Gerard Trebert: programmamaker de|flCn/inzijn werk Tros zond uit vanuit Leusden LEUSDER KRANT - INTERVIEW DONDERDAG 17 MAART 1977 )OR MARNIX KREIJNS LEUSDEN - De informatie die de TROS vorige week woensdag over topsport spuide, was overvloedig. Zo overvloedig dat ik het einde van het programma niet gehaald heb. Toen de meningen over de zoveelste stelling door de heren Verhoeff en Niehe gepeild werden, vond ik dat het wel leuk genoeg was geweest. Anton Geesink had de eenvoud van zijn denken al gedemonstreerd door |te laten zien, hoe hij aan zijn oor krabt. En de vrees dat Verhoeff nog maals zomaar de kreet „Maar daar zijn we allemaal debet aan" zou sla ken, werd te groot. Ik denk, dat moet ik Trebert vertellen Datje door de bomen het bos niet meer zaq. Maar dat blijkt niet nodig. Wanneer ik hem vraag, of hij zelf tevreden is over de uitzending van vorige week woens dag, dan heeft hij op exact hetzelfde punt kritiek. Hij zegt: ,,Nee, ik ben be paald niet volledig tevreden. We hebben ons enigszins aan die uitzending vertild. Er is te ambitieus I gewerkt, we hebben te veel overhoop I gehaald We hadden ons veel beter kunnen beperken tot drie of vier stellin gen. Doordat het nu zo ontzettend veel I was, bleef het te veel aan de oppervlak- I te, een euvel waar al zoveel televisie- I programma's mee te kampen hebben I Er zijn zo een aantal onderwerpen uit die uitzending op te noemen, die meer I aandacht verdienden, waar je nog eens I op terug zou moeten komen. Misschien I doen we dat ook nog wel Het had in- derdaad anders en beter gekund." Gerard Trebert, sedert enkele jaren i Leusdenaar, is programmamaker Hij is I chef-sport bij de afdeling televisie van I de TROS. Als leider van hetsportredak- I tieteam verzorgt hij programma's als de I strijd om de penaltybokaal, ..Word ik I wereldkampioen?", en de veertien- I daagse uitzendingen van ,,TROS I Sport" Trebert vindt het passen in de I lijn van zijn ontwikkeling dat hij nu op die I plaats zit: ,,toen ik indertijd bij de TROS I kwam heb ik voortdurend op het belang Ivan sportuitzendingen gewezen Ook Itoen we nog maar heel klein waren. Ik I vond van het begin af aan dat sport in 1 het pakket programma's van TROS (thuishoort Toen het dan op een (gegeven moment zo ver was dat (iemand de leiding van de sport op zich (moest nemen, hebben ze dat aan mij gevraagd", aldus Gerard Trebert REPORTAGES Hij begon bij de krant. Schreef repor- tages voor het Parool en de Regionale 1 Persdienst (RPD). Schreef over de EEG, of over bosbranden in Zuid- I Frankrijk. Het maakte niet uit. Tot hij I Siebe van der Zee ontmoette.Die nam I me op in zijn televisiestaf bij de AVRO. I Ger Lugtenburg gaf ons een opleiding producer-regisseur. Ik ging in die be gindagen van de televisie informatieve programma's maken Onder meer samen met Willem Duys heb ik de eerste wankele stappen op dit pad ge zet. Op zekere dag ben ik bij de AVRO weg gegaan. Ik wilde een tijdje free lancen. Heb documentaires gemaakt, tv-commercials, instructieve films voor bedrijven Voor de toen pas begonnen TROS heb ik als free-lancer ook ver schillende reportages gemaakt. Landré vroeg toen of ik niet in vaste dienst wilde komen Dat heb ik gedaan, nu acht jaar geleden." ALLES DOEN Trebert maakte allerlei soorten pro gramma's. Muziek, documentaires, noem het maar op Trebert: ,,Ja, kijk, je was met een heel kleine ploeg, die alles moest doen Ik heb samen met Letty de Jong en Cees Smal jazz-programma's gemaakt. Ik heb in Thailand een repor tage gemaakt over de opvang van de Amerikanen daar. Vanuit Saigon ben ik de Mekong-delta in getrokken om ver slag te doen van het Vietnam-front. Maar de liefde voor de sport kwam altijd wel weer naar voren. Het begon met bijvoorbeeld met wat werk over het randgebeuren bij Europacupwed strijden En van daaruit is het verder gegroeid.' ,.Wat mij bij sport altijd geboeid heeft, is de vraag: wat zit er achter zo'n sport man of -vrouw? Niet alleen de prestaties laten zien, maar ook in de huiskamer brengen wat daar allemaal voor gedaan wordt en dergelijke zaken. Vorig jaar hebben we bijvoorbeeld de serie Sterren kijken" gemaakt Pro gramma's over onder meer Johan Cruijff, Anton Geesink, Maarten Sikking enzovoort Voor dat programma ben ik toen met Geesink een maand in Japan geweest. Ik heb daar gemerkt, hoezeer de Japanners Geesink verafgoden. Dat je in Tokio op straat loopt en dat er dan een bus met toeristen stopt ledereen eruit, allemaal even proberen Anton aan te raken en hop de bus weer in. Dat gebeurt daar nog. In Japan heeft hij echt iets mytisch gekregen. Maar ik heb ook achter Geesink een vent met niet vermoede kwaliteiten ont dekt. Van huis uit was hij bouwvakker. Voordat hij via het judo beroemd werd Toen hij eenmaal in zijn sport bekender was geworden, kwam hij ook in kringen terecht waar hij geestelijk niet tegen gewapend bleek. Zo was er nadat hij een wereldtitel had behaald in Parijs een ontvangst op de ambassade daar. Daar voelde hij zich toen erg opgelaten, vond dat hij zichzelf wat moest bijspijke ren Het resultaat is dat hij nu vloeiend Frans, Duits, Engels en Japans spreekt. Maar dan ook vloeiend." KARAKTERVORMING Gerard Trebert vindt sport belangrijk ,,Niet in fanatieke zin. Ik houd ook niet van de manier waarop het in Amerika of Oost Europa gaat; waar het zo'n onge looflijke prestige-kwestie is geworden Het gaat mij om de goede inter menselijke relaties die je via sport kan bereiken En ook om karaktervorming. Bij individuele sporten. Ik zou er zeer beert te zien, dan ga je het forceren en dat moet juist niet. ledereen moet kunnen sporten Dat is belangrijk en dat vind ik hier in Leusden ook geweldig. Als je wekelijks bij jullie in de krant leest, wat er hier aan sport gebeurt Ik zou niet weten, hoeveel sportverenigingen hier zijn Maar het moeten er heel wat zijn. Pri ma." TECHNISCH GOED Gerard Trebert vindt dat op de Neder landse televisie niet onverdienstelijk verslag wordt gedaan van het sportieve gebeuren. „Zeker ook in vergelijking met het buitenland is het niet slecht. Dat zeg ik niet alleen, dat zeggen buiten landers ook. Die bekijken dan wel eens iets om het in hun land te vertonen Wat ze ook altijd opvalt is dat het hier tech nisch van een hoog gehalte is." De techniek brengt het gesprek terug op het vak van televisiemaker Ik vraag Trebert uit te leggen wat zo'n producer en regisseur precies doen. Over de producer zegt hij: ,,Dat is de coördinator. De man de organisatie van het programma. Die heeft een grote verantwoordelijkheid. Op het moment dat het programma opgenomen gaat worden moet alles en iedereen er zijn. Het moet niet mis gaan." De regisseur: ,,Dat is degeen die de gedachten visualiseert. Bijvoorbeeld op onze redaktie ontstaat het idee voor een bepaald programma. Aan de regis seur dan de taak om zo'n gedachte uit te werken tot dat zichtbare dat het moet worden." .Vroeger kwam het vaak voor dat het een gecombineerde functie was producer-regisseur. Ik vind het een gunstige ontwikkeling dat dat steeds minder voorkomt. Ik vind het beter dat de een zich kan concentreren op de organisatie, terwijl de ander al zijn aan dacht kan bepalen tot de vormgeving BALLON grote voorstander van zijn, wanneer er in Leusden een „public court" voor golf zou komen. Golf is een sport waarbij je je erg goed moet concentreren. Je bent voortdurend met jezelf aan het vechten, tegen niemand anders. Dat is karakter vormend ,,lk zie sport als zeer belangrijk on derdeel van het maatschappelijk leven In Leusden is het dan nog niet zo erg Maar als in de grote steden die jeugd niet op verantwoorde wijze met sport wordt opgevangen, dan gaat het hele maal de verkeerde kant uit." „Een gedachte, die ik ook in mijn programma's naar voren wil laten komen is dat het volstrekt onbelangrijk is of iemand nou in 10,8 of 10,9 seconden een eind hard loopt. Als pres tatie op zich natuurlijk van belang, maar meer ook niet. Als je dat niet in pro Trebert heeft plezier in zijn werk. al thans dat lijkt zo als je met hem zit te praten. Hoewel er aan dat werk ook re gelrecht nare kanten zitten. Trebert: „Het is een vluchtig vak. Je werkt, soms maanden lang aan een produkt Dan start het programma en een uur of hoe veel dan ook later is het voorbij. Het is net een ballon, die je eeist met alle mo gelijke moeite opblaast en dan in één klap is die leeg. Afgelopen Ja, dat doet me toch wel iets Misschien frustreert het je een beetje. Kijk. als jij een verhaal schrijft, dan kun je dat bewaren en nog eens een keer nalezen Maar televisie, dat is iedere keer die ene uitzending en dan voorbij." De uitzending van vorige week woensdag, die twee en een half uur duurde en dus niet zo heel meteen voorbij was, vond zijn oorsprong in het hoofd van Ivo Niehe. Evenals Trebert is Niehe geïnteresseerd in sport - hun beider kluppie is trouwens het enige echte AFC -. Niehe zou wel eens wat willen doen over topsport. Of dat nou allemaal wel zo leuk is. Wat er met de mensen gebeurt, die topsport hebben bedreven en dan een dagje ouder wor den. Kortom de hele ellende die woensdagavond over de beeldbuis rol de Trebert: „Zo'n idee vraagt vervol gens een heleboel denkwerk Over de manier waarop je het gaat doen. En een hoop studie Rapporten opvragen; in terviews met mensen van CRM, veel lezen. Als je dat gedaan hebt, kan bij voorbeeld blijken, dat je hele eerste opzet nauwelijks terzake is en veranderd zal moeten worden. Maar dat verander je dan maar en als je dan zover ben kun je zendtijd gaan vrijma ken, beginnen met de producing. Reken voor een programma zoals dat van vorige week woensdag maar gerust op een half jaar.' INTENSIEF Met een boel mensen werken aan een avondje uitzending. Een aktiviteit die Trebert zelf al kenschetste als 't op blazen en laten exploderen van een bal lon Is dat nou eigenlijk wel zo leuk werk? Of is het een verschrikkelijke ze- nuwenbaan? Trebert zal niet ontkennen dat het gespannen werken is, „Het is verschrikkelijk intensief. Een vak waarin je een beetje op moet pas sen. Je moet het onder controle zien te houden. Je realiseert je soms dat je zit te werken voor een paar miljoen men sen. En als dan dat rooie lampje op die camera gaat branden, dan moet dat er maar even allemaal uitkomen In zo'n korte periode Dat gaat gepaard met emoties. Met spanning. Maar van de andere kant is het ook een soort ziekte. Als je eenmaal met die televisie-bacil besmet bent, dan kom je er niet meer vanaf. Zulk werk blijf je doen PRIMA SFEER Bij de TROS? Trebert. „Nou, ik heb altijd met zeer veel plezier bij de AVRO gewerkt. En toen ik een tijd als free lancer heb gewerkt, heb ik het ook naar mijn zin gehad. Maar bij de TROS heerst zo'n prima sfeer, dat is werkelijk geweldig. Als je weet hoe daar de interne verhoudingen zijn. Ver houdingen waarin de één duidelijk chef is en de andere medewerker, die kom je niet tegen. Neem nou mijn redaktie. Goed, daar ben ik chef van. D'r moet iemand zijn, die verantwoordelijk is, die op z'n lazerij kan krijgen als het niet goed gaat Maar bij het maken van de programma's hebben alle zes de men sen even veel in te brengen. Van alle maal komen ideeën en suggesties, en die zijn allemaal even veel waard. Ik denk dat de TROS wat dat betreft een buitenbeentje in het Gooise is. Dat hoor ik ook van veel collega's die net als Ik eerst bij een andere omroep hebben gewerkt." „Ik sta ook hele maal achter de filosofie van de TROS. Ik vind dat wij iets weten te brengen, dat andere omroepen niet hebben. We zijn er duidelijk in ge slaagd om een plaats te vinden in de omroepwereld. Trouwens, we zijn in tien jaar tijd van niets de tweede om roeporganisatie in dit land geworden. Dat bewijst toch wel iets." Topsport: wat koop je ervoor? LEUSDEN/CENTRUM - Het Tros- I programma "Informatie op woensdag" was verleden week gericht op de topsport I in Nederland, een onderwerp dat om diverse redenen op dit moment weer goed In de belangstelling staat. De door Ivo Niehe samengestelde aflevering van I ongeveer tweeëneenhalf uur is op de aan de uitzending voorafgegane dinsdag avond opgenomen in Freddy Textor's eetcafé de Hakhorst aan de Noorder inslag alhier. Niet omdat er Leusdense topsporters aan mee zouden werken, want dat was niet het geval, hoewel wij er best een paar kunnen noemen, die in deze categorie thuishoren. De Hakhorst is gewoon gekozen als plaats van locatie, omdat die voormalige boerderij blijk baar uitstekend als [hulp] studio kan dienen. Het is reeds de tweede keer in een kort tijdsbestek, dat daar een t.v.- programma ontstond. "Topsport: wat koop je ervoor?" werd woensdagavond gepresenteerd door de samensteller en Koen Verhoef. De sport liefhebbers onder U zullen ongetwijfeld veel genoegen hebben beleefd aan dit marathon-programma, maar of het nu werkelijk zo lang moest duren is weer een andere vraag. Wij stellen ons voor om slechts zijdelings op het programma zelf in te gaan en ons te beperkten tot de onvoorstelbare rompslomp er omheen, foY Over topsport discussiëren onder meer (van links naar rechts) FC Twente-voorzitter Jan Masman, Ard Schenk, dokter Strikwerda, en NSF-directeur Wim van Zjjl. Aan het hoofd van de tafel zit Koen Verhoeff, die het gesprek zou leiden. Op de rug gezien wielrenners-vertegenwoordiger Eddy Beugels, WCS-voorzitter Karei Jansen en bokspromotor Henk Rühling. overigens een zeer interessante beleve nis. Je moet e.e.a. hebben meegemaakt om het te kunnen beoordelen. Een onder een normale CAO werkende mens, zou al lang gek geworden zijn in de wirwar van kabels en onder het licht van een zeer grote hoeveelheid schijnwerpers, die bovendien zorgden voor een extra hoge temperatuur (terwijl het open haardvuur in de Hakhorst voluit brandde). Hier mee willen wij niets negatiefs suggereren aan het adres van de t.v.-ploeg. In te gendeel. Onder het motto "Alles went, als je het maar vaak genoeg doet" ver liep e.e.a. toch nog verrassend vlot en U heeft het resultaat zelf kunnen zien. De meeste indruk maakten op ons - maar dat zal wel een gevolg zijn van het feit, dat wij leek zijn op dit gebied - de mannen achter de vier Ampex-camera's. Hoe vaak zij hun shots over moesten doen, speelde blijkbaar geen rol. Onver stoord jongleerden zij met hun televisie kanonnen in het drukke gedoe. Nog veel meer ging naar omstandigheden "ge ruisloos" dan was te verwachten. Geen geraas of getier, maar hoogstens een "sorry" als er iets fout ging. Zoals in het begin al bij Koen Verhoef. Zijn openingsvolzin moest hij driemaal herhalen, voor de regisseur er genoegen mee nam. Het deel van de uitzending van Leusdense oorsprong was lang niet de helft van wat er in de Hakhorst op de film was gezet. Hierin werd geknipt en geknepen en het restant werd samenge voegd met reeds eerder gemaakte spor tieve impressies en interviews. Zo heeft o.m. wielrenner Jan Derksen voor nop een minuut of vijf lang "stilstaand" ge fietst. "Sur place" heet dat in de taal van de renners en voor menig spurter is dit noodzakelijk onderdeel van een sprint moeilijker dan de laatste 100 mete ter op volle snelheid. Jan deed het per fect, maar kwam desondanks niet op Uw beeldscherm. VEDETTEN In de Hakhorst waren heel wat kampi oenen uit vroegere tijden aanwezig. Eigenlijk meer nog, dan vedetten van nu. Ze liepen zo maar los rond en wie er zin in had mocht er zelfs aankomen of een praatje maken met de sterren. Hoe wel er vaak hoog tegenop wordt gekeken zijn het toch maar gewone mensen. Be halve de eerder genoemde Jan Derksen was er ook Eddy Beugels, jaren geleden een Aas uit de Nederlandse wegrennerij. Ada Kok (oud-wereld-kampioene zwem men), biljarter Hans Vultink (zag U op Uw scherm hoe deze titelverzamelaar zijn biljartballen opruimt na iedere wed strijd?), reus Anton Geesink (ditmaal modieus in een blauw judopak), de bijna even lange maar minder "omvangrijke" blonde schaatsheld Ard Schenk, de be kende voetbalscheidsrechter Leo van der Kroft en nog meer sporters van naam waren ook bij Textor te vinden. Over "brandende vragen" in de topsport werden in panel's gesprekken gevoerd. "Topsport: wat koop je ervoor?" kreeg voor de vroegere bonzen in de sport meestal als antwoord: "Niets of heel weinig!" Sportroem is (zeer) verganke lijk en slechts weinigen hebben de weel de van hun kortstondig succes kunnen dragen. Bovendien ontbrak het hen des tijds vooral aan sociale en medische be geleiding. Tegenwoordig zijn die om standigheden heel wat verbeterd, maar de situatie is nog lang niet ideaal. Dat bleek uit de soms felle discussies, bij voorbeeld tussen de heer Hogewoning (KNVB) en Martin Snoek van de WCS. Trouwens ook Eddy Beugels, die de belangen van de wielrenners behartigt, zat men een moeilijk probleem en wel, dat de topsporters onderbetaald worden. Het publiek zou daar veel meer geld voor over moeten hebben. Een op zijn minst opmerkelijke stelling in het kader van de juist duidelijk minder-wordende belang stelling van datzelfde publiek voor be paalde wedstrijden. Een feit is toch ook, dachten wij, dat juist de toeschouwers vaak veel te weinig service wordt gebo den om het maar niet "harder" te zeg gen. Absurd lijken ook de bedragen, die sponsors betalen voor basketbal- en vol- leybalploegen, die daar bovendien nog lang niet altijd tevreden mee zijn. Waarom bestaan dit soort problemen (bijna) niet in bijvoorbeeld de hockey- of korfbalwereld? Daarin speelt Nederland ook een hoofdrol. Zou dat dan misschien een gevolg zijn van het amateurisme in die takken van sport? Inmiddels werd het televisie-circus aan de Noorderinslag weer opgebroken en in de rust op de grens tussen Alandsbeek Oost en West weer hersteld, evenals trouwens ook in de Hakhorst. Zij, die de opnamen bijge woond hebben, weten nu in ieder geval hoe een deel van hun kijkgeld wordt besteed. Overzicht van de opnamen in Hakhorst.

Leusder Krant | 1977 | | pagina 7