WAT DE STORM VERNIELDE WERD DOOR KINDEREN HERPLANT Kilometers bospad en geen boom...aanplant JEUGDRAAD KEERT ZICH TEGEN GENERALISEREN EN WIJST OP MEERDERE OORZAKEN VERNIELINGEN Uit het politiedagboek Al is TBC geen volksvijand meer de Emmabloemcollectej is nog wel nodig LEUSDER KRANT - PLAATSELIJK NIEUWS DONDERDAG 24 MAART 1977 1 LEUSDEN In de Treek Oolevaarshorsterweg/Trekerweg/Buurtweg is de instructie, die ik heb meegekregen. Later bleek, dat het uitvoerende Comité Milieubeheer Leusden wel een goede aanduiding had gegeven. Ik dacht het wel te kunnen vinden. En niet alleen Ik. Nadat ik bij Ooievaarshorst en Trekerweg niets zag, gokte Ik Trekerweg, maar ik had de Buurtweg moeten nemen. Bij de vioolbouwer/houtsnijder In de Treek fietsen en een bus. Hier zou het zijn. Ik parkeerde mijn auto en ging het bos In. Geen aanplant te bekennen. Ook geen aanwijsrichtlng of rlchtlngsaanwljs. Lopend op het bospad zag Ik kinderen vanuit een zijpad in mijn richting komen. „Eerste weg rechts", werd er geroepen. En wij voegden ons tesamen, en wij liepen en liepen. Maar we zagen geen ene jonge boom. „Die bomen zijn al dood voor wij er zijn", ,,'t Is geen boomfeestdag, maar een boomfeestweek". „Jongens, waar zullen we de tenten opzetten voor de nacht"waren de zinnen die in het rond vlogen. „En geen boomfeest- maar boomzoek-dag" was ook een hele goeie. Ijverig liep ik mee, ik moest er toch naar toe, en zo was het gezellig. Ergens achteraan liep een mevrouw, onderwijzeres of helpster. Later heb ik haar niet meer gezien. Het zal dus wel een mevrouw- wandelaarster geweest zijn. Nadat verschillende kinderen een klein bospad als eerste weg rechts hadden gezien en toch weer verkeerd wilden, bleek er eindelijk, maar dan ook wel heel eindelijk een groot open terrein in het bos. Door luidsprekers schalde muziek. Ergens stond een vlag. En ach ter de heuveltjes waren een menigte kinderen al bezig met planten. WAT DE STORM VERNIELDE WERD DOOR DE KINDEREN HERPLANT 15.000 DENNEN De heer Koffeman van de Beplan tingen in Leusden vertelt, dat er 15.000 dennetjes geplant zullen worden. Het graafwerk is de vorige dag door een Wethouder Van Woudenberg spreekt de jeugdige planters toe. De heer Polak luister nu nog, maar zal zich later vaardig achter de microfoon weren. tractor verricht. Lange voren over het heuvelachtige terrein. Eéntakkige den nen of ceders liggen te wachten op de hand, die planten zal. Mijn Achterveldse groep, want dat blijken ze te zijn, krijgt door de microfoon de mededeling, dat ze in vak M terecht kunnen. Want deze kinderen hebben allemaal hun eigen schep van thuis meegebracht. Onder de bomen staat de geluidswa gen en schalt schetterende muziek. Een misser volgens mij, maar anderen zullen het misschien weer feestelijk vinden. Kinderen in de natuur leren om hard muziek te maken is een foute boel. Het transistors laten spelen werk je zo wel in de hand. Maar hier was het feest, dus moesten de vogels tot 's avonds wachten. Bij de auto met limonade en koffie- broodjes met vuilnisbakken klaarstaand om de bekertjes op te van gen, stonden de tuinlieden van de ge meente. Waarom hielpen zij de kinderen niet met planten, vroeg ik mij af, zoals in Amersfoort. „Dat doen hier de mevrouwen van CMLwas het ant woord met een wijsvinger in de richting van een drietal dames, die ijverig bij het graven assisteerden. Desgevraagd deelden zij mij weer mede, dat de tuin lieden straks na afloop zouden contro leren. Maar in wezen had de gemeente beplantingen Leusden niets met Den Treek uit te staan. ,,Och en wat is het nou, zo'n boomje planten", zei één der dames. Daarover kan men dan van mening verschillen, maar goed planten waarborgt enigszins een goede groei. En om al die 15.000 boompjes na te lopen, vergt nog wel even iets. Enfin, bij het limonade en broodjes uitreiken, waren de tuinlieden goed bezig. De CML-dames ook - zij hadden honger gekregen en de frisse dronk smaakte best. Iedere groep, die klaar was moest door handopsteek van de onderwijzer dit tonen aan de heer Polak, afdeling representatie gemeente Leusden, die door de microfoon het hele terrein om vatten kon. Scheppen inleveren en aan de limonade! Ook nog even de bomen in en elkaar pesten met de schoppen. Een uitlaat na het harde werken. Want gewerkt werd er. Omdat ik nu eenmaal een sportieve binding met mijn Achterveldertjes had opgebouwd, was ik erg nieuwsgierig wat zij geplant had den. Als één van de laatst aangekomen groepen, waren zij ook het laatste klaar Twee jongens (KNAMEN NOEM IK NIET( HADDEN HET SAMEN TOT 80 gebracht. Vier geulen van 20! Ook an deren kwamen op een paar honderd met elkaar. Groepje „Ónze Wereld" was dus wel goed voor zo'n 350 aan- plantboompjes. Na limonade en koffie- broodje werd de terugtocht aanvaard Over hetzelfde pad, want daar was de bus. Twee meesters waren er nu bij. Doordat ik als laatste wegging, zag ik nog een groepje meisjes (6), die aan het planten waren. De gemeentelieden spraken hun bewondering uit, voor het helpen van een andere groep wat deze meisjes deden. Maar ze moesten met die bus mee. De oudste tuinman ging ze waarschuwen. ,,Maar we hebben nog niets gehad! Waar is mijn vest nou. Vergeet je schop niet"toch nog even snel naar de limonadewagen De geluidswagenme- neer ruimde al op Ik ga met versnelde pas achter de eerste groep aan, Als ik ze bereik, valt me het verschil in lopen op. Nu zijn ze ontspannen, lopen achteloos met de schop achter zich aansliertend. Meisjes halen gein uit, pakken aarde op en laten het achter zich vallen. Een grapje, dat we gemaakt hebben, toen de terugtocht nog beginnen moest. Hadden we nu maar gestrooid zoals KJein Duimpje Jongens lopen over gevelde boom stammen, schrapen de schors er nog verder af. Gesloten colonnen zoals op de heenweg is het niet meer. Door hun actieve graven en planten, zijn ze nog actiever geworden. Aan het eind van het pad zie ik meester Lucas. Ik zeg hem, dat er nog een paar meisjes ach tergebleven zijn. De buschauffeur kijkt op zijn horloge, ,,'t Is tijd." Inla den en wegwezen. De schoppen gaan achter in het laadvak. De kinde ren snel in de bus Meester Lucas gelooft me niet zo erg, toch wil hij gaan tellen. Maar het lijkt hem on waarschijnlijk. De buschauffeur start Ik moet toch naar Barneveld over Achterveld - als ze nog komen, kunnen ze met mij mee. Hoewel met zijn zevenen in een Mini staanplaatsen achterin, wat mijn dashboard siert, zou dan wel eens werkelijkheid kunnen worden. De bus trekt op en naar mijn auto lopend, kijk ik het bospad in. Een groen jack Is zichtbaar aan het eind. Een onderwijzeres. Door het bospad in te lopen en te gebaren laat ik de optrekkende buschauffeur in zijn spiegel zien, dat ze er echt aanko men. Hij stopt. De meisjes lopen traag. Harder! De bus gaat weg. Is ie weg? Nee. Jammer Op de terugweg rijd ik nog even langs de Vosheuvel. 't Is net twaalf uur. Het terrein is verlaten. De feeste lijke vlaggen zijn weg. In de omge spitte vakken staan jonge boompjes en struikjes keurig in de rij. Dat en de groene wagen van Beplantingen duidt aan dat er hier gewerkt is. Bij het schoolcomplex voor gehandi capte kinderen ,,de Vosheuvel" staat een kleine fluweelboom in een rond perk. Een papieren vlaggetje in de top. Boomfeestdag. In Achterveld zie ik kinderen in groepjes verspreid in de straten. Ze gaan naar huis. De schop over de schouder of achter op een fiets. Twee jongens staan bij de vijver. Ze steken hun schoppen langs de wal- lekant in het water 270 kinderen in Amersfoort, 350 in Leusden - samen 620 kinderen heb ben hun boompje geplant. Er kan weer gegroeid worden boom feestdag 1977 is alweer voorbij. Laat nu de storm maar komen. nine de kruijff „Niet daar, maar daar!", zegt de heer Boon, hoofd van de „Bongerd". LEUSDEN - Dat er in Leus den schade wordt aangericht aan voorzieningen die er juist voor de gemeenschap zijn, valt niet te ontkennen. Het is dan ook begrijpelijk dat er nogal eens over gesproken wordt, en dat er reakties in de kranten verschijnen. De beschuldigende vinger wordt in de meeste kommentaren uitgestoken naar de jeugd ,,de moeilijke, ondankbare jeugd", die maar eens harder aange pakt moet worden. Ouders zou den ook eens wat beter op hun kinderen moeten letten, en ze er zeker op moeten wij zen dat die vernielzucht grote sommen geld kost, waarvoor de samenleving weer verant woordelijk is. Op geen enkele wijze wordt er ooit gesproken over de vraag of er mogelijke oorzaken zijn aan te geven voor dit vandalisme"; oor zaken die buiten de schuld van de jeugd zelf liggen. De stichting Jeugdraad Leusden, wier doelstelling het o.a. is het welzijn van de jeugd en jongeren in Leusden te be hartigen, is het met deze een zijdige benadering niet eens. Zij vraagt zich af of het met veel zinvoller zou zijn als eens goed nagegaan werd wat de redenen van deze groei ende vernielzicht kunnen zijn. Is het b v toeval, vraagt de Jeugdraad zich af, dat in de eerste aflevering van „Jonge ren in Leusden, wat vinden zij ervan" in de Leuderkrant van 24 februari j 1. de woorden „verveling, slaapdorp, saai en weinig interessant" door drie van de vijf aan het woord zijn de jongeren gebezigd worden Zou het kunnen zijn, dat de leefsituatie in Leusden voor jeugd en jongeren inderdaad niet zodanig is, dat zij zich er werkelijk thuis voelen, en dat zij daarom tot vernieling overgaan Als we in Leusden kijken naar de ontwikkeling van de laatste jaren, kunnen we stellen dat er bij het maken van de uitbreidingsplannen, rekening is gehouden met de wensen en verlangens van de volwassenen en ook met de jongere jeugd, daar komen de ouders wel voor op. Wie komt er op voor de jeugd in de leeftijdscategorie van 12 jaar en ouder9 Natuurlijk doen de sportorganisaties heel wat voor de jeugd van Leusden. Hoewel het aksent van de sport-beoefening sterk ligt op het werven van prestaties. Maar wat doen we voor de on georganiseerde jeugd? Wordt er met hengesproken?Houden we met hun wensen en ver langens rekening? Als we met hen in gesprek gaan, willen we dan echt naar ze luiste ren9 Kunnen we deze jeugd perspektief bieden voor de toekomst? Een groep jongeren in Leusden-Zuid vraagt al lang om een onderdak. BESCHULDIGENDE VINGER En wat gebeurde er bij de subsidie-verlening aan PICO in Achterveld? Ook daarbij werd aan het einde van het debat toch nog weer even de beschuldigende vinger naar de jeugd geheven, terwijl het ging om een stuk werk dat ook door de jeugd werd geleverd Een goed stuk werk. Hoe is het gegaan met de subsidie aanvragen in het kader van de interim-regeling voor vrijwil ligerswerk Oók daar een moeizaam debat in de gemeen teraad. Slechts één van de aanvragen kon worden gehono reerd. De andere aanvragen hadden inmiddels zoveel weerstand ondervonden dat ze van een verdere poging tot subsidiering maar afzagen Als we de jeugd, om toch maar weer eens te generalise ren, werkelijk serieus willen nemen, zullen we hen tegemoet moeten komen Niet steeds met betuttelende opmerkin gen hen terechtwijzen, want op die manier voelen ze zich af gewezen en in de kou staan. Een voortvarend beleid, reke ning houdend met de wensen en verlangens die er onder de jeugd aanwezig zijn, zou een eerste aanzet kunnen zijn om in Leusden daadwerkelijk met DE JEUGD rekening te hou den. Een verlangen naar een o- pen jeugd-en jongerencentrum is al meerdere malen uitge sproken. Willen we de jeugd hierin tegemoet komen, dan dienen we dit centrum op kor te termijn te realiseren. Een rapport van de kommissie „bestemming oude boerderij en", heeft de gemeente reeds lang in haar bezit Een uit voerig advies van de jeugd raad, met betrekking tot de bestemming van de boerderij Midden Krakhorst, is ook ge ruime tijd geleden aangebo den. Een sterke stimulans vanuit het College, dat met name betreurt dat er door de jeugd zo veel vernield wordt, zou hierbij toch zeker ver wacht mogen worden. GROTE ACHTERSTAND Leusden heeft een grote ach terstand wat betreft haar voor zieningen voor de jeugd en de jongeren. Het heelt tot nu toe ontbroken aan een visie om het jeugd- en jongerenwerk te integreren in het welzijns beleid. Leusden zal zich in moeten spannen om deze ach terstand in te halen Hier ligt een taak voor de plaatselijke Overheid die niet te licht opr gevat moet worden, maarwaar wel oplossingen voor gevonden kunnen worden als de'poli tieke wil er maar is om wat te ondernemen Naar de mening van de Jeugdraad kunnen ook een aan tal andere faktoren een rol spelen bij het vandalisme dat wordt geconstateerd, zoals: spanningen welke in gezinnen voorkomen en niet altijd vol doende begeleid kunnen wor den; spanningen in de school- of werksituatie, waar het le veren van prestaties nog al tijd zeer centraal staat. Een doorgesneden Dand van een nek; een groengeverfd lantaarnpaaltje. Heeft ,,De jeugd" het gedaan. En zo ja, vraag je dan af. waarom. Aldus de Jeugdraad in dit ingezonden stuk Wat niet ontkend kan worden is: dat een aantal oorzaken vdirekt bij de jeugd zelf te vinden zijn. Maar dat wil nog niet zeggen dat dan genera liserend ,,De Jeugd", in zijn totaliteit, daarvoor aanspra kelijk gesteld moet worden. Als Nederlanders hebben we vaak de neiging om te gene raliseren; daardoor wordende problemen meer afgebakend en in vategorieen onderge bracht. Bovendien worden ze daardoor op wat meer afsland van ons eigen handelen ge bracht. waardoor ze minder bedreigend voor ons zijn. De Jeugdraad wil in dit geval, waar het belang van de jeugd op het spel staat, evenwel iedereen uitdagen ni\ eens die vlucht niet te nemen, maar ;de hand in eigen boezem te steken. Met iedereen wordt bedoeld, al diegenen die op de éen of andere manier aan het welzijn van jeugd en jongeren een bijdrage kunnen leveren: gemeentebestuur, ouders, leerkrachten, wijkverenigin- gen en anderen De bedoeling van dit stuk is dan ook om iedereen te vragen met de Jeugdraad te denken over en te werken aan de oplossing van deze problematiek. Uw reakties op de visie van de Jeugdraad kunt u op 3 mei a s. met het bestuur van de Jeugdraad be spreken in zijn vergadering die om 20.00 uur begint en ge houden wordt in de boerderij aan de Hamersveldseweg 5 U kunt eventueel ook schrif telijk reageren. Het sekre- tariaatsadres is: Meidoorn- hof 25, Leusden-C. STICHTING JEUGDRAAD LEUSDEN, Sekretariaat: Mei doornhof 25. Leusden-C. VERLOREN bord met opschrift 'verkocht' van ma kelaar Peters; zilveren schakelarmband; beige tas met poppetjes erop, inh. agen da en multomap; copie kentekenbewijs deel 3 nr. 00ER11; zwart lederen porte- monne met 405,-; zwarte dames porte monnee met 25,-, en een betaalpas met enkele betaalcheques; bruine pennen- etui. WEGGELOPEN: 7 maanden oude rood-witte kater; 7 maanden oud poesje, zwart met witte poten, draagt vlooienband. GEVONDEN: Rechthoekig herenhorloge met blauwe wijzerplaat; zilveren armbandje; nieuwe herenfiets merk 'Eminent', in het voor- wielis één spaak defekt. AANKOMEN LOPEN: Wit konijn, bruine boxer. Inlichtingen over deze dieren en voor werpen worden u graag verstrekt door de Rijkspolitie te Leusden-Zuid, Arnhem- seweg. Oude Rijksweg, telefoon 44444. CONTROLES In de afgelopen week hield de Politie weer verschillende malen controles in de gemeente Leusden op diverse plaatsen. In totaal werden 35 weggebruikers ge verbaliseerd: bestuurders van auto's, bromfietsen en fietsen. Het betrof hier overtredingen als dóórrijden terwijl de verkeerslichten op rood staan, het ge bruiken van verkeerde vóórsorteervak- ken en desondanks het afslaan in de richting die men op het oog had, het niet uitvoeren van de verplichte autogordels, het niet bezitten van een kentekenbe wijs. SLIPPARTDEN Op dinsdag 15 maart werd op het weg dek van de Centrumweg, de Noorderin slag, de Heiligenbergerweg en de Lock- horsterweg een oliefilm op het wegdek aangetroffen. Deze oliefÜm bleek af komstig te zijn van een vrachtwagen, die een lekkage had aan de carter. In de bocht van de Noorderinslag slip ten ten gevolge van het gladde wegdek twee auto's. De heer H.H. uit Leusden kwam met zijn auto tot staan tegen een lichtmast. De voorzijde van de auto en de lichtmast werden beschadigd. Eveneens ten gevolge van de olie op het wegdek slipte met zijn auto de heer J. v.d. L. uit Leusden. Hij kwam op de Lockhorsterweg in botsing met de auto, bestuurd door de heer A. v.d. H. uit Leusden. De auto's liepen aan de zijkant lichte schade op Er deden zich gelukkig geen persoon lijke ongelukken voor. AANRIJDING Op de Bavoortseweg deed zich op maandag 14 maart een aanrijding voor bij het zwembad. De heer F.H.Z. uit Leusden kwam met zijn auto uit de uitrit van het Burgemeester Buining Sport park, en zag te laat, dat op dat moment de heer W.V.M.S. uit Leusden met zijn auto naderde. Een botsing was onver mijdelijk. Beide auto's werden bescha digd. Er deden zich gelukkig geen per soonlijke ongelukken voor. BORDEN OMGEDRAAID In de afgelopen week moesten verschil lende borden in Leusden het ontgelden. De zich vervelende jeugd voelde zich ge roepen om verscheidene borden op de Bavoortseweg om te draaien. Jeugd, die zich niet alleen verveelde, maar ook nog zijn agressie moest afreageren rukte op de Heiligenbergerweg en de Lockhor sterweg een groot aantal verkeersborden van de palen af. Over een generatie gesproken die pre tendeert het beter te zullen doen dan de vorige LEUSDEN - Er was eens een tijd, waarin De Emmabloemcoilecte een belang rijke gebeurtenis was. Dat was in de tijd dat ons iand vele, vele duizenden tbc-patiënten telde en men overal op het land, op erven van boerderijen en in boomgaarden de „ligtenten" kon zien staan, waarin dergelijke patiënten kuurden. Die tenten - eigenlijk meer draaibare houten loodsjes met grote ramen - waren daar geplaatst door de kruisverenigingen. Vanouds was de plaatselijke bestrijding van tuberculose een taak van de kruisvereniging. Momenteel is tbc gelukkig niet meer volksvijand nummer één, zoals toen Maar het is nog steeds een gevaarlijke ziekte, vooral vanwege de besmette lijkheid. En nog elk jaar worden er in ons land enkele duizenden nieuwe „ge vallen" ontdekt. Waakzaamheid blijft daarom geboden. De Emmabloem coilecte bestaat ook nog steeds. De op brengst is gedeeltelijk voor de tubercu- lose-bestrijding, gedeeltelijk voor de strijding, gedeeltelijk voor de plaatselijke kruisverenigingen, die in feite ter plaatse die bestrijding ter hand namen en nemen. De kruisverenigingen besteden de opbrengst echter cok voor hun overige werk, want de subsidiering die het kruiswerk ontvangt van rijk en gemeente, is beslist onvoldoende. Daar komt nog bij, dat het rijkssubsidie onder invloed van de teruglopende conjunc tuur elk jaar minder wordt. Op de rijks begroting voor 1977 werd er niet minder dan 3,4 miljoen gulden op de kruisverenigingen bezuinigd. Toch worden de kosten voor de kruisvereni gingen elk jaar hoger. Zoveel hoger, dat ze nauwelijks door verhoogde Contri buties worden opgevangen. Daarom is er nog steeds een Emmabloem-collecte en de opbrengst daarvan is hard nodig voor vele kruis verenigingen. Wees royaal, wanneer volgende week een collectant met 'n in tekenlijst op uw stoep staat, of wanneer u de collectebus wordt voorgehouden. Wordt in uw plaats geen collecte hou den, dan kunt u toch uw bijdrage aan de Emmabloem-collecte leveren op Postgiro 116000 ten name van Slichting ,,De Emmabloem", Riouwstraat 7, Den Haag.

Leusder Krant | 1977 | | pagina 7