Dubbel jubileum Gereformeerde rouwenorganisatie Echtpaar Kraan-Bakker 4 mei in het goud antonides voor SieMatic beukens Enquête onder de bewoners LEUSDER KRANT Burgerlijke stand Gemeentl Leusden [ÉÜSDER KRANT - PLAATSELIJK NIEUW? DONDERDAG 21 APRIL 1977 SDEN De Bond van Gerefor- de Vrouwen in Nederland bestaat aar. De Gereformeerde Vrouwen tak Groep Leusden bestaat 5 jaar. Een dubbel jubileum, dat door me- nouw J. van der Gaauw-Scholts uit den graag onder de aandacht wordt acht. Mevrouw Van der Gaauw is jinciaal bestuurslid van de Bond van (formeerde Vrouwen in Nederland, Bj is als adviseuse toegevoegd aan de Selyke Gereformeerde vrouwen- pering. |t Zijn hier praktisch allemaal jonge Bven, die deel uitmaken van de Ge linieerde vrouwenkring. ,,Ze voelen zicg eigenlijk nog niet zo „verbonden" aan een organisatie. Wij noemen de ■usdense groep dan ook: de Interker- |Mlijke Vrouwen Kontakt Groep. Zo'n Pjaar geleden lag het kontakt in Leus den heel moeilijk. Naast wat denkwerk wilden wij toen de Gereformeerde vrou wen in nader kontakt met elkaar bren gen. Wij hebben ons aangesloten bij de ^1 van Gereformeerde Vrouwen in irland, omdat deze geweldig veel hoed materiaal Kg je goed wilt funktioneren, moet je materiaal hebben. En dat heeft die Md van Gereformeerde Vrouwen. Mo- mentaal heeft deze bond 20.000 leden, plaatselijke groeperingen. In de pro vincie Utrecht 58 plaatselijke groepen ■p300 leden. [Vanuit het provinciaal bestuur krijg je rayon aangewezen om de bestaande dringen met nieuwe methoden „bij |d te houden, en ook om „nieuwe en op te richten." Boetingsdag, landelyk «g*» inciaal K-Bond van Gereformeerde Vrouwen ■jjederland organiseert jaarlijks een ■poetingsdag. Elk jaar komen zo'n UP Gereformeerde vrouwen bij el- Op zo'n bijeenkomst zijn spreek- ■Pb er wordt gemusiceerd, enzovoorts. Igpinüaal wordt er ook een ontmoe- ff^dag gehouden, en wel in de Gracht- Hgm Amersfoort. En worden onder open aan de orde gesteld, waarover ■Sr voren is dóórgedacht, en waarover gj voren vragen geformuleerd wor- «voor de spreeksters) if: j° V0rmiögskonferenties en studie- 1 voor alle leden toegankelijk Nijkerk", zegt mevrouw Van der ..hadden we laatst als onder- jgde stem horen. Hoe komt God in lbel naar jour toe?" Kaderkursussen Provinciaal en landelijk worden er ka- derkrusussen gehouden, die bedoeld zijn voor die vrouwen, die de leiding (gaan) geven in de plaatselijke groepen. Hoe leid je een gesprek. Hoe maak je een onderwerp bespreekbaar. De landelijke bond geeft boekjes uit over diverse onderwerpen. Mevrouw Van der Gaauw noemt: kerk en jeugd. Kerk en rekreatie. Hun wieg stond niet hier. Aan die boekjes zijn diskussiepun- ten verbonden. Vanuit het hoofdbestuur wordt elk jaar een bepaald thema aangegeven. Dit jaar is de geloofsoverdracht aan de jongeren gekozen. In het jaar van de vrouw was de emancipatie aan de orde gesteld. Maandblad De landelijke bond geeft een maand blad uit, met artikelen op velerlei ge bied. Wat doet de bond naar buiten? In verband met het jubileum is de ak- tie: Samen geven - samen leven opgezet. Er is een jeugd- en jongeren-pastoraat, van waaruit gewerkt is aan de geloofs overdracht in de gezinnen. In boekvorm wordt deze handreiking aan de gezinnen als jubileumgeschenk aangeboden aan de plaatselijke kerkeraden. Op 3 mei wordt dit boekje officieel aangeboden in de Rotterdamse Ahoyhal door de Bond aan de Synode van de Gereformeerde Kerk. Bovendien zal er als jubileumgeste door de Bond van Gereformeerde Vrouwen in Nederland een gijft ter beschikking wor den gesteld aan het Regenboog projekt in Amsterdam. Dat is een projekt, dat door mensen is opgezet, die vanuit het evangelie werkend, de aan drugs ver slaafden uit die wereld van handelaren en verslaafden aan drugs trachten te be vrijden. „Het geld voor deze beide geschenken" vertelt mevrouw Van der Gaauw, „wordt door alle plaatselijke groepen zelfstandig bijeengebracht door ont spanningsavonden enzovoorts." Als vast projekt heeft de Bond van Gereformeerde Vrouwen in Nederland: Amnesty International. Door groepen worden gevangenen geadopteerd, en er worden duizenden kaarten geschreven naar de betrokken instanties om de om standigheden te verzachten en druk uit te oefenen voor de in vrijheidstelling. Naast dit vaste projekt werkt de Bond met kort lopende projekten. Op het ogenblik loopt het projekt „Opboren diakonaat Paramaribo, kruis en munt." „We hebben goede kontakten", aldus mevrouw Van der Gaauw, „met andere christelijke vrouwenorganisatie. We zijn lid van „Vrouw - Kerk - tweederde wereld", waarin dertien christelijke vrouwenorganisaties zijn vertegenwoor digd". De Bond gaat regionale dagen organi seren, in het Kontakt der Kontinenten in Soest. Samen denken, samen praten, samen doen rond een open Bijbel. De Leusdense situatie. Op 8 maart 1972 gaven dertig Gereformeerde vrou wen in Leusden gehoor aan de oproep om te komen tot een Leusdense Gere formeerde vrouwengroep. Er bleek een grote behoefte aan te bestaan om in een bepaald verband, als vrouwen onder el kaar, ideeën uit te wisselen. De Leusdense groep groeide tot 50 le den, heeft er momenteel 40, omdat er vooral onder de jonge vrouwen veel ver huisd wordt naar elders. Kindertehuis Jacanda De Leusdense groep komt één keer in de drie weken bijeen in een zaal van de Marcuskerk. De Leusdense groep zet zich in voor het kindertehuis Jacaranda in Kenya, een tehuis voor lichamelijk en geestelijk gehandicapte kinderen. Voor het tweede jaar in suksessic heeft de Leusdense groep daar een kindje ge adopteerd. De Leusdense groep spaart gezamenlijk voor het benodigde adoptie- geld. Dc Leusdense vrouwen „kennen" het kindje in kwestie. Een der Leusden se vrouwen heeft een dochter, die in Jacaranda werkt. Deze mevrouw is in Kenya haar dochter gaan opzoeken. En nu komt de dochter weer naar Holland, zodat het kontakt met het geadopteerde kindje zeer levendig is. De opzet van de avonden in de Marcus kerk is: om op speelse manier alle moge lijke onderwerpen bij de Gereformeerde vrouwen in Leusden te brengen, door middel van rollen spelen, varianten op bekende televisie-opzetten, en dergelij ke. De vrouwen moeten de durf gaan opbrengen om méér en méér zelf hun mening te gaan geven over diverse on derwerpen. ,,De leeftijd is leuk geva varieerd", zegt mevrouw Van der Gaauw: ,,Van 25, 35 tot 40 jaar". Proficiat, Gereformeerde vrouwen in Leusden, een goede koers gewenst in de komende periode tot het tweede lus trum. ANCO MALI LEUSDEN-ZUID - Vandaag gaan de bruidsdagen in van het echtpaar Kraan-Bakker, Schu tterhoeflaan 25 in Leusden-zuid. Op 4 mei zijn ze 50 jaar getrouwd, welk heugelijk feit ze op 13 mei in „De Mof" zullen gaan vieren. Thuis kan het feest niet ge houden worden, want ze hebben vijf kinderen met echtgenoten, vijftien kleinkinderen, drie aangetrouwde kleinkinderen, en één achterklein kind. Als ik het echtpaar Kraan-Bakker kom bezoeken is de heer des huizes niet thuis. Een ogenblikje is zijn vrouw, Teuntje Kraan-Bakker, geneigd om te zeggen: „Komt u maar terug, als mijn man thuis is" Maar als ik zeg. dat zij een gelijkwaardig aandeel in de 50 jarige echtvereniging heeft, laat ze zich overhalen een en ander zélf uit de doe ken te doen Teuntje Kraan-Bakker werd op 24 december 1903 geboren in Nijkerk. Haar man. Jacob Kraan, zag op 2 no vember van datzelfde jaar het levens licht in Amersfoort. Tot haar elfde jaar bleef Teuntje in STATIONSWEG 394 SCHERPENZEEL TEL 03497-2105 Nijkerk Toen moest ik in betrekking voor dag en nacht in Amersfoort. Mijn vader was verongelukt, en omdat ik de oudste was, mocht ik van school af, om te gaan verdienen". Drieëneenhalfjaar was ze in een ge wone betrekking, zeven- en een half jaar werkte ze In het Pieters Blokland Gasthuis in Amersfoort „Dat was erg gezellig. Er waren in de tachtig oude mensjes Met mijn zuster samen heb ik daar héél fijne jaren gehad Eerst deed ik het werk in huis, later werkte ik in de keuken". Jacob Kraan ontving zijn opleiding op de ambachtsschool en hij werd tim merman. Ze ontmoetten elkaar in Amersfoort, waar Teuntje intern was Op 4 mei 1927 trouwden ze. Jacob was beheerder geworden van een komplex woningen van ,,'s Zomers buiten" in Zandvoort. „Dat ging over de kop", vertelt ze, ..en toen moesten we weg. Ik vond het niet erg, want ik ging graag naar Amers foort terug Mijn man ging toen weer werken als timmerman In 1935 wamen we hier wonen in de Schutterhoeflaan". Jacob Bakker heeft vele jaren gewerkt bij het aannemersbedrijf A B. F in Amersfoort. Een tijdlang hield hij bijen, maar in de oorlog verliep dat, want er was geen suiker voor de bijen verkrijgbaar. Hij had toen ook een plan tenkaste, maar kon dat niet meer ver warmen. Zijn hobby, plantjes kweken, heeft hij inmiddels weer opgenomen Hij heeft een kasje, en er staan schitte rende planten in de vensterbank van de huiskamer Hij houdt kanaries en par kieten verrricht voor sommige van zijn kinderen timmerkarweitjes Teuntje Kraan-Bakker kreeg vijf kin deren in de loop van 21 jaar. In 1928 werd de oudste zoon geboren. In 1934 volgde een dochter. In 1938 weer een dochter, in 1940 een zoon. Tenslot te in 1949 nog een dochter ,De oorlog", zegt mevrouw Kraan, „zijn we met z'n allen gezond en goed dóórgekomen We mogen daar echt niet over klagen Natuurlijk was het be helpen, maar dat moest iedereen Ik haalde oud gebreid goed uit, en maakte er nieuw van En dat soort dingen' Als ik vraag of mevrouw Kraan lid is (geweest) van een vereniging, of zich bezig houdt met een hobby, antwoordt ze lachend „Ik ben altijd bezig geweest voor het gezin, en dat vind ik vanzelfsprekend Ik had mijn handen vol aan mijn huishouding, en daar had-ik plezier in, en daar had ik genoeg aan" Het echtpaar Kraan verkeert in goede gezondheid, en „daar hopen we mee verder te gaan", zoals me vrouw verzekert. Van harte alle goe de wensen daarvoor! Als Pietje een broertje of zusje gekregen heeft dan kan de familie en dan kunnen alle kennissen snel op de hoogte zijn van deze blijde gebeurtenis. Want u kunt uw geboorte kaartjes vlug en gemakkelijk bestellen bij de Flnnmark3, Leusden-C. Tel. 41495 U mag onze modellen- boeken thuis rustig eens doorkijken. LEUSDEN Geboren: 10 apr. '77 Nicole Johannes Maria Boersen. Wederik 27. 7 apr '77 Karlijn Leonie Smits, Bohèmen 3. 12 i apr. '77 Jessica Gerritsen, Kornoelje 5. Elders geboren, Amersfoort: 31 mrt. '77 Manska Charlotte Valeska Spijker, Zwarteweg 30. 1 apr. '77 Marloes Wie- j kenkamp. Vogelwikke 23. Gouda: 5 apr. '77 Gerardus Adriaan - Karelse, Travertijn 33. Overleden: 11 april '77 Pietcr de Jong, oud 72 jaar. Ondertrouw te Leusden: 12 apr. '77 Theodorus Adrianus Kooloos, wonende te Barneveld, Hekweg 23 en Evelina Maria van de Kletersteeg. wonende te Leusden, Hessenweg 46. 12 apr. '77 I Renze Steringa. wonende te Leusden, Pr. Beatrixlaan 6 en Seaske Sjoukje de Boer, wonende Leusden, Grasland 11. 13 apr. '77 Theo Jan Jeuring, wonende j te Leusden, Pr. Irenelaan 69 en Jaike j Wilhclmina Jansen, wonende te Leus- den, Pr. Irenelaan 67. 13 apr. '77 Johan van Ravenhorst, wonende te Leusden, Langesteeg 2 en Wilhelmina Broekhui zen, wonende te Houten, Schalkwijkse- wetering 1 De gebroeders De Kruijff zouden nog best een paar jaar willen blijven Wicherts gesteld wordt, nog niet is goedgekeurd, doet volgens hem in deze weinig ter zake. „Het bestemmings plan Groenhouten moet door de provin cie nog goedgekeurd worden Maar dat betekent niet dat je zo makkelijk nog een wijziging in zo'n plan kan aan brengen. Wanneer je die boerderij wilt behouden, dan moet je in feite met het bestemmingsplan van voren af aan beginnen", aldus de woordvoerder van de gemeente „Maar als nu de wijkbewoners en de heren De Kruijff allemaal graag die boerderij in bedrijf zouden willen hou den, dan moet het toch mogelijk zijn om dat voor elkaar te krijgen?" Hermans: „Het is allereerst nog maar de vraag, of inderdaad alle be woners van Groenhouten 't Spul zo graag als boerderij zouden willen be houden. Maar ook als dat al zo zou zijn, dan moet een gemeente verder kijken dan alleen naar dit moment. Het'zal voor de heren De Kruijff steeds moei lijker worden, om ver verwijderd van hun grond, hun bedrijf te blijven uit oefenen. En wat zullen daar dan weer de konsekwenties van zijn?" zo vraagt Hermans zich af Eén en ander neemt echter niet weg, dat men van gemeentezijde nog best be reid is om met de wijkbewoners van gedachten te wisselen over 't Spul „De wijkraad is in het begin van deze maand al uitgenodigd voor een gesprek. Daar hebben we nog geen reactie op ge had", aldus de gemeentewoordvoerder. lervolg van de voorpagina luden we graag zien dat als wij de Crderi] verlaten, de zaak niet neer- Lald wordt Doe er iets mee1" trans de Kruijff merkt nog op „De Imeente gaat wel een groot feest iken van Leusden 1200, doch deplek- die nog enige historie in zich ber- moeten gesloopt worden." ENQUêTE ook de wijkraad Groenhouten zegt K, te willen inspannen voor het be rt van de boerderij Woordvoerdster lie Wicherts. „Wij hebben véél- art contact met de gemeente over boerderij en wij voelen ons ook ïrdige gesprekspartners. Tochkrij- j we de indruk, dat de inspraak die [n voorstaat een loze kreet is. We leen suggesties aandragen over wat Jmoet gebeuren als de boerderij weg JÊ Waarmee de gemeente begint, n.l. slipen daarmee willen wij eindigen. Voor óns hoeft de boerderij niet weg! Inltegendeel!aldus Jannie Wicherts H De gemeente heeft destijds de op richting van de wijkraad Groenhouten gestimuleerd, waarom wordt er dan nu geen rekening met ons gehouden?", zOivraagt zij zich af. De wijkraad laat het hier niet bij zit ten Binnenkort zal er een enquête Eer de bewoners worden gehouden, Krbij de gezinnen een drietal vragen irgelegd krijgt. De strekking van je vragen zal zijn: boerenbedrijf ouden - boerderij behouden zonder rijf - boerderij slopen. SILHOUET Hiermede hopen we enige druk uit [unnen oefenen", aldus Jannie Wi- rts „Het gaat hier om zo'n 700 ge ien Als deze mensen zich unaniem preken voor behoud vanhetboeren- rijf, dan kan de gemeente toch niet rbij gaan aan de wens van ±15% het totale inwoners-tal." innie Wicherts gaat verder: „De leente stelt, dat Groenhouten geen agrarische wijk is. Daarin hebben ze natuurlijk gelijk Maar op grond van overgangs-bepalingen staat de boerde rij in deze wijk. Waarom kunnen de overgangs-bepalingen dan nog niet een jaar of zes verlengd worden? Het be stemmingsplan Groenhouten is nog steeds niet goedgekeurd, dus er kan nog wat veranderd worden". „De boerderij is voor ons het sil houet van deze wijk. Als je dat gaat slopen, dan krijg je een nieuwbouw wijk gelijk aan zoveel andere wijken in zoveel andere dorpen. Als men 't Spul laat verdwijnen, dan snijdt men het hart uit onze wijk." SUGGESTIES De wijkraad Groenhouten heeft zeer recent een brief van de gemeente ont vangen, waarin werd meegedeeld, dat men tot slopen over zal gaan, aange zien door de wijkraad geen suggesties zijn aangedragen. Jannie Wicherts reageert fel op de gemeentelijke brief, waarin als een reden van de sloop wordt genoemd, het feit dat de wijkraad geen suggesteis voor bestemmingen gedaan zou heb ben- „Dat is niet waar! Op 14 decem ber 1976 hebben wij in een brief aan de gemeente diverse suggesties gedaan. Volgens de richtlijnen die wij hiertoe kregen, moesten onze ideeën boven- wijks zijn en niet in het sociaal-cultu rele vlak liggen. Op die manier worden onze mogelijkheden wel aan banden ge legd Door ons werd o.a. gesuggereerd een peuterspeelplaats, een kinderboer derij, een ontmoetingscentrum. Bij dit laatste werd natuurlijk wel aan de wijk gedacht. Diverse andere wijken in Leusden hebben een „eigen home", waarom wij dan niet. Onze activiteiten, zouden nog niet van dien aard zijn, dat wij een „eigen home" waard zijn Uit het één volgt het ander," gaat Jannie Wichterts verder, „als je geen accommodatie hebt, dan ben je beperkt in je mogelijkheden Je klopt niet zo gauw bij de buren aan, b v. Groot Krak- horst of Hakhorst. De wijk-gedachte is dan niet zo zeer aanwezig, zodat het risico van een fiasco dan groot is." „Onze mening is", zegt Janny Wi cherts sprekend namens de wijkraad, „dat de boerderij 't Spul met het boe renbedrijf van de familie De Kruijff, nog een jaar of zes moet blijven Wij 't Spul is het hart van Groenhouten, zo zegt de wijkraad. zijn ervan overtuigd, dat de uitslag van de enquête onze mening zal be vestigen. De gemeente behoeft dan geen geld uit te trekken voor de sloop, want de be woners gaan zelf wat opknappen Over zo'n 5 jaar is de tweede fase voor een groot deel klaar en zou er wel eens een grote behoefte kunnen bestaan aan een cultureel centrum. Als dan de zaak gesloopt is, dan ervaar je wel, dat je wat voorbarig bent geweest PERSOONLIJKE OPSTELLING „Onze mening, dat het boerenbedrijf nog enige jaren moet blijven is be paald door de persoonlijke opstelling van de familie De Kruijff. Wij vinden, dat deze familie moet blijven boeren en niet iemand anders", aldus de woordvoerdster. „Volgens de letter van de wet mag er geen agrarisch bedrijf in een bebouw de kom aanwezig zijn De zin daarvan is dat men van dat boerenbedrijf over last kan hebben. Dat is hier in het ge heel niet het geval. Niemand heeft er last van!" Tot slot merkt Jannie Wicherts nog op, dat zij wel eens losse publikaties heeft gelezen voor het behoud van de boer derij. „Dit zijn uiteraard zeer waarde volle sympathie-uitingen", aldus Jan nie Wicherts, „maar toch zou de wijk raad deze uitingen liever op haar tafel gedeponeerd zien Als wijkraad worden we geaccepteerd en kunnen we de ideeën beter ventileren." LOGISCH Of men er bij de gemeente veel oren naar zal hebben, is een tweede. Ge meente - woordvoerder H Hermans wijst er op dat het betrokken gebiedje in het bestemmingsplan Groenhouten staat aangegeven als „openbaar groen". „Nu er vanuit de wijk geen suggesties zijn gekomen, om de boer derij een bijzondere bestemming te geven, is het toch gewoon logisch dat de boerderij afgebroken wordt en we aan de plaats de al bepaalde bestem ming openbaar groen geven", aldus de heer Hermans Dat het bestemmingsplan Groenhou ten, zoals hierboven door mevrouw

Leusder Krant | 1977 | | pagina 5