in „Bestemming Cassandra" macabere SF in „Levend verslonden" tmm EUSDER KRANT - FILM •STEMMING tSSANDRA JUflog niet zo lang geleden ging een uwe rampenfilm in Nederland in Ju,mlère. Dat was „The Cassandra (Bestemming Cassandra) regisseur George Cosmatos. een keur van bekende sterren in oofdrollen: Burt Lancaster, Ava Iner, Ingrid Thulin, Sophia en, Richard Harris, Martin Sheen, j Castel en Lee Strasberg. Deze ik is deze bijzonder spannende i in Cinema I in Amersfoort te zien. Bestemming Cassandra" is het ver- j van een ramp, maar het is een lere dan een doorsnee ramp In een erikaans laboratorium in de tserse plaats Genève wordt - tegen ai internationale afspraken in - geëx- ffimenteerd met biologische wapens. fit laboratorium onderdeel van de In- nationale Gezondheidsorganisatie - i longenpestbacil gekweekt. Op zich i zoiets natuurlijk niet zo gauw (end zijn geworden, maar het onge- wge toeval doet zich voor, dat er K enkele terroristen een aanslag fet gepleegd op dit laboratorium. Die aanslag mislukt. Eén der terroristen wordt gedood, een tweede sterft aan longenpest nadat hij het laboratorium grotendeels heeft vernield en de derde weet te ontsnappen en neemt de inter nationale trein Parijs-Amsterdam- Stockholm. Deze man (Lou Castel) wordt de spil waar het hele verhaal om draait en die de oorzaak wordt van een spannend drama rond een hele trein vol mensen, die onwetend in de ramp wor den betrokken. Natuurlijk zijn de Amerikanen niet achterlijk en wordt er internationaal alarm geslagen door Burt Lancaster in zijn rol als hoge officier bij een Ameri kaans inlichtingendienst. Lancaster gaat aan alle beschikbare touwtjes trekken, bijgestaan en kritisch gevolgd door een Zwitserse arts. gespeeld door Ingrid Thulin. Al snel is men achter de feiten en is de ontvluchte terrorist in de internationale trein ontdekt. Dan begint de operatie om de trein zo onopvallend mogelijk weg te werken. Letterlijk en figuurlijk Het is de bedoe ling, dat de trein met haar passagiers naar Polen wordt geleid, waar de pas sagiers bij een voormalig concentratie kamp bij de Cassandra Burg zullen worden uitgeladen en geïsoleerd Burt Lancaster in zijn rol als kolonel Mac- DONDERDAG 24 MAART 1977 Persoonlijk hoeft het allemaal voor mij niet, maar ik kan me indenken, dat er heel wat mensen zijn, die fikse horror al een hele tijd hebben gemist. Die kunnen dan nu hun schade in gaan ha len. (Duo 2, eerste week, 18 jaar). IK DOE WAT IK DOE.... verschijnen En dan is er de droom van Tonio, kelner in een restaurant, die smoorverliefd is op de mooie eigenares Karla. Tonio droomt echter niet erotisch van haar. Hij droomt er alleen maar van, dat hij Karla op een avond in zijn gammele autootje naar haar huis mag brengen. En deze droom wordt werkelijkheid Op een keer wil Karla's auto niet start ten en mag Tonio haar wegbrengen Tonio heeft te lang op deze kans ge wacht om hem - en de mooie Karla - niet met beide handen aan te grijpen. En hij doet dit zo aangrijpend dat Karla hem toestaat die nacht bij haar te blijven en dit wordt dan een nacht zonder dromen. Al interviewend komen Kahlbaum en Gisela aldus steeds meer over de eroti sche dromen van hun medemensen te weten tot zij op een dag ontdekken dat hun eigen erotische dromen elkaar gel den Zij onderbreken hun onderzoek dan tijdelijk om hun plotselinge ontdek king samen in praktijk te brengen (Duo 1eerste week, 18 jaar) jt is nog maar nauwelijks een jaar 1eden - maar de tijd gaat toch nog f snel, - dat wij enthousiast ergens in nkrljk werden gestrikt voor een be- ?/r aan een natuurreservaat, waar g binnen een strak gereglemen- je omheining - wilde herten en zouden bevinden. Er liep een gemarkeerd pad om het reser- heen en dat betekende in ieder 1/ een wandeling van een paar uur. voor de pure liefhebbers dus en waren wij - op dat moment. Jèlgemoed hebben we het pad afge ven. Heuveltje op heuveltje af, langs 'Jikgewas en kleine beekjes En al iar glurend door het gaas van de 1heining in een poging een glimp op vangen van het „wild" dat volgens overleveringen daar ergens rond •est dartelen in volle onschuld. Door 1at gegluur hebben we stilzwijgend i deel vl. de natuur om ons heen Plus de herten en reeën, die op die dag verstek lieten gaan We hebben er alleen een fikse wandeling van twee uur aan overgehouden en waren een illusie armer Daaraan moest ik denken, toen we afgelopen zondag in onze eigen om geving - rijk aan puur natuur - een fikse middagwandeling maakten en werden gekonfronteerd met een uitbarstende lente temidden van bossages, houtwal len en weilanden. Je rook het voorjaar en de toch wel milde zon versterkte dat gevoel van plotseling opkomende vrij heid, een gevoel dat je op zo'n moment overvalt en je het idee geeft, dat je ein deloos veel vrije tijd hebt en geen zin om meer te werken. Die zon, de uitbot tende wilgenkatjes, het hielp allemaal mee om je zo te vóelen En bovendien was er geen omheining waar je door moest gluren om een hert of ree te zien. En zoiets helpt. Want eigenlijk zonder dat we er om hadden gevraagd stonden we plotseling oog in oog met een sprong reeën (zo noemen ze dat in vaktermen). De reeën stonden - net als wij - even een moment verstijfd van schrik of verbijstering. Toen verdwenen ze met elegante, sierlijke sprongen verderop het bos in. Vijf, zes stuks. Zo maar op een zondagmiddag Toevallig. Zo maar, vlak bij huis. Mij krijgen ze daarom zo'n reservaat niet meer in. Als ik wild wil zien blijf ik thuis. Ik woon zelf in een reservaat. Of niet soms? V. FILMAGENDA Filmagenda voor Amersfoort van donderdag 24 maart t/m 30 maart 1977: Grand - 033-14632 My name is nobody 2.00-8 00 uur; zaterdag 2 00-6.45-9 15 uur Zondag 2.00- 4.15-6 45-9.15 uur. Uitgezonderd dinsdag en woensdag i.v.m. toneel. Studio „G" 033-14632 Een stille liefde. 14 jaar 2.15-7 00-9 30 uur Zondag 2 15-4 30-7 00-9 30 uur Cinema 1 033-18900 Bestemming Cassandra (The Cassandra crossing), 14 jaar 2 00-6.45-9.15 uur Zondag 1.30-4,00-6.45-9.15 uur Gelieve tijdig aanwezig te zijn i.v.m. de lengte van de hoofdfilm. Cinema 2 033-18900 l'Empire des sens, 18 jaar. 1.45-6 30-9.00 uur Zondag 1.45-4 00-6 30-9.00 uur Euro Cinema 033-33655 Fear over the city (Een stad in doodsangst), 18 jaar 2.00-6.45-9 15 uur. Zaterdag 4 15-6.45-9.15 uur. Zondag 1.45-4.15-6.45-9.15 uur Duo 1 (voormalig City) 033-16572 Ik doe wat ik doe. 18 jaar. 2.15-7.00-9.30 uur. Zondag 2 15-4 30-7 00-9.30 uur Duo 2 (voormalig City) 033-16572 Levend verslonden (Shivers), 18 jaar. 2.00-6.45-9 15 uur. Zondag 2.00-4.15- 6.45-9 15 uur NACHTVOORSTELLINGEN Duo 1 Au Pair Girls. 18 jaar Vrijdag- en zaterdagavond 24.00 uur. Duo 2 Breakheart-Pass. 18 jaar Vrijdag- en zaterdagavond 23.45 uur KINDERVOORSTELLINGEN Euro Dr Who en het raadsel van de spookplaneet. Engels gesproken. Adviesleeftijd vanaf 8 jaar Zaterdag- en woensdagmiddag 2 00 uur Vrachtrijder Willi verleidt in zijn dromen een mooie TV-omroepster Beeldhou wer Gigges waant zich al dromend een pasja, die omringd is door mooie, wulpse vrouwen, die hem op zijn wenken bedienen. Reisbu- reaudirecteur Haberkorn wordt in het dagelijks leven geregeld wegens over treding van het parkeerverbod bij zijn kantoor bekeurd door een charmante agente van politie Hij wordt zowel boos als verliefd op haar, wat tengevolge heeft dat hij haar in een van zijn dromen tot de zijne maakt en wel in een rechts zaal, waarin hij na de zoveelste par- keerovertreding als verdachte moet Zo langzamerhand vraag je je wel eens af hoeveel sexuele rapporten in de loop der jaren filmisch over de grens tussen Duitsland en Nederland zijn ge gaan Schoolmeisjes-rapporten ver slagen van huisvrouwen die daar r Duitsland ook al sexueel uit de bano springen en regisseur Walter Boos voegt daar nog eens een ..Sex Traume Report" aan toe. Het is niet eens zo n slechte film, ook al is wel duidelijk, dat het aantal variaties in het Duitse sexle- ven ook niet onuitputtelijk is. Voor wie het naadje van de uitgetrokken kous wil weten, volgt hier het verhaal De psycholoog Kahlbaum en zijn mooie assistente Gisela stellen een on derzoek in naar het verband tussen seksualiteit en dromen Bij dit on derzoek komt nogmaals vast te staan dat erotische dromen geen uitzonde ring, maar eerder regel zijn. De meeste mensen die door Kahlbaum en Gisela ondervraagd worden, vertellen hun ero tische dromen openhartig en het blijkt dat er een zeer grote variatie bestaat. IN HET KORT In het Grand Theatre blijft Terrence Hill samen met Henri Fonda nog even in de bekende western ,,My name is no body" van Sergio Leone, die in reprise de tweede week in gaat (veertien jaar). De nieuwe Nederlandse film van René van Nie ..Een stille liefde" met in de hoofdrol Cor van Rijn beleeft in Studio G de vierde week en dat is ver diend. ook al zou de film eigenlijk in een groter theater moeten draaien om méér mensen in de gelegenheid te stellen de;:e uitstekende film over de echt- scheidingsproblematiek te gaan zien. Maar blijkbaar is de Amersfoortse be langstelling ook weer niet zö groot. (Veertien jaar) .l'Empire des sens" het erotische ..meesterwerk" van de Japanners Na- gisa Oshima draait nu in Cinema 2 en gaat de tweede week in. Velen be schouwen ,,Het rijk der zinnen" als een echt filmisch meesterwerk. Technisch en artistiek is ..l'Empire des sens" in derdaad zeer fraai gemaakt, maar daar alleen maak je geen meesterwerk mee. De Japanse opvattingen over de gren zeloze liefde (naar een authentiek ver haal) worden zo breed uitgesponnen, dat het na drie kwartier niet leuk en niet boeiend meer is Daarna is de verveling troef, behalve misschien voor de sadis ten, die vol spanning op het nogal on smakelijke einde wachten. (18 jaar). In Euro Cinema kunnen de bewon deraars van Jean Paul Belmondo deze week weer eens aan hun trekken ko men. ook al is de desbetreffende film ..Fear over the city" (Een stad in angst) van de overigens begaafde regisseur Henri Verneuil niet de beste met Bel mondo in de hoofdrol. Maar wie de Franse held het liefst ziet in de aktie- scènes (die hij persoonlijk uitvoert), die komt in deze film niets tekort. Belmondo als inspekteur op jacht naar een myste rieuze moordenaar (18 jaar). In de nachtvoorstelllngen op vrijdag en zaterdag van Duo 1 zijn de ,,Au Pair Girls" in de late night sex show te zien en in Duo 2 draait een reprise, namelijk de film ..Breakheart Pass" (Enkele reis fort Humboldt) naar het ge lijknamige boek van Alistair McLean. Met in de hoofdrol de geweldenaar Charles Bronson als John Deakin, een man die niet is wat ie lijkt en niet lijkt wat ie is. Een film van regisseur Tom Gries. (Beide voorstellingen 18 jaar) Eén van de meest bekeken televi sieseries voor de jeugd was wel „Dr Who", de sympathieke dokter, die met zijn tijdmachine van planeet naar planeet en van tijd naar tijd reist en overal raad op weet, vooral in de moeilijkste zaken. Zaterdag- en woensdagmiddag kunnen de jeug dige en volwassen liefhebbers van deze science fictionheld in Euro Ci nema terecht, waar „Dr. Who en het raadsel van de spookplaneet" wordt gedraaid. Adviesleeftijd: acht jaar en ouder. Engels gesproken met onder titels. „SHIVERS"- GRIEZELTOPPER Zoals u misschien kunt weten ben ik een liefhebber van science fiction en aanverwante zaken, maar wat ik de Canadese regisseur David Cro- nenberg in zijn film „Shivers" (Levend verslonden) mij voorschotelt grenst aan het absurde. Cronenberg, die eerder bekendheid verwierf als underground-filmer heeft met „Shivers' (eerder aange- Jezou toch zo'n hulp in de huishouding hebbenEen scène uit „Au Pair Girls", in de nachtvoorstelling van Duo 1. Scène uit „Bestemming Cassandra". Gewapende militairen komen aan boord Scène uit „Levend verslonden" een griezeltopper van de Canadese regis seur David Cronenberg. kondigd als „The Parasite Murde rers") een horrorfilm met SF- aspekten gemaakt, die me de rillingen over de rug hebben doen lopen. Nu zegt dat natuurlijk op zich ook weer niet zoveel, want ik ben niet zo'n liefhebber van bloedige scènes en wat dat betreft weet Cronenberg weinig of geen maat te houden, maar afgezien daarvan is „Levend ver slonden" voor de liefhebbers van dit genre een niet te versmaden film, die de doorsnee Dracula's, en andere vampierachtigen, ruimschoots over treft. Vraag me niet hoe alles er op het witte doek uitziet (erg rood en rauw eer lijk gezegd), maar het verhaal is als volgt: een arts heeft bedacht dat de mens teveel piekert, teveel zorgen heeft en dat daarin best wat verandering gebracht kan worden door een symbioot te kreëren, die samen met de gastheer (of gastvrouw) voor de nodige ontspanning kan zorgen. Wat die dokter in elkaar frutselt via bioche mische formules en wellicht genetisch geknutsel, is geen symbioot (een we zen. dat tot wederzijds voordeel kan samenleven met de gastheer of gast vrouw). maar een parasiet. Met andere woorden, het loopt op een schandalige manier uit de hand en de door de dokter ontworpen parasiet (in een negentien jarig meisje gestopt bij wijze van expe riment) vooral ger.unt op sexueel genot, begint zich op een enorme manier voort te planten. Met als onontkoombaar ge volg, dat iedereen er door wordt besmet De parasiet (Cronenberg weet dat zo onsmakelijk mogelijk te presenteren als een stuk rauw vlees met een slurf er aan) dwingt de mensen om zich sexueel te gaan ontspannen, waarna nieuwe besmettingen volgen. Een soort biologische perpetuum mobile, die wer kelijk niet meer te stoppen is. Cronenberg verfilmt dat met soms wat teveel overdaad aan bloed en soms hou je alle figuren niet meer uit elkaar, en hoewel ik met moeite „Shivers" tot het eind toe gevolgd heb, deze Cana dese undergroundfilmer heeft ondanks de macabere inhoud, toch een bood schap vastgelegd En dat is het idee van het fatalisme, dat steeds meer in de mode raakt Het „na ons de zondvloed" en „de hele wereld moet genieten" - syndroom wordt - vooral aan het slot - uitstekend weergegeven, ook al heeft Cronenberg daarbij dan enkele filmische ideeën van anderen „gejat". Een kniesoor, die daar dan nog op let. Voor wie tegen enkele tientallen liter tjes film-bloed kan zonder de zaal uit te moeten om een appelflauwtje te voor komen, is deze film griezelig genoeg voor zo'n anderhalf uur pure horror. Cronenberg schijnt er een horror-prijs mee te hebben gewonnen en dat ver baast me niets Scène uit „Breakheart Pass" met Charles Bronson. Kenzie heeft echter de (geheime) op dracht alle passagiers te laten omko men. „Bestemming Cassandra" is een bij zonder spannende film geworden, waartoe de rolbezetting een niet onbe langrijk deel bijdraagt Een vermaard hersenspecialist wordt gespeeld door Richard Harris (hij krijgt in de trein later de leiding op zich). Sophia Loren als de van hem gescheiden vrouw, die later toch weer méér voor haar man gaat voelen, Ava Gardner weer eens terug, met haar hond. Martin Sheen als de playboy, die een door de politie gezochte heroïnesmokkelaar blijkt te zijn, Lee Strasberg als een Joodse man, die tenslotte bij Cassandra terecht komt, de plaats waar zijn vrouw en kin deren in het concentratiekamp het leven lieten en Lou Castel als de terro rist Stuk voor stuk uitstekende vertol kingen. Regisseur Cosmatos (ik heb eigenlijk nog nooit eerder een film van hem ge zien) heeft zijn werk goed verricht en Is er in geslaagd om de sfeer in de trein èn die in het hoofdkwartier in Genève, uit stekend op de kijker over te brengen. Een sfeer, die van aanvankelijk onzeker, langzaam uitgroeit naar een angstaanjagende climax, niet alleen door de komst van zwaar bewapende in het wit geklede en van zuurstofmaskers voorziene soldaten met het bevel te schieten wanneer het nodig is, maar ook door de wetenschap, dat er werkelijk een ramp staat te gebeuren. Richard Harris en zijn lotgenoten komen in opstand tegen de toestand vooral wanneer Harns er achter komt, wat voor vuil spel de kolonel met hem speelt Maar dan is het eigenlijk al te laat, is de trein aan alle kanten dichtge plakt en is er vrijwel geen ontsnapping mogelijk. - «3 Dat later blijkt, dat de longenpest te genezen is, is dan louter een curieuze mededeling, een cynische grap Want de ramp heeft dan al plaatsgevonden. En ook al wordt ons aan het slot verteld, dat de schuldigen zullen worden ge straft, het is een schrale troost voor de tientallen passagiers die de dood vonden bij Cassandra Crossing Overigens weten Harris en de zijnen zich te redden van de ondergang, maar hun vlucht in het Poolse land eindigt in het onzekere. „Cassandra Crossing" is niet alleen een spannende rampenfilm, maar zegt ook weer eens het nodige over wat de overheid - welke dan ook in beweging kan zetten om te mani puleren, te overheersen en te ver doezelen. Een gevaarlijke gedachte, maar geen utopische. Helaas. (Eerste week, Cinema 1, 14 jaar). Sophia Loren in „Bestemming Cassandra". DO R BERT VOS iMERSFOORT - Deze week in ieder geval twee nieuwe films in het Amers- Jrtse bioscoopprogramma. Dat is in de eerste plaats de thriller „Bestem- ig Cassandra" in Cinema 1 en „Levend verslonden" in Duo 2. Jean Paul mondo is in Euro Cinema nogmaals te zien in „Fear over the city" (Een jd in doodsangst), terwijl „l'Empire des sens" is verhuisd naar Cinema 2, ar men in fraaie fotografie de Japanse zienswijze ten aanzien van totale de kan bewonderen of verguizen. Tenslotte „Een stille liefde" van René i Nie, die in Studio G. de vierde week in gaat. Voor de jeugd een lekker innende verrassing, namelijk de science fictionfilm „Dr. Who en het raad- van de spookplaneet". En dr. Who kent iedereen van de gelijknamige ivisle-avonturen.

Leusder Krant | 1977 | | pagina 23