S.O.S. kinderdorpen aktie in Bibliotheek Amersfoort eetouder veertig gulden per maand Zo maakt geld wel gelukkig... I'm so happy 'weede vrouw in gemeenteraad: .illy van Amerom WD Werkgroep Woonerven houdt gespreksavond Schoolraadvergadering Leerlingenplaatsing en -stop voor de Bongerd aan de orde 20 JAAR PSP Dit is maar één voorbeeld... de Keukenbeurs ^^budenberg VRIJDAG 15 APRIL 1977 EUSDEN/AMERSFOORT -1 am so _v" zou het motto kunnen zijn van lualf Tibetaanse kinderen, vluchte- en in het Indiase dorp Ladakh, die r de tentoonstelling in de openbare Zaal en bibliotheek aan de pchof peetouders vonden in Amers- rt. I am so happy" zal ook het motto Wim de Jong kunnen zijn, als hij het eind van zijn tentoonstellings- iode twintig peetouders heeft men vinden. Want twintig is het efaantal. dat hij zichzelf heeft ge ld, toen hij in januari van dit jaar igkeerde in het luxueuze Leusden je ontstellende armoede van armsala, waar hij in 1972 het toen 7 ge Tibetaanse jongetje Tenzing Bu ng als petekind had aangenomen. I am so happy" zingt het destijds in ersfoort wonende meisje Patricia ser op het 45 toeren plaatje, dat rd uitgebracht door het comité „Rot- dam redt een kind", en dat door Wim Jong op de tentoonstelling in de inbare leeszaal te Amersfoort wordt kocht. loe is de band tussen de Leusdenaar m de Jong en het Tibetaanse tot stand tomen7 En hoe is hij er toe gekomen peetvader te zijn van een Tibetaans d, en het in z'n eigen omgeving te ïn opvoeden? \ls steeds meer Europeanen ging m de Jong, weinig houvast hebbend i het technologische levenspatroon, het westen ons oplegt, zich meer en r oriënteren op de oosterse mens en i beschaving. HERMANN GMEINER EN DE S.O.S. KINDERDORPEN Op een bepaald moment kwam hem toen onder ogen het werk van de S.O.S. kinderdorpen. Dit werk werd kort na de Tweede Wereldoorlog van de grond ge bracht door Hermann Gmeiner, een medisch student uit Klagenfurt, wiens leven m de oorlog door een Russisch jongetje werd gered. Toen hij na de oor log geconfronteerd werd met het alleen in de wereld staan van de kinderen, wier ouders in het wereldgeweld waren ge dood, besloot hij zijn „ereschuld" aan het Russische jongetje in te lossen, en zich voor de ouder- en dakloze kinderen in te zetten. Hij wisselde zijn medische studie voor een taalkundige, werd journalist, en toog aan het werk om deze kinderen op te vangen. GEWELDEXPLOSIES Hermann Gmeiners werk nam een brede vlucht, want na het geweld in Europa volgden met de regelmaat van de klok elders op de wereld gewel dexplosies. Ook in Korea, India, Bangla Desh, Chili, Libanon, Pakistan, Vietnam, Syrië, Spanje, Nepal, Portugal, Ivoorkust, Uruguay moesten alleenstaande kinderen worden onder gebracht. Doordat een oorlog hun ouders had omgebracht, doordat een aardbeving of een overstroming hun ouders had gedood, doordat de ar moede en de honger hun ouders tot wanhoop hadden gebracht. In 1965 kwam in Nederland de stich ting „Vrienden', van de S.O.S. kin derdorpen" tot stand. Het was hiermee dat een aantal jaren later Wim de Jong in kontakt kwam. Op 24 maart 1972 kreeg hij van het peetouderburo der S.O.S. kinderdorpen in Wenen de brief in huis, dat op de wens van het echtpaar De Jong de toen 6-jarige Tibetaanse jongen Tenzing Bu- chang hun petekind was geworden. Tenzing Buchang bevindt zich in Dhannsala in India, in het kinderdorp der gevluchte Tibetanen, gelegen aan de voet van het Himalayamassief. Zijn ouders brachten hem als zuigeling m Dharmsala, omdat zij niet over een in komen beschikten om voedsel te kopen. BRIEFWISSELING Verschillende jaren van brieven- en tekeningenuitwisseling verliepen. Voor de som van 40,- per maand, die het echtpaar De Jong elke maand opnieuw beschikbaar stelt, wordt hun petekind Tenzing aan de voet van de Himalaya grootgebracht door een Tibetaanse moeder. EEN NIEUWE MOEDER Het principe van de S.O.S. kin derdorpen is, dat één alleenstaande vrouw bij een groep van ongeveer acht kinderen woont, en deze als haar eigen kinderen beschouwt. Het is deze moeder die de continuïteit m de opvoe ding verzekert en daardoor de kinderen een gevoel van geborgenheid geeft. Samen met hun nieuwe moeder wonen de kinderen in hun eigen huis, waar moeder het huishouden doet, en ook de kinderen een taak krijgen. Een aantal mannen verricht onder andere werk in de keuken. Tien a twintig huizen vormen samen een kinderdorp. Vandaaruit bezoeken de kinderen de scholen, kerken en in stellingen, waar zij in kontakt komen met „gewone" kmderen. Zij mogen vriendjes uitnodigen en zelf deelnemen aan aktiviteiten buiten het dorp, dit om hun integratie in de maatschappij te be vorderen. De kinderen ontvangen alle een afgesloten beroepsopleiding. Op 11 december 1976 vloog Wim de Jong naar Delhi, vanwaar hij op 14 de cember doorvloog naar Amritsar in het noorden van India. Vandaar ging hij per trein en bus naar Dharmsala. Wim de Jong maakte kennis met zijn petekind Tenzing, en kon met eigen ogen zien hoe het toeging in het kin derdorp. Ook zag hij iets van de ontstel lende kommernis in de oosterse wereld, waarvan de mens in het weelderige Ne derland geen flauwe notie heeft. LADAKH In het kinderdorp van Dharmsala bleek men bezig met een aktie voor het bergdorp Ladakh, dat per auto 36 uur rijden verder op ligt. Dit dorp is van oktober tot maart alleen bereikbaar per vliegtuig, en men leeft er in bijzonder moeilijke omstandigheden. De Amersfoortse aktie is hoofdzake lijk gericht op Ladakh, waar men verle den jaar een begin heeft gemaakt met de bouw van een nieuw dorp. Er leven daar nog 12.000 Tibetaanse vluchtelingen, van wie nu reeds 150 kinderen konden worden ondergebracht, terwijl 500 mensen éénmaal per dag voedsel kunnen komen halen. Mevrouw T. Sanders, die samen met Wim de Jong de tentoonstelling in de openbare leeszaal in Amersfoort be heert, zegt dat uit de eerste dagen van de tentoonstelling een opvallende be langstelling is gebleken voor Tibet. Dit is natuurlijk erg bemoedigend. Gepro beerd zal worden, vertelt ze, om deze zomer weer naar de Himalaya te gaan zodat nauwere kontakten kunnen wor den gelegd tussen de Amersfoortse peetouders en de kinderen m Ladakh. Zij hoopt, dat dit mede voor vele Amersfoorters en Leusdenaren aanlei ding zal zijn om nu eens echt vorm te geven aan hun voornemens, en zich op te geven als peetouders van deze wezen en verlaten kinderen. Voor 40,- per maand kunt u een petekind laten op voeden (waar dan ook ter wereld). Er zijn inmiddels in 26 landen 120 S.O.S. kinderdorpen, waaruit de peet ouders kunnen kiezen. Indien men dit wenst kan men zelf tijdens zijn vakantie z'n petekind in eén der S.O.S. kin derdorpen kiezen. Indien men het pete kind schriftelijk aanvraagt ontvangt men een kaart met gegevens en een foto van het kind. Men wordt regelmatig over het wel en wee van het kind geïnformeerd. Vele peetouders laten hun kind(eren) korresponderen met het nieuwe zusje of broertje, zodat deze toch echt een beetje bij het gezin gaat behoren. (Het peetschap ad 40,- per maand is aftrekbaar van de belasting, en notariële kosten zijn er niet aan ver bonden). Op de tentoonstelling worden ook handgeknoopte tapijtjes, houtkollages, tekeningen, kaarten, geschilderde wan- dstroken en de grammofoonplaatjes van Patricia Fraser verkocht. De op brengst hiervan is voor de S.O.S, kin derdorpen. Wim de Jong en mevrouw Sanders zijn de direktie van de openbare leeszaal veel dank verschuldigd voor de gastvrijheid, die hun tentoonstelling wordt verleend. Laat u hen en de kinderen niet in de kou staan, en zorgt u ervoor dat het streefaantal van 20 peetouders wordt bereikt? ANCO MALI TJSDEN - Mevrouw Lily van Ame- zal de tweede vrouw zyn in de Leus- ise gemeenteraad. De tweede vrouw, haar party [VVD) vetcgenwoor- naast mevrouw Corri Verduin, die ir Progressief Leusden in de gemeen- aad zitting heeft. Twee vrouwen tus- dertien mannen, een nog steeds zéér ivenwiehtige afspiegeling van de sa- nstelling van de Leusdense bevolking, oen de heer Fock de gemeenteraad 'liet, was Lily van Amerom al aan de urt om in de gemeenteraad plaats te nen. Zij stond bij de gemeenteraads- kiezingen van 1974 zesde op de gros- it Maar van financiën wist ze niets af, |daarom stond ze haar plaats af aan heer Bergsma. Nu de heer Klunder land in verband met zijn militaire pbaan wordt overgeplaatst naar oensdrecht, neemt mevrouw Van lerom graag de portefeuille van on tijs en welzijnszake op zich Het is erg jammer, dat de heer Klun- Nijland weggaat", zegt ze. w tipnma fraktievoorzitter, en hij was in ^Raad erg geliefd." [oor het benoemen van vrouwen in Ituursfunkties heeft de VVD altijd >leit. ook landelijk. Haya van Some- len mevrouw Coppeyne van de Capu- zijn daar (wel)sprekende voorbeelden n Ik geloof wel", aldus mevrouw Van nerom, „dat men zich er méér en Kr bewust van gaat worden, dat dit oon nodig is. lei standpunt van de VVD is altijd fteest, dat vrouw en man dezelfde latsmde VVD kunnen innemen, let is fijn, dat er nu ook een vereniging vrouwen in de VVD in Leusden van grond is gekomen. Er moet vrouwe kader gevormd worden, vrouwen ten leren aan het openbare leven te nemen". Is het niet zo, dat verschillende man- eens by zichzelf te rade zouden ten gaan om vast te stellen of ze wel LgoecT zyn als van hen wordt aange ven? Kullen uw manlyke collega's zich spor- r opstellen, of zullen ze het u by 't Streden in de Raad dubbel moeilyke >kcn?" Rik kan zeggen, dat ik daar in de VVD jaktie geen moeilijkheden mee heb ge- flo worc^ aHemaal erg prettig op- j»U gaat het onderwys in Leusden be- "t'gen. Komt u uit de ondcrwijs- eld?" r.k wilde eigenlijk vroeger arbeidsthe- pie studeren, toen ik van de middelba- sc ooi kwam, maar ik was daar te JMg voor, en er werd mij gezegd, dat ik j _aar sast een opleiding als kleuterleid- m°est gaan volgen. Dat heb ik aan en als zodanig weet ik iets van nvys af. ijn plan is om alle scholen in Leusden Jgaan bezoeken, en iets van de sfeer te ven. werk mee op het documentatiecen- m van de openbare basisschool ,,'t ct >n Leusden-Zuid. en dat wil ik jven doen. Ik heb nog kinderen op de nu- lagere school, en ik wil theorie en prak tijk in evenwicht met elkaar houden." „Bent u van mening dat een loyale samenwerking in de Gemeenteraad mo gelijk is. Vrouwen moeten van de fouten van mannen leren, en hun best doen om polarisatie te voorkomen." „Samenwerking is het enige middel, zo lang we hier in Nederland zijn. om op lossingen te zoeken. Ik geloof óók niet, dat het goed is, dat partij de macht zou hebben! Dat geeft te snel aanleiding tot uitwassen. Onderwijs en welzijn in Leusden zullen een grote vorm van samenwerking moe ten zijn." ,,Wat vindt u van de politieke geïnte- resseerdheid van de vrouw?" „Het verwonderde mij, dat bij de vori ge verkiezingen de mensen zó maar op personen steunden, en niet zich gingen verdiepen in alles wat er achter een partij zit. Ik vind dat ook de vrouwen zich van een en ander op de hoogte moeten stellen." „Denkt u, dat het goed mogelyk zal zyn een werk in de gemeenteraad te kombineren met een taak in het gezin en uw bezigheden anderszins." „De laatste tijd loop ik mee in de fraktie en daarvoor moet ik bepaalde dingen laten schieten. Ik weet niet of ik de gelegenheid zal krijgen om 's morgens voor „Latent Talent" de kursus bloem schikken te geven. In elk geval kan ik dat 's avonds niet meer doen. Het schil deren zal er wel tussen dóór moeten. Ik zal op bepaalde tijden voor de kinderen thuis moeten zijn. Het oudste kind moet extra opgevangen worden, want die gaat in augustus naar de middelbare school. Maar gelukkig is dat bij ons een deel taak. Als ik er niet ben vangt mijn man de kinderen op: die is geëmancipeerd ge noeg." „Kunt u iets zeggen over uw onderwys- en wclzynsideeën voor Leusden?" „Ik zou het heel fijn vinden, als hier een middelbare school zou kunnen ko men, maar dat moet je op regionaal niveau bekijken. Het zou een openbare school moeten zijn, die met een patèr, een dominee en een humanist voor die kinderen, die in een speciale richting moeten worden begeleid. Je zou verder een uur godsdienst kunnen inbouwen als algemeen onderricht, waar dan ook bij voorbeeld het boeddhisme zou moeten worden belicht. Het zou algemeen moe ten zijn. Ik heb er bezwaar tegen, dat men de godsdienst zo erg in zijn eigen kringetje probeert te houden. Ik ben ook erg voor Moeder Mavo's. Dat is heel belangrijk. Dat moet een haalbare kaart zijn. In hoeverre daar in Leusden behoefte aan is zou een enquête dienen te maken. Het bezoeken van een Moeder Mavo is niet eenvoudig: daar moet je een enorme bereidheid voor op willen brengen, en daar moet je een hoop dingen voor willen laten Wat betreft de welzijnszorg: de Nota Welzijnswerk komt op zéér korte ter mijn uit, en daarvoor zullen wij Progres sief Leusden moeten vinden We zijn een erg jonge bevolking in Leusden. We moeten oppassen, dat Leusden niet een „Kinderdorp" wordt. We moeten niet altijd alleen gezinnen met kleine kinderen een huis geven. We hebben weliswaar huizen voor be jaarden, en we hebben „Lisidunahof", maar de middenmoot, zo tussen de 50 en 60 jaar ontbreekt hier grotendeels. Ook daarvoor moet hier in Leusden plaats zijn. Daar zou de bouw ook op afge stemd moeten zijn. In Alandsbeek wordt dat een beetje opgevangen. Tenslotte wil ik zeggen, dat ik nog veel zal moeten leren van het raadswerk: daarvoor heb ik alle medewerking van de raadsleden van de VVD zelf." Nu steeds meer vrouwen zich beschik baar stellen en bereid zyn zich in te zetten moet het mogelyk zyn dat ook in Nederland de vrouw zich meer in het openbare leven gaat bewegen. Statis tisch is bewezen, dat de vrouw in het verkeer minder ongelukken veroorzaakt dan de man, omdat zy zich er beter van bewust is, dat zy deelneemt aan het snelverkeer. Als deze voorzichtighcids- lyn zal kunnen worden doorgetrokken door de vrouw in het openbare leven zal dit leven door de vrouwen participatie alleen maar aan kwaliteit kunnen win- Anco Mali LEUSDEN - Op initiatief van het Comité Milieuzorg Leusden is begin fe bruari de Werkgroep Woonerven van start gegaan. Deze werkgroep wil in nauw overleg met de bewoners uit de verschillende delen van de gemeente de mogelijkheden nagaan om tot de instel ling van woonerven te komen. Sinds kort bestaan hiervoor wettelijke bepa lingen en het is dus van belang, dat reeds bestaande of nog te maken woonerven, zowel hieraan voldoen als aan de wensen en verlangens van de betrokken bewoners Naast de werkgroep woon erven van het CML die zich hoofdzake lijk met de laatstgenoemde aspekten bezighoudt, is er ook een gemeentelijke werkgroep woonerven, die zich vooral over de juridische, financiële en techni sche aspekten buigt. Hoewel beide werk groepen dus ieder een eigen taak en verantwoordelijkheid hebben, vindt er regelmatig wederzijds overleg plaats met het doel het uiteindelijke advies, dat over de instelling en aanpassing van woonerven aan bet gemeentebestuur zal worden aangeboden. zo evenwichtig en verantwoord mogelijk te doen zijn. Als schakel tussen de CML- werkgroep woonerven en de bewoners wordt zo veel mogelijk gebruik gemaakt van de bestaande wijkraden. Echter niet in alle delen van de ge meente bestaat een dergelijk orgaan Omdat de werkgroep toch ook graag in kontakt zou komen met bewoners uit wijken zonder wijkraad, wordt op woensdag 20 april a.s. om 20.00 uur in het. gemeentelijk informatiecentrum. Zwarteweg 14 een gespreksavond over woonerven gehouden voor bewoners uit Hamersveld (het gebied dat wordt omsloten door Asschatterweg, Mid denweg, Wilgenlaan, Eikenlaan, Ber kenlaan. Burg. de Beaufortweg, Ba- voortseweg en Hamei sveldseweg), Achterveld, Stoutenburg en Leusden- zuid Voor degenen die niet in de gelegen heid zijn deze avond bij te wonen, maar wel geïnteresseerd zijn in de akti viteiten van de werkgroep, bestaat de mogelijkheid kontakt op te nemen niet mevr M Kuipers, Korenschoof 14. tel. 43641 LEUSDEN/CENTRUM - De school raad kwam woensdag 6 april weer bij elkaar. Hoofdmoot was ook deze keer weer het probleem leerlingenplaatsing. De uitgangspunten van b en w werden tijdens deze vergadering be kendgemaakt. De leden van de school raad konden zich niet geheel verenigen met de inhoud van de nota, maar legden zich bij deze uitgangspunten neer, zij het noodgedwongen. Het probleem van de verdeling van eerlmgen op de open bare scholen speelt nu al jaren. In de nota komen veel zaken aan de orde. De belangrijkste hiervan zijn liet streven naar een zo goed mogelijke spreiding van het aantal leerlingen op de openbare scholen. Men wil vasthou den aan scholen met 6 klassen en 2 kleu terklassen. Het aantal leerlingen per klas ziet men graag op 31, dit was 35 Een overschrijding van dit aantal zal echter geen reden mogen zijn om leer lingen te verplaatsen Voor De Bongerd zal een leerlingen stop gaan gelden voor de eerste vijf klassen. Op de kleuterschool zullen niet meer dan 32 kinderen kunnen worden i toegelaten. In verband met deze beper king zijn voor plaatsing bepaalde richt lijnen vastgesteld. Het college acht het verder wenselijk dat er voor de 4e openbare school een derde leerkracht wordt aangetrokken. Naast het bespreken van de nota, die het grootste deel van deze vergadering in beslag nam, waren er wat kleinere puntjes waarover de leden van de schoolraad nogal geërgerd waren. Dit was onder meer de advertentie waarin de leerlmgenplaatsing aan de orde komt. Tevens kwam liet lang lo pende probleem presentiegelden weer om de hoek kijken. B en w zijn van mening (en hebben dit in een brief bekend gemaakt) Jjt er li- nanciéle bezwaren zijn om de wens van de schoolraad uit te voeren. Bovedien vindt men het met noodzakelijk dut ie dere aktiviteit (op maatschappelijk ge bied) gehonoreerd wordt. De schoolraad betreurt de houding die b en w ten aanzien van dit punt hebben aan genomen. De leden hebben dit punt altijd gezien als iets principieels. Een toekenning van presentatiegëld zou ge zien worden als een blijk van waarde ring. Na de rondvraag werd de avond door voorzitter Van Helsdingen gesloten. (Van de redaktie) LEUSDEN - De PSP bestaat 20 taar. Ter gelegenheid daarvan wordt op za terdag 16 april in de Merwedehal te Utrecht een feestprogramma aangebo den met de Oostduitse zanger Wolf Bierman, de groep Bots, het koor van de Prettig Gestoorde Vrouwen. Jenny Arean, Tot Wederzijds Genoegen, Ar- mand en de Onderste Steen. Verder zul len er films worden vertoond en zullen verschillende sprekers het hunne bij dragen aan het feestgedruis (o.m. Bram van der Lek). De feestdag begint om half elf. Kaarten zijn verkrijgbaar bij L. E. W. Loth, Van Hardenbroek van Ammerstollaan 84 te Leusden/Zuul, tel. 033-40278. ^TT van de vele klasse-keukens die U bij de meesl vooraan slaande keukenspeciahsten van Midden-Nederland kunl koinen uitkiezen 5 topmerken leverbaar in meer dan 50 modellen slaan opgesteld m onze royale 500 nv' showroom Wal u ook zoekt een eenvoudige kunslslol keuken ol zon massiel eiken luxe uitvoering de Bovendien: Voor elke hele duizend gulden keuken-aanschaf ontvangt U voor f 200,- premie aan GRATIS inbouw-apparatuur. Laai U m ieder geval hel rusbg kijken en vergelijken vOOfda! U ow keus maak! mei ontgaan' Wij zijn gemakkelijk bereikbaar en gastvrij voor U en uw kinderen (maar ook voor u'. auto) en wij hebben de groolsie keus in Midden Nederland Voorstraat 39-11 Tel 1034981 28 24* Dinsdag t n. vrijdag 9-18 uur zaterdags van 10-17 uur vrijdagavond 19 t/m 21 uur maandags gesloten "TT

Leusder Krant | 1977 | | pagina 9