oedkeuring voor PL-raadsleden Nog veel kritiek op ebruiksmogelijkheden ran de boerderij „Groot Krakhorst" PJGU Leusden heeft mooiste vaandel in de provincie Utrecht Veel ouders bekeken „De Woelige Hoek" ieanimeerde jaarvergadering progressieven DE WETERING VERGADERDE Formulieren huursubsidie half juni verkrijgbaar Oud papier- aktie scholen LEUSDER KRANT - PLAATSELIJK NIEUWS DONDERDAG 17 MAART 1977 LEUSDEN - De derde jaarvergadering an Progressief Leusden op donderdag 0 maart vond een vijftigtal leden van '.v.d.A., P.P.R., P.S.P. en D'66 in rote eenstemmigheid byeen. De toe- omstige samenwerking van de vier pro gressieve partners heeft alle kans van lagen, zoals het zich donderdagavond B eetkafee "De Hakhorst" liet aanzien, fe besprekingen voor een samenwer- ing in de volgende periode zyn gestart, n er ligt een schema gereed, dat door 11e leden en alle partyen nader zal i uitgewerkt. keuring was weggelegd voor de adsleden Jan Mandemaker, Corri 'erduin en Marius Reichert, die in de lering verantwoording van hun be legden. STE GEMENGDE FRAKTIE tievoorzitter Jan Mandemaker dat Corri Verduin de fraktie een v gezicht heeft gegeven. Progressief jden heeft met haar aanwezigheid de 6 gemengde fraktie in het moderne !n. nadruk werd gelegd op openheid aarheid en inspraak. Het niet aar zijn van de diverse kommissie- eringen is de fraktie een doorn in I oog. Juist hier vindt de besluitvor- ïlaats, en de demokratie eist, dat «sluitvorming in alle openbaar- schiedt. kCHT NOTA het afgelopen jaar heeft Progres- eusdcn een aantal initiatieven ont- Id, onder meer door het uitbren- envan de "Erfpacht-not Leusden", die u reeds model staat voor andere ge- Meenten als Houten, Zutphen, Eindho Almelo. En door het initiatief voor tel "Welzijnsplanning". Corri Verduin betreurde het, dat de ïzet en deskundigheid van een aantal Adviesorganen: Schoolraad, Jeugdraad, '.M.L. weinig of in het geheel niet tot zijn recht komt, en dat dit uitermate frusterend moet werken voor de diverse leden. WELZIJNSPLANNING Uitvoerig werd door haar het initiatief voorstel Welzijnsplanning toegelicht. Indien Leusden volop wil meedelen uit de landelijke subsidiepot is spoed gebo den met het opstellen en indienen van een welzijnsplan bij C.R.M. Tot slot wilde Corri Verduin graag een compliment kwijt: nooit had zij vergeefs een beroep om hulp gedaan om de leden van Progressief Leusden. BEWAKING 2e BESTEMMINGS PLAN Marius Reichert prees de gemeente Leusden voor het juist opvangen van de projektontwikkelaars met als resultaat de verkoop van de grond aan twee reali- satoren als een unieke procedure, waar bij speculatie was uitgesloten. Hij achtte het bewaken en juist uitvoeren van alle belangrijke punten, die in het tweede bestemmingsplan zijn vastgelegd van even groot, wezenlijk belang. Het hoofdwinkelcentrum wilde hij als het warm kloppend hart van Leusden zien. Reichert pleitte voor regionale samen werking: de regio Eemland, biedt taken voor een gezamenlijke aanpak. POLITIEK KAFEE Marion Defares, de voorzitster van de P.P.R. vroeg om het politiek kafee een nieuwe kans te geven. Aan alle politieke partijen waren uitnodigingen verzonden maar de rechtse partijen hadden kritiek op de gang van zaken, en meenden niet te kunnen deelnemen. Er zal een poging worden gedaan om alsnog alle partijen om de tafel te krijgen voor overleg. "Het moet niet een onder onsje worden", aldus Marion Defares. Na de pauze had de bijeenkomst een ludiek karakter. De drie raadsleden ver dedigden hun stellingen. VUILE HANDEN Jan Mandemaker: "Progressief Leus den moet vuile handen maken om in het college te komen". "Progressief Leus den", aldus de verdediger, "is nog steeds een populair lieverdje. We moe ten dus wèl vuile handen maken. Later krijg je voldoende gelegenheid om je handen in onschuld te wassen...." Vanuit de zaal werd hier op ludieke wijze op ingespeeld. "Hoe ver kun je gaan om vuil te worden? Hoe vuil mogen je handen worden? Betekent het: werken met je ellebogen en anderen wegdruk ken? Mag je ook gijzelingsakties ge bruiken? WETHOUDER VAN PROGRESSIEF LEUSDEN Toch waren er ook serieuze reakties te horen. Wat is het effekt van een wet houder van Progressief Leusden? De verdediger antwoordde, datje weinig zou kunnen bereiken, dat je compromis sen zou moeten sluiten aan de lopende band. Maar dat je toch direkte verant woordelijkheid zou hebben in alle zor gen om de gemeente, vooral voor een goed leefklimaat. Progressieve politiek is: nooit de moei lijkheden ontlopen. "Wij zijn op elkaar ingespeeld: het C.D.A. moet dat nog leren!" Waarom Progressief Leusden in het College? Eenvoudig, omdat het belang van de bevolking dit eist. Als je er in zit, moetje zeker vuile handen maken. HELFT VROUWEN Corri Verduin verdedigde met veel elan de stelling: "De helft van de Raad moet uit vrouwen bestaan, wil deze goed funk- tioneren". Zij vond dit een klinklare en duidelijke zaak, simpelweg omdat de helft van de bevolking nu eenmaal uit vrouwen bestaat. Nog meer zelfs, want kinderen zijn een vrouwen-aangelegen heid. Het geldt zelfs nog meer voor een forensendorp als Leusden, waar overdag LEUSDEN - De vergadering van de ^wijkraad de Wetering in de deel van de boerderij Groot Krakhorst op donderdag 10 maart, werd, zoals ook op ie ègenda was verzocht, behoorlijk snel Migewerkt. ^De kerngroep had zich voorgenomen rich te houden aan stipte tijden, dit om /ergadermoeheid te voorkomen. Na ^■iluiting zou dan in gezelliger sfeer nog wat nagebabbeld kunnen worden. Voorzitter W. Couwenbérg opende de „«/"gadenng. Aan de kontaktpersonen werd ge vraagd toch vooral nieuwe bewoners te H"bezoeken en daar enthousiasme te kweken oin mee te doen. Voor dit doel ^^vas dokumentatie beschikbaar, die ioor de kontaktpersonen aan de nieuwe bewoners zou kunnen worden uitge- reikt. Van deze mogelijkheid werd een niet al te groot gebruik gemaakt. Betreffende Leusden 1200 kon wor- Jen medegedeeld, dat door de wijkraad ien aantal mensen aan de werkgroepen is geleverd, waarvan er echter nog een ïantal op de reservebank zitten, daar ieze pas later ingezet zullen worden. Tevens zijn heel wat suggesties aan de I werkgroepen doorgegeven. Het zelf needoen aan de optocht zag de werk groep niet zo zitten. Men is, aldus de a> werkgroep recreatie, zeer druk bezig met de organisatie van evenementen op I april aanstaande (een spelavond voor g ouderen) en koninginnedag. De organi- satie hiervoor vergt zoveel tijd, dat men aan iets anders niet meer toekomt. Het werd aan de bewoners van de diverse I ïtraten en hofjes overgelaten daar zelf dan maar iets aan te doen. Van punt 5, overige mededelingen, naakte de kerngroep gebruik door een graatje te laten houden door dhr. Ten Serge, van de kersverse werkgroep g WOONERVEN die hiervoor was uitge- aodigd. Gezien de uiterst korte tijd welke de werkgroep gelaten is advies uit te bren- ?en, was de werkgroep woonerven ver- leugd reeds zo vlug met een wijkraad an gedachten te kunnen wisselen. Er werd afgesproken, dat door deze 'èfkgroep folders en vragen formulieren (voor iedere bewoner, anders geen mening is te verkrijgen) zouden worden geleverd V|e wijkraad zou dan haar organisatie ischakelen door deze papieren te ver- Heiden en weer op te halen. Over de itkomst zal dan door de kerngroep (of werkgroep) met de werkgroep roonerven van gedachten tewisseld worden, alvorens men advies aan de gemeente zal uitbrengen. Verder werd m punt 5 nog medege deeld, dat wat betreft de dakkapellen, waarvoor misschien veel mensen be langstelling hebben, buiten de wijkraad om, de heer J. J. Kool, Walstro 81, tel. 43506, gegevens bezit, die het aanvragen en aanbrengen van deze dakkapellen voor grotere groepen waarschijnlijk aantrekkelijk maken. Uit het korte verslag van de werkgroep creativiteit bleek dat de tot nu toe georganiseerde evenementen in Groot Krakhorst een groot sukses zijn. De geldelijke tekorten, welke hierdoor ontstaan, vinden hun oorsprong, aldus de werkgroep, hoofdzakelijk in het steeds weer huren van een geluidsinstal latie. Genoemde werkgroep vond het onbegrijpelijk, dat er in een ruimte, die zo mooi is om te zien, werkelijk alles ontbreekt om iets te organiseren (er is geen toneelverlichting, geen geluidsin stallatie en geen verduistering, waardoor een kort geleden gehouden filmmiddag haast in het water dreigde te vallen. Met tientallen kartonnen borden moesten toen de ramen enigszins worden afgeschermd.) Werkelijk de ge hele lijst van eisen, welke de Wijkraad indertijd heeft ingeleverd bij de stichting Soccle, is genegeerd. Niets is gehonoreerd. Men zit droog, maar dat is dan ook alles. De werkgroep vraagt zich af, wat de twee afgevaardigden hieraan hebben gedaan die de wijkraad vertegenwoor digen in de voorlopige be heerscommissie van Gr. Krakhorst. De sekretaris van de Wijkraad, tevens voorzitter van de voorlopige be heerscommissie van Groot Krakhorst, gaf hierop antwoord. Hij zei onder meer dat de voorlopige beheerscommissie slechts uit drie per sonen bestond, waarvan twee geleverd door de Wijkraad. Dat zeer weinig of niets is gerealiseerd van de lijst van eisen van de wijkraad, moest hij toege ven, maar zo zei hij, de voorlopige be heerscommissie heeft de indruk dat zij lang niet altijd serieus wort genomen door Soccle. Wel hoopte hij, dat door het*recent in dienst nemen van de be heerder, alsmede door de eventuele be noeming van een lid van de voorlopige beheerscommissie als lid in Soccle een en ander zal verbeteren. Verder kwam ter sprake het jeugd- en jongerenwerk, dat mettertijd gereali seerd zou kunnen worden in Midden Krakhorst. De heer Kloosterman, voor zitter van de Jeugdraad, die was ge vraagd de stand van zaken weer te ge ven, stelde dat de wijkraad zeker haar invloed moest aanwenden dit werk van de grond te krijgen. Als de kranten vol staan over vandalisme, zo zei hij, moet er toch wat geboden worden aan de jeugd. Je moet de jeugd met naar je toe laten komen, maar je moet zelf naar de jeugd toe gaan. Er werd toen wat gepraat over geluidshinder, die te ver wachten zou zijn bij ingebruikneming van Midden Krakhorst. Wel waren vol gens de heer Kloostermen hoge eisen gesteld aan geluidsisolatie van het ge bouw, maar verder ging dit buiten de jeugdraad om. Ook wat dit betreft zei hij, dat de Wijkraad moest hameren op bepaalde garanties, zonder evenwel het gebruik te torpederen. Ook de stand van zaken betreffende de Noordelijke ontsluiting van de wijk kwam aan de orde. Een korte uiteenzet ting werd gegeven over de wijze, waarop bij de kerngroep tenslotte de mening ontstond een brief aan B&W te moeten zenden. Voor belangstellenden, welke nog geen kennis genomen hadden van deze brief, waren exempla ren verkrijgbaar. Er werd medegedeeld, dat de kerngroep in de stellige overtui ging verkeerde, dat door het een en ander de aanleg van de weg, dus ook van de aanleg van de parkeerterreinen voor de tennisvelden en de boerderij Groot Krakhorst, bespoedigd was met een tijd van ongeveer enkele jaren. Betreffende het bestemmingsplan ,,De Wetering Uitgewerkt", werden wat duidelijke mededelingen gedaan voor wat betreft de wijzigingen. Tijdens de rondvraag, die kort was, kwamen de volgende zaken aan de orde De struktuur van de wijkraad (een stokpaardje van één der aanwezigen) een klacht betreffende de stiptheidsaktie van de huisvuilophaal dienst en het kopen van huizen door de bewoners, van huizen die eigendom zijn van een pensioenfonds. Verder was er nog een lid van de ten nisvereniging, die wat wilde weten, daar zijn eigen bestuur hem geen ant woord gaf. Deze vragen werden gedeel- teb'jk voor beraad meegenomen door de kerngroep. Binnenkort verschijnt weer het huisorgaan „Wetering weet wat" en zal een beroep moeten worden gedaan op de bewoners voor wat betreft de fi nanciën. Daarna bleef men nog gezellig bijeen. het merendeel van de mannen wegtrekt, terwijl bijna alle vrouwen achterblijven. Deze verzorgen de zachte sektor en de gezinsuitgaven, waar de ekonomie voor een groot deel opdraait. Met zeker de helft van de zetels bezet door vrouwen zal de samenleving vreed zamer worden. Het mechanische speel goed zal verminderen, de kleinschalige menselijkheid zal worden vergroot. Om dit te bereiken zal er hard gewerkt moe ten worden. Je moet beginnen het rollen-patroon man-vrouw drastisch te wijzigen. Ook moet je sterke benen hebben om nega tieve kritiek de baas te blijven. Kinderen gaan zich gedragen naar het verwachtingspatroon der ouderen. Ken merkend in dit verband vond verdedig ster, dat van heel Europa alleen in Ne derland de meisjes slechter in wiskunde zijn. Méér vrouwen in de gemeenteraad is logisch, omdat de vrouwen nu eenmaal de helft van het inkomen verdienen. Vanuit de zaal kwamen reakties. Bij de V.V.D. zouden hier wel vrouwelijke raadsleden te vinden zijn. Zeker niet bij het C.D.A. Waarom moeten voor de lagere klassen in de scholen altijd "juf fen" staan, waarom geen "kerels"? Waarom zijn er bij de ambtenaren in leidende funkties praktisch geen vrou wen? Alleen bekwaamheid is de faktor, die zou moeten meespelen. Niet het feit of iemand man of vrouw is! 30.000 INWONERS De laatste stelling: "Leusden 30.000 inwoners voor een behoorlijk voorzie ningenpakket" bood, aldus de heer Rei chert, minder mogelijkheden voor een ludieke benadering. Volgens hem was het niet een kwestie van inwoners, maar van woningen. Het Centrum van Leus den moet een warm. kloppend hart wor den: dit is onmogelijk zonder een be hoorlijk voorzieningenpakket. Het draagvlak voor winkelvoorzienin gen wordt steeds groter. Wat betreft schoolvoorzicningen; met minder dan 30.000 inwoners kun je een MAVO, HAVO, VWO in Leusden gerust op je buik schrijven. Moet je welzijn aanpassen aan kwanti tatieve of kwalitatieve normen? Wat zijn behoorlijke voorzieningen? Mag je wel een koppeling maken tussen het aantal woningen en voorzieningen? Welke voorzieningen moeten er wèl, welke er niet komen? Wat Leusden-Zuid betreft, dat had twee keer zo groot moeten zijn voor een goed draaiend winkelcentrum, om van onderwijs maar niet te spreken! Bij de rondvraag kwamen nog het ver keer, het openbaar vervoer, het samen werking voor dit vervoer met Amersfoort en het woonwagenkamp ter sprake, en daarna zette voorzitter Willem van Spaendonck er definitief een punt ach ter. LEUSDEN - Zaterdag 5 maart vond in zaal Boslust in Zeist de algemene ver gadering plaats vande provinciale Plat telands Jongeren Gemeenschap Utrecht. De afdeling Leusden van de P.J.G.U. was met een uitgebreide deputatie aan wezig. "De Valleijongeren", zoals de Leus- dense P.J.G.U. afdeling heet, deden mee aan de kulturele selektie. Deze be stond uti een improvisatie over het the ma: "Werken en werkeloosheid op het platteland". Leuden deed mee met ne gen spelers, en bracht een uitbeelding van een gemeenteraad in een gefanta seerd plaatsje, Giesbergen, een plaatsje in oude stijl, eigenlijk een beetje een achtergebleven gebied. De Leusdenaren stelden voor: de burgemeester, die de vergadering leidde, de direkteur van de Coöperatie, de direkteur van de Melk fabriek, een vertegenwoordiger van de boerenorganisatie, een sckretaresse. een afgevaardigde van de plattelandsvrou wen. Op de publieke tribune hadden plaatsgenomen: een werkeloze, een ou dere boer en iemand van de pers. De man van de Coöperatie, die de meel- prijzen wilde verhogen, kreeg het fiks aan de stok met de man van de Melk fabriek, die het daar totaal niet mee eens was. "Er was gezocht naar een reële uit werking van het onderwerp", waardeer de de jury deze Leusdense bijdrage. "Dekor en kleding waren goed verzorgd. De "publieke tribune" was een goede vondst. Het spel verliep pratend. Er was weinig sprake van aktie. Het samenspel was héél goed, hoewel sommige mensen moeilijk in hun rol bleven tijdens onver wachte gebeurtenissen. Men lachte om grappen van andere spelers. Door het zittend en pratend spelen miste het stuk kracht". Leusden werd uiteindelijk derde in de improvisatie wedstrijd. Bunnik en Ou dewater deelden de eerste plaats. Na de algemene vergadering en het tweede gedeelte van de improvisatiewed strijd volgde de uitslag van de wedstrijd van de vervaardiging van het mooiste afdelingsvaandel. Zes weken waren Mieke van den Burg, Anneke Overvest en Francien van de Lagcmaat bezig geweest met het Leus dense vaandel. Ze zetten hun gedachten op papier, brachten het ontwerp op een zeer fraaie groene veloursstof over, ap- pliqueerden het wapen van Leusden op de ene zijde van het vaandel, en een op een melkkrukje zittende koe met een klavertje vier in de hand op de andere kant. Rien van den Burg maakte de bijzonder goed passende stokken, geheel volgens de maten en voorschriften, die door de provinciale P.J.G.U. waren op gegeven. Acht afdelingen van de P.J.G.U. deden mee aan deze vaandelwedstrijd, die in handen was van de creatieve commissie. Leusden stak met zijn vaandel met kop en schouders boven de andere inzendin gen uit. Het fraaie Leusdense vaandel, dat de moeite van het aanzien dubbel en dwars waard is. kreeg dan ook terecht de eerste prijs, en werd uitverkoren tot het mooiste P.J.G.U. vaandel. Tevens werd de uitslag bekend ge maakt van de toneelwedstrijd, waaraan 12 afdelingen in de afgelopen winter hadden meegedaan. Helaas was Leus den daar niet bij de drie prijzen, die werden toegekend. 's Avonds was er een gezellige dans avond met medewerking van de beat- band "Kattepult" en "Meddle". De P.J.G.U. Leusden vermaakte zich daar best. De P.J.G.U. afdeling Leusden maakt tenslotte bokend, dat deze week de voor verkoop start van de kaarten voor de toneelavond op 26 maart, die eveneens gehouden zal worden in zaal "Boslust" in Zeist. De Leusdenaren kunnen kaar ten verkrijgen bij Johnny van Loenen, Arnhemseweg 84. Op 26 maart wordt het beste toneelstuk van de afgelopen winter voor alle P.J.G.U. afdelingen ge zamenlijk in Zeist opgevoerd. Op 23 april vindt het provinciale vol leybaltoernooi in Utrecht plaats, waar aan de afdeling Leusden ook meedoet. Maar vooral de dames P.J.G.U. leden worden verzocht de gelederen te komen versterken. Men traint elke vrijdag avond van 20.00 tot 22.00 uur in het gymnastieklokaal aan de Lijsterbeslaan in Leusden-Centrum. LEUSDEN/ZUID - Druk bezoek van de ouders op donderdagavond 10 maart aan de kleuterschool "De Woelige Hoek' in Leusden-Zuid. Onder leiding van de beide kleuterleid sters Van der Neut en Nagtegaal was er door de kleuters weer van alles vervaar digd, waarnaar de ouders met veel uit roepen van bewondering kwamen kij ken. In de klas van Mejuffrouw Van der Neut stond alles in het teken van de posterijen. De kleuters hadden een eigen postkantoortje gemaakt, en stuurden naar zichzelf ansichtkaarten. Ze leerden een liedje "Post, post, we vinden je zo lief. Post, post heb jij voor mij een brief". Met het mooie voorjaarsweer speelden de kinderen vaak buiten als de echte postbodes kwamen. De kinderen zongen dan het liedje, en het was enig te zien hoe de postbodes reageerden! Ze bleven staan tot de kinderen met het liedje klaar waren, en deelden dan met vrolijk enthousiasme de ansichtkaarten aan de kinderen uit. De kinderen hadden ook een telefoon centrale aangelegd, nadat ze hun eigen telefoonnummers hadden meegebracht. En in de poppenhoek konden de kleu ters na een huistelefoon met elkaar tele foneren. De ouders keken hun ogen uit! Ook gingen de kleuters aan het werk» met lucht-, trein- en zeepost. En alle kleuters hadden een brievenbus ge maakt voor de streekpost en "overige bestemmingen". Als de ouderwetse brie venbussen waren deze rood van kleur. De kleuters spaarden postzegels (wat over is aan postzegels gaat naar de zen ding). Eén meisje maakte de opmerking; dat er allemaal dezelfde gezichten op de postzegels staan, en was verbaasd te horen dat dat de Koningin is. Een hospitante, juffrouw Baas, had een leuke brief geschreven met de hele histo rie van de brief er op vanaf het moment dat deze uit haar pen vloeide, via het moment dat hij met vele andere brieven in de bus lag tot het moment dat de postbode de brief afgaf bij "De Woelige Hoek". Ook konden de ouders alle spelletjes zien, die de kinderen zelf gemaakt had den. "Ze zijn echt in een spelperiode", vertelde mejuffrouw Van der Neut. "Daarom staat het uitbeelden van de zomervakantie óók zo bij ze aan. Kam peren, spelletje op het strand, trektoch ten in de bergen; ze hebben het allemaal uitgebeeld De klas van de jongsten had het in de Indianensfeer gezocht. Ze bliezen bal lonnetjes op, die ze uitdosten als Indi- anengezichtenZe plakten van vouw blaadjes Indianemannen en -vrouwen. Ze maakten een boek met Indianete- keningen. Ze legden een kampvuur bij een wigwam aan. En ze beeldden een hele Indianennederzetting uit. De beide kleuterleidsters van de Chris telijke kleuterschool "De Woelige Hoek' aan de Prinses Irenelaan in Leusden- Zuid bereidden met deze kijkavond veel en genoeglijk kijkplezier aan de ouders van hun jeugdige leerlingetjes. LEUSDEN - Veel inwoners die voor de periode 1 juli 1977 tot 1 juli 1978 in aanmerking willen komen voor in dividuele huursubsidie, blijken zich thans reeds tot de gemeente te wen den om in het bezit van de betreffen de aanvraagformulieren te komen De nieuwe formulieren zullen ech ter eerst omstreeks half juni ver krijgbaar zijn. Het ministerie van volkshuisvesting en ruimtelijke orde ning zal hieraan tegen die tijd via pers en tv de nodige aandacht be steden. Overigens zullen personen die reeds eerder huursubsidies kregen, automatisch een nieuw aanvraagfor mulier ontvangen. SPREEKUUR BURGEMEESTER VAN DER POST VERVALT In verband met de evenementen rond het slaan van de eerste paal voor het gebouw van de Bankgirocen trale zal het spreekuur van de burge meester op dinsdag 22 maart a.s. komen te vervallen. LEUSDEN/CENTRUM - Op 26 maart zal er een oud papier aktie gehouden worden, die ten goede komt aan de openbare lagere scholen de Wegwij zer en de Hobbit. Op het parkeerterrein bij de bejaar denwoningen aan de Asschatterweg zal van 8-12 uur een container staan, waar in iedereen zijn oude kranten, tijd schriften e.d kwijt kan. De container staat er tot uiterlijk 12.00 uur.

Leusder Krant | 1977 | | pagina 9