Wijkraad Groenhouten wenst behoud van huidige situatie Feestprogramma Oranje vereniging Koninginnedag DE TOEKOMST VAN BOERDERIJ y[*AGENPA EMEENTE LEUSDEN Losse verkoop Leusder Krant LEUSDER KRANT - PLAATSELIJK NIEUWS DONDERDAG 24 MAART 1977 LEUSDEN/CENTRUM -Einddecem- ier 1976 schreef B. en W. van Leusden d antwoord op een brief van het wijk- irgaan Groenhouten over de toekom- itige bestemming van de boerderij ,'t Spul" ondermeer- ,,Dat er van 'emeentewege geen plannen bestaan im de boerderij ,,'t Spul" te bestem- nen en/of te verbouwen voor sociaal- ;ulturele aktiviteiten". „Het ligt in ins voornemen", schrijft B. en W. lan verder, „om de boerderij - wan- ieer deze door de fam. De Kruijff op juli 1977 is ontruimd - te slopen." Uleen wanneer de wijk Groenhouten uggesties voor een „bovenwijkse" •oorziening doet wil B. en W. blijkens iaar brief ,,een en ander nader in iverweging nemen" Daarbij meent iet gemeentebestuur dat er met de erbouw van de boerderijen „Groot [rakhorst" en „Hakhorst" en de aan wezigheid van het gebouw „de Til"- 'oldoende sociaal-kulturele akkomo- laties in Leusden-centrum - dus ook •oor Groenhouten - zijn tot stand .ekomen. Het wijkorgaan Groenhouten meent, lat van eenbovenwijkse voorziening Is door het gemeentebestuur genoemd, waarbij sprake is van aktiviteiten voor ;eheel Leusden-Centrum en dus niet Heen voor de wijk Groenhouten, niet Heen déze wijk, maar heel Leusden ,/;ou moeten worden betrokken In januari 1977 deelde B en W iet wijkorgaan desgevraagd mee, „dat wanneer door de werkgroep (werk- roep boerderij ,,'t Spul' van het wijkorgaan Groenhouten) voor 1 maart 977 geen passende bovenwijkse be- itemming voor de boerderij wordt WJ.vjangedragen, de boerderij inderdaad fotjesloopt zal worden.' Intussen hadden de heren De Kruijff an i p -vei mi (de boeren van de boerderij) een brief van B. en W van Leusden ontvangen met de mededeling de boerderij per 1 juli 1977 te ontruimen. In een ge sprek dat de werkgroep van het wijk orgaan met de heren De Kruijff had, zeiden de laatsten bereid te zijn fi nanciële offers te brengen voor het opknappen van de boerderij om in ruil daarvoor nog enige tijd te mo gen „voortboeren". Het wijkorgaan ondersteunt samen met de werkgroep het initiatief van de heren De Kruijff, omdat het het belang van het behoud van de boerderij in eerste instantie zeker groot genoeg acht Het vindt het op dit moment van minder belang zich bezig te houden met het verzamelen van verdere sug gesties van wijkbewoners, daar de re cente ontwikkelingen rond het voort bestaan van de boerderij haar ertoe dwingen daar al de aandacht aan te wijden. Het wil daarmee niet zeggen dat eerder gedane suggesties zouden zijn vervallen, zoals daar waren, kin derboerderij, beestenspul, ontmoe tingscentrum e d. Bij het gemeentebestuur is aange drongen op een gesprek. Ook werden de gemeenteraadsleden inmiddels op de hoogte gesteld van de gehele corres pondentie tussen wijkorgaan en ge meentebestuur over deze zaak. Het wijkorgaan heeft daarbij de stel lige verwachting uitgesproken, dat bij iedere beslissing van gemeentewege, die het voortbestaan van de boerderij raakt de gemeenteraad daadwerkelijk zal worden betrokken. Het wachten is thans op de reakties van het gemeente bestuur. Het spreekt vanzelf dat een ieder, die meent over dit onderwerp zaken onder de aandacht van de werkgroep te moeten brengen, zich daartoe kan richten tot onderstaand adres: Tarwe- land 6, tel.: 43708. LEUSDEN - CENTRUM - Maan dag 21 maart vergaderde het be stuur van de Oranje Vereniging, waar bij uiteraard het programma rond Koninginnedag onderwerp van gesprek was Dit programma gaat er als volgt uit zien 29 april: Kinderoptocht in Leusden- Zuid ('s avonds). 30 april: 7.00 uur Reveille; 9.30 uur Vertrek kinderoptochten vanuit diver se punten in Leusden-Centrum naar gemeentehuis; 10.00 uur aubade; 10.45 uur Ballonen oplaten (Biezenkamp) in kader viering Leusden 1200, 11.15 uur In de tent op de Biezenkamp optreden Ben Besto (Kleuterprogram ma), 13.00 uur Opening Autocross; 14.00 uur Feestprogramma in de wijken Groenhouten, de Wetering en Alandsbeek; 20.00 uur Oranjebal in de Feesttent Muziek „Kwartet Jaap v. Veenendaal". 4 mei: 13.30 en 15.30 uur Kinderfeest Op treden van „Gerrit Beekhuizen" voor kinderen van de basisscholen. 5, 6 en 7 mei: Kermis op en rond de Biezenkamp 7 mei: 20.00 uur Slotavond in de tent met muzikale medewerking van het or kest „Pioniers". Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden Verschijnt iedere donderdag. Redaktle: Bert Vos (verantw.), tel. 41495; Mamlx Kreijns, tel. 43792. Redaktie-adres: Postbus 11 (Finn- mark 3), Leusden/'Centrum, tel. 033-41495, b.g.g. 03420-6141toe stel 17. Abonnementsgeld: 6,50 per kwar- 12,75 per halfjaar en 25,00 per |ear. Sluitingstermijn: dinsdagmiddag 12 uur. Ons kantoor is geopend van 10-12 en van 2-4 uur. NABESTELLEN FOTO'S Do meeste in de Leusder Krant gepubliceerde foto's kunt u na bestellen (met uitzondering van archief- en historische foto's) bij vooruitbetaling van 5,00 per exemplaar (formaat 13x18 cm) op giro: 871441 tn.v. de B.D.U. b.v. te Barneveld met duidelijke vermelding van gewenste foto, aantal, nummer van krant, pagina waarop de foto werd geplaatst. U kunt ook kontant betalen op ons kantoor Finnmark 3 - Leus den/Centrum. Ongeveer 14 da gen na betaling ontvangt u de gewenste foto's thuis. Opgave abonnementen, adver tenties en betalingen kunt u doen op ons kantoor, Finnmark 3, Leusden/C. DE LEUSDER KRANT is een uitgave van de BDU- Krantenkombii .atie te Barneveld. ACHTERVELD Donderdag 24 maart: Jaarvergadering ABTB 20.00 uur. Ons Gebouw Donderdag 24 maart: 13.30 uur: bejaardensoos. Vrijdag 25 maart: Bibliotheek 19 00-20.00 uur Zondag 27 maart: Bibliotheek 10.30-12.00 uur. Dinsdag129 maart: Bibliotheek 15.15-16 30 uur Dinsdag 29 maart: EHBO 20.00 uur nieuwe leden. Dinsoag 29 maart van 19.00-20.00 uur: Spreekuur Progressief Leusden, café De Roskam, Hessenweg 212, Achterveld. Na 20.00 uur: raads zaal Achterveld, fraktievergade- nng LEUSDEN/CENTRUM Vrijdag 25 maart. Dia-avond Stichting 55+ Reizen, 19 30 uur Recreatie zaal 't Hamersveld, Leusden. Zaterdag 26 maart: Oud Papier Aktie parkeerterreinAsschatterweg van 8-12 uur. Zaterdag 26 maart. Tuin en clubgebouw Blijhof. Opknapdag, iedereen, die een hamer vast kan houden is welkom vanaf 9.00 uur Zaterdag 26 maart: „De Til" Dans avond met „Bendaid". Aanvang 20 00 uur. Maandag 28.maart: Groot Krakhorst, 20.00 uur. Wouter Gortzak spreekt voor de PvdA Openbare bijeen komst Woensdag 30 maart: Marcuskerk, 20.00 uur: Bijeenkomst Vrouwenkontakt- groep. Woensdag 30 maart: Clubgebouw Blij hof Filmmiddag. Aanvang 13.30 en 15.30 uur. Entree f 1voor leden Niet-leden f 2,- Donderdag 31 maart: Raadzaal, 19.30 uur Raad Leusden. Vrijdag 1 april: Dropping Vertrek vanaf de Til Voor iedereen, ouder dan 15 jaar. Dinsdag 5 april: Paaskaarttoernooi in de Til. Aanvang 20.00 uur. Woensdag 6 april: Schoolraadverga dering. 20 00 uur Elke eerste donderdag van de maand: Schrijfavond Amnesty Interna tional in de bibliotheek, 19.00- 21 00 uur. ONZE KRANT IS OP ONDERSTAANDE ADRESSEN LOS VERKRIJGBAAR. LEUSDEN-C. Leusder Krant, Finnmark 3. S.V. Bookstores, Torenakkerweg 16. De heer W. J. Schut, Hamersveldseweg 26. Zwembad Leusden, Burg. Buinmgpark ACHTERVELD: Boekhandel Vos, Hessenweg 323. LEUSDEN-Z.: Kroon Supermarktr Pr. Irenelaan 9. Elke donderdag: UW Seniorensocië teit „Sporthal Groenhouten", De Meent, van 14.00-16.30 uur Elke eerste en derde dinsdag van de maand: Vrouwenkafee in de Hakhorst, Waarden 25a (einde Noorderinslag) van 9.00-11.30 uur. Elke dinsdag: Van 18.45-19 45 uur: Jeugdschaken in de oude Roda- kantine. Om 19 45 uur: Schaken voor senioren in dezelfde kantine Elke dinsdagmiddag: Sociëteit voor da mes en heren van 60 jaar en ouder om gezellig te kaarten. Van 14.30-17.00 uur. Johannes- hoeve, Hamersveldseweg. Elke woensdag: Ros Beyaart, repe tities koor „Treecksangh". Van 19.45-21.45 uur. Elke donderdagmorgen: Van 9.00- 10.00 uur: gezinsverzorging en bejaardenhulp van het Groene Kruisgebouw, Wit-Gele Kruis, Ro- zengaarde 33 Elke vrijdag: Ontmoetingsgelegenheid in de Johanneshoeve, Hamersveld seweg. Vanaf 9.00 uur. Elke dinsdag- en vrijdagavond: „De Til" open vanaf 19.00 uur Hobby club om 18 30 pur. Hulpdienst „De Wetering": Telefoon nummers 42746 of 42249. Stichting Araivedi: Mevrouw M. von Bergh, tel. 03425-1554. Elke zaterdag: „De Til", discodans avond. aanbang 20.00 uur. Elke zondag: „De Til", discodans middag, aanvang 14.00 uur. LEUSDEN/ZUID donderdag 24 maart: "De Boekenmolen", Paletschool, Wil lem de Zwijgerlaan, uitlening van 14.OO IT. 00 uur voor volwassenen en jeugd, vrijdag 25 maart: "De Boekenmolen", Paletschool, Wil lem de Zwijgerlaan, uitlening van 19.00- 20.00 uur voor volwassenen en jeugd vanaf 12 jaar. vrijdag 25 maart: Jeugdklub van 12 tot 16 jarigen in 't Trefpunt" aan de Arnhemseweg van 19.30-21.30 uur. zaterdag 26 maart: Jazzhut van Theo Caldenhoven, Van Diepenheim Scheltuslaan 14, geopend van 12.00-18.00 uur. maandag 28 maart: "De Boekenmolen", Paletschool, Wil lem de Zwijgerlaan, uitlening voor vol wassenen en jeugd, maandag 28 maart: Gezinsverzorging en ouderenhulp door de Kruisvereniging Leusden aan de De Roo van Alderwereltlaan 13, van 14.00 tot 15.00 uur. maandag 28 maart: Jeugdklub voor 8 tot 10 jarigen in 't Trefpunt" aan de Arnhemseweg, van 18.30 tot 20.00 uur. maandag 28 maart: Gemengd Koor "Kunst Veredelt", repe titieavond in 't Trefpunt" aan de Arn hemseweg, van 20.00 tot 22.00 uur. dinsdag 29 maart: U.V.V. Senioren Sociëteit voor de jon geren en ouderen in Leusden-Zuid, die van gezelligheid houden. In het klubhuis van "Roda", Burgemeester Buining Sportpark, van 14.00 tot 16.30 uur. dinsdag 29 maart: "De Boekenmolen", Paletschool, Wil lem de Zwijgerlaan, uitlening van 19.00- 20.00 uur. woensdag 30 maart: Jeugdklub van 10 en 11 jarigen in 't Trefpunt" aan de Arnhemseweg van 19.15 tot 20.30 uur. OPPASCENTRALE LEUSDEN Voor een oppas bellen naar Mevrouw B. Hassink, Azuriet 17, Leusden-Cen- tnim. telefoon 43132. TEHUIS GEVRAAGD... Mevrouw Tijmensen, één van de Leusdense dierenartsen, doet een beroep op onze lezers. Enige tijd ge leden werd een poes bij haar ge bracht met een gebroken poot. Uiteraard werd het dier liefdevol ontvangen en het pootje werd gezet. Maar niemand wist te vertellen, van wie deze poes is. Nu het dier vrijwel genezen is (alleen de pen moet er mettertijd nog uit) wil mevrouw Tij mensen graag een onderdak voor dit poesje. „Het Is een erg lief dier," zegt ze, „een leuke lapjeskat met een wit befje. Mijn oproepen via de afdeling gevonden en verloren van de politie, noch via Amivedi hebben resultaat gehad. Vandaar dat ik nog eens pro beer via een bericht in de Leusder Krant." Wie geeft dit poesje onder dak? U kunt het afhalen bij mevrouw Tijmensen, Landweg 321 te Leusden-centrum. NOGMAALS KIEVITSEI Even een klein misverstand recht zetten. Vorige week schreven wij over de vondsten van verschillende kievitseieren. Verschillende vinders dachten de eerste te zijn, maar de enige eerste was een Achterveldertje en juist die naam ontbrak in deze ru briek. Een misverstand, omdat we een apart bericht hadden geschreven over de Achterveldse vondst. Een bericht, dat echter om duistere redenen niet in de krant te recht is gekomen. Vandaar dat we alsnog de naam van de Achterveldse vinder noemen. Het was Bertie van Druten aan de Emelaarseweg in Ach terveld, die al op woensdag 9 maart het eerste kievitsei vond. Maar Bertie heeft liefde voor de natuur, want hij heeft het ei keurig netjes in het nest gelaten. Hij alleen weet de plaatsEn zo hoort het ook. weer zover. De hondepoep der Leusdense honden is weer in de be langstelling gekomen en ditmaal is het 't jeugdige Leusdense volkje, dat tegen de terreur van deze uitwerpse len in opstand is gekomen. Vorige week manifesteerde zich dat in felle spandoeken en een zee van tekenin gen op de Meidoornhof, waar de kin deren ernstig in hun spel het knik keren - werden gehinderd door de aanwezigheid van hondepoep. En dan wel op de plaatsen, waar het niet hoort. Kinderen komen niet zo erg gauw in aktie, maar als ze niet kunnen knikkeren - zoals bekend op dit moment de grote spel-rage in Leusden - dan is de maat vol. De kin deren van de Meidoornhof zijn aan het werk gegaan en hebben getracht aan de hand van tekeningen en het spandoek de talrijke Leusdense hondenbezitters aan het verstand te brengen, dat andere Leusdenaren daarmee op minder prettige wijze worden gekonfronteerd. Het grasveld van de Meidoornhof is het domein van spelende kinderen. Ze willen dat graag zo houden. Als u mee wilt werken. En we twijfelen er niet aan, dat u als hondenbezitter, graag uw steentje wilt bijdragen aan het poep-loos knikkeren van de kin deren. Ja toch? Op de foto: kinderen van de Mei doornhof bij hun spandoek en enkele aangeplakte tekeningen. WILGEN KNOTTEN Het knotten van de wilgen brengt veel Leusdenaren In het geweer. On danks alle berichten en uitleg in onze krant, zijn verschillende Leusdena ren van mening, dat het knotten van wilgen, zoals dat hier in Lessden op dit moment plaatsvindt, niet des kundig is, wanneer de boom de wa termerkziekte in zich heeft, maar dat betekent volgens deze Leusdenaren niet, dat ook de gezonde bomen daar het slachtoffer van moeten worden. Volgens hen kunnen de gezonde bomen hiervoor worden gespaard, door ze te laten behandelen door een erkendé boomchirurg, wat in Leusden kennelijk niet gebeurt. Het gevolg Is, dat de wilgen langs de Walstro zodanig worden „geknot", dat alleen een zielig stammetje van één of twee meter overblijft. En dat doet pijn. De heer Van der Kamp, hoofd van de Leusdense plantsoenendienst zegt hierover: „Het is inderdaad zo, dat 75 tot 80 procent van de bomen de watermerkziekte had, maar zouden wij de overige 20 procent laten staan, dan is het vrijwel zeker, dat die het volgend jaar dusdanig ziek zouden zijn, dat redding wellicht niet meer mogelijk is. Ik geef toe, dat wat wij op dit moment doen, een paardemiddel is, maar het is altijd nog beter, dan dat we straks de bomen moeten verwijderen omdat ze dood zijn. Bovendien hebben ook nog andere overwegingen meege speeld in onze beslissing. Stel, dat je de nu nog redelijk gezonde (maar aangetaste) bomen op de normale manier zou knotten, dan krijg je een onevenwichtige rij bomen van ver schillende hoogte. Afgezien van het feit, dat dit niet zo n fraai gezicht is, brengt dat voor de lage bomen straks problemen met zich mee, doordat ze de kans lopen verstikt te raken door de hoge wilgen. We heb ben nu goede hoop, dat in de zomer de nu geknotte wilgen toch tenminste weer takken van een meter zullen krijgen. En wat die boomchirurg betreft: dat is zeer on gebruikelijk bij zulke snelgroeiende bomen als wilgen en bovendien komen boomchirurgen er aan te pas, als bijvoorbeeld een stam gerepa reerd moet worden. Dat is vaak het geval bij oudere bomen van waarde volle soorten, zoals kastanjes, eiken e.d. In dit geval heeft het weinig zin, temeer omdat de ziekte zich in de sappen van de boom bevindt en niets met de stam zelf te maken heeft. Verder zou het inschakelen van een boomchirurg ettelijke dui zenden guldens kosten en dat is niet gebruikelijk bij snelgroeiende bomen als wilgen. Overigens kunnen de bewoners van het woon gebouw aan de Wederik gerust zijn: de rij wilgen die daar langs De Wete ring staan, zijn nog (redelijk) gezond en wij willen nog een paar jaar be kijken of knotten op deze manier nodig zal zijn of niet." ABRAHAM GEZIEN De heer C. J. v. d. Berg aan de Hamersveldseweg bereikte vorige week een halve eeuw en ter ere hier van werden een paar poppen feeste lijk opgesierd in de tuin van zijn boerderij gezet met als opschrift AUTO EN MILIEU In een oplage van 50.000 heeft auto-importeur Gebr. Nefkens uit Utrecht een zeer uitvoerige gids laten drukken over het nationale park de Hoge Veluwe. En dat niet al leen: bij elke gids is een jaarkaart ter waarde van 50,- ingesloten, die toegang geeft op alle binnen het park gehouden evenementen. De gids is geschreven door Wim Alings en prof. Jan van Keulen. Nefkens direk- teur de heer H. J. van der Sluis heeft het stichtingsbestuur van de Hoge Veluwe bovendien na de overhandi ging van de gids een cheque aange boden, waarmee de aanleg van 10 kilometer fietspad kan worden be kostigd, waardoor de toeristische fietsroute in het park tot 42 kilometer kan worden uitgebouwd. En mocht u per auto naar de Hoge Veluwe komen: er staan ongeveer 150 lichte toerfietsen gereed voor gratis ge bruik. Auto-importeur Nefkens is tot zijn opvallende campagne gekomen door de volgens haar nogal onge nuanceerde protesten tegen de auto. „Nog eens vijftig jaar ambte- naar" Dat sloeg dan op het feit, dat de heer* v. d. Berg werkzaam is bij de ge-^ meentelijke plantsoenendienst. Op^ de foto de poppen, die aan voorbij- wandelende Leusdenaren duidelijk moesten maken, wat er aan de hand'*** was. VS J* f; iü In veel gevallen is zonder auto bui- 2 tenrekreatie voor grote delen van de bevolking onmogelijk, omdat het openbaar vervoer de mensen vaak in de steek laat. De importeur koos J voor zijn aktie De Hoge Veluwe, g omdat dit nationale park een treffend voorbeeld is: het park is afhankelijk van bezoekers, die per auto komen, het openbaar vervoer laat hier de*J mensen die het park willen be- zoeken, in de steek. De gids „Vrij en- j tree" een jaar Hoge Veluwe, is gratis. *1 Verkrijgbaar bij de dealers van het tyl merk, dat Nefkens importeert: Peu- 3 geotZolang de voorraad strekt, a CITAAT VAN DE WEEK: „Ook de hoogste lantaarn kan niet 5 verhinderen, dat de kleinste hond er* zijn poot tegen opheft" (Antoon* Vloemans). De grootste hond kan niet verhin* deren, dat de baas bepaald, waar de'31 poot tegen opgeheven mag worden. 9 P.S. LOEP OP HONDEPOEP Het onderwerp heeft een tijdje ge sluimerd in de boezem van de Leus dense bevolking, maar het is dan nu WONINGEN BOVEN VIER- BAANSWEG Al enige tijd volg ik met interesse de diskussie rond het hoofdcentrum. De werkgroep Bestemmingsplannen van het CML, verschillende mid denstanders en ook anderen zijn van mening, dat het hoofdcentrum een eiland dreigt te worden in de wo ningzee. Er is wel iets voor dit stand punt te zeggen, ook al is wethouder Wagenaar - zo lees ik In m'n krant - van mening, dat het allemaal sterk overdreven is. Ik laat dat allemaal in het midden, maar wil toch wel graag een suggestie doorgeven, die ik in Trouw van 17 maart aantrof. Het is een bericht over de gemeente Lei derdorp, dat een plan heeft ontwikkeld om woningen over de vierbaansweg heen te bouwen. En dat zou ook voor Leusden de oplos sing zijn: bouw de woningen over de Centrumweg heen richting hoofd centrum en ons nieuwe winkelpara dijs is geen eiland meer. Je besteedt op die manier de beschikbare grond nog dubbel ook. Een kostbare zaak misschien (vanwege de geluidsiso latie), maar het overwegen wellicht waard. Hierbij als lekkermakertje een schets van het Leiderdorp-plan. En een extra voet- en f ietstunnel wordt dan meteen uitgespaard

Leusder Krant | 1977 | | pagina 3