UKE*ilver Streak", avontuurlijke rampen- jmediemet Gene Wilder hint Eastwood in de e „Dirty Harry"-film Theatre wordt nu verbouwd DER KRANT - FILM DONDERDAG 21 APRIL 1977 19 aecialijjj, weg 76 °2 kek*FOO EaCinert voor* gefo ïrgang ifoort - Deze week wordt begonnen met de verbouwing van het •atre in verschillende kleinere bioscopen. Dat heeft natuurlijk ge- or de programmering van nieuwe films en dat is meteen al te jinema 1 is nu meteen het grootste theater en dat is ook de reden, ëuwste „rampenfilm" „Silver Streak" (De Silver Streak Expresse) t0ltelr seur Arthur Hiller daar deze week van start gaat, inplaats van in het leatre, waar deze rampenfilm-komedie in eerste instantie thuis zou i het Grand Theatre vervolgt Clint Eastwoord in een derde „Dirty m" zijn gevechten tegen de onderwereld van San Francisco in de ■maakte thriller „The Enforcer". Dit theater zal overigens buiten de iden 's middags wegens verbouwing gesloten zijn. Nieuw is ook de in Studio G van start gaat. Het is de film „Die Zauberflöte" van de i regisseur Ingmar Bergman. Een film, die fotografisch gezien, nd is gemaakt, maar eigenlijk alleen voor de echte mu- ebbers (met name de opera-enthousiastelingen) de moeite van het (en het beluisteren) waard is. Tenslotte bieden de beide Duo een nieuw programma, met sex in „IJsk(l)ontjes voor een hete en aktie in „Monsters van het verloren continent". Al met al is er ilmliefhebber voldoende nieuw materiaal te zien en daar gaat het nietwaar? inden jaragf; kantw 5 |r streak - tuurlijke Een-komedie lassandra Crossing" is het op- beurt aan een rampenfilm, fen trein een hoofdrol speelt. Nu I het begrip „rampenfilm" bij mtuurlijke komedie van regis- Ihur Hiller wat met een korreltje fel doden zit er nietTn, ook al zijn Inige ongelukken en moorden te I. „Silver Streak", een titel die jeerd op de naam van de trein, jfde talrijke verwikkelingen zich p, is een u tstekend stuk am- Kit geworden, waarin naast Sten van spanning, toch de komi- V de overhand heeft. Een lach en een glimlach, die bij voortduring wordt gedragen door één van de beste komieken van dit moment uit de school van Mel Brooks, Gene Wilder, als de uitgever George Caldwell. De reis gaat van Los Angelos naar Chicago en dat is een heel eind, zodat er onderweg heel wat kan gebeuren, alvorens regisseur Hiller (o.m. de maker van „Love Story") een grandioos slot aan deze soms ab surd lijkende komedie-ramp breit. Naast Gene Wilder speelt Jill Clayburg een hoofdrol. Zij was eerder te zienxin „Gable and Lombard", waarin 7i ce=de tót- van Carole-Lombard speelde, maar in Silver Streak" komt ze aan merkelijk beter op dreef, vooral ook omdat ze in deze rol niemand behoefde te imiteren Verder zien we een uitste kende rol van Richard Pryor als de kruimeldief Grover Muldoon en de En gelsman Patrick McGoohan, die ooit eens (ook) op het Nederlandse Tv- scherm triomfen vierde in de fu- bt/fers f !e week las ik een advertentie van «een pagina groot in een landelijk over kabouters. Ik interesseer pr dal soort zaken, dus u begrijpt, Imp nieuwsgierigheid groot was. In Wjlnstantie denk je aan Rien Poort- Idie erg veel verstand heeft van Ters en daarover dan ook een ngebreid en fascinerend boek- jeeft geschreven en getekend. k/an leest, dat het over midden- jrs gaat en zo, dan denk je in p instantie aan die andere ka- j die ons dagelijks zoveel fes doet toekomen, maar beide ^stellingen berusten op een vnstig misverstand. De firma JIdepup heeft het heleméal niet wen Poortvliet, laat staan dat hij Ijsar eén moment heeft gedacht pc/ere kabouters in ons kleine landje vol reuzen. Nee hoor, me- jj'PPeldepup heeft het over elek- re kaboutertjes. Computertjes ygd Helaas zonder rode punt- Sf5, wanl die zijn niet meer in de comPuter-kabouterties willen namens meneer Huppeldepup al uw werk overnemen. Uw mjblJding, uw voorraad- en be- idmmistraVe, uw lonen en uw de- Wnbewaking Erg aardig van m£ öepuP- nietwaar? En daar blijft Kr 'l\ U kunt niet alleen uw boek- IEindig Personeel naar huis sturen L .w?e bijdrage aan de werkloos- n n!rIeuZen- nee uw kaboutertjes M Huppeldepup doen zo un best, dat zij u ook nog een l? het bedrijfsresultaat krijgt geld toe. Zo zijn die vert/es. jouters, zo weet jk ujt de si °'e m'jn moeder me altijd op l ^n^ravonden bij de kachel ver- jwerken voornamelijk s nachts Wfinw rustl9ste. nietwaar. Ze an niet gestoord door al die JL -I!16™60- die reuzen, die F es beter te weten. De firma Huppeldepup heeft vroeger ook bij de warme kachel naar de sprookjes ge luisterd, want haar kaboutertjes doen het werk ook in de nachtelijke uren: Terwijl u op één oor ligt, dien de ka bouters uw administratie". En verder op ,,Wii garanderen u niet, dat onze kabouters u slapende rijk maken, maar het moet al erg vreemd lopen als ze u geen handenvol geld besparen"En dan zou ik eigenlijk vertederd moeten denken aan al die nijvere mannetjes van meneer Huppeldepup, die zo zoet en ijverig onze rotkarweitjes aan het opknappen zijn, terwijl wij op één oor liggen, schaapjes tellend na een dag vol zalig nietsdoen, nadat wij onze dag hebben besloten met een troostend drankje, betaald van het geld van de werkloosheidsuitkering. En terwijl je daar zo ligt te mijmeren met al die schaapjes, die je voormalige werkgever al op het droge heeft, zie je in gedachten die elektronische kobolds al driftig bezig. Niet meer met jouw loon, want dat wordt niet meer betaald door je firma, die bij Huppel depup de administratie laat doen. Maar met jouw werk, want de boek houding is overgenomen o'oor de ka boutertjes van die aardige meneer. Kleine, miezerige gedrochtjes, die zich gulzig tegoed doen aan onze niet meer zo ruim voorhanden zijnde energie en de ene aanmaning na de andere uit hun vinnige bekjes spuwen. Kleine, geëlektrificeerde beunhaasjes, die zwart geld verdienen zonder dat vader tje Rijk er aan kan knabbelen. Volge propt met persoonlijke gegevens, die niet thuishoren in het zielloze breintje van deze computer-kabouter. Gevoel loze, onmenselijke mannetjes. Die jouw werk doen. Nog niet eens goedgemutst of vriendelijk. Zonder één goed woord voor de simpele mens, die graag wil weten, waarom hij zo wordt opgescheept met tientallen aanmanin gen over een rekening, die al maanden geleden per kas is betaald. Want met dat soort zaken bemoeien deze kabou tertjes zich niet. En meneer Huppelde pup lacht in z'n reuzevuist. Ik geloof niet meer in sprookjes Sprookjes bestaan niet. Ik weet intussen wel beter. De kaboutertjes bestaan. Meneer Huppeldepup heeft ze. Blijven wel over: de sprookjes van meneer Huppeldepup Want kabouters hebben tot nu toe altijd gratis het werk voor ons, mensen, gedaan. Zijn het dan toch kobolds, daar op de Veluwe? turistische serie „De gevangene". En dan hebben we het nog niet eens over Soatman Crothers als een onnozele treinbeambte. Ned Beatty en Alan Gar field, die eveneens voor een behoorlijke inbreng zorgen ten aanzien van deze bijzonder amusante film. Het verhaal lijkt simpeler dan het is. Gene Wilder, die niet van vliegen houdt, neemt de trein om een paar dagen in alle rust en verveling door te kunnen brengen, maar dat loopt allemaal niet zo gladjes als werd verwacht Als hij in kontakt komt met de secretaresse van een professor die een boek over Remb randt heeft geschreven, Hilly Burns (Jill Clayburg) denkt hij dat zijn reis toch aangenamer gaat worden dan hij bij het instappen had vermoed, maar ook dat is maar betrekkelijk als blijkt, dat er een moord wordt gepleegd. Vanaf dat mo ment heeft Gene Wilder geen rust meer. De ontwikkelingen volgen elkaar snel op en Wilder zit midden in een groots. ingewikkeld, spannend avontuur voordat hij de kans krijgt uit te stappen. Wel wordt hij regelmatig de trein uitgegooid, maar dat is tegen wil en dank en dat laat-ie niet op zich zitten. Op kostelijke wijze slaagt regisseur Hil ler er telkens weer in om Wilder op wat voor manier dan ook weer in de trein te krijgen om zijn begonnen avontuur af te maken. En dat gaat natuurlijk lang niet zo professioneel als we van ervaren FBI-agenten kunnen verwachten en ook niet zo keihard als van doortrapte misdadigers. Maar wel leuk, on beholpen en vooral verrassend. Waarbij de eerder genoemde agenten en misdadigers soms met open mond toekijken of het loodje leggen door om standigheden, waar Wilder vaak part noch deel aan heeft. „De Silver Streak Expresse", naar een scenario van Colin Higgins, is al met al een amusante rampen komedie geworden in een vorm, die we honderdmaal liever zien, dan bij voorbeeld in „The Big Bus", dat ooka als zodanig is bedoeld, maar juist in de komische en avontuurlijke elementen tekortschiet en daardoor de mist in gaat. „Silver Streak" daar entegen is vakkundig gemaakt, met een goed scenario en wat ook erg belangrijk is, met verschillende hoofdrolvertolkers, die weten waar ze mee bezig zijn en het talent hebben om dat uit te buiten. Daarom: warm aanbevolen. (Eerste week, Ci nema 1, 14 jaar). THE ENFORCER - DIRTY HARRY NR.-3 Clint Eastwood als Dirty Harry in „The Enforcer". Clint Eastwood is naast acteur in tal van westerns, regisseur van ver schillende genres speelfilms, ook de man, die „Dirty Harry" gestalte gaf, de politie-inspekteur Harry Callahan van de politie va n San Francisco. Re gisseur Lewis Fargo (de voormalige regie-assistent van Clint Eastwood) heeft met ..The Enforcer" een goedge maakte thriller gemaakt. Oppervlakkig gezien zou je zeggen, dat je dit wsoort politie-thrillers meer dan eens op het TV-scherm kunt zien. Dat is misschien wel deels zo, maar wat Eastwood en Fargo er van maken is toch een tikkeltje meer dan het doorsnee-TV-werk. Dat is niet in de laatste plaats te danken aan de toch wel uitstekende dialogen en de nogal cynische aanpak van Clint Eastwood als politie-inspekteur Harry Callahan, die alle vieze kanweitjes op knapt, maar dat doet zonder te wachten tot de bureaukratie (die ook in de poli- tiewereld ruimschoots aanwezig is) zo ver is. dat er in aktie kan worden geko men. Het verhaal draait deze keer om de ontvoering van de burgemeester van San Francisco, wat weer aardig aansluit bij het feit, dat Dirty Harry wei gert een onderscheiding in ontvangst te nemen voor „goed werk" wat is gedaan, terwijl het werk in feite hele maal nog niet is gedaan en de politietop doet alsof er niets aan de hand is. Als de politie(top) werkelijk alles in de soep heeft gedraaid, begint Eastwoord een eenmansaktie en dat resulteert uit eindelijk in een gewelddadige slotscène, waarin Dirty Harry, bijgestaan door een jonge, onervaren agente, de ontvoerde burgemeester van San Francisco uit handen van de terroristen haalt, terwijl de autoriteiten nog zitten te dubben over de te betalen losprijs Het doek valt, wanneer een he licopter over het slagveld vliegt met de mededeling, dat men akkoord gaat met de losprijs. Er zijn dan geen terroristen meer over om dit losprijs in ontvangst te nemen Een cynisch einde van een ietwat cynische politie-thriller, vakkundig gemaakt door regisseur Fargo en hoofdrolspeler Clint Eastwood. Maar wat wil je, ze kennen mekaar te goed. Het kon niet mis sen (Grand Theatre - eerste week 18 jaar). DIE ZAUBERFLÖTE De Zweedse regisseur Ingmar Bergman is niet alleen een filmmaker van wereldfaam, hij is in zijn land ook bekend als toneeldirekteur, toneel regisseur, regisseur van TV-films en regisseur van opera's. Om dit laatste aspekt van Bergman's kunnen gaat het bij de film „Die Zauberflöte", een bekende opera van Mozart. Bergman heeft deze opera-registratie oor spronkelijk voor TV gemaakt, maat zoals vaker met Bergman het geval is, het werd eveneens een film voor de bioscoopzaal. Maar wel een film voor kenners. Want lang niet iedereen kan genieten van een opera, zelfs al is die vakkundig ge maakt en verfilmd door een man als Ingmar Bergman. Waarmee ik maar wil zeggen, dat mijn oordeel in deze in geen geval maatgevend kan zijn. Ik heb geen ver stand van opera's, het is niet mijn „pakkie-an", om het zo maar eens te zeggen en dat betekent, dat ik eigenlijk alleen maar de verfilmde opera als ver filming heb kunnen beoordelen en dan nog betrekkelijk, want ik kan niet bepalen of bepaalde filmbeelden ef- fektief zijn gebruikt bij de muziek, die Mozart eens schreef- - Daarom laat ik graag het woord aan Peter G. Davis van de New York Times, die na de Nederlandse pre mière in de Volkskrant het volgende over Bergman's „Zauberflöte"- versie schreeft: „Aan deze produktie van „Die Zaube rflöte" - een virtuoos staaltje van wer kelijkheid en fantasie - heeft Bergman een heel jaar gewerkt. De geluidsband werd weliswaar van tevoren opgeno men. maar dat de zéngers hun eigen rollen naspelen en dat geen professio nele acteurs worden gebruikt, blijft een wijs besluit, dat een naadloze muzikale kontinuïteit en perfekte synchronisatie heeft gewaarborgd. Vanuit puur muzi kaal standpunt gezien getuigt de voor stelling eerder van een gedegen en- semblewerk dan van een volmaakt uit gewerkte Mozart-stijl (de hele bezetting bestaat uit Skandinavische zangers die niet tot de internationale top behoren - iedereen zingt ook in het Zweeds). Alleen een doorgewinterde en op glamour ingestelde operagek zal mis schien iets te klagen hebben. Maar der gelijk superieur teamwork had Bergman nooit voor elkaar gekregen als hij zijn visie had opgeofferd aan een handjevol supersterren. Het is uiteinde lijk Bergman's kijk op deze opera die domineert en die 't hartverwarmende en levensechte karakter van deze film be paalt. In tegenstelling tot wat je tegen woordig zo vaak in het operatheater ziet, is deze enscenering duidelijk ge maakt door iemand, die helemaal weg is van wat Mozart heeft geschreven en niet van wat hij had kunnen schrijven. Wat Bergman in puur filmische zin heeft gepresteerd is één en al betovering. Als „interpretatie" van een meesterwerk raakt het de kern van Mozarts geest getrouwer dan menige thea- terproduktie Als voorbeeld van hoe je een opera op film of televisie'kunt bren gen, heeft Bergman een norm gesteld. Maar weinig mensen hebben ervan ge droomd, dat die nog haalbaar was." aldus een kenner. En daarom zwijg ik verder stil Maar nogmaals: het is opera. (Studio G. - eerste week, alle leeftijden) MONSTERS IN DUO 2 In de nu ook comfortabele aktie- zetels van Duo 2 kan men deze week kijken naar een Japanse monsterpro- duktie „Monsters van het verloren con tinent", waarin Mechagodzilla opnieuw opduikt, de schepping van de Japanse regisseur Ishira Honda. Het is het ver haal van een supermonster, een Gene Wilder, die in de film „Silver Streak" nogal eens uit de rijdende sneltrein wordt gegooid, doet hier weer verwoede pogingen om aan boord te komen, geholpen door Jill Clayburg en de negerkomiek Richard Pryor. Ernst Hofbauer heeft gezien, kan die huiver en de twijfel over de oprechtheid van de bedoelingen terecht noemen Een sexfilm blijft toch gewoon een sex- film, ook al laat je een dokter aan het woord om alles te „verklaren" (18 jaar). In Duo 2, het Amersfoortse aktiethea- ter kan men kijken in de nachtvoorstel- lingen naar een avonturenfilm „Africa Express", met zowaar de nu veertigja rige Ursula Andress even mooi als altijd in één van de hoofdrollen. Maar ons aller Ursula is lang niet altijd een ga rantie voor een goede film en dat Het barst zo te zien van de monsters in „Monsters van het verloren con tinent" van de Japanse regisseur Ishira Honda, die Mechagodzilla en Godzilla opnieuw met elkaar de strijd om de aarde laat uitvechten. In Duo 2. Scène uit: „The Enforcer". enorme robot, die door bewoners van de derde planeet werd gebruikt in een poging de aarde te overmeesteren, wat natuurlijk mislukte om het maken van vervolgfilms niet onmogelijk te maken. Honda laat Mechagodzilla opnieuw op draven in „Monsters van het verloren continent". En dat niet alleen. Ook Godzilla, eveneens een monster van oorsprong, maar tevens de verdediger van de aarde, wordt door regisseur Honda gebruikt in deze aktiefilm voor liefhebbers van monsterachtige zaken. Waarbij kan worden aangetekend, dat de trucages in deze produktie niet on redelijk zijn en dat is meegenomen, want we hebben wel eens slechter werk gezien in dit genre en soms heb je dan geen enkele lust meer om je opnieuw aan dit soort films te wagen. (Eerste week. Duo 2, 14 jaar). IJSKLONTJES Op het sexfront biedt Duo 1 deze week een Franse produktie van regis seur John Thomas, niet te verwarren met Pascal Thomas. Het is de film „IJsk(l)ontjes voor een hete bliksem (Les jeunes fïlles perverses) en het is het verhaal van jonge man, die bijzonder potent is en bovendien geen enkele zelfbeheersing heeft. Tja en dan zijn er soms wel eens ijsklontjes nodig om de zaak in evenwicht te houden. Een niet onaardig gemaakte sexkome- die (Duo 1. eerste week. 18 jaar). NACHTVOORSTELLINGEN In de nachtvoorstellingen van vrijdag en zaterdag brengt Duo 1 de sexfilm „Intiem Rapport" en dat betekent dat we weer worden overgeleverd aan de „pseudo-wetenschappelijke sexfilm" uit de superproduktie van onze Ooster buren „Madchen beim Frauenartz" is de Duitse titel van de film, die door de ouwe rot op dit gebied, Ernst Hofbauer, werd gemaakt. Met Monika Dahlberg in de hoofdrol en ook die is geen onbe kende meer in dit nogal omvangrijke Duitse sexwereldje. Het gaat hier om de verfilmde ervaringen van een bekende gynaecoloog uit München, die de meis jes van de jaren '70 meemaakt, zoals ze moeten laveren tussen de klippen van hun meestal ouderwetse opvoeding en de vrije sex van hun tijd. Zo staat het te lezen in een persbericht Ik sta altijd wat huiverig tegenover sexfilms, die worden gepresenteerd onder de mom van we tenschap. En wie andere films van bewijst dit produkt van de voor mij on bekende regisseur Michele Lupo over duidelijk. Het verhaal draait om een ge heim agente (Ursula Andress) die op jacht gaat naar de oorlogsmisdadiger Preston (Jack Palance), die ivoorsmok kelaar is geworden in Afrika. Eigenlijk is het beste spel in deze film voor de tamme chimpansee Biba, ook al is dat misschien wat onaardig gezegd tegen over Ursula. Maar u zult de strekking van dit verhaaltje wel hebben begrepen: niet een al te beste film, ook al gaat het om de aktie en die is er wel (18 jaar). GEPRONLONGEERD Peter Sellers is voor de vierde week in Cinema 2 te zien, waar de film „The Pink Panther Strikes again" op dit mo ment draait. Regisseur Blake Edwards en topkomiek Peter Sellers maken er weer een dolle boel van. Een erg amu sante film voor jong en oud (Alle leef tijden.) Terence Hill en Bud Spencer slaan er stevig op los in de aktieve komedie „Pas op of we slaan er op", waarin het gaat om een roodgele Buggy en in tweede instantie om het gevecht van deze twee ijzersterke komieken tegen een gangster, die de vernieling van de Buggy op zijn geweten heeft. Lekker komisch aktiespel van het ouderwetse Trinity-soort. Voor de derde week in Euro-Cinema - veertien jaar. KINDERVOORSTELLINGEN Zaterdag- en woensdagmiddag kunnen jong en oud genieten van „Benji", het verhaal van een grappige hond, die er een aparte le vensstijl op nahoudt. Hij leidt een zwerversbestaan en brengt de nach ten door in een gemeubileerd leegstaand huis in het stadspark. Vrienden heeft hij genoeg, maar hij wil zelfstandig blijvenEn dat komt goed van pas als later twee kinderen - vrienden van Benji - wor den gekidnaptDeze fijne film van Joe Camp is het aanzien ten volle waard. Voor jong en oud, ook al is hij in eerste instantie bedoeld voor de jeugd. (Euro Cinema - alle leef tijden - Engels gesproken met onder titels). EEN DROOM LANGER DAN DE NACHT AMERSFOORT/FILMHUIS - De tweede film van de Franse schilde res/beeldhouwster Niki de Gt. Phalle, komt rechtstreeks van het Filmfestival International Rotterdam naar de Appelmarkt in Amersfoort. Het succes van haar eerste film „Daddy" staat wellicht borg voor een weer overweldigende belangstelling van - vooral - vrouwelijke bezoek sters. „Een droom die langer duurt dan de nacht", aldus Niki de St. Phalle, is een verbeelde ballade, een nacht die het leven kan zijn. Camélia is een openhartig klein rrjeisje dat leeft in werelden die even wijdig aan elkaar zijn Zij leeft in haar kinderwereld, speelt, kent verdriet en liefde. Op een dag wordt zij wakker in het koninkrijk van.de Draak, de wereld is veranderd en de droom is begonnen. De Draak biedt haar van alles aan om haar bij zich te houden maar zij vlucht in de bossen teneinde in de netten van de „Papesse" te klitten, van de Ma- gicienne die wordt bijgestaan door de Homme-Ombre die de drager is van de geheimzinnige nng. Met de komst van de „Papesse" (vrouwelijke paus) wordt de tijd opgeheven en Camélia is dan een jong meisje Ze moet een schat zoeken en ontdekt achter de personen die zij ontmoet een infantiele en helse wereld in een reusachtige metalen ma chine die geluid voorbrengt waarin zich zeven deuren bevinden die Camélia voeren naar de dood. naar de wreed heid. oplichterij, ontucht, etc zelfs die van oorlog Ontsteld en dolgedraaid zoekt Camélia onverstoorbaar door naar de schat. Wanneer de oorlog waarvan zij de speelpop is. afgelopen is is alles voorbij Degenen die zij heeft gekend zijn gestorven Overblijven de „Papes se" evenals de „Homme-Ombre" èn de laatste deur die naar het licht voert IJsk(l)ontjes voor een hete bliksem". Te zien in Duo 1Het is niet bekend of dit de ijsklontjes zijn.

Leusder Krant | 1977 | | pagina 19