Jubileumuitvoering Tien jaar Debeetje - groot succes defflEfl/inzijn werk „Het leger heeft één taak: een goed geoliede machine te zijn, die perfect loopt" VRIJDAG 15 APRIL 1977 11 tweede man op de kaderschool Naast hem majoor Van Ewijl. als commandant Hij had er inmiddels 40 pensioenvolle jaren opzitten en kreeg als keus tot 1969 dienen of wachten tot juni '69 als zijn 44 jaren erop zouden zitten op 51-jarige leeftijd. En toen zat het erop. een leven van ..dienst' Van de apotheek naar de troep, van de troep naar welzijn en weer voor de troep Met als stelregel voor zichzelf ,,Je moet het doen en dan heb je het ook goed te doen Ze zeggen wel eens. als ze me later zien, Kaptem, u was soms een rothond, maar wat heb ik veel geleerdVertel me geen stoere verhalen over vechtlustige vechtjas sen". zegt hij ..Elke kerel, die in zijn eentje in het schuttersputje zit, staat er alleen voor. Moet het op dat moment zelf doen En hij doet het in zijn broek. Neem dat van mij aan Vechten wil niemand Maar je laten overmeesteren door een vijand, is een andere zaak Als iemand zegt ..Die kerel is waardeloos of hij deed dat waardeloos dat zeg ik daarachter ..Dan heb je hem waarde loos opgeleid Opvoeden in discipline, betekent zélf het voorbeeld geven HET LEGER NU .Ik krijg soms de indruk, dat ze maar wat doen' zegt Sittrop Tijd volmaken, als ambtenaren in uniform. En hij mist de stijl van vroeger ..Misschien liepen we met oogkleppen voor zegt hij Maar er was saamhorigheid en kame raadschap Dat merken we nu nog in de club van eervol ontslagen officieren. Het leger heeft maar eén taak - het moet een goed geoliede machine zijn, die perfect loopt Pas dan kan die andere zin in tijden van nood werkelijk heid worden ..first being firster" En dat is bijna niet te vertalen, maar het bete kent wel dat je als eerste nog meer dan de eerste dient te zijn Tom Sittrop en zijn vrouw hebben twee zoons Eén van 29 en één van 27 jaar. Ze zijn beiden in dienst geweest, maar voelden er niet voor in de voetspo ren van hun vader te treden Door de computer werd hun de plaats aange wezen In eerste instantie leek het voor beiden volkomen in tegenstelling met de ambities, die ze tot dusver hadden De niet-administratieve kwam in een administratieve functie en omgekeerd. Maar na hun diensttijd kwamen beiden in de burgermaatschappij in een analoge positie te werken Soms blijken computers toch gelijk te hebben GEPENSIONEERD Een woord, dat niet bij Tom Sittrop past. Hij heeft al veel werkjes gedaan in allerlei sectoren: acquisitie in Am sterdam, staffunctionaris bij een be jaardentehuis. Bijbaantjes. Hij voelt zich nu in 1977 nog veel te jong om gepensioneerd te zijn. Hij vindt ook. dat de pensioenen aan de leeftijd moeten worden aangepast. Hij is nog elke dag bereid om de uitdaging te aanvaarden, want dat vindt hij het meest belangrijke van ouder wordend in leven te blijven. In zijn boekenkast staat eén plank helemaal vol met grote fotoboeken. Allemaal hobby. Maar daarover raakt hij uit gepraat. Graag zou hij iets bij de ten nisclub doen. Er zijn zoveel dingen die hij zou willen, want Tom Sittrop voelt zich nog lang niet oud. Hij is een mens voor zijn werk. Elk werk, dat in hem de uitdaging aanwakkert. En daarom vonden wij het toch de moeite waard in deze rubriek met hem te praten. Nine de Kruijff. de om zijn portret te tekenen. Voor de beste tekenaar werd een fraaie prijs ter beschikking gesteld. In Den Treek werd voor degenen, die graag wilden rennen, spannende num mertjes race gehouden Op ..Don Bos- co's" voetbalveld speelden maar liefst vier elftallen van kinderen en ouders tegen elkaar Er was een bijeenkomst van 16- tot 18- jarigen om een blad op te zetten voor ouderen want ..Deebeetjes" is speciaal voor de kinderen van 10 tot 14 jaar, en dat stukje oudere leeftijd valt uit de boot. In de klas van de elektrotechnici had den de leerlingen een keur aan vernufti ge apparaatjes opgezet waarmee de kin deren onder andere konden zien hoe snel ze konden tellen De heer Vcrwey uit IJsselstein gaf een demonstratie van het behendig en solide vlechten met riet. waardoor in betrekke lijk korte tijd een stevige stoelmat ont stond. De familie H. Prein uit Doetinchem gaf bizonder geestige en geslaagde poppen kastvoorstellingen. waarmee de kinde ren zich kostelijk vermaakten. Pater Grutters uit Assel, net uit het ziekenhuis ontslagen, toonde dia's over Ratteneiland, Isla del Raton, waar de Salesiancn het lot van de Indianen, die in de loop der tijden zoveel ellende van de blanken hebben ondervonden, trach ten te verbeteren Cecs Smeele vertoonde dia's uit Zaïre, waarheen hij over een dag of tien weer hoopt terug te keren. Het werk van de Salesianen is een druppel op een gloeien de plaat, in een land waar zoveel achter stand heerst, en waar de blanken de mensen uit hun stamverband hebben gerukt en daarna een hun lot hebben overgelaten. Boeiend om te zien was de manier, waarop de koeien in het vroege re Ruanda Vrundi te drinken kregen. De negers zijn bevreesd dat de koeien zullen verdrinken als ze direkt uit de snelstromende rivier drinken. Daarom graven ze in de nabijheid grote gaten op hetzelfde niveau als de rivier, en brengen daar door mankrachtcr emmers met wa ter toe. zodat de koeien zonder risiko hun dorst kunnen lessen. In een ander lokaal vertelde Pater Cees van Luyn over het leven en de lotgeval len van ..Don Bosco", die in Turijn verschillende malen van een gewisse dood werd gered door een verwilderde grijze berghon. die ..Don Bosco's" be lagers van hem ..afschudde". Vele Deebeetje-feestvierders droegen op verzoek van Jan Kamphuis zèlf-ver- vaardigde ,,10 jaar Deebeetje" jubi- leumhoeden Eén jongen probeerde met zo'n hoed op het hoofd in evenwicht te blijven op een fiets met een enorm groot voorwiel. Een andere jongen was in het rijden op zo'n verhikel een ware mata dor. Om 16.30 uur bracht een Eucharistie viering de vele feestvierders naar de ka pel, waar een aan de jeugd aangepaste mis werd opgedragen, waarin de kinde ren zelf ook voorlazen. Na de gemeenschappelijke broodmaal tijd voerden de groepsleiders van het internaat het toneelstuk Metamorfose" op. Tegen 21.00 uur hielpen velen met het opruimen, en een plezierige dag was teneinde. Vermeld dient nog te worden, dat Jan Kamphuis het blad Deebeetje" geheel zonder extra financiële middelen draai ende weet te houden. Hy laat de kinde ren zien hoe je met eenvoudige midde len, als bijvoorbeeld het sparen van alle postzegels, die je maar van de post kunt afknippen, de missionarissen kunt hel pen. De kinderen zorgen zelf voor de kopy van „Deebeetje", laatst ontving Jan Kamphuis van een jongen 30 folio vellen vol met verhalen, moppen, puzzles etcetera! Waarmee tot slot maar gezegd wil zyn, dat „Deebeetje" groeit en bloeit, on dat het „Deebeetje"-feest op maandag 11 april een groot succes w as! Anco Mali LEUSDEN - „De mens en zijn erk' staat er boven deze Interview-serie. Mar wat te doen wanneer je iemandtegen komt, die wn fijn verhaal vertlt over zijn werk dat was. Niets doenip dit moment is niet bepaald het pettigste dat hij zich voorstelt, mar door vroeg tijdige pensioneriig met 44 volle pensioenjaren op 1-jarige leeftijd - moet hij er met all< vitaliteit die men op deze leeftijd og in zich heeft, toch nog wat van naken. Maar wat? Op hobby's raak j< ook een keer uit keken. Het liefs zou hij er nog bij ren en ondankidat er veel veran- rd is, zou hij bist nog „in dienst" illen zijn. Daaron gaat hij nog elke aand regelmatg naar de „mess", t Is of je er tluis bent. Jongere andrigs en de »udere garde bij el- ar. De heel gnte stijl van vroeger verdwenen, raar toch is er nog wel wat van ovegebleven. Nooit zal daar dan oo in sporthemd ver- hijnen. Als zi/i vrienden de foto bij interview zin, zullen ze zeggen: ozou Tom Strop nooit In de mess men." Maai voor een informeel sprek met ie krant kon het wel. nd hij: eenichtblauw sporthemd et een beie-witte slippover. De -apothekerwelzijnsofficier in rger: Tom Sittrop. DIË Tom Sittop werd geboren in ampang op het eiland fvjadoera. 28 jgustus 197 Hij herinnert zich de ren van z\'f jeugd als „ih-gelukkig igenlijk hai hij een volmaakte jeugd volmaakt ouders Zijn moeder was nderwijzers geweest en bleef ook in aar huwelk actief bezig 'met andere aken dan iet huishouden En dat was oor die jaen wel iets. Een „bebop - opie (por/- of jongenskop, zoals dat eette), g.T in haar uiterlijk als de dy- amische5uffragette-richting aan. Zijn ader wa; de eerste man In Indie, die ist dat k'ningin Juliana geboren was. Hij was werkzaam als staf-telegrafist en terwijl iedereen op het bericht wachtte, nam hij het na het voor de vermoeienis van het vóórfeesten gewoon als ken nisgeving aan „prinses geboren"en hij ging slapen Je hoort dat soort verhalen altijd te laat. zegt Tom Sittrop nu in zijn leus- dense woning Mijn vader is overleden, maar al dat soort dingen heb ik eigenlijk nooit geweten Toen Tom Sittrop met een delegatie op het paleis Soestdijk was, had hij dit grappige voorval ook best aan de koningin willen vertellen, maar hij kende het verhaal nog niet... KEDIRI In de jaren na 1920 ging het goed „in de suiker". Tom woonde met zijn ouders in de bush-bush, want vader was van telegrafist naar een suikeron derneming overgegaan. Kediri was de dichtstbijzijnde grote plaats. „Het eerste jaar ging ik te paard naar school" Er ging dan een paardenjongen mee. die wachtte tot ik weer uit school kwam. Het was wel 20 km naar „de stad" Later toen de auto kwam werd hij per T-Ford gebracht, maar de beste tijd kwam toen hij met de bus mocht. Om 5 uur op en dan naar school Discipline kreeg kleine Tom al van huis uit mee Op je achtste jaar moest je kunnen kamperen. Je eigen potje koken en niet zo als hier in een pe tieterig bosje, maar echt het oerwoud in. De Kali langs. Jagen ook Zijn huidige echtgenote beschrijft Tom Sittrop dan ook zo terloops even als een „stadsjuf- frouw". die niets wist van de komst van de banketbakker 1 x per week, die dan brood afleverde voor een week. en gebak In 1934 werd het gevolg van de crisis jaren in Europa ook in Indié merkbaar. De suikerbranche ondervond een sterke tegenslag en Tom's vader werd twee jaar eerder gepensioneerd. Tom had onderwijzer willen worden, maar onderwijzers waren werkeloos ook in Indié. Ze verhuisden naar Malang, waar scholen en opleidingen genoeg waren. Tom ging studeren voor apothekersas sistent. Voor de opleiding van apotheker moest je naar Holland, en dat was er niet bij. In 1937 kreeg hij zijn eerste baan als apothekersassistent in een apotheek in Soerabaja Hij ver diende 75.- per maand. En toen kwam de oproep voor dienst Als tenger klein jongetje zag men hem niet achter een mitrailleur staan. Het werd de pharmaceutische dienst. Hij werd in Malang geplaatst, en kon zo ook nog thuis slapen. Maar als commandant had hij de hui dige sultan Hamad II Hij kreeg de smaak te pakken, „want", zegt Tom Sit trop „de mensen, met wie je te maken hebt. zijn zo belangrijk voor de vorming". Het was een fijne tijd. In juni 1938 werd hij sergeant. En nadat de 9 maanden dienst erop zaten, besloot hij in dienst te blijven Hij tekende voor kort verband van 5 jaar en kreeg 185.- per maand. Hij verdiende 2 maal zoveel als in de burger-apotheek Hij kocht een 2e hands auto en betaalde die met 25,- af „bij de ChineesVan Malang ging hij terug naar Soerabaja en hier ontmoette hij veel gepensioneerden en marine mensen. Waar hij veel van leerde. OORLOG Tom Sittrop was voor een beheerder van de militaire apotheek jong in rang en leeftijd. 23 jaar Toen de Japanner kwam deed hij de apotheek dicht. Ze zochten hem wel - een Europese ser geant - groot en flink. Het magere jon getje. dat zich voor 18 jaar uitgaf en zich zoals verplicht - op de fiets kwam mel den. zagen ze over het hoofd Over het hoofdstuk na 25 augustus 1945 dat dan komt, zegt Sittrop niet veel „Ik wist alles van medicijnen en ik wist waar ze stonden of te halen waren Daarmee heb ik velen kunnen helpenis alles wat hij over een ook voor het toen nog Indié, spannende tijd wil vertellen. In Soerabaja kon hi| samenwerken met het Rode Kruis voor de opvang van ge vangenen uit de kampen Hij noemt de naam van dr Huch Er was maar één ding „zoveel mogelijk helpen Welzijn op een andere manier Toch kwam ook hij nog gevangen te zitten in de Werfstraatgevangenis in Soerabaja Na één maand werden zij door de Engelse Gurkas bevrijd VRIJE VOGEL IN UNIFORM Dit duurde tot 22 februari 1946. Hij was weer normaal in dienst bij het depot Medical Stores Sergeant-majoor- apothekers-assistent. Een mond vol voor een klein broekie met een jeep De meisjes werden hoofdzaak en hij heeft meer gefeest dan gewerkt bekent hij Trots In november '46 naar Batavia Eerste kwartiermaker 7e septemberdivisie In het KNIL Hospitaal goed gewerkt 1949 Medan En toen werd de zaak overge dragen Januari 1950 Holland en Hol landse Leger Even in Woerden dan herscholing in Amersfoort En vanaf die tijd is het Amersfoort gebleven. Echter niet meer als apothe ker Hij werd instructeur Erop terugkijkend heeft hij het een geweldige tijd gevonden „Je werkte steeds met nieuwe jonge mensen Maar je moest zelf het voorbeeld geven Meegaan met de troep .Give a man pride and he will go to hell for you", vindt hij de zin, die uit een boek stamt, maar die voor hem alles inhoudt. Op de velden moet je bij elkaar zijn Na de maaltijd moet je kunnen praten Dan komen de problemen los. Je moet ook tijd hebben om de problemen als die er zijn aan te horen Niet om vijf uur naar huis, omdat de tijd erop zit Je moet het voorbeeld geven op alle fronten Je moet de manschappen motiveren En aan dat motiveren ontbreekt het dik wijls Eerst sergeant-majoor instructeur. toen adjunct-instructeur, regiments adjudant (controlerende functie) officier 1 mei 1959 - Eerste Luitenant - welzijn- sofficier En toen is zijn hobby, fotogra feren, ontstaan. Welzijnszorg, dat niet allen ontspan ningsavonden inhoudt, maar ook stu diemogelijkheden in dienst, recreatie, sport En voor dat onderdeel sport was Tom Sittrop coach van het vierdaagse detachement Fiere soldatenmeisjes heeft hij tot vermoeide juffrouwen zien worden, die de voeten achter zich aan sleepten Maar hij wilde naar de troep terug, en werd compagniescommandant. Daarna kapitein en hij deed allerlei din gen, die niet mochten Een „gulden" tijd, zegt hij, nog stilletjes nalachend In 1967 kwamen de computerlichtingen De opleidingsmethoden veranderden Zijn compagnie werd opgeheven Het rekruut-soldaat worden was er niet meer bij De computer maakte wel uit, wie officier kon worden. Sittrop werd - Op Tweede Paasdag vond Bosco,, aan de Dodenweg te de viering plaats van het bestaan van „Deebeetje". is het blad, dat de jongens rond de Salesianen, rond tezamen bindt. „Dce- is ook de naam van de kampen, van Don Bosco voor de in Assel, waar zy beheren. en ver kwamen ze aanzet- om hun feest te leerlingen de afgelo pen weken alle mogelijk voorbereidingen getroffen om de kermis en alle spelen op de dag zelf zo soepel mogelijk te laten verlopen 's Morgens om 10.00 uur waren er reeds zeventig mensen aanwezig om te helpen met het inrichten van de stands, de klasselokalen enzovoorts. Er waren ook veel leidsters en leiders bij, die assisteren bij de Deebeetje-Kampen. Om 12.00 uur bij de lunch was het aantal helpers uitgegroeid tot tachtig! Met vereende krachten kwam alles op tijd klaar voor de ontvangst om 14.00 uur van de 450 kinderen, die het feest van Deebeetje kwamen meevieren. Er waren niet alleen kinderen uit Leusden. Amersfoort, Hoogland, Stoutenburg, Achterveld en de nabije omgeving, maar ook uit Dronten, 's Heerenberg. Deven ter. Eindhoven, Naaldwijk en zelfs uit de verste hoek van Friesland. Op het grote plein van „Don Bosco" werd gehandbald, er werden pannekoe ken gebakken, er werd op de straat gete kend (10 jaar Deebeetje met een vlag en guirlanders erbij! 10 jaar volksdans met een groot uitroepteken). Er was een kraampje waar de beeltenis van „Don Bosco" de kinderen uitnodig-

Leusder Krant | 1977 | | pagina 11