98 89 69 Ronald Lockley's „Het Robbenmeisje": fascinerend „De goudjagers" - achter de schermen van het goud Drie romans in één van A. E. van Vogt „Saladin" politieke avonturen-roman CENTRA WAHLE Ingezonden: Lezing van Geref. Bond Provinciale kwis PJGU NOBO MINI SPRITS ENGELS DROP MACARONI DUYVIS BRAAD PANDINERS 298 RIEDEL COLA of X-DRINK TOMATENPUREE KLOK HAGELWIT 398 DREFT COLGATE TANDPASTA 239 MÖLNY T-LUIERS MET GRATIS T-SLIP 549 0LA IJS 245 OLA IJS OLA BOX OLA MINIMILK 245 245 Doe-het-zelf bouw van eigen huis mogelijk? ZONDAGSDIENSTEN KOOKHOEKJE Charles Harness: „De ring van Ritornel" 59 "|00 98 65 -| 65 TORENAKKERWEG - LEUSDEN C JEL. 44263 VRIJDAG 15 APRIL 1977 LEUSDER KRANT (buiten de verantwoordelijkheid van de redaktie) LEUSDEN - Veel is er reeds gesproken en gepubliceerd over de toekomstige wo ningbouw in de 2e fase. Diverse voor lichtingsavonden en inspraakmogelijk heden zijn er reeds geweest. Er komen straks premie-koopwoningen, koopwo ningen, huurwoningen, houtzijde wo ningen en vrije sektor woningen. Bijna zou U kunnen stellen: woningen in alle prijsklasse! Waarover U echter in uw krant niet heeft kunnen lezen, zijn de z.g. "eigcn- bouw-woningen". Woningen welke dor de toekomstige bewoners grotendeels in hun "vrije tijd" geheel of gedeeltelijk zelf gebouwd kunnen worden op kleine re harde bouwgrond. Waarom de ge meentelijke voorlichting (desnoods via CML) hieraan geen bekendheid heeft willen geven, is mij tot nu toe niet duide lijk geworden. Mede door drang van sommige raadfrakties is enige malen door B. en W. in de raad toegezegd hiervoor in principe ca. 100 kavels be schikbaar te willen stellen. Tot nu toe is het bij deze tocgezegging gebleven en in het 1ste deelplan is ook met deze moge lijkheid geen rekening gehouden. Naar mijn mening is dit niet juist, temeer daar reeds eerder de mogelijkheid hiervoor in de gemeente is geblokkeerd. Waren het toen een groepje welke in Achterveld wilden bouwen, thans zijn de mogelijk heden in Leusden-Centrum reëler aan wezig en zijn wij nog niet te laat om dit in de plannen te laten opnemen. Immers hierin ligt de kans voor een groot aantal jonge (en ook iets oudere) mannen om tot een eigen huis te komen in een betaalbare klasse. Reeds enige jaren bestaat er een soort aanmoediging subsidie-regeling op deze wijze van bou wen hetgeen bestemd is voor mensen welke niet over ruime financiële midde len beschikken doch er echt wel een jaar vuile handen en zweetdruppels voor over hebben om een eigen woning te bezitten. Dat deze woningen uiteraard alleen voor eigen bewoning zijn en niet direkt weer met veel winst verkocht kunnen worden is vrij zeker een voordeel. Uw eigen woning, geheel of gedeeltelijk zelf ge bouwd is uw bezit, zal door U immers ook goed onderhouden worden Indien het projekt slaagt, zitten uw buren in een woning die nagenoeg op dezelfde wijze manier gebouwd is en zijn even trots op hun woning als U op de Uwe! Nu zult U denken, dat meneer schrijft dit nu alles wel, doch hoe kom ik aan zo'n woning en hoe komt het projekt van de grond. Met ditzelfde probleem zit ik ook en heb hier lang over gedacht. Naar de gemeentewerken stappen en dan maar afwachten of men iets voor ons doet? Of is het misschien beter om ge zamenlijk iets van de grond zien te krij gen en dan gezamelijk naar de gemeente te stappen? In het verleden (en ook heden nog) hebben mensen voor dit pro bleem een soort koöperatie of woning bouwvereniging gevormd om kollektief tot een oplossing te komen. Gezamenlijk bouwen is uiteraard ook goedkoper, het uit te besteden gedeelte werk is groter, bij inkoop van bepaalde dingen kan men gezamenlijk een betere prijs bedingen, architecten en notaris kosten kunnen gezamenlijk gedragen worden, weder zijdse hulp bij het bouwen is gemakke lijker te realiseren, de kans dat er tech nische hulp in ons midden komt is veel groter. Naar ik dacht allemaal voldoende re denen om te proberen gezamenlijk tot een goed en goedkoop eigen huis in de 2e fase in Leusden te komen. Indien U het met mij eens bent en ook geinteresseerd bent in dit plan, verzoek ik U mij een briefje te schrijven dat U in principe graag mee wil doen met dit plan. We kunnen dan z.s.m. gezamen lijk aan tafel gaan zitten en dit verder uitpraten. Lijkt het U een luchtkasteel, dan stapt U op. Denkt U dat er een kans van slagen in zit. dan gaan wij gezamen lijk allen de schouders er onder zetten en hebben wij hopelijik over enige jaren ons eigen huis, waar dan niet fasé een "gou den dak" op zit! Graag alleen schriftelijke reakties aan, J. Dijkstra Oranjclaan 14 Leusden-Zuid. ACHTERVELD Ned. Herv. Kerk. zondag 17 april, aan vang 09.00 uur. ds. De Jong uit Lunte- ren. R.K Kerk: zaterdag 16 april, aanvang 19 00 uur: H Mis. Zondag 17 april, aanvang 08.30 uur: H. Mis; aanvang 10.30 uur: Hoog Mis. LEUSDEN/CENTRUM Marcuskerk: 9.00 uur ds. H. van Veer, Harderwijk, Ger., 10.30 uur ds. T. A. Mofokeng, Herv.; 19 00 uur: ds. Weernekers, Ger./Herv. St. Jozef Kerk: zaterdag 19.00 uur: geen opgave ontvangen. Zondag 8.00 uur en 9 30 uur Hoogmis; 11.00 uur en 18.30 uur. Lof. LEUSDEN/ZUID Dorpskerk: 10.00 uur: ds. Weerne kers, Herv., 18.30 uur- ds. J. J. Tigche- laar, Putten, Herv. (GB). Huize Don Bosco: zaterdag, 19.15 uur; zondag 10.00 uur Hoogmis; 11.30 GRAANVEZELS Een enorm onderzoek verricht in ontwikkelde (Amerika, Engeland) en onderontwikkelde (Afrika) landen heeft de gevaren van het nuttigen van voedsel met geen of heel weinig vezels aan het licht gebracht. De westerse ge woonte om eerder geraffineerde kool hydraten, in het bijzonder wit brood, te eten dan bruin brood (volkoren brood) geeft gerede aanleiding tot de ontwikke ling van niet-infekheuze darmziekten en van hartinfarkten in onze welvaart staten. Zo luidt de konklusie van Burkitt en anderen van de Medical Research Concil. Wij kunnen niet op medische details ingaan; wij volstaan met te zeggen dat het ontbreken van graanve- zels in de eerste plaats, maar ook van vezels van groenten en fruit in de voe ding, de vorming van de ontlasting langzamer doet geschieden dan anders Havermout koekjes Deze week een recept om door de kinderen te laten maken- Je hebt er voor nodig: 1 eetlepel „golden syrup" 145 gr. boter 130 gr suiker 80 gr. havermout 60 gr gerapste cocos 120 gr. bloem 2 theelepels zuiveringszout Doe de stroop, boter en suiker in een pan en laat dit op een zacht vuur smelten. Neem de pan van het vuur en doe nu de havermout, bloem en cocos erbij. Los het zuiveringszout op in een eetlepel heet water en roer het door het deeg. Laat het deeg wat afkoelen. Maak bolletjes van het mengsel en leg ze op een beboterde bakplaat, maar niet te dicht bij el kaar. Bak de koekjes in +30 minuten lichtbruin en gaar. Laat ze als ze klaar zijn even afkoelen op de plaat en daarna op een rooster. Zet alles watje nodig hebt om de koekjes te bakken van te voren klaar. Sukses jongens' Japieja en de verplaatsing van de darminhoud in de richting van de endeldarm even eens langzamer doet verlopen. Dit brengt verandering in de darmflora te weeg. Bacteriën krijgen dan zo volop de gelegenheid de glazuren (voor de verte ring van voedsel) om te zetten in poten tieel kankerverwekkende stoffen! Daarnaast veroorzaakt zo'n darm situatie verhoging van de bloedvetspie- gels met als resultaat: vergroting van de kansen op hartinfarkt. boeken.voor u besproken Samenstelling: Bert Vos De bioloog Ronald Lockley Is schrijver van het boek „The private life of the Rabbit", dat de basis vormde voor Richard Adams' „Waterschapsheu- vel". Van zijn hand verscheen kortgeleden in Nederlandse vertaling bij Meulenhoff Ne derland bv te Amsterdam zijn roman „Het Robbenmeisje" („Sral Woman"). .Lied van mijn hart, O zee zingt gij In de diepte geselt gij het grote strand, uw muziek klinkt in mijn oor als ik van u droom, want mijn hart heb ik ge schonken aan de zee en het volk van de zee Het zijn deze dichtwoorden die de bioloog Lockley diep trof fen, toen hij als jonge luitenant langs de Ierse westkust zwierf in opdracht van de marine om te zoeken naar mogelijke lan dingsplaatsen voor Duitse on derzeeboten. Lockley ontmoet daar - puur toevallig - een beeld schoon meisje, dat rondzwerft in de toen nog woeste natuur van dit deel van Ierland Het is Shian O'Malley. de laatste afstamme linge van de Ierse koningen en prinsen. Het meisje blijkt in de ban van de zee te zijn geraakt, gefascineerd als ze is door de legende, eens door haar groot moeder verteld De legende van de zeeprinses, die eens terug zal keren naar de zee en het Zeevolk, op de dag dat de Zeep rins haar komt halen. Lockley verloochend zijn af komst niet en vertelt dan hel verhaal van het Robbenmeisje Shian, gezien door de ogen van een bioloog Het is een uit ermate poëtisch en fascinerend verhaal, dat vooral na de inlei dende eerste helft de inhoud krijgt van een legende in heden daagse begrippen omgezet Maar niettemin een intrigerende legende waarin Lockley zelf een bepalende hoofdrol speelt en een deel van zijn leven door brengt in de wereld die Shian voor zich heeft geschapen aan de Ierse westkust. Lockley wordt een belangrijk deel van Shian's leven Het Robbenmeisje" is een verhaal, dat diepe indruk ach terlaat. Het vertelt in pure poëzie het verhaal van Shian's volledige eenwording met de zee haar diepe ver- Ha robben meisje Konukl I ocklcv bondenheid met de robben, de liefde van haar voor Loc kley. in wie zij de Zeeprins ziet van haar kind Mor-Lo en tenslotte het afscheid. Het af scheid van de wereld, die de hare niet is ..Want mijn hart heb ik ge schonken aan de zee en het volk van de zee Het zijn deze woor den, die de kern bevatten van het verhaal, dat door Lockley op fascinerende wijze werd ge schreven op de grens van mythe en realiteit. Het robbenmeisje is een warm verhaal Een mo derne legende van liefde en na tuur, van beschaving en wilder nis Een erg fijn boek „Seal Woman" werd vertaald door Robert War- menhoven en uitgegeven door Meulenhoff Nederland bv te Amsterdam in de „Meu lenhoff Editie", Paperback. Prijs 22,50. Bert Vos. Wie graag Iets meer wil weten over de machtige wereld van het goud en de goudhandel, moet „De Goudjagers" van de Ameri kaanse schrijver Jonathan Black gaan lezen „De goudjagers" is een avonturenverhaal, zich afspe lend In de periode 1973/1974 en gebaseerd op authentieke gege vens, met name wat betreft het feit, dat juist in die periode de goudprijs op de vrije markt in korte tijd verdubbelde om plotse ling weer op het oude niveau terug te vallen. Volgens Black was dit het gevolg van een nog net op tijd verhinderde poging van een Frans-Engelse kom- blnatle van bankiers om een mo nopoliepositie op de goudmarkt te krijaen Hoofdpersoon in deze roman is de mijningenieur Matt Rutledge, die in een Himalaya-vorstendom een nieuwe goudmijn ontdekt en de con cessie daarvoor krijgt van de heer sende vorst Maar het geld voor de exploitatie krijgt hij niet Want de vondst komt op een zeer ongelegen moment voor een Arabische sjeik, een Amerikaanse miljardengigant en een Franse bankkoning die samen bezig zijn de goudmarkt in handen te krijgen Nieuw goud zou betekenen dat de prijs op de vrije markt ineen zou storten Alles wordt gedaan om dat te voorkomen Jonathan Black schildert op boeiende wijze de achtergronden van de goudhandel het machtige in ternationale bankwezen en de ma nipulaties achter de schermen Zijn hoofdfiguur, Matt Rutledge, komt bij mij echter over als een superman en vormt daardoor een ietwat onwezen lijk onderdeel van het overigens goede verhaal Rutledge is vri|wel onkwetsbaar is knap. supermanne- lijk en superpotent (een hele nacht achter elkaar is een kleinigheid voor hem) kortom Rutledge redt het uit stekend tegen al die miljardenko- ningen. die wat macht betreft dui zenden malen sterker zijn De sex- beschrijvmgen doen in het verhaal een beetje gewild aan, alsof ze er met de haren zijn bijgesleept en ook dat doet afbreuk aan het verhaal Maar wie aan die tekortkomingen voorbijgaat, zal geboeid raken door de door Black fascinerend op papier gezette wereld van goud en macht En daar gaat het tenslotte om Uitgave: A. W. Bruna Zn te Utrecht. Gebonden, 288 blz. Ver taling Riet Leijten. Prijs 24,50. V. Charles Harness is een schrijver wiens naam men maar zelden tegenkomt. Toch is zijn bescheiden oeuvre van uitste kende kwaliteit en terecht plaatst men hem in de rij van befaamde SF-schrijvers als Keith Laumer en Alfred van Vogt. Bij Meulenhoff Nederland bv ver scheen in de SF-reeks (nr. 108) een roman van Harness in de ver taling van Mieke Meuldrager- Ezelin Het is „De ring van Ritor nel", geheel geschreven In de traditie van Van Vogt. dat wil zeg gen, dat ook Harness niet terug deinst voor de meest bizarre kon- strukties in zijn verhaal-opbouw. Toch is er wel degelijk een ver schil tussen hem en bijvoorbeeld Laumer of Van Vogt. En dat Is de duidelijkheid. Harness gebruikt ook erg veel moeilijke technieken, maar het verhaal op zich blijft desondanks duidelijk. Harness creëert in De ring van Ritornel' een wereld, waarin twee religieuze stromingen domineren Die van Ritornel en Alea Hoofdper soon is James Andrek een briljante jonge jurist in het Grote Huis van Oberon die op zoek is naar zijn ver dwenen broer Omere de Gelau werde. een groot dichter op de pla neet Gons-Kard De Magister Oberon is de grote keizer, de leider van het volk Ook hij speelt zijn bepa lende rol in dit fascinerende avontu renverhaal, waarin kosmologie mythe en mystiek door elkaar zijn verweven op een geraffineerde wt|- ze Goed en kwaad Ritornel en Alea7 Harness weet te boeien met zijn vreemde cultuur, zijn merk waardige schepping, ergens aan de rand van het universum. Hij laat krachten ontstaan, die ver uitgaan boven het menselijke „De ring van Ritornel" is een SF-roman, die je in één adem uitleest Charles Harness Is In Nederland vrijwel onbekend Daar komt nu een eind aan, want naast deze vertaling, zullen er (eveneens bij Meulenhoff) nog enkele volgen. En dat is geen gek idee. „De ring van Ritornel" uit gave Meulenhoff Nederland bv te Amsterdam. SF-reeks nr. 108 - 240 blz. Prijs 1 10,50. V Bij Meulenhoff Nederland bv te Amsterdam verscheen kortgele den In haar bekende SF-reeks een paperback (nr SF 111) met drie romans van de bekende Ameri kaanse science fiction-auteur Al fred E. van Vogt. Van Vogt (die befaamd werd door zijn Nul-A- romans en „Slan") is een schrij ver die er vrijwel altijd weer in slaagt om een onderwerp zodanig te omschrijven en uit te werken, dat voor de simpele lezer een doolhof van puzzels ontstaat, waarbij je je na afloop afvraagt of Van Vogt er uiteindelijk zelf wel is uitgekomen De grote hoe veelheid feiten, gegevens, para doxen en technieken waar Van Vogt mee werkt, maakt het lezen van zijn romans niet altijd tot een even ontspannende bezigheid. Een feit is dan ook, dat vooral zijn korte verhalen uitmunten in dui delijkheid, De pas verschenen paperback met drie van zijn romans is overigens best de moeite van hel lezen waard Dat komt vooral omdat Van Vogt voor zijn doen erg duidelijk is geble ven zonder al te veel ver wikkelingen die onontknoopbaar blijken te zijn aan hel slot Opvallend is natuurlijk ook hier weer. dat Van Vogt (erg veel nieuw werk zien we overigens niet van hem) geheel is geporteerd van de grote Held. de Supermens, de spil van zijn meeste verhalen In de roman ,,Het maanbeest" (vertaling R W. Th. Stins) is de held Jim Pendrake. die bij toeval in kon- lakt komt met een buitenaardse ma chine. Die vondst is het begin van een avontuur, waarin de hele wereld is betrokken David Marin is de held m Het gestolen brein (vertaling Mike Grothaus) en dit verhaal is de beste van de drie Het handelt om de machtsstrijd om de we reldhegemonie na een aantal atoomoorlogen, waarbij het grote brem van vóór de oorlogen een grote rol speelt De held in Oorlog tegen de Ruil'' (vertaling Warner Flamen) is Trevor Jamieson die ei genlijk op z n eentje de zware oorlog legen de buitenaardse Ruil tot een goed einde weet te brengen (mede dankzij enkele niet nader verklaarde ingrepen van Van Vogt) Voor de liefhebbers van Alfred van Vogt's verhalen is deze paper back zeker aan te bevelen Hel is pure avonturen SF wat de klok slaal en dal gaat er bij velen in als koek Uitgave Meulenhoff Nederland bv Paperback 500 blz f 19.50 V Er zijn in de afgelopen jaren tal van romans geschreven over de strijd tussen Palestijnen en Israë liërs. Het Midden-Oosten Is een dankbare vervanging geworden voor oorlogshaarden als Korea, Vietnam, Kongo en andere. Want feite zijn het allemaal oorlogs verhalen, deze romans die hande len over de strijd in het midden oosten. De Britse auteur Andrew Osmond heeft zich onder de rij schrijvers geschaard, die deze strijd tot middelpunt van hun in trige kozen „Saladin' is de titel van Osmond's roman een po- litieke thriller, die in Nederlandse vertaling kortgeleden bij Bruna in Utrecht verscheen. ..Saladin is het spannende relaas van een - in historische con text geplaatste - politieke onderne ming waarbii zowel Arabieren als Israëliërs betrokken zijn Het extre misme van groepen als bijvoorbeeld de Zwarte Septemberbeweging vormt de aanzet tot een on derneming die tot doel heelt zowel Palestijnen als Israëliërs te dwingen een compromis te sluiten Die on derneming is de spectaculaire aan slag op het hoofdkantoor van de Is raëlische Geheime Dienst Saladin, een Palestijnse Arabier is de leider van deze aanslag Hij wordt terzijde gestaan door een specialist de Engelse ex- commando Stephen Roscoe een spionagespecialist, die aanvankelijk voor het geld en de spanning mee LEUSDEN - Op woensdag 20 april a.s. hoopt ds. G. S. A. de Knegt uit Bar- neveld voor de afd. van de Geref. Bond te Leusden in het Jeugdgebouw aan de Ooiervaarshorsterweg een lezing te houden over: „De betekenis van Chris tus' opstanding". Aanvang 8 uur. Iede reen is hartelijk welkom. Weekenddiensten HUISARTSEN: Alleen voor de praktijken van de artsen Binkhorst, Boersema-Koch, Lantink- Verhage, Nunnikhoven en Den Toom neemt dit weekend waar: ARTS dr. J. C. den Toom Van Dtepenheim Scheltuslaan 7 Leusden/Z. tel 033-43300 Spreekuur: zaterdag- en zondagmid dag om 14 uur. Visites graag vóór 10 uur "s morgens aanvragen. De dienst geldt van vrijdag 18 uur tot maandag morgen 8 uur. De patiënten van huisarts J. van Nieuwkerk, Galicie 41, telefoon 033- 44541 kunnen elk weekend bij hem te recht Spreekuur zaterdag- er. zon dagmiddag 14 00 uur APOTHEEK: apotheek Leusden, Torenakkerweg, winkelcentrum flozendaal, geopend van maandag tot en met vrijdag van 8.30 uur tot 18 uur en uitsluitend voor spoedeisende gevallen van 19.30 uur tot 20 uur Op zaterdag en zondag geopend van 14 uur tot 14 30 uur en van 17 30 uur tot 18 uur. WIJKVERPLEGING zr. Van Bremen Gorzen 10 tel. 033-41049 In de week volgend op dit weekend heeft zr. Van Bremen avonddienst b.g.g tel. 22000 VERLOSKUNDIGE Mevr Thuts-Paulussen Kon Wilhelminalaan 18 Amersfoort tel. 033-10886 b g g. tel. 22000 gaat doen, maar tenslotte persoonlijk bij de zaak wordt betrok ken. Andrew Osmond schreef met .Saladin" een uitstekende thriller, waarin hij overigens niet heeft nage laten om - naar ik aanneem - eigen meningen over de situatie in het midden-oosten te ventileren Me ningen die aanvankelijk duidelijk sympathie uidragen voor de Pales tijnse strijd, maar die later in het ver haal weer enigszins worden gerela tiveerd in het kader van de gebeur tenissen Het is wat dat betreft een provocerend boek waarin wordt ge tracht een oplossing te zoeken voor de patstelling, die al tientallen jaren in het Midden-Ooslen bestaat „Saladinuitgegeven door A W. Bruna Zn Vertaling David Brisk. Gebonden 320 blz. LEUSDEN/ZUID - Op zaterdag 16 april organiseert de Plattelands f Jongeren Gemeenschap Utrecht voor i| alle afdelingen in de provincie, een pro vinciale kwis. Deze kwis wordt ge- s houden in de Mof te Leusden-Zuid. Elk jaar wordt er door een afdeling een kwis georganiseerd. In het kader I van Leusden 1200 is Leusden dit jaar aan de beurt De volgende afdelingen zullen deel nemen: Abcoude, Benschop, Bunnik, Langbroek, Lunschoten, Maartensdijk, Mijdrecht, Oudewater en Woudenberg. Over de volgende 4 onderwerpen wor den vragen gesteld- agrarisch, sport, al gemeen en radio en t.v. De avond begint om 19.30 uur en de entree is 5,- per i persoon. i Na afloop van de kwis is er ge- legenheid tot dansen m.m.v de i landelijk bekende groep Ovation. pak 30 stuks 188 zak 154-135 zak 500 gram109 diverse soorten, pak literfles113-75 5 blikjes 70 gram 145 fosfaatarm, koffer 2 kilo 650 pak 460 gram255 2 tubes 430 pak 28 stuks705 - 655 VANILLE, AARDBEIEN literbak -355 365 V2 liter vanille, pak 195 V2 liter vanille/aardb. pak195 aardbeien, peren, sinas, doos 8 stuks299 doos 10 stuks 299

Leusder Krant | 1977 | | pagina 8