationale bom- feestdag gevierd. Traditiege trouw zal hieraan ook in Leus den de nodige aandacht besteed worden. Leerlingen uit de hoog ste klassen van de plaatselijke basisscholen zullen op die dag maar liefst 15.000 grove den netjes, beschikbaar gesteld door het landgoed Den Treek-Hen- schoten, gaan planten. Dat gebeurt op een terrein in Den Treek dat ernstig onder de najaarsstormen van 1976 te lijden heeft gehad. Dit terrein bevindt zich links van de krui sing Ooievaarshors terweg/ Buurtweg en is gemakkelijk door de schoolkinderen per fiets te bereiken DONDERDAG 10 MAART 1977 MILJOENEN DIEREN Heeft u er wel eens bij stil gestaan dat er in Nederlind vele malen meer dieren dan mensen leven? De jongste cijfers over enkile veesoorten geven het volgende beeld te zien rundvee: ca. 4,5 miljoen stuks, varkens: ca. 7,3 miljoen ïtuks; leghennen: ca 29,8 miljoen stuks Zou men hier alle andere landbouw- en gewone hiisdieren bij optellen, dan komt men tot een welhaast onvoorstelbaar groolaantal. de ramen hangen van een verkiezings affiche en het huis-aan-huis bezorgen van verkiezingsmateriaal Ook wordt het geld, dat in het kader van de ver- kiezingsaktie verzameld is met het potje van Joop binnenkort opgehaald. Mensen, die geïnteresseerd zijn in de Partij van de Arbeid, kunnen terecht bij secretaris D. Tulp, Meidoornhof 24, Leusden-Centrum, 033-41768 of bij voorzitter P. Arts, Ruiterhorst2, Leus den-Centrum, 033-40169. LEUSDEN - Op uitnodiging van de Partij van de Arbeid, afdeling Leusden komt Wouter Gortzak, direkteur van de Wiardi Beckmanstichting, het wetenschap pelijk bureau van de PvdA, in Leusden een spreekbeurt houden. Op maandagavond, 28 maart a.s. om 20.00 uur is iedereen van harte welkom in boerderij „Groot Krakhorst" in de Wetering in Leusden-Centrum (auto's te parkeren op het noordelijke gedeelte van de Middenweg) om met hem te discussiëren over het thema: „Blijven socialistische principes overeind in een coalitieregering den Uyl?" en PSP voor de gemeenteraadsverkie zingen van volgend jaar De leden gingen akkoord met het voorstel, zoals dat op de jaarvergadering van Progres sief Leusden van a.s. donderdag, 10 maart, aan de orde komt (deze wordt gehouden in de schuur van Hakhorst, einde Noorderinslag in Leusden- Centrum om 20.00 uur) Binnen korte tijd zal de leden mede werking gevraagd worden door het voor Foto van de maquette van de schiet baan op het sportpark Valleikanaal, gezien vanaf de Liniedijk uit z.w.- richting. Deze en anderepuntenkwamenaande orde in de ledenvergadering van de af deling Leusden van de Partij van de Arbeid 'op maandag 28 februari j 1. Zoals de agenda, die was afgedrukt in het eerste nummer van de partij - krant van Leusden, liet zien, is er ook gesproken over het regeerakkoord met de PPR voor de komende Tweede Kamerverkiezingen. In dat kader zal de afdeling nog het nodige ondernemen. De gang zit er nu goed in, gestimuleerd door de uitslag van de verkiezings- enquete van de Rooie Haan van afgelopen zaterdag, waaruit bleek, dat de PvdA als regeringspartij alweer terug is op 43 kamerzetels. De komende drie maan den kan dus nog wel eens winst gaan op leveren; aldus de leden. LEUSDEN - Tijdens de op 24 ja- iari j.l. gehouden gemeentelijke ïn- matiebijeenkomst over de plannen |et betrekking tot het sportpark Val- naal is ook gesproken over de elijke geluidshinder die de schiet- voor de bewoners in de direkte geving zou kunnen opleveren. Naar lleiding daarvan heeft de Schiet- eniging „Leusden en Omgeving" gezegd op korte termijn schiet- even te zullen houden, zodat men een oordeel zou kunnen vormen |er het geluidsniveau dat sportwa- produceren. Deze schietproeven illen plaatsvinden op zaterdag 12 tnaart a.s. van 13.30 tot 13.45 uur op lezelfde plaats en onder dezelfde hoek lis waar de schietbaan is gepland. Niettemin zijn de omstandigheden, waaronder geschoten wordt natuur- c-niet identiek aan die van de schiet baan zoals die in het sportpark is gepland. Immers, er zal nu in het vrije veld worden geschoten en dat be tekent dat het geproduceerde geluid een veel grotere reikwijdte heeft, dan bij een baan waar de nodige maatre gelen zijn getroffen ter afscherming van dat geluid. Op de geplande schietbaan in het sportpark Valleikanaal zullen die maatregelen bestaan uit het rondom opwerpen van aarden wallen met een maximale hoogte van 4 meter, het aanbrengen van een afdak boven de schietpunten, die evenals de achter en zijwanden worden uitgevoerd in geluiddempend materiaal De boven- schermen - tegen het uittreden van eventuele schoten en ricochetschoten - zijn eveneens geluiddempend, terwijl de binnenzijde van de aarden wallen en de baan zelf met gras worden inge zaaid, waardoor eveneens een zekere geluidsabsorptie plaats zal vinden. De buitenzijde van de wallen worden met verschillende soorten struiken beplant, zoals braamstruiken, wilde roos en sleedoorn. Betekenen al die voorzieningen nu, dat als de plannen worden uitgevoerd er helemaal niets meer te horen valt? Dat zal niemand willen beweren. Maar het is wel zo, dat zelfs bij de wonin gen, die het dichtst bij de schietbaan komen te liggen, de kans dat men iets hoort minimaal is, terwijl het geluid dat men in de tuin hoort nauwelijks storend zal zijn te noemen. Dit kan met zo veel stelligheid naar voren worden gebracht op grond van uit voerige geluidsproeven op de mili taire schietbaan op de Leusderheide, waarvan de resultaten zijn geprojek- teerd op de situatie in de Wetering. En nu we toch de Leusderhei noe men- het zou een ernstig misverstand zijn te denken dat het geluidsniveau dat daar wordt bereikt ook maar enigs zins te vergelijken zou zijn met het geluid van de geplande schietbaan in het sportpark Valleikanaal. Op de schietbaan op de Leusderhei wordt geschoten met militaire wapens: groot kaliber geweren en idem pisto len. Op de schietbaan in het sport park zal echter uitsluitend geschoten worden met licht kaliber geweren en pistolen. Schieten valt goed te verge lijken met het gooien van stenen in het water: gooien we kleine stenen dan ontstaan er kleine kringen, gooien we grote dan ontstaan er ook grote krin gen in het water. Welnu, het schieten met sportgeweren en -pistolen staat gelijk met het gooien van kiezelstenen, terwijl het schieten met militaire wa pens gelijk staat met het gooien van keien van een flink formaat, aldus een toelichting van de afdeling Voor lichting van de geraeente Leusden LEUSDEN/ZUID - Woensdagavond 2 maart werd van 20.00 tot 22.00 uur een zéér geanimeerde kleding voorlichtings avond gehouden in wijkcentrum 't Trefpunt" aan de Arnhemseweg. De belangstelling uit Leusden-Zuid voor de te dragen kleding op het feest ter gelegenheid van het 1200 jarig bestaan van Leusden, was bijzonder groot. Naar de schatting van de heer Vis, lid van het Stichtingsbestuur Leusden 1200, en voorzitter van de werkgroep kleding, kwamen er zo'n 150 mensen kijken. Mevrouw Dijker had uit haar kollektie een twintigtal poppen meegebracht, ge stoken in historische gewaden. Verschei dene dames uit Leusden-Zuid spraken hun voorkeur uit voor dit of dat kostuum uit die of die historische periode. En wanneer iemand zie: "In zo'n japon zou ik best eens willen lopen", dan ant woordde mevrouw Dijker direkt: "Wat let u. Als u eens in uw leven best zo'n japon zou willen dragen, dan moet u dat beslist doen. Het feest Leusden 1200 jaar is een unieke gelegenheid. En wij helpen u er wel mee". Veel dames uit Leusden-Zuid hadden hun vriendinnen en/of dochters meege bracht. Er was ook belangstelling van de zijde van een aantal jongens en van wat oudere heren. Mevrouw Dijker had kronen gemaakt en patronen meegebracht. Vele geest driftige dames pasten de kronen op. Het was een geslaagde en gezellige avond. De bezoekers waren zéér geïn teresseerd in het tentoongestelde materi aal. Deze avond was een eerste start om de interesse van de mensen in Leusden- Zuid te wekken. Er konden stoffen voor de gewaden worden gereserveerd, en de middenstanders die hun stoffen aanbo den, waren niet ontevreden over de be stellingen. Van de patronen werden er maar liefst 29 gereserveerd. Het ligt in de bedoeling dat er begin april in 't Trefpunt" een eerste assis- tentie-avond wordt georganiseerd om die mensen te helpen, die bij het maken van hun kostuum op problemen zijn gestuit. De gegevens hierover zullen nader in deze krant bekend worden gemaakt. (Van de redaktie) LEUSDEN - Vorige week donderdag ging in eetcafé De Hakhorst het eerste officiële politieke café van start. Zoals bekend had de VVD af laten weten en ook de groep Kuijpers had meegedeeld niet aanwezig te zullen zijn. Ondanks deze boycot werd het toch nog gezellig druk rond de bar van De Hakhorst, hoewel de belangstellenden wel voornamelijk uit leden en aanhangers van Progressief Leusden bestonden. Daar naast gaf het CDA en een „verdwaalde" WD-er (in de gesprekken „dissidente VVD-er genoemd) blijk van hun belangstelling. Het organisatieteam van Politiek Café Leusden had van burgemeester mr A H van der Post een brief ontvangen, waarin deze meedeelde, dat hij geen gebruik zou maken van de uitnodiging om aanwezig te zijn, noch van toekomstige uitnodigingen De heer Van der Post had daarvoor als argu ment, dat op grond van de wettelijke bepalingen in de vergaderingen van de gemeenteraad het beleid van de gemeente wordt verdedigd, „Ik meen hierop", aldus de burgemeester in zijn korte brief, „geen inbreuk te moeten en mogen maken". Desondanks werd tot sluitingstijd heel wat afgepraat over plaatselijke en landelijke politieke zaken, zonder dat besluiten werden genomen of een beleid moest worden verdedigd. l|. LEUSDEN - Op de sluitingsdag van de feestweek Lcusden 1200, zaterdag 11 juni, zal er in Leusden Centrum een historische optocht plaatsvinden. Aan deze optocht kunnen twee cate- goriën deelnemen: individuelen en j historische kledij en praalwagens. Reeds enige tyd geleden heeft de j werkgroep "Historische Optocht" van de Stichting Leusden 1200 uit- nodigingsbticvcn uit doen gaan naar de Leusdense bedrijven, verenigin gen, scholen, standsorganisaties, kerkelijke gemeenschappen en wjjk- verenigingen. Tot op heden ontving de werkgroep reeds 25 schriftelijke i aanmeldingen voor deelname met een praalwagen. Een belangrijk aan deel van deze aanmeldingen waren afkomstig uit Achterveld. Daar de werkgroep geen zekerheid heeft over het feit of hun uitnodigingslijst vol ledig was wil men ook via de krant nogmaals iedereen verzoeken aan de i historische optocht mee te doen. Voor praalwagens kan men zich tele fonisch of schriftelijk in verbinding stellen met de heer J. den Hartog, v. H. van Lockhorstlaan 15, Leusden Zuid, tel. 033-40519. De heer den Hartog kan ook adviezen geven voor de bouw van de wagens. Voor de realisering is reeds de toezegging Ivoor medewerking ontvangen van I "De Vrije Kwasten" die op zich heb ben genomen om alle wagens te voor zien van een bord, waarop een ver- i duideijjking van het uitgebeelde on- J derwerp wordt gegeven. Wat betreft de praalwagens bestaat er een grote vrijheid ten aanzien van het onderwerp. Geheel in overeen stemming met de leus van Leusden 1200 "Oud reikt nieuw de hand", mogen de onderwerpen van de praal wagens alle tijdvakken tussen 777 en heden omvatten. Hedendaagse on derwerpen mogen in een praalwagen worden verwerkt zolang een redelijk verband met het onderwerp Leusden 1200 kan worden aangetoond. In ge val van twijfel beslist of de werkgroep Historische Optocht of het Stichtings bestuur van Leusden 1200. Op alle wagens zal bescheiden reclame ge voerd mogen worden voor de firma of instantie die de wagen vertegenwoor digd. Aan beide zijden van de wagen mag daartoe een bord worden aange bracht van 60 centimeter bij één me ter voor reclame doeleinden. Bjj de samenstelling van de stoet zal door de werkgroep getracht worden de verschillende praalwagens in de his torische juiste volgorde in de stoet te plaatsen zodat een historische lijn "door de eeuwen heen" wordt be reikt. Tussen de verschillende praal wagens en muziekkorpsen zullen de individuelen deelnemers worden ge plaatst. Om de werkgroep reeds enig inzicht te kunnen geven in het enthousiasme voor deelname worden allen die op 11 juni denken deel te nemen, zich te melden bij mevrouw A.M.W. Lansaat-Snuvers, Landweg 175 Leusden-Centrum, tel. 033- 43891 of mevrouw H.A. van Heusden van Beveren, Herikhof 8, Leusden- Centrum, tel. 033-43518. Een jury zal de deelnemers en praalwagens beoordelen en prijzen toekennen. Gesproken is ook over deprocedure, die in aanmerking moet komen om tot besluiten te komen over mogelijke po litieke samenwerking met D'66, PPR „Door mij is de politie niet geroepen" BEROEMD VEE Wat Nederland op veehouderijgebied doet en presteert is wijd en zijd bekend Het Nederlandse fokvee bij voorbeeld is wereldberoemd Het vliegt letterlijk de hele wereld over. Dat het Nederlandse stamboekvee een goede reputatie heeft opgebouwd in het buitenland blijkt uit de steeds toenemende vraaq. Zo heeft het aantal geëxporteerde stamboekdieren in 1976 dat van 1975 overschreden Maar liefst 29 landen importeerden vorig jaar Nederlands stamboekvee, waarvan de zwartbonten naar 27 en de roodbonten naar 11 verschillende landen hun weg vonden. De blaarkoppen, een ander rundveeras. werden door de Nederlandse Antillen afgenomen. De grootste afnemers van het zwartbonte stamboekvee zijn Roemenië. Hongarije en Frankrijk De belangrijkste afnemers van het roodbonte ras waren vorig jaar Frankrijk, België en Brazilië. „GROENE-LIJN BELLEN Er bestaat in Nederland sinds kort een „Groene (telefoon)-lijn" Wie 070-838283 belt, krijgt via een bandje een kleine 2 minuten lang allerhande voor een groot publiek interessante nieuwtjes over land- en tuinbouwzaken te horen. Elke werkdag wordt het nieuws ververst TULPEN IN CAiRO Nederland is de belanqriikste producent op bloembollengebied en geniet wat dit betreft wereldfaam. Aan de promotie van dit produkt in het buitenland wordt veel gedaan. Daarom bloeien er deze maand Hollandse tulpen in Cairo, om maar eens wat te noemen De levende reclame wordt namelijk de laatste jaren steeds meer toegepast en is een succes gebleken in de diverse grote steden in de wereld. O.m. langs deze weg tracht de Nederlancse bloembollensector nieuwe en verre afzetmarkten te vinden Zo heeft men de Egyptische hoofstad Cairo twee jarkbeplantingen aan geboden (één in een botanische tuin en één in een groot openbaar park) En vandaar dat in die stad deze maand Hollandse gladiolen, lelies, dahlia's, anemonen, tulpen, narcissen, hyacinten en muscar's staan te bloeien. Ook met Koeweit zijn besprekingen gaande over :oortgelijke projecten

Leusder Krant | 1977 | | pagina 9