Henk Hendriks in de barre schaatsmarathon Wisselende hockey-resultaten SPORT Sport j i Cursief leusder krant-sport donderdag 17 maart 1977 15 Kees LEUSDEN/CENTRUM - Als de berg Jet naar Mohammed komt, gaat Mo- lammed maar naar de berg. Dit oude )osterse gezegde slaat in feite ook op de chaatssport en met name op de Elf- tedentocht. In 1963 werd deze Friese ange-afstandswedstrijd op de schaats oor het laatst gehouden, met Reinier 'aping als grote winnaar. Je mag nu inderhand wel aannemen, dat de tocht angs de elf Friese steden tot het verle- len behoort. Niet alleen vanwege het eit, dat het tegenwoordig in Nederland liet meer voldoende lang en hard genoeg riest, maar meer nog omdat het gedu- ende een langere periode dichthouden an de waterwegen economisch op steeds neer bezwaren stuit. Daar hebben de loorgewinterde lange-afstandsschaat- ers kennelijk vrede mee genomen. Z\j lebben een alternatief gezocht en ge- onden in Noord-Europa. In het najaar an 1974 werd een 180 km. lange wed- trüd in het Noorse Liijehammer geor- pniseerd en in de winter van 1975-1976 ond een dergelijk evenement plaats te ,ahti in Finland, waar ook dit jaar de j- cbaatsmarathon was gepland. Jntzettende sneeuwval was er de oor- aak van, dat voor de wedstrijd van 5 naart uitgeweken werd naar het onge- eer 500 km. [in Finland kijkt men niet p een paar kilometers] noordelijker ge- tgen Oulu [Uleaborg]. Tot de deelnemers aan de schaatsma- athon 1977 behoorde o.m. de Leusde- naar H.J.J. Hendriks, in het gewone leven eigenaar van het tuincentrum Eu- rofleur aan de Ursulineweg. Wij vroegen hem recht op de man af, of dit soort evenementen eigenlijk niet te gek zijn. "Zo op het eerste gezicht misschien wel" was het antwoord van de Leusdense tuinder, die er echter onmiddellijk aan toevoegde, dat de 200 km. lange mara thon tocht een geweldige uitdaging is, die bij succes een zeer grote overwinning op jezelf betekent. Vrijdagochtend vertrok hij vanaf Schiphol om via Kopenhagen in Helsinke aan te komen. Via een bin nenlandse lijndienst ging het verder naar Oulu aan de Botnische Golf. Finland zat vast in de greep van Koning Winter en alles wat je zag werd overheerst door het eindeloze wit van sneeuw en ijs. 's Avonds werd als training, zo goed als het mogelijk was, nog een eindje hard gelopen en dan maar snel onder de wol. 20o vorst De start van de wedstrijdrijders was za terdagmorgen 8.00 uur. Bijna had Henk Hendriks zich nog verslapen en met een flink bord havermout, in ijltempo naar binnen gewerkt, kon hij nog net de bus naar het vertrekpunt halen. Het was inmiddels licht geworden en tegen de 140 deelnemers waagden zich aan het voor velen onbekende avontuur. Het weer was niet slecht en de temperatuur lag rond de -16o. In de loop van de dag klom het kwik in de thermometers nog op tot -12o maar gedurende de laatste van de vier ronden van 50 kmzakte het weer tot circa 20 onder 0. Erger was evenwel, at het in de namiddag flink was gaan waaien, met stuifsneeuw en andere ongemakken als gevolg. Op het grootste gedeelte van het parcours was het ijs bar slecht en in de verste verte niet te ver gelijken met "Deventer", waar Hendriks bij tijd en wijle voor de marathon train de. Rijden in groepjes, met bij toerbeurt op kop en verder wat in de luwte, was er niet bij. Veel te gevaarlijk met allerlei onverwachte reacties van de overige deelnemers. Desondanks is onze Leus- denaar diverse malen op een niet zo bedoelde wijze in aanraking gekomen met de ijsvlakte. Hij is een behoorlijk getrainde sportman en kon zich steeds tijdig herstellen. Een groot pluspunt was wel de uitste kende organisatie en de verzorging on derweg. Naast zijn eigen voorraadje druivesuiker en gedroogde zuidvruchten kon hij bij de controleposten langs het parcours met een beetje goede wil vol doende broodjes, soep en sinaasappelen krijgen. Een en ander moesten echter wel direct worden verwerkt, anders be vroor de handel waar je bij was. Zelfs "hoge nood" kon je onderweg goed be strijden. In de eerste drie ronden kon Hendriks zich redelijk goed handhaven, hoewel de "profs" al direct voor een af scheiding hadden gezorgd. De laatste 50 km. werden, vooral door de steeds ster ker wordende wind, veel zwaarder dan hij zich voorgesteld had. Toch gaf hij niet op, hoewel een achter de deelnemers rijdende bezemwagen lokte. Het werd een barre en bijzonder zware tocht. Slechts 59 wedstrijdrijders maakten de 200 km. vol en onder hen finishte Henk Hendriks als 30e in 9 uur en 50 minuten. Het was tien voor zes toen hij aankwam, nog net bij daglicht. De beloning voor hen, die niet direkt in het top klassement eindigden, was voor iedereen gelijk: een herinneringsmedal- je! Wel iets anders dan uitblinkers in andere takken van sport "verdienen", 's Avonds op het schaatsbanket met prijsuitreiking was voor de meesten alle ellende al weer vergeten. Henk Hendriks bleef niet te lang op, want zondagmor gen om 4.00 uur vertrok het vliegtuig naar huis. Maandagmorgen stond in de bloemenkassen het werk van alledag al weer te wachten. De schaatsmarathon is voor Henk een enorme belevenis geweest en als het ook maar even mogelijk is, doet hij aan de volgende wedstrijd beslist weer mee. In Liljehammer reed hij ook de eerste alternatieve Elfstedentocht uit, doch die had maar een lengte van 180 km. De heer Hendriks was niet de enige Leusdenaar in Oulu. Dokter J.H. Lan- tink (in 1942, 1954 en 1963 deelnemer aan de Friese Elfstedentocht en in 1974 in de alternatieve te Liljehammer) was ook van de partij in de toertocht, dus (voor zover wij leken dat kunnen begrij pen) zuiver voor zijn genoegen. Na zo'n 70 km. vond hij het echter welletjes. Zijn schaatsvriend Th. van Hamersveld uit Amersfoort (samen gaan zij in het sei zoen vrijwel iedere zondag naar de De- verter-ijsbaan) heeft in de toertocht 50 km. gereden. LEUSDEN/CENTRUM - Uitstekend ockeyweer betekende ook, dat alle wedstrijden (21) doorgang konden vin- en. Door ziekte - vooral griep - moest o hier en daar in de opstellingen nog wel eens wat geschoven worden, etgeen diverse overwachte uitslagen Is gevolg had. Wat de thuiswedstrijden ■an de jeugd aangaat, verloor Meisjes 11 kansloos van Voordaan BI. Jongens JÜdaarentegen - flink in de greep van le griep - verrichtte een goede prestatie oet het in bedwang houden van Gooi- che B3. Jongens B2 verloor jammerlijk net klein verschil (0-1) van Doorn BI. lijzonder gemakkelijk was de taak deze veek van Jongens Dl. Vorig jaar nog nini's en nu bij de junioren gemakkelijk m met 7-1 overwinnaars van Be Fair. Meisjes El, lekker fanatiek in het spel, ïad ook niet veel moeite met Maarn E2. Buiten Leusden werden de volgende vedstrijden gespeeld. Meisjes Al hield ;en vrolijke goaltjeskermis bij de Sticht te, met o.m. een hattrick van Pauline de rlaan. De winterstop heeft Meisjes Cl Deslist geen goed gedaan. Zo vlot als het voor die periode ging, zo moeilijk gaat het nu. In een zeer rommelige wedstrijd ging Jongens Al tegen de Gooische A3 met klein verschil de boot in. Een knappe prestatie was het gelijkspel van Joi%ens Cl bij Schaerweyde C4 in een wedstrijd, waarin Ed Haket's ster tot grote hoogte steeg. De Leusdenaren hebben hun kansen ,goed_ verdedigd. Ook een fraai resultaat was de zege van jongens C2 op Hilversum C3, vooral na hun daverende nederlaag van verleden week. De E-tjes hielden het bij 4-0 waarvan tweemaal in de voordelige volgorde voor Leusden. De uitslagen van de jeugdwedstrijden waren: Meisjes BI - Voordaan BI 1-4 Jongens BI - Gooische B3 1-1 Jongens B2 - Doom BI 0-1 Jongens Dl - Be Fair D2 7-1 Meisjes El - Maarn E2 4-2- SCHC A5 - Meisjes AL 0-6 Gooische C5 - Meisjes Cl 4-0 Gooische A3 - Jongens Al 2-1 Schaerweyde - Jongens Cl 2-2 Hilversum C3 - Jongens C2 0-5 Hilversum El - Jongens El 4-0 Maarn El - Jongens E2 0-4 Hilversum E2 - Jongens E3 0-4 Senioren: Heren 3 - Gooische 7 2-0 Heren 4 - Weesp 3 0-1 Heren 5 - Laren 10 1-6 Laren 5 - Dames 2 1-5 SCHC 7 - Dames 3 1-0 Phoenix 1 - Heren 1 1-1 Be. Fair 7 - Heren 2 0-5 Woerden A - Heren A 3-0 In een rustige thuiswedstrijd met ih elke wedstrijdhelft 1 treffer won Heren 3 van de Gooische 7. Op zaalhockey- wijze scoorde Steven Smits het eerste doelpunt en het tweede (een „beauty", maar door wie?) kwam voort uit een comer. Sneu was voor Heren 4, dat uit gerekend in de laatste minuut het enige doelpunt moest vallen, vooral omdat de bal daarbij in het Leusdense doel ver dween. Heren 5 leefde met de 2-2 van de vorige week toch wel wat boven haar stand, gezien de uitslag van afgelopen zondag, waarbij Han Hengeveld de Leusdense eer kon redden na de 6 tref fers van Laren. Dames 2 klopt aan de deur van het kampioenschap. A.s zon dag kan de buit binnengehaald worden in de thuiswedstrijd tegen Amersfoort 3. In Laren maakte de thuisclub het openingsdoelpunt en Leusden bracht daarna de stand op 1-5. Almita Meesters kreeg het op haar heupen (en benutte 4 van haar 5 kansen) en Harma Gerber zorgde voor de 5e treffer. Dames 3 kon het net niet bolwerken in de geliikop- gaande wedstrijd tegen SCHC 7. Heren 1 is kennelijk helemaal van slag. Pieter van Breugel begon al direct met 0-1 maar nog in de eerste helft maakte Phoenix gelijk. Een heel wat sterker Leusden was in de tweede helft met in staat die geweldige overmacht in doel punten om te zetten. Als een (zeer klein) excuus mag gelden, dat het Phoenix-veld in abominabele toestand verkeerde. Heren 2 blijft volop in de running met de 0-5 tegen Be Fair 7. Penningmeester Jaap Huizinga heeft kennelijk de contributies voor dit jaar al binnen. Hij speelde namelijk zeer zorge loos en scoorde tweemaal Arthur Fi scher en Ad Onstein (beiden uit een strafcorner) en Reinier de Jong zorgden voor de rest van de score. De veteranen tenslotte hebben weinig geluk gekend tegen een toch wel beter Woerden. LEUSDEN/CENTRUM - Kees is een fijne vent! Hij is ruim 20 jaar lid van onze vereniging geweest en heeft er goed van geprofiteerd. Hij heeft, wanneer dat maar even mogelijk was, elk week einde zijn partijtje voetbal gespeeld. Meestal zat Kees in het 2e of 3e elftal. Hij had best hoger gekund, maar nam het met trainen nooit ernstig. Hij speelde immers maar voor zijn (eigen) plezier. Een enkele keer werd hij, bij gebrek aan betere spelers, wel eens in het standaardteam opgesteld, waar hij dan wel zijn best deed, maar zeker mets meer. Hij zat jarenlang ,,net tegen de top aan", maar omdat hij niet trainde kwam hij er nooit. Kees werd wat ouder en verhuisde naar het 4e of 5e elftal en nog wat later zakte hij af naar het 6e of 7e. Hier beeindigde hij zijn voetbalcar rière bij zijn oude club. Een bestuurs functie wilde hij niet, want daar had hij geen tijd voor (lees: zin in). Ook voelde hij er niets voor om zijn kennis van voetbal en zijn wedstrijdervaring over te brengen op de jeugd Neen, jeugd leider was een beter baantje voor een ander Kees was te oud om zelf nog te voetballen en daarom bedankte hij maar als lid. Het kwam gewoon niet bij hem op om een deel van zijn vrije tijd beschikbaar te stellen aan de club, waarvan hij al die jaren geprofiteerd heeft. De club heeft o.m.' 20 jaar lang via het bestuur zijn zaken geregeld 20 jaar lang d.m. v de elftalcommissie uitnodigingen tot het spelen van zijn wedstrijden verzorgd. 20 jaar lang de mogelijkheid geboden de iedere week schoongemaakte kleedkamers, de velden en de verdere accommodatie te gebruiken. Twintig jaar lang hebben een aantal andere clubleden gezorgd, dat Kees elke week probleemloos kon voetballen en zich daarmee in zijn hobby kon uitleven. Als dank voor dit alles wil hij niets terugdoen en nu hij te oud is geworden gaat hij gewoon weg bij DTS Een waardeloze vent is die Kees! Dit mooie verhaaltje is (iets bij gewerkt) afkomstig uit het clubblad van DTS-Ede, maar Kees had evengoed lid kunnen zijn van Roda of een andere Leusdense club. Ik moet er wel bijzeg gen, dat in Leusden de zaken nog rede lijk goed lopen. Maar wat niet is, kan nog komen en de tekenen wijzen er op, dat de situatie eerder slechter dan beter zal worden. Graag wil ik in dit cursiefje een beroep doen op ieders verantwoordelijkheidsgevoel. De clubs hebben U nodig. C. LEUSDEN/CENTRUM - Biljarten. Koploper VOL van de klasse C2A in de competitie van district Eemland ver loor kansloos met 0-7 van BW en dat had als gevolg, dat de BV Leusden (die zelf met 5-2 van Soesterberg won) de nieuwe leider werd De stand aan de top is thans. 1 Leusden (met 62- 43 uit 15 wedstrijden): 2. VOL (60-45 uit 15). 3. BW (59-39 uit 14); 4. VVV (53-45 uit 14) Er moeten 18 wedstrijden worden gespeeld. BV "75" 1 won met 5-4 van Leusderkwartier 4 en BV "75" 2 verloor met 0-9 van VVV 3. Wielrennen. Bij de amateurs werd de 3e rit van de Vierverenigingen- competitie gewonnen door de Leusde naar Dick Willigenburg. De 2e TAPA- rit leverde bij de amateurs een 3e plaats op voor Jan Sandbrink (Amers foort) en een 7e voor Dick Willigen burg Kees Bokma won bij de lief hebbers vóór de Leusdenaar Gerard van 't Klooster Schieten. A. H. de Graaf (klasse A), F. Mgegraaf (klasse B) en F. Hanse (klasse C) werden winnaar in de onder linge wedstrijden van de Sv Frans Tromp te Hoevelaken om de Mwaco- bekers. Donderdag 17 maart, 20.00 uur: Prijs uitreiking SKGV-winterwedstrijd in het schietgebouw van Frans Tromp, Stoutenburgerlaan, Hoeve laken. Vrijdag 18 maart, 20.15 uur: Laatste kaartavond Roda's supportersclub in het Roda-clubhuis op het B.B.- park. Vrijdag 18 maart, 21.00 uur: Zaal voetbalwedstrijd Brink Boys - Pon Voorwaarts in Sporthal Strijland, Nijkerk. Zaterdag 19 maart, 9.00 uur: Dis- trictsschietkampioenschappen GKG 100 meter op de Leusder- heide Zaterdag 19 maart, 16.30 uur: Water- polowedstrijd Haaien - VZC 5 in het Leusderbad op het B.B.-park. Zondag 20 maart, 10.00 uur: Dames voetbalwedstrijd Achterveld - Mi nerva op het Kerstens-sportpark Achterveld. Zondag 20 maart, 11.00 uur: Hockey wedstrijden (met kans op Leus- dens kampioenschap): Dames 2 - Amersfoort 3; om 12.00 uur Da mes 1 - Fletiomare 1 en om 14 30 uur: Heren 1 - Voortaan 1. Maandag 21 maart, 20.30 uur: Alge mene ledenvergadering v.v Roda '46 in het clubhuis op het Buining- park. Dinsdag 22 maart 20.00 uur: Biljart wedstrijden BV "75" 1 tegen Zonneheuvel 4 en BV "75" 2 tegen Princesse 4 in de biljartzaal van "75" aan de Hamersveldseweg. Dinsdag 22 maart, 19.00 uur: Voor ronden gemengd dubbel clubkam pioenschap badmintonclub Leusden. Voordat men met de geluidsproeven begon, werd enige uitleg over de gebruikte apparatuur gegeven, Onder de toehoorders onder meer Sportstichting-voorzitter Peddemors, gemeentevoorlichter Hermans en wethouder Van Woudenberg. Schietgeluidsproeven aan Valleikanaal de demonstratie ontstonden op het reeds eerder genoemde parkeerplaatsje spon taan enkele gesprekken tussen de be langhebbende partijen. In feite waren er twee stromingen. Een wat onverzoenlij ke koers van enkele mensen, die tegen vrijwel elke ingreep in de natuur zijn en een duidelijk mindere richting, die geen bezwaar meer zal hebben wanneer het geluidsniveau inderdaad niet de proble men oplevert, die men aanvankelijk meende te moeten verwachten. Schut- tersvoorzitter J. de Vries verklaarde nog eens met nadruk, dat de SVL alles zal doen om de omwonenden zoveel moge lijk tegemoet te komen. Ook als na het gereed komen van het schietcomplex mocht blijken, dat nog verdere maatre gelen nodig of zelfs alleen maar wense lijk zullen zijn, is de schietclub bereid die problemen in onderling overleg aan te pakken. Globaal genomen kregen wij wel de indruk, dat de twee partijen el kaar reeds grotendeels hebben gevon den. luid liggen. De schietplaatsen komen op ongeveer 150 meter van de naaste be bouwing te liggen en dat het geluidsvo lume na het gereed komen van het schiet complex nog zeer beduidend lager wordt is niet alleen zeker maar gemakkelijk te begrijpen. Zaterdag werd voor de proe ven zomaar in het open veld geschoten, doch de schietbanen worden van allerlei geluiddempende materialen voorzien en worden door met struikgewas begroeide aarden wallen omgeven. Te zien is er straks niets en te horen maar zeer wei nig. Opvallend weinig omwonende Weterin- gers (nog geen tien) hebben de moeite genomen om zich op het parkeerterrein aan de Walstro nader te laten voorlich ten door de aanwezige bestuursleden van de schietvereniging. Vice-voorzitter D.W. Zoetmulder gaf duidelijk uitleg omtrent de plannen op het sportcomplex aan de hand van een maquette van de voorziene accommodatie. Dat gebeurde in de ter plekke opgestelde "kantine" van de SVL, een optrekje van hout en plastiek van pakweg 3 bij 3 meter. De verplaatsbare "restauratie' van de club op basis van een zoveelste hands VW- busje was eveneens aanwezig. Een goed bedoelde, maar overigens schamele voorziening voor een al meer dan 10 jaar bestaande vereniging. Van gemeentezijde was belangstelling voor de geluidsproeven getoond door de wethouders G. v. Woudenberg en J. Wagenaar, door gemeente-voorlichter H. Hermans en de heer v.d. Velden had, op alles voorbereid, de resultaten van de vorige meetproeven bij zich. Ook Ir. M.F.M. Reichert (progressief raadslid) kwam zich persoonlijk overtuigen en de Sportstichting Leusden was vertegen woordigd door voorzitter B.W. Pedde mors en secretaris S. Lakeman. Tijdens de proeven hield de Rijkspolitie eventuele wandelaars een beetje uit de buurt van de schutters en na afloop van LEUSDEN/CENTRUM - Op de infor matie-bijeenkomst in januari over de gemeentelijke plannen betreffende het nog te realiseren sportpark Valleikanaal werd door de schietvereniging Leusden aan de Wijkraad de Wetering toegezegd om op korte termijn een tweede reeks schietgeluidsproeven te nemen. In het noordwestelijke deel van bedoeld sport complex (er komen ook hockey- en tcn- nismogelijkheden) en achter de Linie- dijk is de schietaccommodatie gepland. Zaterdag - in het begin van de middag - werden de proeven gehouden en een goed bewys voor de verwachting, dat geen overlast zal worden veroorzaakt was de vraag van een paar wijkbewoners wanneer met het nemen van proeven zou worden begonnen, terwijl deze al een tijdje aan de gang waren. Het betrof het schieten met klein-kali ber geweer, dat inderdaad met moeite te horen was en dan ook maar alleen als je er echt je oren op spitste. Het k.k. pistoolschieten was duidelijker te horen, maar dat zou volgens de aanwezige des kundigen nog onder het omgevingsge- Kopje soep voor onder meer gemeentevoorlichter Hermans.

Leusder Krant | 1977 | | pagina 15