rEen nieuwe coalitie tussen socialisten en nfessionelen, dat heeft ons land nodig" EVROUW N. A. VAN AMEROM OPVOLGSTER Klunder-Nijland (WD) verlaat Leusdense raad 1 Hulpdienst Leusden/Z bestaat vijf jaar ABTB-voorzitter Van de Hengel nam afscheid Nieuwe trottoirs "Tft-Tweede Kamerlid Hans de Boer: antonides voor SieMatic keukens ^USDER KRANT - PLAATSELIJK NIEUWS DONDERDAG 7 APRIL 1977 onze verslaggever Dlx Kreyns ■USDEN - Volgens Hans de Boer, (de Kamerlid voor de ARP, Is de dpolltlek niet de oorzaak, maar istens de aanleiding voor de val t kabinet -Den Uyl. De heer De "die maandagavond sprak op CDA-bl|eenkomst in het ntrum der Gere- «rde kerkenzag de sterk op de _on van de heer Van Agt :hte aanvallen uit de PvdA-hoek als een belangrijke jge tot het stuklopen van coali- kHIj noemde in dit verband onder r uitlatingen van socialistische Ivoerders naar aanleiding van us en de zaak-Menten. Ook ixamensfeer" waarin de rode genoten de laatste maanden ëhet kabinet hebben getrokken, Ide samenwerking weinig goed en, zo meent De Boer. Dat is Ihem echter geen aanleiding om rioplg met de PvdA te breken. Het lt zag De Boer na 25 mei weer een j-PvdA-coalitle aan het bewind ,..ien. Hel Tweede Kamerlid begon zijn met een paar woorden over de Ikoming van het Christen De- itisch Appèl. „Na tien jaar praten _n we dan dat stuk partijvernieu- gerealiseerd. waarover in 1966 al gesproken. Als we nu terugkijken lie jaren, dan kunnen we nu met jgen constateren dat er schreden raarts zijn gemaakt," aldus De die ook inging op het feratieve Ier van de confessionele club. Sek inhoudelijk zijn de drie deel- rs aan het CDA het volledig met ir eens. We zijn het er over ëens it Evangelie ons richtsnoer zal Dat vindt u terug in ons ma. dal niet voor niets de titel „Niet bij brood alleen". Daarin m we onze koers uitgezet, niet al leen voor de jaren tussen 1977 en 1981 maar ook voor daarna Dat de drie partijen nog niet zijn op gegaan in één grote partij, heeft dus niet met de inhoudelijke kant te maken. We hebben gekozen voor een federatie, omdat we nu een bewijsperiode hebben, waarin we kunnen laten zien, hoe die samenwerking gaat verlopen. Binnen drie, vier jaar zal het on getwijfeld mogelijk zijn om over te gaan tot opheffing van de drie partijen." aldus De Boer. TOT OP EEN STREEP Vervolgens ging de spreker in op de aktuele politieke situatie. Hij meldde dat er tussen progressieven en confessio nelen geen grote verschillen van inzicht over de grondpolitiek bestonden. „Zo wel Den Uyl als Van Agt hebben ver klaard dat men elkaar tot op een streep genaderd was. Daarom kan ik de be richten, die nu in de kranten en weekbladen verschijnen en waarin ge suggereerd wordt dat het CDA de grootgrondbezitters zou willen be schermen, niet anders bestempelen dan als leugens. Ook het CDA wil de grondspeculaties tegengaan. Het probleem is ook niet geweest een verschil van mening over vrijemarkts- waarde tegenover gebruikswaarde. Er was allang gekozen voor de ge bruikswaarde. Nee, wie de kabinetscrisis vanuit de grondpolitiek alleen wil verklaren, zal daar niet in slagen. Er was meer in het spel. Eén van de oorzaken van de moei lijkheden is mijns inziens gelegen in de sterk op de persoon van de heer Van Agt gerichte aanvallen vanuit de prog ressieve hoek. Met name bij de debatten over abortus, porno en de zaak-Menten is dat het geval geweest. Bij dat laatste debat heeft de PvdA- woordvoerder verklaard dat men de heer Van Agt eigenlijk als een onbe kwaam minister beschouwde. Maar dat - Hans de Boer aan het woord. Links van hem de heer G. van Dalen, voorzitter van het CDA in Leusden. het erg slecht uitkwam om hem nu te verzoeken af te treden, omdat er nog vier belangrijke progressieve hervor mingsvoorstellen behandeld moesten worden Met andere woorden: de heer Van Agt zou nog wel goed genoeg zijn om als trekpaard voor die socialistische idealen te fungeren Zoiets verpest de ^feer", aldus De Boer. Een andere socialistische „bijdrage" aan het eind van het kabinet-Den Uyl noemde De Boer: „De sfeer van ul timata waarin de laatste maanden ge werkt moest worden. In de beruchte re solutie van PPR en PvdA werd onder andere gesteld dat een voortzetting van de samenwerking met het CDA ook zou afhangen van de vraag of er in de ko mende maanden voldoende overeen stemming zou kunnen worden ge vonden. Daarmee werd een sfeer geschapen waarin de ene coalitiepart ner voortdurend de ander aan het examineren is. Een soort examensfeer, die ons terug moest brengen naar Keerpunt. Ook dat is geen goede zaak geweest," zo zei de heer De Boer. FAILLISEMENT Het einde van het kabinet betekende volgens De Boer vooral ook het failli- sement der strategieën. „In de eerste plaats het faillissement van de strategie van Ed van Thijn. Hij was de vader van de resolutie. Hij was de verdediger van de examensfeer. Hij was degeen die gokte op verdeeldheid binnen het CDA Die strategie heeft gefaald. De partijen van het CDA hebben elkaar niet los ge laten Het is gebleken dat we elkaar niet alleen vanuit wanhoop, maar juist vanuit gemeenschappelijkheid hebben gevonden. In de tweede plaats heeft de strategie van Den Uyl op het laatste moment ge faald. De minister-president heeft altijd gewerkt met een kwalitatieve, niet met een kwantitatieve benadering. In de tien-zes verhouding binnen het kabinet heeft hij er altijd voor gezorgd dat men elkaar met praten trachtte te overtuigen. Op het moment dat hij die benadering verliet en het op een stemming aan liet komen is het verkeerd gegaan. Verder heeft het uitpluizen van een eventuele schuldvraag in de crisis, naar mijn idee weinig zin. Maar als er dan toch een schuldige moet zijn, dan moet dat de minister-president zijn. omdat het vooral zijn taak is om het kabinet bij elkaar te houden," zo meende De Boer. Wat staat de christen-democraten op dit moment te doen? Volgens De Boer op de eerste plaats valse beschuldigin gen met kracht afwijzen. De Boer: „We moeten de crisis niet toespitsen op de grondpolitiek. Bovengenoemde be schuldigingen als zouden wij slechts de belangen van de grondspeculanten hebben willen dienen, moeten we met kracht van de hand wijzen. We moeten ons door dergelijke opmerkingen niet laten provoceren. De zaak mag niet es caleren. Polarisatie wijzen we af." Zo door pratend kwam de ex- voorzitter van de Arjos (de jongerenor ganisatie van de ARP) op de vraag of het niet duidelijk zou zijn, wanneer het CDA voor de verkiezingen een voorkeur uit zou spreken voor de partij(en) met wie de confessionelen na de regering zouden willen regeren. De Boer daarover: „Jarenlang, tientallen jaren lang hebben de confessionelen niet gebonden aan een of andere poli tieke partij de verkiezingen in willen gaan. Tientallen jaren hebben we er in geloofd, dat dat de juiste opstelling was. De laatste jaren komt het vooraf kiezen steeds sterker op je af. Een NIPO-enquête heeft enige tijd geleden uitgewezen dat 83% van de kiezers het tot de duidelijkheid vindt bijdragen, wanneer de partijen voor de verkiezin gen een intentieverklaring doen. 83%, dat betekent dat daar ook een belangrijk deel van ons electoraat zo over denkt. Het is dan ook geen wonder, dat wij binnen het CDA serieus hebben over wogen om voor de verkiezingen een voorkeur uit te spreken. In augustus hebben we het daar over gehad. Maar het is ons onmogelijk gemaakt. De WD wil „niet met gebonden handen", zoals dat in hun programma staat, de verkie zingen ingaan Aan de andere kant heeft de resolutie van PvdA en PPR het ons onmogelijk gemaakt. Op basis van wederkerigheid hadden wij willen kie zen. Maar dat is ons onmogelijk ge maakt, daar zijn we niet aan toegeko men." CHRISTELIJK PROGRAMMA Waar het volgens De Boer vooral om gaat bij de confessionelen, is dat men zich afvraagt, wat men zelf wil. De Boer: „We hebben een programma „Niet bij brood alleen". Een christelijk programma, visionair gericht. Daarmee moeten we ons af vragen, waar we politiek willen staan. Daarbij moeten we natuurlijk niet vergeten, dat we bijna vier jaar, dat geldt althans voor KVP en AR, meege- regeerd hebben. Het zou niet aan onze geloofwaardigheid bijdragen, wanneer we dat nu ineens gingen opvatten als een vergissing, die achter ons ligt. En dat hoeft ook niet Want een regering die zich heeft in willen zetten voor spreiding van macht, kennis en inko men, staat toch voor iets, waar chris telijke partijen altijd voor hebben ge staan. Het is toch een christelijk pro gramma. al zijn dat misschien niet onze woorden. Dat we ondertussen nooit de deur naar de liberalen hebben dicht gegooid komt doordat we weten dat we leven in land van minderheden, waar je voortdurend in coalities moet regeren," aldus De Boer, die zijn inleiding afsloot met de opmerking.Ik hoop dat het ons mogelijk wordt gemaakt, door een goede verkiezingsuitslag door een sfeer tussen de socialisten en de christen-democraten, om opnieuw tot een coalitie te komen tussen het CDA en de socialisten. Daar heeft ons land behoefte aan. Na afloop van de rede van Hans de Boer werden de aanwezigen in de gle- genheid gesteld om schriftelijk en mon deling vragen aan het Tweede Kamerlid te stellen. Daarvan werd druk gebruik gemaakt. 109 J (Van de redaktie) LEUSDEN-CENTRUM - De heer J. Klunder-Nijland gaat de raad van Leusden verlaten. In de april-vergadering van de raad zal hij alscheid nemen, nadat hij na de gemeenteraadsverkiezing in 1974 in de WD-fraktie zitting nam. Opvolgster van de heer Klunder NIJIand is mevrouw Lily van Amerom uit Leusden-zuid. Zij wordt dan de tweede vrouw tussen de dan dertien mannen, die de Leusdense bevolking in de raad vertegenwoordigt. De heer Klunder Nijland neemt I met een bezwaard hart alscheid I van zijn raadswerk. „Vaar ik zit bij de Luchtmacht en dat bete- kent nu eenmaal, dat de kans altijd aanwezig is, dat je overge plaatst wordt. Ik ben nu overge- - plaatst naar Woensdrecht, naar de straalmotorenwerkplaats, waarde bedrijfsleider door ziek- ie Is uitgevallen. Ik moet daar zijn plaats Innemen. Het Is een Hdole baan. Er werken daar 255 "jan personeel en het is natuur rijk een uitdaging om van deze daan iets te maken. Persoonlijk "eb Ik er echter veel problemen m®*, want Ik voel me bijzonder I goed thuis in Leusden en het raadswerk heb ik altijd met erg P'ezier gedaan. Ik 2al dat, I u? .,k' s,ral(s wel gaan missen. I we zijn hier in 1971 komen wo nen en Ik moet eerlijk zeggen, I dal de tijd hier in Leusden een Pv»cnt tijd Is geweest. Ook het I politieke werk vormde één van de meest plezierige zaken. Zo wel binnen de partij zeil als in de raad heb ik me uitstekend thuis- gevoeld, dankzij ook de vriend schappelijke betrekkingen met collega's van de andere frakties. D'IE VERHOUDING WAS ;;HARDSTIKKE" GOED:" Het scheidende VVD-raadslid had eigenlijk gedacht, dat hij zijn tijd bij de Luchtmacht wel in Leusden uit zou kunnen zitten. „Zoals u weet geldt bij ons een pensioengerechtigde leeftijd van 55 jaar en dat zou hebben betekent, dat ik in november 1982 uit dienst zou zijn geko men. Helaas is het in de praktijk anders. Als officier kun je een dergelijke overplaatsing niet weigeren." De heer Klunder Nijland is mo menteel majoor en werkzaam bij de Staf van Logestiek en Oplei dingen van de luchtmacht bij het Hoofdbureau Technische Zaken in Zeist. De heer Bergsma wordt straks fraktievoorzitter van de Leus dense VVD in de raad. Betekent dat niet een taakverzwaring? De heer Bergsma: „Ik ben me ervan bewust, dat ik me straks wat meer technische zaken eigen moet maken. Maar daarbij komt gelukkig, dat ik in de jaren dat de heer Van Tiel alleen in de raad zat, fungeerde als een soort schaduwfraktie. En dat heeft na tuurlijk bepaalde voordelen. Je bent beter op de hoogte met allerlei zaken. Voor het overige zal er een herverdeling van por tefeuilles binnen de fraktie plaatsvinden. En voor de rest moet je de funktie van fraktie voorzitter natuurlijk niet over waarderen. Het is ook deels een formele zaak." Het neuwe raadslid - de tweede vrouw in de raad - mevrouw Lily van Amerom uit Leusden-Zuid zal zich voornamelijk bezighou den met onderwijs en cultureel- sociaal-maatschappelijke za ken. Zij woont vanaf 1970 in Leusden. Voordien verbleef zij zeven jaar in Brazilië. Haar inte resses zijn naast de politiek, veel lezen, schilderen, bloem schikken (ze geeft daarin een cursus voor Latent Talent] en koken. ;;lk ben me eigenlijk bewust voor oolitiek gaan interesseren. toen ik bij de vorige verkiezingen van de gemeenteraad bemerkte, hoeveel mensen ongemotiveerd hun stem bepalen. Ik ben van mening, dat de mensen veel meer gemotiveerd hun stem be palen. Ik ben van mening, dat de mensen veel gemotiveerd moe ten worden. Ik hoop daar een bijdrage in te leveren." Mevrouw Van Amerom komt zelf uit een liberaal gezin en dat heeft bijgedragen in haar keus voor de VVD. „Ik ga daarbij uit van de gedachte, dat de VVD de eigen verantwoordelijkheid het hoogste aanslaat en dat houdt automatisch een zorg voor de sociaal zwakkeren in. Daarvoor wil ik me dan ook ten volle inzet ten Mevrouw Van Amerom stond zesde op de groslijst van de VVD voor de gemeenteraadsverkie zingen van 1974. Eeigenlijk zou zij bij het vertrek van de heer Fock aan de beurt zijn geweest [vóór de heer Bergsma] .maar zij liet toen de heer Bergsma haar plaats innemen. De VVD is blij, dat mevrouw Van Amerom nu alsnog bereid is gevonden zit ting in de raad te nemen. LEUSDEN/ZUID - De Hulpdienst van de Hervormde Kerk te Leusden-Zuid bestaat vijf jaar. Het eerste jaar van hun bestaan werkten de mensen van de Hulpdienst Leusden-Zuid samen met de Hulpdienst van Leusden-centrum. Het was mevrouw Van der Water die het werk vorm gaf. Op mevrouw J. N. Snijder en Zuster Kalkert werd een beroep gedaan om de Hulpdienst zelfstandig op te zetten en te laten draaien als een onderdeel van het kerkelnk leven in Leusden-zuid met dien verstande, dat de Hulpdienst toegankelijk was, niet alleen voor men sen die tot de kerk behoorden, maar voor iedereen in Leusden-zuid, die hulp nodig had. Mevrouw Snijder zegt „We maak ten ..reklame" voor onze Hulpdienst bij de doktoren. We hingen op ver schillende plaatsen raambiljetten met onze telefoonnummers. Al spoedig draaide de Hulpdienst erg goed Wij hebben kontakt gehad met de interkerkelijke gespreksgroep en uit dit kontakt kwamen twee dames uit de Rooms-Katholieke Kerk onze gelederen versterken mevrouw Swenke en me vrouw Timmerman." De opzet van de Hulpdienst Leusden-zuid is in de eerste plaats om mensen, die gezinsverzorging heb ben aangevraagd en deze niet a la mi nute kunnen krijgen; moeders die plotseling ziek worden en bij wie de buren niet kunnen worden ingeschakeld, de helpende hand te bieden. Ook wordt ingesprongen bij gevallen, waar de ziekte langer duurt dan men verwacht te; worden kinderen uit school ge haald (uit Leusden-centrum), wanneer de moeder dit door ziekte niet kan doen ,,We hebben behangen en gewit", vertelt mevrouw Snijder. We hebben het huis schoongemaakt voor een me vrouw, die heel lang ziek was We heb ben een meisje met een gipsbeen naar school gebracht, toen de moeder geen autovervoer beschikbaar had De Hulpdienst Leusden-zuid lichtte op haarbeurt „Liendert Leefbaar" en ,De Wetering" in over haar werk, en draait inmiddels vijf jaar tot volle te vredenheid. De Hulpdienst Leusden-Zuid stelt zich ook beschikbaar voor mensen, die in geestelijke nood verkeren en die be hoefte hebben om zich eens uit te spre ken. In die gevallen is de Hulpdienst het luisterend oor en probeert de men sen door te verwijzen naar de bevoegde instanties. De Hulpdienst beschikt ook over een vervoersdienst voor mensen die elke dag één of meerdere bezoeken moeten afleggen in één der Amersfoortse zie kenhuizen. Ook is er een jongeman, die graag nog wat meer jongeren om zich heen zou verzamelen, die klusjes verricht voor oudere mensen. De leiding van de Hulpdienst Leusden- Zuid is inmiddels verwisseld Mevrouw J N. Snijder heeft de leiding overgedra gen maar blijft no(. wél meedraaien. Mevrouw Sjoerds heeft zich uit lei ding en werk moeten terugtrekken. Mevrouw J Abbring heeft de leiding overgenomen en zal daarbij worden ge assisteerd door mevrouw A. Apeldoorn Voor verzoeken om hulp kunt u te recht bij: l Mevroiuv M. J Abbring, Prinses Christinalaan 7, telefoon 42047. 2. Mevrouw A, Apeldoorn, Prinses Mar grietlaan 8. telefoon 40711 De Hulpdienst Leusden-Zuid gaat vol goede moed de komende vijf jaar in, ten bate van haar in nood verkerende mede- LEUSDEN-CENTRUM - Tijdens de jaarvergadering van de ABTB Ha- mersveld op 29 maart j I. in de Til, legde de heer R. H. v. d Hengel na 23 jaar de voorzittershamer neer. De scheidende voorzitter kwam in zijn openingswoord in het kort te rug op de gebeurtenissen in het af gelopen jaar, met name die, waar bij de positie van de agrariërs in het geding was. De droge zomer van 1976 is financieél een dieptepunt geweest, doch de gunstige herfst en de zachte winter hebben de zaak weer wat in evenwicht gebracht. De economische ontwikkeling blijft voor de agrariërs een moeilijk te verteren kwestie. De prijzen blijven voor veel producten te laag, terwijl men vindt, dat de overheid en de EEG partners deze prijzen bewust drukken. Wil de producent een goe de bestaansmogelijkheid hebben, dan zullen de prijzen, die zij voor hun producten ontvangen op een hoger niveau gebracht moeten wor den. De ABTB vraagt zich af, of het opvoeren van de productie, tenein de hetzelfde rendement te krijgen, voor de ondernemer zelf en zijn financiële positie haalbaar blijft. De heer v. d. Hengel sprak de hoop uit, dat een goede bestaans mogelijkheid in de land- en tuin bouw gewaarborgd blijft. Laat ons samen waakzaam blijven. Het is niet erg als ervoor gewerkt moet worden, als het doel maar bereikt wordt. Na het gedachte-gebed van Pastor ter Bekken, werden de notu len van de vorige vergadering goed gekeurd In het jaaroverizcht van de secre taris G. Th. v. d. Hengel wordt stil gestaan bij de belangrijke gebeur tenissen van 1976, met als hoogte punt de viering van het 40-jarig be staan Bij de bestuursverkiezing stuitte men op een probleem. Naast het installeren van de heer S. G. Th. Tolboom als bestuurslid, kon de heer R H. v. d. Hengel de voorzit tershamer niet overdragen, aange zien men nog niet in staat was een nieuwevoorzitter te benoemen. Ge brek aan tijd door diverse andere aktiviteiten van de bestuursleden, stond de benoeming van de nieuwe eerste man in de weg. Op korte termijn verwacht men de juiste man te vinden. De aftredende voorzitter ontving een attentie voor het vele wek dat hij in al die jaren had verricht en werd staande de vergadering be noemt tot ere-lid. Zijn vrouw werd uiteraard niet vergeten. In zijn afscheidswoord vestigde de heer v. d. Hengel nog de aan dacht op de problemen t.a.v. de Waterschappen De Provincie geeft er de voorkeur aan, meer dan 100 Waterschappen samen t evoegen. Men vreest dan dat de Barneveldse Beek en de Heiligenberger Beek daarin eveneens zullen opgaan, hetgeen dan de nodige problemen zal geven en wellicht een opschroe ving van de kosten ten gevolge zal hebben. Met samenvoeging van de Barneveldse Beek en de Heiligen berger Beek kon hij wel vrede heb- bewn. Deze en nog vele andere zaken, zient hij als een schone taak voor zijn opvolger STATIONSWEG 394 SCHERPENZEEL TEL 03497-2105 LEUSDEN - De trottoirs langs de Hamersveldseweg tussen Noorderin slag en Burg de Beaufortweg en langs de Zwarteweg tussen Burg. de Beau fortweg en Larikslaan worden momen teel opnieuw betegeld. Naar verwach ting zullen deze werkzaamheden bin nen vier weken zijn voltooid.

Leusder Krant | 1977 | | pagina 7