Japanse rijk der zinnen, verveling in Osjima's „l'Empire des Sens" Boeiende lezing mr. A. Herstel voor NCVB-Leusden VERNIEUWING STRAATBORDJES Filmagenda Amersfoort Verloren en gevonden Gemeente Leusden (IJK OP DE FILM DONDERDAG 17 MAART 1977 DOOR BERT VOS AMERSFOORT - Deze week eventjes wat rust in de Amersfoortse heaters. In afwachting van de grotere paaspremières draait deze veek in het Grand Theatre een oudje van de Italiaanse regisseur jergio Leone „My name is nobody" met Terence Hill en Henri Fonda n de hoofdrollen. Voor de liefhebbers. In Duo 1 draait „meisjes die illes slikken" en Duo 2 vergast de liefhebbers van het geweld met ,Exit the dragon .enter the Tiger". Niet met Bruce Lee maar met Jruce Li. Alleen de kenners kennen het verschil. Toch is er nog wel ~ets nieuws te melden van het Amersfoortse filmfront. En dat is de i lapanse erotische film „L'Empire des Sens" (Het rijk der zinnen) van I Ie Japanse regisseur Nagisa Osjima. deze week te zien in Cinema 1. HET RIJK DER ZINNEN „Het rijk der zinnen" was eind Yi'orig jaarvoor het eerstin Neder land te zien tijdens de Cinemani- IBTBTOT festatie Utrecht en ging daarna in landelijke première. Niemand, die zich er eigenlijk erg druk over maakte. In het buitenland was dat anders. Het komt wel goed 58 „Karatevuist nummer 1", een grappige vechtfilm voor de jeugd. tijd, dat spaart veel geld uit). Mijn vriend ging mee en keuvelde tijdens de maaltijd op dezelfde toer als zijn vader over allerlei koetjes en kalfjes, terwijl wij ons tegoed deden aan de overblijfselen ervan. Tenslotte kon ik het niet langer uit houden. Ik was té nieuwsgierig naar de reden van de gedaanteverwisseling van mijn vriend. Dus vroeg ik het. Pa straalde breed en gaf een stevige klap op de schouder van de toch al niet zo sterk in zijn spieren zittende zoon, die zich dan ook prompt verslikte in zijn laatste hap Hamburger met tomaat en uitjes. Mijn zoon heeft een huis gekocht, riep pa uit en zijn stem schalde door het eerbiedwaardige etablissement, door pa met zorg uitgekozen om zijn image te bewaren. Ik keek hem niet begrijpend aan. ,,Nou en?", zei ik tens lotte, want ik zag niet het verband tussen een nieuw huis kopen en naar de kapper gaan. Ik vroeg m'n vriend om nadere uitleg, want ik ben nooit sterk geweest in kryptogrammen. Deze keek me verlegen aan Hihakkelde wat.Vroeger wist je altijd precies over het hoe en wat, "hielp ik hem, maar dat was een vergissing „Vroeger is voor bij, onderstreepte pa, een beetje nij dig. Mijn vriend knikte. Ik ben kortgeleden in het bedrijf van pa gekomen, "zei hij tenslotte en ik zag, dat het een pijnlijke bekentenis was, ,,ik ben getrouwd en heb een huis gekocht. Vandaar.Ik zag het nog niet helemaal, maar ergens begon het me te dagen. De vader knikte stralend ,,lk heb heb gezegd, dat ik lang haar en een spijkerbroek niet zo erg vond toen ie op de zaak kwam. Maar nu hij een eigen huis heeft gekocht, ligt de zaak wel wat anders Mijn gezicht was weer één en al vraagteken, maar mijn vnend hielp me. ,,Pa bedoelt, dat ie mand die een eigen huis heeft in ieder geval op zijn partij moet stemmen en in zijn partij heb je alleen maar netgekle de, kortgeknipte mensen, zegt pa.Ik keek hem met stomme verbazing aan. En jij doet wat pa zegt? vroeg ik hem met ongeloof in m'n stem.Natuurlijk zei hij, „ik sta op de nominatie als raadslid, volgd jaar. Van de partij van pa." We hebben nog een glas gedronken op de bloeiende toekomst van het kap perswezen én van onze maatschappij. Wantjieus vaders, het komt wel goed met al die langharige zonen. U hoeft zich geen zorgen te maken. De tijd wint het altijd. Kortgeleden ontmoette ik een vriend, wiens vader al jaren lang mopperde op eist zijn uit de toon vallende zoon, die zich )18 vrijwel vanaf zijn geboorte had aange sloten bij de Heilige Orde Der Langha- J^igen, tot groot ongenoegen van zijn vader, die zijn leven lang al door het leven gaat in een net, kleurloos heren- kostuumkompleet met stevige strop- \/as ih modieuze kleuren, en gemilime- terd haar Een doorsnee werkgever. Een doorsnee werkgever. „Meneerde k conservatief,noemde zijn zoon hem altijd tijdens de regelmatige en heftige diskussies over de voor- en nadelen van een goed uiterlijk en dat klonk altijd als het ergste vloekwoord. n De ontmoeting met mijn vriend ver- bijsterde me, temeer omdat hij in het gezelschap van zijn vader was en net uit een auto van de modale werkgever was gestapt. De zoon was een keurig p\evenbeeld van zijn vader geworden. Herenkostuum, zij het in modieuze snit, -7 hemd en stropdas. Maar dat niet alleen: het eens zo opvallend lange, altijd keurig gewassen, haar, was zorgvuldig gekortwiekt en had de vorm laépgbnomen, die men zo vaak bij q~!Amerikaanse zakenmensen aantreft, die na hun studie op de universiteit óók tot de ontdekking zijn geKomen, dat er - met lang haar geen droog stuk brood te verdienen is. Een wonderbaarlijke metamorfose, want ik herinner me nog duidelijk de len- talr'jke felle diskussies, die vader en zoon voerden over dit tere onderwerp. Waarbij zoonlief zeer overtuigende ar gumenten wist aan te dragen ten op zichte van zijn in zijn ogen benauwend conservatieve vader. Dergelijke dis- kussie waren een lust voor oog en oor Ghet zag er naar uit, dat die tijden voorbij waren. De eensgezindheid straalde uit hun ogen en pa begroette mij als een zeer oude kennis, die net terug was van een jaren durende wereldreis en hij nodigde mij uit voor de lunch (ik ont moet oude kennissen altijd rond lunch- „Ai no corrida" of „Corrida van de liefde", „L'empire des sens" of „Het rijk der zinnen." De film werd in Kyoto in de studio opgenomen, in een Parijs Laboratorium ontwikkeld en geprint, en ook in Parijs gemon teerd. Februari vorig jaar was de film klaar: de maand tevoren was de film reeds gekocht door Pieter Goedings van The Movies in Am sterdam - hij had zijn oordeel geveld op het zien van een twee honderdtal dia's en de naam en re putatie van de regisseur. Dat is Na gisa Osjima, wel eens de Japanse Godard genoemd, ofschoon hij zijn zeer Japanse ziel legde in zijn meesterlijke „Kisjiki" en nu in „Ai no corrida". In Cannes werden pers en publiek geconfronteerd met Osjima's werk, voorbereid door een interview van Omello Volta met kenner Andrè Pieyre de Mandiar- gues. Op het Zesde Internationales Forum des jungen Films in Berlijn werd „Ai no corrida" na afloop van de eerste voorstelling, die bijge woond bleek te zijn door vertegen woordigers van politie en justitie, in beslag genomen Op het filmfestival van Locarno gebeurde er niets. Op het filmfestival van New York ging de voorstelling niet door, omdat de douane de film eerst wel eens wilde zien. Het filmfestival van Chicago hoopt nu de Amerikaanse première te hebben. Naar verluidt vraagt de Franse co-producent voor de Amerikaanse licentie rechten een miljoen dollar. Osjima baseerde zijn film op een historisch gegeven uit 1936. „Ai no corrida" gaat over een dienstmeisje die de minnares van haar werkgever wordt. Het is een gepassioneerde liefde, die onver mijdelijk eindigt wanneer Sada de man wurgt, daartoe aangespoord door hemzelf Zij snijdt zijn ge slachtsdeel af en naar verluidt liep zij vier dagen door de straten, voor dat zij werd gearresteerd. „Wanneer Sada en Kitsjizo aan het begin van de film libertijnen lijken," zegt Osjima, ..worden zij toch een soort heiligen en ik hoop dat een ieder dat zal begrijpen Nou. denk je dan, als je dat alle maal leest, dat moet dan wel een echte porno zijn, een meesterwerk vol zinneprikkelende erotiek. Toen ik er op de Cinemanifestatie mee werd gekonfronteerd, was het eerste halfuur, drie kwartier inder daad erg onderhoudend, ook al was het niet zo zinneprikkelend als de reclame-fabriek graag had gewild, het verhaal is door Osjima en came raman Hideo Ito bijzonder fraai ver filmd, sommige scènes gaven het- publiek waar het uiteindelijk voor kwam, maar voor de rest bleef „Het rijk der zinnen" voor mij een nogal langdradig stuk cinema, dat vooral Scène uit de Japanse erotische film „Het rijk der zinnen" Dit fraai gefilmd stukje cinema over vader en zoon met daartussen een echtscheiding, trekt in Amersfoort (niet terecht overigens) blijkbaar te weinig publiek om zich in een groter theater te kunnen handhaven. Dat neemt niet weg, dat u er in Studio G. nog van kunt genieten. Met Cor van Rijn in een excellente hoofdrol, (derde week, 14 jaar). „De Peetmoeder" is al na één week verhuisd naar Cinema 2. Schreef ik vorige week, dat ik u nog geen oordeel kon geven over deze nieuwe Nederlandse film van het duo Manders en Manders, ik kan u nu wel zeggen, dat het geen echte film is. Meer een aaneenschakeling van liedjes, een beetje platvloers al lemaal, zonder echt verhaal dat de moeite van het kijken waard maakt en verderach u ziet zelf maar. U weet tenslotte het beste wat u echt leuk vindt, nietwaar? (2e week. 18 jaar). „Two-minute warniny oraait voor de vierde week in Euro Cine ma. Deze „rampenfilm" over een misdadige sluipschutter hoog in de nok van een stampvol stadion, z„ goed in elkaar met keurig gedo seerde spanning, die langzaam maar zeker naar een toch wel af schuwelijke climax wordt geleid Een film. die voornamelijk gericht is op de aktie, waarbij het verhaal op het tweede plan komt. Met Charlton Heston en John Cassavetes in de hoofdrollen. Als u 'm nog niet hebt gezien: toch maar even gaan kijken. Want spannend is 't ie wel .(vierde week. 14 jaar) In Duo 1, zoals u weet het enige Amersfoortse sextheater voor de wekelijkse liefhebbers onder u. brengt in haar weekprogramma deze keer „Meisjes die alles slik ken" van regisseur Joseph Shabert. Deze Duitse produktie handelt over twee vrienden, die op de boemeltoer zijn, onderweg aller lei erotische avontuurtjes beleven en tenslotte in de wereld van de jetset belanden, waar de avontuur tjes voor het opscheppen langs de weg liggen Voor iedereen, die maar geld genoeg heeft (Duo1, eerste week, 18 jaar). „Enter the dragon is een film, waarin Bruce Lee veel roem oogstte. De opvolger van Bruce Lee (hij is niet op te volgen zeggen ken- 21 ners), wordt Bruce Li genoemd en die naam lijkt verdacht veel op die van de enkele jaren geleden plotse ling overleden Chinese filmakteur Deze Bruce Li speelt de hoofdrol in de film „Exit the Dragon enter the Tiger" en als Bruce Li niet onder de talrijke gevechten in de film be zwijkt, zullen we ongetwijfeld nog veel meer van deze Chinese vecht jas horen. Voor de liefhebbers. (Duo 2, eerste week, 14 jaar). In de nachtvoorstellingen van vrijdag- en zaterdagnacht in Duo 1 een reprise van „Kom met je wald hoorn tussen mijn alpen", u weet wel één uit de serie Tiroler sexfilms, die de Oostenrijkse landstreek zo extra geliefd hebben gemaakt bij de vooral mannelijke toeristen. (18 jaar). In Duo 2 vrijdag- en zaterdag nacht de film „Soldier Blue" een film uit 1972 van de Amerikaanse regisseur Ralph Nelson, waarin Candice Bergen als een gehaaide dochter van het Wilde Westen in de eerste vijf kwartier van de film steeds verder uit haar rok raakt tij dens een riskante liefdesgeschie denis met Peter Strauss, waaraan Donald Pleasance nog wat extra gevaar toevoegt en waarin het laat ste kwartier wordt besteed aan de berucht geworden slag om Sand Creek in 1864 waarbij een stam Cheyenne-indianen met beestach tigheid en wellust om het leven werd gebracht, dit laatste door Ralp Nelson zo breed, rauw en au thentiek mogelijk verfilmd. Een his torisch gecheckte film, zei regisseur Nelson bij de première van de film, die. vooral omdat Amerika pas het Vietnamese equivalent (My Lai) achter de rug had extra hard aan kwam als een verwijzing naar de toen recente Amerikaanse oor logsmisdaden (18 jaar). In de matineevoorstelllngen van Euro Cinema kan de jeugd- en dan de wat oudere jeugd - kijken naar een aktiefilm „Karatevuist nummer 1" van regisseur Franco La Cascio. Het gaat over de gekste karate-vechter ter wereld, maar te vens de onhandigste politieman van Napels en het geheel speelt zich af in Napels. Leuk geweld, zo gezegd. Zaterdag- en woensdag middag kwart voor twee (alle leef tijden). na de eerste helft begint te lijken op de laatste tijd zoveel besproken pornofilms: herhaling op herhaling. Osjima laat in zijn film zien, hoe ver liefde kan qaan en dat is heel erg ver, maar hij heeft er bijna net zo lang voor. nodig,dat begrijpelijk en logisch over te 'brengen, als de hoofdpersonen nodig hadden om tot dat uiteindelijke inzicht te komen. En dat is ruim anderhalf uur, terwijl het verhaal in ruim een iialfuurverteld had kunnen worden. Ik neem aan, dat alleen maar sa disten het geduld kunnen opbrengen om op het nogal on smakelijke einde te wachten „L'Empire des sens' is volgens Osjima het verhaal van twee men sen, die heiligen worden. Kan zijn en veel filmcritici hebben hun uiterste best gedaan om hetverhaal aan te prijzen als een meesterwerk En misschien hebben ze wel gelijk, maar dan op dezelfde manier, waardoor het eerste half uur van „Deep Throat" eveneens als een klein meesterwerkje wordt gezien. Enfin, als u de behoefte voelt om „Het rijk der zinnen" op z'n Japans te beschouwen, ben ik wel de laatste om u tegen te houden. Zelfs de filmkeuring deed het niet, dus staat niets meer in de weg. (Eerste week, Cinema 1,18 jaar), IN HET KORT In het Grand Theatre draait deze week een film, die al eens vaker binnen de Amersfoortse veste te zien is geweest Het is de bekende western „My name is nobody" van de beroemde Italiaanse western regisseur Sergio Leone met Terence Hill en Henry Fonda in de hoofdrollen, (eerste week. 14 jaar). Studio G. herbergt deze week de nieuwe Nederlandse film „Een stille liefde van regisseur René van Nie. Scène uit „Soldier Blue" uit 1972 van regisseur Ralph Nelson. FILMAGENDA VOOR AMERS FOORT VAN DONDERDAG 17 MAART T/M 23 MAART 1977. Grand, tel. 033-14632: My name is nobody. (14 jaar). 2.00-8.00 uur za terdag 2.00-6.45-9.15 uur. Zondag 2 00-4.15-6.45-9.15 uur. Uitge zonderd donderdag i.v.m. toneel. Studio „G": Een stille liefde. (14 jaar). 2.15-7.00-9 30 uur zondag 2.15-4.30-7.00-9.30 uur. Cinema 1, tel. 033-18900: L'Empire des sens. (18 jaar). 2.00- 6.45-9 15 uur zondag 2.00-4.15- 6.45-9.15 uur. Cinema 2, tel. 033-18900: De peetmoeder (The Godmother) (18 jaar) 1 45-6.30-9.00 uur zondag 1.45-4.00-6.30-9.00 uur. Euro, tel. 033-33655: Two minute warning. (14 jaar). 2 00-6.45-9.15 uur zaterdag 4.15-6.45-9.15 uur. Zondag 1.45-4.15-6.45-9.15 uur woensdag 6.45-9.15 uur. Duo 1 (voormalig City), tel, 033- 16572: meisjes die alles slikken. (18 jaar) 2.15-7.00-9.30 uur zondag 2.15-4.30-7.00-9.30 uur Vanaf heden ook weer 's middags geopend Duo 2 (voormalig City), tel. 033- 16572: Exit the dragon enter the tiger. (14 jaar): 2.00-6.45-9.15 uur zondag 2.00-4 15-6.45-9 15 uur. Vanaf heden ook weer s mid dags geopend NACHTVOORSTELLINGEN Duo 1Kom met |e waldhoorn tussen mijn alpen (18 jaar). Vrijdag en zaterdagavond 24.00 uur Duo 2: Soldier Blue. (18 jaar). Vrij dag en zaterdagavond 23.45 uur KINDERVOORSTELLINGEN Euro: Karatevuist nummer 1 (a I.). Zaterdag en woensdagmiddag 1 45 LEUSDEN/ZUID - De Nederlandse Christen Vrouwen Bond afdeling Leus den-Zuid hield op dinsdagavond 8 maart haar maandelijkse bijeenkomst. Presidente mevrouw C. Janson opende de vergadering, ging voor in gebed, en liet psalm 23 zingen. Daarna las zij enkele verzen uit Jesaja 1. Naar aanlei ding van de woorden: "Komt toch, en laat ons tezamen richten", zegt de Here, werd de meditatie door haar uitgespro ken. De profeet Jesaja moest in zijn dagen de mensen harde dingen zeggen. Wat verkeerd was moest recht gezet worden, in het bijzonder ook tegenover onderhorigen en wezen. Hoe is dat in onze dagen? Samen moeten we de din gen goed doen, en ons niet laten voor staan op onze rechten. Wat krom is recht maken kost veel geduld. Wie met rechtzaken bezig is, weet dat God achter hem staat. Mevrouw Janson besloot de meditatie met het gedicht van Nel Ben schop: "Jezus, gedenk mijner", uit de bundel "Een boom in de wind". Hierna werden de verzen 1 en 6 van lied 182 gezongen. Na de lezing van de notulen kreeg de substituut officier bij de Rechtbank te Utrecht, Mr. A. Herstel, het woord over zijn werk bij de rechtbank. Na zijn rechtenstudie aan de Vrije Am sterdamse Universiteit te hebben vol tooid begon Mr. Herstel in 1963 zijn loopbaan bij het Gerecht. Na werkzaam te zijn geweest op het departement en in Amsterdam werd hij in 1969 benoemd bij de Arrondissementsrechtbank in Utrecht. Volgens het Staatsorgaan is een officier van justitie een ambtenaar ten behoeve van de gemeenschap. Zijn werk omvat straffen en executeren van vonnissen, alsmede advies verlenen en het rappor ten schrijven voor de Minister. Ons land telt 180 officieren van justitie. We kennen in ons land de volgende rechts organen. Allereerst het Kanton gerecht, dat zich bezighoudt met een voudige overtredingen. Dan zijn er de Arrondissementsrechtbanken. Wéér ho ger de Gerechtshoven, en als hoogste orgaan de Hoge Raad. De Arrondissementsrechtbank houdt zich bezig met strafzaken door de poli tierechter, de kinderrechter en als derde vorm de economische politierechter bij behandeling van economische vergrij pen. Het werk van de officier van justitie is het opsporen en vervolgen van strafba re feiten. Met wat voor cliënten krijgt de officier zo al te maken? Men denkt vaak aan mensen van een bepaald slag. In de praktijk blijkt, dat misdaad en crimina liteit onder de netste burgers kunnen voorkomen. In alle kringen komen over tredingen voor, zoals bijvoorbeeld het overtreden van verkeerswetten, waaraan een ieder zich wel eens heeft schuldig gemaakt; het rijden door rood licht, het overschrijden van de maximum snel heid. In vergelijking met het buitenland kent men in Nederland een lage berechting. Men denkt vaak, dat in Nederland de criminaliteit hoog is. De criminaliteit stijgt wel, maar toch minder dan in het buitenland. Er is hier ook een mildheid in strafoplegging. Er wordt ook eerder bij het vonnissen een geldboete dan een gevangenisstraf opgelegd. In de recht spraak gaat het om medemenselijkheid. Een grote mate van ontferming wordt hierbij betracht. Het grote punt is of de overtreding met of zonder opzet is be gaan. Na de pauze volgde een levendige dis- kussie. Erg jammer was het, dat er maar weinig leden aanwezig waren. Mr. Her stel bracht zijn rechterlijke beschouwin gen op een zeer boeiende wijze. Na het zingen van lied 393 eindigde mevrouw Janson de bijeenkomst met een dankgebed. Tezamen met de N.C.V.B. afdeling Leusden-Centrum wordt de volgende bijeenkomst gehouden op dinsdagavond 12 april. Spreker is Ds. J.G. Meijnen uit Amersfoort over het onderwerp: "De praktijk van ons geloof". LEUSDEN - Ondanks het feit dat ze pas enkelV jaren oud zijn, blij ken veel straatnaambordjes in de wij ken Rozendaal en Rossenberg in slech te onleesbare staat te verkeren. De gemeente heeft hierover de le verancier aangesproken en als gevolg daarvan zullen de betreffende bord jes gratis worden vernieuwd. Dit gaat gebeuren in de week van 18 tot 25 maart. Op vrijdag 18 maart worden alle bordjes in Rozendaal verwijderd en de bordjes van de volgende stra ten in en rond de wijk Rossenberg: Bruinhorst. Dashorst, Grifthorst, Brinkhorst, Rossenberglaan, Ganzen- weilaan, Breekhoeflaan, Rosmalen laan, Anifridaslaan, Hohorstlaan en Princenhoflaan. Om de straten in Rozendaal en Ros senberg gedurende de week dat de bordjes worden vernieuwd niet naam loos te doen zijn, zal worden ge zorgd voor vervangende noodbordjes. LEUSDEN/CENTRUM GEVONDEN: hondepenning aan groen halsbandje; twee sleutels; twee huissleutels aan ve ter; twee donkerbruine suède hand schoenen. VERLOREN: boek over kantklossen; rode muts; por temonnee met geld, pasje van school en treinabonnement; zwarte kunstleren handschoen; groene damesfiets; leger- pukkel met handdoek, zwembroek, zak met knikkers; gele damesfiets; wandel wagentje van rood canvas; twee bankbil jetten van f 10,- en ƒ5,-. WEGGELOPEN: jong wit konijntje. Inlichtingen worden u verstrekt door de Rijkspolitie te Leusden-centrum, bureau Zwarteweg 16a, telefoon 42885. LEUSDEN/ZUID GEVONDEN: huissleutel Zeiss Ikon nr. 103210ZA24; horloge. AAN KOMEN VLIEGEN OF LOPEN: bruine boxer (in den Treek); valk par kiet. VERLOREN: gouden armband met voetbal; blauw grijze portemonnee met 50,-; bruine schooltas met schoolboeken; ballpoint met inscriptie 'De Hof'; geelkleurige ak- tentas met papieren; sleutelhanger met 5 sleutels; bord met opschrift 'Verkocht' van makelaar Peters. WEGGELOPFN: Duitse staander; zwarte poes met witte haartjes in de hals. Inlichtingen over deze dieren en voor werpen worden u verstrekt door de Rijkspolitie te Leusden-Zuid, Oude Rijksweg, Arnhemseweg, telefoon 44444

Leusder Krant | 1977 | | pagina 21