I200 ijksdag, Burgermaaltijd n Open Huis Rijkspolitie rijksmunt sloeg speciale denarii in goud, zilver en cupro-nikkel Leusdenaren kunnen als eerste gelegenheidsmunt aanschaffen 1200 iEMEENTE ORGANISEERT OP 8 JUNI TAL 'AN FEESTELIJKHEDEN, WAARONDER: TÏÏ3TTO VRIJDAG 15 APRIL 1977 5 EXPOSITIE De keerzijde van de drie munten is hetzelfde. met omschriftLeusden 777 - 8 juni - 1977". CASETTES Men kan de munten, waarvan de mo gelijkheid wordt onderzocht om ze tij dens de feestweek in Leusden of een gedeelte daarvan als wettig betaalmid del te laten gelden, los bestellen. Daar naast bestaat de mogelijkheid om de munt van 10 denarii 5,-) te kopen in een etuitje, waarin er vijf zitten. De prijs van dit etuitje bedraagt 20,— Verder zijn er cassettes, inhoudende één gouden, één zilveren en één cupro-nikkel munt. Zo n cassette kost 325,-- Speciaal voor de ver zamelaars zijn er van ieder der drie muntsoorten vijftig stuks met gepolijst stempel geslagen Een cassette met drie gepolijst geslagen munten (goud, zilver, cupro-nikkel) kost 425.-- Tenslotte zijn er tien series geslagen in peid-fort uitvoeringDeze munten zijn tweemaal zo dik als de andere en zijn exclusief bestemd voor een handvol verzamelaars BESTELLEN De munten kan men bestellen bij de Leusdense banken Dat zijn Amro Bank, Torenakkerweg 8. Leusden- centrum. Bondsspaarbank, De Biezen- kamp 31Leusden-Centrum, Rabo Bank. De Biezenkamp 3, Leusden- Centrum, Rabo Bank. Pr. Irenelaan, 21Leusden-Zuid, Jan van Arkelweg 9, Achterveld Daar zijn de bestelformulieren ver krijgbaar en kunnen ze worden ingele verd Gelijktijdig moet men het totaal bedrag overschrijven naar de Rabo Bank. De toewijzing der munten is in volgorde van binnenkomst der betalin gen. Stortingen die binnenkomen na voltekening van het totaal beschikbare aantal munten, ontvangen het gestorte geld retour. Nadat de Leusdense bevolking tot half mei de tijd heeft gehad om zich van één of meerdere munten te verzekeren, worden buitenstaanders in de gelegen heid gesteld zich de munten aan te schaffen. Daartoe zal te zijnertijd onder meer een advertentie geplaatst worden in ,,De Muntkoerier", een in de Benelux verschijnend maandblad voor verzame laars van munten ADVIES Voor de uitgifte van de munten heeft de stichting ..Leusden 1200" zich laten adviseren door de heer J. Bekkema uit Surhuisterveen. De heer S Polak, representatie-medewerker van de ge meente en bestuurslid van de stichting, zocht contact met Surhuisterveen, dat enige tijd geleden een zoveel-jarig be staan te vieren had. Daar kwam de heer Polak onder meer de heer Bekkema te gen, die naast bankdirecteur ook kenner en verzamelaar van munten is. Deze zocht op zijn beurt contact met professor dr. Enno van Gelder, des kundige op het gebied van munten Deze beide heren hebben gecon stateerd dat de uitgifte van denarii het meest zou aansluiten bij de herdenking van het 1200-jarig bestaan Professor Van Gelder zegt in één van zijn publika- ties: LEUSDEN - In het kader van de viering van het twaalfhonderdjarig be staan van de huidige gemeente Leus den, historisch bekend onder de naam Lisiduna, zal er onder auspiciën van het Stichtingsbestuur Leusden 1200 in het gebouw van de firma Pon, Ba- voortseweg 2. Leusden, een overzichtstentoonstelling worden ge houden, die gratis toegankelijk zal zijn. De tentoonstelling zal worden ge houden van dinsdag 7 juni 1977 tot en met zaterdag 11 juni 1977 en geopend zijn dagelijks van 11 00 tot 21 00 uur, met uitzondering van woensdag- en za terdagavond, dan zullen de deuren om 17 00 uur dicht gaan Het thema van de tentoonstelling is ,,van Lisiduna tot Leusden" en geeft een overzicht van de geschiedenis van deze gemeente, de omliggende dorpen en buurtschappen sinds de schenking van de villa Lisiduna door Karei de Grote aan de St Maartenskliniek in Utrecht Dit gebeurte op 8 juni 777 De bezoeker krijgt aan de hand van oude teksten, prenten, schilderijen en gebruiksvoorwerpen een indruk van de ontwikkeling van het leven van iedere dag van een plattelandsgemeente in oostelijk Trecht. Nadere informatie kan worden ver kregen bij het secretariaat van de Stich ting. postbus 1200, Leusden-C, tel. 033-41247. OPTOCHT 2,5 KM LANG De historsiche optocht op zaterdag 11 juni a.s. zal in ieder geval zo n 2.5 km lang zijn. Uit de tot nu toe binnengeko men aanmeldingen voor deelname blijkt een grote originaliteit en variëteit. De tocht zal, volgens de leden van de werkgroep Optocht, een ware afspiege ling zijn van het maatschappelijke en culturele leven door de eeuwen heen Toch vinden de organisatoren het erg jammer dat er op hun uitnodiging aan particulieren geen enkele respons is gekomen. Wellicht is de juist voorbije Paasvakantie daar een beetje schuldig In de loop van de achtste eeuw werd het gezag van de Franken in deze stre ken definitief gevestigd door de verove ringen van de hoefmeier Karei Martel, waardoor onder andere Duurstede weer een Frankische nederzetting van snel toenemende betekenis werd. zowel voor het verkeer langs de Rijn naar de overzijde van de Noordzee als voor het verkeer tussen Friesland en het eigenlijke Frankische gebied Onder Kareis opvolger. Pippijn de Korte, die de laatste Merovingische vorst opzij schoof en zich tot koning der Franken liet kronen, werd te Duurstede een Frankische rijkskunst gevestigd Daar werden zilveren denarii of pen ningen geslagen met de naam van ko ning Pippijn en daaronder een werpbijl of francisca Onder Pippijns opvolger Karei de Grote werd de vervaardiging aan Om die reden hebben zij besloten de inschrijvingstermijn te verlengen tot en met zaterdag 17 april as Daarna neemt het secretariaat van de werk groep. dat bereikbaar isop telefoon nummer 40519. geen aanmeldingen meer aan Anders zouden zij in organi satorische moeilijkheden komen Zodra dit programmapunt verder is uitgewerkt zullen nadere gegevens be kend worden gemaakt. Ook de bewo ners van de panden langs de route zullen tijdig worden geïnformeerd opdat eigendommen e.d veilig gesteld kunnen worden. INLEVEREN WANDKLEED-DELEN In de avonduren van donderdag 14 april a.s. is er in de Johannushoeve aan de Hamersveldseweg voor de laatste maal gelegenheid de gereedgekomen onderdelen van het wandkleed in te le veren Mevrouw Bertie Jagers zal tussen 19 30 uur en 21 00 uur in de boerderij tegenover de R.K.Kerk aanwezig zijn om alle nog uitbestede stukjes van het kleed, al of niet afgewerkt in ontvangst te nemen Vorige week moesten er nog 19 van de in totaal 188 stukjes worden ge maakt. Enkele dames uit het bejaar dencentrum 't Hamersveld hebben zich al bereid verklaard de laatste lood- tjes voor hun rekening te nemen Door dit gebaar is het in ieder geval zeker dat het wandkleed op tija klaar zal zijn Geïnteresseerde inwoners kunnen deze avond eens benutten om met eigen ogen te zien hoever het wandkleed ondertussen al is gevorderd De ontwerpster heeft alle gereedgekomen deeltjes op de onder grond aangebracht Hierdoor krijgt men al een goede indruk van het uit eindelijke resultaat Het Stichtingsbe stuur hoopt dat velen van hun belang stelling blijk zullen geven en een kijkje zullen gaan nemen in de Johanneshoe- van deze munten voortgezet" De figuur Karei de Grote legt dus de link tussen de denarii en het 1200-jarige Leusden BELEGGING De heer Bekkema, die de stichting ook bij de afhandeling van de bestellin gen en de verzending van de munten behulpzaam zal zijn, wees er op dat de aanschaf van gelegenheidsmunten niet alleen uit verzamel-liefhebberij hoeft te geschieden Deze munten kunnen ook een vorm van geldbelegging zijn Een door de stad Den Bosch enkele tientallen jaren geleden uitgegeven ge- legenheidsmunt heeft nu een waarde van 2000.-- en is moeilijk verkrijgbaar Twee jaar geleden gaf de stad Amsterdam bij haar 700-jarig be staan ook een gelegenheidsmunt uit. Die kostte toen 75,--, terwijl men er nu 600,-- voor moet betalen. (van een onzer verslaggevers) LEUSDEN - Met een uitgebreid programma, waarop onder meer een jnijksdag, een Burgermaaltijd en een Open Huis van de rijkspolitie voor nomen, zal op 8 juni aanstaande offi cieel het 1200-jarig bestaan van Leusden worden gevierd. Op die dag de woensdag in de feestweek - moet net namelijk op de dag af 1200 jaar Beleden zijn dat Karei de Grote de villa Lisiduna overdroeg aan Alberik. jte organisatie van de fees telijkheden op de achtste juni is niet RJjjJJJden van de Stichting „Leusden '200maar van de gemeentelijke Werkgroep „8 juni". De gemeente biedt de Leusdenaren dus dit pro gramma aan. L De dag wordt om acht uur begonnen et het gelui van de kerkklokken en het 'tsteken van de vlaggen Een kwartier ter start een rondgang van muziekge- schappen door Achterveld en usden-Zuid. Herauten proklameren ar op diverse punten feestelijkheden en doen een oproep aan de Achtervel- pers en de bewoners van Zuid om de I l elijkheden in Leusden-centrum bij te wonen. 1 Om 10.00 uur vangt een officiële her- jenwngsbijeenkomst aan in de Jozef- haif 3an de Hamersve'dseweg Een Uh r V00r aanvan9 verwacht men de nodigden en belangstellenden De r™a"9 van de bijeenkomst wordt ngekondigd door trompetters Bur- meester A H van der Post houdt vervolgens een toespraak Daarna wordt de gemeentevlag ontplooid Ook de voorzitter van de stichting ..Leusden 1200" zal in de herdenkings bijeenkomst het woord voeren Aanslui tend wordt het cadeau van de bevolking aan de burgemeester aangeboden Zoals bekend is dat een wandkleed dat onder leiding van mevrouw Bertie Jagers vervaardigd werd door enkele honderden Leusdenaren. Wanneer de heer Van der Post dan bedankt heeft voor dit geschenk zal het tegen elf uur lopen en kondigen trompetters het einde van de bijeenkomst aan. Een docenten-ensemble van de Muziek school zal in de Jozefkerk zorgen voor muzikale opluistering RIJKSDAG Een half uur na afloop van de her denkingsbijeenkomst. begint er - om half twaalf dus - een spektakel op het pleintje voor het gemeentehuis aan de Hamersveldseweg Burgemeester, wethouders. gemeentesecretaris raadsleden en ambtenaren zullen, ge huld in historische kledij een RijKSdag spelen Voor het gemeentehuis wordt een overdekt podium gebouwd waarop be halve voor de spelers, ruimte is voor iets meer dan tweehonderd genodigden De rest van de belangstellenden kan het schouwspel staande volgen. Glo baal ziet de cast voor de voorstelling er als volgt uit Karei de Grote (burge meester A H van der Post), de hofmeier (Mr Mikkers), de kameraar (gemeentewerken-directeur Pais* her togen (de wethouders), graven en gra vinnen (de raadsleden), klerken (amb tenaren) en de-sekretaris (gemeente- sekretaris). Het is de bedoeling dat deze dames en heren naspelen, hoe de overdracht van Lisiduna 1200 jaar geleden in zijn werk moet zijn gegaan De voorzitter van Leusden 1200" de heer Van Gooi zal zich opwerpen als de geestelijke Al berik, die de villa van Karei de Grote geschonken krijgt De heer Mikkers, hoofd afdeling bestuurszaken van de gemeente, heeft zich uitgebreid geïn formeerd om de reconstructie enigszins verantwoord te doen zijn Er komt in ieder geval een grote per kamenten akte aan te pas. die eerst voorgelezen en vervolgens on dertekend zal worden Wanneer er na deze gebeurtenis nog voldoende tijd overblijft zal het delict stroperij nog aan de orde gesteld worden In de dagen van Karei de Grote was stropen een ernstig misdrijf omdat men een persoonlijk recht van Karei had aangetast Karei berechtte deze zaken zelf Geeigende straffen waren onder andere hand afhakken en geseling Gepoogd zal moeten worden om het op zo n feestdag toch zo ..fijntjes mo gelijk te houden, waarom ik dan voor de straf geseling pleit aldus mr Mikkers in zijn concept van de rechtszitting BURGERMAALTIJD Omdat tijdens het Rijksdag- gebeuren alleen de keizer en de edelen door de schenkers (de ge meentebodes) van bier en wijn worden voorzien, wordt het tegen 12.45 uur hoog tijd voor het vullen der magen en smeren der kelen van het plebs; de Burgermaaltijd dient dan zijn aanvang te nemen Bij goed weer vindt dit festijn plaats op de Hamersveldseweg tussen de Asschatterweg en de Prunuslaan Mochten de weersomstandigheden een buitengebeuren niet toelaten, dan kan men uitwijken naar een grote tent, die op de parkeerplaats tegenover het Burg. Buiningpark aan de Ba- voortseweg staat De burgermaaltijd zal worden voor afgegaan door een rondgang van ver schillende muziekkorpsen vanuit de wi|ken naar de Hamersveldseweg Deelname aan de burgermaaltijd, die het gemeentebestuur zijn ingezete nen aanbiedt, is gratis Van de deelne mers wordt echter wel verwacht, dat zij in historische kledij aan tafel ver schijnen Aan de burgermaaltijd dient primair een symbolische betekenis ge hecht te worden Er is van alles te eten en te drinken, maar een driedaagse vastenperiode vooraf is niet nodig Doordat symbolische karakter van de maaltijd is het mogelijk dat zo n 5000 a 6000 mensen er aan deelnemen De heren S. Polak (I.) en J. Bekkema leveren een cassette met munten af bij één van de Leusdense banken. RIJKSPOLITIE Van de historie van de burgermaaltijd kan men om 14.00 uur weer helemaal terugstappen naar de dag van vandaag Deze manifestatie wordt ge houden op de terreinen en in het ge bouw van de veevoeder- en kunst mesthandel Van den Berg aan de Ha mersveldseweg De rijkspolitie probeert haar nieuwste aanwinst in Leusden te krijgen de heli copter Of die kan komen is afhankelijk van de verkeerssituatie van de dag In ieder geval zullen zich geen cala miteiten mogen voordoen Anders zullen ook andere stukken materieel niet aanwezig kunnen zijn Bijvoorbeeld de Porches, de BMW-motoren en de Range Rovers. Daarnaast wil men ook met honden in Leusden aanwezig zijn. De technische recherche geeft acte de presence met onder meer apparatuur voor de vervaardiging van vingeraf drukken Verder wordt in de be drijfsruimte van Van den Berg een uit gebreide foto-expositie ingericht over de werkzaamheden van verschillende onderdelen van het korps rijkspolitie Voorlichters zullen het nodige daarbij uitleggen, terwijl het ook in de bedoeling ligt om politiemannen die in Leusden werkzaam zijn op de Open Dag aanwe zig te laten zijn zodat iedereen een praatje met hen kan maken Collega's van elders nemen ondertussen waar om de festiviteiten in het dorp in goede banen te leiden LUNAPARK Vanaf 16 00 uur tot 23 30 uur draait er een groot Lunapark rondom het win kelcentrum De Biezenkamp Deze kermis zal enkele malen groter zijn dan de jaarlijkse in Leusden. 's Avonds vindt er op het terrein aan de Noorderinslag nabij de silo van Van den Berg een taptoe plaats Aan deze taptoe wordt deelgenomen door enkele militaire kapellen, waaronder de Konin klijke Militaire Kapel en de Kapel van de Koninklijke Luchtmacht Ook één van de kapellen van de in Amersfoort gele gerde landmacht-onderdelen zal zijn medewerking verlenen. Mochten de weersomstandigheden het erg onaan trekkelijk maken om de taptoe buiten te houden dan is de firma Van den Berg bereid om zijn bedrijfsruimte beschik baar te stellen, zodat het gebeuren bin nen kan plaatsvinden CONCERT EN VUURWERK Buiten de taptoe organiseert de ge meente nog een tweetal aktiviteiten in de avonduren van 8 juni Om 21 00 uur is er een concert in de Jozefkerk De al eerder vermelde Koninklijke Militaire Kapel zal daar verscheidene werken ten gehore brengen, terwijl ook de Leusdense koren hun medewerking hebben toegezegd Tenslotte is er een vuurwerk. Om elf uur wordt de eerste lucifer bij de lont gehouden Het knallend einde van de feestdag wordt ontstoken op het tijdelijke sportterrein, dat langs de Cen- trumweg gelegen is Dat hoeft, voor wie daar geen zin in heeft, echter nog niet het einde van de dag te betekenen In de tent aan de Bavoortseweg zal dan nog net als op al de andere avonden van de week - behalve zondags - muziek en gelegenheid tot dansen zijn. APARTE WERKGROEP Voor de organisatie van boven vermelde feestelijkheden is een aparte werkgroep aan het werk. Het is het gemeentebestuur dat deze dag voor zijn rekening neemt, zowel in letterlijke financiële zin, als wat be treft de organisatie. In deze werkgroep hebben zitting, de heren: Van Woudenberg (wethouder), Brouwer (gemeentesecretaris), Kraaikamp, Mikkers en Hermans (ambtenaren), Reichert en Van Tiel (raadsleden) en Van Gooi (voorzitter stichting ..Leusden 1200"). Dè voorzijde van de tien denarii-munt. ook een cassette met munten be kijken. Die mogelijkheid bestaat tot half mei. Pas daarna wordt in ruimere kring bekendheid gegeven aan de mogelijkheid tot aanschaf van de munt, zodat ook anderen zich van een exemplaar kunnen verzekeren. De opbrengst van de verkoop van de munten moet voor een groot deel de kosten van de feestweek dekken. De gelegenheidsmunt die geslagen is door 's Rijks Munt. is er in verschillende soorten Allereerst is er een munt van 10 denarii. Deze is gesla gen in een oplage van 10.000 stuks en kost 5.- De munt van 50 denarii is van zilver in een gehalte van 900/1000 Deze munt kost 30,-- en is geslagen in een oplage van 3000 stuks De 14 araats gouden munt, 100 denarii, is ge slagen in een oplaag van 400 stuks. Deze munt kost 275,-- Op de keerzijde van alle munten staat het oude Leusdense torentje afgebeeld (VAN EEN ONZER VERSLAG GEVERS) lEUSDEN - De .inwoners van sden worden als eerste in de ge heid gesteld om de gelegen- smunt, geslagen ter ge enheid van het 1200-jarig bestaan Leusden, te bestellen. Vanaf ndaag is de munt in goud, zilver en pro-nikkel te bestellen bij de ban- in de gemeente. Daar kan men

Leusder Krant | 1977 | | pagina 5