we kunnen om het CDA niet heen" Schrijven voor gevangenen erkavelings-schets woningwetwoningen WOUTER GORTZAK (PVDA) IN LEUSOEN: „WC mOCtBfl TBCCl bUjVCII, EUSDER KRANT - PLAATSELIJK NIEUWS Wouter Gortzak (rechts) luistert naar een opmerking uit de zaal. ..Ik wil dit gedeelte afsluiten met nog één groot probleem. Burger heeft eens gezegd ..Socialisten moeten alleen re geren als er voor socialisten iets te re geren valt" Daarmee kom je op de te genstelling tussen de revolutionaire en meer reformistische geesten. De een vindt het pas socialistisch regeren, wanneer je toekomt aan de grote struc turele hervormingen De ander zegt, het is al de moeite waard, wanneer we wat kunnen doen voor de zwakkeren en zo voort. Ik ben voor mijzelf wat aarzelend om daar in te kiezen Ik geloof, omdat dat realistisch is. dat socialistische politiek een langdurig proces is. Een proces, dat 150 jaar geleden begonnen is en niet is afgesloten met het eërëté kabinet-Den Uyl Die realistische kijk mag natuurlijk nooit betekenen. dat je de doelstellingen uit het oog zou verliezen. Op ieder punt. waarop een overwinning te behalen valt. moeten we die behalen door er voor te knokken"n aldus Wouter Gortzak VIEUX Tijd voor het vernikkelde toehoor dersvolkje om met koffie en vieux lijf en leden weer op temperatuur te brengen. Terwijl de wind vrolijk bleef spelen met de opgehangen verkiezingsaffiches ging Gortzak in op vragen en opmerkin gen van de aanwezigen Dat gaf hem onder meer de gelegenheid om de VVD te kenschetsen als ,,een buitengewoon dubieuze partij met een rancuneuze, ranzige kleinburgelijkheio, waar je eng van wordt. En dat dan onder leiding van de proleet Wiegel" Maar het gaf hem ook de kans tot het uiten van wat genuanceerdere gedach ten Een toehoorder merkte op dat Gortzak een paar jaar geleden die op merkingen over 'realistische politiek' niet had kunnen maken zonder driftig uitgefloterr te worden Hoe kan het nu wel? Voor Gortzak een boeiend onder werp. Zelf stond hij in 1968 als verslag gever van De Groene Amsterdammer met zijn collega's te knokken, wie er een paar dagen naar Parijs mocht voor ver slaggeving over de mei-revolte. En nu zit diezelfde Gortzak te vertellen dat je als socialist toch wel niet om het CDA heen kunt Gortzak noemde een paar dingen, die daar wat hem betreft in mee spelen .Ik zou zes jaar geleden meegefloten hebben, wanneer iemand sprak over een socialistische stap-voor-stap- politiek Maar ik denk dat 'revolutionai ren' ook wel zijn gaan inzien dat er meer voor nodig is dan afschaffing van het kapitalisme Dat het dan allemaal ineens ongelooflijk veel beter zou zijn. dat is lang niet helemaal waar Socia lisme geeft ook niet hét antwoord op de problemen Dat wil ik dan ook niet sug gereren. Dat is punt één Punt twee is. dat de gedachtengang gebaseerd is geweest op een andere economische situatie. Wie dacht er indertijd aan dat het met de economie wel eens vanzelf mis zou kunnen gaan? We hadden het idee dat je juist die economie kon hante ren om andere dingen te bereiken Dat is toch ook wel een beetje anders uitge pakt' ZO SLECHT NOG NIET Voorzichtigheid, realistische kijk. tuf fels Zeg maar hoe je het noemen wilt Iemand in de zaal fluistert tegen zijn buurman ..Ja. maar hij is de directeur van het wetenschappelijk buro Dat is wat anders dan kamerlid of zo Zo n man praat anders' Wellicht om die socialistische makkers een hart onder de riem te ste ken, sloot Gortzak de avond af met ..Af en toe moeten we ook eens tegen ons zelf zeggen we doen het zo slecht nog niet. al kan het nog zoveel beter Het is allemaal moeilijk, jawel, maar niet zo moeilijk, dat wij er niks aan zouden kun nen doen" DONDERDAG 31 MAART 1977 Uyl heeft overigens eens gezegd, dat daar vier kabinetten-Den Uyl voor nodig zijn Maar eerlijk gezegd ben ik wel eens blij. met een coalitiekabinet. Het voordeel is natuurlijk dat je de andere partij(en) de schuld kunt geven, wan neer je bepaalde zaken, die je wil, niet voor elkaar krijgt Zo van: als zij nou maar niet zo de zaken zaten af te rem men. dan kwam het allemaal wel voor elkaar. Hoe groter je bent. des te meer zou je kunnen waarmaken. Maar kun je dat echt wel? Kun je vanuit het halfschemer ineens in het volle licht komen te staan? De Partij van de Arbeid is een pluri forme partij, waarin niet iedereen over alles hetzelfde denkt Wordt je groter, dan zullen die tegenstellingen duidelij ker worden. Belangrijker vind ik echter het volgende. Weinig mensen zijn ho mogeen socialist Om het wat theoreti scher te hpuden: als je twintig socialisti sche issues op een rijtje zet De eerste zes zul je zo volledig onder schrijven Maar bij de zevende denk je, als ik nou heel eerlijk ben En zelfs als we inzien dat iets socialis tisch heel goed is. dan is het nog altijd makkelijker om het met de mond te be- leiden dan het uiteindelijk waar te ma ken. Denk eens aan inkomensnivelle ring. het terugdringen van het gebruik van de auto. allerlei dagelijkse dingen". VERANDERINGEN AANKUNNEN ..Ook van belang is in hoeverre men sen veranderingen aankunnen. Dat zie je nu met de reacties op het beleid van Van Kemenade, die als geen ander bezig is geweest met het geven van een nieuw gezicht aan het onderwijs Al die arme onderwijzers hadden amper de Mammoet verwerkt, of daar kwamen de volgende veranderingen al weer aan. Het is dus van belang er rekening mee te houden in hoeverre en hoe snel men sen veranderingen aankunnen" „Wat ik met al die dingen wil zeg gen. Dat je voor het voeren van een socialistische politiek een midden nodig hebt, dat minstens neutraal is, maar je het liefst zal steunen Stem uit de zaal: „Dus toch maar verder met het CDA". Gortzak: „Ja, het CDA is vis noch vlees. Dat is geentnlbcfenpartij. maar een samenklontering van stromin gen. Het CDA is een verdeeld huis. Aan de andere kant is er een VVD die nu zo verschrikkelijk weinig te maken heeft met het traditionele li beralisme, dat de opening naar die kant wel klein is. Daarom kun je niet om dat CDA heen. REVOLUTIONAIREN - REFORMISTEN Maar wat ik wilde zeggen: socialis tische politiek, die het midden naar rechts polariseert, brengt zichzelf in gevaar". om hen heen. De heer Rei chert wees er tenslotte wel op, dat er verschil is tussen inspraak en informatie. ,,Ook die inspraak voor toekomstige omwonenden dient gere geld te worden." stelde hij. Wethouder Wagenaar deelde die mening en er zal bezien worden in hoeverre dit nu nog ten aanzien van de woningen van de Woningstichting Leusden is te realise ren. De heer Croonen wees er op, dat alle bewoners van het eerste deelplan zich straks kunnen gaan buigen over het al gemene groenplan. Daar is nog niets de finitiefs van bekend. Op de verkave- LEUSDEN/ CENTRUM Donderdagavond 7 april a s. geeft de schrijfgroep van Amnesty International u weer de gelegenheid om in de bibliot heek te komen schrijven voor gevange nen. Hoewel na de eerste schrijfavond in ja nuari jl. de belangstelling nogal is terug gelopen, achten de leden van de schrijf groep zo'n avond te belangrijk om ermee op te houden: Het gaat op deze avond om mensen die gevangen gehouden worden, omdat hun opvattingen en/of geloofs overtuiging niet overeen stemmen met die van de heersende autoriteiten van een land. Vaak worden zij om die reden zonder vorm van proces gevangen gezet en gemarteld, terwijl zij zelf nooit enige vorm van geweld hebben gebruikt. De leeftijd van politieke ge vangenen varieert van ongeveer achttien tot in de zeventig jaar. Vaak zitten de mensen al jaren gevangen, zonder enig uitzicht op verbetering van hun lot. Door middel van deze schrijfavonden probeert Amnesty International de lingsschetsen staan alleen maar sugge sties. De toekomstige bewoners zouden daarvoor meer suggesties kunnen leve ren. Voorzitter Kreikamp sloot deze inge laste bijeenkomst van de werkgroep be stemmingsplannen CML met de hoop, dat de planning eerder door de ge meente kenbaar wordt gemaakt aan de werkgroep, zodat er tijdig op zal kunnen worden ingespeeld. „Want die planning heeft tot nu toe ontbroken en dat is éen van de redenen, dat kommu- nikatiestoornissen kunnen ontstaan", zo besloot hij. aandacht van de autoriteiten van een bepaald land op met namen genoemde gevangenen te vestigen, in de hoop dat de zaak in het voordeel van de gevan genen zal eindigen In de brieven die tijdens deze avond geschreven worden, doet men bij de overheden van een land een beroep op naleving van de Verkla ring van de Rechten van de Mens en wordt gepleit voor vrijlating van de ge vangenen Op donderdag 7 april a.s. wordt geschreven naar de autoriteiten van Rusland, Indonesië en Urugay. De leden van de schrijfgroep hebben zich gerealiseerd, dat niet iedereen in staat is om in de betrekkelijk korte tijd - van 19.00 tot 21.00 uur - een brief in een vreemde taal te schrijven Daarom zijn er altijd voldoende voorbeelden van brieven aanwezig die men gewoon kan overschrijven. Een andere bijkomstig heid is dat het overschrijven van brieven ook niet zoveel tijd kost. Maar het vooropgeplaatste doel blijft tenslotte dat de overheden van in dit geval Rusland, Indonesië en Urugay herhaaldelijk de namen van de gevan genen en hun zaak onder ogen krijgen. Schrijven voor gevangenen is een goede zaak, daarom hoopt de schrijfgroep van Amnesty International vele belang stellenden te mogen begroeten op don derdag 7 april tussen 19.00 en 21.00 uur in de bibliotheek aan de Hamersveldseweg. Naast de voorbeel den van over te schrijven brieven zijn briefpapier, postzegels en de nodige achterinformatie in ruime mate aanwe zig. Een plattegrond in de hal geeft aan op welke plaats in de bibliotheek de schrijfavond gehouden wordt lg van de voorpagina eent bouwk iusden is vrij uniek van opzet. De fëÈ fase is zeer afwisselend van bouw jt gevolg is, dat van buiten de ge le de belangstelling voor de stede- lundige opzet vrij groot is. In de Wede fase, met name het eerste deel- heb ik de indruk, dat die af- 'ling begint te vervagen. De tot nu MKjjepresenteerde plannen lijken erg j yeel op elkaar, de verschillen in woning- zÜn; dacht ik - niet zo erg groot." jjipdaeer Kreikamp vreesde, dat de in vulling van de tweede fase, door de nu ■MBende stedebouwkundige „mode" ffllyvrij conventioneel bouwen, een ^^Keenheidsworst op zou kunnen le veren. Hij drong er dan ook bij de ver schillende bouwers op aan, om dan zo- jgjg&mogelijk variatie te zoeken in het gebruik van verschillende, van elkaar ttffiijkende bouwmaterialen. „Er zal wfl ®en differentiatie ontstaan, doordat Hfëwerschillende architecten aan dit jape deelplan meewerken, maar die onderlinge (te geringe) verschillen zou den geaccentueerd kunnen worden Ml afwijkende materiaalkeuze", zo hiJ D? heer Croonen gaf toe, dat er mo menteel in Nederland minder architec tonisch spektakelwerk wordt geleverd. „Iemand noemde dat kort geleden het „ethisch reveil" in de stedebouw. Maar aan de andere kant zijn wij hier klein schalig bezig, waarbij het accent komt te hggen op de bewoners, die meer gele genheid knjgen om een eigen plek te Vinden. De materiaalkeuze in het eerste j deelplan is onderling verschillend, waardoor de herkenbaarheid van de 'jfflTCiwordt vergroot." Dé heer Kreikamp: „Je zou per vlek méé? verschillen kunnen aanbrengen. Misschien door een ietwat gedurfde jgffleurgebruik De heer v.d. Weyden, voorzitter van de Woningstichting Leusden, gaf voor de werkgroep een korte uiteenzetting van de resultaten van de inspraakavon den en deelde mee, dat op 14 april a.s. de definitieve plannen plus toelichting aan de toekomstige bewoners zullen worden getoond in een expositie. De toekomstige bewoners, die aan de in spraak hebben meegedaan, zullen zo mogelijk de eerste kavelkeus knjgen, voor zover mogelijk in over eenstemming met hun naar voren ge brachte wensen. Het streven is er op gericht om nog vóórdat de bouw van start gaat, circa zeventig procent van ds woningen toe te wijzen. „Dat laatste is nodig met het oog op het extra voorzie ningenpakket, dat mogelijk wordt door de procedure „Goed en goedkoop wo nen" aldus de heer v.d Weyden. Enig verschil van mening ontstond tenslotte over de inspraak van de toe komstige omwonenden van het plan der Woningstichting Leusden. De werkgroep was van mening, dat ook die bij de inspraak betrokken dienen te worden Het bestuur van de Wonings tichting Leusden bleek daar echter wei nig voor te voelen, tenzij die inspraak wederkerig zou zijn, waardoor ook de toekomstige bewoners van de woning wetwoningen inspraak zouden kunnen krijgen bij de bouw van de woningen van Bouwfonds Nederlandse Gemeen ten, Woningstichting Centraal Nederland en Intervam. De heer Van Leussen deelde echter mee, dat wat be treft de eerste plannen de artikel 19 procedure reeds in werking was getre den. De heer Kreikamp: „Al zijn de plannen nog zo hard, we moeten met schuwen zo nodig nog wijzigingen aan te brengen als die noodzakelijk blijken te zijn." Wethouder Wagenaar onder streepte d3t. „Zelfs wanneer er al ge bouwd wordt moet de dialoog blijven bestaan", zei hij. Op 15. 18 en 19 april zullen alle on derdelen van het eerste deelplan der tweede fase in een grote overzichtsten toonstelling aan de bevolking worden getoond. De heer v.d. Weyden was van mening, dat voor die expositie alle toe komstige bewoners dienden te worden uitgenodigd, zodat zij op de hoogte worden gesteld van de bouwplannen De verkavelingsschets van de 325 woningwetwoningen van de woningstichting Leusden in het eerste deelplan. De woningen zijn ontworpen door het architectenbureau Snelder te Maastricht. handvol belangstellenden luistert op de koude deel van Groot horst naar WBS-directeur Wouter Gortzak. Van onze verslaggever marnix kreyns derwerp „Kun je socialistische principes handhaven in een coalitie kabinet?" Een uiterst actueel onderwerp dus, gezien de gebeurtenissen sedert het begin van vorige week Toch vermocht de actualiteit van het onderwerp niet meer dan 23 belangstellenden naar de kille deel van Groot Krakhorst lokken Onder die belangstellenden een hand jevol Leusdense PvdA-bestuursderen. twee progressieve raadsleden, de voorzitster van een andere pro gressieve partij enzovoort Een thuis wedstrijd dus voor Gortzak, die van de gelegenheid gebruik maakte en van wat een verkiezingsrede had moeten zijn een avondje hardop denken maakte. MEERDERHEID Toch begon Gortzak zijn inleiding wel met een aantal opmerkingen bij het op gegeven onderwerp .Een eerste op merking die ik wil maken", aldus Gort zak, „is dat je voor het kunnen voeren van een onversneden progressieve po litiek, moet zorgen voor een socialisti sche meerderheid in de Tweede Kamer. Die socialistische meerderheid is er niet en die zie ik ook niet komen binnen afzienbare tijd De gebeurtenis sen van de afgelopen weken kunnen gaan zorgen voor een aantrekkelijk re sultaat bij de verkiezingen voor de PvdA Die golf van nieuwe leden zul je straks ook terugvinden, wanneer er weer eens een of andere opiniepeiling gepubliceerd gaat worden Het lijkt straks misschien belachelijk dat we een paar maanden geleden nog zaten te zeuren over een acht-acht-plus- regering Maar toch moet je niet al te optimis tisch zijn, ook al ziet het er nu goed uit. Wanneer er nu verkiezingen zouden worden gehouden zouden we ongetwij feld een brok 'conjunctuurwinst' boeken De merkwaardige paap Van Agt had ook zo'n aanvankelijk succes met zijn CDA En zie de ontwikkeling van D'66 eens Een paar maanden ge leden geloofde niemand meer in die partij en nu ziet het er naar uit dat de kamerverkiezingen voor hen redelijk succesvol kunnen verlopen. Voor de PvdA denk ik aan een winst van vier vijf zetels Tien zou mooi zijn natuurlijk. Maar een ontzettend grote uitschieter wordt het niet. Het is de voortzetting van een proces wat al jaren aan de gang is een langzame maar zeer zekere versterking van links en rechts, een consequente achteruitgang van de confessionelen. In die ontwikke ling voorzie ik voorlopig nog geen meerderheid voor de socialisten MEER FUNDAMENTEEL LEUSDEN - De kabinetscrisis, die vorige week naar aanleiding van de nieuwe wetsvoorstellen over de l? grondpolitiek ontstond, blijkt een golf van sympathie voor de Partij van de Arbeid, met name voor minister president Den Uyl tot gevolg te heb- ben. Jongstleden maandag hadden zich sedert het begin van de crisis - dus in nauwelijks een week tijd - 1500 nieuwe leden bij de PvdA ge- r meld. Dat aantal is in de loop van deze week ongetwijfeld nog toege- nomen. Want midden vorige week startte de PvdA met wervingsadver- tenties in een aantal grote dagbladen en het resultaat daarvan kan pas dezer dagen overzien worden. Op het hoofdkantoor van de PvdA zijn IgHp mensen ingezet om de stroom Bpfeit nieuwe leden zo spoedig mogelijk te administreren. |BS0e crisis betekent overigens geen «jjBffnitief einde van PvdA en CDA. De ËSSbgressieven kunnen (voorlopig) Qlèt om het CDA heen. Aid us nkele van de mededelingen RSvouter Gortzak maandagavond in Böden kon doen. Gortzak, directeur jjtóide Wiardi Beckmanstichting. het Hffinschappelijk buro van de PvdA, MBipngeveer een maand geleden door jcfe plaatselijke afdeling van de PvdA uitgenodigd om hier te spreken. On „Een tweede opmerking die ik zou willen maken is van meer fundamentele aard. Stel je nu eens even voor, dat we die absolute meerderheid hebben Den w M bi eF -ij d

Leusder Krant | 1977 | | pagina 5